Gemengd nieuws. richtigen. Van hoeveel belang voor algeraeene ont wikkeling zulk aanschouwelijk onderwijs is, behoeft geen nader beloog. Drie jaar geleden, toen de Ambachtsschool geopend zou worden, had de toenmalige Directeur, de heer P. Doorn, de wanden van enkele zalen bedekt met teekeningen vau leerlingen eener Ambachtsschool elders en vonden de pessimisten die, nu ja, wel mooi, doch spraken te gelyker tijd als hun meening uit, dat de leerlingen van de school te Amers foort 't toch nooit zoover zouden brengen, üls er nog jongens kwamen. Hoe zijn de zwaartillenden gelogenstraft; hoe is nu reeds tweemaal gebleken, dat de teekeningen en de werkstukken welke door leerlingen der school te Amersfoort werden gemaakt vooral niet minder zijn dan die welke elders werden vervaardigd. En de toevloed van leerlingen wies elk jaar en is nu zelfs zóo groot geworden, dat wegens plaatsgebrek meer dan een dozijn jongens thans moest geweigerd en de nieuwe meubelmakersklasse voorloopig bij 't timmeren is ondergebracht. Wel een succes voor de school, voor het onderwijzend personeel, maar óok voor het Bestuur der vereeniging dat voet bij stuk hield en steeds op den bloei der school be dacht was. We hebben 't reeds met een enkel woord gezegd hoe de meubelmakers-klasse dit jaar op de tentoonstelling het meest de aandacht trok. Hoe is 't mogelijk, vroeg menigeen zich af, dat een jongen, bijna kind nog, die verleden jaar nog geen stuk gereedschap kon hanleeren nu een zóo mooi tafeltje met presenteerblad heeft kunnen vervaardigen. En niet alleen dit werkstuk vroeg en ver diende aller aandachter waren nog tal van voorwerpen, door de raeubelmakers-in-den- dop vervaardigd, die als hoogst welkome prijzen in de verloting zijn aangenomen. De vaklieden hebben meer genoten van het werk der timmer- en der smidsklassen, die ook heel veel moois weer hebben gemaakt niet alleen het houtwerk voor de gereed schappen der nieuwe leerlingen, niet slechts de algemeen begeerde fornuizen, maar ook heel veel anders. Een aardig denkbeeld van den Directeur is 't geweest, in de timmerzaal eens ten toon te stellen het gereedschap, dat elke begin nende timmerman hebben moet; de groote knechts, die reeds vele jaren in 't vak zijn, zullen Zondag h in ongen hebben uitgekeken. D.e schilderklasse wordt in de verslagen dei1 school steeds het laatst genoemdbij de bezoeksters eu bezoekers der tentoonstelling staat zij bovenaan door de wondervolle har monie van kleuren op de reclame-platen en de oefeningen in het styleeren van een eenvoudig blad of een insect tot fraai orna ment, of de goede afwerkiDg der kleerbakjes, voetbankjes en andere zeer begeerde zaken. Zaterdagmiddag dan werd de tentoonstel ling geopend nadat in een der teekeuzalen aan de leerlingen die den 3-jarigen cursus met vrucht hebben gevolgd de eind-diploma's waren uitgereikt. Een groot aantal belangstellenden, leden der vereeniging zoowel als ouders of ver zorgers der leerlingen, woonde de plechtig heid bij, waartoe oók waren gekomen mr. F. D. graafSchimmelpenninck, de Eere-Voor- zitter der vereeniging de Burgemeester van Amersfoort en de Wethouder van Onderwijs, vele Raadsleden, Bestuursleden van het Nuts- depurtemeDt en Uden van onderwijs-com- missiën. Op de hem eigen wijze schetste de heer G. J. Buys, Voorzitter der vereeniging, de cu weer afgesloten periode. In den Directeur, den heer B. van der Worp, mocht de school een alleszins waardig opvolger vinden van den heer P. Doorn. Als de rechte man op de rechte plaats mocht hij de school handhaven op het hooge peil waarop de heer Doorn haar brachtook aan de leeraren die weder met allen ijver en toewijding den Directeur terzijde stonden, werd dank en hulde gebraeht. Vervolgens sprak de heer Buys de ver trekkende leerliugen toe, gewagend van den gunstigen, opvoedenden invloed die het on derwijs van dit leeraarspersoneel op hen heeft gebad, waar zij dag aan dag leerden hoe yver en plichtsbetrachting de factoren zijn welke men niet kau missen om in de maatschappij te slagen. Waar by het onderwijs meer wordt gelet op goeden wil en begane foutpn met wel willendheid werden terecht gebracht en zoo veel mogelijk hersteld, daar zullen zij, die thans in de praclijk gaan, ondervinden dat het leven vaak goeden wil voorbijziet en heel andere eischen stelt dan de school. Urn te slagen in de maatschappij is meer noodig, óok onversaagd volhouden, moedig voor waarts streven en ernstig werken. Maar al te veel ook wordt «spoed" geëisebt vóór «goed" werk. Wat echter de leerlingen van deze school hebben geleerd, is als een vruchtbare bodem waarop zij met succes kunnen voortbouwen en die hun eenmaal rijke vruchten zai af werpen. Nadat vervolgens de diplomata waren uit gereikt, dankte de Burgemeester den Voor zitter en het Bestuur, den Directeur en de leeraren voor al hetgeen zij voor de school deden en bracht hun grooten lof voor hun toewijding aan dit deel van ouderwijs, dat ook voor de Gemeeute van zóo groot be lang is. Hierna verspreidden de talrijke belangstel lenden zich door de fraai gedecoreerde zalen om de tentoonstelling in oogenschouw te nemeD, die ook Zondag ee gister weer in een druk bezoek zich mocht verheugen. Aan de Ambachtsschool werden in de af- deeling timmeren van de le naar de 2e klasse bevorderd: G. van Nieuwenbuizen, C. H. van Buuren, D. Tommei, W. Pijpers, H. Lensing, R. A. Valkenhoef, J. Meerbeek, A. Mulder, N. Donselaar, G. Wolfswinkel, J. de Jong, A. Roskam, D. Bouwmeester, J. Sehreuder, C. Hogeboom, C. van Essen, A. VV. Boog, J. Elberse, J. G. van der Mart, H. van Ingen, J. Bouwmeester, terwijl 1 werd. afgewezen en K. Eykelenburg en G. Tammer voorwaar delijk werden bevorderd. Van de 2e naar de derde klasse gingeu over: H. M. Morren, H. R. van Beek, R. Schouten, W. v. d. Brug, J. Caarls, M. v.d. Hoorn, A. H. de Kruyff, J. Vos, J. B. Cor- nelisse, M. vau Cleef, J. van Dijkhuizen, P. W. Beyer, G. Timmerman, J. H. Kerkhoif, W. Roor, W. Moesbergen, W. Eggenkamp, W. Deys, A. Broeker. In deze klasse werd 1 leerling afgewezen. Van de derde klasse behaaldeu de volgende leerlingen het einddiploma: J. l>. Michels, J. de Bruin, M. Blom, H. Hendriks, G. van Essen, F. Ruytenberg, W. Heeren, P. Vredeling, C. B. Brik, S. Tibbesma, W. J. Cornelisse, E. Arlar, G. v. Gransma, M. v. Rossum, J. van Cleef, G. Donselaar, J. W. Brouwer, J. Renes, H. v. Achterbergh, terwijl 1 leerling werd afgewezen. In de afdeeling smeden werden van dele naar de 2e klasse bevorderd: J. G. Gernen, K. G. de Jager, C. Gaasenbeek, K. Rosier, H. J. Nieuwenhuis, B. v. d. Puyl, P. J.P. Roet- man, J. den Hengst, H. M. v. Beek, C. Renes, J. Kuyntjes, J. Quint, J. M. Balvers, H. Ruy- tenbeek, H. du Moulin, H. Honders, H. J. v. d. Horst Bruyn, H. v. d. Bor. Twee leer lingen werden afgewezen. Van de 2e naar de3e klasse werden bevor derd: L. Bokker, A. Snijders, A. van Bar- lingen, L. Vierdag, W. van Veeneudaal, K. v. Kamp, G. Veenendaal, C. Kroes, H. W. van Tol, J. v. d. Weyer, N. Hardeman, Th. Olto, W. L. de Wit, P. van Ee. Een leerling werd voorwaardelijk bevorderd. Het eind-diploma werd uitgereikt aan de leerlingen L. Gransma, G. v. d. Pol, D. Koe- lewijn, G. A. Quint, P. Hamwijk, K. Kuljée, G. Velthuyzen, M. llemminga, J. J. Vahstal, J. H. Geyssen. In de afdeeling meubelmakers werden van de le naar de 2e klasse bevorderd: F.Ger ritsen, H. Grootkop, H. v. d. Brug, H. M. Laarhoven, A. VV. Laarhoven, G. Woliers, C. Velthuysen, 11. van Beek, A. Nieuwkerk, R. Wevers, E. Geuchies, J. Jansen, P. C. v. Stempvoort. Van de 2e klasse leerlingen bekwamen L. Binsbergen, J. J. Valkenhoef, H. Riphagen, H. A. Enkelaar en E. S. Reeaers het eind diploma. In de afdeeling schilderen werden vun de le naar de 2e klasse bevorderd: D. Broeker W. Alings, D. v. Dorssen. H. W. v. Wandelen, J. Vredeling, VV. A. Cozijose. W. Huurdeman en T. van Raay. Van de 2e naar de 3e klasse werden be vorderd: G. Plateringen, J. C. de Froe, P. Groot, A. Driessen en A. H. Lmgelaar. Het einddiploma werd uitgereikt aan de leerlingen der 3e klasseC. Nannenberg, E. van Druten, C. J. Voortman, C. Zijl, J. M. Nieuwboer. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie brengt ter kennis, dat in Jutia.s. een vergelijkend onderzoek zal worden go- houden voor amntenaren der posterijen en telegrafie, die wenschen le worden opgeleid voor commies der posteryen en telegraphic. Hiervoor worden 40 plaatsen opengesteld, waarvan ten hoogste 4 voor vrouwelyke amb tenaren. Levert het voor de ambtenaren te houden examen geen voldoend aantal geslaagden op, dan wordt een nader aan te kondigen exa men voor surnumerair der posterijen en te legrafie gehouden. Verzoeken om toelating tot het eerstbe doelde examen behooreu vóór 1 Juli aan den Directeur-generaal te worden ingezonden. Nadere bijzonderheden staan vermeld in de «Staats Ot." no. 78. Het Amersfoortsch symphonie-orkest»Jubal" geeft Vrijdagavond een uitvoering in «Hotel Velaers" te Baarn. In 57-jarigen ouderdom is te Frederiksoord overleden de heer Job van der Have, de ijverige Directeur der «Maatschappij van Wel dadigheid". De Minister van Oorlog heeft bepalingen vastgesteld betreffende vergoeding bij gebruik van eigen rijwiel of eigen rijtuig bij reizen welke in 's Lands belang worden verricht. De vergoeding bjj gebruik making vau eigen rijwiel kan 2 cent per afgelegde K. M. bedragen doch mag niet in rekening worden gebracht door hen aan wie een jaarlyksche vergoeding voor het gebruik en onderhoud van een rijwiel is toegekend en evenmin voor reizen over trajecten waar vrij vervoer over de spoorwegen is toegekend. Wordt vervoer per rijtuig toegestaan en van eigen rijtuig gebruik gemaakt, dan mag niet meer in rekening worden gebrachtdan hetgeen voor huur vau een rytuig verschul digd zou zijn geweest. Door den Minister van Staat, Minister van Oorlog is bepaald, dat vermoedelijk in 1906, tusschen ongeveer half Mei en halt Ju"1» de lichtingen van de Landweer 1903, 1904 en 1905 onder de wapenen zullen worden geroepen voor de oefeningen bedoeld bij art. 11 der Landweerwet. In verband met den korten tijd, bij dat wetsartikel beschikbaar gesteld, zullen de oefeningen rechtstreeks verband houden met de oorlogsbestemming dier troepen cn bestaat bij Z.Exc. het voornemen, de compagnieën landweer-vesting-artillerie, zoomede de batal jons landweer-infanterie die aangewezen zijn voor de bezetting van linien en stellingen, yooveol mogelijk in die linien en stellingen te doen opkomende bataljons, bestemd voor territoriale verdediging in tenten-kain- pen. De oefeningen staan onder het algemeen toezicht, voor zooverre betreft de artillerie ën infanterie-bezettingstroepeu, van de bevel hebbers in de militaire afdeelingen, terwijl met liet toezicht op de oefeningen der ar tillerie-troepen meer bepaald zal belast worden de commnudeerende officier der vesting artillerie ter plaatse. De kapitein bij den Generalen staf V. Noesf, toegevoegd aan den commandant der stelling van de Monden der Maas en van bet Haringvliet, te Helievoetsluis, wordt -net 1 Juli overgeplaatst naar Amersfoort. In de maand-opgave van de tram, in ons vorig nummer opgenomen, is bij het zetten een klein woordje vergeten dat bij het cor- rigeeren over het hoofd werd gezien, doch een groot verschil maakt bij de lezing. Immers er staatdoor de activiteit van den pachter der reclame brengt deze van 15 Februari 1905 tot 15 Februari 1906 meer dan f800 op terwijl er had moeten staan brnto meer dan f800 op. Zaterdag heeft de heer G. K. G. vao Aaken afscheid genomen van de kapel van het 5e regiment infanterie aan wier hoofd hij 23 jaar stond en die baar uitstekenden naam voor een goed deel aan zijn hoogst kundige leiding te danken heeft. Als aandenken vereerde de stafmuziek den algemeen beminden oud-kapelmeester een groote photographiscbe gioep, in fraai gesneden eikenhouten lijst gevat. Bij monde van den kolonel regiments commandant werd den heer Van Aaken na mens het oFlicierskorps van het 5e regiment als blijk van waardeering een fraaie salon- lainp aangeboden. Den heer G. Bikkers, den nieuwen kapel meester, werd door het muziekkorps een officierssabel ten geschenk gegeven. De bekende conférencier de heer P. Har lem zal hier 10 dezer in den foyer van «Amicitia" zijn reeds vroeger in dit blad aangekondigde causerie over Paul Verlaine houden. In «de Arend" komen Donderdagavond de Araraerseëer, het bekende Tyroler gezelschap dat zoowel te 's Gravenhage als te Amster dam avond aan avond volle zalen trok en om zijn zang zoowel als zijn snarenspel zeer werd geroemd. De plaatselijke afdeeling van den «Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren" verga derde gisteravond in «de Arend". Na installatie van drie nieuw toegetreden leden en afdoening van eenige huishoude lijke aangelegenheden werd besloten om, tot sluiting van het winterseizoen, op 29 April een buitengewone bijeenkomst te houden. Door de welwillende medewerking van leden van «Jubal" en eenige andere dilet tanten, waaronder zelfs een goochelaar, be looft deze avond weer heel wat goeds. Wordt veelal door het geven van tooneel- uitvoeringen geld bijeengezameld tot leniging der armoede, de afdeeling wijkt thans hier van af door de kinderen der minderbedeelden stadgouooten uit te noodigen tot een kin dervoorstelling, welke begin Mei zal worden gehouden en waarin opgevoerd zal worden de operette «Sneeuwwitje". De A. F. C. «Quick" heeft weer een ver- geefsche reis gemaakt. Waar zij Zondag te Utrecht zou spelen tegen «Hercules" en ten voordeele van de lupus-stichting te Rotterdam, hoorde zij te Utrecht, dat het veld was afgekeurd. 't Ware toch een kleine beleefdheid ge weest van de Utrechtsche club als deze do ooiioodige reiskosten had voorkomen. De wedstrijd tusschen het tweede elftal vau »U. D. I." en het tweede van »U. V. V." uit Utrecht ging evenmin door, omdat laatst genoemde uitstel heeft gevraagd. Het eerste elftal van de hier gevestigde voetbalclub »H. V. C." speelde Zondag met twee invallers tegen »D. O. S." uit Utrecht. Utrecht won den opgooi, speelde met het stormpje mee, doch kon door de prachtige ver dediging niet doelpunten, evenmin als do Amersfoorters daarin vóór rust slaagdon zoo dat deze inging met 0—0. Na rust zette »H. V. C." flink op, sloot »D. O. G." bijna voortdurend in en slaagde er in haar leer in 't vijandelijk doel te wer ken, zoodat de zeer spannende strijd ein digde met 10 in 't voordeel van «H. V. C." Bij de Zondag te Woestduin gehouden courses won «Miss Bouncer", van kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, den 2den prijs in den Bullion-ren over 2 K. M. Miss Bouncer was favoriet doch bleef ten slotte 3lt lengte achter bij Kilt II, van baron Creutz. De 2e Secretaris der afdeeling Gooi- en Kernland van de »Ned. vereeniging tot Be scherming van Dieren", wonende Utrechtsche- straat 35 hier ter stede, herhaalt zijn uitnoo- ding aan allen die getuige mochten zijn van dierenmishandeling, hem daarvan mondeling dan wel schriftelijk in kennis te stellen ten einde legen herhaling maatregelen te kunnen nemen. Volgehouden wantrouwen maakt den rneest waarheidlievender! mensch tot leugenaar. De «Asser Ct." schrijft thans: Scherper critiek dan het «Handelsblad" onwillekeurig geeft over tiet verbieden der Handelingen der Staten-Generaal in de onder- officierscantine van het garnizoen te Assen is moeilijk denkbaar. De redactie van dat blad plaatst boven ons bericht de woorden: «Een Aprilgrap", zóo onwaarschijnlijk acht zij blijkbaar het feit. Maar ofschoon hat bericht op 1 April werd geplaatst, houden we de waarheid er van vol. Dat nu in de plaats der «Handelingen" «De Standaard" zal komen, is misschien niet geheel juist, maar een feit is, dat de «Handelingen" zyn verdwenen, teiwijl «De Standaard" op komst moet zijn. Het «Vaderland" komt het bericht van de «Asser Ct." nog bevestigen en zegt: «Wat werkelijk door de Volksvertegen woordiging er de Ministers gezegd wordt, mogen onze militairen dus niet lezen, maar wel wat de «Standaard"-redactie er van geeft. Hoe klein, en hoe dom tevens; want men heeft nu zekerheid, dat geen enkel onder officier en soldaat in Assen zal nalaten te gaan lezen wat men voor hem verborgen had willen houden. Paschen valt dit jaar bijna zoo laat moge- gelijk en wel op 23 April. De uiterste dag is de 25e, maar dat zullen velen onzer niet bevelen, want nadat 't in 1886 heeft plaats gehad, komt eerst in 1943 en in 2038 terug. De datum wordt beheerscht door bepalin gen in 325 vastgesteld door het Concilie van Nicaea, Toen werd beschreven, dat bet Paasch-feest in alle kerken tegelijk gevierd moest worden op den Zondag, die op de eerste volle maan na den aanvang van de Lente volgt, en valt deze volle maan op een Zondag, dan op den daaropvolgenden Zondag. Deze bepalingen werden vooral gemaakt om samenvallen van het Christelijke met het Israëlietische Paaschfeest te voorkomen, Het begin van de Lente werd door het Concilie aangenomen ep 21 Maart (men meende toeD, dat deze datum onveranderlijk was). In verband hiermede moet Paschen dus tusschen 22 Maart en 23 April vallen. Vroeg Paschen, op den allervroegsten datum 22 Maart, viel het laatst in 1818; in 2U55 zal dit weer gebeuren. Het ingenieurs-comité te New-York hooft aan de commissie voor het Panama-Kanaal zijn eindbesluiten meegedeeld. Het stelt voor een kanaal te graven op zeepeil, 150 voet breed en minstens 35 voet diep. Er zullen te Miraflores twee dubbel- sluizen komen, geschikt om schepen door te laten van 1000 voet lengte en 100 voet breedte. De totale kosten zullen 47 mihoen pond sterling bedragen. Binnen 10 12 jaar zal het kanaal gereed zijn. EeD weduwe te Heusden, die in armoedige omstandigheden leefde en elke week bij ae ingezetenen om een cent ging vragen, werd dezer dagan ziek en moest ter verpleging opgenomen worden in het R.-K. ziekenhuis. Daar aangekomen, weigerde zij zich van al hare rokken te ontdoen. Eindelyk werd ontdekt, dat zij in een harer rokken oen aantal bankbiljetten had vastgenaaid. Een bloemist te Dover, die negen jareu gelede» failliet ging en nog geen 10percent uitkeerde, heeft dezer dagen een erfenis ge kregen van 1500 pd. st. (f18000) en thans

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2