Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Hij de «Staatscourant" van 24 December is bet verslag van de Rijksverzekeringsbank over het jaar 1903 gevoegd. De organisatie is reeds in 1902 aangevangen, maar nam eerst bij het in werking treden van art. 1 der Ongevallenwet op 1 Februari 1903 een vasteren vorm aan. Uit het verslag blijkt dan ook, dat in 1903 de werkzaamheden der Bank ontzaglijk zijn vermeerderd. Het aantal stukken, in 19Ö2 afgedaan, was 153747 en steeg in 1903 tot ruim 500000. Het gezamenlijk personeel, dat onder het bestuur der Bank werkzaam was. moest in dat jaar van 66 op 297 worden gebracht. Het aantal ingekomen declaration van agenten, geneeskundigen, getuigen, enz. was 38 900, waarvan 21 800 iu 1903 betaal baar werden gesteld. Reeds spoedig bleek het aantal ongevallen belangrijk grooter dau de hoogste raming (omstreeks 20 000 per jaar) kon doen ver moeden. Van 1 Februari 1903 tot i Januari 1904 kwamen 38 194 aangiften in. Het aantal bedrijven, onder de Ongeval lenwet vallende, steeg van 47 651 in 1902 tot 72913 in 1903, wat de aangiften betreft maar vele werkgevers bleven in gebreke. De bezwaren, aan het opsporen der nalatigen verhonden, worden slechts langzamerhand overwonnen. In 'teind van 1903 waren ongeveer 38000 werkgevers bij de Bank aangesloten. Van het recht om het risico over te dragen werd een ruim gebruik gemaakt, blijkens 30342 verzoeken; ongeveer 600 werkgevers gingen weder naar de Bank over. Een 9-tal maat schappijen of vereeuigingen namen de risico's op zich, met te zamen 30 311 werkgevers. Slechts 31 maakten gebruik van de bevoegd heid om eigen risico te dragen, n.l. de Staat voor de Departementen van Marine, Oorlog en Koloniën, eenige Provinciën, ettelijke groote Gemeenten, de Maatsch. tot Expl. van Staats Spoorwegen en 2 particuliere werk gevers. Aan 2429 personen werd een voorloopige rente verleend. Van 270 gevallen met blij vende invaliditeit werd in 234 rente ver leend. In de ziekenhuizen werden voor rekening der Bank verpleegd 1043 getrof fenen, met 31802 vorpleegdagen. Van de 38 194 aangegeven gevallen werd in 3595(1 Mhadeloosstelling toegekend. In de overige 2238 gevallen (6 pCt.) wendden 296 personen zich tot het Bestuur, dat af wijzend beschikte. In 91 gevallen werden de schadeloosstellingen verhoogd of voor langoren tijd verleend. Weger ïën en andere stortingen werd in 1903 door ue gezamenlijke Postkantoren voor rekening der Bank f875 855 ontvangen on 1808057 aan schadeloosstellingen, kosten, enz. uitbetaald. De fondsen, door maatscbnppijon als zeker heid in pand gegeven, hadden een waarde van 2 miilioen gulden. De administratiekosten bedragen 1427 804. De schadeloosstellingen warenvoor ge neeskundige verpleging f277 390, voor tijde- lijke uitkeeringen f485301, voor renten j f 113 706, voor begrafeniskosten f 13 066, voor renten aan nagelaten betrekkingen I 21 222. te z.imer. f916 685, waarvan ten laste van eigen-risico-dragers en van maatschappijen J kwam f668 91", zoodat ten laste der Bank I bleef f301 774. Het verslag, waaraan deze bijzonderheden zijn ontleend, bevat voorts nog uitvoerige mededeelingen over de toepassing en de war- j king der Ongevallenwet, over het beroep bij geschillen en de genomen beslissingen. Aangebracht weiden 643 b'-roepen, waar- van 182 op 31 December jl. in behandeling bleven. Van de 441 uitspraken werd in 232 i berust. Bevestigd werden 161, gewijzigd of vernietigd 143, niet-onvankelyk verklaard 37. I Voor den Centralen Raad van Beroep kwamen 137 gevallen, waarvan in 55 uitspraak werd gedaan. «Amieitia" was gisteravond gevuld mei de leerlingen der Ned. Hervormde Zondagschool- vereenigiog en bun verwanten maar ook op bet tooueel verdrongen zich ouders en familieleden zeer velen moesten zich met een staanpl iatsje tevreden stellen en de helpsters en helpers stonden heel den avond in de nauwe doorgangen. Rechts voor het tooneel verhief zich tot bij het plafond een mooie Kerstboom, wiens talryke lichtjes duizendvoudig werden weer kaatst door de fraaie guirlaudes van mika en bladtin en links stonden, zes étages hoog, de prijzen voor de kinderen die door trouw schoolbezoek en goed gedrag een belooning hadden verworven. Een kleiue 800 kinderen, in twee ploegen verdeeld (van 5 tot 7 waren er die van de Zondagsscholen Beekstraat en Hellingsiraat, van 8 tot 10 die van Koningsstraat en Punten- burgerlaan) vierden daar op eclit-kindcrlijke wijze bet Kerstfeest, waarvan de belcekenis hun op recht bevattelijke» toon werd uiteen gezet, terwijl hun zang de toespraak afwisseld Aan hen die, bij het bereiken van 13-jarigen leeftijd, de Zondagsschool gi ,u verlaten, werd met eeu hartelijk woord sen Bijbel ten geschenke gegeven. Een waarlijk mooi feest, waarvoor den orga- nisateurs hulde toekomt. Ponderdagavond zullen in «De Toekomst" J. Huizinga, uit Kampen, en G. van Krkel, uit Amsterdam, spreken over de staking der De tweede openbare vergadering van de anti-revolutionnaire propaganda-club «Groen van Prinsterer" wordt gehouden op Vrijdag 6 Januari. Van «De Moor", wiens keurige étalages steeds zoo zeer terecht aller aandacht trekken, ontvingen we als een nieuwjaarsgroet een even sierlijken als smaak vollen kalender, een sieraad voor de huiskamer en een uitste* kende reclame voor de velerlei artikelen in het welvoorzien magazyu. Slechts een paar dagen geleden hadden zij hun huisje aan het Monniken pad betrok ken en in orde gemaakt en Zaterdagmiddag waren ze naar hun ouders gegaan om er de Kerstdagen door te brengen. En terwijl ze uitstedig waren, is hun huisje geheel uitgebrand. Wel was de slangenwagen der politie, onder leiding van den lieer Welling, er zeer vlug by wel trachtten buren en infanteristen nog een en ander te redden, doch bijna alles is verbrand, terwijl het inboedeltje niet was verzekerd. Wel een droef thuiskomen. II. M. de Koningin-Moeder heeft Vrijdag avond te 5 uur ontvangen het Hoofd-comiré tot het brengen van een hulde aan H. M. bij gelegenheid van haar 25-jarig verblijf hier te lande in het begin dezes jaars, op welke audiëntie aan H. M. verslag is uitge bracht en aanbieding gedaan van degelden, door het comité bijeengebracht. Aan H. M. kon een som van f237 000 worden ter hand gesteld. Door nu wijlen mej. II. H. Hoefhamer is óuk hij uiterste wilsbeschikking gesticht een 1 fonds voor werkloozen hier ter stede. De Burgemeester van Amersfoort, de oud ste predikant der Ned. Hervormde gemeente I en notaris Job. Knoppers zijn collatoren van dit fonds, waarover we te zijner tyd eenige i nadere mededeeling hopen te doen. Op Eersten Kerstdag hield het eerste elftal van «Quick" een oefenspel tegen het eerste van »U. D. I", dat eindigde met 22gelijk. Aanstaanden Donderdag speelt «Quick" weer. Niet alleen de gelieele groote zaal van j Een «burger" die Zondagmiddag in de J Scherbierstraat met een infanterie-képi liep I te zwaaien en niet wilde luisteren naar den raad van politie-agenten om zich kalin te houden, maakte het eindelijk zóo bont, dat i hij moest meegenomen worden, waartegen hij zich hevig verzette, j Een marinier, wiens assistentie was ge- j requireerd, werd door het publiek bemoeilijkt, I doch eenige huzaren sprongen nu de politie I bij en zoo werd de druktemaker met ver- eende krachten naar het Politie-bureau ge- I dragen. j De afrekening volgt later. Een 19-jarig jongmensch uit Hoevelaken i was Eersten Kerstdag naar stad gekomen en had zóo dikwijls aangelegd dat, toen bij tegen i middernacht naar huis waggelde, hij uit bal- I dadigheid op de Kampstraat een ruit insloeg bij mevrouw 8. Dat vond hij zóo heldhaftig, dat hij het bij den heer T. D. weer eens probeerde, hier echter met het gevolg, dat hij zich een wond van 7 c.M. toebracht en den polsader doorsneed. Even buiten de voormalige Kamperbuitenpoort viel hij, uit geput door bloedverlies, neer. Gelukkig was hij achter-nagegaan, zoodat hij nu ook spoedig naar het Militair hospitaal kon worden vervoerd, waar dr. Schreuder ruim vijf kwartier bezig was met hem te verbinden. Hij was zeker doodgebloed als men hem niet zóo spoedig had gevonden en naar het hospitaal vervoerd. Deri tocht naar de ver- I bandpluats in het Polilie-bureau zou hij niet hebben overleefd. Gister was zijn toestand redelijk. Oók al ten gevolge van drankmisbruik I gedurende de Kerstdagen geraakte heden ochtend rond half tien iemaud in den modder I van de Langegracht bij de Elleboogskerk. Tamboer Ouwei-kerk en twee kameraads i wisten hem nog juist intyds weer op den vasten wal te krijgen en brachten hem naar zijn huis in de Sint Agalha-straat. Een der bladen in het district vangt zijn Kerst-artikel aldus aan: «Wondere macht van do blijde boodschap, twee eeuwen ge leden in de velden van Ephrata door de engelen in hun heerlijk lied aan de aarde gebracht". We hebben altijd geleerd, dat de Blijde boodschap heel wat langer dan twee eeuwen geleden werd verkondigd en achten de ver- schijnplaats van bedoeld blad niet zóo ach terlijk als dc redactie wel doet voorkomen. In waarheid bescheiden is hij, die weet wat hij is, voelt wat hij kan, inaar ook ziet den afstand die hem nog scheidt van zijn ideaal. In de vyfde akte van «Cassaria" van Ariosto, een satiricus uit den Renaissance-tijd,schildert deze hoe een schoone toilet maakt. Eerst krult zij ieder haar; dan strjjkt zij verf op haar gelaat, op de eene plaats wil, op de andere rood en bekijkt zich duizendmaal in den spiegeldun kamt zij haar wenkbrauwen «n oogwimpers op. Een vol uur eischt de manicure; met schaartje en mesje worden de nagels in orde gebracht, en de handen worden gewasschon inet verschillende zeepen en inge wreven met citroenen, opdat de huid vooral mooi blank schijnen zal. »l)e uitrusting van j een vloot kust niet zooveel tijd als het toilet van gen vrouw", aldus eindigt de dichter. Mai-enduzzo laat in «Rivista d'ltulitt" ook een kijkje nemen in de toiletkamers van uien tijd. Het ging niet gemakkelijk, voor zijn studiën het Itnodige materiaal bijeen te garen, daar de dames hun eigen recepten hadden en die zelfs niet aan hun beste vriendin ver rieden. De geraffineerdste toiletkunstenaressen waren de dames van Venetië, vooral wat de kunst van haarverven betrof. De Venetlaan- sclio hield er van, de haren blond te verven en schuwde geen middelen om tot dit doel te geraken. Onder de recepten vindt men de behandeling met een mengsel van vitriool, aluin, zout, honig, olie, witten wyn, sepia cn Arabische gom. Soms werden mengseltjes gebruikt, die uit 23 stollen bestonden en doen denken aan experimenten der middeleeuwsche alchymisten. Een ander middel om de haren goudblond te krijgen, bestoud hierin, ze te laten ver- bleoken in hel gloeinde zonnelicht. Cecale Vc-cellio vertelt in zyn 1598 in Venetië ver-^ schenen «Habiti ai.tighi e npoderni" hoe de vrouwen geduldig op een balcon zitten in een dunne kleeding van zijde of linnen en een hoed van bijzonder fijn stroo, «bolana" ge naamd, op het hoofd om zich bloot te stellen aan de felle stralen der middagzon. In het verven van het gelaat wonnen de Florentijnsche vrouwen het van de Veneti- aanscbe. Om levendige kleuren te voorschijn te rospan, versmaadden zij het niet, stoffen te gebruiken, die het gelaat vroeg voor den tijd «ruïneerden". De meeste kleurseltjes bevatten sublimaat of arsenicum, Slechts weinige dames kenden middeltjes, die de teerheid en frischheid der huid bewaarden en pasten dan wel op, dat het geheim hun niet ontglipte, In zijn dialoog «Delia bella creanze' orengt Alessandro Piccolomini een schoone op het tf.oneel, die een vriendin van haar toiletmid- deltjes vertelt. Zi heeft de volinaakste en zeldzaamste recepten; zc zijn wel is waar duur, maar ze leveren ook uitmuntende resultaten op. «Ze geven het gelaat en den hals een teere vleeschkleur, maken de tanden schitterend blank, de handen mooi en de geheeie gestalte buigzaam". Geen wonder, dat zooveel dichters en schrijvers in scherpe satiren deze vrouwen hebben bespot. Volgens «Der Elektrotechnische Neuig- keitsanzeiger" is onlangs te Wardencl, 3e, Long Island bij New-York, door Nicolaas Tesla een groote ijzeren toren ge bouwd, die veel heeft van een reusachtige paddestoel en bestemd zal zijn voor het uit zenden van electrische kracht, zonder dat daarbij gebruik zal worden gemaakt van geleidingen een onderwerp, dat sedert vier jaren door genoemden uitvinder met de grooste toewijding bestudeerd werd en dat hij thans in de practijk wil gaan toepassen. De toren beeft den vorm van een achl- zijdige afgeknotte pyramide, is 47 Meter hoog en met een grondvlak van 29 Meter middel lijn daarop is een koepel geplaatst in den vorm van een halven bol, die op zich zelf een diameter heeft van 20 Meter zoodat de toren in 't geheel een hoogte heeft van 57 Meter. De uitvinder stelt zich voor, van dezen toren bij wijze van proef electriciteit te doen uit stralen met een spanning van 100 miilioen volt, die hij volgens een door hem aan de «Electrical World and Engineer" gerichten brief, op een tot dusverre geheim gehouden wijze weet op te wekken, en waarmede bij in staat zou zijn, zonder eenig gevaar om te gaan. Die hooggespannen stroom zal van eiken toren (het ligt in de bedoeling er meer te bouwen) tot een hoeveelheid van 10 000 paardekracht kunnen worden afgegeven aan fabrieken, electrische trams, liften, motor rijtuigen, stoombooten en uurwerken, terwijl ook een gedeelte kan dienen voor electrische verlichting van New-York cn omliggende plaatsen. Het gebied, dat elke toren van elec triciteit zal kunnen voorzien, zal eeu omtrek hebben van 48 Kilometer. Hoewel Tesla met de wyze waarop hy zijn reusachtige hoeveel heid electriciteit opwekt en overbrengt zeer geheim is, veronderstelt men, dat bij de over brenging met de lucht de aarde de rol van geleider zal spelen. Tesla heeft bij het tot stand brengen van zijn werk voel medewerking ondervonden van den raillionnair T. P. Morgan. Intusschen schynt ook de «Canadian Niagara Power Company" de onderneming te steunen. Naar gemeld wordt, heeft de Amerikaansche Regeering twee prijzen tot een gezamenlijk bedrag van f375 000 uitgeloofd aan weer kundigen die er in slagen, juiste weervoor spellingen te geven loopende over ten minste een maand, de een wat temperatuur de ander wat regen en droogte aangaat. Mede dingers moeten drie verschillende gewesten uitkiezen, zoover mogelyk van elkander ge legen, waaromtrent hunne voorspellingen dag op dag moeten gegeven worden. Degenen die mochten slagen, zullen hun wetenschap pelijke methode moeten uiteenzetten ten overstaan van een geleerdenrechtbank, be staande uit hoogleeraren van verschillende Amerikaansche Universiteiten, door President Roosevelt aan te wijzen. Als er ooit iets van komt, hopen wjj niet in gebreke te blijven, het te vermelden. De hoofdingenieur van het Panama-kanaal heeft bij het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden een rapport ingediend, waarin hij het oorspronkelijk plan van De Lesseps, een kanaal op zee-waterstaod, krachtig aanbeveelt. Wel is waark zal zul een kanaal 500 miilioen meer kosten dan een kanaal met sluizen, maar de kosten van onderhoud en exploitatie zullen dan ook belangrijk lager zijn. «Zij die als Koningin de kroon draagt van Europa", de «aloude stad, vermaard in oor logen", het «scheeprijk Arasterdam", eens de trots van ons land en tegenwoordig in geldverlegenheid, heeft een eenig voorbeeld gegeven van vredelievendheid, daar waar de spellingstrijd in Nederland en België en ook iu Frankryk is uitgebroken alleen Engeland houdt zich rustig en sedert twee jaar is in Duitschland de strijd «beslecht". Te Amsterdam is het anders. De officieel® geschilderde aankondigingen hebben volko men vrijheid van spelling; zoo leest men op sommige brievenbussen, wanneer de «Lich ting", op andere wanneer de «Lighting'' plaats heelt. De borden gewagen van «Wiel rijders", andere vau Wielryders"soms moeten deze fietsers «afstijgen", soms behoor- en zij «afiestygen". Het is wel lief, dat men in de Hoofdstad zulk een voorbeeld van verdraagzaamheid geeft; maar ik ben bang, dat dit aan de candidaten voor een of ander exameu weer een nieuwe moeilijkheid schept en we de vraag te wachten hebben«Op hoeveel man ieren spelt menligting, afstijgen, wielrjr- den", enz. Als men nu bedenkt dat men gedrukt vindt: oude, ouwe, óue en dergelijke, nog daargelaten de spelling van de persoon lijke vnm. achter het werkwoord, dan be grijpt, dat men medelijden moet hebben met de aanstaande candidaten. Er is een verkeerde gewoonte, die wij van ouder op ouder geërfd hebben, n.l. die van knoopen te leggen in zakdoeken. Het is om niet te vergeten; maar men weet hoe het gaat; men legt den knoop en vergeet daarna èn knoop èn zakdoek, èu waar bet omgaat. Het is een slechte gewoonte, want geen betere oefening, dan het geheugen met her sengymnastiek te scherpen. En zoo moge het leggen van knoopen in onze zakdoeken er geheel uitgaan. Wanneer men echter van eigen vergeet achtigheid zóo overtuigd is, dat men genezing onmogelijk acht zoo zijn er dan be staat er nog een volmaakter hulpmiddel dan de geknoopte zakdoek. Te Weenen is een onderneming in het leven geroepen om vergeetachtige of over- bezige lieden te helpen herinneren aan al betgeen men alzoo pleegt te vergeten: wis sel vervaldagen, uitnoodigingen, oproepingen, verzekeringshernieuwingen, verjaardagen,her inneringsdata. enz. enz.; te veel om op te sommen, maar genoeg om te vergeten. De firma werkt eenvoudig. Nemen wij aan, dat de volgende week iemand jarig is en dat de datum u van te voren invalt, maar gij bevreesd zijt het weer te vergeten. Gy stapt naar een kiosk of een sigarenwinkel, koopt een kaart en een enveloppe «Memen lo zoo luidt de naam der onderneming en schrijft op de kaart #6 Januari X jarig". Vervolgeus verzendt gij uw enve loppe aan «Memento", en den Sen Januari ontvangt gy uw kaart terug en wordt her innerd. De onderneming is gevestigd te Weenen en rekent slechts 20 bellor (een dubbeltje ongeveer) voor haar bemoeiingen. Mag men de voorspellingen gelooven, dan gaat deze onderneming een gouden toekomst tegemoet, omdat de vergeetachtigheid de wereld nog niet uit is en omdat 20 heller niet te veel is om van een slof zoo af en toe een heel attent mensch te worden. ARBEIDSBEURS Twee waschvrouwen. Een wollen- en linnennaaister.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2