Donderdag 15 December 1904. No. 5592. 54e Jaargang. Feuilleton. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. h'anco per post 1.15. Advertentiën 1regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclam 68 15 regels/" 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad abonnecren, ontvangen de nog voor dien tijd verschij nende nummers GRATIS. „llandel eu Nijverheid". De Dinsdagavond in »De vergulde zwaan" gehouden maandvergadering van «Handel Nijverheid" werd bijgewoond door 3 Be- stuurs- en 18 gewone leden. De Voorzitter deelde mede, dat 4 Bestuursleden zoo door uitstedigheid als on gesteldheid niet ter vergadering konden zijn en deed de notulen der maandvergadering van 8 November lazen, welke ongewijzigd weiden vastgesteld. Naar aanleiding van die notulen wenschte de Voorzitter een enkel woord te zeggen en wel omtrent de inmiddels gehouden verkie zing voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken als lid waarvan spr. gekozen is in de vacature (J. van der Zoo de Jong. Spr. dankte voor het in hem bij die verkiezing gesteld vertrouwen omdat nu gelegenheid ontstaat, meer voeling te doen verkrijge.i tusschen de Kamer en deze vereeniging, het geen ten bate zal zijn van den handel en de nijverheidimmers beide beoogen het zelfde doel, de bevordering der belangen van den handel en Je nijverheid, al streven ze naar dit doel langs ongelijke wegen. Alsnu werd overgegaan tot ballotage van éen adspirant-lid, dat werd aangenomeD, waardoor het ledental is gestegen tot 166. Ingekomen waren een nummer van het Orgaan der »Ned. Vereeniging I der motie van den «Hond van Orde" dal de Bond vertrouwt »dat gezegde organisaties I uit den handels- en winkelierssta.id, na kalm I en onbevooroordeeld onderzoek/zullen moeten erkennen, dal zij zich, lichtgeloovig, hebben laten rneesleepen tot deelneming aan een door de H. IJ. S. M. vijandig gezinde ele menten in en buiten het spoorwegpersoneel, om zeer doorzichtige redenen, aangestookte en kwaadaardig gaande gehouden beweging". Volgens spr. betoogt de «Bond van Orde" dus niet meer of niet minder dan dat deze middenstanders eigenlijk lieden zijn, dieniet verder zien dan hun neus lang is en niet weten wat ze doen en dus volstrekt niet zijn menschen als men van zaaklieden zou verwachten. Nog was ingekomen het «Rapport van de commissie, benoemd door het Bestuur van den «Ned. Bond van vereenigingen van den Handeldrijvenden en den Industrieelen mid denstand" om in nadere onderhandeling le treden met de Directie der H. IJ. 8. M. in zake de verhouding van genoemde Directie tot de coöperatieve verbruiksinsteliing «Voor allen" van het personeel dier Maatschappij en den daaraan verleenden steun". Spr. wilde dit heden ingekomen Rapport thans niet behandelen, doch merkte <>p, dat een exerpt voorkwam in locale blatthn van 22 November, welk résumé in hoofdzaak den inhoud van het Rapport weergeeft. Op de buitengewone Bondsvergadering, welke 7 December te Utrecht werd gehouden, heelt het Hoofdbestuur van den Bond ge meend, dat de vragen, door het Bestuur van »H. N." over deze zaak gedaan bij schrijven van 9 November, konden beantwoord wor den door toezending van dit Rapport. Inder daad zijn verscheidene vragen beantwoord, urgaan uer «rveu. v ereemgm^ van spoor- en tramweg-personeel"van 17 November, n M «xrmotdoigE om hst daarin geniaalste hoofd! I ontving 12 November een particulier artikel .De^gedwongen winkelnering", waarin j 3*3.™ 'a° de" beer J' Meuwaen, den wordt betoogd, dat de coöperatieve verbruiks- vereeniging der H. IJ. S. M., door do Directie dier Maatschappij is opgericht om teontkomen aan andere verplichtingen en een exemplaar van het orgaan van den Bond van Orde van II. IJ. S. M.,-personeel «Recht en Plicht". Spr. leest uit beide spoorweg-bladen voor hetgeen don middenstanders het nauwst raakt en constateert, dat liet eene nog al ongun stiger zich uitlaat over de middenstanders dan het andere. Waar het eerstgenoemde zt$t, dat «de brave handeldrijvende" mid denstand weer is ingedut en de II. IJ S. M., daardoor haar kans weer kan waarnemen orn de coöperatie door te drijven", luidt het slot Boi.ds-Voorzitter, waarin hem «vertrouwelijk" I mededeelingen werden gedaan omtrent de I niet-beantwoorde vragen. Het Bestuur I zal de vrijheid nemen, alsnog te verzoeken om nadere beantwoording, j In den jongsten «Middenstandsbond" komt voor een officieel verslag van die Bondsver- j gadering' waarin deze passage: «Alsnu kwam aan de orde een schrijven van de Amers- foortsche vereeniging «Handel en Nijverheid", aan het Bondsbestuur gericht, gedateerd van 9 November. Bij voorlezing hiervan maakten enkele leden de opmerking, dat bedoeld schrijven reeds in de gewone dagbladpers had gestaan en vond men naar aanleiding OP DEN ENZMOLEN. 11.) Wel zeker, zijn de viooltjes frisoh, mijnheer», ant woordde het kind onmiddellijk, en toch scheen hot h,i«r moeilijk, die woorden uit te «preken, omdat xe door de koude bevangen was. Ernsl «treekihuar uiet do hand over do wang schoof toen den doek voor haar mond en «ei „Niot spreken. Ga maar vooruit naar „Do Kroon- nrfna" ik kom achteraan". P De helderblauwe oogen keken hem verwonderd aan. also! het meisje hem niet had begrepen. ja. ga maar", «eide hij en duwde haar d w» door do menigte, lot .ij op h.t n hel eedrang waren. „Zoo, maak nu dat je gauw in de warme kamer komt: je bevriest hier Voor het hotel stond de kleine stil en wachtte. Krnst legde zijn hand op haar schouder en brachw b"SÜX'ai?"faf*«> ""'i'811 Slmm Boon" rid hij den kollner toe, en deze verdween S.'vómdu d« K»t »og 8»»'' '"«"C .!,".ïo?' Fruit maakte nu den doek los, zoo zacht en voor- «eblis .1. «m moeder «o.( legde dien ter zijde en zette hel kind i sun de gedekte tafel, waarnaar zij met grooto. v«- „lord. oogen kook. atSLt Em.t ba., »f in ffBven vóór ze betaald zijn zcidc zj 'L^lmlrlitrinr. ..Een straatjongen liep eens met de bloemen weg zonder te betalen". .Je hebt gelijk hoorl" zei Ernst om haar gerust te «tellen. „Hoe heet je?" „Cbri»ta Maria Het bloed vloog Ernst naar de wangen. „Mijn peettante heet óok xoo". „Je peettante?" vroeg Ernst. „juffrouw Enz, van den Enz-molen. Het is zoo'n „Ah hiervan het noodig, genoemde Vereeniging er op te wijzen, dat het niet tot de gewoonte behoort om brieven, voor een zeker lichaam bestemd, zonder voorkennis van den geadres seerde publiek te maken; men maakt er in zoo'n geval een «open brief" van, doch zendt hem niet op de wijze zooals de betreffende brief gezonden is." Spr. vervolgt, dat bem hierin te laste wordt gelegd een grove onbescheidenheidhieraan heeft hij echter geenszins schuldig gemaakt. De heeren zullen niet weten, dat we te Amersfoort in zeer gunstige conditie zijn, n.l. dat de Pers steeds zeer bereidwillig en dik wijls zeer uitvoerig het verhandelde in de vergaderingen meedeelt en dus zeer spoedig tot gemeengoed maakt. Heel anders ware 't geweest als het Bestuur een communiqué aan de Pers had gegeven; maar hoezeer het Bestuur prijs stelt op open baarheid en hoezeer het weet, dat alleen door openbaarheid het algemeen nut wordt be tracht, ditmaal weigerde het opzettelijk de minuut van den brief, in de vergadering van 8 November ingebracht, ter beschikking van de Pers te stellen. Die brief nu is in den ochtend van 9 No vember verzonden aan den Bouds-Voorzitter, by wien het correspondentie-adres van den Bond is. In de locale bladen van Woensdag 10 November kwamen korte verslagen voor van het verhandelde in de vergadering van 9 November in het verslag van een der bladen, dat Donderdag 11 November verscheen, stonden de zes vraagpunten aan het Bonds bestuur gerésumeerd. Toen was de brief aan liet Bondsbestuur reeds in bet bezit van dat Bestuur, hetgeen bewezen wordt uit het ver trouwelijk antwoord van den Bonds-Voor- zitter. En eerst Vrijdag 13 November heeft spr. voldaan aan het verzoek van een der verslaggevers om inzage te geven van de mi nuut van den brief, die in extenso werd opgenomen in een te Amsterdam verschijnend blad op Zaterdag 12 November, dus vier dagen na de hier gehouden vergadering. Als spr. een belangrijk schrijven ontvangt voor bet Bestuur, zendt hy dat aanstonds rond bij de Bestuursleden, althans bij het Dagelijksch Bestuur; spr. vertrouwt, dal de heer Meuwsen dit óok wel zal hebben gedaan. Er is nog een andere zaak en de repri mande treft spr. te meer, omdat het Bonds bestuur zelf in een nog moeilijker geval niet geheel correct is geweest. Thans, nu het Rapport alom verspreid is, mag spr. zeggen, dat de heer Meuwsen hem had, dat het kleine alleen oogen had voor Nu lij haar schroomvalligheid tou het meisje zeker nog veel meer verteld hebben, doch de kellner kwam juist met de soep verspreidde zulk een lekkeren geur ding ophield mot «preken het dampende eten. „Eet, Christa Maria, eet; (lat zal jo goeddoen' drong Ernst aan, wien het byzouder welkom was, dat bij don naam der geliefee luide moeht uitspreken. De kleine liet zich dit geen tweemaal zeggen. Aan vankelijk konden de verstijfde handjes den lepel bijna niet vasthouden, doch allengs verdween de verstijving, zoowel ui' Christa Maria's lichaam als uit haar goheele houding. Zij werd erg vriendelijk en spraakzaam eu babbelde aanhoudend, en daarbij verried zij dingen, welke do juffrouw vau den Enz- rtMSStfttSt "i. oogen naar Enrst opziende; „moeder zegt, dat zij nog vrij is, en dat bet een wonder mug lieeten, dat de eigenaar van den Tbal-molen noga lyd niet Rabbel zulkou onzin met, kleine' viel Maliler baar in de rede. „Wil jo nog wat eten. Christa Maria schudde liet hoofd en trok mees muilend de lipjes op over die Jwe^tWQriDg. Het is tóch zoo; als do eigenaar vau den 1I a molen met tante trouwt, krijgt hij den Enz-moleu ér bg Moeder zegt. dat bet tonde zou wezen, van miiJe Ukunt6 nu *we? nas" huU gaan, Christa Maria, 12 November schreef,, dat de vragen van »H. N." zonden worden beantwoord in het rapport, doch dat daaruit te voren aan nie mand mededeelingen mochten gedaan. En tóch werden de hoofdzaken er uit vermeld in «Handelsblad" en «Telegraaf" van 22 November. Er is dus uit de school geklapt; door wien, doet thans niet ter zake. Spr. wil hierop thans niet verder ingaan en hoopt het Rapport in een volgende ver gadering te behandelen. Aan de orde zijn de Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat in de jongste Be stuursvergadering, naar aanleiding van de uitstekende bestelling door de Post tijdens en ondanks de zeer groote Sint Nicolaas- drukte, het een punt van bespreking heeft uitgemaakt, aan den Directeur van het Post kantoor te verzoeken ook bij de jaarswisse ling de brieven en de handelsberichten ge regeld te doen bezorgen en deze te doen voorafgaan aan de visite-kaartjes. Spr. wil hier even de opmerking maken, dat het Bestuur weer komt in het zelfde geval als met het Bondsbestuur. Spr. is morgen uitstedig; de le Secretaris is ongesteld, de 2e Secretaris buitenlandsde brief zal dus den Directeur van het Postkantoor bereiken nadat deze reeds uit de bladen kennis heeft gekregen van het verzoek. Het kan echter niet anders het Bestuur raadpleegt steeds gaarne eerst de leden en wil liefst eerst hun meening hooren. Alleen i.i spoedeiscnende gevallen handelt het onder nadere goedkeu ring van de vereeniging. Een der leden meent, dat de Directeur volstrekt nietgefroisseerd zal zijn als hij uitde courant verneemt van het verzoek, maar ge looft óok, dat hij er niet veel aan zal kunnen doen. Immers al zou het personeel worden versterkt dan nog moet de bestelling over gelaten aan zeer gcroutineerden. Een anderlid zegt, dat de jaarswisseling hier geen vertraging geelt; in de laatste vier, vijf jaren, was de bestelling reeds geheel weer in orde met den derden dag. Spr. betreurt het, dat zoo velen zich geroepen achten, met Nieuwjaar een kaartjes-bombardement te houden, al moet hij óok erkennen, dat de kaartjes- en nieuwjaarswenschen-industrie aan vele duizenden werk en een wel tijdelijk doch ruim bestaan verschaft. De Voorzitter dankt de spr. voor hun inlichtingen en acht't maar heel goed, nog met aan den Directeur te hebben geschreven. Er schijnen dus bijna geen klachten te zyn en men zou dus kunnen volstaan met tot den Directeur een beleefd verzoek te richten om maar loop vlug, anders wordt je weer koud. En xeg aan je moeder, dat xy je iu Iiui» moet houden". Hot kind keek hem verschrikt aan. „Dau hebben wy geen Kerstboom, all ik niet mee help om wat te verdienen", «eide xij treurig. „Alles wat ik thuisbreng, is voor my en de broertjes en zusjes". „Goed dut xal wel terechtkomen. Waar woonje?" „In deu Auger, no. 15, in het achterhui», mijn heer." „Eu hoe beet je „Christa Maria Ruppert." „Goed." Ernst sloeg hei kind den doek weer om, wikkelde het geld voor haar in een papier, gaf haar uog eenige broodje» met vleesch en bracht haar toen naar buiten. „Dank u wel, mijnheer I God loone u!" Ernst oogde haar na, tot xy om den hoek der straat ver dwenen was en keerde toen in de gelagkamer terug. Tegelijk met hem trad een postbode binnen. „Is hier mijn Ernst T" „Die ben ik. Wat hebt ge „Een telegram." Ernst scheurde het open en las: „Kantoor reeds geslutou. Morgen vroeg wordt het gevraagde poste- restante afgexouden." „Verduiveld, dat ii fataal I" mompelde bii ont stemd. „Nu moet ik om die prullige tweeduizend mark morgen weer naar de stadKellner, «tuur iemand naar „De Zwaan": Valentyn moet dadelijk inspannen en hier voorkomen." Luid rateleud reed de wagen het erf van den En*" molen op. Evenals den vorigeu dag verscheen de molenaarster op deu drempel der huisdeur. In de kamer brandde de lamp, zoodat haar slanke gestalte duidelijk tcgeu het licht afstak. Ondanks de strenge koude kwam zij naar buiten en streelde de paarden. „Ge hebt hard gereden, Mahler", xeide xij, terwjjl zij met bewondering zag, hoe bevallig hy van den bok sprong. „De paarden dampen." ,Ja, ik wilde gaarne spoedig weer thuis sijn, om, Maar xullen we niet in huis gaan U xoudt hier licht een verkoudheid opdoen, juflrouw." Hij ging haar voor tot aan de deur, liet haar'bin nentreden en volgde haar. Daarna opende hy de deur van de huiskamer. Toen xij daar binnen waren en hy tegeuover baar stond en in haar oogen de bange vra»., las: „Wat hebt ge voor my kunnen doen „toen hy xag, boe haar lippen xich bewogen xonder een woord te kuuuen uitspreken, toen had hij haar gaarne aan xijn hart gedrukt en voor im mer daar een schuilplaats gegeveD. Waarschijnlijk las zij in zijn oogen, wat er in heui omging, want bloxend wendde zij plotseling hst ge laat af. „Ik heb me veroorloofd, een lentegroet mee te brengen. Het is wel wat vroeg, als bet buiten nog vriest dat het kraakt, niet waar? Maar zij geuren «00 heerlijk, dat ik Als 'tu belieft, juffrouw." Ry deze woorden bracht hy het mandje met bloe men, dat bij van de kleine Christa Maria had gé- kocht, van onder zyn mautel te voorschijn en bood het haar aan. „Wat heerlijke viooltjesl Ge verwent mij, Mahlerl Tot nog toe heeft niemand aan xoo iets gedacht", stamelde xij met neergeslagen oogen. „Laat mij dan de eerste zijn, die Ernst blesf steken. Mocht hy naar nu reeds «eggen, welke gevoelens ham bezielden en wat bem bier aan deze plek bond Neen, het was nog te vroegde vrucht was nog niet rijp; hy moest xich bedwingen en zyn wenschen in xijn hart besloten houden tot gelegener tyd. (R'ordf vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1