Stadsnieuws. Gemengd nieuws. e. Voorschriften omtrent de eischen waar aan móet voldoen het vaatwerk, waarin de melk wordt rondgebracht en omtrent de op schriften die, op wagens of bussen aange bracht, de soort van melk en den prqs ver melden. f. Toezicht op melk, die als gesteriliseerd, gepasteuriseerd, en onder dergelijke be namingen, wordt verkocht. (j. Eonvoudige bepalingen, omtrent de eischen, waaraan moeten voldoen de plaat sen vanwaar melk wordt verkocht of waar melk wordt bewaard. h. Absoluut verbod om melk te verkoo- pen uit perceelen, waarin een besmettelijke ziekte heerscht en eveneens verbod van ver koop door personen, die öf zelf ongesteld zijn óf van wie bewezen wordt, dat zq met lijders aan besmettelijke ziekten in aanraking komen. Overweging verdient het, aan de betrokkon personen schadeloosstelling te ge- ven. i. Bevoegdheid voor het Dagelijkseh Be stuur der Gemeente om tijdelijk, in buiten gewone omstandigheden, bij het heerschen van epidemieën het gebruik van wel- of grachtwater in huizen, waar melkhandel ge dreven wordt, te verbieden. j. Regeling omtrent de controle. k. Strafbepalingen. «Naast de Regeeringsmaatregelen en de Gemeentevcrorder ingen, die ik noemde, zou ik ten slotte wenschen, een officieelen steun vanwege de Gemeentebesturen te geven aan de melkinrichiingen en melkhandelaars die het bewqs leveren, krachtig te willen mee werken tot verbetering van den melkhandel. Die steun zou bestaan in de oprichting en het financieel steunen vau conlrole-bureaux, welke aan alle melkverkoopers gelegenheid geveu om hun bebrijf in deo vollen om vang, vrijwillig onder controle te stellen." Hygiene is een zaak van geld bijna altijd, en hier ook. Dr. Mïiller, uit Darmstadt, schreef terecht, dat als eerste eisch in dezen geldt, dal het product, dat aan hoogere eischen voldoet ook naar evenredigheid moet worden betaald. Goedkoop is ook in deze maar al te dikwijls duurkoop. Het Witte Kruis" heeft daarom met zijn prijsvraag een nuttig werk gedaan de lezing van dergelijke boekjes kan veel inzicht geven, en zoo aan leiding worden tot »vóor/.org", die altijd lichter te dragen is, dan de zorgen zelf. B. Ds. H. H. Zaalberg, emeritus-predikant uit West-indië, hoopt aanstaandenZondagochtend te half elf vóór te gaan bij de godsdienst oefening in da Remonstrantsche kerk, hier. De gewone audiënties van de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Koloniën en van Ëinneulandsche Zaken zulle n morgen en overmorgen niet worden gehouden. Men schrijft aan het »Utr. Dbld." ln het vorige jaar zag ik ergens een af- beeldipg van den toren der Nieuwe kork te Delfteen inderdaad indrukwekkend mo nument. Uit een bijschrift bleek, dat de in woners van Delft met die van Amersfoort en van Rbenen strijden om de eer wie van hen nu wel den hoogsten toren in hun midden heb ben; doch nu is mij gebleken, dat ook de Utrechtenaren mede raoeteo strqden en dat dan het kwartet aan de spits voert... Delft. Wat toch staat te lezen in de «Geschiede nis van de bouwstijlen in de hoofdtijdperken der architectuur", door Eugen Gugel, hoog leeraar voor de bouwkunst aan de Polytech nische School te Delft, derde,door deu schrij ver geheel herziene en bijgewerkte druk", uitgever F. Gouda Quint, Arnhem 1903, op blz. 87 1. enz. 13. Toren der Nieuwe Kerk te Delft 1U6 M. 14. Toren van den Dom te Utrecht 104 M. Misschien is het der moeite waard, een en ander uwen lezers bekend te maken, daar de Utrechtenaren niet weinig trotsch zijn op hun hoogen Dom, doch de Delftenaren niet minder op hun slanken toren. Nog kan ik hier melden dat, als ik me goed herinner, in den top van den Delftschen toren staat opgeteekena, dal deze 109 M. boog is. (De Lieve Vrouwe-toren te Amersioort is 95 M., de Cunera-toren te Rhenen 100 M. boog. Red. Aft. Ct.) in da vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal worden gehouden op Maandag 10 April, des middags twee uur, zullen aan de orde worden gesteld de vol gende Punten van behandeling 1. Heëediging van mr. dr. J. G. Stenfert Kroese als Secretaris der Gemeente. 2. Verzoek van den heer Chr. Kok om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool, met adviezen. 3. Voorstol vun Burgemeester en Wet houders betreffende het iinndwerkonderwijs, met advies. 4. Verzoek van het Bestuur der Amers- foortscbe «industrie- en huishoudschool" om subsidie, met adviezen. Op de Halfvasten-paardenmarkt werden aangevoerd 350 paarden, 15 veulens en 60 hitten. Men besteedde voor paarden f70 tot f550, voor venlens van f 110 tot f160 en voor hitten f70 tol: f190. De handel was, door aanwezigheid van buitenlandsche kooplieden, die nu natuurlijk «voor Rusland1' kochten, zeër levendig. Van de leerlingen der Ryks'Normaal-inrich-. ting bier zijn bevorderd tot de 2e klasseCorn, van den Briuck, Pelr. Butselaar, M. van Eek,. J. JanseD, Agn. den Hartog. A. Kerling, J. Lodder, El. Na- cken, Sof. Nesenberend en N. Vlaanderen niet-bevorderd 2; tot de 3e klasseJ. M. van den Brinck, W. de Bruin, Artli. Kuijutjes, J. B. Nacken, H. Oosterhuis, A. van Woerkom en J. van Woudenbergniet-bevorderd 2 tot de 4e klasseW. K. Daamen, W. Fröger en J. T. J. van Scbaïk. Mej. S. van Glieel Gildomeester, thans te 's-Gravenhage, is benoemd tot Directrice van het gesticht «Bethel" te Zetten. Ds. J. Helder, de bij velen ook hier wel bekende predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Zierikzee, heeft na ruim 40- jarige ambtsbediening, tegen 1 September emeritaat aangevraagd. Het mondeling gedeeite der eind-examens van de Hoogerö Burgerscholen met 5-jarigen cursus in de provincie Utrecht zullen dit jaar weder worden afgenomen te Amersfoort. in de commissie daarvoor zijn benoemd tot lid en Voorzitter de heer G. J. Buijs, Directeur der gemeentelijke Hoogere Burger school '.e Amersfoorttot leden de heeren A. G. van Os, J. M. Tniel, F. Wesseling, B. D. Best, dr. Th. Weevers, S. de Vries, J. A. Bruins, W. N. Coenen, J. C. A. Havinga, A. P. H. J. van Weezei Errens en dr. P. K. Lulofs, allen leeraar aan die school; di. H. F. Jonkman, Directeur van de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht; dr. P. vanMourik, dr. G. van der Waals, J. G. de Jongh, dr. J. L. Hoorweg, H. Koldewijn, dr. J. E. Enklaar, W. Pik, R. R. de Joug en J. Stibbe, allen leeraar aan die school; dr. A. J. Swart, dr. A. Kijlstra, M. ten Bouwhuijs, J. A. Tb. Lu blink Weddik, F. P. Visser en J. J. Meder, allen leeraar aan de gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht; dr. P. C. M. Bos, leeraar aan de 2de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Amster dam en mr. J. Nanninga Uiiterdijk, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Kampen. Door den Minister van Oorlog is wijziging gebracht in de regeling der verhuiskosten van officieren. Een gehuwd kapitein of lui tenant, die in het belang van 's Rijks dienst van standplaats moet veranderen, genieten een te gemoetkoming in verhuiskosten van f 100; een gehuwd opper- of hoofdofficier een tegemoetkoming van f150. Ten aanzien van ongehuwde kapiteins of luitenants is dit bedrag f20, voor ongehuw de opper- of hoofdofficieren f30. In bijzonde re gevallen kan door den Minister machti ging worden verleend, den ongehuwden offi cier gelijke tegemoetkoming toe te kennen als den gehuwde. De officier van gezondheid le klasse K. E. Ziegeler, van het Militair hospitaal te Haarlem, zal dokter U. Riedel vervangen aan het hospitaal hier. Gisterochtend passeerde hier een detache ment van hel 3e regiment huzaren, onder com mando van luitenant G. J. IJssel de Schepper, op zijn marsch van 'sGravenhage naar Kampen. Tot nog toe kwam het vrij veelvuldig voor, dat de reizigers in de wachtkamers door de drukte het afroepen van de treinen niet boorden. Teneinde dit in het vervolg te voorkomeu, is, voorloopig als proef, bepaald dat mei ingang van den komenden zomer dienst de reizigers in de wachtkamers ge waarschuwd zullen worden door het luiden met een handbel, waarna de treinen, zooals vroeger, afgeroepen zullen worden. Er zullen natuurlijk altijd nog wel men- schen blijven, die ook dit niet zullen hooren, maar de spoorwegdirectiëo hebben, met het weder-instellen van dit ook voor een dertig jaar geleden geldend gebruik, toch weer een goeden maatregel ingevoerd. Weldra zal mr.G. J.Sybrandy, uit Almeloo, hier voor de tweede maal in dit seizoen als spreker optreden in een openbare vergade ring van de anti-revoluiionnaire propaganda- club «Groen van Prinsterer". Door den A. N. W. B. wordt bij den spoorwegovergang op den Naarderstraatweg, bij de Japansche boschjes en aan den kant van Soest, een bord geplaatst, waarop«Ge vaarlijke bocht; pas op <le afsluitboomen". Einde Mei wordt weer een betrouwbaarheids- rit voor automobielen gehouden. Op den derden, tevens laatsten dag, komen de vehikels op. hun tocht van Leeuwarden naar Amsterdam weer door Amersfoort. De Ammerseeër, die hedenavond een uit voering geven in «De Arend", hebben, bij wijze van afscheid aan Utrecht, waar 2ij lang musiceerden en o. a. door Hugo Nolthe- nius werden geprezen, gister een matinee ge geven voor de patiënten van het Academisch Ziekenhuis. Een der bladen schrijft er van Wé kqnoen. niet anders dan dit bewijs van menscblieVentjheid in Frau Bode ten zeerste toejuichen en hebben gezien, dat door de patiënten ten zeerste werd genoten bq de melodieuss, typische Alpenliedjes. Bjj de ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden verkooping werden perceelen 1 en 2, twee woningen in de Wolkerstraat no. 24 en 26, opgehouden voor f430 en werd perceel 3, huis met tuin, groot 1 A re 23 centiaren, ingezet en gekocht door J. Wildeman voor f 430. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde twee kogelzoekers ieder tot acht dagen gevangenis straf. Zaterdagnacht hebben eenige Bunschoter visscbers aan den Buitenkant alhier zich weer eens duchtig uitgesloofd, aldus schrijft de «Enkhuizer Crt." Een vechtpartij, waarbq K. S. het opliep, was de slotscène. Met eenige diepe kerven van links en rechts over zijn neus en aange zicht, kwam de laatste uit den strijd. Bij den aanstaanden zomerdienst zal op het traject Amersfoort—Nunspeet der N. C.8. ook een halte Hoevelaken worden geopend. Verlegenheid is gewoonlijk slechts be schroomde ijdelheid. Op verzoek van het Bureau van het eerste Internationale Congres van Opvoeding en Bescherming van het Kind in het Huisgezin, welk congres in September e. k. te Luik zal worden gehouden, heeft zich een Natio naal comité voor Nederland geconstitueerd, bestaande uit; dr. J. H. Gunning Wzn., Amster dam, Voorzitter; de heer J. H. F. Ritter, Utrecht, Penningmeesterjonkvrouwe E. Boddaert, mej. H. P. Léfébure, prof. mr. G. A. van Hamel, de heeren J. C. Max, KI. de Vries, Jan A. van Zutphen, allen te Amster dam mej. E. Boelder, te Rotterdammej. S. Groshans, mevr. M. Cohen Tervaert— Jsraëls, mr. J. Simon van der Aa, dr. J. A. Cramer en jhr. A. J. Rethaan Macaré, allen te 's Gravenbage mevr. N. van Kol, te Voorschoten de heer K. Taeketna, te Haar lem dr. H. L. Oort, te Utrechtde heer M. van Wyhe Szn., te Hoenderioo en mej. G. A. A. Bouricius, Beeklarn B 577 te's-Gra venhage, Secretaresse. Ingevolge artikel 6 van het Reglement van het Congres is dit comité belast met de zorg voor de publiciteit en het aanwerven van leden en rapporteurs in Nederland. De Secretaresse verzoekt dus allo personen en corporaties, die reeds uitnoodigingen tot deelneming ontvangen, of zich als leden vari het Congres opgegeven hebben, haar daarvan mededeeiing te doen. Door het allerongunstigste weer is Zondag het bezoek aan de bloemboiienvelden rond Haarlem veel geringer geweest dan in de laatste jaren het geval was. Aanstaanden Zondag 9 April zullen de bloemeu nog meer tot volle ontwikkeling en ook vroege tulpen in bloei zijn. Men heeft de vraag weleena hooren op peren, wanneer de steenkolen »op" zullen raken, om dan een andere brandstof er naast te stellen: «Wat dan?" Meu kan zich den wereldga^g niet voorstellen zonder steenkool. Uil het rapport der Ëngelsche mijn-auto riteiten blijkt, dat de reeds m ontginning genomen velden tot een diepte van 4000 voet en een miuimum kolenader-dikte van 1 voet nog 100 914 668 ton kolen bevatten; op grooter diepten liggen nog 5 259 433 980 toD. Bq de tegenwoordige productie kan Engeland nog minstens 1000 jaren zich en zijn klanten van koien voorzien. Voor ons en onze kindskinderen behoeven we dus geen zorg te hebben. De vermaarde natuurvorscher en reiziger dr. Beecar», bekend o. a. om zijn onderzoe kingen op Borneo, heeft merkwaardige din gen meegedeeld over den orang-oetang. De dajaks van Borneo blqken tal van nog on bekende soorten van orang's te kunnen on derscheiden, waarvan de opmerkelijkste may as-kassa en mayas-tjaping genoemd wor den. De photographieen van deze dieren, in Beccari's jongste werk over Borneo voor komend, zijn buitengewoon verrassend. Men krijgt hier den kop vóór zich van een wezen, dat menseh noch aap kan heeten. Vorm van neus en mond wijst op afstamming van apen, maar de schrandere oogen, do teekening vun het voorhoofd, bovenal de statige, wel- Sevormde volle baard, géven scherp denj'h- rnk, een menschelqk schepsel vóór zich te zien. Wie deze portretten gezien heeft, zal het niet langer vreemd vinden, dat de orang- oetan door de inboorlingen «boschmensch" wordt genoemd. Beccari gelooft, dat de beide genoemde soorten uit gansch verschillende streken stammen, terwijl zij in later tijden door kruising meer op elkaar zqn gaan ge lijken. Hij heeft een groote verzameling hui den, geraamten en schedels van deze dieren van'zijn jongste reizen meegebracht. Een professor te Santa Cruz moet een vlieg machine hebben samengesteld, waarmee men werkelqk vliegen kan. Met een ballon stijgt de professor de lucht in, en als hij dan een maal zweeft, wordt het vliegtoestel losge maakt en stevent bij op en neer door do lucht. De Amerikaansche bladen geven zulke ge- détailleerde berichten van de proeven, dat aan de juistheid van de bewering niet meer te twijfelen valt» Jammer, dat Jules Verne ze niet meer kan zien! In de Berlijnsche Bank van leening zou een automobiel in 't openbaar verkocht wor den. Iemand had dezen officieelen weg geko zen om een gestolen machine op de veiligste manier van de hand te zetten. De eigenaar, wiens chauffeur er met zqn auto van 24 000 Mark van door was gegaan, las de annonce der verkooping en zorgde, er bij te zijn met de politiemaar de dief scheen daar de lucht van verkregen te hebben: er kwam een tele gram, meldende, dat de verkoop niet kou doorgaan omdat de machine voor 4500 Mark verkocht was. Men kent den kooper even wel niet. Als in de dagen toen de Hollanders de vrachtschippers waren van Europa. Door de cargadoors Ch. Cornelder. Zn., te Rotterdam, is gecontracteerd voor het transport van 300 harmonica-wagens voor de «Underground District Railway" te Londen. Deze wagens, waarvan reeds een transport van 8 op het spoorwegemplacement te Hille- sluis is gearriveerd, komen uit Parijs. Zij zijn gebouwd in de «Ateliers de construction du Nord de la France, Blanc Misseron". Door de firma Cornelder is het stoomschip «Hadley" gecharterd en speciaal voor het vervoer ingericht. Tweemaal per week zal een trein van 8 wagens nitParqsarriveeien om met behulp der stoomkraan van de Staatsspoor, die 25000 K.G. kan lichten, ingeladen te worden in de «Hadley", die ligplaats neemt in de spoorweghaven, waar door de wagens op de gewone spoorrails van Parijs tot voor het schip kunnen naderen. De verscheping der 300 spoorwagens was via Rotterdam voordeeliger dan via Havre, Calais of een andere Fransche havenplaats. Vele middelen worden tegen den hik aan bevolen de meeste zijn mechanisch. Ziehier een onfeilbaar middel. Men neemt doodeen voudig een klontje suiker, waarover men eenige druppels ether doet. Om haarborstels te wasschen, ontdoet men eerst de borstels van losse haren, die er zich in bevinden door middel van een kam. Neem dan warm water, waarin wat am moniak gedaan is en houdt er de haren van den borstel in. Een theelepel ammoniak op een Liter water is voldoende. Deze indompeling verwijdert alle vettige bestanddeelenwasch na met koud water en laat de borstels goed drogen. Wanneer de rug der borstels gevernist is, moet men oppassen, dat deze niet nat wordten bij ivoor goed na wrijven. Eer. bijzonder soort tramkaartjes, persoen- lijke, is door de tram-maatschappijen te Quincey, Illinois, ingevoerd, om de conduc teurs in staat te stellfen depassagiers te herkennen, die een «overstapje" ol «oasje" gebruiken, waarop zij geen recht hebben. Die kaartjes zijn voorzien van vierderlei afbeeldingen een gebaarde manskop een met een knevel, een baardeloos gezicht en een vrouwekopje. Bij het afgeven nu kiest de conducteur een kaartje uit, hetwelk 't best past bij het voorkomen van den passagier wien bij het geeft. Komt dus bijv. een gebaard man meteen kaartje, waarop een der drie andere koppen staat afgebeela, dan is het bewezen, dat hij geen recht er op heeft. Het ontdekken van kleine planeten tus- schen Mars en Jupiter gaat nog steeds voort. In 1904 is hun aantal met niet minder dun 32 vergroot, zoodat het op 31 December 553 bedroeg. De omloopstijden der kleine planeten, die thans bekend zijn, bedrjgen van 643 (Eros no. 433) tot 3214 dagen (Thule no. 279). Die van Eros is kleiner dan die van Mare 687 dagen); die van Thule wordt echer door ien van Jupiter ver overtroffen (5333 dagen). Het groote eu nog voortdurend aangroei-

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2