Dinsdag 4 1905. No. 5639. 54e Jaargang. Feuilleton. Reservist Tiesmeijer. Stadsnieuws. A11ERSFQ0RTSCHE COURAIT. FIRMA A R VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /T. Iranco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regeb 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worder. de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. INNISGEYINUEl Brengen ter keunia van bet publiek, dat door ben van Gedeputeerde Stalen van Utrecht in afechrifc ia ontvangen een verzoekschrift van de Sooieteit „de Harmonie", gevestigd te Amersfoort, daarbij vergun ning verzoekende tot verkoop van sterkedrank in bet klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in eeue benedenacb terkamer en eene boven voorkamer van bet perceel, staande aan deScbimmelpenninck- straat No. 2, wijk H, te Amersfoort dat, binnen twee weken na deze bekendmaking, ieder tegen bet verleenen van de vergunning schrif telijke bozwaren bjj Burgemeester en Wethouders kau inbrengen. Amerefoort, 3 A^ril 19('6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De fd. Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, maakt bekend, dat in de gemeente Hoogland een geval van miltvuur is geconstateerd. Amersfoort, 4 April 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJ TIERS. Volkshuisvesting. Aan het verslag over het jaar 1904 van de Naamlooze Vennootschap Volkshuis vesting", gevestigd te Amersfoort, uit te brengen in de aandeelhoudersvergadering van 6 April 1905, zij het volgende ontleend: Volkshuisvesting schijnt de laatste maan den niet vsel anders te doen dan te verkoo- pen en te verhypothekeeren", zoo luidde de opmerking van een niet-aandeelhouder, wiens oog op onze convocatie-advertenties in de couraDten was gevallen en die daarin twee keer een voorstel had gelezen tot sluiten van een hypotheek en een maal tot verkoop van grond. De verplichting, ons door de Statuten op gelegd om de agenda der aandeelhouders vergaderingen in twee plaatselijke bladen te vermelden, wierp in het afgeloopen jaar een vreemd licht op ons doen en laten. Want inderdaad, zóo bont hebben wij het niet ge maakt; er is slechts éen hypotheek ge sloten, zoodat onze hypothecaire schuld aan groeide tot f43 74170 (pro resto) terwijl het aandeelenkapitaal door het plaatsen van \5l!2 nieuwe aandeelen steeg tot f5925000. L-.ng vóór we tot het sluiten van deze hypotheek overgingen, was ernstig overwogen of «Volkshuisvesting" niet moest aanvragen te worden bij K. B. een Vennootschap «toe- gelaten als uilsluitend in het belang van Ter- „Zou ik uiet naar huis kunnen gaan, mrma? U zult wel willen gelooven, dal ik heelemaal niet in een stemming ben om vroolijk te zijn of te daDsen". „Maar dat kan tocb niet, Martba" meende baar moeder. „Jjj kunt onder geen omstandigheden weg- gaan. Ia Wellner naar huis gegaan 1 Ja Eeu reden te meer voor jou om te blijven. Natuurlijk is bet gobeurde je niet onverschillig, maar toch, jg kunt nog minder beengaan dan iemand anders. Niemand mag er iets van bemerken, zelfs je vader niet en laat ook de jonge Tiesmeijer er niets van hooren. Hg is toch je tafelheer „De dokter heeft me geïnviteerd." „Hoe is dat nu mogelijk In ieder geval zorg je er voor, dat Tiesmeijer, die nu wel Truus als tafel dame zal nemen, nua.t je of althans tegenover je zit. Dat kan je zonder eenige moeite in orde brengen." Men kwam mevrouw Von Melcbow roepen; in oen barer meest booze buien ruischte zij weg om ook in den verderen loop van den avond boos te blijven, want de dokter week niet van Martha's zijde en Tiesmeijer danste maar onophoudelijk met „dat malle schaap" van Reuter. 't.Was de groote herinueringsdag vau het regiment. In den regel werd er dien dag niet veol dienst gedaan, eensdeels om de nagedachtenis van de in den oor'og gevallenen te eeren, anderdeels om de onderofficieren niet te zeer te vermoeien met het oog op hun feest in den avond van den gedenk- waardigen dag. Gewoonlijk bestond de beele dienst betering der volkshuisvesting werkzaam". Als «toegelaten" vennootschap zouden wij gelden kunnen aanvragen van de Gemeente tegen 2a3°/0 rente, terwijl op de gewone markt 4°/0 a. 4x/4 °/0 moet betaald worden. Maar deze z. g. n. «toelating" gaf zóo veel macht ia handen van Burgemeester en Wet houders, gaf zóo veel omslag en bond ons door allerlei lastige aitikelen, d.tt liet een dwaasheid toescheen aan het Bestuur, dat een vereeniging die reeds werkte met om streeks 180000 zicli dat alles getroosten zou voor een laatste f20000. Blijkbaar heeft het Kon. besluit van 28 Juli 1902, regelende de uitvoering van en kele artikelen der Woningwet, vooral of uit sluitend op bet oog Vennootschappen, die, met een klein eigen kapitaal, werken met groote geldsommen van den Staat. Ons restte nu niets dan hypotheek, daar verschillende pogingen om bet aandeelenka pitaal te vergrootengeheel onvoldoende vruch ten opleverden. De aanleiding tot het vermeerderen v?n onze gelden was het houwen eerst in het vroege voorjaar van drie woningen in den Groote Haag, later van tien woningen op verschillende kleine stukjes grond aan de Nicasiusdwarsstraat en de Tolstraat. De bouw van de eerstgenoemde drie wo ningen werd gegund aan C. J. Coenen voor f 3578. 't Is een groote voldoening deze drie gerieflijke, gezonde woningen met hun flinke woonkamer, kleinere voorkamer, klein uit gebouwd keukentje en raooien zolder te zien staan op de plaats waar vroeger vjjf ellendige krotten tegen elkander aanhingen. In Juni had de aanbesteding van de tien woningen plaats. Zij werden gegund aan W. H endriksen voor de som van f13540. Deze tien zijn over 't algemeen van een zelfde indeeling als de drie Haagwoningen, maar ruimer en van nog meer gemakken, o.a. waterleiding, voorzien. Bij den eersten- zoowel als bij den tweeden bouw troffen wij in dezen zonnigen zomer een voor het bouwen allergunstigste weers gesteldheid. Op den behoorlijken tijd werden beide keeren de woningen opgeleverd na aange name samenwerking tusschen architect en aannemers. Hebben wij hiermede verklaard, waarvoor we een uinuwe hypotheek aangingen, een geheel andere reden had het plan tot ver koop van een stuk grond. Een coöperatieve bouwvereeniging, «Erica" genaamd, wier leden arbeiders der H. S. M. waren, vroeger een strook grond tusschen de spoorlijn en de Tolstraat, breed 110 M. en diep 27 M., van ons te mogen koopen, in dien eventueel de gelden gevonden werden om zich daar een 24 woningen te bouwen. Na vrij breede discussie op de aandeelhou dersvergadering werd een zeer overwegende meederheid bereid gevonden, «Erica" ter wille zijn. De overwegingen, dat op deze wijze ons doel, t. w. verbetenog der volkshuisvesting, zeer werd bevorderd zonder dat wij grootere ftnancieele verantwoordelijkheid te dragen kregen en dat «Erica" bereid was op den grond een servituut te doeu rusten, dat ons beveiligen zou voor 't gevaar, dal de huisjes ooit in ongewenschte handen zouden over gaan, deden ons heenstappen over het groote bezwaar \an terreinvervreemding. Wij boden het dus voor zeer bilijken prijs aan. Na eenigen tijd echter bleek «Erica" door ons niet geholptn te kunnen worden. De H. S. M,, die als geldschietster zou optreden, cischte samensmelting van «Erica" met an dere coöperatieve bouwvereenigingen en ons terrein was te klein om daarop voor allen een huis te kunnen zetten. De woningen werden over 't geheel goed verhuurd. Er kwameu in 1904 uit onze 49 wo ningen 19 verhuizingen voor, die ons 64 weekhuren deden derven en er bleven nog 15x/2 weekhuur te iunen door achterstallige betaling, zoodat te zamen 3°/0 huunlerving valt te coustateerentegen li°/0 in 1903 en 6°/0 in 1902, Van de 10 nieuw gebouwde woningen, die half November bewoonbaar waren, waren er op den lsten Januari 5 verhuurd. We hebben dus niet te klagen, want aller- wege staan te Amersfoort vele, in 't bijzon der arbeiderswoningen ledig. Er is hier over vloed van woningen, zooals misschien in geen andere plaats van ons land, Overal wordt geklaagd over het gebrek aan beschikbare woningen en over de schadelijke gevolgen daarvan, maar hier staan vele, zelfs goede en goedkoope ledig. Dit is een voor de arbeiders gunstige toe stand, tevens een prachtige gelegenheid aan biedend aan ons Gemeentebestuur om op groote schaal verbetering van slechte wonin gen te eiscben of onbewoonbaarverklaring uit te spreken. Het zotte en toch begrijpelijke geval, dat te Deventer, en misschieu ook wel elders zich voordeed, dat ii.l. het Gemeente bestuur aan een dakloos gezin een door dat zeilde bestuur onbewoonbaar verklaard huis daarin, dat de fouriers meer beleend als „motteu- koningen" tallooze corveëers lieten commandee- ren, die dau op de binnenplaats der kazerne de laken kleeding uitklopten tot ook de laatste mot getallen vras onder de moordende slagen der kar- vrarts, Ruim dertig jaar geleden riep het regiment: „Dood aan de Frauscbennu heette het: „Dood aan do motten." In den regel dus heerschte er op den heriuneriugs- dag van het regiment een ongekende kalmte, maar nu wai 't anders 't was nu een „crilieke dag vau de eerste soort". De reservisten zouden worden voor gesteld aan den nieuwen brigade-commandant. De generaal had het bezoek, dat reeds zoo lang gedreigd had, werkelijk gebracht en was gekomeD om zich in hoog eigen persoon er van te overtuigen of de reservisten goed waren geoefeud, waardig aan hun voorvaderen die in den laatsteu oorlog op 'net slag veld den heldendood waren gestorven. Hjj was op den diepbetreurdf uJnval gekomen juist dezen dag voor zijn inspectie uit te kiezen omdat hjj de geens zins gedeelde moening was toegedaan, dat men een militairen gedenkdag slechts waardig en plechtig kon vieren door zooveel tnogeljjk dienst te laten doen. Er zjjn wel meer chefs, welke dezs mecuing zijn toegedaan, maar toch en wellicht juist daarom denken de ondergeschikten daar heel anders over. De generaal was er, maar voorloopig nog onzicht baar. Hjj lag Dog in zjjn bed en sliep en vóór het hotel liep een schildwacht heen eu weer, die er voor verantwoordelijk was, dat niemand hem stal, al kon hjj ook allen gestolen worden. Do generaal dacht er nog niet aan, op te staan en zich op het gezichtsveld te vertoouen maar hij was er toch eu dit alleen wat reeds voldoende om de gemoederen der betrokkenen in heftige beweging te brengen. En welk soldaat behoort niet tot de betrokkenen Van den regiments-commandant tot den jongsleu recruutrilt en beeftalles. Hetbezoek van een generaal is een zeldzame vreugde ei» hooge eer voor een regiment, maar toch komt dat regiment pas weer op zjjn verhaal als do hooge eer veilig en wel weer iu den spoortrein zit. De geueraa! lag uog te bed en sliep eu Bnurkte misschieu maar zjjn komst was reeds voorafgegaan door eeu lange schaduw. Alles was in de kazerne in rep eu roer en vooral de reservisten zaten in angst hoe 't gaan zou met het af-presenteeren. We kenlang hadden zij bjj de exercities zoowel als op mursch hun uiterste best gedaau, Ook al om niet in ds doos te dwalen, maar toch ook om met eeu gerust geweien het burgerpak weer te kunnen aantrekken. De leerlingen van Koblschön waren reeds voor dag en dauw bezig zich onder zijn persoonlijk toe zicht te kleeden, waarbij Koblschün weer een zjjner hartroerende toespraken afstak. „Luister nu, kerels, ik heb 't jelui al zoo dikwijls gezegd, maar ik wil 't je nóg eens zeggen, want ik veel niet of ik naderhand nog wel dikwijls gele genheid zal vinden om 'l je te zeggen. Dus, zet je ooreti open, ik verwucht van jelui, dat je de op voeding die ik je heb gegeven eer zult aandoen. Ik b-.b al meer zulke kromme gestalten, zooalsjelui allemaal bent, de een wat meer de auder wat minder, onder rnjju hoede gehad, maar jelui hebt nooit te voren onder sergeant Kolilscböu gediend. Er zjjn 120 reservisten bij het regiment, waarvan ik'er 20 kreeg en dat jelui juist die 20 zij(, is een groot geluk voor jelui. Deukt er aan, flink rechtop je handen er aan jo beoneu goed neergezet en funk gestrektdie drie dingen bebooren bij elkaar, zjjn Om zoo te zeggeu de militaire drieëenigheid of de militaire geloofsbtljjdenis. Ik heb eens gelezen dat geld, gezondheid en tevredeubeid bjj elkaar behoorou; als een vau drieën ontbreekt, dan is de rest een 27% carb.il-oplossiug. waarmee ik ualuurljjk wil zeggi-ti, dut tie rest o,.k niets waard is. Enfin, dat slaat maar op de burgers, waut geld hebben w'j soldaten uiet en hebben liet dus ook niet ncodig, want als de chefs 't noodig vonden dat we geld hadden, dan zouden ze 't ous ook wel geven. ter bewoning aanwees, omdat men door wo ningnood nergens het gezin wist onder te brengeD, is bier een ondenkbaar geval. Wo ningnood verlamt een krachtig optreden tegen eigenaren van slechte woningen, maar een overvloed als te Amersfoort stelt in staat tot kloek doortasten. De verdreven bewoners kunnen immers elders een onderdak vinden. Moge dan de gelegenheid dankbaar aan gegrepen en heilzaam gebruikt worden I Deze gunstige toestand van woningover vloed schijnt tevens een duidelijke vinger wijzing in welke richting onze Vennootschap verder te arbeiden heeft, n.l. niet in' verder bouwen, althans voorloopig niet, maar in het opruimen van slechte wouiDgen maardat is duur de opruiming in de Groote Haag bijv. kostte aan het Reservefonds f700 netto schade en zoMang er nog zooveel 4°/0 en 4l/4 °/'0 hypotheek (pro resto f43741.60) drukt op onze woningen, kan ons Reserve fonds (thans groot f 3343.0GV2) hetwelk voor dit doel werd gegeven, niet voldoende aan groeien om krachtig in te grijpen. Elk nieuw geplaatst aandeel, besteed tot hypotheek-aflossing, bespaart ons jaarlijks meer dan f3.Zoo werd in November j.l. een viertal aandeelen geplaatstw(j be steedden het geld er van terstond tot een extra-aflossing van een der 4% hypotheken op annuïteit, toen groot ruim f9000, nu dus verminderd tot ruim f8000. Er zijn nog 83 aandeelen (f20 750.00) te plaatsen aleer ous maatschappelijk kapitaal (groot t 80 000.00) volteekend is. Mogen de volksvrienden alhier daaruit de opwekking putten tot het nemen van aandeelen. Zaterdag bezochten de leerlingen der hoog ste klasse van het Gymnasium onder leiding van den heer W. N. Coenen het Rijks-Museum en het Museum Suasso te Amsterdam. Het doe! van dit uitstapje was, hen iu de gelegenheid testellen om de verschilleudeschil- derijen te zien die hun, meestal in prachtige reproducties, waren vertoond gedurende den cursus in Kunstgeschiedenis, door den heer Coenen in den afgeluopen winter met even veel kennis en bekwaamheid als succes ge geven. Jammer, dat zich niet zoo gemakkelijk de gelegenheid voordoet om ook de besproken voortbrengselen vau antieke Romaunsche en Gothische plastiek en bouwkunst te gaan be- Gezundheid moeten we natuurlijk hebben, an ders moeten we op 't ziekenrapport. En tevreden heid spreekt ook vauzelf; mopperaars kunnen we in dienst niet gebruikeu. Dus, wat ik zei: flink rechtop je handen er aan je beener. goed neergezet en tlink gestrekt." Hoogst voldaan over zjjn toaspraak klom bjj vau de tafel waarop hij midderwijl was gaan zitten en wendde zich tot Tiesmeijer, die zijn uilerate best deed om zjjn koppel om te doen: „Dat gaat niet goed, Tiesmeijer; daar komt weer uiets van terecht. Ik zelf zal je jas bijtrekken opdat de generaal niet kan deuken dat je een oud Romein bent, die tijn toga in kunstige plooien heeft omgeslagen. Zoo nu zijn er geen vouwen meer in en ga nu nog even mee tiaar miju kamer ik heb nog iets ouder vier ooseu met je af fe doen." Tusschen Kolschön en den korporaal was een bijua vriendschappelijke verhouding ontstaau sedert de sergeant het ons bekende bezoek bad gebracht in de villa van zjjn ondergeschikte en bjj die gele genheid juffrouw Winter had leeren kennen. Op dat ee rste bezoek weren andere gevolgd Kohlechön had zijn hart reddeloos verloren en Tiesmeijer had tot zijn groot genoegen geconstateerd, dat zjj ook niet geheel ongevoelig was gebleven voor de atten ties vau den braven sergeant. Hoe meer hjj er aan dacht, zich te verloven, des te meer wenschteTies meijer dat ziju secretaresse zou genezen zjjn van haar ongelukkige liefde en dat kon het beste aller best als zij zelf trouwde. Om deze redeD had hij de haar reeds toegestane vacantia weer ingetrokken en haar gezegd, dat zij onmogelgk vóór den 15deu gemist kou worden en zoo lang met haar gepraat, dat zjj de uunoodigiiig voor het onderofticiersfeest had aangenomen. Hjj zelf zou er ook zjjn, waat de onderofficieren hadden de reserve-korporaals ook uitgenoodigd U'ordt vrvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1