December 1904. No. 5593. 54e Jaargang. TVeede Blad Stadsnieuws. Ingezonden. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden fi. iranco per post 1.15. Advertentiën '16 regels GO centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. IORTEGRAGHT9 Telephoon 19. v»n RtanJÏÏ f"?"»1'"»" "tl de Ministers zXn ml C'!6 Z?ken 80 ,an Juslilie verleend. «eigende week ni.t worden De audiëntie vau den Minister van Water plaats tb£ °aJe,'e Sl"kmdi8i"8 Met alle eerbied zij 't gezegd, dat het wel licht beter ware, te breken met de gewoonte om mee te dealen wie geen audiëntie ver leent en voortaan te vermelden wie wèl ontvangt. Een sterk staaltje van vindingrijkheid gaf de 1 ost hier, die een circulaire, uit Haarlem verzonden en geadresseerd aan (tien naam van den persoon) en alléén de straat, nog den zeilden dag hier aan het juiste adres be stelde. De herstellingen aan de spoorwegbrug over de haven zijn zoo ver gevorderd, dat Maandag ook de tweede lijn in gebruik kan genomen. Ook de Roomsch Katholieke kiesvereeniging «Recht en Orde" heelt den heer S. J. van Duinen thans oflicieel gesteld tot candidaat voor «le vacature, in den Raad ontstaan door het vertrek van mr. J. C. H. Prikken. Belangstellenden verwijzen we naar de kennisgeving omtrent de verkiezing aan het hoofd van dit nummer. Dokter J. C. Rolandus Hagedoorn is thans aangesloten aan het plaatselijk telefoon-net met no. 119. De andere aangevraagde aansluitingen komen vermoedelijk alle in den loop dei- volgende week gereed. De heer C. van Wijk, tijdelijk Gemeente opzichter hier, is benoemd tot Gemeente opzichter vau Zeist. De hoer H. de liaan is benoemd tot onder wijzer aan het Rijks Opvoedingsgesticht te Alkmaar. Door tusschenkomst van makelaar P. H. van Haselen is hedenmiddag de villa «Lusi- duna" verkocht aan den heer P. van dei- Sluis, die aldaar zijn instituut zal vestigen. De heer J. G. JBolkestein heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolgd afgelegd het candidaats-examen theo logie. Pr. H. ELama, thans te Utrecht, is benoemd tot wiskundig adviseur van de Levens ver- zekerings Bank «Patria". Door den Minister van Oorlog is wijziging gebracht in de bedragen der toelagen, toe te kennen aan gehuwde militairen, die, ge scheiden van hun gezinnen, buiten hun vaste standplaatsen moeten verblijven. Aan bedoelde militairen zal, indien zij te dier zake niet uit anderen hoofde toelage genieten, boven hun gewone soldij, per dag worden toegekend: aan een gehuwd onderofficier vijRig cent en een gehuwl minder militair dertih cent. Wordt het in zeer bijzondere govalien billijk geacht, hun een hoogere toelage toekennen, dan kan daartoe een voorstei aan het Depai- tement van Oorlog worden gedaan. Sergeant-majoor H. Graansma, van het 5e regimeut infanterie, is met ingang ran 1 Januari gepensionneerd. Men wil weteD, dat in 1905 bij de Landweer zullen worden in dienstgeste'di ^adjudan en- onderoflicier, 98sergeanten-majooi83 fouers en 130 sergeanten, thans gepensionnoei d of ^Ue^dooT^loze ouuerofficieren te genieten loelagenzijn rap. 1200, f150, f75 e„ f50 's jaars. Verleden week Zaterdag verliet een huzaar, thuis beboerende te Amersfoort, zijn garni zoensplaats zonder permissie. In zijn geboorte plaats Wijk-bij-Duurstede, waar bij gezocht werd, nam bij de vlucht voor de politie, die hem op de hielen zat. In plaats van naar Amersfoort terug te keeren, heeft hij Donder dagnacht te Zeist bij een bakker een mandje eieren gestolen, na daartoe een spiegelruit te hebben ingeslagen. De politie wist hem op te sporen en aan te houden, waarna bij den volgenden ochtend naar Amersfoort werd overgebracht en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. De ras-IlageDaar beweeit met veel osten tasje, dat boven in den gevel van het stad huis der Residensje als leerrijke les ieder wordt voorgehouden, dat er niet voor allen plaats (was) in den omnibus in den tijd toen dat vehikel nog van de Vischmarkt placht te vertrekken. De meer geletterde vertaalt de zeer bekende spreuk ongeveer doorzelfs Jupiter maakt het niet allen naar den zin. Met deze wijze woorden in de gedachten kan het Bestuur van »Amicitia" er gerust op gaan, dat het overgroote meerendeel dei- bezoekers van de eerste abonnements-voor- stelling Donderdagavond volop genoten heeft; een heel enkele had een meer ernstig stuk willen zien. Welnu, ook dezen krijgen een beurthet Bestuur heeft gezorgd voor een »zeer afwisselend programma". Ditmaal was de .scherts aan 't woord en vooral de militaire bezoekers hebben volop genoten van- en danig gelachen om de soms heel rake zetten in «I)e generaal komtvan den nu gepensionneerden duitschen ritmeester wiens nom de plume Von Schlicht is en die typische toestanden, door hem meegeleefd, on- meedoogenloos hekelt en bovenal de kunst verstaat, lachend de waarheid te zeggen. Natuurlijk moet het spel goed zijn en waar de «Nederlandsche Tooueolvereeniging" het zeldzame voorrecht bezit., artisten te hebben die èn Heijermans èn een blyspel als dit op meesterlijke wijze weten te vertolken, daar was dan ook geheel voldaan aan dezen tweeden eisch voor een uitstekend geslaagden avond. Mevrouw Ternooy Apèl, op eenmaal blon dine geworden, was als »Leontine" niet minder op dreef dan als «Clementine" in «De hoop van zegen". Mevrouw De Boer, de beroemde «Kniertje", was een kostelijke tante «Kekilie" haar dochtertje, een wel wat heel jeugdige «Elly", maakte van haar aardige rol wat zij er vau maken kon. Holkers, d6 reeder, was een puike majoor Von Velsen, een zeer mooie figuuren Alex Faassen, een echt-duitsche luitenant Von Winterstein. Van der Lugt overtrof zichzelven als reservist; een mooie rol door de haast ondenkbare combinatie Assyrioloog-reserve luitenant van. de aller onhandigste soort. Hissink was een heel goede Hausbursche, doch wat te oud gekapt; misschien ook kwam dit doordien hij reeds hospitaal-soldaat was. En Van der Does was een werkelijk goede generaal. Manta van Nieuwland was weer te druk, hakkelde weer te veel, was niet in zyn emplooi van regiments-commandant. Marie Faassen deed al haar best om den cadet goed te spelen en had een reusachtig succes door haar typisch-brutaal antwoord aan den generaal, toen deze vroeg of hij 'tóok tot generaal zou brengen«Ja, ziet u, dat hangt niet altijd af van persoonlijke bekwaamheid". Wat ware er van die eenig-geestige rol te maken geweest als een jonge man haar had gespeeld ze is zoo heel goed geschreven, zoo'n aller aardigste mengeling van cadetten-bravoure en aanstellerigheid en opgaan in illusiën van den beginner op de hiërarchieke ladder. Subliem was in het tweede bedrijf het tooneeltje tusschen Leontine eu luitenant Von Winterstein; heel mooi in het derde majoor Von Velsen's spel als hij zijn broer gepas seerd waant. Wat Marie Fassen kan, toonde zij ten volle als «Valentine" in het heel mooie nastukje, een heel fijne fransche lever de rideau, waarin zij met haar broer wedijverde in onver beterlijk spel en mooi zeggen. «Dat «lekker" bijvoorbeeld, en die biecht omtrent de beroemde lantaarn en dat terug komen nadat ze nu «heuscb voorgoed" van haar beul van een man was heengegaan. En Trieile's«wordt vervolgd". Zoowel Van der Horst als Homeijer gaven uitstekende vertalingen, zonder ook maar éen barbarisme. Waarlijk, het Bestuur van «Amicitia" heeft alle eer van de keuze der stukken voor deze eerste voorstelling. Slaagt het de volgende malen even gelukkig, dan kan het rekenen op een «uitverkocht huis". Nu waren er nog, jammer genoeg, nog leelijke hyatendoch die er niet waren, heb ben heel veel gemist. Reads lang geleden, riedden we lezeressen en lezers aan, hun avond van 22 December vrij te houden. Donderdagavond toch zullen leerlingen der Muziekschool onder leiding van den lieer M. W. Petri en met medewerking van de dames Georgine van Aaken, J. L. Wolter en H. J. F. Mezger in «Amicitia" eeu uitvoering geven, gelijk bij advertentie in dit nummer wordt vermeld. Het programma omvat aantal zeer mooie nummers. De uitvoering wordt gegeven ten bate van de plaatselijke afdeeling der «Ver- eeniging tot. verpleging in het huisgezin van halfverweesde-, verwaarloosde- en verlaten kinderen". Nog maar heel enkele kaarten zijn alsnog te bekomen en zaak is 't óok, plaatsen te bespreken. Blijkbaar vreesde men, nu de vraag of verbranding niet den voorkeur verdient boven aanplemping, nog niet voldoende is opgelast, voor een «strop" evenals indertijd met de terreinen onder Amerongen ten dienste van een Rijn-waterleiding, welke niet tot stand gekomen is. inaterat met hun iubouil. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Wie spaart, wint. Op een voorstel, dat in Duitschland door de Regeering aangeprezen is, heeft de te Amsterdam gevestigde Naamlooze Vennoot schap «Nederlaudsclie spaar- en incasso bank," goedgekeurd bij Kon. Besluit van 9 Juli 1902, No. 45, en gewijzigd bij Kon. Besluit van 24 December 1903, No. 11, en werkende met een maatschappelijk kapitaal van een millioen gulden, waarvan ruim tweehonderd en veertig duizeud geplaatst is, ook hier te lande de gelegenheid ingevoerd tot sparen met belangrijke winst en wel op de basis van onze Staatsloterij. De spoedig toegeno men populariteit is dan ook alleszins te ver klaren. Het sparen geschiedt, krachtens artikel lb der Statuten, met vaste bedragen, gespecifi ceerd in een tabel El. Bijv. door een inleg in eens van f 18.10 of met een wiskundig berekende verbooging haltjaarlijks, driemaan delijks, driemaandelijks of maandelijks naar hier moigen een competitie tegen »Z. V. V. i d veertig keuzen, tot zelfs die van vijf en Scheidsrechter is de heer J. Brunnekreeft. twjntig pe|. m'aan(, De heer P. Nabuijs, lid van het Hoofdbe- De spaarder ontvangt van de Bank een stuur van den «Chr. Nationalen Werkmans- genuinmerd_ contract voor een rente-uitkeer- Bond" zal Maandagavond in «Eben lJaëzei" i ing van f500. Wat dit zeggen wil, is ge- voor de plaatselijke afdeeling spreken over makkelijk saam te vatton. De nummers cor- het Arbeids-contract. respondeereu met die der Staatsloterij. Hou- -der nu van een contractnumraer waarop in Zij die houden oJ> het «driemaal isscheeps- onze loterij een prijs of premie is gevallen, recht" kunnen hu weer gerust zijn. 1 Het derde brandje viel van ochtend voor in de woning van den Directeur der Ge meente-reiniging, liet oude «Ma Retraite", en is vermoedelijk ontstaan door een defect aan een kachel. Brand- en waterschade zijn betrekkelijk gering, doch worden niet door assurantie gedekt. In ieder geval is 't beter afgeloopen dan de brand in het bekende speelgoedmagazijn van :1e firma Strauss Co., aan de Regu- liersbreestraat te Rotterdam, waarvan men ons seint, dat het hèdenochtend totaal is uit gebrand. De mooie keeshond, die reeds geruimen tijd met een wielrijder is komen tneeloopen uit de richting Soest, is nog altyd voor den eigenaar op te vorderen in het Politie bureau hier, waar óok inlichtingen zijn te krijgen omtrent een gouden ring. een hals ketting met gouden slot en zes halsboordjes, alle op den openbaren weg gevonden. Te Achteveld, by Barneveld, is in ruim 97-jarigen ouderdom overleden de oud-strijder W. Lokhorst, drager van bet Metalen Kruis. De Nestor der oud-strijders J. Klaver, te Kloosterburen, berdaebt Donderdag zijn 102den verjaardag. De honden huilen tegen de maan maai de maan geeft er geen acht op. Wees als de maan. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft de voordracht van B. en W. tot aankoop van het Naardermeer voor f 162 000, met be stemming om dat meer met het Amsterdam- sche baard- en straatvuil aan te plempen, verworpen met 20 tegen 18 stemmen. ontvangt als rente over zijn gestorte gelden een som gelijk aan een half percent van dien prijs of die premie. Het maximum is f500 (een half percent van f 100 000) Be langhebbende blijft men tot zoolang dit be drag is bereikt. Ieder inlegger heeft in de boeken der vennootschap een hoofd van re kening, waarop hij wordt gecrediteerd voor de door hem gedane stortingen en gedebi teerd voor iedere hem gedane rente-uitkeering totdat de som van laatstgenoemde f500 bedraagt. Is het nummer in de eerste vier klasseu uitgekomen, hetzij met een rente-uitkeering, hetzij niet, dan ontvangst de houder voor de loopende loterij gratis een nieuw nummer; bij de volgende loterij is het oorspronkelijke nummer weer van kracht. En gestort gelden Ook deze ontvangt de inlegger, onder aftrok van administraikosten en rente, terug zoodra de rente-uitkeering het totaal van vijfhonderd gulden heeft be reikt. Ziedaar dus een spaargelegenheid met door de Staatsloterij aangewezen en gecontroleerde niet- onaanzienlijke winst. Ingevolge de Statuten worden, door de in leggers twee Commissarissen gekozen, spe ciaal aangewezen ter behartiging van hun belangen, waarmede de Bank het stelsel huldigt om ook den zuiver belanghebbenden stem in bel beheer en toezicht te geven. Voor dit jaarizijn die speciale Commissarissen de heeren mr. A. J. F. Fokker, Lid van de Provinciale Staten van Zeeland, te Zierikzee, en mr. A. J. van Thiel, Advocaat en Hooid- commies bij de Ryks Verzekerings Bank, te Amsterdam. De gedelegeerd Commissaris uit den Raad, de heer J. B. Mooyen, Kassier te Haarlem, is belast met de dagelyksche controle op het

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5