Stadsnieuws. failliet en van cueato" er zelfs bij geaunoa- cêevd alles eenvoudig verdicht, zoowel het faillissement als de namen Togen dit bedrieglijke doen was een optreden van justitie of politie... niet mogelijk Onze wetten stellen zulke dingen zelfs niet strafbaar, laat slaan dat de winkeliers die door deze oneerlijke coucurreniie schade ledeD, er ver haal op hadden! Geen wonder dun ook, dat het onderwerp «Vliegende Winkels" steeds meer de aandacht trekt m Middenstandskringen. l)e Staats-Com missie voor den Handeldiij- venden Industriëdeu Middenstand heeft zich, naar onlangs een ofüciëele inededeelingdeei weten, reeds met deze zaak druk bezig gehouden. De heer J. S. Meeuwsan, de voorzitter van den «Ned. Bond van Vereenigingen van deu handeldrij venden en industriëelenden Midden stand", heeft n.l. over deze kwestie een rapport aangeboden, dat de basis van ernstige beraad slagingen is geworden in Staats-Cornmissie, en aanleiding heefi gegeven tot de samenstel ling van een subcommissie voor deze zaak. YVy zijn in staat, om van dit hoogstbelang- rijk Rapport voor onze lezers een overzicht te geven, en doen dat mei te meer graagte, omdat het ook voor niet-Middenstamlers interessante dingen vertelt. De heer Meeuwsen begint met eraan te herinneren, dat het vraagstuk der «Vliegende Winkels" er een is dat door 't Congres van den Middenstandsbond, '293D Juui van hel vorige jaar gehouden, aan den Bond ter be- studeering is opgedragen. De schrijver wil in het door hem ingediende rapport de kwestie echter voornamelijk bezien uit een fiscaal oogpunt iu verband met de meerdere of mindere schade door dergelijke ondernemingen den gevestigden winkelstand berokkend. »De Vliegende Winkels", zoo geheeten omdat zy dan hier, en «enigen leefiyd later weer ginds verschijnen, zijn volgens som migen «een uitvloeisel van de energie van ondernemende en vooruitziende kooplieden" die de domheid en goedgeloovigheid van het publiek gebruiken om grof geld te verdienen. In werkelijkheid zijn het echte onderne mingen van mannen die niet te nauwkeurig toezien in welken toestand de artikelen ver- kceren die zij koopen; gewoonlijk bestaan huu inkoopen uit «Soldes" die voor den ge wonen handel geen waarde meer hebben. Om deze miu-waardige artikelen aan den uian te brengen wordt een «te huur staand" winkelhuis voor korten lijd gehuurd, gewoon lijk voor een paar maanden, echter nooit langer dan voor 3 maauden min 1 dag. De inrichting van den winkel wordt om het vliegende karakter daarvan, zoo goedkoop mogelijk gemaakt, gewoonlijk een paar oude kasten, stellingen en toonbank, die bij dezen of genen handelaar in oude winkelbetim meringen voor ten kleiu bedrag gekocht worden. Is de inrichting gereed, waarmede niet veel lijd wordt zoek gebracht, dan verrijst voor den winkel een reuzenbord voorzien van de modedteling, dat men weder heel'l gekocht «de voorraad goederen van een Parijscheu fabrikant en deze waren voor spotprijzen verkoopen zal" of men laat een nooii-be- siaauhebbenden advocaat als curator eeuer niet bestaande failliete (irmu optreden, om de goederen tegen «wettig getaxeerde" prijzen te verkoopen, «op last van de Arrondisse- rnenls-Recbtbarik". Wij spraken hierboven reeds over deze practijkeo. Het goed- en lichtgeloovig publiek is he laas maar al te zeer geneigd om van deze vliegende «gelukbrengers" de praatjes en voorwendsels te gelooven, en helpt in minder dan geen tijd de ondernemer tegen goed geld van zijn koopjes af. Te laat komt men tot de ontdekking dat het goed verlegen is of uit de mode, of een ander gebrek heeft, waar men in den donkeren winkel niet op heeft gelet, doch... verhaal beeit men op dien ou dernemer niet, 'tkan hem niet deren of zijn klant niet tevreden is over het gekochte, morgen 'is hy toch verdwenen, om overmor gen in een ander stadsgedeelte of in een andere plaats onder een andere schoonklin kende buitenlandsche firma zijn praktijken te herhalen. En nu is het merkwaardigste in deze on dernemingen, dat zij gewoonlijk op touw worden gezet in het seizoen voor dat artikel het meest gunstigste. Zoo ziet men nu te Amsterdam in de hoofdstraten een tiental wiukels, die blijkens hun groote witte recla meborden het publiek gelukkig willen maken met pelterijen en regenschermen. De meest uitlieen^che namen worden als lokaas ge bruikt, fabrieken die nooit bestaan hebben, ziet men hier liquidecrenen het gevolg is gewoonlijk dat de gevestigde winkelier iu dat artikel zijn geheele seizoen ziet vermoord, en met zijn nieuwe waren grooteudeels blijft zitten. Dit zijn in 't kort de praktijken van deze weldoeners der maatschappij, en wat de toe stand voor den gewonen winkelier nog on aangenamer maakt, is het feit, dat de wet dozen soort handel nog beschermt. Wat toch is het geval? Zooals reeds boven is gezegd, is hat bestaan dezer vliegende winkels van tijdelijken aard en duurt ge woonlijk een paar maanden, echter nooit langer dan 89 dagen. Daardoor is deze on dernemer, die soms te gelijker tijd meerdere wiukels exploiteert (te Amsterdam is er op 't oogenblik éen die vier dergelijke winkels heeft) vrijgesteld van alle belastingen. Wat is hieraan te doen Het publiek vóórlichten, zooals sommigen meenen, heeft blijkens practische ervaring o. a. in den Haag, een averjchtsche uitwerking. Bestrijding op grond van oneerlijke con currentie kon in vele gevalleu toegepast wor den indien er een afdoende "-etgeving op dit gebied bestond, doch ten eerste bestaat zulk een wet nog niet, en ten tweede zouden daar niet onder vallen de exposities met détail verkoop, enz. enz. Toch is het uoodig, dat de ongelijkheid in bedrijfskosten en belastingdruk opgeheven wordt. Waar de gevestigde winkelier gedurende alle maanden van bet jaar zijn gewone on kosten heeft, zoo goed in het stille als in het drukke seizoen, en daardoor op enorm hooge lasten zit, springt de onbillijkheid direct iu 't oog, dat de ondernemer van een z. g. vliegende winkel of van een exposiiie met détailverkoop of een uitpakkcry in hotels enz. door zijn vei blijf van minder dan 3 maanden, en dan nog wel in liet drukst van liet seizoen, geheel vrijgesteld is van alle fiscale lasten. Een aanslag derhalve voor al deze onder nemingen, onverschillig of zy 2 of 89 dagen duren, in al de belastingen door den gevestig den winkelier voor zijn bedrijf en voor de inkomsten daaruit vloeiende te betalen, en dan berekend over een vol jaar, zou dit voordeel hebben, dat le. de Fiscus er wèl bij zou varen2e. dat de strijd tusschen gewonen en vliegenden handel onder meer gelijke be drijfskosten en belastingdruk zou plaats vinden 3e. dat liet publiek belang gebaat werd, en ten 4e. dat een onrechtvaardige bescherming van dergelyke ondernemingen werd opge heven. Aldus de hoofdinhoud van het Rapport. We behoeven-wel niet te zeggen, dat wij het met de strekking ervan geheel eens zijn! Ter bestudeering en mogelijke bespreking in onze Middenstandsveroenigingen kan dit Rapport allicht dienen: wij bevelen het er voor aan! U. Ct. Bij de heden gehouden herstemming in het le district tor voorziening in de vacature, sedert 22 October in de Gemeenteraad be staande door het vertrek van mr. J. C. H. Prikken, zijn van de 705 kiesgerechtigden opgekomen 547. Blanco en van onwaarde waren 8 biljetten. Uitgebracht werden op de lieeren S. J. van DUINEN 344 H, KONING If5 '95 Zoodat gekozen is de heer S. J. van DTJXXT23XT. Acht dagen geleden werden bij de stem ming uitgebracht 480 stemmen, waarvan er 10 van onwaarde afgingen. Uitgebracht werden op de heeren 8. J. van DUINEN 214 H. KONING 172 en P. ST1JNMAN 84 stemmen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken aihier, zal op Donderdag, den 20 Januari 1905, des namiddags te 8 ure, ten Raadliuize, eene openbare vergadering houden. Zondagochtend is in den ouderdom van 74 jaar overleden den heer C. Smitt H.Mzu., oud-postdirecteur alhier. Bijna 40 jaar heeft de overledene het rijk als post-ambtenaar gediend. In 1850 als surnumerair aangesteld, werd hij, na alle rangen doorloopen te hebben, op 13 April 1872 tot directeur van het postkan toor te Amersfoort benoemd, nadat hy rele jaren als Commies le klasse chel van het Bureel van Expeditie te Amsterdam was geweest. Alle eigenbelang was Smitt vreemd, terwijl bij op zijn eigen, rustige manier, die niets weten wilde van ophefofdrukte, de plichten vervulde, welke er op hein rustten. Na ongeveer 24 jaar hier als directeur gefungeerd te hebben, achtte hij het oogen blik gekomen om zijn ontslag te nemen waarmee hij trud by uit het korps postamb tenaren. In een vaktijdschrift bracht toen een zijner collega's op hartelijke wijze hulde aan Smilt's eerlijk karakter en zijn groote administra tieve kennis. Amersfoort had hij lief en hoewel hij de eerste Jaren van zijn rust te Utrecht door- I bracht, kon hij het daar niet aarden, eu niemand die de eenvoudige man kende, ver- I wonderde er zich over dat hy in October van liet afgeleopen jaar terugkeerde in de stad waar hij zoo lang bad gewerkt. Weinig vermoedde hij zeker, dat zijn wensch, I hm I» mug™ w" sP0Bll|if vulling moest gaan. I„ de gisteren avond gehouden verglutoing werd de plaatselijke aldeeling van het Gt oeue won lijn als do grondleggers der zoo ut- tigo vereeniging. dio natuurlijk, hoi) git otet Iret aantal leden werd, hoe ruimer din komsten vloeiden, .les te meer haar ai hews. veld kon uitbreiden. De uiiuimum-contributio werd daaina gesteld op 10.50 per gezin terwij het ma ximum zoo vrij mogelijk wordt gelaten. Dj liinum-contribulie werd juist zoo laag gesteld, opdat do verecmguig vooral be antwoorden kon aan naar wensch oin don werkmansstand ter; goede te komen. Gerekend wordt er op, dat zy, die meer kunnen contribuceren, zulks ook zullen doen, en dat velen zich geroepen zulien gevoelen door bijdragen, in welke vorm ook, de ver eeniging te steunen. Nadat meegedeeld was, dat 3 leden van bet toekomstig Bestuur opgedragen zal wor den «le statuten en liet regleincut te ont werpen waarop de Kon. goedkeuring zal ge vraagd worden, weiden daartoe bij acclamatie gekozen: dr. F. A. F. Groueman als medicus, mr. A. van Traa als jurist en ds. J. LF.de Meijere als geestelijke en als oud-opricliter van een plaatselijke al'deeliug te liodegraven- Zwammerdam. Bij het ter sprake komen van het vormen der propaganda-Commissie, werd aangedron gen dit daarin ook vrouwen zouden worden opgenomen en vooral, dat daarin zitting zouden krijgen personen, bekend in de arbeiderskringen en met do werk,naris-toe standen. Vervolgens werd de oprichting van een magazijn voorziekenverplegirigs-artikelen liet eerst en 't meest uoodig geacht. De gemeente, die voor haar armen groot belang heeft, hij de ufdeeling, zou om steun gevraagd worden, bijv. ook door het kosteloos beschikbaar stellen van een lokaal, geschikt tot inrichten van het magazijn. Een der aanwezigen stelde de vraag.of er niet uiimiddellijk met wijkverpleging een aan vang kon gemaakt worden, en nadat door de Voorzitter geantwoord werd, dat eerst het magazijn van verplegingsartikelen aan wezig moest zijn en waaraan de contributie van hel eerste jaar wel besteed zou moeten worJen, vroeg hij ofhetdan niet wenschelijk ware, om te trachten een aantal personen bereid te doc-n vinden om door een gift in eens of door een aparte jaarlijksche contri butie, de oprichting dadelijk en de uitbreiding van dat magazijn steeds mogelijk te maken. Hot bestuur zou dat punt in overweging nemen. Verder bracht een der aanwezigen hulde aan hen, die het initiatief namen lot het op richten dier vereeniging, waarvan hij zeker gelooft, dat vele werklieden lid zullen worden. Ten slotte werd de raad van een ander om aan de besturen van werkliedenvereeni- gingen een verzoek to richten 0111 het doel, de werking en liet nut der afdeeling in hare vergaderingen te bespreken en in 't licht te stellen dankbaar door het. bestuur aange nomen, waarna de Voorzitter da vergadering sloot. grond aan tien Elspeelerweg. Iluafop zal voor de ver. «Zusterhulp" een rusthuis wor den gebouwd waarin een 25tal meisjes uit d- n onbemiddelden stand rust en versterking kan worden versclialt. Bij 19de Internationale tentoonstelling van sAvicultura", van Vrijdag tot Zondag in den Dierentuin te 's Graveiilmge gehouden werdue 0. a. de volgende prijzen behaald: Fukstutiun der onderaldoeling Amersfoort van do «V. R. N." 3de prijs en Z. E. V. voor Leghorns en Minorca's; Luitenant J. Kooiman: de '1ste speciale prijs, zijnde Groote Bronzen Medaille gt!. schonken door Z. K. H. don Prins der Neder- landen voor do schoonste collectie Kmf- hoeders (Padua's en witkuiven) toobehoorend aan een Nederlander; Extra prijs f5 voor de meeste punten behaald in ki. 5/—62 voor toornen Nedcrlandsche rassen; 31e prijs en Z E V Hollandsche witkuiven, zwart hennen (oud), 3de prijs en Z. E. V. idom. hanen 1904, 2de, 3de prys en Z. E. V. idem hennen, •1904, Z. E. V. id. lianen blauw 3de prijs id- hennen andere kleuren Kunstvoorwerp voor de beste Hen iu klasse 8, Kunstvoorwerp voor de beste haan in klasse 7 en Zilveren Medaille voor de beste haan in klasse 7, Twee 3de prijzen in klasse7 en 8. haan en hen; Twee 1ste prijzen. Tvomen lloll. witkuivon (oud en I90i) tevens de zilveren Wisselbeker voor de meeste punten in klasse 57—60, vyf gulden voor den beste toom zwarte witkuiven, Zilveren Medaille voor de beste toom in klasse 58. 2de en 3de prijs Padua's Hanen (Oud), 1ste eu 3de prijs, idem hennen (»ud), 1ste 2de en 3de prijs, idem hennen (1904), 1ste 2de prijs iianen (1904), 1ste prijs, idem Chamois, hanen (oud), 2de, 3de prijs en Z. E. V. idem henueD (oud), 1ste en 2de prijs idem hennen (1904), 1ste prijs, idem Wit, liaan, 1ste en 2de prijs idem hennen; tevens vijf gulden voor de beste beu, en vijf gulden voor de beste Chamois Padua Hen. En ten slotte nog lsle prijs Zilvt jren Padua's. Zondag speelde Victoria van hier tegen de Utrechtsche Voetbalvereeniging «Volhar- ding"-Victoria speelde met invallers van Hol- lainiia Victoria wist voor half-time 2 maal te doelpunteo legeu Volharding 0, zoodat de rust inging met 2—0. Na half-time mocht het de beide partijen gelukken 1 maal te doelpunten, zoodat Vic toria won met 31. Do overige wedstrijden gingen niet door. Door de recherche alhier is gisteren avond, naar aanleiding van een telegram van de politie te Arhem, opgespoord een rijwiel, dat iemand aldaar gehuurd had en hier verkocht had. Het mocht den politie gelukken ook den oplichter, die te Baarn geboren, maar hier gedomicilieerd was, te ontdekken en hem tot een volledige bekentenis te brengen. Heden ochtend zijn dader en rywiel naar Arnhem getransporteerd. Een woord van lof' mag der politje zeker wel voor haar vlug en beleidvol optreden gebracht worden. Wie nog niet weet, hoezeer het dienst bode-pakje Uitteert, die kan het opmerken 111 de Jurgens' Solo-étalage bij den heer Oostcrveeu op de Lmgestraat. Het keurige dienstmeisje toch in het hel dere japonnetje past zoo echt in de aardige omgeving, een gezellige keuken, waar de koekepan op het fornuis staat en als 't ware schijnt te wachten op de Solo-margarine om daarna haar eigenaardig sissend geluid te doen hoopéii, .Ie voorbode van al de lekker nijen, welke zoo goed kunnen toebereid worden met Solo. De Architect L. P. J, Sinith alhier heeft voor principale te Harderwijk gekocht 2 Wat goed is, wordt niet altijd gewaardeerd, zucht menigeen. Maar de gebroeders Alberts ondervinden de waarheid daarvan niet, want zij hebben een buitengewoon succes met hunne Bioscope-voorstellingen. Gisteren anind was het Hink bezet in Amicitia en op onze vraag aan een bezoeker «welk nummer was het mooist", antwoordde bij volmondig dat hij het niet kon beslissen, 1 omdat alles even verrassend en interessant is. Waren het in «Le Bégne de Loui9 XIV" de mooie costumes, de sierlijke dansen, die de bewondering afdwongen, in «De reis naar het onmogelijke deden de leuke toestanden, de aardige in elkaar gezette tooneelljes de aanwezigen schaterlachen, terwijl die vlie gende schare trouwlustige jonge en oude I dames in«ha, ha, die Oscar" niet minder de algemcene vroolijklieid opwekte. De on- ilerhoudende, op weiluidenden loon gegeven j explicatie bij elke projectie, hoe dikwijls ook i herhaald, klinken altijd opgewekt en ver- leenen de voorstellingen, iu vereeniging met de zeer mooie, en zich zoo goed bij het vsr- I toonde aansluitende muziek, een beschaafd I cachet. De matinee, morgenmiddag te geven, zal zeker even druk bezocht worden als (le avond voorstellingen, waarvan de laatste Donderdag plaats heeft. Van hier gaat de Bioscope naar Bussum. Op het ijs op het Havik is gevonden een ijzeren kistje, dat blijkbaar een lydlang bloot gesteld heeft gestaan aan het vuur. Het hield slechts eenige verbrande papieren en wat waardelooze kleurigheden in. Men wil die vondst in verband brengen met een diefstal, maar alle nadere bevestiging van dat on-dit ontbreekt. Gisteren middag viel op den Westsingel een kind door liet ijs. De heer Wouter van Ksveld,, zag bet gevaar, waarin de kleine verkeerde, sprong liet na en had de vol doening hem op 'tdrooge le brengen. Na overleg met zijn ambtgenoot voor justitie, heeft de Minister van Oorlog, bepaald, dat te rekenen van 1 Januari 1905, jongelingen die in oen Rijksopvoedingsgesticht verpleegd waren geweest, mits zij zich gedurende hun verblijf in het Rijksopvoedingsgesticht goed hebben gedragen en zij overigens aan de eiscben voor een militair engagement vol doen, zonder dat daarvoor vooraf's Ministers machtiging behoeft te worden gevraagd, by wijze van proef, voor den tijd van éen jaar en buiten genot van handgeld kunnen wor den toegelaten tot eene voorloupige vrijwillige verbintenis bij een der regimenten infanterie naar htinue keuze; met de bedoeling, om, indien hun gedrag gedurende dat jaar niet te wenscben beeft overgelaten, definitief te worden aangenomen, betzij voor den dienst h"t te lande (ook cavalerie, artillerie en genie), hetzij voor den kolonialen militairen dienst. l?e Minister van Oorlog beeft eon admi nistratief voorschrift gegeven, waardoor de Algerneene Rekenkamer in kennis wordt ge steld niet den stand der kassen bij de korpsen van het leger na ailoop van elk kwartaal, en

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2