Stadsnieuws. De openbare onderwijzers moeten, als 2y de openbare school vertrouwen willon doen verwerven, door hun eigen persoonlijkheid trachten het vertrouwen te winnen. Wij strijden uiet tegen de openbare school, maar eischen slecht3 vrijheid van onderwijs. De liberalen willen die niet, een bewijs voor de waarheid vau Groen's woord •Vrijzinnig heid is nog geen vrijheidszin'1. En nu het tweede gedeelte van de onder- wijsparagraaf •Verheffing van het feit van het volkson derwijs in zijn verschillende vertakkingen". De liberale party mist het recht zich als zoodanig op te werpenimmers wat wil zij tot die verheffing uitrichten, terwijl zij niet in staat is geweest in Nederland een goed stelsel van onderwijs te vestigen. De breede massa van den middenstand en van den kleinen mari, die in ons klein landje een zware internationale concurrentie heeft te voeren, heeft zij nooit getracht technisch en intellectueel weerbaar te maken. Het eerste christelijk ministerie, het mi nisterie Mackav heeft de eerste schreden gezet op den weg van vakonderwijs. Het onderwijs der liberalen kwain slechts den gegoeden ten voordeel, maar overigens was het niet anders dan een vernisje, het gaf niet die breede ontwikkeling waarop het volk recht heeft. Begon genoemd ministerie met subsidi- eering der vakscholen, en werd het daarin door de navolgende liberale ministeries Kuyper diende wetsontwerpen in op het lager, middelbaar en hooger technisch on derwijs. Spr.'s conclusie is dan ook dat wat het tweede gedeelte der onderwijsparagraaf be treft men niet behoeft te gaan naar de vrij zinnigen, waar dr. Kuyper zoo daadwerkelijk naar de verwezelijking streeft. Het tweede punt betreft de sociale her vormingen, door uitbreiding der verzekerings wetten en betere armenwetgeving. Wat hebben in dit opzicht de vrijzinnigen reeds gedaan Zij kwamen met een armen wet die de kerk bracht onder curateeie vau den Staat. De ouderdomspensioDneering In 1891 kondigde de Troonrede reeds aan, dat maat regelen zouden worden genomen voor da verminkten en oude werklieden. 14 jaren zijn reeds verstreken, en in de 10 jaren van liberaal bewind zijn de maat regelen niet tot stand gebracht. De werkman die in' 1891 zijn oudje blij maakte met een mogelijk pensioen, moet haar thans vragen »zuster Anna, ziet ge nog niets komen"! Borgesius kwam met een ontwerp, maar och arme, voor een paradepaard was de knol te mager. Twee millioen zou uit de Staatskas komen. Dat is immers veel te weinig. Het ontwerp was dan ook zóo slecht dat dit ministerie het geheel moest omwerken. Den 4den Juni van net vorig jaar werd een nieuw ontwerp ingediend, waarbij 6 milli oen door den staat werd verstrekt, en zeker zou bet ontwerp nu reeds onderzocht zijn, indien niet de Minister de komst van nieuwe sierftetafels uit Duilschland had afgewacht. (Gelach). Ja, mijnheer Resink gelooft dat niet, doch die cijfers moeten dienen orn na te gaan of wij met 6 millioen nit de Staatskas wer kelijk iets kunnen doen. Alvorens hier verder op in te gaan wil spr. een algemeene opmerking maken. De sociaal-democraten verkeeren in de eigen aardige positie dat zij kunnen beloven wat zij willen, omdat zij in afzieularen tijd niet aan het bewind kunnen komen om hunne beloften gestand te doen. Als de rnenschen vragengeef nu wat ge beloofd hebt, dan kunnen zij altijd zeggenja, wij willen wel, maar wij kunnen de rnenschen niet mee krijgen. (Applaus, gelach en gesis). Hun program wordt nogals eens gewijzigd wat o. a. is gebleken bij de landbouwpara- graaf. Als de tijd zich niet schikt naar het program, schikt het program zich Daar de, tijd. In die gunstige positie staat alleen de S.D.A.P. Als de vrijzinnigen over vier jaar niet veel zouden gegeven hebben, zouden zij kun nen zeggen: ja maar wij hadden niet meer op ons program. De christelijken hebben echter meer op hun program. Behalve het reeds aangeduide Ziekteverzekering. Wy allen weten hoe en kele weken ziekte een arbeidersgezin evenvele jaren kan ruïnearen. Duurt de ziekte «en week of korter dan gaat het nog zoo Ia-Ia. Maar het is het toppunt ven liefdadigheid indien de patroon éen week loon uit keert. Weinu orn in den dringenden toestand verbetering te brengen heeft dit Ministerie den IBden November 1904 een ontwerp in gediend, dus geen belofte, maar iels wat te voelen en te tasten is. Wat anderen aanbieden, zijn slechts belof ten, doch wat spr. op liet oog heeft, ziju ontwerpen, die, wordt de gang van zaken riet gestoord, eerlang wet zullen worden. Er is meer. De opneming der landbouwarbeidere in de Ongevallenwet werd door de liberalen ge- weigeld, niettegenstaande er ernstig weid op aangedrongen. Reeds in 1899 werd verbetering toegezegd maar na 7 jaren van onbetwist liberaal re- geeringsbeleid waren de vrijzinnigen niet in staat geweest, die n duizenden arbeiders een cent steun te geven. Wat was de oorzaak dat de liberalen met de wetten uitbleven? Goede wetten maken is zoo moeielyk, zei de heer Gilse, zeker, maar het is toch eigenaardig dat de christelijken in drie jaren rneei: deden dan de liberalen in dertig. Goede wetten maken is zno moei lijk, dat blijkt uit de Ongevallenwet. In 1903 heeft zy gekost f l 560.000.— Daarvan is slechts f630000 den arbeider ten goede gekomen. 1 millioen bleef aan de maat en de strijkstok hangen, door de Rijks verzekeringsbank, de hooge salarissen, enz. Een knap product van liberale wetgeving! Nu de christelijk aan het bewind zij, heeft 16 Nov. jl. een wetsontwerp tot opnemiug der landarbeiders in de Ongevallenwet het Departement verlaten. Ook de ontwerpen Arbeidswet en Arbeids- contractwet hebben dit Ministerie den lof der vrijzinnigen doen oogsten. Het is nu te hopen dat de arbeiders er voor waken dit niet een hagelbui straks den oogst komt vernietigen vóór zij in de parle mentaire schuur is binnengehaald zij zouden ten slotte zelf hel gelag betalen. De liberalen zullen alles in bet werk stellen om te voorkomen dat het Nederlandsche kie zerskorps dit Ministerie nog weer voor vier jaren zal inhuren en als zij ons daarbij vragen wat hebt ge in de vier jaren van uw bewind gedaan, dan zeggen wijmeer dan gij in 50 jaren tot stand bracht. Het 3e en 4e punt van het couceuiratieprogram, liet volksleger en de bezuiniging op de militaire uitgaven, wil spr. ook memoreeren. Met genoegen heelt hij gezien, dat een oude zondaar zich bekeerd heeft, maar hij had het moeten zeggen. Juist de partijen der concentratie tegen de S. D. A. P. gaat met Juni de stryd niet zijn het geweest die de militaire uitgaven steeds hebben opgedreven. En straks zal men komen met de 7 millioen voor snelvuurgeschut, maar spr. herinnert aan de 15 millioen voor nieuwe geweren van het vrijzinnige ministerie. Die militaire uitgaven ziju niet veel meer dan een liberale erfenis. In de tweede plaats wil spr. wyzen op de defensiewetten. Daardoor krijgen wij 6500 soldaten rneer en 3 regimenten infanterie, zoodat het bud get met 3 millioen moest worden verhoogd. Wat in deze weiten, vooral op aandrang der christelijken, is geschied nemen zij gaarne voor hun rekening. Dat is de pensioenneering der minderen, der kleine burgers in het leger. Die rnenschen hebben steeds moeten kla gen en zij zullen het 't ministerie Kuyper dankbaar afnemen dat het de pensioenen eindelijk heeft verbeterd. De vrijzinnigen hebben daaraan medege werkt, zeker, maar zy hadden dat moeten doen toen zij aan het bewind waren. Van 3.25—9.35 wordt nu gepauzeerd. In het tweede deel der reden besprak de lieer Oosterbaan de financieele questie. Waar moeten de millioenen vandaan ko men, noodig tot dekking der uitgaven voort vloeiend uit de sociale wetten; want als in iedere huishouding moet ook de staat tegen over verhoogde uitgaven vermeerdering der inkomsten stellen. De H.S. zegt: als gij een toren wilt bouwen, moet gij de kosten berekenen. De Staat der Nederlanden is arm, veel arme: dan een onzer, want hij heeft f 1500 000 000.— schuld. Er moet dus iets op gevonden worden om geld te krijgen voor do pensioenen, enz. Nu is het wel eigenaardig dat de vrijzin nigen nooit met een oplossing van dat vraag stuk zijn voor den dag gekomen. Ja, toch wel. Eerst onlangs (9 Dec.) kwam de vrij zinnig-democraat Treub, de Assensehe afge vaardigde, met een plan. Hij wenschte de gelden te krijgen door twee middelen: de verhoogirig der successierechten en een al gemeene Inkomstenbelasting ter vervanging van Vermogens en Bedrijfsbelasting waaron der ook het landbouwgrootbedrijl'zou vallen. I Nu is de heer Treub ongetwijfeld een be kwaam man, maar dat neemt niet weg dat zijn berekeningen zullen falen. Een Gro ningsen boertje had een erfoom. Toen deze stierf, vroeg de ontvanger, maar man liet hij je maar lUUÜO guldon na, ik dacht dat hij veel meer had. Ja, zei de boer, dat had hij ook, rnaar hij heeft het mij reeds hij zijn leven geschonken. De St. Nicoiaas-surprise die de landbouwers van den heer Treub zullen krijgen, zal hen niet erg aanstaan. Behalve de groml- en zware waterschapsbelastingen nog een r.ieuwe vermogensbelasting. De heer Treub zegt wel alleen de grooLe bouwers te zullen treilen, maar dair de landbouw hier te lande nu een maal kleinbedrijf is, zullen de landbouwers in liet algemeen er door getroffen worden. Doch buitendien, de heer Treub kan dat alles wel mooi voorstellen, een meerderheid krijgt hij er toch niet voor. Het antwoord der antirevofutionnairen op de financieele vraag is reeds in 1901 gegeven. In het program van urgentie werd toen onder punt III aangevoerd: »Het scheppen van middelen daartoe (invalide eJ zekering)onder meer door een oordeekundige verhooging van de opbrengstonz die tevens den nationalen arbeid h Tariefsverhooging dus. De ons omringende landen hebben steeds hun tarieven ver hoogd, doch wy wilden niet met het sjsteem van vrijhandel breken. Thee, die populaire drank, werd belast met 250/o Houter, schoorsteenmantels vielen in de tarieven, marmeren niet omdatctieuij de rijken worden gebruikt. De taneven dus die nog geheven werden, drukten op de klei nen, maar lieten de grooten vrij zoo bijv, petroleum voor 125 L. moet 55 cent recht geheven worden. Om nu van de artikelen die voor de kleine luyden van dagelijksch nut zijn do rechten at te wentelen, dat durfde geen enkel li beraal ministerie aan. Dat staat niet in dat courantje (tot een heer in de zaal). Maar spr. zul het nader toelichten hoe men nimmer den arbeider wilde beschermen. In het Gooi, langs den weg van Naarden naar Huizen, (denk oin do Spcetwet. want die zal straks wel in 't debat wordeu gebracht) moest een villa gebouwd worden. Lenige metselaars maakten de fundamenten doch de villa zelf werd geïmporteerd uit Zweden. Tegenover die villa woonde de heer Boisse- vain. Nu zou men toch mogen verwachten dat deze den invloed van zijn blad zou ge bruiken om er tegen te protesteeren, dat zoo iets kon geschieden tot schade voor onze werklieden. 'tl;; zóo erg dat zy zich laten bedienen door kleermakers uit Brussel en de dames kunnen mantels betrekken uit de Parijsche magazijnen. Stem uit de zaal: Juist als Kuyper opzijn reizen. Do heer Oosterbaan vervolgt: De arbeid in ons land moet beschermd worden. Daarom verhonging der tarieven voor meubelen enz. Onlangs zy een liberaal man tot spr. al zou het alleen zijn voor de weldaad die gy onze werklieden bewijst, ik zou u steunen. Hier in Nederland is de opbrengst der in voerrechten belachelijk laag. Zwitserland heelt een opbrengst van 23 millioen, wat voor ons l i nd zou beleekonen 40 millioen. Noorwegen ontvangt 22 millioen wat voor ons zou zijn 40 millioen. Zweden naar rato 34 millioen, Denemarken 40 millioen. Dat zijn alle kleine landen. Nederland ontvangt echter geen 40 of '30 millioen doch slechts 9 millioen, en indien de verhoogiogen worden aangebracht zooals de autirevolutionnairen nu willen, toch nog slechts 20 millioen. Met dat geld kan heel wat gedaan worden. Als minister Harte van Tecklenburg's plannen werkelijkheid worden, hebben wij de 4 mil lioen voor de school, de C millioen voor de ouderdomspensioneering en nog «eu paar millioenen voor andere verzekeringswetten. En met dit al hebben deze plannen boven die van den heer Treub dit voor, dat zij behalve beschermend werkend, ook zeker heid hebben. Spr. ontkent dan ook da' eenig vrijzinnig bewind juist heeft aangegeven np welke wijze de gelden voor sociale wetgeving zullen worden verkregen. Er zijn wel enkele dingen die spreker uit bet ontwerp zou willen zien gelicht, o.a. de ver hooging der petroleum, maar dat is waar schijnlijk nog iets van de oude liberale er fenis, dat aan het oog van de om werkers is ontsnapt. Ten slotte nog een kwestie: het blanco artikel. Spr. wil beginnen met er aan te herinne ren wat er in Juni I960 is gebeurd toen de Liberale Unie zich over de urgentie der wij ziging van artikel 80 der Grondwet zou uit spreken. Er waren toen twee richtingen, liet ging om het Algemeen kiesr -cht voor man nen en vrouwen. De eene richting wilde er voor leven en strijden. Met 44 tegen 33 werd het punt van urgentie verworpen, waarin de meest vooruitstrevende groep zich af scheidde en met de radicalen de vrijzinnig democraten vormden. Later werd door Treub de Unie een oude tante genoemd die zich wel aaien laat inaar waarin toch geen fut ia te krygen. Spr. herinuert ook een plaat van, het Volk" waar Goeman Borgesus lokkend fluit, doch Jeu heer Tidemun rauar niet bad verlokken mede te werken aan het lichten van art 80 G. W. In dit artikel wordt gezegd dat kiezers zijn mannelijke Nederlanders, die door de kieswet bepaald kenteekenen van geschikt heid en maatschappelijke welstand bezitten. Drucker c. s. willen ook aan de vrouwen het kiesrecht geven doch Borgesius weet wel dat daarvoor geen meerderheid van 2/, is te vinden. Nu heeft rnen er wat op gevonden in den vorm van het blanco artikel. Dat is echter geen idiaal waarvoor de arbeiders den rijken te velde staande» oogst mogen laten ontglippen. Dit stemrecht is hun niet zooveel waard. Zelfs Troelstra verklaarde dat de agitaiis voor liet algemeen stemrecht nog meer is dag het stemrecht zelf. Voor vrouwenkiesrecht zijn de katholieken evenmin als de anti-revoliitionnairen en de christelijk historische» te vinden. Ook de vrouwen niet. Misschien ecuige onderwijze ressen, telephonisten, doctoressen en advo caten, maar overigens wordt de Nederlandsche vrouw liever gekozen dan zelf te kiezen. Vraagt het haar maar. (Gefluit, gesis en gelach; de eenige dame in de vergadering roept: kiezen!) Spr. vervolgt: Wij willen de vrouwen het kiesreeht onthouden omdat het toe staan niet zou zijn overeenkomstig Gods ordonantien. (Geroep: de speetwet). Z|j behoort tot den stillen kring van hot gezin Als spr ten slotte tot een conclusie zal komen, roept hij io de herinnering terug wederom een plaat van »het Volk waarop een zinkend schip wordt afgebeeld. Mees eo Borgesius, Fock en Treub, ze pompen allen even hard om het schip drijvend te houden, ze gooien groote pakken ballast overboord, waarop staatbeginselen. Aan den anderen kant staat Magere Hein dia ondanks het tegenspartelen alles verslindt. Wanneer de sociaaldemocraten de plaat laten herdrukken, ze mogen de pampers desnoods roode boezeroenen aantrekken, spr. c.s. zullen haar verspreiden. Laat by Borgesius en c.s. Toelslra en Schaper Mendels heeft voor de eer bedankt met een roode kokarde plaats nemen. Magere Hein zal ze verslinden (geroep: dat zijn jullie) Laat dit beeld werkelijkheid worden bij den a. s. stembusstrijd. Hi?i is inmiddels 10.15 geworden. Voor debit wordt 45 minuten toegestaan. Als de baters meldden zich aan de heeren G. Moer man en J. E. W. Days, laatstgenoemde uit Amsterdam. Het (belangrijk debat, dat tot een uur duurde, geven wij in liet volgend nummer. De Ministers van Financiën, Koloniën en Justutie verleenen deze week geen audiëntie. Bij Kon. Besluit is mr. H. W. Methorst bevorderd tot hoofd-cornmies bij het Cen'raul- bureau voor de statistiek. Aan notaris J. Bolk is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangd Grillier bij net Kantongerecht, terwijl in zijn plaats is benoemd de heer J. Klaassen. Onze vroegere Stadgenoote Mej. E. H. Bosch heeft met gunstig gevolg in de Her- zoglichen Schlossanstalten te Wollenbüttel (Braunschweig) het Staatsexamen afgelegd in Turnen, Antropologie en Samariterdienst, benevens dat voor Nuttige en fraaie hand werken. Luitenant-kolonel H. G. J. Swaving, com mandant van het Ie regiment veld-artillerie is bevorderd tot kolonel en blijft in zijn commando gehandhaafd. Luitenants A. Simons enjhr. van Haeften, van het Ie regiment huzaren, worden 1 Mei van hier overgeplaatst naar Deventer. Kapitein J. D. Grevinck van het 5e regi ment infanterie zal eerlang worden bevorderd tot majoor. 't Verheugt ons te kunnen mededeelcn, dat een poging zal worden gedaan om de in 1901 opgeheven afdeeling van •Volkson derwijs" weer in het leven te roepen. Daartoe -al de heer G. A. C. van Goor, van Amsterdam, Donderdagavond voor ge- noodigden doel en streven dezer zoo nuttige voreeniging uiteenzetten. Het bestuur van Floralia houdt 14 Maart zitting in »de Arend" tot het uitreiken der stekjes. 't Was stampvol gisterenavond in Amicitia bij de opvoering van Heyermanns •Aller zielen". En, zooals we gewend zijn van de arlisten der Nederlandsche Tooneelvereeniging, aller spel was »af" dus het samenspel volmaakt. Wie onder allen te noemen? ieder blies zijn rol leven in door de wijze van zeggen, van zich bewegen, door de stille spraak van oogen en gestes! Niets was vergoten om het geheel in elk onderdeel tot zijn recht te brengen. Rita, door mevrouw van der Horst uitge beeld, was de figuur, zooals Heyermanns zich die moet gedacht hebben en waar hij zijn stuk zelf een «zinnebeeldig spel" noemt, behoeven wij ons niet bezig te houden met de kwestie of hetgeen gezegd werd wel na tuurlijk klouk u:t Men mond van een vis- schersvrouw; we hebben slechts alleen te vragen, hoe mevrouw van der Horst het zeide, hoe zij Rika voorstelde en dat was in een woord «subliem". Mevrouw de Roer—Van Rijk was natuur lijk even volmaakt; of men haar ziet als kamerverhuurdster uit de Pijp in fhet Ze vende Gebod", als vissohersmoeder Kniertje 111 »de Hoop van Zegen", of, zooals gisteren avond als da huishoudster van den gees trijke, altijd geeft de talentvolle vrouw een ereacUe, die je treft door haar natuur lijkheid, door liet typisch echte, wars van alle tooneellrucjes. Ze behoeft ze ook niet, nocb

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2