Stadsnieuws. Ingezonden Advertentien. E. J. RUITENBERG, FLÉHITE ,1* instellingen der brieven en handelsbe richten zooveel mogelyk geregeld te doen plaats hebben. Nog moet «pr. herinneren aan de quaestie iler openbare aanbestedingen, welke óok in de jongste Bestuursvergadering ter sprake kwam ten gevolge va» het verhandelde in de jongste Raadszitting. Opdat Amersfoort wcte hoe «H. N." hieiover deuki, wil spr. deze zaak nog even aanroeren. Spr. herinnert dan dat een paar jaar ge leden hij de rondvraag na een gewone maand vergadering iets werd gezegd over knoeieryen vooral bij onderhandsche be stedingen. Het toenmalig Bestuur, waarvan spr. geen lid was, vroeg toen aanstonds: preciseer uw vermoedens, geef ons bewijzen en leiten. Het zond toen circulaires rond met vragen, doch do oogst was zóo schraal, dat het Bestuur er niet verder op kon ingaan. Immers van de 100 circulaires werden er slechts li terugontvangen met eenig antwoord en van die li bevatte er slechts een eenig bezwaar, dat bij onderzoek van nul en gecner waarde bleek. Geen enkel zweem van bewys werd dus aangevoerd. Bjj de Z' lfde gelegenheid is door een lui der vereenigtng aan het Bestuur het speciaal verzoek gedaan om zich te verklaren vun.- openbare aanbesteding in liet algemeen. Ofschoon de leden van het Bestuur individueel eenstemmig vóór openbare aanbesteding zich verklaarden, kon het Bestuur qua Bestuur geen voorstel daarover doen omdat uit de gevoerde discussion in de vergadering over tuigen! was gebleken, dat lang niet alle leden er voor waren en men in 't algemeen de meening was toegedaan, dat generaliseer®» ook op dit punt al zeer verkeerd is. Wat in 't ecne vak goed kan, is in 't andere zeer verkeerd. Toch werd de zaak in een Algomeene ver gadering gebracht en de discussion daarin waren van dien aard, dat de voorsteller zijn voorstel introk, dat echter aanstonds door een ander lid werd overgenomen. Toen liet in stemming werd gebracht, onthield liet Bestuur zich van stemme» en staakten de stemmen met 9—y, tengevolge waarvan, vol gens het reglement, het voorstel als verwor pen werd beschouwd. Spr. wilde dit even memoreeren, zonder meer: het is een afgedane zaak, tenzy eenig lid haar weer wil aanhangig maken. Niemand verlangde echter het woord. By de rondvraag vroeg een der I <1 e n het woord naar aanleiding van de beschou wing iri een der plaatselijke bladen van het door hem in de vorige vergadering gespro kene en waarin by werd aangeduid als onderwijs-spec aliteit. Spr. eindigde met te zeggen, dat bet voor den middenstand zeer moeilijk is hier goed onderwijs te krijgen immers hier betaalt men van '20 tot 80 gul den schoolgel I, terwijl elders voor veel minder de kinderen zelfs wordun opgeleid voor het admissie-exainen H. B. 8. De Voorzitter meende dat de spr. af dwaalde en moest even herinneren, dat waar een ander lid het vermoeden uitsprak, dat hier ter stede zoo weinig nijverheid is omdat de capaciteit der werklieden zoo gering is een meening, welke spr. geenszins deelt de vorige spr. dieper op de zaak inging en zich richtte tegen twee onderwijzers die als verslaggever de vergadering bijwoonden en hem dus niet konden antwoorden. De vergadering nam de zaak nogal vroolijk op en toen ze lachte, meende spr. de zaak voor ditmaal wel to kunnen laten passeeren. Ken ander lid verzocht, in den ver volge weer de namen van de sprekers in de vergadering niet te noemenmen is dari vrijer in zijn uitlatingen. De Voorzitter zegt, dit verzoek korte lings óok ontvangen te hebben en steunt dit bij «te verslaggevers. Ken lid verklaarde zich te verheugen in dc keuze van den beer Van Duinen tot lid van de Kamer van Koophandel en Ka- brieken en feliciteerde hem hartelijk (applaus). Naast de lichtzijde, dat de band tusschen de Kamer en deze vereeniging nauwer wordt toegehaald, staal de schaduwzijde, dat bij de jongste vei kiezing voor dc Kamer maar even dertig kiezers zijn opgekomen. Vervolgens hoopt spr., dat de vergaderingen van #H. K' N." niet weder zullen worden een plaats tut het houden van twistgesprekken en tiij verklaart, dat het hem zeer veel ge noegen doet. dat do blaam, op de werklieden geworpeiop afdoende wijze is weersproken. Ken a n u e r 1 i d verklaarde evenzeer zich te verheugen over de verkiezing van den heer Van Duinen tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en sprak de hoop uit, dat, waar volgens den heer Van Duinen die Kamer en deze vereenigiging langs twee wegen *iet zeilde doel trachten te bereiken, er geen wedloop zou komen en ook, dat de lieer Van Duinen niet zou verloren gaan voor »H. N.'\ De geachte Voorzitter zal volgens spr. meermalen een zwaren tweestrijd hebben, wie hij 't rnei-st moest steunen, doch spr. vertrouwt, dal de beer Van Duinen de balaus steeds zal doen overhellen ten gunste van »H. N.". De Voorzitter herbaalde, gezegd te heiili'-n, dat beider doel is de bevordering der belangen van den handel rn de nijver- hold, doch dat de werkwijze van de Kamer en van #H. N." geheel verschillend is. Spr. hoopt nimmer in conflict te komen niet zyn overtuiging en gelooft niet, dat de strijd voor hem zóo zwaar zal zijn, dat hij telkens in tweestryd zal geraken. Spr. stelt zich nimmer op den voorgrond en behoort niet tot hen die hun meening willen doordrijven, doch hoopt zijn plicht te doen zoowel in de Kamer als in «11. N.". Ken lid vestigt Ie nog de aandacht op het artikel «Contante betaling" in het jongste nummer van het Bondsorgaan en meende, dat alle middenstanders, óok de niet-aange- slotenen, iit artikel ad notam moesten neinen. ooral hier kost liet dikwyls heel vee! moeite een nota of een quitantie te krijgen van de leveranciers. In deze tjjden van zeer scherpe concu -rentie moest contante betaling byna algemeen worden doorgevoerd en moest men uiterlijk leveren op maand-nota. Wellicht wil het Bestuur deze zaak eens nader over wegen. De Voorzitter zul dit in een Bestuurs vergadering brengen en sluit hierop de ver gadering. Ds. A. Couvé, lid van het Proviuciaal be stuur der Nek. Hervormde kerk, heeft na ruim 40-jarige Kvangelie-bediening tegen 1 Februari emeritaat gevraagd. Ds. S. Lulofs, Doopsgezind predikant te 's-Gravenhage, hoopt Zondagochtend te half elf vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsehe kerk hier. Tot ouderlingen der Gereformeerde kerk A zijn herkozen de heeren K. van den Burg, VV. Ruitenberg en G. Veenendaalterwijl tot diakenen zijn herkozen de heeren H. J. Bast, G. Beef'tink en H. van Haselen. De extra-trein welke Zaterdag II. M. de Koningin van «Het Loo" naar 's-Gravenhage terugbrengt, passeert hier te 2.20 stadstijd. De gewone audiöntiön van de Ministers van Marine, van Koloniën en van Binnen- landsche Zaken zullen deze week niet plaats hebben. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op art. 15, 2e en 3e lid van het bet Rijkstelegraafreglement hetwelk toelaat, dat thans op alk kantoren locaai-lelegrainmen worden aangenomen. De seinkoslen vour telegrammen tusschen een Rykskantoor en de binnen den bestel lingskring van dat kantour gelegen bijkan toren, alsmede die voor telegrammen, welke door het kantoor van aanbieding moeten worden besteld (locaal-telegrammen) bedragen 15 cent voor do eerste 10 woorden of min der; 5 cent voor elke volgende 5 woorden of minder, van 11 tot en met 50 woorden en 5 cent voor elke volgende 10 woorden of minder, voor de woorden boven 50. De heer F. Sanders, Heiligenbergerweg 31, is thans aan liet plaatselijk lelephoonnet aan gesloten met No. 75. De heer M. A. lttman, arts te Amsterdam, wordt benoemd tot reserve-officier van ge zondheid bij dc laudmacht. In het vorig.nummer schreven we, dat de heer Van de Pol de photo maakte van de uitreiking der bazuinen aan het eskadron ordonnarison. Dat eischt verbetering. Immers onder de afbeelding in «De Prins" staat duidelyk, dat de heer L. B. J. ferré, Utrechtsche weg, de zeer goed geslaagde groep opnam. De heer H. J. Willenborg was met f0.56 per Kilogram minste inschrijver voor de levering van sjiek voor 's Rijks Opvoedings gesticht te Veeuhuizen. De heer G. J. Lauwers, opticien kondigt in dit nummer per advertentie zyn vestiging aan in deze Gemeente, waar hij geboren werd en die hij meer dan een halve eeuw jaarlijks bezocht met zijn optische instrumenten. Zijn vele vrienden, die bij beeft gewonnen, zullen zeker bij voorkomende gelegenheid, zijn inrichting gaarne bezoeken. Hedenochtend half twaalf werd in de wacht kamer le klasse van het spoorweg-station aan den heer J. Atkins, benoemd inspecteur der H. IJ. S. M,. te Winterswijk, een zeer frauie vijflichtsgaskroon als souvenir aange boden van het personeel, dat vele jaren met hem als adjunct-inspecteur in bijna dagelijk- sclie aanraking kwam. Zou men even willen nazien of men zijn inscbryvingsbiljet voor «Kindervoeding" reeds heeft ingezonden Ze zijn nog lang niet alle ingekomen, ter wijl Maandag do verstrekkiugen reeds be ginnen. De heer J. van Genderen, aan de Arnhem- scbe straat, die ai zóo veel nieuwtjes hier heeft ingevoerd, stelt nu ook anti-stof-olie verkrijgbaar, eon beproefd en zeer aan te bevelen middel vooral in grootere vertrekken met houten vloer; oneindig beter dan thee bladen en dergelijke. Men zie de advertentie hierueven on. neme proef. Aan het Politie-bureau zyn inlichtingen te bekomen omtrent een mooie taks met rose halsband, die bij een der stadgenooten is komen binnenloopen. De eigenaar kan hem aan het Bureau terugkrijgen. Door onbekende oorzaak ontstond gister avond een binnenbrandje in een onbewoond huisje aan de Muurhuizen bij de Kerkstraat. Door spoedige hulp der spuitgasten was het gevaar dra gekeerd. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat voor de eerste uitvoering van «Toonkunst" te Utrecht welke gegeven wordt op Dinsdag 20 December des avonds te half acht en gewijd is aan Richard Hol slechts éen dag gelegenheid tot plaatsbe spreking wordt gegeven en wel Maandag van half een tot drie uur. Ken der eigenaars van huizen aan de Hendrik van Vianden-straat deelt ons mee, dat liet onderloopen van kelders in die straat oninogelyk verband kan houden met het blank zetten van den ijsbaan. Ware daar tusschen verband, dan moesten ook de huizen aan de Bteter Bothstraat last hebben van water. Naar zijn meening is de oorzaak te zoeken in onvoorzichttg omgaan met de waterleiding. Wat verloren wil zijn, is somtijds slecht te vinden. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Hierdoor verzoek ik eenige plaatsruimte, om weder eens de aandacht te vestigen der inwoners van Amersfoort op het coöperatief- wonen. Aangezien aldaar de twee coöperatieve bouwvereenigingen «Eigen Dak" eu «Eigen Haard" met de bevordering van dit sociale belang begonnen zijn, zal er zeker wel meer lust tot navolging komen. Dat wil zeggen, niet op eens tot zulk iets verschrikkelijks overgaan; vooral niet, hoor! Tijdens mijne veelvuldige besprekingen van dit onderwerp, in het begin van dit jaar te Amersfoort, heb ik te goed geleerd, hoe men daar niet op ijs van éen nacht gaat, dan dat zulk eene ingrijpende nieuwervvetsigheid al daar zoo maar in korten tijd toegepast zou worden. Want do oprichting der twee ovenge noemde vereenigingen is alleen het gevolg van de moeite der Haarlemmers, die, door hunne werkzaamheden, van hier naar Amers foort gingen en bij ondervinding het nut en voordeel van coöperatief-wonen kenden. Doch nu dit stelsel van bet bevorderen der algemeene- en daardoor uok de eigen e- belangeri, door de kracht en macht, die van goed geordende samenwerking uit kan gaan. eenmaal van nabij te zien is, zal de tegen stand zeker wel iets wijken, die alleen ge grond is op de bekende Nederlandsebe angst om zich aan koud water te branden Menigeen is natuurlijk tegen coöperatie gekant, omdat de eigene porte-monnaie er door in gevaar gebracht kan worden. Dat juist die vrees de oogen opent van anderen en er meer aandacht op vestigt, dan anders het geval is, vergeten zij in hunne zenuw achtigheid. Maar bij het wonen heeft die vrees zelfs geen reden van bestaan, omdat coöperatie daarbij voor allen groote verbete ringen kan aanbrengen. Waarlijk, het huizenverhuren is in de meeste gevallen, wat men noemt, «een be roerd baanije". Overdreven eisehen van de huurders eu inhaligheid der huiseigenaren, bezorgen aan weerskanten heel wat onaan genaamheden, en dat een huurder dweept met zijnen huisheer, is inderdaad een zeld zaamheid. Do Wnancieele zijde voor een oogenblik in het midden latende, doet men toch werkelijk verstandig, het coöperatief wonen althans van nabij te willen kennen, ten einde te weten, hoe er tot veraangenaming des levens door gezorgd kan worden. Want dat dit op onze levensduur van invloed is, wie durft me dit betwisten! Wij coöperatief wonenden, kunnen niet met onzen huisheer kibbelen, omdat we er geen hebben. Onze vereenigingen, dat zijn wij aaneengeslotenen zelf, zijn tevens onze huis eigenaren. Dit is, dunkt me, kort en zakelijk uitgedrukt. Aangezien Amersfoort geen unicum is in totale onverschilligheid betreffende coöpera tief wonen, vind ik het zoo erg niet en verheug me alleen, dat bet goede voorbeeld door Haarlem en 's Gravenbage gegeven, allengs- kens in ons land meer en meer wordt nage volgd. Alleen wil ik, op grond van het feit, dat deze sociale verbetering nu ook hare iutrede gedaan heeft iu de stad met den grooten kei, er belanghebbenden even aan herinneren, dat do beste bouwterreinen hel eerst door de coöperatoren worden genomen en te veelkeiaard, later leelijk achter het net kon doen visschen. Ten slotte vergete men niet, hoezeer ieder een die nu nog in huurhuizen woont, door coöperatie zich verbeteren kan, onverschillig of de huur hoog dan wel laag zij. Alleen soliditeit des persoons is hierbij het bepaalde vereischte, niet het bezit van geld. Met dankzegging voor de opname, hoog achtend, M. I». de CLERCQ. Haarlem, December 1004. In de vergadering van j.l. Vrijdagavond waarin tnr. G. J. Sybrandy sprak over «Het Ministerie en de arbeiders" kondigde de heer P. Stijnman aan, dat hij den brief dien hij van den heer Loopuyt ontving en in die vergadering niet mocht voorlezen, in de bladen zou publiceeren. De heer Stijnman zendt ons thans een In gezonden stuk, getiteld «Mr. Sijbrandy en de waarheid", dat drie .kolommen beslaat en door een tweede arliftel zal worden gevolgd. We moeten een weinig rekening houden met onze beperkte ruimte en zullen dus eerst het volgende artikel óok afwachten en dan eens zien hoe veel ruimte de heer Stijnman wel wenscht in te nemen. 't Wil oas óok voorkomen, dat het ver band dan ook beter behouden blijft. Burgerlijke stand van Amersfoort van 8 tot en met 14 December. GEBOREN: Hendrik* Anna, d. van L.Th. van Zwol en A. van Dam. Leendert Arie, z. van L. A. Riem Vis en M. J. op den Oordt. Cornells Hendrikus Jan, 7. van J. van Rossum en H. A. van Mecteren. Johannes Martinus, z. van L. E. D. Langeveld en M. J. van Gelder. Alexander Martinus Meijer, z. van J. M. Meijer en J. C. Verbeek. Neellje, d. van Gerrit van Voorst en M. G. Vetkamp. Dirk, z. van C. van Monrselaar en T. van Dijk. Janna, d. van A. H. Rou- wendal en W. H. Hofman. Adrians Maria, d. van A. Tondeur en H. M. Bleijenberg. Jan Willem Jochein, z. van G. D. Doeleman en G. F. Dorrepaal. Johanna Hendriks, d. van L. Krijnen en H. M. de Gooyer. Hen drikus, z. van J, van de Geest en N. de Bruin. ONDERTROUWDJacobus Adriaan Ha- verkorn en Geertruida Pelronella Tabernal. Daniël Spreij en Elisabeth Mulder. Emanuel van Praag en Maria Roe. Klaas van Alphen en Grietje de Bakker. GETROUWD: Geene. OVERLEDENGerritje Lutiger, 12 j. Willemlie van Kommer, 2 j.PieterGerth, 3 j. Gijsbertus Kraaijkamp, 11 j. Fre- derik Gerardus Kraaijkamp, Ij. Thomas Huls, lm. Johan George Buitenhuis, 1 j. Albertus Jan Wiegerman, 3 j. Heden overleed te Amsterdam, na een langdurig lijden, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster mevrouw D. SCHAAP—Hijmans, in den ouderdom van 50 jaar. G. van GELDER- hij mans. H. van GELDER. Amersfoort, 14 December 1904. Eenige en al etneene kennisgeving. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11 huren en verhuren van huizen. Wie recht, raad of bijstand verlangt in burgerlijke of handelszaken, wende zich tot den Praktizijn A. DOIVA, uaar nemend Griffier bij het Kantongerecht te Hilversum Spreekuren te AMERSFOORT, ten huize van R. van 'tHOF, Langestraat 70, eiken Vrijdag; 's ochtends van 10 tot 12, 's namiddags van 1 tot 3 en 's avonds van 6 tot 8 uur. Op de andere werkdagen der week op de zelfde uren te Hilversum, Violenstraat 88a. Oudheidkundig (Museum is d a g e I IJ k s le bezichtigen voor iilet-leden a IO cent.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2