Stadsnieuws. Gemengd nieuws. groote factor die de jeugd vormt tot bet seoi*t -oenschen «waar de wereld behoefte aan beeft". Beloof nooit een kind iets, dat gij Diet kunt of wilt volbrengen. Eeaindruk, als kind verkregen, kan jaren lang nawerken ook daarin is de verantwoordelijkheid der ouders groot. Zelf nog kind zijnde, woonde ik een too- neel bij dat ik nooit zal vergeten. Een aan vallige jongen van 5 jaar sprak altoos van weps in plaats van wesp. Het was buiten; er werd veel gereden, up een morgen toen het kind zijn vader zag instappen, vroeg by vleiend»Mag ik mee, papa •Neen, dan moet je eerst grooier zijn zoodra je wesp kunt zeggen, ga je mee." Nu wisde ambitie van den jongen ge prikkeld hij deed zijn uiterste best en ein delijk hij was er Den volgenden morgen loopt hij verrukt naar zijn vader, komt vlak voor hem staan en zegt«papa wespmag ik nu vao middig mee gaan rijden »Ja, later eens, kereltje", was het eenige antwoord van den onbetrouwbaren vader. Des middags zag ik bet kind bitter schraien, toen de équipage voorkwam en hij moest achterblijven bij de kinderjuffrouw die hem zoo vriendelijk ge holpen had, het moeilijke woord te leeren uitspreken. B. de GRAAFF—Van Cappelle. (Overgenomen uit «De Hollandsche Lelie".) Zondagochtend 10 uur zal in de Lutbersche kerk hier de bevestiging van nieuwe lidma ten plaats hebben. Ook de gewone audiënties van de Minis ters van Marine, van Koloniën en van Bin- nenlandsche Zaken worden deze week niet verleend. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is goedgekeurd het tweede ontwerp vau de op 1 Mei in werking tre dende Zomerdienst-regeling van de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij. Tevens is machtiging verleend, op dien datum als nieuwe stopplaats te openen «de Kleine Koppel" te Amersfoort en de stop plaats «Bloemenda&lsche weg" te Amersfoort te sluitenterwijl eveneens als nieuwe facul tatieve stopplaats op dien datum wordt ge opend «Hoevelaken", gelegen tusschen Amers foort en Njjkerk. Mogen we voor de zooveelste maal de kiesgerechtigden herinneren aan den fatalen termijn van 15 April. Wie uiterlijk Zaterdag zich niet er van heeft overtuigd of zijn naam naar beliooren op de Kiezerslijst is geplaatst en door zijn achteloosheid zijn kiesiacht tot 15 Mei 1906 mist, heelt dal aan zichzelven te wijten. Tot 21 April liggen in de Gemeente-Se cretarie ter inzage: le de nieuwe voorloo- pige Kiezerslijst, 2e de lijst vaD hen, die voor 't eerst op de Kiezerslijst voorkomen, 3e de lijst van hen die wel op de oude, maar niet op de nieuwe Kiezerslijst voorkomen, en 4e de ingekomen reclames. Tot 24 April kan men bij het Gemeente bestuur tegenover ingezonden reclames te genspraak inzenden. De beeren A. A. Hamers, J. Ger. Kleber, C. J. Plomp, N. Veis Heyn en J. W. Joriaseu hebben ontslag genomen als Raadslid. De eerste drie beeren zouden periodiek aftreden in 1905 de beide anderen in 1909. De afdeeling Amersfoort en omstreken van den »Bond van Nederlandsche Onderwyzers" heeft tot den Gemeenteraad het verzoek ge richt, éen of meer scliool-artsen aan te stel len voor 't Lager ouderwijs in deze Gemeente. De beer Sarturius, klerk der Posterijen en Telegrafie te Gennep, wordt 1 Mei overge plaatst naar Amersfoort. Met een enkel woord hebben we in ons vorig nummer bericht, dat het Diaconie oude mannen- en vrouweuhuis der Ned. Her vormde gemeente tal worden verbouwd. We lezen daarover thans in de »St.Ct.": Door den algemeenen kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente alhier is met alge- meene stemmen het voorstel aangenomen van ds. Van Aalst om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den bouw van een nieuw Oude Mannen- en Vrouwenhuis, en wel ter vervanging van het tegenwoordige, dat in vele opzichten niet langer voldoet, zelfs aan de billijke eischen van dezen tijd, op hygië nisch gebied. De kerkeraad heeft een com missie benoemd lot het bijeenbrengen van het daartoe benoodigde kapitaal. Zy bestaat uU de predikanten ij. J. ter Haar Roraeny, W. J. Meiuers en D. J. van Aalst, benevens de ouderlingen jhr.J. W. A. Barchmrm Wuy- tiers van Vliet en W. Kleber, mei de dia kenen C. J. van Fyberben en T. van Daal. De majoors J. H. van der Burg en A. Hol land, van het 5e regiment infanterie, zullen deelnemen aan de iustructie-serie welke van 5 tol ld Juni in de Legerplaats bij Harskamp wordt gehouden. Tot militie-luitenant bij hot 5e regiment infanterie zyn benoemd de milicien-sergean ten J. C. A. de KruylT, A." Mulder en H. Bos, van het korps. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst werd heden uitgereikt aan den militair kleermaker W. A. Peters, van het 5e regiment infanterie. Luitenants D. J. Couvée en A. G. J. C. Wilkens, thans gedetacheerd bij de Rijschool hier, worden gedetacheerd onderscheidenlijk bij het depot van het le regiment vcld-ar- tillerie te Utrecht en dat van het 2e regiment te 'sGravenhage. Bij beschikking van den Minister vau Oor log is de le luitenant C. A. Prins, van het le regiment veld-arlillerie, in verband met zijn detacheering als instructeur bij de Rij school te Amersfoort, eervol ontheven uit de lunctie van plaatsvervangend lid der provin ciale keuringscommissie voor. de paardenfok kerijen in de provinciën Drente, Overijsel, Gelderland en Utrecht, en als zoodanig be noemd de le luitenant M. I. Looijen, van het le regiment veldartillerie te Utrecht. Ter zake van zyn gedrag gedurende den tocht naar de Gajoe- en Alaslanden, van Februati tol Juli 1901, is benoemd tot ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde de van het leger hier te lande bij dat in Neder- landscti-Indië gedetacheerde le luitenant der artillerie J. O. J. Kempees. Bij Kon. besluit is op zys verzoek eervol uit den militairen dienst onts'agen de kolonel J. G. Blaauw, commandant van het 2eregi- mert huzaren en is hem de rang vangene- raal-majoor verleend; en is benoemd bij de cavalerie tot cora- mant vun het 2e regiment huzaren de ko lonel op non-activiteit W. P. Bogaert, van dat wapen, wordende hij hiermede in ac tieven dienst hersteld. Luitenant R. A. baron Van Hardenbroek van Lookhorst, van het 3e regiment huzaren, vroeger hier in garnizoen, is met ingang van 1 Mei benoemd tot ordonnance-ollicier van H. M. de Koningin. De heer F. van der Goes, candidaat-Kamer- lid van de S. D. A. P. in het boofd-kiesdis- trict Amersfoort, had Dinsdagavond in «Ami- citia" een mooi volle zaal, toen bij zou spre ken over «Vier jaar christelijke regeering". Spr. wilde geen uitvoerig schuldenregisler geven van hel nu aan het bewind zjjnd Mi nisterie, dat als burgelijke regeering juist zoo is als een liberaal Kabinet. Voor bet goed begrijpen der socialistische idee is bet noodzakelijk, in te zien dat het proletariaat als klasse niets te verwachten beeft van de bourgeoisie, onverschillig welke nuance het roer in handen heeft. Zouals Marx en Engels het reeds in het communis tisch manifest hebben uitgedrukt, is de ge- heele bourgeoisie, niettegenstaande enkele de mocratische allures, éen groote reacliounaire massu. Twee voorbeelden kunnen het duide lijk maken op economisch terrein de libe ralen misgunnen den clericalen den lof van het onderdrukken der spoorwegstaking, en de liberale regeering liet op slakeode Rot- terdamsche bootwerkers schieten. Op politiek gebied is 't niet andersoud lood om oud ijzer. Een tweede voorbeeldjs bet in Amsterdam IX gebeurde, waar Bijleveld boven Troelstra werd gekozen, en te Veendam waar Schmidt in plaats van Troelstra werd gesteund door de liberalen. En hoe komt nu die partij verdeeling. In den bloeitijd van het liberalisme, waarin veel prijzenswaards tot staud is gebracht, en waarvan de atrydende arbeidersparty thans nog de vruchten plukt, was de anli- revolulionnaire partij een behoudende partij. De liberale partij was eert werkelijk vrijzin nige party en de anti-re volution nairen waren uiterst conservatief. De richting Groen van Prinsterer was een reactionnaire party omdat ze vertegenwoordigde de kleine burgery. Daarin ligt de geheele politieke geschiedenis van die partij. Komen we nu in de jaren na 70, toen zich bier meer begon te vertonnen de onaf hankelijke arbei-lersparly. Naarmate het duidelijker werd dat we kregen de ontwa king van bet klassebesef by de arbeiders, werden de burgerpartijen éen tegen de ar beiders. Wat we daarna hebben gekregen op sociaal terrein, hebben we van beide par tijen gekregen onder den druk van de socialisten. Opmerkelijk is het, dat we de beste arbeidswet kregen van het clericaal Kabinet in 1889, maar dat was nog niets dan een uitwerking van het liberale wetje Van Houten. Ten goede en ten kwade zijn ze tegenover de arbeiders eenze geven wat ze niet durven onthouden en geven niet het meeste wat men geven kan, maar wel bet allerminste. Nooit is bet iets wat uit de volheid van eigen sociaal gemoed door een burgerlijke party aan het proletariaat wordt gegeven. bpr. geloofde, dat er een tijd zal komen, waarin de zoogenaamd kerkelijke arbeiders zullen gaan inzien, dat ze niet meer behoo- ren bij de kerkelijke partijen, en ze met alle arbeiders zullen samenwerken, met behoud van hun geloof, tegen het kapitalisme. Clerical» on liberale patroons weten elkaar wel te vindon. Dat voorbeeld zal door de arbeiders worden gevolgd, maar wanneer voor die gebeurtenis nog een groote stoot moet worden gegeven, dan meent spr., dat de huidige Regeering dien stoot zul toe brengen. De kerkelijke arbeiders komen al dichter tot ons. We zien dat nu reeds. Van Kol is gesteld door de kutholieke arbeiders en ook zien we, dat zelfs priesters tot ons komen. Daarvoor zijn we de Regeering dank baar. Dat wischt haar geheele schuldregis ter uit. De clericale Regeering leert door haar daden wat geschieden moet. Spr. meent hiermee het onderwerp te hebben behandeld en te hebben aangetoond, dat we zijn niet anti-.dericaal, niet anti-libe raal, maar sociaal. De Verceniging van Directeuren van Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus zal 29 April in «American Hotel" te Amsterdam haar 14e Algemeens vergadering houden. Tot de punten van behandeling behooren o.a. «De nieuwe opleiding tot zeeofficier op het Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord", te bespreken door den kapitein ter-zee W. J. de Bruyne, commandant van dat Instituutvoorstel van vier leden om aan den Minister van Oorlog een verzoek le richten, om stoornis in den geregeldeu gang van het onderwijs, veroorzaakt door de mi litaire verplichtingen van de leerlingen, zoo veel mogelijk to voorkomen; voorstel van drie leden om den Minister van Binnenland- sche Zaken te verzoeken, art. 18 v.in het al gemeen reglement voor de eindexamens der Hoogere Burgerscholen zoodanig te wijzigen, dat het cijfer 7 behaald moet worden bij het schriftelijk examen in eenig vak om een can- didaat vrijstelling te geven van het monde ling examen in dat vak, en dat de vrijstelling van mondeling examen in eenig vak dan on afhankelijk worde van den uitslag van hel schriftelijk examen in eenig ander vak. In een Dinsdag le Utrecht gehouden ver gadering van gemachtigdeu van verscbilleude landbouwvereenigingen uil deze provincie, is de provinciale «Sticbtsche Boerenbond" thans definitief opgericht eu werden de Statuten vastgesteld. De «Sticbtsche Boerenbond" zal toetreden lot den algeineeueu Nederl. Boeren bond. Het provinciaal bestuur bestuat uit de iieeren jhr. nar. J. de Wijkerslooibde Weer- destein, te Utrecht, Voorzitter C. Geertsma, te Leusden, onder-voorzitter; J. Snel, te Maartensdijk, SecretarisJ. van Rossum, te Houten, plaalsv. secretarisJ. van Oostrom, te Veldhuizen, PeuningmeesterF. Staver, te Snelrewaard, plaatsvervangend penning meester; C. Goes, te Mijdrecht; VV. van 'l Klooster, te Eemoes en W. Vernoy, te Werk- hoveu, als Commissarissen. Uit dit Bestuur treedt een uitvoerend col lege op, bestaande uit de heeren De Wijker- slootb, Snel en Van Oostrom tot behandeling der loopende zaken. Het doel van den Bond, die zich evenals de Nod. Boerenbond plaats op den grondslag van christendom, huisgezin en eigendom, is onder andere door stichting van plaatselijke Boerenbonden, door bevordering der uit breiding van den werkkring van bestaande boerenvereenigingen in dit gewest, en door aaneensluiting en onderlinge voorlichting op alle gebied, een krachtige beweging in deze provincie in liet leven te roepen ten gunste van de welvaart van den Boerenstand op zedelijk en stoffelijk gebied. Aangesloten zijn reeds de landbouwveree nigingen van Utrecht, Oudenrijn, Houten, Eemnes, Mijdrecht, Snelrewaard, Werkhoven, Leusden en VVyk-bij-Duurstede, terwyl de toetreding van verschillende andere veree- nigingeu binnenkort kun worden te gemout gezien. Als bate van de beide avonden door dilet tanten op 11 eu 12 Maart in «Ainicitia" hier gegeven ten voordeele van de «Ned. vereemgiug voor lupus-lyders" te Rotterdam is aan dr. Bol laan overgemaakt het bedrag van f 231.10. De vierde openbare feestelijke veigadering van de Ordonnansen-vereeniging Wiltiel- mina" zal Zaterdagavond plaats hebben in «De Arend". Het batig saldo komt weer ten goede van de vereeniging «Kindervoeding", wier Bestuur een dankbetuiging tot de ordonnansen richtte voor door ben reeds vau vorige uitvoeringen toegezonden bijdragen. Vanwege de plaatselijke afdeeling van het >Utrechtscli genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal hier 26 Mei een keuring van vrouwelyk fokvee (runderen) worden gehouden. By de aanbesteding voor de verving der militaire gebouwen en werken te 's-Graven- liaue was minste inschrijver de heer J. R. vau 't Huff, met f2639. De Commissaris van politie in de 2e at- deeling te Utrecht, bericht, dut te Utrecht een handelaar in luxe-paarden is gevestigd, die als soliede bekend staat, van welke om standigheid door een persoon van dien zelfden naatn, zekeren S. T., wonende in wijk C., die op zijn papier en briefkaarten «handel in luxe paarden" deed drukken, gebruik wordt gemaakt om goederen bij verschillende zoowel te Utrecht als elders wonende win keliers machtig to worden, waarvan de be taling uitblijft. Anderen bladen wordt verzocht, dit bericht over te nemen. Door de politie te Zeist werd ontdekt dat een in hot Politieblad gesignaleerde, die 14 dagen gevaugeuisstraf te goed bad wegens mishandeling van een politieagent te Amers foort, zich to het dorp had gevestigd. Ter stond werd hij aangehouden en op transport naar Utrecht gesteld, teneinde zijn rekening met de justitie te vereffenen. Te Baarn is gister in den ouderdom van 6U jaar overleden mej. M. H. Vleining ge durende 39 jaren Directrice van de Amalia Bewaarschool. Als ons ernstig op tekortkomingen gewezen wordt door hen, die aan de zelfde feilen mank gaan, moet het komische daarvan ons beletten, boos te worden, doch ons lachend beterschap doen beloven. Een hoogst opmerkelijke drukfout komt voor in liet anti-revolutionnuire weekblad «De Hoeksche Waard" waar het bekende drult- foutenduiveltje ds. Van der Valk doet scbry- ven «Wie zich nu wil laten beetnemen, heeft daartoe volop gelegenheid en steune straks het Cnristelijk ministerie." Het volbrengen van het reuzenwerk van de Simplon-tunnel heeft in den jongsten tjjd weer het vraagstuk van de gesteldheid van het «innerlijke wezen" der planeet waar wjj, aardbewoners, op vertoeven, aan de orde gebracht. Het middelpunt van de Simplon- tuutiel ligt wel niet dieper dtn circa 130 J Meter onder de oppervlakte, maar van de begin- en eindpunten van de tunnel is het 10 000 Meter verwijderd; voor de geologen dus een ryk en dankbaar gebied van onder zoek. Allerlei vraagstukken, welke men reeds als opgelost meende te kunnen bescbouweu, zyn weer «zwevend" geworden, zooalsis het binnensteder aarde een compacte massa? Neemt de warmtegraad, naar gelang men dieper doordringt, constant toe, zoodat we ons moeten voorstellen, dat reeds op een diepte van enkole mijlen alle bekende metalen slechts iu gesmolten toestand en op uög grooter diepte als gasvormig bestaanbaar zyn De jongste wetenschappelijke onderzoekin gen hadden dit resultaat, dut men thans ge neigd is beide vragen in ontkerinenden zin te beantwoorden. De meening van Humboldt, dat de vulkanen de «veiligheidskleppen" zijn, waardoor de vuurhaard van het binnen ste der aarde zich een uitweg baant en waardoor het bersten van de betrekkelijk dunne aardkorst wordt verhoed, is vrijwel onhoudbaar gebleken. Vulgens de wet, dat de warmte in de bovenste aardlagen bij elke 35 Meter diepte met éen graad toeneemt, zou in het middelpunt der aarde een hitte van meer dan 193000 graden moeten beer- schen. Ook dit is in hooge mate onwaar schijnlijk en berust slechts op een reken sommetje, een theorie, welke in de practyk niet opgaat, 't Is veeleer aanneeralyk, dat op zekere diepte, die de grens van het af- koelingspruces der aarde vormt, de tempe ratuur op éen hoogte blijft. Die temperatuur kan van dien aard zijn, dat metalen crslechts in gasvorm kunnen voorkomeD. Onlogisch is het echter, voor het binnenste der aarde eeu hoogere temperatuur aan te nemen dan voor het geweldige centrum der zon, waar van de warmte volgens de jongste onder zoekingen op 5000 7000 graden mag worden geschat. Mogen wy deze temperatuur aan nemen^ voor de diepste lagen aei aarde, dan is nog niet bewezen, dat de materie aldaar in vloeibaren of gasvormige» toestand zou zijn. Met zekerheid is slechts aan le nemen, dat men in de «ingewanden der aarde" de elementen slechts in zuiveren vorm kan aantreffen. En zeer wel dankbaar mag men het achten, dat op een diepte van eenige mijlen waar reeds een druk van tiendui zenden atmospheren heerscht de materie, ondanks don hoogen hittegraad, vast blyft. Men zou hier van «gassen in vasten vorm" kunnen spreken. Van den vulkaan, waar we op heeten te «dansen", blyft dus bitter weinig over. Uit de jongste onderzoekingen is ook af geleid, dat er ondor dö gebergten en ook onder het vasteland «holenmoeten voorko men van een uitgestrektheid en een omvang welke de stoutste verbeelding niet kun voor stellen. En daarmee heeft do wetenschappe lijke man tevens een leidraad om zich het proces te kunnen voorstellen, hetwelk tot geweldige vulkanische uitbarstingen moet leiden. De monster-vuurhaard, die de kern

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2