Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. H. Darawtadt in kat paroetl Kampatraat no. 72 0. J. vac Ginkol Ki. Si. Jauatroat no. 15 B. J. Bakhuis Weterwinjel no. 25 W. Blombergen Koningstraat no. 70 M. Berk in qualiteit tan Directeur der R. K. mili taire Vereeniging Zand no. 85 Wed. A. van Wijk Weveraeingel no, 2 E. de Hoop 8t, Joriestraat no. 29 B. Klienaar KI. Spui no. 46 G. J. Varlooy Westsingel no. 86 G. Geurteen KI. Spui no. 24/26 P. H. Verhoert Breedestraat no. 51 W. G. Klomp in qualiteit ran Vooreitter der U.K. Volksbond in M. D. Reeme H. Zwan J. G. de Jager K. van 'tVeer H. Peters K. Marinus D. Zondarvan J. van Schaik J. van de Wetering O. W. van der Vorst W. L. V. street no. 15 Langeetraat no. 78 Hof no. 82 Langealraat no. 60/62 Havik no. 20 Hof uo. 14 Leuederweg no. 6 no. 114 Pieter Pgperstraat no. 7 Ihreoliltcho weg no. 77 Soeeterweg no. 116 no. 254 Stationsstraat no. 8 Monnikenpad no. 2 Utrechtscheweg no. 89 Leusderweg no. 126 Arnhemsche weg uo. 122 Soesterweg no. 95 J. G. ran Unen Wed. van Eykelenburg G. van Harpen G. de Kruir W. Kraai kamp T. Krijnen W. van Apeldoorn H. van Nimwegen A. van 8etten T. Riksen Wed. O. Ruiter J. Setieur W. Beijer R, Hienekaoip A. Send W. A. P. P. L. van Hedel Wed. P. Farkman yo ST. Schoond -'beek Hooglandiche weg no. 20 R. Hokeberg»n Schinunelpenninckstrsat no. 2 a w..-i. Heiligen berger weg c0 Leusderweg no. 16 Soesterweg no. 60 ITtrechtsohe weg no. 102 I'lrechtsche weg no. 48 Woostijgerweg uo. 8 Soesterweg uo. 85" Soesterweg no. 86" Leusderweg uo. 42 A. Vermis W. van Woudenberg J. H. van Hoeijen W. Abelman P. van 'i Klooster G. Jonkman A. A. van Oojjen Gastliuislaau do. 7 Arnhemsche weg no. 104 Plierbookstraat no. 12 Hoogeweg no. 49 Bissohopsweg no. 62 Arnbumsche weg no. 40 2. dat binnen twee weken na Jese bekendmaking ieüar tegen het verleeneo van het varlof schriftelijk bexwaren bg Burgemeester en Wethouders kan in brengen Amersfoort, 5. Januari 1905. De Bui-gemees(er, WUIJÏIERS. De Secretarie, Van REIGERSBERG VERSLUIJ8, waarn. Secretaris. Iu den ring Amersfoort der Ned. Hervormde kerk zijn alle predikantplaatsen vervuld. De oudste vacature in deze provincie is Eist, sedert 11 April 1887de vacature te Waverveen, sedert 15 Mei 1870, is thans weder vervuld. Vacaturen zijn in deze Provincie nog te Eist, Utrecht, Jaarsveld, Jutfaas, Zeist eu Rbeneu. De Minister van Bionenlandsche Zaken heelt vastgesteld modellen I en II voor ba lans on voor wiust-en-verliesrekeiiing, te voe gen by bet beredeneerd verslag, hetwelk het bestuur van een vereeniging, vennootschap of stichting, toegelaten als uitsluitend in het belang van verbetering van volkshuisvesting werkzaam, jaarlijks aarr Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waarin zij werk zaam is. heeft te doen. toekomen. De aandacht van belanghebbenden zy ge vestigd op de kennisgevingen aan het hoofd var» dit mimmer en met name op die om trent het inleveren van rekeningen ten laste der Gemeente hetgeen vóór 15 Januari moet geschieden. Voor de vacature in den Gemeenteraad, ontstaan door het vertrek van mr. J. C. H. Prikken, zijn grster candidaat gesteld de heeren S. J. van Duinen (door de Liberale- zoowei als Roomsch Katholieke kiesvereeni- ging), H. Koning (door de Anti-revolution- naire kiesvereeniging en eenige Roomsch Katholieken) en P. Slynman (door sociaal democraten). De stemming heeft plaats op 17 Januari de herstemming, zoo die noodig is, op 24 Januari. Hoe droog 1904 is geweest in vergelijking met 1903 mag hieruit blijken, dat in 1904 slechts na 80 dagen uit den regenmeier hier neerslag kon worden afgetapt, terwyl er in ,1903 niet minder dan 311 regendagen voor kwamen en er toen dus maar 54 absoluut droge dagen in bet geheele jaar voorkwamen, tegen 280 in 1904. Men wil weten, dat de nieuwe machine- loods der H. IJ. S. M. zal verrijzen bij den overgang van den Soesterweg, waar de nieuwe draaischijf wordt gebouwd. In verband hiermee zou de Soesterweg de spoorbaan snijden tegenover de Punterburger- laan, zoodat de passage voor rij- en voertuigen weer zal plaats hebben door de Soesterdwars- straat en niet meer over liet voormalig Kalfsveld. Door nu wijlen mei. J. C. Bierman is o.a. eon bedrag van f300 gelegateerd aan de plaatselijke afdeeling vao «Doroas". Onlangs heeft men er ons boos op aan gezien omdat we geschreven hebben, dut de groote uitgaven voor het leger worden ver oorzaakt door de kleermakerij. Nu weer lezen we, dat de kortejas bij het wapen der infanterie, behalve voor onder officieren en vrijwilligere, zal vervangen worden door een tuniek met roode kraag, ronde biezen en zonder klepzakkeD. Het eerst worden daarmede gekleed de miliciens der lichting 1905 van het 5e regiment in fanterie. Dus dien meuschen worden twee tunieken op hun rekening gesteld éen voor dagelijk- schen dienst en éen als »Ausgehr<^eÜ". Iqjj. Waarom bun dan voor gala niet liever een paar roode fouragères gegeven Die liggen in vele honderden thans waardeloos in de magazijnen. En weer die teere roode kragen. Wie zal dat betalen En men was zoo mooi op weg naar een eenvoudig en tevens practisch kleedingstuk. Maar de kleermakers, ziet u. Luitenant-kolonel-kwartiermeester J. P. Arimont, belast met de controle over de in wendige administratie der korpsen, te's-Gra- veohage, is voornemens tegen Mei zijn aan spraken op pensioen te doen gelden. Volgens de «Asser Crt.'' wordt in de zaak van luitenunt 8. A. Reitsma op last van hoogerhand een geheel nieuw onderzoek inge steld. Zouden daar de Ingeztnden stukken, ge plaatste zoowel als niet-geplaatste, het hunne toe hebben bijgedragen Wat mag wel de reden zijn geweest, dat de Volksavond van het »Nut" gister zoo be trekkelijk slechts was bezocht Er was weinig meer dan het dubbel van het gewone Nuts- auditorium en die men tot hst «volk" rekeDt waren er om zoo te zeggen niet. En toen is de heer Lamberts een echt volks-lezer èn door de keuze van zyn stukken èn om zyn eenige voordracht. Zoowel tiet Carnavalsbeeld, van Lammerts Hurrelbrinck, als «Stuurman Roelof", vau A. Werumeus Buniug, sloegen in; maar vooral waren 'tdetoegiltjes 'n Duuweitje in huus, Vaoder en dochter, 'n Aorig misver stand, eu De eerste locomotief dia hem een daverend applaus bezorgden. Zou 'tde Volksavond van «Toynbee" wezen, welke Zondagavond in «Amicitia" wordt ge geven, die den kleinen man thuis hield We ontvangen de convocatie voor de ver gadering 13 dezer in «Amicitia" te houden, waarin dc bekende propagandist van «Het Groene Kruis", de heer F. C. Fleischer uit Makkum, bet nut zal uiteenzetten van de stichting ook hier ter stede van een afdee ling van »Het Groene Kruis". Den oudsten brievenbesteller R. van Benne- kom, die verleden maand zyn 25-jarige ambts vervulling herdacht, trof het ongeluk, door de gladheid te vallen enden rechterarm ernstig te kneuzen. Zijn collega J. Vlaanderen had eveneens het ongeluk te vallen; èij bezeerde een been. De bode op Scherpenzeol verwondde zich aan de koperen sluiting van een monster zakje met het gevolg, dat bloedvergiftiging ontstond. Door tydige hulp is hij thans buiten gevaar. Eergisteravond werden van het gebouw der Jongensschool zinken afvoerpijpen ont vreemd gisterochtend werd daarvan kennis gegeven en hedenochtend heeft de politie de beide daders, V. E. en V. D., reeds verhoord. Een huzaar heeft, om zyn dienstverband te verbrekeu, hedenochtend een doos siga retten ontvreemd, weer teu najeele van den sigarenhandelaar P. E. B. Jacobs. Uit een Duitschen goederentrein; waarvan He wagens enkele nachten hebben overge- staan te Winterswijk en te Amersfoort, bleek bij aankomst te Utrecht de kleinigheid van 3000 Kilo nootjes-kolen ontvreemd. Een onderzoek naar de virtuozen die een zóo belangrijke hoeveelheid ontvreemdden, is ingesteld. Met de verbouwing van het station van den Ned. Centraal spoorweg te Barneveld is men thans bijna gereed. Behalve dat 'teen Hinken indruk maakt, mag ook de overdekking van het perron een werkelijke verbetering genoemd worden. Het gerechtshof te Amsterdam bekrachtigde gister zijn arrest, waarbij de 42-jarige Cor nells van der Heiden, zonder vaste woon- of verblijfplaats, bij verstek werd veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstrat wegens verwor ging van «Harderwijker Bet". Gelijk men zich herinnert, werd beklaagde door de Rechtbank te Utrecht vrijgesproken ofschoon het Openbaar Ministerie 15 jaar had geëischt. Het is weinigen gegeven gelukkig te zijn; maar den plicht, gelukkig te maken, hebben wy allen. Een Duitsch wetenschappelijk blad maakt melding van oen zeer eenvoudigeu barometer. Deze bestaat in hoofdzaak uit een 1 met een twijgje er aan. dat loodrecht op den stam staat. Dit twijgje, geheel d bast ontdaan, is zeer gevoehg voor de wisse lingen in den vochtigheidstoestand d wordt daardoor meer of minder gek maakt dus met zijn vrije eind beweg.nget die op een schaal zichtbaar gemaakt woiden. Deze schaal is in twaalf graden *ei'dce,°? zoodat het mooie weer naar boven begint bij de 7, het slechte naar beneden by üe q. Het toestelletje werkt in den regel vrij accuraat. Het is van algemeeue bekendheid dat Gouverneur-generaal Van Heutsz, toen hij nog civiel en militair gouverneur van Atjeh was, dikwijls met de autoriteiten te Batavia over hoop lag wegens een of ander verzuim tegen de voorschriften, waarbij dan ten slotte de beslissing der Regeering werd ingeroepen. En de Regeering, die er tegen opzag den Gouverneur van Atjeh voor het hoofd te stooten, verleende steeds haar goedkeuring, nu eens op een eigenmachtig verleend ver lof, een andermaal op iets anders. Nu gebeurde bet eenigen tijd vóór bet vertrek van generaal Van Heutsz naar Hol land, dat een op Atjeh werkzaam gesteld mijnopziener de naam doet er niets toe uit zijn betrekking werd ontslagen, niet eer vol, omdat bet ontslag te wijten was aan brutaliteit tegenover zijn meerderen. De man zat te Tupa Toean en verlangde naar Batavia terug, en de Gouverneur van Atjeb verleende bem passage naar Batavia. Dat was alweder iu strijd met de voor schriften, want de regelen op het geldelijk beheer bepalen, dat een ambtenaar het recht op vrije passage verliest, zoo hij niet eervol wordt ontslagen, terwijl het voorschrift mede wil dat ambtenaren, door wier schuld het land geldelyk verlies lijdt, daarvoor verant woordelijk worden gesteld. Vast stond dus, dat de Gouverneur van Atjeh die opnieuw gezondigd had, ditmaal ingevolge de voorschriften, voor die zonde zou moeten boeten door terugbetaling van de onrechtmatig uitgegeven passage-gelden, bedragende 1149.22, tenzij de Regeering, d.i. de Gouverneur-geueraal, mocht goedvinden in de fout te berusten. Maarvoordat een en ander deugdelijk geconstateerd was en zwart op wit stond, was intusschen te Buitenzorg als Gouverneur- generaal aan het bewind gekomen dezelfde man die in Atjeh tegen de voorschriften ge handeld bad. En aaugozien de voorschriften geen uitzondering toelaten, moest het wel aan de Regeeriug, dus den Gouverneur-gene raal Van Heutsz, voorgesteld worden om den gewezen Gouverneur van Atjeh, den zelfdeu generaal Van Heutsz, te belasten met het bedrag van f 149.22, tot welks uitgave hy ten onrechte machtiging had verleend. Zoo is geschied, en het antwoord kwam dezer dagen af. Het luidde «dat de gewezen Gouverneur van Atjeh bereid is om de som van f 159.22 in 's Lands kas terug te storten". De Gouverneur-generaal had zichzelf ge straft En de gewezen opziener by het mijnwezen heeft nu in den Gouverneur-generaal een schuldeischer maar gelukkig een scbuld- eischer, die hem nooit om zyn schuld zal maueu Een vette gans waggelde buiten een Fran- sche boerderij, toen er eensklaps een fietser voorbij kwam en haar overreed. Woede van den boer, die zijn gans betaald wilde hebben, want zij was besteld voor een Kerstmismaaltijd. Hij eischte 10 franc. De fietser zocht in al zijn zakken, maar kon niet meer dan 6 franc vinden. «Hoor eens, zeide hy, stel u met deze 6 Iranc tevreden en houd de doode gans.'' «Daar kan ik niets mee doen. Ik wil de gans niet en eisch 10 franc." Men ging naar den Burgemeester en legde hem de zaak uit. «Ik begryp het al, zeide dezegij wilt 0 franc geven en de gans afstaan?" »Ja" «En gij wilt 10 franc trekken en óok de gans afstaan?" »Ja." «Welnu, geef mij het doode beest, en hier zyn de ontbrekende 4 franc." En zoo had deze moderne Salomo met Kerstmis voor 4 franc een lekkere vetta gans in den oven. De «Leeuw. Gt." schrijft: Het oude jaar heeft op een der laatsto dagen nog een offer geëischt. Een man, aan wien voor onze provincie de gedachte verbonden is aan groote philan- tropie, is op den Oudejaarsdag overleden. 't Is Cooper, Folkert Harmens Cooper, de Friesche Amerikaan, die den naam Kuipers verwisselde tegen een anderen van Engel- scben klank, en met Friesche volhardingen Amerikaansche energie een groot-zaken-man werd, wiens «stores" in de Nieuwe Wereld de bekendheid hebben van Bon Marchc of Louvre in Europa. Den 31 en December kwam des avonds bij de familie van den overledene te Akkrura uit New-Rnchelle, het kleine stadje in den staat Nuw-York, het bericht aan, dat Cooper, die sedert cen,g° .^l/^Nog^slechts lorum "tto. gT, tot- De eerste 5t«nle8g> «der L schenker, 2™ plaats" te Lden -"erjeesmerend. bevolking en tal van senoodutlen. Weer ging een jaar voerbO- 8 de kloeke .Coopersburg wa ion Mpi 1001 was de heer Coopei weoi Amerika ie Akkrumaangekomenaangekomen en od dien lag had bij klokgelui en leeste ljjke volksspelen de plechtige opening der stichting in gebruik gene- men Ruim drie en een haif jaar staat zij er als een sieraad voor Akkrum, als een sieraad vooral van den lietdadigen sin, die den man kenmerkte in wiens leven, nazorgensuija, de fei tuin'had geglhnlaeb. De beer^Cgnjfer had bet mooie egoïsme tjetraU.t, nog bij s leven t willen ticD, dat van den dooi hem verkregen rijkdom zijn Akkrunlgonoot en T gevonden werd wat er tot dusver werd ^EiTnu is de stichter gestorven. Maar ij|n werk blijft leven. Zijn wij goed ingehcli.. dan is door den overledene reeds 'dor de stichting gezorgd, dal ook voor de toekomst, wannéér fijn weldoende hand zich me. meer zou kunnen openen, alles zou kunnen voert gezet worden, gelijk hij bij den aanvang had gewild. Het aautal inwoners van Humble, in de nieuwoutdekte petroleumstreek van Icxas (Ver. Staten) is in drie weken vermeerderd van 10 000 tot 30000. De Amerikaansche dameswereld is in rep en roer. Ken geleerde heeft verklaard, uat alle pelsmantels vergiftigd zijn. lig onderzocht in zijn laboratorium twee-eu-veertig verschil lende pelsmantels en kwam lot het resultaat, dat bij al dit kostbare pelswerk veel meer arsenicum gebruikt werd dan volgens de strenge wettelijke voorschriften geoorloofd is. De wet staat slechts bet gebruik van b centigram arsenicum per vierkanten Meter pels toe; de Amerikaansche pelsfabrikanten hebben echter, om de pelsen er mooi te laten uitzien, 5 tot 8, ja soms zelfs 10 Gram arsenicum per vierkanten Meter gebruikt. Een dame van 105 jaar, Alice M'Malon, is Zaterdag met de «Umbria" to Queenstown aangekomen, na 101 jaar in Amerika te hebben doorgebracht. Zij is ongehuwd en verklaart nooit een minnaar te hebben gehad. Geen enkel grijs haar is op haar hoofd te bespeuren (is zij misschien zoo kaal als een biljartbal, vraagt de zetter). Zy heeft steeds zeer ge regeld geleefd, is altijd vroeg opgestaan, neemt wel eens «een drop whisky", en is nooit ziek geweest. Zij stortte tranen toen zy vernam, dat zij haar vaderland bereikt had. waar zij gekomen is om te sterven. De vuurtoren van St. Catharina, op de zuidkust van het eiland Wight, heeft een nieuw electrisch werplichtgekregen, dat, vol gens de Engelsche bladen, het krachtigste is ter wereld. Het heelt een sterkte van even tjes vijftien millieen kaarsec. Om do vijf seconden werpt het zijn helderwitte schitte ring over de zee. Bij gunstig weer moet het zelfs op do Fransche kust te zien zijn. Het draaitoeste! rust in een bak met een 370 K. G. kwikzilver. De meest beknopte recensie, die wel ooit geschreven is, heelt de als schrijver bekende professor Jacob Engel gegeven. Deze ontving, als Directeur vun. het «Kónigl. Schauspiel- haus" te Berlijn in 1787 van den komiek Uuzelmann een door dezen geschreven stuk ter beoordeeling, dat getiteld was «Zoo zijn de menschen". Engel gal den schrijver het manuscript terug met de mededeeling, dat zijn oordeel er bijgevoegd was. Unzelman bla derde zenuwachtig zijn geschrift door, zonder een enkele regel beoordeeling te vinden. Ten slotte kreeg bij het titelblad onder de oogen waarop achter den titel «Zoo zijn de menschen", een enkel woordje geschreven stond«niet". nif'lltiTmS i11®":™1™ Mokken l,r.n,t instemt luet hui thotl «"»™knri.l5k o£iï "nkk.n .ordl Geachte Redactie^ Met verwondering namen wij kennis van het bericht in uw blad van eergisteren om- tl ent de postbestellingen. Daaruit zou de niet ingewijde lezer knn nen opmaken, dat de vereenTg ng S.nd«d en Nijverheid'' hare rtcnirio/ffift?"?«- sproken omtrent de regeling der bestellinaan gedurende vroegere Nieuwjaarsdagen. N?ets is mm der W;lttr dan (lit. «jets Weenigmg heeft zich gedrongen ge'voeld Jen Directeur van het P<SutSr aC, b«

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2