ejsoht om den draad, dien men zes maanden ge leden heeft laten Bchieten, weder op te kunnen vatten. Ondergeteekende geeft UEA. daarom met vrij moedigheid in overweging, ten nutte van het Herhalings-onderwijs, artikel 5 van de Verorde ning regelende het Herhalings-onderwijs, in dier voege te wijzigen, dat de cursus wordt gehouden a. voor jongens van primo September tot ul timo April en b. voor meisjes van primo Maart tot ultimo October. De Commissie van Toelicht op het Lager On derwijs adviseerde, niet op het voorgestelde in te gaan. Wel was tij het met het Hoofd van het H. O. eens, dat de laugdurige onderbreking van dat onderwijs een groote schaduwzijde is, en om nu een andere wijziging van art. 5 der Verordening regelendo het Herhalings-onderwijs in overweging te geven, een wijziging die naar haar oordeel even voldoende en minder kostbaar is, beval zij daarvoor do volgende lezing aan. De cursus wordt gehouden: a. voor de jongens: het eerste jaar S mnd. 1 Sept. tot uit* April het tweede jaar 8 mnd. 1 Sept. tot uit4. April; het derde jaar (5 mnd. 1 Oct. tot nlt4. Maart. b. voor de meisjes: het eerste jaar 6 mnd. 1 April tot uit4. Sept. het tweede jaar 6 mnd. 1 April tot uit4. Sept. hot derde jaar 8 mnd. 1 Maart tot ult°. Oct. De tegenwoordige regeling kost f 1485die van het Hoofd der Herhalingsschool zou een bedrag vereischen van f1985, terwijl die volgens het voorstel der Commissie op f1745 komt te staan. De schooltijden ióo te regelen, dat de begin- en de eind-uren der lessen voor jongenB en meisjes niet de zelfde zijn. De heer Van Duinen heeft steeds groote belangstelling gekoesterd voor het Herhalings- onderwijs en ook met de thans voorgestelde wijzigingen met genoegen kennis gemaakt, immers hem bleek, dat B. en W. in de goede richting willen werken. Hoe jammer het ook is, dat liet woord Herhalings-onderwijs" zoo'n slechten klank heeft, door welken wan klank in de ooren der menigte voorloopig aan het welslagen veel afbreuk wordt gedaan sen omstandigheid waaraan niet veel te veranderen valt zoolang de wet spreekt van Herhalings-onderwijs verwacht spr. toch van meergenoemd onderwijs zeer veel goeds, wanneer ook voor hen die later in een ad ministratieve betrekking moeten gaan ook bet onderwijs vruchtbaar wordt gemaakt. Zooals het thans wordt voorgesteld, is er kans, dat den jongelieden élémentaire ad ministratieve kundigheden worden eigen ge maakt. En is bij het thans hier vigeerend stelsel alle reden te verwachten, dat een grondslag wordt gelegd, waarop later met succes kan worden voortgebouwd. Waar spr. verrast is over het flink aan pakken der zaak moet hij toch van den an deren kant bekennen, dat de wijze waarop B. en W. tot het voorstel zijn gekomen hem in sommige opzichte een teleurstelling is. Zoo betreurt spr. dat hetgeèn, Commissie van Toezicht een regeling voorstelt afwijkend is van hetgeen door bet Hoofd van liet Her halings-onderwijs werd verzocht. Wel liggen beide voorstellen in de zelfde lijn, maar zijn van bet voorstel der Commissie slechts de kosten lager dan dient toch te moeten erkent, dat door dit voorstel ook evenredig minder wordt gegeven. De prijs per lesuur komt voor beide voor stellen op een zelfde bedrag. Spr. acht het onnoodig, op de zaak dieper in te gaan, maar dank brengend aan de C. v. T. dat ook zij het onderwijs in de goede richting wensebt te geven wil hij nog een poging doen om het voorstel meer overeen komstig eigen wensch te maken. Het hoofd bezwaar van het Hoofd was de tijdruimte tusscben Je drie leerjaren waardoor veel vergeten werd en in den nieuwen cursus dus ingehaald moest worden. Door de rege ling, door de C. v. T. voorgesteld, is aan dit bezwaar slechts ten deele te gemoet gekomen; immers de verlenging van den cursus komt slechts ten goede aan de le en de'2e klasse voor jongens en de 3e klasse voor meisjes. Nu was juist daarom spr. zoo'n voorstander van 8 cuaands-cursussen omdat dan ruim schools tijd wordt verkregen voor de admi nistratieve vakken en dus had hij vooral voor de 3e jongensklasse gaarne een 8 maandsduur gezien. Nu echter B. en W. het voorstel der C. v. T. aanbevelen, wil spr. volstaan met lot en W. het verzoek te richten, bij het samenstellen van het leerplan het daarheen te leiden, dal het onderwijs in hel derde leerjaar ook worde gericht op het aanbrengen der kennis, uoodig in admini stratieve betrekkingen. Hoewel spr. het teekenonderwijs tot het ontwikkelen van bet voorstellingsvermogen hoog schat, zou hij toch het wel voor vele leerlingen willen ruilen. Mr. Heyligers is het niet met B. en W. eens, dat door de regeliog, zooals die door de C. v. T. is voorgesteld, wordt tege moet gekomen aan hel bezwaar der groote vacanlies. Daarom spijt het spr. dat is af geweken van de regeliog door het Hoofd ontworpen. Spr. kan nu bezwaarlijk voor het voorstel stemmen. De hGer Celosse, Wethouder van onderwijs, doet den heer van Duinen op merken, dat bij de samenstelling van het leerplan kan en zal gelet worden op hetgeen de beer Van Duinen beoogt. Wat de bezwa ren v an mr. Heyligers betreft, meent spr. te moeten opmerken, dat èn de districts schoolopziener èn het Hoofd van het Her- halingsonderwijs de regeling der C. v. T. goedkeuren. De heer Plomp voelt meer voor hetgeen mr. Heijligers heeft gezegd en het komt hem voor, dat het berusten van het Hoofd in de regeling der C. v. T. meer een beleefdheids vorm dan wel ernstig gemeend is. Dat haar regeling supérieur is, bewijst de commissie niet en ook de schoolopziener erkent, dat bet voorstel van het Hoofd beter is. De heer Van Duinen vermoedt wel eenigszins wat de leidende gedachte der Commissie is geweest. Zij heeft waarschijnlijk rekening gehouden met een paar technische bezwaren, die inderdaad bestaan, n.l. het feit, dat in de zomermaanden de jongens niet meer naar de school zijn te krijgen. Mr. H e y 1 i g e r s blijft by zijn meerling, dat aan de bezwaren, tegen de oude regeling geopperd, door bet voorstel der C. v. T. niet wordt tegemoet gekomen. liet voorstel van mr. Heyligers om de regeling in overeenstemming te brengen met de voorstellen van het Hoofd dei school wordt nu aangenomen met 7 tegen 6 stem men (voor de heeren: Plomp, Tromp van Holst, Van Eek, Gerritsen, Van Esveld, Van Duinen en de voorsteller). 2. Voorstel tot het vragen van tijdelijke vrijstelling van de verplichting om aan meisjes gedurende de middaguren Herhalings-onder wijs te geven. De Baad vereenigde zich z. d. ofh. st. met het volgende request aan H. M. de Koningin Geeft met den mee9ten eerbied te kennen de Gemeenteraud van Amersfoort, dat bij Koninklijk besluit van" 10 September 1902, no. 29, aan dexe Gemeente tot het einde van den cursus 1903/1904 vrijstelling is verleend van de verplichting, voor meisjes gelegenheid te verschaffen om, buiten de avonduren, 96 uren in het jaar herhalingsonderwijs te ontvangen; dat het in dexe Gemeente teer betwaarlijk is om het herhalings onderwijs voor meisjes buiten de avonduren te doen plaats hebben; vooreerst toude het onderwijs, met het oog op art. 17 sub 6 der Wet regelende het Lager onder wijs, alleen op Woensdag- en Zaterdagmiddag kunnen worden gegeven en levert vooral de Zater- middag ernstige bezwaren op voor de meisjes, die wegens schoonmaakwerk niet uit hun arbeid kunnen gemist worden, doch voorts doet tich hier het geval voor, dat de meeste meisjes, welke voor het onderwijs in aanmerking komen, als dienstboden (t.g. dagmeisje) werkzaam i.ijn en alzoo in de middaguren niet aan bet herhr.lings- onderwijB kunnen deelnemen; worden dus de genoemde middagen voor het herhalingsonderwijs aangewezen, dan zal slechts een zeer beporkt aantal leerlingen kunnen worden verwacht en zal bet onderwijs weinig resultaten opleveren worden echter de avonduren voor het onder wijs bestemd, dan xijn de schoollokalen beschik baar; de meisjes hebben dan vrijen tijd en ook zelf des Zaterdags zijn dan hunne werkzaamheden geëindigd. Aangezien de cursus voor de beide eerste jaren wordt gehouden van primo April tot ultimo September en voor het derde jaar van 1 Maart tot ultimo October van 5 tot 7'/i uur 'a namid dags, zal, behalve enkele dagen in Maart, bij het verlaten der school de duisternis nog niet ingevallen zijn. lien en ander geeft den Raad aanleiding, Uwe Majesteit met den meesten eerbied te verzoeken gedurende den driejarigen cursus voor de Ge meente Amersfoort tijdelijk vrijstelling te willen verleenen van de bij art. 17 sub 4 van voor noemde wet voorgeschreven bepaÜDg, dat voor meisjes gelegenheid moet zijn om buiten deavond- uren herhalings onderwijs te genieten. 't Welk doende, enz. 3. Adres van vrachtrijders betreffende de bezorging van cokes en andere vrachten voor de gasfabriek. Het request aan den Raad, van 1 Decem ber 1904, is van dezen inhoud Nogmaals onze vraag, dat wij heden van de zomer aan heeren Burgemeester en Wethouders hebben gedaan en nogmaals niet van hebben gehoord, over het vervoer van de cokes vau de Gasfabriek, en het rijwerk van losse vrachten, dat wij ons ook verplicht achten van onze hooge opbrengsten voor de Gemeente, en hopende dat de EdelAchtbare heeren over deze vragen nu toch eens nader zullen raadplegen. Het advies van de Gas-conimissk van 11 Februari luidt iu zijn geheel Onder terugzending van het verzoekschrift d.d. 1 December 1904, doc E. van den Hoek c. s. aan den Raad gericht, teneinde in het bezorgen der cokes door de Gasfabriek verandering te ver krijgen, hebben wy de eer U het volgende mede te deelen: Het bezorgen der cokes aan particuliere afne mers in de stad, die zulks wensohen, en voor de scholen en Gemeentegebouwen, geschiedt van wege de Gasfabriek, waarvoor per H.L. 5 cent extra wordt berekend, welk bedrag, zonder eenige winst daarvan te genieten, wordt afgestaan aan den vrachtrijder, die daarmede belast is, en die te zorgen heeft, steeds wagen en paard en 2 man beschikbaar te hebben, in de wintermaanden zoo noodig 2 of meer paarden met wagens, en voor zijn rekening de noodige zakken moet bijleveren en in goeden Btaat onderhouden. Bovendien heeft deze vrachtrijder te zorgen, dat de bezorging netjes en ordelijk geschiedt en de cokes in huis gebracht wordt, op de plaats waar zulks verlangd wordt, hetzij achterin huis, of schuur of op den zolder, of in den kelder, zonder daarvoor meer dan 5 cent per H. L. te genieten. Deze prys is niet overdreven en zal niet loonend zijn, ingeval aan meer dan éen vrachtrijder het bezorgen der cokes |n de stad wordt opgedragen, terwijl dit aanleiding zal ge ven, dat de levering niet altijd geregeld geschiedt. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de Gasfabriek het grootste belang heeft by een ge regelde prompte bezorging der cokes, en dat zulks steeds door den tegenwoordigeu vrachtrijder be hartigd ia, blijkt dat, naast de goede kwaliteit der cokes, ook de wijze van bezorging, die nim mer tot klachten aanleiding gaf, heeft bijgedra gen tot vermeerdering der cokes-aflevering aan particulieren hier ter stede, en daardoor tot de groote geldelijke ontvangsten in het belang der Gemeente is medegewerkt. In 1904 werden door de Gasfabriek afgeleverd: 50 111 H. L. geklopte cokes, 201471 H.L. grove en 67387» H.L. parelcokes, te zamen 58 8641I.L. cokes, waarvan door de Gasfabriek bij particu lieren aan huis werd bezorgd 16 677 H.I.. en aan do scholen en Gemeentegebouwen 2679 H.L., te zamen 19 356 H.L., zoodat er 39 508 H.L. cokes overbleven, die door particuliereu en cokesleve ranciers aan de Gasfabriek werden afgehaald en waarvoor dikwijls andere vrachtrijders gekozen waren, dan de vrachtrijder van de Gasfabriek. Het rijden van zoogenaamde losse vrachten komt weinig voor, omdat de Gasfabriek aan spoor en water ligt er werden in 1904 slechts 1-1 vrach ten gereden, tegen 45 cent per vracht. Het rijden van twse losse vrachten ia door den Directeur der Gasfabriek al9 proef eens op gedragen in Mei 1902 aan een der onderteeke naars van het verzoek, doch werd, nadat de wa gens 2X24 uren aan het station hadden gestaan en d© vrachtrijder aan zijn verzuim was herin nerd, geantwoord, dat hij nu geen tijd had, zoo dat de Directeur voor het lossen dier wagen; de vaste vrachtrijder weder moest nemen om het staangeld, dat reeds op de wagens was gevallen, niet hooger te doen worden. Aangezien het cokes-bezorgen door den tegen- woordigen vrachtrijder tot volle tevredenheid van ons en onze afnemers geschiedt, hebben wij de ser U te adviseeren, in het cokes-bezorgen door de Gasfabriek geen verandering te brengen, omdat daardoor de ge igelde aflevering van cokes aan particulieren nadeel zal ondervinden, en aan den afzet van cokeB aan de gasfabriek afbreuk zal doen. De Commissie, enz. B. en W. stelden voor, het verzoekschrift ter afdoening aan B. en W. in overleg met de Gas-commissie terug te zenden. De heer Gerritsen kan zich met het advies van B. en W. niet vereenigen. Indien inderdaad openbare aanbesteding geen elïect kan sorteeren en spr. stemt dit toe dan is het toch evengoed onbillijk aan éen bevoorrechte, met passeering van andere gegadigden, het vrachtrijden te gunnen. Waar B. en W. en de Gas-coinmissie geen bewijzen van minderwaardigheid ten opzichte der requestranten hebben, had spr. verwacht dat, evenals zulks met de levering van bu reaubehoeften het geval is, beurtelings het vrachtrijden kou worden opgedragen aan de daarvoor in aanmerking komeude stadge- nooten. Het is en zakenmenschen weten dat zeer goed zeer hard, teruggestooten te worden. Spr. zal thans geen voorstel doen. maar wil aan B. en W. verzoeken een eerlijke proef te willen nemen met de overige vracht rijders, opdat later om beurt ieder met vrachtrijden kan worden belast. De Voorzitter zegt, dat het voorstel is het resultaat van rijp beraad en gelooft niet dat er voor B. en W. aanleiding is om het rijden publiek aan te besteden. Wethouder Celosse deelde mede, dat waar in het college van B. en W. ver schil van raeening heerschte, men het beter achtte, den Raad uitspraak te laten doen. De questie is niet zoo erg gewichtig. Thans worden de vrachten zonder klachten ver voerd en stipt op tijd bezorgd. De heer Gerritsen herbaalt zijn aan drang tot het nemen van een eerlijke proef'. De menschen bieden bun diensten aanB. en W. zijn dus in de gelegenheid, een proef te doen nemen en wie weet of er onder de requestranten geen lieden gevonden woelen, die het nog beter doen. Wethouder Visser wyst er op,dat de heeren in de stukken hebben kunnen lezen, dat er wel degelijk een proef werd genomen, maar toen werd gezegd dat de man geen tijd had. Het wegbrengen der cokes hangt nauw samen met de bestelling, dus met de opbrengst. De persoon die het nu zeer ten genoegen van Directeur en Gas- commissie doet, moet steeds op eerste aan vrage paard en wagen en twee man beschik baar hebben, maar moet alles gecontroleerd worden, dan moet er bij de Gasfabriek weer een mannetje bij, die ons een 1'400 kost. Spr. vindt, dat het cokes rijden heel goed kun worden aanbesteed. De heer Gerritsen accepteert gaarne deze laatste verklaring en neemt daar goede nota van. De heer Van Eek is het geheel met den heer Gerritsen eens en wil den heer Visser doen opmerken, dat het toch niet aangaat de genomen proef als sérieus te beschouwenals men zoo maar eens bij iemaDd komt urn eee paar vrachtjes, dan ig het begrijpelijk, dat hij zijn geregeld weer laat voortgaan. Spr. vindt het wel wat vreemd dat in officieele stukken van zulke «proeven" wordt gewag gemaakt. De heer Kleber is van oordeel, dat waar een vracht was aangenomen de voer man had moeten zorgen er op tijd te zijn. Daarom moeten flinke waarborgen gesteld 250. 250. 450. 35. 100. 35. 40. 230. 220. 20. worden in den vorm van een duidelijk con- traet. De heer Van Eek zietmetgenoegen.dat de heer Kleber de noodzakelijkheid van een contract êrkent. Zonder behoorlijke regeling, of door nu eeus dit dan weer dat te willen en zoo maar eens by gelegenheid iemands hulp in te roepen, kan zoo iemand geen be- hoorlijkeu arbeid presteeren. Het advies van B. en W. wordt daarop h. o. goedgekeurd. 4. Voorstel betreffende afschrijvingen van Inkomstenbelasting. Z. d. of b. st. 5. Af- en overschrijvingen op de Begroo- tiDg der Schutterij over 1904. Z. d. of b. st. 0. Voorstel tot bet onttrekken vaD Ge meenteterrein aan den openbaren dienst ge durende de kermis en tot verpachting van standplaatsen. De Raad besloot B. en W. te machtigen: le gedurende de Jaarmarkt, 18 October tot 1 November, aan den openbaren dienst te onttrekken en onderhands te verpachten 550 M' op den Hof voor minstens f2500. 150 de Groenmarkt 400 de Appelmarkt 250 den Hof 70 den Hof 50 de Varkonsmarkt 30 de Groenmarkt 30 de Groenmarkt 180 den Hof 180 den Hof 60 de Varkensmarkt 120 den Hof 150 den Hof 1^0. 2e. tot openbare verpachting dier terrei nen voor gemeiu tijdvak, voor het geval geen aanbiddingen voor éen of meer der stand plaatsen tot de vermelde bedragen vóór het door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijdstip worden ontvangen. 7. Verzoek van den leeraar aan de Hoogere Burgerschool A. M. Kerkkamp om privaat lessen te mogen geven, met adviezen. Z. d. of h. st. toegestaan onder het ge wone voorbehoud. 8. Benoeming van een leerares in de Gym nastiek aan de Hoogere Burgerschool en voorstel tot regeling der jaarwedde, met adviezen. De Commissie van Toezicht op het Mid delbaar onderwijs adviseerde: Onder terugzending der sollicitatie-stukken voor de betrekking van onderwijzeres in de Gymnastiek, heeft de C. v. T., in overleg met den waarnemend Directeur, voor een benoeming als zoodanig voor te dragen, meer bepaald in de volgende rangorde le. Mej. R. Goudsmit, te Amsterdam; 2e. Mej. J. C. van der Schroeff, te Zeist; 3e. Mej. M. A. Rintel, te Amsterdam. Mejuffrouw Goudsmit is, volgens alleszins be trouwbare informaties, een energieke en flinke persoon. Wel is waar is zij nog zeer jong doch alle verkregen gegevens pleiten zoodanig in haar voordeel, dat de Commissie meent, haar met voile vertrouwen nan te kunnen bevelen. Toch schijnt het der Commissie wenschelijk, de benoeming voorloopig van tijdelijken aard te doen zijn, ten einde eerst een volledig inzicht tc kunnen verkrijgen in de resultaten van het onderwijs. Met het oog op de beschikbare ruimte iu het Gymnastiek-lokaal is het noodzakelijk gebleken, het aantal lesuren op vyf te stellen. Alle sollicitanten waren eenparig van oordeel, dat voor grondig onderwijs het getal van 161\ 18 leerlingen per klasse niet mocht worden over schreden. De verdeeling der les uren zou dan ongeveer als volgt zijnDinsdags en Donderdagsochtends éen uur, Dinsdags en Donderdagmiddags éen uur, en éen uur op Woensdag. Er zouden dan 3 afdeelingen zijn, waarbij de 3de afdeeling zoo mogelijk zou bestaan uit leer lingen, die sleobts gedurende éen uur per week onderwijs moeten ontvangen. Met net oog op de betrekkelijk weinige les uren on de kosten aau het reizen verbonden, indien mejuffrouw GoudBmit mocht worder. be noemd, geeft de Commissie in overweging, het tractement te bepalen op honderd gulden per wekelijksch les-uur. Het pias-advies van B. en W. luidde: Met verwijzing naar het bij de aanbeveling ter benoeming van eene Gymnastiek-leerares ge voegd schrijven van de C. v. T., waaruit de noodzakelijkheid blijkt, het onderwijs in drie afdeelingen te splitsen, zoodanig dat twee afdee lingen twee uur per week en de derde afdeeling éen uur per week onderwijs zal ontvangen, hebben wij de eer Uwe vergadering in herinnering te brengen, dat bij Uw besluit van 28 December 1.1. is bepaald, dat het onderwijs in twee afdee lingen zul worden gesplitst, zoodanig dat elke afdeeling twee uur per week onderwijs zal ont vangen. Nu blijkt, dat voor grondig onderwijs hat nantal leerlingen per klasse het getal van 16Ü18 niet mag overschrijden en, hue dit ook zij, wij het gewenscht achten de xaak terstond goed te regelen, geven wij U in overweging, mot intrek king van Uw hierboven aangehaald besluit, het j onderwijs in den voor de Commissie van Toe- zicht aangegeven zin te regelen. Aangezien enkele aanbevolen onderwijzeressen i het voornemen hebben to kennen gegeven, zioh j bij eventueele benoeming alhier te zullen vcsti- gen, bestaan cr naar onze meening voorshands I geen gegronde redenen ten behoove van hot gymnastiekonderwijs van dc Verordening roge lende de jaarwedden der leeraren aan do Hoogere Burgerschool ©n iiet Gymnasium af tc wijken. Indien Uw vergadering ons gevoelen deelt, I zullen de kosten, aan deze regeling verhonden, bedragen voor vijf' wekelyksche lesuren f80if 100,

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2