Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. Marktprijzen. ydSb-, indien gij slechts een busje, dat diogske van een of twee gulden, aan uw deur liet bevestigen. Ja, nu gy er goed over nadenkt, ergert het u zelf, dat het ontbreekt aan uw woning, niet waar? Ik heb me laten vertellen, dat het in Duitschland voorgeschreven is, dat zich aan elke straatdeur een brievenbus moet bevinden. Of dat ook in ons land op deze wijze geschieden kan, durf ik niet zeggen. Maar wat ik wèl weet, is „dat er voor elk denkend wezen, dat mensch wil zijneen moreele wet bestaat, welke hem, voorschrijft, het zijne te doen om den arbeid vam, hen, die werken moe ten, te verlichten Süzb Fredkriks- Vam Cleepp. Amersfoort, 17 Maart 1905. Het «Handelsblad" bericht, dat het Konink lijk bezoek aan Amsterdam ditmaal in Mei zal worden gebracht. De eindstemming in de Tweede Kamer over de onderwijzers-pensioenontwerpen is uitgesteld tot na afloop van de Lager onder- wijs-novelle, met welker behandeling de Kamer Woensdag een aanvang gaat maken. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat het examen om ais leerling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden toegelaten, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e.k., en dat zij, die dat examen willen afleggen, zich schriftelijk, mits postvrij, vóór 1 Mei e.k., by den Directeur der school moeten aanmelden, met overleg- Sing van de stukken, nader vermeld in «St. t," no. 65. Ritmeester jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg is benoemd tot Bestuurlid vun het Centraal-Comité voor de concours hippi- ques in Nederland, tot welks oprichting in een bijeenkomst van afgevaardigden van be sturen der verschillende renvereenigingen werd besloten. De «Economist" van Maart bevat o.a. een zeer lezenswaard artikel van rar. L. E. Visser over «de stand van het vraagstuk dhr reor ganisatie van het consulaatwezen". Mr. B. Formijhe, thans substituut-griffier bij de Rechtbank te Breda, is benoemd tot Rechter in die Rechtbank. De spoorweg-halte aan den Kleinen Koppel, begint haar voltooiing te naderen en zal dus wel met den zomerdienst in gebruik ge steld worden. Op bet 2e perron van het Centraal-station, by het loket voor doorgaande reizigers, is Ihans een brievenbus geplaatst. Men meldt thans: Ritmeester jhr. E. W. von Wraugel auf Lindenberg. die op zijn verzoek eervol wordt ontheven als instructeur bij de Rij- en Hoef- smidschool, zal met Mei als zoodanig worden vervangen door ritmeester M. Grondhout, van het le regiment huzareD. De officieren van het le regiment veld artillerie, zoo uit Utrecht als van hier, brachten Donderdag hun tot kolonel benoemden regi ments-commandant H. G. J. Swaving te paard een hulde aan het «Huis ter Heide" aan den Amersfoortschen weg. Te half elf waren de officieren uit Utrecht aan het Hoogeland- sche park vereenigd en reden, met kolonel Swaving aan het hoofd, onder leiding van den le luitenant Prins een jachtrit door Bran denburg, de Biltsche Duinen en de bosschen van Beerschoten naar de uitspanning «De Pan". Tusschen «De Pan" on het «Huis ter Heide" ontmoetten zij de officieren uit Amers foort en nu ging het gezamenlijk naar het «Huis ter Heide", alwaar de dames en fa milieleden van de officieren van het regi ment hen reeds opwachtten. Hier werden door luitenant-kolonel jhr. L. A. P. Six, mevrouw en kolonel Swaving hartelyk toe gesproken nadat kolonel Swaving hierop had geantwoord, bleef men nog geruimen tijd onder de toneu der regimentsmuziek byeen. Omtrent de valsche bankbiljetten deelt «de Zutf. Ct." nader roede: Ze zijn zeer nauwkeurig nagemaakt en niet photographisch, maar door nateekenen op steen gekopieerd en vervolgens door steen druk vermenigvuldigd. In de ornameutom- lysting komeu kleine afwijkingen voor, maar deze Toopen niet in het oog dan by zeer nauwkeurige vergelijking met een echt biljet. Het best blijkt de valschheid uit den kop van don leeuw rechts bovenaan, en uit de vruch ten links. Over het algemeen is de teekening minder vlot getee&end, maar met kleine kor reltjes en stippen, die aanduiden, dat de ver vaardiger wel oen zeer handig kopiist, maar als zelfstandig teekenaar niet zeer bekwaam Een bepaalde afwijking is, dat sommige letters van de strafbepaling door willekeurige streepjes en trekjes vervangen zijn, hetgeen echter weinig in het oog loopt, daar die let tertjes, zooals men weet, zeer klein zijn. Het woord «zeven" in de strafbepaling schijnt met een s begonnen te zijn, hetgeen op een Duitsche bana wijst. De tot nu toe aangehoudene zijn alle ge nummerd YYY 9957 en gedateerd 30 April 1904. Uitkijken dus, wilt ge u vrijwaren voor schade. Een inzender van »De Telegraaf"schrijft: Dinsdagavond kwam ik met den sneltrein der Holkudsche Spoor van Arnhem. Ik reis derde klasse, en te Amersfoort werden wij door den conducteur gewaarschuwd, dat naast ons compartiment drie heeren kwartjesvinders hun praktijk uitoefenden. Zij hadden juist een Duitscher tusschen Vork en Amersfoort voor 10 Mark opgelicht. Na informatie bleek, dat deze heeren met een blauw abonnement Hollandsche Spoor reizen, en alzoo hun slag slaan onder de minder bereisde derde klasse-reizigers. De controleurs aan de spoor kennen hen ook reeds. Ik reis bijna alle dagen en kende hen niet, en geloof dat u, met een kort be- richt het publiek nogmaals tegen deze dieven te waarschuwen, den eenvoudigeo reizigers een grooten dienst kunt bewijzen. Het zal voor de bewoners van de Varkens- markt, inzonderheid voor de dienstmeisjes, heden ochtend om half zeven een minder aangenaam begin van den dag geweest zijn, dat een gierwagen door het breken vaneen rad kantelde, waardoor de inhoud op straat werd uitgestort. Al repten de met de bediening belaste mannen zich nog zoo zeer om de sporen van een en ander te doen verdwijnen, ze konden uit den aard de zaak niet beletten, dat menigeen dit minder verkwikkelijke in termezzo in de gewone oebtendstraatbedrij vig- beid nog te lang duurde. Het gebeurde is een dier kleine voorvallen bij een werk, waarvan men de waarde van 't goede verloop niet eer beseft, voordat het eens 'n enkelen keer misgeloopen isl Te Ede zal een Roomsch Katholieke kerk worden gebouwd teu behoeve van de mili tairen, die daar in garnizoen komen. Woensdag, 22 Maart wordt te Scherpen- zeel (Geld.) de eerste weekmarkt gehouden. Staangeld wordt niet geheven. Waar 't huiselijk leven ontbreekt en slechts geleefd wordt voor de wèreld, ls bet geluk ondenkbaar. Wel interessant is hetgeen medegedeeld wordt over de enorms bloemenzendingen, die uit het Fransche departement des Alpes mara- times plaats vinden ten behoeve der parfu- merie-vervaardiging en wat daaraan verwant is. Zoo worden van daar uitgevoerd: 2mil- lioen KG. rozen, 21/2raillioen KG. oranje bloesem, 20000 KG. jasmijn, 15'JOOO KG. cassiabloesem, 150 000 KG. tuberozen en 200 000 KG. viooltjes. De gemiddelde ver koopsprijzen voor 1 KG bloemen zijn: 4 franc voor viooltjes eu cassia, 3 franc voor tube rozen, 2Va franc voor jasmijn, 65 centimes voor rozen en 70 centimes voor oranjebloesem. Een violenplant kan 20 Gram bloemen leveren, een oranjeboom 10 KG. Een bloemengaardster kan in 4 uien 20 KG. rozen en 3 KG. jasmijn of 6 KG. tube rozen garen en in een geheelen dag 10 KG. viooltjes of oranjebloesem. Om 1 KG. bloesem essence te verkrijgen, is 1000 KG. oranje bloesem noodig. In een dorp bij Barcelona zijn Maandag de kerk, het Raadhuis en drie woonhuizen ingestort onder het gewicht van den daarop gevallen soeeuwlast. Te Willacanas, in de provincie Soledo, staan niet minder dan 151 vrouwen terecht, omdat ze indertyd bij een oproer wegens hooge rechten, welke de leveusmiddelen duur maakten, bet spoorwegstation hebben be stormden zich van verscheiden waggons koren en meel hebben meester gemaakt Door het openbaar ministerie werd tegen ieder der vrouwen negen jaar gevangenisstraf geëischt. Gelukkig maar, dat niet zoo warm wordt gegeten als het wordt voorgediend. Een vrouw te Andyk, Goed genaamd, gaat deze week verhuizen en krijgt dan vrouw Kwaad tot naaste buurvrouw. In het Pharmaceutisch Instituut te Berlijn zijn proeven genomen over het onschadelijk maken van den tabaksrook. Een met ijzer- zouteD gedrenkt filtermateriaal, bijv. watten met glycerinehoudend yzerchloride, houdt de meest schadelijke beslauddeelen van dien rook achter^ Sommige vau de verbrandings producten passeerec echter geheel onveran derd, en andere worden maur ten deele te ruggehouden, nicotine byv. tot 78 Vol komen 'onschadelijkmaking schijnt dus mot mogelijk en kan ook niet het doel zijn, om dat daarmede het geheele genot van de si gaar zou verdwijnen. In het «Nieuws van den Dag" van Woensdag avond wordt bij advertentie gevraagd: een vooruitstrevend liberaal, bekwaam en ge schikt om gedurende de verkiezmgs-campa- gne de leiding der verkiezing op zich te nemen in een uitgebreid district, waartoe aanbiedingen met referentiën worden roge- Zullèn velen zich geroepen gevoelen Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken worde nimmer teruggegeven. L. S. Door eigen waarneming zult gij misschien niet gegeel onbekend gebleven zijn met de vreeselijke ziekte, Lupus (wolf) genaamd, welke dikwijls den ongelukkigen lijder ge heel misvormt en uit de maatschappij stoot, wijl zijn lijden jaren lang pleegt te duren. Het verdient de aandacht, dat deze huidaan doening geenszins door ongebonden leefwijze of onvoorzichtigheid veroorzaakt wordt, maar het onschuldig slachtoffer aantast, zonder dat in de meeste gevallen de oorzaak van het lijden kan worden opgespoord. Gy kunt dus nagaan welk zwaar zedelyk lijden den onge lukkige treft, die na tal van vergeefsche pogingen meestal de behandeling moe3t op geven en in de ergste gevallen zich zooveel mogelijk verborgen houdt, om niet te ge voelen hoe hy door zijn kwaal, die hem zelfs niet eens de verlossing door den dood brengt, ieder's afschuw opwekt. In werkelijkheid kende men voor deze ziekte tot voor korten tijd geen behandel wijze, die niet met zooveel pijn gepaard ging, dat zij reeds daarom dikwijls niet kon wor den toegepast, zoodat 'de geneesheer dan onmachtig den langzamen zedelyken, phy- sieken en maatschappelijken ondergang zijner patiënten moest gadeslaan. Hierin is thans gelukkig verandering ge komen en heeft de pijnlooze licht-genees- methode, door den Deenschen hoogleeraar Finsen uitgevonden, in de behandeling dezer ziekte een zeer groote verbetering gebracht, terwijl op den zelfden grondslag andere een- igszins afwijkende behandelingsmethoden eveneens worden beproefd. Aan elke geneeswijze dezer langzaam voort woekerende kwaal blijft evenwel het groote bezwaar kleven van zeer langdurig en zeer kostbaar te zijn en dit bezwaar klemt te meer doordien, ofschoon lupuslijders in elke klasse der bevolking worden aangetroffen, de ziekte, in evenredigheid, hoofdzakelijk minvermogenden aantast. Deze zijn niet alleen onmachtig de kostbare behandeling te betalen, maar evenmin in staat gedurende den langen behaudelingstijd in hun onderhoud en dat van hun gezin te voorzien. Zoolang de pijnlijkheid eener behandeling het hoofdbezwaar bleef, moest men zich wel hierby neerleggen. Nu echter is de wetenschap zoover gevorderd, dat, met zeer groote kans op geheele genezing der lijders, een streng wetenschappelijke behandelwijze zou kunnen worden toegepast, indien dit niet afstuitte op hun geldelijke onmacht. Wij meenen daarom, aat het oogenblik is gekomen, een beroep te doen op deo bekenden milddadig heidszin onzer landgenooten tot redding van deze ongelukkigen en tot behoud vao menig menschenleven voor de maatschappij. Dit is het standpunt waarop zichde»Ned. Vereenigiog tot hulp aan Lupuslijders" stelt. Zonder op medisch gebied party te kiezen tusschen de verschillende behandelingsme thoden en zonder de eene inrichting boven de andere te willen begunstigen, is het alleen en uitsluitend ons doel, de geldmiddelen bijeen te brengen om in geheel Nederland den strijd tegen den Lupus ernstig aan te binden en om minvermogende landgenooten in staat te stellen, gezondheid, levenslust en werkkracht terug te krijgen. Wy vertrouwen, dat gy ons hierbij Uw steun niet zult onthouden en daarvan zult willen doen blijken door giften of opgaaf van lidmaatschap uitsluitend te doen toekomen aan den heer Th. J. van Haren' Noman, Penningmeester der Vereeniging, aan het adres van zyn kantoor, Keizersgracht 313 te Amsterdam. Het Bestuur der Nederlandsche Vereeni ging tot Hulp aan Lupuslyders: Prof. S. Mendes da Costa, Voorzitter, Roemer Visscherstraat 45, Amsterdam; Th. J. van Haren Noman, Penningmeester, Hee rengracht 556, Amsterdam; dr. C. W. Bollaan, 1e Secretaris, Kortenaerstraat 13, Rotterdam W. J. van Haren Noman Jr. 2e Secretaris, Keizersgracht 526, Amsterdam; mr. D. Fock, West Zeedijk 122, Rotterdam; dr. P. Tem- pleman van der Hoeven, Biltstraai 149, Utrecht; mr. H. Louis Israels, Weteringschans 151, AmsterdamHenri de Jongh, 's Her togenbosch; dr. P. H. Ritter, Vondelstraat 15, Amsterdam; prof. 1. K. A. Wertheim Salomonson, Stadhouderskode 139, Amster dam; mr. J. G. Schölvinck, Heerengracht 498, Amsterdam; W. J. van Sandick, Laan van Meerdervoort 35, 's Gravenhagedl'. J. Th. de Visser, Keizersgracht 451, Amsterdam; Dr. G. N. Buddingh de Voogt, Nieuwe Plein 25, Arnhem. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eeneCommissie uit het Bestuur opMA ANDAG den 20 Mrt. aanstaande, 's namiddags te twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HEfiM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Predikbeurten. 19 Maart. St. JORISKERK. Voormidd. 10 uur, Db. Ter Haar Romeny. Namiddag 2 uur, (Doop) De. Meiner». Avonds 6'/, uur, Db. Van Aalst. g ASTHUISKERK. Voorm. 10 uur, de heer Teeling, Godsdienstonderw. Evang. Luth. kerk. Voormidd. 10 uur, De. De Meijere. Rsmonstrantsche kerk Voormidd. 10'/» uur, Da. Hooykaas. Gereform. kerk A Voormidd. 10 uur, Ds. Donner. '«Avond» 6'/» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk B. Voormidd. 10 uur, Ds. Teerink. 'e Avonds 6'/» uur, Ds. Teerink. Vrj]e Gereform. Gemeente. Voormidd. 9'/, uur, D j Meijer uit Z8)hem. 's Avonds 5 uur, J RECLAMES. 1—5 regels f 1.25, iedere regel meer f0.25. De verantwoordelijkheid der moeders. Iedere moeder is verantwoordelijk voor de gezond heid barer kindereu. De roorxichtige moeders hebben dan ook altijd een weldadig geneesmiddel by de hand tegen da tiekte dio bet meest de kinderen bedreigen. De moorddadige ziekten der kindsheid sijn bloed arm ede, bleekzucht, veroorzaakt door de arm te van het bloed. Het werkdadigste geneesmiddel dezer ziekte is ontegenzeggelijk de Pink Pillen. Ziehier'n voorbeeld van wat de Pink Pillen kunnen doen. Juffrouw Janna Daane, wonende in de Walstraal te Vlissingen, oud 21 jaar, bad tedert 4 jaren aan bloed armoede eu maagpijnen ge leden. Zij bad een slecht uiterlijk, was steeds bleek, at niet en beklaagde zich voortdurend over groote af- Eemalbeid, hoofdpijneu en artkloppingen. Zy bad alle tot hiertoe bakende genees middelen aangewend, maar zonder eenig resultaat. Vele malen bad zij reeds in de dagbladen gelezen, wonder- Juffrouw Janna Daane, volle genezingen die door de volgens portret. Pink Pillen verkregen waren geworden. Korten tjjd na hun gebruik kwamen de kleuren en eetlust terug. Thans, zoo verklaart «ij, is gij geheel en al genezen. Moeders, denkt na aan Uwe verantwoordelijkheid, denkt aan Uw verdriet, als gij versuimd zult hebben het bloed uwer kinderen le hernieuwen eu te ver- sterke en gij hen komt te verliezen. Ds groei, de vorming puiten het bloed der jongens en meisjes uit. Indien gjj het voedsel dat het lichaams gestel in zeer groote hoeveelheid aan het bloed ont leent niet vervangt zal hetzelve verarmen en het kind kwijnt weg. L'e Pink Pillen zijn de grootste hernieuwer van het bloed, versterker der zenuwen. Het is het geneesmiddel dat men gebruikeD moet. Zjj worden door alle geneeaheeren als een onover- troffelijk geneesmiddel beschouwd tegen bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekte, maag kwalen, heupjicht rheumatiek. Prijs f 1.76 de doos, f9.— per 6 doozen. Verkrijg- baar bij SDabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepot houder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. var dx Wkg, dro gist, Langestraat 23 te Amersfotrt, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge- nexeu. Afbeelding der doos: Amersfoort, 17 Maart 1905. Appelen f6.a f9.— Peren f0.— k fO— Zandaardappelen fl.50 a f1.80 Hoen dereieren f3.20 a f3.40 per lOOstuks. Boter f 1.20 a f 1.35 p. k. Margarine f 0.— a f 0.— Kippen fl.00 a fl.50 Kuikens f0.kfO. Piepkuikens f0.— i f0.— Ganzen f0.— a f 0.— Eenden f 0.90 k 11.30 Hazen f 0.— k fü.— Wilde konijnen f 0.— k f0.Tamme konijnen f0.80 k fl.40 p.st. Duiven fO.OO k f0.80 p. paar. Vette varkens f0.a £0.—Magere varkens f 14.k f20.— Zeugen f40 a f60. Riggen f8 A 112. Aangevoerd waren ongeveer: 15 beet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 200 heet. Zandaardappelen, 70000 st. Hoendereiereu, 1200 kilo Boter. Vette varkens, 20 Magere varkens, Var kens voor exportslageryen, 200 Biggeu en 10 Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2