«SsSïk Gemengd nieuws. met het oog op dezen mogelijken loop van zaken, zijn voorgenomen reis naar het buitenland zou uitgesteld hebber. De heer J. Proper, tbans tijdelijk klerk, is met ingang van 16 dezer benoemd tot vaste klerk ter Gemeente-Secretarie. R en W. hebben nader bepaald, dat de ijk en herijk der maten en gewichten niet zal worden gehouden in het Werkhuis, doch in bet voormalig schoolgebouw aan de Koe straat. De ijk begint Maandag 16 dezer. Ds. J. C. Manssen, Evang. Luthersch pre dikant te 's-Gravenhage en vroeger bier, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De 2e luitenant der infanterie van het O. I. leger G. Dadings, vroeger hier in garni zoen, is benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willems Ordp. Het Handelsblad" van Zaterdagavond schreef Gisteren is een verdienstelijk burger uit Amsterdam vertrokken. Mr. S. A. Vening Meinesz, oud-Burgemeester van Amsterdam, heeft het huis, waarin hij zoo vele jaren als Hoofd der Amsterdamsche burgery voor onze stad gewerkt heeft, verlaten. Zijn gewezen medeburgers zullen hem hetbestetoewenschen in het nieuwe tehuis, dat hy zal vestigen op het buitengoed sHeiligenberg" nabij Amers- joort. Ook mevrouw Vening Meinesz, die van zoo menige Amsterdamsche vereenigiog do drij vende kracht en leidende geest was, zal noode in onze stad gemist worden. Velen hebben baar rustelooze energie en haar or- ganiseerend talent leeren waardeeren ge durende den lyd dat zij het oude Burgemees tershuis nog haar woonplaats kon noemen. Mogen met haar vertrek uit Amsterdam de banden die haar aan onze stad binden niet geheel verbroken worden. Nu het wat meer bekend wordt, dat het tarief voor do tram sedert 1 Januari vrij aanzienlijk is verlaagd, neemt het passagiers- verkeer ook zeer toe. Sedert dien datum toch zyn al rond 150 strooken van vier coupons, welke samen 25 cent kosten, verkocht. Majoor W. H. van Terwiga, van het le regiment infanterie te Assen, wordt 16 dezer gedetacheerd te Arnhem, ten einde als Jeeraar op te treden bij den tactischen cursus, die aldaar bij den staf der 2e divisie gehouden wordt voor kapiteins, die in aanmerking komen voor den hoofdoflieiersrang. De zilveren mfdaille voor 24-jarigen dienst is uitgereikt aan den militairen apothekers bediende A. F. N. Kroon, van het Militair hospitaal, en aan adjudant-onderofficier W. Wijk, van bet 5e regiment infanterie. Ritmeester jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg, instructeur bij de Rij- eu Hocf- sraidschool, beeft ontheffing gevraagd van die betrekking en plaatsing verzocht bij een veld-eskadron. Men verzoekt plaatsing van het volgende: Nu weldra de miliciens der lichting 1905 onder de wapenen zullen komen, kan het zijn nut hebben, de aandacht van belanghebben den op het volgende te vestigen. De militieplichtige, onverschillig of hij be stemd is om ingelijfd te worden als aebt-, dan wel als viermaander, die in 1905 voor eerste oefening onder de wapenen moet komen en de zoogenaamde achtereenvolgende opleiding (12 maanden, te rekenen van den Ier» Maart a.s.) tot militie-ofiiviier bij het wapen der infanterie wenscht te volgen, moet zich daar toe—en zulks mede met het oog op de be hartiging zijner belangen bij de inlijving, zooveel mogelijk indeeling by het korps zijner keuze zoo spoedig mogelijk bij een dei- korpsen van genoemd wapen aanmelden. Opgemerkt wordt, dat om vorengenoemde opleiding te mogen volgen, men moet voldoen aan een theoretisch examen, waarvan het programma geheel overeenkomt met dat, ver- eiseht om tot het reservekader te wurden toegelaten. Het afleggen van dit examen wordt even wel niet gevorderd van den militieplichtige, die reeds daaraan voldaan heeft, of aan wien daarvan vrystelling zou zijn verleend op giond van de, voor hot reservekader, daaromtrent geldende bepalingen. Het voldoen aan eischen van practische bekwaamheid, zooals verlangd wordt voor toelating tut het reservekader, wordt niet ge vorderd. Hij, die vrijstelling van het vereisebte examen kan doen gelden, zal onder over legging van de daartoe strekkende bewyzen, reeds onmiddellijk, d.i. vóór 1 Maart, tot het sluiten eener verbintenis als adspirant-militie- oflicier kunnen worden toegelaten, wat, in verband met het vorenstaande, in zija belang is te achteD. Hij die geen redenen tot vrijstelling kan doen gelden, kan zich eveneens tbaDS reeds aanmelden hy wordt dan eveDwel tusscben 1 en 5 Maart onder de wapenen geroepen door den daarbij betrokken korps-comman dant, ten einde tusscben 5 en 10 Maart zich aan vorenbedoeld examen te onderwerpen. Na 10 Maart kan, buitengewone gevallen uitgesloten, geen gelegenheid meer geboden wordon, de achtereenvolgende opleiding tot militie-officier in 1905 bij te wonen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot een der commandeerende officieren van do korpsen van het wapen der infanterie. Dat is weer een heel mooie avond geweest, welke de Amersfoortsche Toynbee-vereeni- ging »Ons Huis" Zondag in aAmicitia" gaf. De groote zaal was flink bezet, althans in aanmerking genomen dat een der tooneel- vereenigingen elders óok een uitvoering gaf. Onder persoonlijke leiding van den heer G. K. G. van Aaken zorgden de leerlingen dar ensemble-klasse van sToonkuust" up wuarlyk uitnemende wijze voor het muzikale gedeelte en brachten achtereenvolgens ten gehoore: Feestmarsch, van Van Aaken;ouver ture »La Bohémienne", van Balffe, ouverture •Stradella", van Von Flotow; en de mooie wals »La plus belle" van Waldteufel, met de geheelo introductie, een zeer mooie viool-solo. Ook de voordrachten van Falkland, door een Leidsch student, en het goed gespeeld •Papa gaf permissie" oogstten veel bijval. Na al hetgeen we achtereenvolgens over namen uit de groote bladen omtrent »De Hofslachter" behoeven we wel niet veel meer te zeggen van de opvoering van deze echt- duitsche Posse, door h§t sNederlandsch tooneel" hier gisteravond gegeven. De zaal was goed bezet en er is braaf ge lachen, maar toch wil 'tons voorkomen,dat dit geen stuk is voor ons beste tooneelge- zelscliap. Een enkele maal werd er veel te hurd in geschreeuwd, vooral door Verenet, die den wijnhandelaar speelde, en in hoofd zaak in hot geheele derde bedrijf, dat nogal losjes aan de beide andere hing. La Roche was dikwijls heel goed Rika Hopper, Touruiaire en mej. Braakensiek die haar zoogenaamd spraakgebrek de beelen avond door volhield waren buitengewoon. De vereeniging van ruim 80 dames bier ter stede, welke zich ten doel stelt het ver schaffen van versterkende middelen aan on vermogende zieken en zwakken, verstrekte in het afgeloopen jaar, aan gemiddeld 10 patiënten per week, in het geheel 1512 eierer. en 6130 L. melk. Zondag, ouder begunstiging van een styf stormpje, sloeg D. 1." met 4—3 het tweede van •Hercules" uit Utrecht. Te Utrecht heeft het eerste van Hercules" flink klop gehad van de Leidscbe studenten voetbal-vereeniging vAjax". Haar kans op 't kampioenschap is daarmee zeer gedaald. In de maandvergadering van aHandel en Nijverheid", welke Donderdagavond te 8 uur iu »De vergulde Zwaam" wordt gehouden, komt o. a. aan de orde het rapport in zak» de coöperatie der H. IJ. S. M. Donderdag te middernacht loopt de zesde extra-nachttrein van Amsterdam naar Amers foort. Aanstaanden Zondag wordt ook hier, even als in de meeste landen van Europa gelijk tijdig, een protest-meeting gehouden tegen den Russisch-Japanscheu oorlog. Uur en plaats hopen we in 't volgend nummer mee te deelen. Zaterdagavond was er een heele oploop in de Langestraat. De eene »men" zei, dat een vader zijn ondeugenden zoon wat heel hard terechtgezet de andere »men" wilde weten, dat de papa in quaes^e zelf niet geheel schoon was. Maar 't was een heel gedraaf en geloop. Tot de politie er bij kwam, de nieuws gierigen in een der steegjes naar deu Hof wist te lokken en ze daar tegenhield en den man zijn weg alleen deed vervolgen. Zondagochtend deed de kruiwagen weer dienst aan deu Kuppei om de kei^augers en anderen gelegenheid te geven, hun buis te verlaten. Hier en daar stond het water 30 c.M. boog op de kaden. Zaterdagavond is door den laatsten per sonentrein der H. IJ. S. M. bij de halte Brandenburg, tusscben Vorden en Ruurloo, de hoofdconducteur C. J. Giesen, uit Amers foort, overreden en terstond gedood. De ongelukkige, die naar Winterswijk moest om van daar uit een goederentrein te bege leiden, was onderweg behulpzaam met contro leeren en moet hierbij zijn uitgegleden en onder den trein geraakt. G. was gehuwd en telde reeds 27 dienst jaren. Zijn sloffelyk hulsel werd Zondagochtend per eersten trein uaar hier gebracht. Het schynt, dat de overtreders van de nieuwe Drankwet streng zullen worden aan gepakt. Gisteren werd tenminste door het O. M. bij het Kantongeiecht te Utrecht 5 dagen hechtenis geëischt tegen iemand die bij eerste herhaling terechtstond. Ministerie. n. Rechtbank te Utrecht veroordeelde A. van S., van hier, wegens beleed,gmg «an don agent van politie J. Uermois, tot «tertien dagen gevangenisstraf. Het Lockhorster bosch is nu voor de wande laars afgesloten. a-k-,,» De grensslooten zijn uitgegraven, de brug- jes weggenomen, terwjjl het bosch aan den kant van den weg met prikkeldraad is afge sloten. In het afgeioopen jaar zijn te Rarneveld niet minder dan 5l/2 inillioen eieren ter markt gebracht. Deskundigen zeggen, dat als Amersfoort een betere verkoopplaats voor eieren zal hebben, het meerendeel dier eieren hier ter markt zal worden gebracht omdat de opkoopers hier in veel gunstiger conditie zijn voor den vervoer. De Legerplaats bij Zeist zal dezen zomer worden betrokken door het 4e regiment in fanterie. De veranderingen in het Waikart-park te Zeist zijn door B. en W. van Zeist opgedra gen aan den heer O. Smitskamp, die tevens benoemd is tot adviseur voor de beplantin gen dier Gemeente. Met het vellen van enkele boomen in dat park is reeds een begin gemaakt. Wat zullen de menschen er van zeggen? In deze woorden ligt de dwingelandij der wereld, voor velen de verkrachting van hun natuur, do kwellende plaag van hun ziel. Hoe de Russischgezinde pers stemming maakt, moge blijken uit het volgende, beden ontvangen Reuter-telegram Parijs, 10 Jan. De »Écho de Paris" maakt een rapport bekend, dat de Gouverneur van Formosa, Kodama, in 1902 heeft uitgebracht aao den ministerraad. Daarin wordt de rol nagegaan van Formosa in den noodzakelijk en strijd, dien Japan voorbereidt tegen het ge heele Westen, beginnende met Hongkong, Canton, Hanoi, Saigon, Manilla, Bangkok on batavia. Het rapport haalt ook Nederland aan onder de Staten, welker koloniale bezittingen on rechtmatig zijn, en concludeert tot een oorlog eerst m-1 Rusland, later met Frankrijk, beide op een bepaald tijdstip. De meeste menschen, en voornamelijk vele vrouwen, zijn onbekend met hun rechten en plichten tegenover de wet. Dientengevolge doen zij heel veel dingen, die zij hadden moeten laien en laten die, welke zij hadden moeten Daarbij hebben zij vaak een groote, op niets berustende vrees voor ad vocaten, die hen dezen doet mijden zelfs waar zij haar onontbeerlijk zyn, of wel maken zij het den rechtskundige lastig door noode- looze uitleggingen van omstandigheden welke niets te doen hebben met de zaak zelve terwijl weder anderen hoogst ongaarne kiesche familie-verhoudingen openbaren aan een haar onbekend man. Zoo ontstaan maar al te dikwijls moeilijkheden, die voorkoraeu hadden kunnen worden, ingewikkelde pro cessen, die met een klein beetje beleid en tijdige hulp van een rechtsgeleerde eenvou diger hadden kunnen afloopeo. Onbekend met de wet, teekent men papieren die men nooit had moeten teekenen of weigert zijn naam te zetten onder hoogst noodzakelijke stukken, alles ten ongerieve van den rechts geleerde, wiens bijstand meestal te laat wordt ingeroepen. Bij ondervinding wetende, dat vrouwen zich liever en gemakkelijker wenden tot vrouwen uiet-rechtskundigen, hebben de bieronder genoemde dames besloten, voor zooverre haar doenlijk, raad te verstrekken in bovenbedoelde gevallen. Het zijn: te Arasterdam de dames ifcevr. W. Drucker. mevr. Van Loenen—De Bordes en Versluys—Poelmanin Den Haag mevr. RutgersHoitsemate Groningen mevr. Anna Polak. 't Is typisch, hoe Chamberlain enzijnpro- tectionnisten allerlei ongelukken beleven in hun campagne. Chamberlain's tariefverbond zendt brieven rond in omslagen, die in Duitschland gemaakt blijken te zyn. Het zendt vragenlijsten aan fabrikanten, en zij blijken op Oostenrijksch papier gedrukt. r Het protectionistische lied »John Bull's Store", op ruime schaal verspreid, komt van eeu Duitsche drukkerij. Pearson, de Voorzitter van het verbond laat zijn Kerstuitgaven in Nederland drukken. En wat is er nu weer gebeurdChamber- i.in jou spreken te Gainsborough, en <ia»r bleek dat de 6750 stoe'en, d.e er m de .repte laai voor die gelegenheid gezet waren Sit Rusland afkomstig zijn. De vrijhandeiaars hebben pret, omdat dit bewijst, zeggen ze, dat het streven der pro- tectiounisten nonsens is. Slenhen Smith was op tO-jarigen leeftijd herdersknaap te Dufftown,zijn geboorteplaast; later wcr.l bij leerling 111 een manufactuur winkel te Aberdeen en vervolgens te Londen. Daar kwam op zekeren dag een heer iets kooien, die, toen hjj den jonkman z0n naam zag teekeneu, ontdekte, dat deze een neef van hem was. Hij nam hem mee naai Canada, en Donald Smith werd te Montreal zijn com pagnon. Van koopman in wollen goederen werd Steplien bankier en met Donald Smith een der voornaamste ultvueders van het plau van den Canadiaii-Pacilic-spoorweg, waarvan hij President was lot 1888 en waarvoor hij den titel van baronet ^ree8; Baronet Smith schonk 2»/a millioen voor een Victoria-hospitaal te Montreal en werd beloond met den til el van lord. Lord Mount Stephen beeft in Canada en elders allerlei gelegenheden tot weldoen aan gegrepen. Hij gaf bijv. 160 000 aan een gast huis te Aberdeen, waar bij eens werd verpleegd, en verdeelde een half millioen onder 85 leden zijner familie, opdat die óok iets aan tijD geld zouden hebben, terwijl zij nog jong waren. Een paar weken geleden waren de Kroon prins en de Kroonprinses van Engeland op zijn kasteel, Brocket Hall, by Hatfield,de gasten van deu gewezen herdersknaap, die nu weer 21/2 millioen heeft geschonken voor een ander ziekenhuis in Engeland. De ontdekking op de Lick-sterrenwacht van de zesde maan van Jupiter is te dunken aan Perrine. De vijfde, twaalf jareu geleden door Bernard ontdekt, stond heel dicht by Jupiter en was uiterst kleinook de laatst- ontdekte is slechts als een sterretje van de 14de grootte zichbaar, maar veel verder weg, vijf keer zoo ver als de uiterste der tot nog toe bekende; de omloopstijd van dezen ver verwijderden langzaam loopenden wachter zal dan ook wel een half jaar bedragen, zoo niet meer. Op 4 Januari, toen het in December reeds vermoede bestaan van dezen wachter bewezen werd, stond hij 45 minuten van Jupiter af, en naderde 45 seconden per dag. Dit is het tweede voorbeeld van een zóo verafstaande, langzaam loopende satelliet het eerste was de 9de maan van Saturnus, •Phoebe", die door Pickering verleden jaar photogralisch ontdekt werd. Het practiscli nut der radiographic is Zater dagmorgen overtuigend bewezen bij de stran ding van de Engelscbe ertsboot •Emma" bij den Rotterdamscben Waterweg. Het tele graafkantoor aan den Hoek van Holland werkte gebrekkig door den storm en daarom is van het station voor draadlooze telegrafie aldaar geseind naar liet station voor draad looze telegrafie te Scheveningen. Alle tele grammen kwamen nu goed over en werden door het telegraafkantoor te Scheveningen naar hun bestemming doorgeseind. De vrome prediker Lavater zeide in een rede ter bevestiging van een huwelijk •In de spraakkunst leert men, dat lk altoos de eerste, Gij de tweede persoon is. In een gelukkige, door God gezegende echtver bintenis echter moet dat juist omgekeerd zijn. Daar moet Gij altoos de eerste persoon zijn, waarvoor het lieve lk altoos bescheiden terugtreedt." Dat is fijn gezegd en wanneer elk echtpaar dat als levensregel behartigde, zouden er heel wat ongelukkige huwelijken, verbitterde harten, betraande oogen en allerlei verdriete lijkheden minder zijn. Als men vleesch, al is het nóg zoo taai, rnet de bladeren van brandnetels kookt, dan wordt bet malsch; rauw vleesch, tusscben die bladeren gelegd, houdt zich langer dan gewoonlyk goed. In sommige streken van Frankrijk wordt de visch, die men, bij warm weder, verzenden wil, in brandnetels verpakt. In den Rynpalz gebruikt uien ze om niet geheel rijpe vruchteu het spoedigst rijp en zacht te maken, waartoe de vruchten laags gewijze met brandnetels in manden worden verpakt. Het moet opmerkelijk zijn hoe I spoedig de vruchten de kleur en zachtheid J van rijpe vruchten verkrygen. 1 Bij helderen nacht is tegenwoordig een prachtige sterrenhemel te bewonderen: Drie planeten zijn zichtbaar. Venus, in 't Zuid- westen, trekt door haar praebtigen glans i eeds in t schemeruur de aandacht. Zich met groote snelheid naar links voortbewegend verdwynt zij al vrij vroeg in den avond. Niet ver van Venus komt Saturnus op en blyf onbeweeglijk staan; den 28 December heelt Venus Saturnus ingehaald en nu vor men deze beide planeten een interessant schouwspel. Nog verder naar liuks en voel lUp,tT' na Venus de helderste ster aan den hemel. Vóór tien jaar bedroeg de omzet aan bet

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2