t»ss5:f«aiSs ssmsmsSxi Gemengd nieuws. aan het Rijks Telegraafkantoor bier in dienst festeld voor het bestellen der telegrammen, etgeen tot dusver óok geschiedde door de overige bestellers. Deze komen nu vrij voor de postbestellingen waardoor vooral de vierde en de vijfde bestel ling, van 7.20 en 9 uur avond, zullen kunneu uitgebreid, hetgeen aan de zoogenaamde buitenwijken zal ten goede komen. Ter vervanging van den heer A. Bongers, wien om gezondheidsredenen eervol ontslag werd verleend,'als leeraar in Kennis der natuur aan de Rijks Normaal-inrichting te Amers foort, is benoemd tot leeraar in dat vak de heer O. Bussemaker, Hoofd der openbare Lagere school te Soest. Aan den eervol ontslagen onderwijzer G. J. Boode, thans te Utrecht, is een Rijkspen sioen toegekend volgens art. 38 der Wet van 7 Augustus 1878. Onder groote deelner.u' verd bier gister op dè R. K. begraafplaats het stoffelijk hulsel ter aarde besteld van den Zaterdagavond bij Winterswijk zoo ongelukkig omgekumen hoofd-conducteur der H. IJ. S. M., den beer G. J. Tiessen. Een zeer groot aantal ambtenaren en be ambten der spoorweg-maatschappij bewees den trouwen en braven beambte, wiens droevig verscheiden aan de groeve door den stations chef ir» eenige hartelijke woorden werd her innerd, de laatste eer. Wat in zeer langen tijd niet bij het 5e regiment infanterie was gebeurd, is nu ge schied en uit dien hoofde viode het thans Vermelding. Van het Inslruclie-bataijon zijn twee kor poraals bij het korps overgeplaatst. De bronzen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst is toegekend aan fourier L. van Ber- kum, van het Ie regiment veld-artïllerie hier. Volgens de «Asser Crt." is de luitenants debating-club te Assen, waarvan luitenant S. A. Reitsma de Voorzitter was, op list van hoogerhand ontbonden. Mogen we nog even herinneren aan de vergadering van »Het Groene kruis", welke morgenavond te 8 uur aanvangt in «Amicitia". Einde Februari zal in «Amicitia" een voor stelling worden gegeven waarvan de bate zal vloeien in de kas van «Liefdadigheid". De Centrale anti-revolutionnaire Kiesver- eoniging «Nederland en Oranje" in liet hoofd kiesdistrict Amersfoort, heefi in haar te Baarn gehouden Jaarvergadering besloten, met de candidaatsstelling voor éen lid van de Tweede Kamer te wachten tot du de Deputatenver- gadering. De derde openbare vergadering der anti- revolutionnaire propaganda-club «Groen van Prinsterer" zal bier gehouden worden bsgin Maart. Als spreker zal optreden de heer N. Oosterbaan, schoolopziener te Doesburg. Intusschen waarschuwde de «Stichtsche Crt.", het orgaan vier anti-revo'.utiofinaire partij in deze Provincie, juist gisteren tegen openbare vergaderingen met debat en con cludeerde het blad, «dat de krachten onzer organisatie veel beter zijn besteed aau lezingen zonder debat". Die derde lezing kon dus nog wel eens worden afbesteld. Indien 't waar is, dat bij een ongeluk steeds een gelukje komt, dan is bij den brand van gistermiddag zeker hel gelukje geweest, dat hij op klaarlichten dag werd ontdekt en op een tijd dat het meerendeei der spuitgasten zich juist naar het werk begaf. Daardoor beeft de brand, al is er veel door liet vuur vernield, geen ernstiger omvang aangenomen. Omtrent half twee werd de branqontdekt in de bovenverdieping van een der pak huizen van den heer A. Herschel Bzn., ge legen aan het Zand bij de Bloemendalsche straat, toen de oudste pakhuisknecht daar terugkwam, na geschaft te hebben. Hij spoedde zich naar een dichtbij wonenden comman deur van de Vrijwillige brandweer en deze zorgde er voor, dat er zeer spoed.g hulp kwam, zoodat na een kort oogenblik de vrijwilligers met hun spuit en uit twee. brandkranen water gaven. Vrij vlug hierna kwamen ook de overige spuiten, die alle te werk werden ge steld, terwijl men óok trachtte nog meer straalpijpen op de waterleiding te plaatsen. Hun taak was voninamelijk, de belendingen te beho.uden, want de vuurzee toonde al aanstonds, dat bet pakhuis reddeloos was verloren. Wel behield men de omliggende panden, zij 'took ten koste van veel waterschade, doch kon dan ook niet voorkomen, dat het zeer diepe pakhuis met zijn ganschen inhoud van droge tabak in bladen geheel uitbrandde. De schade wordt gedekt door assurantie. Toen te kwart over tweeën het zeer lange dak was weggebrand, kwam een gevaarlijk moment. De hooge gevel met zijn aanwijzing «Anno 1669" stond nu geheel losdaar viel bet windas achterover en bijna op hc-t zelfde Oogenblik stortte de gevel voor over, gelukkig zonder iemand onderzijn puin te bedelven. Merkwaardigerwijze viel de fraai» gevelsteen bovenop bet puin, de daarop afgebeelde tabaksplant, waarnaar het pakhuis heette, kwam naar boven te liggen en bleef daardoor nagenoeg onbeschadigd. Een oogeoblik vreesde men, dat «Ebeu Haëzer", het gebouw van den «Chr. Nationalen Werkmans BoDd", mee zou worden aange tast. Het is echter door e«n plaatsje gescheiden van het pakhuis en beliep ook daardoor slechts schade aan het dak van de uitgebouwde keuken, benevens waterschade, waarvan echter de twee burgerwoninkjes links, aan bet Zand, waarvan de inboedeltjes niet waren verzekerd, veel meer te lijden hadden. We zeiden, dat het gelukkig was, dat de brand op klaarlichten dag uitbrak, want nu is ook duidelijk gebleken en door velen ge constateerd boe heel veel er ontbrak aan de leiding van bet blusscbingsvverk. Het zij echter aanstonds gezegd, dat de Opperbrand- meester en diens adjunct uitstedig waren. 't Wil ons dan ook voorkomen, dat in deze het laatste woord nog niet is gesproken. Wie bemoeizucht wil binnensmokkelen, zet belangstelling op zijn paspoort. De tegenspraak, die het Japansche gezant schap te Parijs heeft gegeven van het door de «Echo de Paris" medegedeelde vertrouwe lijke rapport, bepaalt zich niet enkel tot de mededeeling, dat dit stuk van a tot z ver zonnen Is, maar voert tot staving daarvan bet volgende aan «Men spreekt van een rapport, dat door generaal Kodama. Gouverneur van Formosa, gezonden zou zijn aau generaal Katsoera, Voorzitter van den Ministerraad, in Februari 1900. Nu was op dat tijdstip generaal Kat soera geen Minister-presidentmaarschalk Yamagata war aan het hoofd van de Regeering. «Er wordt ook in het artikel gesproken van het prijs geven van Moekden door Japan tijdens den Chineesch-Japanschen oorlog. Nu is Japan destijds niet eens gekomen lot Liaojarig. Generaal Kodama, die tweede chef was vau den Generalun staf van het leger tijdens den Chineeschen oorlog, zou werkelijk zulk een vergissiug niet hebben kunnen be gaan in een stuk, aan het Hoofd der Re geering gericht. «Overigens mee non wij, ondanks den pers veldtocht, dio tegen Japan wordt gevoerd met een doel, dut waarlijk niet te begrijpen is, eens voor al te moeten verklaren, dat Japan op geen enkel tijdstip iets op het oog heeft gehad tegen de Aziatische bezittingen van welken Europeeschen Staat ook. De tegen woordige oorlog, dien het legen Rusland voert, bewijst, dat dit een oorlog is van verdediging van het land tegen de bedreigingen van een Russische invasie in het uiterste Oosten en wij hopen, dat liet verstandige publiek zich niet zal laten om den tuin leiden door tendenzbe- riebten tegen de beweerde uitbreidingsiuslen van Japan." De welbekende revolutionnaire propagan diste Louise Michel is Dinsdag te Marseille overleden. Fenige dagen geleden heeft zij nog te Sisteron het woord gevoerd. Daar werd zij door een hevige longontsteking aan getast. Z'j werd toen, op haai; verzoek, naar een vriendin te Marseille overgebracht. De «Roode maagd", zooals men haar in Frankrijk noemde, die met zooveel vuur en hartstocht verdedigt! heeft wat zij meende, dat in het belang der rnenscheid kon strekken, is in tegenwoordigheid van een aantal vrien den en vriendinnen, die haar in haar laatste ure kwamen bezoeken, kalm ontslapen. Het «Neue Blatt" spoort de huismoeders aan tot voorzichtigheid met waschgoed, dat onder het te drogen hangen is bevroren. Het afnemen van zulk waschgoed meet met zorgvuldigheid geschieden, liet goed mag niet omgebogen en niet gedrukt worden, anders breken de kleine ijskristallen en daar mede scheuren de vezels van hel weefsel, tengevolge waarvan er een aantal gaten in het goed komt. De moderne wetenschap gaat ver en doet heel wat goeds, voor onze gezondheid niet het minst, maar zij berooft ons ook van veel moois en geeft aan vele mooie dingen een bitteren bijsmaak. Zoo vertelt zij ons bijv., dat we het best doen orn niet te kussen; voor onszelf kan dat noodlottig zijn, voor I hen, die den kus ontvangen, onze kinderen, I onze vrouw of verlooide, niet minder. Een kus is lang niet zonder gevuar en kan menige i ziekte overbrengen. Dus, wie we liefhebben, niet meer kussen, i Laten we volstaaa met een Hinken handdruk. Mis, zegt de moderne wetenschap, ook dat niet; ook een handruk is niet zonder gevaar, j In een Franscb scheikundig weekblad geeft dr. Ed. Crousel daarover bet volgende ten j beste De band is het eenige lichaamsdeel, waar- I van de mensch gebruik maakt om zich in j directe verbinding ie stellen met alles wat hein omringt, hetzij oin zich te verdedigen tegen dreigende gevaren, hetzij om zich'te j dTTe%hptlL'iae"rv»,!"ï. h°.nrtp.lm d<«- ïegd i°PL I»"»™ le!Z ifto Serhuid msestal eenigszius voclitig is door overvloedige zweet-afscheidlDg zoodot een en onder een bij uitstek g^léen bodem ornl^ waarop organische overblijfselen, welk in een stalt ontbinding verkeererzich kunnen vast.etlen, aldus bijna »lllJd verwekkende elementen vormende. Over bel algemeen toch is alles, waarmee de hand in contact komt, min of meer besmet met meei of miuder gevaarlijke ziektekiemen. De hand komt onophoudelijk in aanraking met den zakdoek, den hoed, -Ie haren, allemaal zaken, welke do gewone opnemers zijn van door het lichaam als onbruikbaar algescbei- den vochten, welke dikwerf gevaarlijk en besmettend zijn. Het moet dus worden toegegeven, dut et in het handgeven een gevaar schuilt. De be schaving of gewoonte schrijft liet voor, doch de gezondheidsleer verbiedt hel, in weerwil van hot feit, dal zich groote, misschien on- ovei komelyke moeilijkbeden zouden voordoen bij een poging om dezen beleehlbetdsvorm af te schuilen. En waardoor de «antieke handdruk te vervangen Er zou een staat kunnen gemaakt worden van beroepen, waardoor de hand een bepaald besmettingsiustruuient wordt. Nemen v»ij in de eerste pbiats de doctoren, heelmeesters, doctoressen, veeartsen, kappers, slagers, leer looiers, enz.het laatst zouden de apothekers komeD, als zijnde handen van dezen bijna voortdurend in contact met antiseptische preparaten. Ook metaalbewerkers kunnen lragmenlen van de metalen iu de groeven en poriën hunner handen :..edenemen, die door het zweet tot oxydatie geraken. Het zou mij spijten, zegt dr. Crousel, als belangstellenden mij er een verwgt van maakten, dal ik de handen van sommige personen als in 't bijzonder gevaarlijk clas sificeer en het ligt ook niet in mijn bedoeling om mijn medemeusehe» aan te raden, imiar plompverloren iemand de hand te weigeren, zooals dit met lepra-lijders enz. geschiedt. Toch zou menigeen, als hij de zich aan zijn handen gehechte fruinenten e n vijf honderd maal vergroot zag, ze weleeos een extra-waschbeurt geven, vuoral na liet tellen van geld, liet openen van veel brieven, na terugkomst van Beurs of vergadering, waar talrijke handdrukkingen gewisseld zijn en in het bijzonder bij extra-gelegenheden, als Nieuwjaar, enz. Zou het niet verstandig zijn, een weinig spaarzamer met het handgeven te zijn en een echten handdruk te tneer te respecteet en en niet te verlagen tot een gewonen beleef- heidsvorra De dames der Zweedsche stad Haparanda hebben een bekendmaking uitgevaardigd, waarbij in het koude seizoen alle haar groe tende heeren worden vrijgesteld van het hoed-al nemen. (let bleek haar namelijk uit statistieken, dat 's winters bij koud weder driemaal meer mannen dan vrouwen lijden aan influenza, verkoudheden, zenuwpijnen, enz., hetgeen waarschijnlijk voor een groot deel te wijten is aan het ontblooten van het hoofd bij liet groeten. De dames nu willen niet de oorzaak zijn vun zooveel lijden. Wellicht zal haar voorbeeld ellers navol ging vinden. De eigenaars van kroningspostzegels van Koning Peter kunnen goede zaken doen, want de Regeering besteedt cfé hoogste prijzen om die zegels weer machtig te worden, nadat men ontdekt heeft, dat de vinnige graveur Mnuchon, een Franschman, haL beeld van den ver moorden Koning Alexander en listig op heeft aangebracht. Keert men het Peter-zegel om, dan ziet men het vertrokken gezicht van den ongelukkigen Alexander. Men wil weten, dat de heer Mouchon op aansporing van Koningin Nathalie dezen truc heelt uitgehaald. Van de 19242 soorten postzegels komt ongeveer een vierde voor Engeland en zijn koloniën, en wel 205 voor het moederland en 5711 voor de Engelsche koloniën. San Salvador heeft het grootste aantal soorten en wel 450. Van de wej-elddeelen staat Amerika boven aan met 0095 soorten Europa heeft er 4089 Afrika 4005; Azic 3028 en Australië 1425. Zoouls meri weet, beweegt zich de wal- visch, .lie door een harpoen getroffen is, met groote snelheid door liet water, de boot van den walvischvanger dikwijls urenlang achter zich sleependen en soins onder water trekkend. De nieuwste booten zijn nu volgens de Engelsche «Electrician", zóu ingericht, dat bij dezen tocht door het water de schroef gaat draaien en daarduor een dynamo, welke er aan gekoppeld is, in beweging brengt. De aldus ontstaande stroom wordt naar accu mulatoren geleid, welke daardoor geladen wordeu. Nu loopt er langs het touw, waaraan de harpoen is bevestigd een geleiddraad, zoodat de wallisch door de electncitelt, welke hij zelf opgewekt heeft, tcrslond gedood wordt. Een ander nuttig werktuig, «oor de visch- angst is dezer dagen in ilultschland gepa- tenteerd. Daarbij wordt gebruik gemaakt «an de microfoon, waarvan wij dagelijks het nut ondervinden bjj liet gebruik maken van de 'el|n°ëen gesleten glazen bol wnrdt zulk een microfoon geplaatst en .Iu toestel tot zmken gebracht. Wanneer het onder watei u, geeft het natuurlijk geen geluld, doch zood'®,ee" school vissollen in de huurt komt en enkele dieren tr tegen stooten, brengt dit het geluid over aan d» telefoon aan boord van liet visschersvaa.tuig en iegelijk weet menby aanwending van verschillende zulke toestellen, op welke diepte de visschep zich ophouden. Te Parijs is een rechterlijke dwaling ont dekt, waarvan ridder Blauwbaard het slacht offer is. liet geval dagteekent van 1440. Ridder Blauwbaard was Gilles de Rats, die zeven vrouwen huwde, een goed katholiek was en onder verdenking, zes vrouwen ver moord te hebben, op het schavot zijn leven eindigde. Men heeft ontdekt, dat de folteringen der pijnbank Blauwbaard alle zoogezegde mis daden ontrukt hebben. Het proces zal nu herzien worden door de «Académie des inscriptions et des belles-lettres". Professor Cohn, te Breslau, heelt bekend gemaakt, dat hg drie als ongeneeslijk be schouwde gevallen van granuleusc oogziekte met behulp van radium heeft genezen. Dr. Josef Sorgo, te Weenen, heeft een lezing over reform-kleeding gehouden en daarbij gezegd dat, naar zijn meening, de reform-japon nadeelig werkt op de longen en do gemakkelijke ademhaling en dienten gevolge den aanleg voor tuberculose verhoogt. In een Eugelscb kiesdistrct betwistten twee candidateu, de een kaalhoofdig, de ander met een weelderige» haardos, elkander de gunst van de kiezers. Op een vergadering moest de kaalhoofdige zulk een kruisvuur van vragen beantwoorden en zóóveel aanmerkingen hooren, dat hij ten slotte verklaarde alles te kunnen doen wat zijn tegenstander kon. «Neen, dat kunt gij niet!" riep daarop een zwire werkmansstem. «En wat kan ik dan niet vroeg do candidaat, boos. «Uw haar in het midden gescheiden dragen was het onder hartelijk gelach gegeven ant woord. Het grootste insect der wereld is de «Olifant kever" van Venezuela. Eeu volwassen kever van die soort weegt ongeveer eon half pond. Een Mexikaan is cr in geslaagd een koflie-surrogaat uit bananen te fabriceeren, dat door smakelijkheid en voor do gezond heid gunstige eigenschappen boven alle andere koflie-sui rogaten uitmunt. Tegenwoordig wor den in verschillende deelen van Mexico speciale b'Jnanen-plantages aangelegd en drooginrich- tingen opgericht ter vervaardiging van ge noemd artikel. Deze fabrieken maken ook volgens voorschriften van den uitvinder een soort fijn en voedzaam meel. Voor beide artikelen begint de handel reeds belangstelling te toonen. Als kind hoorden we van hemelhoogegolven. Het hydrografisch bureau van het Ameri- kaansche Departement van marine heeft thans geruimen tijd waarnemingen gedaan omtrent de hoogte, do lengte en de snelheid der gol- j ven, zoowel aan de kust als in volle zee. Da verhalen van «torenhooge" of «bergenhoogo" golven blijken fabeltjes te zijn. In den Allan- tischen Oceaan zijn aan de golven ook bij het stormachtigste weer nooit hooger, meestal lager, dan 15 of 16 Meter; bij zéér harden wind zijn ze gewoonlijk niet hooger dan 8 tot 10 Meter. De gemiddelde lengte der golven in den Oceaan is ongeveer 170 Meterer zijn in- tnstchen wel golven waargenomen, dio een Kilometer lang waren. Het maximum van de snelheid der golven is 70 Kilometer in T uur. Als de statistiek iets zal bewijzen, dan dienen de opgaven tot in het oneindige ver deeld en onverdeeld te zijnzoo niet, dun is er geen vermakelijker artikel dan de sterft- statisliek waarbij bet aantal ongehuwd ge storvenen bet aantal gehuwd gestorveneu eenige malen overtreft. Daaruit zou moeten volgen, dat ongehuwd blgven bijna gelijk staat met poging tot zelfmoord! Als men echter bedenkt, dat ondor de ongehuwde ge storvenen óok de kinderen van éen jiiar be- hooren, die alle (en dit is officieel) ongehuwd zijn, evenals de heeren en dames beneden de 14 of 15, dan wordt de ongezondheid of de levensgevaarlijkheid van het ongehuwde leven iets minder bedenkelijk. Het ware wensclielijk, in de eerste plaats, voor de juiste heonrdeeling van toestanden door de statistiek, de percentsgewijze opgave

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2