Zaterdag 22 April 1905. No. 5647. 54e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. De drie knoopen. Ingezonden. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Oinsdaij-, Vonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco por post /'4.15. Advertentiën 6 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten do stad worden de incasseerkostun in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. In verband met het Paaschfeest zullen do vol- gende nummers van dit blad NIET Dinsdag- en Donderdag avond verschijnen, doch Woensdagen Zaterdag. De Minister van Binnenlandeche Zaken heeft bepaald dat voor de periodieke Kamerverkiezing de stemming, zoo die noodig is, zal plaats heb ben op Vrijdag 10 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 28 Juni. Door Gedeputeerde Staten van deze Provincie zijn weder 6 lotelingen der lichting 1905 onge schikt verklaard voor den militairen dienst. Op beide Paaschdagen is het Bureau van den Burgerlijken Stand 's ochtends van half negen tot "negen uur geopend iudien daartoe door be langhebbenden mondeling of schriftelijk aan het Gemeentehuis uiterlijk tusschen 8 en 8uur voormiddags aanvrage geschiedt, doch uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. Aan het onlangs vermelde bericht, dat mr. W. H. de Beaufort voor een candidatuur in het district Sliedrecht heeft bedankt, kan worden toegevoegd, dat thans door de Centrale liberale kiesvereeniging in het district Amersfoort mr. W. H. de Beaufort met algemeeue stemmen definitief caudidaat is gesteld. We vernemen bij geruchte, dat het geenszins onmogelijk zou zijn, dat ook van Christelijk Historische zijde in het kiesdistrict Amersfoort een candidaat voor den Kamerzetel wordt ge steld. In haar Woensdagavond gehouden vergadering heeft de plaatselijke anti-revolutionnaire kies vereeniging met op 2 na algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De A-R. Kiesvereeniging „Ned. en Oranje" te Amersfoort acht de ontslag-aanvrage van den heer Vols Heijn als Gemeenteraad'».d zijn toelichting gehoord volkomen gerecht vaardigd, en betreurt de houding van de twee andere anti-revolutionnaire Raadsleden in zake het voorstel om de subsidie-aanvruge voor de Industrie eerst in de afdeelingen te onderzoeken". In verband met de vele aanvragen om uit breiding van het plaatselijk telefoonnet worden enkele houton telefoonpalen door ijzeren torens vervangen, die den dradenlast vermogen te tor- schen. Het middels een reuzenbok opstellen der ge vaarten lokt heel wat toeschouwers. Mej. A. G. van den Berg behaalde óok de aanteekening vrije en orde-oefeningen. De heer W. F. A. Groenhuizen is benoemd tot jury-lid voor den étalage-wedstrijd, die door de afdeeliug Utrecht van den „Ned. Horlogemakers Bond" is uitgeschreven tegen 2G, 27 en 28 April. De heer J. O. Oh. L. It. van den Berg, thans gérant van het hotel „Do Berg", is benoemd tot restaurateur van het Óonlraul-station te Amster dam. Bij het openen van den eersten spoorweg in Nederlnndsoh West-Indië is wijlen jnr. mr. T. A. J. van Asch van Wijok herdacht, van wieu de Directeur de koloniale spoorwegen onder meer zeide „Warmer en trouwer vriend dan de vroegere Gouverneur Van Asch vnn Wijck heeft Suriname zeker niet gekend. Vermocht hij het nick, tijdens zijn bestuur hier de middelen te verkrijgen om de kolonie te doen bloeien, later, tot het Minis terschap geroepen, bleek de oude genegenheid niet geweken en mocht het hem gelukken van het Moederland op onbekrompen wijze den on- misbaren geldelijken steun voor zijn plannen te erlangen. „Zyn dood belette helaas, dat hy resultaten zag van zijn werk, maar een troost is het hem geweest in zijn laatste, bittere weken, dat zijn belangstelling en liefde voor Suriname werden gedeeld door den Gouverneur, dien hij het best in staut had geacht, zijn plannen tot uitvoering te brengen, en die de taak had aanvaard." De Gouverneur van Suriname, de heer Lely, zeide o. a. „In het bijzonder herdonk ik, en ik geloof, ook gij allen, op dezen dag jbr. Van Asch Yan Wijck. Door zijn optreden als Minister is deze spoorweg tot stand gekomen. Aan zijn hande lingen als Gouverneur hebben wij het te danken, dat reeds thans over groote lengte langs don spoorweg een groot aautul kolonisten zich ge vestigd heeft. Hij toch was het, die als Gouver neur den stoot gaf tot uitbreiding van de ves tiging langs bet pad van Wanica, en evenzeer was hij het, die de Verordening van 1895, waarbij nieuwe voorwaarden werden vastgesteld voordo vestiging van immigranten, den grondbing heeft felegd voor de krachtige ontwikkeling van den leinen landbouw, waarvan wij thans allerwege in de kolonie getuige kunnen ziju." Door de Orthodoxe Kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" zijn tot candidaten voor hot Kies college bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier gekozen de heeren J. J. Berends, H. G. van Ginkel, T. van Hoogevest, H. C. van der Horst, Noorman en A. Smeitink, (allen aftredend), enevens de heeren: D. Ruvs, J. T„ H. de Jong Schouwenburg, J. de Valk Jr en A.J. de Wilde. Bij de hedenmiddag te 3 uur in „Amicitia" gehouden spoedeischende vergadering van het plaatselijk Nuts-departement werd verslag uit gebracht van de gister gehouden gecombineerde vergadering der Besturen van Industrieschool, Fröbelschool en Nuts-departement, welke aan vankelijk en voorwaardelijk tot overeenstemming zijn gekomen. 2). Hy haalde een bordpapieren doosje te voorschijn en gaf het mij. Het bevatte een kleine, roodt knoop vervaardigd uit een edelgesteente, gelijkend op Mexi- caansche opalen. „1-Iet was de eersto oproe. ing", vervolgde Estes, „eu binnen drie dagen zou ik op weg hebben inoclen zijn naar Berlijn om mijn instructies to ontvangen". „Je weigerde dus?" „Om Betty", zeide de jonge man. „Jo moet begrijpen", giug bij verder, „dat deze „dienst" slechts eens van een lid kan wordou ge vraagd. Hij kan weigeren, inuar in dat geval is er een boete te betalen eu die vervalt ua do derdo waar schuwing", „Nu, en?" „Moet worden betaald, versta je. Indien niet door w®'8erachtige, dan door den agent van de „Veer tig door wien do oproeping ia gedaan. Dit maakt het duidelijkni0t waarBsleucourt en zyn eereschuld „Wanneer wist je betvan hem bedoel ik?' „Uier is de tweede knoop. Baleneourt liet hein ra myn hand glyden, juist vóór wjj aan tafel gingen". „Niet to gelooveu, onmogelijk I Baleneourt is ecu man en jy bent een jongen. Een daad van jeugdige dwaasheidniemand, behalve een vijand".... „Jo vergeet, dat bet zyn leveu of hot myne geldt", viel Estes mij kalm in de reden. irjo vertelde beui „Maar George, bet is ontzettend; er moet een uit weg gevonden worden en by weet dien, daar ben ik zeker van". „Eu als er een uitweg was?" I „Wat de mau ook is, by kan locb niet schelyk zyn als bij weet., van Betty „Dat is bet juist. Baleneourt vroeg baar ten huwelijk nu tien dagen geleden, juist oer ik den eersteu rooden knoop ontving." Ik was sprakeloos, de monsterachtigheid van de zaak drong plotseliug tot mjj door, „De politie", zeide ik, maar Estes schudde het hoofd. „Dat zou slechts uitstel zyn", zeide by. „Neeu", vei volgde tig. „bet zou bel bui-te zijn een limiet te bobben, zooals nu, want dat is zeker, Uu'cu- court zal woord houden. Eerst na 31 Mei beu ik veilig". „Dan moeten wij don strijd aanbinden met dien Baleneourt, dien zoon van de „Dageraad". Wij waren nu bij do club gekoiuun. Een oogen- blik hieldeu wij elkanders banden vast. „Ueen woord legen Betty", duisterde by. „Natuurlijk", toen gingen wij naar boven uaar \le rookkamer, waar wy Crawfurd zagen zitten over zyn vierdo wbiskey-soda. De klok sloeg drio uur eu wij brachten Estos naar zyn kamers en bleven dien uaeht by bom. Wy hadden nog twee maanden vóór den Sleu Moi. April ging zonder incideut voorbij cu 801118 bel moeilijk om te gelooveu, dat er werkelijk ecu wedstrijd was. Toch namen wy onzo voorzorgen en do gebeele maand verloren wy Estes niet uil hel oog. Slechts anderhalf uur 'suvonds, om correct to zyn, zagen wij hem niet; dan was hij by Betty en ik hield dan de waoht op straat, rillend van du kou En ik kroog er geen dankje voor, want Belly was A Is gevolg hiervan werd besloten tot ophef fing der Huisvlijtaehool voor meisjes omdat dit onderwijs Woensdag- eti Zuterdagmiddag aan do Industrieschool wordt gegeven. Tevens verklaarde hut Dopnrteuieut zich bereid een jaarlijksch subsidie van f700 te verleenen aan de Industrieschool wanneer blykt, dut do daarvan verbonden inrichting voor fröbolon van zoodanigen aard ia, dat de bestaande Nuts-frö- belschool aan de Langogracht overbodig kan worden geacht. Als wel van zelf spreekt, zullen de Besturen der drie vereenijnngcu de goedkeuring van een en ander vragen aan du ledon dier voreonigingen en eerst dan een definitief besluit nemen. Bij den heer J. W. van Achtorbergh, Wost- singel 41, is binnen gevlogen een groote blauwo postduif, die aan een der pooten een ring draagt waarop D. A. O.17. Zij is voor den rechthebbende daar teiug te bekomen. Tot wijkverpleegsters van de vereeniging „Het Groene Kruis" zijn benoemd de zusters A.Diemont te Haarlem, en A. Bakker, te Bloemendaal. Blijkens advertentie in dit nummer zal de vereeniging 1 Mei haar zegenrijk werk beginnen. De zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst is heden op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan sergeant-majoor F. de Boer, van het 5e ro- giment infanterie. Nogmaals herinneren we aan de U. D. I con coursen, welko morgen en overmorgen zich wel in zeer druk bezoek zullen mogen verheugen nu de Woodgreen's niet te Hilversum komen spelen. Men schrijft uit Bunschoten: In de laatste paar dagen worden ontzaglijke massa's visch hier aangobracht. De haring zit dicht tegen de Spakenburger kust. l>e visschers, die aankomen, zeggen„de zeo leit droog. Je kun zu wel vangen met een broek a'je de puupen dicht bingden". Gelukkig voor Spakenburg, dat or nu zooveel komt, maar ook, juist door de groote hoeveel heid, wordt ze weer zoo goedkoop. Over eigen fouten ergert men zich zelden, tenzij men zo bij anderen waarneemt. Het upuemen van Ingezonden stukken brotigt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Mug ik u beleefd verzoeken, het onder zeer uit de hoogte legen my, omdat zij heel goed begreep, dat er iets gaande was, wat wy baar uiet wilden vertollen, maar bet hielp Oeorge de zaak te vergelen eu zoo lelde ik bet by de rest van ous dagwerk op en bleef kalm. Voor de rost deden wy niets dan een paar mau- nen aauatelleu om Baleueourt'a dotn eu laten te eontroleeren, eu kregen wy een rapport ooi 8 uar iedereu avond. Hel was een groote opluchting, dat wy ous uiet to bemoeien hadden met hot eten van den jongen, daar vergif niet in de voorwaarden was opgenomun, en wal men van Balouoourt ook mocht deuken, by was in de ullereerate plaats een gentle man. Zoo ging April dan kalm voorbijde helft van den tyd was gepasseerd eu toen kwam Mei meieou verrassing. Ouzo man ik bedoul Baleroourt verdween, eu by deed dit zóo handig, alsuf er geun controle op zyu persoon bestond. Toen bel hoont der bewakers ons met schaam te eu euu stortvloed van woorden kwam vertellen, dat Ualeiieourt weg was, viel ik hem in do reden cu vroeg oin feiteu. Er was er maar óon. Bulencourl was „nou est", dat was alles wat or vau to vertellen was. Wy zonden de mau nou derhalve weg eu hielden krijgsraad. Eén ding was zeker hel gevaar vau langer iu do stad te blijven. Er kou zooveel gebeuren in do drukte, en ouzo vrioud Baleneourt was vindingrijk. Er bestaat althans kans, dal oen schoorsteen plot seling op iemands hoold valt, of dat mon overreden wordt door oen woesten autoniobiolbesluurder. En wie zou dun de waarheid wotun? Ougelukkeu komoii voor. Hot was dus dringend noodzakelijk, de stad te voriuteu, maar waarheen „Hoodsinau's Lodge", zcido Crawfurd aurzoleud, maar ik bogroelto dit denkbeeld mot vreugde. „Juist wat we hohhou mootmi", -oide ik. „Ik zul dadelijk aau den huisbewaarder eeiuuu eu wij kun staande te plaatsen in Uw blad, hetgeen dezer dagen in meenlero dagbladen voor kwam «Naar De Volksbond" vernoemt, beeft het gebruik van veraccjjnsd gedistilleerd per hoofd der bevolking voor 1004 in ons land bedragen 7.05 Liter a 50°/0, een cijfer zóo laag als sedert 1870 niet is voorgekomen. «Sinds 1877, toen het 9.08 Liter bedroeg, is bet gebruik per jaar en per hoofd gelei delik bijna 2l/a Liter verminderd. Dln bet lc kwartaal van dit jaar heeft de znccjjns weder f2500110 minder opgeleverd »dan in het lu kwartaal van 1904. «Waarlijk cijfers die verblijden." Vooral voor de drankbestrijders-vereent- gingen in Nederland is een kjjk op die cijfers verblijdend, die hiordoor haar werkzaam heden met succes bekroond zien niet minder verblijdend voor hen, die van meoning zijn, dut het werk dier vereenigingen niets beduidt. Hoe geruststellend moet zoo n opgave werken bij hen, die zich beangst maken, geen resul taten te zien der beweging door «le drank bestrijders van allerlei richting in Nederland gemaakt. U, geuchte Redactie, dankend voor de plaatsing dezer regelen, heb ik de eer te zijn TH. IMANCHI, Lid van hel drankbestr. genootschap *11 et Kruisverbond." Predikbeurten. Zondag 29 April. Evany. Luth. kerk. len Paacchdag. Voormidd. 10 uur, Ds. Do Meyere. 2eu Paasohdag. Doopsgezinde Kring. Voormidd. 10'j, uur, Di. Too Cate, pred. lo Apeldoorn. UedieoiDg van deu H. Doop. Remonstrantiche kerk Voormidd. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk A len Paasohdag. 's Avonds 10 uur, Ds. Donnor. Openbare Belijdenis des geloofs. 's Avonds ö'/i uur, Ds. Donuer. 2e» Paaichdag. Voormidd. 10 uur. Ds. Douner. Gereform. kerk B. len Pauscbdag. Voormidd. 10 uur, Da. Teerink. Openbare belijdenis des gelooft. 'a Avonds 6'/, uur, Ds. Teerink. 2en Paasohdag, Voormidd. 10 uur, Ds. üispou Jr. pred. te Basra. Vrije Gereform. Gemeente. len Paasuhdag. Voormidd. 9'/, uur, De. Meyer, prod, te Zslhem. 2en Panschdng. Voormidd. 9'/i uur, De. Meyer. nen Donderdag vertrekken. Ik noodig u allen uil, een maand by my te komeu. Natuurlijk vragen wij üutiy eu haar moedor óok; die zoudsn tool) iu Juut gekomen zyn". Hoodmau's Ledge is een vsn de Vole kleine eilan den langs do kust boven Portland. Eenigo jaren ge leden kwam by bjj mij op, het eilandje te koope i— bet is slechts drie roedeu groot eu later liet ik er eeu huis neerzetten, niots elegants, maar goed in gericht, een model van een vrijgezellen-woning. Voor ons dool was er geen betere plaats. Het eiland was klein eu lag in de Oliviers taai, een myl vau de kust eu er was slechts éen ander eilandje, do „Viugerhoed" genaamd, eeu kwart mijl verder. Daar waren wy dus veilig. Uier konden wy gerust lachen ovor Baleneourt on do gehsimsinnige „Veer tig". Hot zou koud zyu in doicu tijd van bet jaar, maar or kou gostookt worden en er was volop drijf hout. Het eenigo was. mijn suiter te overtuigen, dat Hoodmau's Lodge eon betore gelegenheid was om te wonen dan Graiueroy Park. Ten slotte liet ik Betty dit in orde maken. „Ik kan mij op liet oognublik niet duidelijker uitdruk ken", eindigde ia myn betoog, „maar bet zal beter voor George tUn. Wil jo bot doen?" „Jo wilt my dus niet in bol vsrtrouweu nemen? Neen, je behoeft uiet te proleslueren er ia euu geheim en ik diendo het te weten, tnaar jo hebt liet zóo slim aangelegd, dat my geen keuze overblijft. Beter voor George? Zeer goed, Leicesteri«. zal ge hoorzamen, maar denk ur aan, dat bet je later ui opbreken, u.dico jo ten minste goon gegronde rede nen kunt gevon voor dozo bolachljjko gohoiiuziuuig- boid". En dit zeggende ging Betty booe boen. Slot volyt.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1