Dinsdag 24 Januari 1905. No. 5609. 54e Jaargang. Feuilleton. Reservist Tiesmeijer. AMEESFOORTSGHE COURANT. FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschrjnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeringsadvcrteutiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incas??erkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT t* Telephooa 19. KENNISGEVINGEN. Kiezerslijst. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT. Gelet op de Artikel 11, 12 13 der KIESWET; Noodigt de mauneiijke inwon*» dezer Gemeente uit om, zoo lij iu eene ander* Gemeente ov*r bet laatetverloopen dienstjaar iu eene der Rijks directe belastingen xijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer ge meenten te xanien, tot een bedrag Tan ten minst# éeu gulden, daarvan door overlegging der, overeen komstig bet bepaalde by artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekemle aanslagbiljetten vuor den 15den Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan be langhebbenden teruggeven. Nog worden do ïuauuelijke ÏDwoner», die op grond vat. net bepaalde bij bet vierde lid van artikel 2 der voormelde wel aanspraak ïueenen te kuunen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgs- uoodigil waarvan vóór den lSdeu Februari a.s. aau- gifio te doen. De bewijsstukken, by xoodauige aaugifte ovur te leggen, waartoe mosten bebooren bet aanslagbiljet, of een door den OutvaDgsr gewaarmerkt kostoloossf te geveu duplicaat daarvan, eene opgaaf van bat bedrag vau bel aandeel iu den aanslag en de nooilige be scheiden ten bewijze van bel gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dsxer Ge meente, die kracbtfDS artikel lb derzelfde wet aan spraak meeuen te kunnen maken om geplaatst te worden op do kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot dsze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikeleu 1 en 2 der Kieswet, luidende: Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer dor Ötaten-Generaal worden gekozen door mauuelyke iugezetenen des Rijks, levens Nederlanders, die dan leoftyd van vijf eu twintig jareu hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopeu dienstjaar in eene of meer der Ryk» directe boiaztingeu zijn aangeslageu, bet te dier zake vertchuldigde voor of op deu lsten Maart voldaan hebbeu, eu a. over het laatsivarloopen dieusljaar zyn aange slagen iu de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een guldeD, in de vermogensbelasting, in de belastiug op bedryfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vyt eerste grondslagen van de per- soneele belasting, xooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1806 (Staatsblad No. 72); of b. iudien zy niet overeenkomstig het bepaalde sub a zyn auugeslageu, voldoen aan eene der vol gende voorwaarden: 1. dat zy als hooiden vau gezinnen of als alleen wonende persoueu op den Sisten Januari sedert den lsteu Augustus van het vorige jaar bebbeu bewoond, kraohteuB buur, een buis of een gedeelte van een buit, waarvoor mot of zondar bybehoorenden of iu buur gebruikteu grond of lokaleu eu bijgebouwen, uiet ter bewoning bestemd, de werkelijks huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de S9m, voor de gemeente of bet gedeelte dargemeenle, waar hst buis gelegen is, vermeld iu de by deze wet gevoegde tabel, of wel achtcreeuvolgena in dezelfde ge meente twee zoodanige buizen of gedeelten van buizen 10.) 't Leek doodeenvoudig, doch 't bad heel wat voeten iu de aard gehad eer dal alles naar bebooren was geregeld, 't Allerliefst bad mevrouw Von Melcbow gezien, dat Tiesmeijer haar dochter tot tafeldame bad gebad, maar ze bad toch iugezien, dat dit uiet aan ging. De dokter was ouder, voor de eerste maal gast en eigenlijk werd ook voor bem bet avondje gegeven. Had de korporaal Martba naar tafel geleid, dan zouden de dokter en misschien ook wel de au- dereu iets gemerkt hebben. Maar toob bad ze er iels op gevondenmen zou zóo zitten, dat de dokter links en Tiesmeijer rechts van baar dochter kwam, dau hadden ze ten minste allebei iets. Zooals wel vanzelf spreekt, waren de oud-reiag«- uooten, die elkaar eerst nu weder ontiuoeteu. al aanstonds iu eeu druk gesprek over Sylr, de weder- xjjdsohe kennissen en wat niet al en Martba vertelde hoe baar na Tiesmeyer'e vertrek telkens word gezegd, dat bet toch zoo jammer was, dat bij bals over kop had moeten vortrekken. Zij babbelde zóo vroolijk eu ongedwongon, dat Tiesmeijer dacht: u't Is mogolyk, dat haar moeder plannen met me beeft, maar Martba vreet daar toch niets vau eu dis se er iets van beeft vernomen, dan laat ze het niet eens doorschemeren". Zy was juist druk eu aardig aan 't vertellen bet groote verbaal boe zu bijna met het bootje was omgeslagen, maar midden in een zin brak ze af: „Een oogenblik pardon, hoezeiuook weer,dokter?" Haar tafelheer bad tot dusver met zeer gemengde gevoelens geconstateerd, dat hy voor baar in 't geheel niet bestond. Dat zij hem geheel schoen vergeteu te bobben, kwetste zyn ijdelbeid. Hy wtis een heel ander man dan zyn collega, die nu hoog en droog iu Ohiua zat en van wien bet geruoht liep dat hy of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of buur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24Ü00 Kilogram laadvermogen; 2. dat zij op den 31steu Januari van het laatst- Terloopen jaar achtarsenvolgens bij niet meer dan twee personen, oudernemingen, openbare of bijzon dere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zyn geweest en als zoodanig over dat jaar een ïd- komen hebben genoten als voor de gemeeute of bet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op deu lsten Februari in bel genot zijn van een door eeue onderneming, openbar* of bijzon dere instelling verleend pensioen of verleende lijf rente van gelijk bedrag, met dien verstande dal voor ben, die in beide ge vallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van bet vursizebts bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld 3. dat zy op den lsten Februari sedert ten jaar dsn eigendom met recht van vrije beschikking hebben van len minste f100,(nominaal), iugesubrsven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door bet bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging, van oen naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vareeDiging of van eene sticiitiDg; Onder de bijzondere spsarbanken, bedoeld bij het voriga lid van dit artikel, zijn do banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als xjj blijkens opgave aan bet bestuur der geuteeuie, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000,by de Ncderlandscbo Bank hebben gedeponeerd. 4. dat zij met goed gevolg bobben afgelegd «en examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen by algemeeu*n maatregel eu van bestuur iu verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. Ouder hen, die deu leeftijd van vijf en twintig jaren bebbeu bereikt, verstaat deze wet ben, die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15dm Mei. De aanslag der Trouw iu de Rijks directe belaa- tiugeu geldt voor baren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader bet vruchtgenot beeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst na 31 December van bet laatstverloopsD jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van bet bepaalde bij art. 1 buiten aan merking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goedereu eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-sigeuaar, wiens naam niet by den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste óen gulden bedraagt. Door den aanslag iu de grondbelasting, iu art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en do Rijksopceulen Aanslag iu de vermogens-, bedrijfs- of perzoneele belasting geef: geene aanspraak op kiesrecht, indien bij bel gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelyksD huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn iu den vorm vau con tributie aan eene coöperatieve bouwvereeuiging, eeu neusbloeding kreeg telkens als een dame of een jong meisje hem aansprak. Neen, zóo was bij niet, en by achtte zich ook te goed om alleen maar een verstuikten voet te genezen en daarna als sen uit geperste citroen te worden weggeworpen. Was hy tandarts geweest, dan had bij het zich natuurlijk laten welgevallen, want de tandartsen bebooren nu eenmaal tot die ougelukkigen dis nooit mogen toonen dat zy iemand herkennen maar zich ahijd opnieuw moeten laten voorstellen. Vooral de dames, althans op een hoogst enkele uitzondering na, denken op dit stuk hoogst zonderbaar, De dokter deed dan du ook bet eenige wat hem te doen stond, maakte zich gebscl meester van het gesprek en gaf Martba geeu lijd of gelegenheid meer om met baar rechterbuurman te praten. Tiesmeijer zat vol ongeduld Ie wachten op de kaua om zijn gesprek met Martba voort te xelteu, maar die gelegenheid werd hem niet meer geboden, zelfs niet toen bij liaar welzyn dronk au zóo trachtte baar attentie weer te trekken. Eerst nadat hy heel lang recht voor zich uit had zitlen kijken, viel het hem in, dat by óok een tafeldame had. „Lieve hemel, die heb ik heelemaal vergelen." Ougelukkïgerwyzo dacht hy dit zóo hardop, dat juffrouw Reuter elk woerd versland. Zeo snel moge lijk legde hij de hand op zyn mond, maar 'twas er al uit. Verlucht ademde hrj op toen bü zijn buur vrouwtje zag lachenze lachte zoo aardig en har telijk, dat bij vol verwondering opzag en met nog grooter verbazing in een paar heel mooie blauwe oogen keek. Hy begreep xichielven nietwas hij dan heelemaal bliud geweeat, dat bij die oogeu en dat mooie mondje niet bad gezien Auders was bij toch niet zoo onhandig. Werktuiglijk wreef bij zijn oogen eens uit en vroeg eindelijk „lT is dus niet boos op mij, dat ik u zoo noncha- lieerde? Dat u 'tmij al vergeven hebt, ia werkelijk heel grootmoedig van u." „Ik zie al, dat u mij niet kent, korporaal...." „Mijn naam is Tiesmeyer, noemt u my als 't u belieft Tiesmeijer; generaal zott nog gaan, maar kor poraal klinkt wel eeu beetje zot. Vindt u 't zelf ook wordt msandhuur lot weekhttur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 eu vindt geen aftrek plaais van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is be grepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb. 2,, eerste lid, worden vrije woning of in woning eu vrye kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of bet gedeelte der ge meente, waar zy genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevóegde tabel; enkel vrije kost op het be- drag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vryen kost wordt geene rekening ge houden met den Zondag of algemeen erkende Christe lijke feestdagen, of voor zsoveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van betjaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurenue welken iemand volgens bet vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tyd insdegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor bij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tyd de dienstbetrekking tijde lijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb, 2., als vast week-, veertiendaags, maand- of jaarloon is ge noten eu dit loon wegens ziekte of verwonding ge durende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het nor male bedrag te zijn genotèu- Indieo in de pl>als van bet inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., eene lijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolaDg zij wordt genoten, in rekening gebracht lot een bedrag, gelijk aan bet normale loon. Inkomen, penzioen en lijfrente, bedoeld inart.lb, 2o., der vrouw geldt voor baren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indieu gedeelten eener Gemeente in de bij deze Wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens lusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer veranderiug van omstandigheden daartoe aanleiding gaeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaau in de Staatscourant, met bijvoeging van do adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover by de beslui- teu van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krach tens vroeger gedane aangifto op de loopende kiezers lijst voorkomou, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op di* lyst berustte op 1*. bewoning van sen huls of gedeolte van sen huis of vau een vaartuig, mils zij op 3L Januari alsnog hetzelfde buis of eeu gedeelte vau hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewoneu; 2e. genot van pensioen of lijfrente 3e. bezit van eeue inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eeue spaarbank 4e. aflegging van eeu examen. Daarentegen is hernieuwde aaugifte wèl noodig voor hen. wier plaatsing op de lijst beru.'tte op ie. bewoning van een huis of gedeelte vau een bui* of van een vaartuig, indien zij uiet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hei- met?'1 „Dat ben ik geheel met uw esns, mijnheer Ties meijer." 't Kwam er zoo eeuvoudig en ongekunsteld uit, dat hy haar weer verwonderd aankeek. „Als u 't goed vindt, zou ik even willen terug komen op uw gezegde „ik zie al dat u mij niat kent." Dal is ook zoobeden boorde ik voor de eerste maal uw naam eu ik kan me ook niet her inneren u ooit bier of in de stad te hebben gezieD, Is u hier gelogeerd „Weineen, mama en ik wonen hier al bijna tien jaar", autwoordde zij. „Tien jaar? Tieu jaar? En ik dacht nog wel, dat ik iedereen hier in de stad keDde, niet alleen alle menschen maar ook bun huisdieren. Maar boe is 'tdan toch mogelijk, dat ik u rog nooit ergens heb ontmoet." Eeu licht blosje van verlegenheid vertoonde zich op haar wangen. Ze wachtte evon en zei toen weg: „Mama en ik leven sedert papa's dood zeer afge zonderd. Papa stierf kort nadat by majoor was ge worden ten gevolge vau oeu val met zyn paard, den eersten dag dal by met zyn bataljon uitrukte. Ik herinner me dat bijna uiet meer, want ik was toen uog heel jong. We zijo toen hier komen wonen. Ik ga zelden uit; alleen bier kom ik af en toe en ik kom bier alleen maar als er weinig menscben zyn; toiletten voor een groote party kan mama niet laten maken." Nogmaals keek by baar aan toen zij datalleszoo ongegeneerd zoide en open en eerlijk vertelde, dat zy onbemiddeld was. Zij bad wel gelyk dure kleeren scheen zy uiet te dragen, want ook nu droeg zy een doodeenvoudig lichtblauw battisten kleedje dal echter by baar prachtig blond baar en frisch gezichtje bui tengewoon paste. Hij kon ziju oogen niet van baar af houden. „Heerlyk, overheerlijk'', zeida opeens overste Witte „ik moet zeggeu, dat die Moezel eigenlijk veel te goed is voor bowl. „Waar bab je dien van daan? Van Tiesuieijer? Hoeveel zeg je Twee Mark per zelfde vaartuig bewonen; of 2e. genot van inkomen in diensbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der oudere werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of IjjfreDte. Aan ben, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. Iu de tabel, bedoeld iu de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Amersfoort betreft, het volgende bepaald Gemeente of deel der Gemeente, Amersfoort (Stads gedeelte en Amersfoort (Overig deel). Bedoeld in ariikelen: lb, lo. Huurprijs, f 1.50 (psr week) en fl-00 (per week). lb, 2o. Miuimum-Iukomen, f400 en f800. 2. Vrije woning of inwoning, f75 en f37.50. 2. Vrye kost en inwoning, f276 en f200. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kos teloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. Ds ingevulde formulieren kannen kosteloos per post san dan Burgemeester worden tosgesonden, met inachtneming van bet volgende voorschrift dat de omslagen met aangiftsu eu stukken moeten dragen boven aan de voorzijde bet opacbrift „Vrij van briefport, iugevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne baudteekening. Amersfoort, den 21. Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De BURGEMEESTER ven AMERSFOORT, maakt bekend, dat in de Gemeente Wilnis een geval ven miltvuur is geconstateerd. Amersfoort, 23 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIBRS. Vliegende winkels. De Middenstand, die over beel wat feiten en toestanden te Iclagen heeft, is met bet ietwat zonderlinge woord, dat we hier boven schreven, goed bekend. Tot zijn ergernis! De z. g. dvliegende winkels'', dat is: de uitverkoopen van tijdelijken aard in een of ander leegstaand winkelbuis door eeu onbe kende, dikwyls nog onder bedrieglijke of leugenachtige voorstellingen georganiseerd, doen aan den kleinen en grooten winkelstand ontzaglijke schade. Wie kent er niet de uitverkoopen van bont, van pelterijen, van jassen of hecren-kleeding, en wat al niet! In de Middenstands-bladen werd ten vorige jare nog geconstateerd, dat een zoodanige vliegende winkel" het gebeele land heeft rondgereisd, overal »uitverkoopen" organi- seerende, en wel onder het leugenachtig voor wenden van een faiiisseraent, met naam van ttescb? Ia te geef, werkelijk te geef. Ja. die Ties meijer is eeu uitstekende firma, 'tla te geef, be lachelijk goedkoop. Ik bad hem op twee Mark vyftig getaxeerd." „En my kost bij vier Mark inkoop" dacht de jonge Tiesmeyer, „'tis mea.hel beste wat we hebben." „Voortreffelijk" ging de oude overste door „i' zal morgen dien dag iweehonderd'Begschen bostellen. Weidmaun, help me herinneren eu iti^foed toe dat je den zelfden wijn krijgt." „Dat moest er nog maar bijkomen", dacbt Tiea- meijer „twee honderd llusscbenDan zou ik er dna eeu drie honderd Mark mogen bijpassen Neen, dat mankeert er nu nog net aan. Ale ik dit geweten bad dal kan wel; wy zijn uog niet zoo gewend aan zoo'n hooge stijve kraag." „Wie bedoelt u met „wij" ale ik vragen mag." „Wel, wy reservisten", antwoordde by en vertelde baar nu allerlei over den dienst die beat zoo ver moeide en over Kohlscböu over wat niet al. 't Was by tienen eer men van tafel opstond en □aar een audere kamer ging om te rooken eu l« babbelen. Tiesmeijer trachtte Martba te uadereD, die in gesprek was met majoor Von Wallner, maar diens poedel begon dadelijk te brommen. „U moet hem dat maar niet IWalyk nemen", ver goelijkte de majoor, „bij houdt niel van minderen en vooral niet van korporaals. De eliintuert weet, dat dat korporaals gewoonlijk weinig aangename boodschappen van chefs aan zyn baas overbrengen." „Pardon, pardon, majoor, ik neetu bet Caro vol strekt niot kwalijk", antwoordde Tiesmeijer beleefd, maar omdat de hond Diet ophield met brommen, de majoor uiet de allergeringste aanvechting solieen te hebben om bem te kalmeeren en op Martha's gelaat duidelijk te lezen was, dat zy er ook niets aan kou doen, giug by uiaar been. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1