Stadsnieuws. Gemengd nieuws. van ooode heeft- Juist dit laatste is de sleutel van het krakeel tusschen politiseerende theo logen, die uit den zelfden Bybel gansch andere dingen halen. Dit is geen vrijzinnige spitsvondigheid, doch 't is bewezen, dat juist op dit terrein de grootst denkbare spraakverwarring heerscht,getuigen het eed-vraagstuk, het gesmoord debat over de doodstraf, de voorwaardelijke veroordeeling, de Drankwet, de nota-Van den Niesen,het Loterij wetje en zoo veel meer, waarbij de broederen elkaar op de meest meest onchriste lijke wijze om de ooren hebben geslagen. Spr. wilde dat alles aanvoeren om te con- eludeeren tot het voosheid en onoprechtheid van het huidig politiek gedoe der verbondenen en kwam nu tot het schetsen in breede trokken der nifct-kerkelijke partijen. Wat de S. D. A. P. betreft, achtte spr. het een eisch, dat de vrijzinnigen een grens gaan afbakenen naar den kant der sociaal democraten, hetgeen z. i. tot dusver te veel is nagelaten, óok door Pierson, welke fout zich reeds heeft gewroken, daar, door het niet wijzen op het principieel verschil en het verschil iu opvattingen, de kerkelijken hieruit een wapen hebben gesmeed. Onjuist is het, dat sociaal-democraten en vrijzinnigen slechts hierin zouden verschillen, dat «Ie eersten wat verder gaan. Heiden gaan niet langs den zelfden weg; beider beweeg redenen zijn te zeer afwijkend waar het de sociale politiek geldt dan dat de legende waar kan zijn, dat soc. dem. en vrijzinnigen loten van éen stam zouden zijn, gelijk bij de jongste Statenverkiezing voldoende is uitgekreten. De vrijzinnigen gaan evenmin onder Troelstra s zweep als de socialisten orgeldraaiers werden op de liberale kermis, gelijk een blaadje in de Alblasserwaard schreef. Lachwekkend, maar toch diep-droevig is het, >lan ons goed volk zulke kost werd ta slikken gegeven. Spr. erkent dat er nog heel watisinon2e Maatschappij, dat den groei der S. I). A. P. verklaarbaar maakt, welke door rijkdom van beloften en een verlokkend toekomstbeeld zooveel aanhangers wint en voor duizenden en nogmaals duizenden een nieuw Evangelie, een nieuwe Blijde boodschap is. Doch dit wijst de vrijzinnigen tevens op hun dubbele taak om eenerzijds te helpen wegnemen wat verkeerd is en anderzijds te wijzen op louten in de sociale beloften. Vele dier fouten zijn blootgelegd door de Staathuishoudkundigen, doch dezen hebben nog niet bereikt het volk, dat wel gcedkoope couranten maar geen dikke handboeken leest en daarom is het plicht der vrijzinnigen te wijzen op die fouten. Prof. Quack vergeleek de soc. dem. met een zachtvlociend beekje, dat op een gegeven «ogenblik werd tot een verwoestenden berg stroom een meer fraai en dichterlijk, dan juist beeld. In de practijk is geen rekening te houden rnet alle uitingen van liet soc. dem. streven, dat als een roode draad loopt van Platos republiek, langs de Gracchen en door de Middeleeuwen naar de vorige eeuw. toen het soc. dem. ideaal meer planmatig is geworden en is neergeltgd in het wijsgeerig-economiseh stelsel van C'arl Mari wiens «Kapital" niet alleen bevat een toekomstdroom ruaar ook de leidingswet voor den heilstaat. 'tSchijnt een inderdaad machtig gebouw, rustend op drie pijlers: de waardeleer, het historisch materialisme en de V'erelendungs- iheorie. Doch de practijk. De eerste pijler, de waardeleer, raakt de voortbrenging der goederen en de verdeeling der arbeidsproducten en nu bepaalt Marx de waarde der goederen uitsluitend naar de arbeidshoeveelheid en noemt oridernemings- premie,winst, kapitaalrente, enz.: meerwaarde. Spr. wil slee ts herinneren, dat hierop in den latercn tijd veelzijdige critiek is geoefend, in ons land o. a. door Treub en Cornclissen, den ouden medestander van Dnmela Nieuwen- huijs, welke critiek nog nimmer is weerleg Van meer beteekenis nog zijn de uitvloei sols der Marxitiscbe theorie: de beoordeeling van het particulier bezit en de klassenstrijd. Welnu, de vrijzinnige verwerpt ze. niet slechts op losse gronden, doch bestrijdt ze aan de hand der waardeleer, omdat het kapitaal werdt voorgesteld als Ja optelsom van hetgeen den arbeider wordt onthouden, de zgn. meer waarde, en dit nu is een kapitale fout èn uit historisch oogpunt, omdat er reeds ka pitaalvorming bestond eeuwen voor er sprake was van loonarbeid fde patriarchen maten hun rykdom af naar ae koppen capita der dieren welke ze bezaten) èn uit econo misch oogpunt, omdat er toch óok kapitaal is, dat de vrucht is van spaarzaamheid bij den arbeid. Spr. wil geenszins worden aangezien voor een conservatieven vogel en is niet blind voor dit meest belangrijk vraagstuk en ziet ton volle in dut liet kapitaul beperkt en al lerlei uitwassen er van tegengegaan moeten worden; doch dit is nog heel iets anders dan het kapitaal opbellen, wat de soc. dem. jui>t wél willen. Immers deze bezitsvorm wortelt in de mi-nscbelijke natuur en kan niet worden gemist» óok umdui bij is een prikkel tot meerder willen en beter kunnen. De beoordeeeJing van den klassenstrijd der soc. dem. is het eeuwigdurend conflict tusschen de belangen van den werkgever en den werk nemer waarbij de rechten van den een naar bun meening alléén worden gewaarborgd door den ondergang van den ander. Welnu, spr. ontkent beslist het bestaan van een dergelijken klassenstrijd. Er is een belangen strijd door welken ieder dezer twee groepen geneigd is, geen rekening te houden met de andere een bewijs hiervoor zijn de stakingen in niet-winstgevende bedrijven. De zelfde belangenstrijd als tusschen kooper en ver- kooper, huurder en verbuurder, welke tocb zelfs door den meest vurigen soc. dem. wel niet zuilen worden beschouwd als een stuk van zijn klassenstrijd. Er zijn er wel, die dit twee namen noemen voor de zelfde zaak, doch dit is onjuist omdat de soc. dem. de mogelijkheid der oplossing volkomen uitsluit, hetgeen de democratische elementen onder de vrijzinnigen niet doen. Dezen achten het conflict wèl bij te leggen en de mogelijkheid der oplossing van dat conflict bestaat hierin, dat men door beter organisatie van voortbrenging en verkoop zal komen tot vermindering van het risico, als onmiddellijk gevolg waarvan de prijs der goederen verminderen en de rentevoet dalen zal. We staan dan ook aan het begin eener periode waarin de rentevoet voortdurend zal dalen eo de voortbrenger sleehls zal genieten de premie van zijn arbeid. Een tweede middel om het conflict op te lossen, is er een uit de liberale school en wel door gunstiger maken van vraag en aanbod. Spr. is een warm voorstander van groot- werkversehafting in den goeden zin des woords. Indien de Zuiderzee werd gedempt, zouden niet als nu 37 liefhebbers zich aanmelden voor éen postje, doch zouden de werkgevers tegen elkaar opbieden om een werkman te krijgen en v:ou dus ook de werkgever niet alléén de arbeidsvoorwaarden hebben testellen. Een derde weg tot oplossing van het con flict is de productieve coöperatie, dus het procudeeren zonder werkgever, waarbij deze dus ook niet langer de meerwaarde zou kunnen opsirijken. Er is nog een verschil tusschen de sec. dem. voorstelling van den klassenstrijd en den belangenstrijd der vrijzinnigen. Onze Maatschappij bestaat niet uit elementen die elkaar het mes op de keel zetten, doch is een weefsel van draden die van Noord naar Zuid en van Oost naar West loopen, maar waarvan geen draad kan geknakt zonderde waarde van het geheele weefsel te bederven. Dit zijn de principieele verscnilpunten tusschen de soc. dem. en de democratisch gezindeu onder de vrijzinnigen zeer sterke verschilpunten, niet in graad, doch in principe. De wereldbeschouwing der vrijzinnigen is niet die der soc. dem., en omgekeerd evenmin. Spr. hoopt dezen indruk voorgoed te hebben gevestigd opdat, wanneer bij den nieuwen stembusstrijd de zoogenaamd Christelijke Pers weer met de legende komt, dat vrijzinnigen en soc. dem. met éen sop zijn overgoten, het duidelijker nog dan voorheen zal blijken dal zij zich willens en wetens schuldig maakt aan verminking en verdraaiing der feiten. Spr. kwam nu by de eigen raenschen, de vrijzinnigen. Een belangrijk deel van hetgeen dezen wenschen en willen, volgt reeds uit het meegedeelde, waaruit óok volgt dat zij staan zoowel tegenover de soc. dein. als tegenover de verhouden kerkelijke overheer- sching en dogmatisch gezag maar ook omdat zij, evenals de soc. dem., in hun programs van beginselen bindende uitspraken hebben vastgelegd, die zyn geworden tot programma punten voor alle tijden. De vrijzinnigen nu missen een program en nu mag men zeggen dat dit bewijst voor bun armoede, maar óok kunnen zij hun eigen geesteskinderen nimmer vermoorden. Dit loswezen is juist hun rijkdom en hun kracht omdat zij daardoor het ver mogen hebben, zich aan te passen bij de dingen en verschijnselen der nieuwere tyden en niet zijn beperkt tot een kleine omgeving zoodat, wanneer das alte stürzt, das neue Leben blüht in den Ruinen, en zij dan gereed staan. En men mag het zien, het vrijzinnige ge bouw, een glazen huis, geschraagd door vier hoeksteenenhet buldigen der vrijheid als levensbeginsel, geen vrijheid die ontaardt in bandeloosheid of egoïsme der plutocratie, doch die den mensch brengt tot zelfstandig heid; de vrijheid voor bet volk, niet in een kringetje doch éen en ondeelbaar waaraan metdezelfde maat worden toegemeten rechten en plichten en bescherming door do wet de opvatting van het recht, het geschreven recht, de wet van den burger, doch ook het hoog-ideale recht, rechtsbewustzyn en rechts besef; en eindelijk het besef der verplich tingen tegenover economisch zwakken waar door we de staatkundige hervorming helpen voorbereiden zoodat zij in overeenstemming is met den tijd waarin we leven. Laat ons veeleer zoeken naar hetgeen ons vereenigt dan naar hetgeen ons verdeelt, dan zal, na deze politieke duisternis, weer schijnen bet licht van den liberalen dag. Spr. kwam nu tot het tweede gedeelte zijner rede en herinnerde, dat hij zeer in den breede besprak bet clericaal standpunt en het leidend beginsel van het huidig Ministerie, fn de politiek is echter alléén rekening te buuuen met een deugdelijk regeeringsbeginselhet kerkelijk beginsel hoort thuis bij theologen enonderlingenenopDeputaten-vergaderingeu. Het bewijs is trouwens ook geleverd. Het huidig Ministerie irad op zóo zelf bewust, zóo vol toekomstmuziek, dat velen werkelijk meenden, dat zou komen een specifiek Christe lijke politiek. Uren, dagen, maanden, jaren zijn vervlogen als een schaduw, doch iets specifiek Christelijksch is er nog altyd niet gekomenvan den zuurdesem is nog niets ge merkt. Alle kerkscbe uitdrukkingen zijn tot dusver geweest «des mots sur des rubans", den ochtend na het feest afgevallen en in het slijk vertreden. Ja, er is verandering ge komen, doch niet gelijk de geloovigen die verwachtten in tegendeel slechts ten kwade. Er is stilstand gekomen in de sociale wet geving. De armen, die niet konden wachten, geen dag en geen nacht, wachten nog op de Armenwet die misschien wel niet vlekkeloos was, maar toch nagenoeg gereed lag. Slechts iu de Troonrede, die nu vol dikke woorden en groote beloften zit, worden de sociale wetten als parade-paarden voorgeleid en naarmate de stembusstrijd meer nadert, haalt men die parade-paarden telkens weer van stal. Veel beloven en weinig geven. Er is verandering gekomen in den vorm van een moedwillige verscherping tusschen rechts en links, een moedwillig vergrooten van de verdeeldheid waar, by den ernst der tijden, de eenheid juist groot moet zijn. Er is gespeeld een roekeloos spel met onze handelspolitiek, waarvan dr. Kuyper zelf eens getuigde, dat zij ons land heeft gebracht tot grootheid. Er is reactie, getuige de verklaring op de jongste Jaarvergadering van den Bond van burgerlijke ambtenaren, dat men niet meer vrijuit alles durfde zeggen omdat wel aan de Sybrandy's alles is geoorloofd, maar niet aan de overigen. Oók is er reactie in de belastingheffing. Twintig jaar achtereen hebben de liberalen den belastingdruk gewenteld van de schou ders der miuderbedeelen op hen die 't beter konden betalenper jaar werd van dezen 35 inillioen gehevendoch dit Kabinet wil met zijn Tariefwet veeren plukken van een kikker en van de economisch zwakken geld halen uit dagelijkscbe levensbehoeften. Het meest reactionuaire tot dusver althans is de beoogde wijziging der Ge meentewet. Waar de anii-revolutionnairen in beginsel zijn voor decentralisatie en meer vrijheid van beweging, daar wil het Christelijk Kabinet juist centralisatie, nadat dr. Kuyper er jaren tegen geyverd en geschreven heeft. Zóo reactionnair is hij, dat hij thans reageert op eigen beginselen. Tot slot de Postwet, die de ingezetenen overlevert aan den willekeurvan denr post ambtenaar, die zal kunnen beoordeelenof bijv. in een verkiezings-strooibiljet iets staat, dat «gevaar voor liet Staatsgezag" kan brengen. Waar is 't begin; waar het einde? Als men eens iu zoo'n biljet schrijft, dat het Kabinet geen enkele belofte heeft ingelost en een postambtenaar ergens op de barre Veluwe, hopend op de vette klei van Zuid-Holland, eens oogendienaar wordt en die biljetten vóór de verkiezing terughoudt en ze eerst na den stemdag doorzendt, wat dan? Over eeu misdrijf tegen den Staat heeft de rechter te oordeelen en niet een postambtenaar. Zouiets is een gevaar voor de fundamenteele vrijheid door zulke dingen raken we dag aan dag meer in het moeras en om daaruit te ge: -ken, moeten allen die de vrijheid lief hebben, ijveren en een beroep doen op de nog lauwen en de onverschilligen. Van bet debat, dat nu volgde, hopen we de hoofdzaken in het volgend nummer op te nemen. Mgr. G. Gul, aartsbisschop te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag in de kapel van het Seminarium der Oud-Bisschoppelijke klerezie de priesterwijding toe te dienen aan den heer X. E. J. Gouard, diaken der Oud- katholieke kerk te Parijs. Dr. J. W. Pont, Evang. Luthersch predikant te Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondag ochtend om 10 uur vóór te gaan bijdegods- dienstoeféning in de Luthersche kerk hier. Het Hof zal 17 dezer van Het Loo naar Den Haag terugkeeren. Ook de gewone audiëntiën van de Ministers van Koloniën en van Marine zullen morgen niet plaats hebben. Door den Minister van Justitie wordt in het antwoord op het verslag der Kamer nopens zijn Begrooting medegedeeld, dat de nog te treffen administratieve regelingen, alsmede de bouw en de inrichting der tucht scholen en aanpassing van de Rijks opvoe dingsgestichten 1 September van het volgend jaar gereed kunnen zyn, zoodat de in werking treding van de Kinderwetten met ingang van dien datum kan plaats hebben. Aan een lange redeneoring over het uit. blijven der Memorh var. Antwoord op het ontwerp omtrent do onderwijzers-pensioenen waarvan de schuld geweten wordt aan dé Kamer, knoopt de »Standaard'*de verzekering vast, dat deze Memorie thans zóo spoedig is te wachten, dat na het Kerst-recès het ont werp in openbare behandeling kan komen. In November dezes jaars is na 9 regen dagen uit den regenmeter hier afgetapt 54 m.M. neerslag, niet zóo veel dus als in Slacht maand 1903 toen na 15 regendagen zelfs 81.3 m.M. neerslag werd verzameld, de groot ste hoeveelheid trouwens zoolar.g de regen meter hier is. In 1902 waren de cijfers 7 en 31.9, in 1901 13 en 66.1, in 1900 9 en 21.5, in 1899 10 en 37.8, in 1898 13 en 65.9, in 1897 3 en De tram vervoerde in November van dit jaar 5761 betalende passagiers, legen 6032 in de zelfde maand van 1903 5011 in Slacht maand 19)2 en 5534 In November 1901. De passage-opbrengst was onderscheidenlijk f447.676, f502.35 en f465.30; de totaa'-op- brengst f477.81», f519.566 en f519.05; de opbrengst per dagkilometer f8.85, f9.62 en f9.43. Alweer is het 't weder geweest, dat de nu *i liever deed wandelen dan trammen. Het stads-telephoonnet wordt weldra weer met 6 nieuwe aansluitingen uitgebreid en wel voor het Gasthuis Aldegonde en de heeren dr. J. C. Rolandus Hagedoorn, Joh. van der Meiden, jhr. Van Kinschot, F. Sanders (Hei- ligenbergerweg) en G. Gerritsen (Lange- slraat 79). De anti-revolutionaire Kiesvereeniging x>Nederland en Oranje" vergadert morgen avond tot het stellen van een definitief can- didaat voor de Gemeenteraadsverkiezing in district I. Nu half December de Commissie voor spys- uitdeeling haar liefdewerk weer begint en zij reeds een deel der kaartjes aan de inteeke- naren toezond, is het misschien niet ondienstig, er aan te berinneren, dat «Liefdadigheid" die spijskaartjes gaarno in ontvangst neemt. Geeft men aan dat verzoek gehoor, dan heeft inen óok de zekerheid, dat zij in handen komen van hen die ze het meest waard zijn en dat er een juist gebruik van wordt ge maakt omdat men ze scherp controleeren ken. Het Hoog Militair gerechtshof veroordeelde den korporaal der huzaren, die in September een huzaar met zijn sabel verwondde in een bierhuis op de Vischmarkt, tot 14 dagen ge vangenisstraf en dégradaiie. Bij de ten overstaan van notaris C. A. van Blaricvm gehouden verkooping van drie woningen onder éen dak Achter de Kamp, samen verhuurd voor f2.50 per week, werden deze opgehouden voor f590. Velen vitten alleen om niet dom te schijnen, maar vergeten, dat wellevendheid het ken merk is derhoogste beschaving. Naar aanleiding van het veelbesproken versje «Ma moet uit" schrijft M. Escher in «De Hollandsclie Le'ie" «Zeg Liesje, ga je met mij mee, Het is zulk heerlijk weer, Ik heb een boodschap iu de stad En morgen kan 't niet ineer"'. »Maar moeder, vraag nu dat toch niet, 'k Maak notulen, zooals U ziet. Vraag U bet maar aan tante Jet, Die beeft toch niets, wat baar belet"'. «Zeg Liesje, heb je 'tal gehoord, Ze geven de «Manon" Je moesje wil zoo graag er heen 'k Wou, dat je 'tschikken kon". »Neen, moeder, houdt U tnaar uw mond, Ik heb dien avond «Kinderbond". Maar 'k weet oen meisje Van der Speldt, Dat graag U daarheen vergezelt". »Zeg Liesje toe, doe me 't plezier En zorg voor kleine Cis, Ik heb zoo'n kiespijn, net vandaag, Nu zij zoo koortsig is." «O, moeder, dat kan immers niet, 'k Moet naar de Zondagsschool subiet. Zeg 't liever aan de kindermeid, Die heeft juist overvloed van tijd". «Zeg Liesjo, 'k weet een heerlijk nieuws We gaan al gauw op reis, Eerst stil naar buiten, en dan nog Naar Brussel on Parys". «Wel, moeder, 'k wensch U veel geluk, Maur ik heb 't heusch weer veel te druk Want op 't Congres, dat nu begint. Spreek 'k over «Rechten van het kind". Een Parijsch ingenieur beweert oen schip te hebben uitgevonden, dat 1000 Kilometer in 'tuur zou kunnen iciopen met het zelfde gemak als thans schepen varen met een vaart van 30 a 35 Kilometer ln 'tuur. Men zou in de toekomst kunnen koffiedrinken te Londen en den zelfden dag, na een oceaan- reisje, het middagmaal gebruiken toNew-Yoik.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2