Zaterdag 29 April 1905. No. 5649. 54e Jaargang. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER ven Amersfoort, Gezien Artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 2. Mei aanstaande, des namiddags te 1'/» ure. Amersfoort, 27 April 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS tbd AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dal bij hun besluit van heden ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan H. LABLANS, wonende alhier, vergunning is verleend tot de opricbting van eeno broodbakkerij in bet perceel aan de Bisschopsweg, wijk I. No. 52, ka dastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie B. ïïo. 2877. Amersfoort, 27 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter keunis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat bet door den Directeur van 'a Rijks directe belastingen, enz. te Amsterdam executeur verklaard kohier No. 5, van de Psreoneele belasting over hot dienstjaar 1904/1905 aan don Ontvanger van 's Rijks direote belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op dun by de wet bepsalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 27. April 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Ge- meeute AMERSFOORT; Gelet op art. 11 der Drankwet; Noodigon de bonders van vergunningen tot den verkoop van sterkendrank in het klein uit, indien zij vergunning wenscbcn te verkrijgen tot den ver koop van sterkéncirank in bet klein op don open baren weg, biervan vóór 10 Mei e. k. aan Burgemeester en Wethouders bericht te ziuden. Amersfoort, 29 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, J. G STENFERT KROESE. Industrie- en huishoudschool. Woensdagavond werd iu »Ons 11 nis'' aan de Kot-tegi-acht onder voorzitting van den heer J. Bolk ook de vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging, waarin zooals we Zaterdag na do ledenvergadering van het Nuts-departeinent schrev t de hoofdschotel zou zijn het regelen van het fröbelen. De notulen der 6e Algemeene vergadering, gehouden 18 April, werden gelezen en onge wijzigd vastgesteld onder dankbetuiging. Feuilleton. DE STILLE HEER. Toen we getrouwd waren, huurden we een woning van vyf kamers: salon, eetkamer, slaapkamer, stu deerkamer voor mij en logeerkamer. Die laatste is een kostbaarder ding, dan men gewoonlijk denkt; een logeerkamer verhoogt jo uitgaven aanmerkelijk. Want als men in 't bezit is van een logeerkamer, melden zich alle wekeD nichtjes, tantes, zusters en neven, die niet graag op hun eeuije in een hotel hun intrek nemen, tot een korter of langer bezoek aan, wal lang niet zoo dikwijls gebeurt, als men ge dwongen is, den gast iu een hoekje ouder te brengen, deauoods in de tot bed veranderde badkuip. Toch waren, niettegenstaande de kostbaarheid van deze vijfde kamer, mijn vrouw en ik overtuigd van haar noodzakkelijkheid, in do lang niet verkeerde veronderstelling dat die mettertijd door een persoon iu beslag zou worden genomen, die niet als gast zou kunnen worden besohouwd. En we hadden ons niet vergiBt eu onze Trude maakte van de logeerkamer een kinderkamer. Als zoodanig was ze twee jaar lang iu gebruikhet kleino menschenkind huisde tot vreugde zijner ouders, eerst met eon baker, later met een kinderjuffrouwhet dronk, schreeuwde en speelde afwisselend, als het niet sliep, dat het een lust was. Eindelijk echter stond mjjn vrouw, die men dikwjjlsgenoeg er verwijten van had gemaakt, dat we het kind aan vreemde lui toever trouwd wat mijns inziens niet anders kon, daar ik mijn nachtrust niet kon missen er op, dat de kinderkamer opgeheven en Truitje, die zich nu 's tiaohts bedaard hield, in onse slaapkamer opgeno men werd. Namens de Commissie tot nazien der Re kening over 1904 rapporteerde mej. F,. Middel burg, dat die in de beste orde is bevonden. De Penningmeester, de heer N. E. Rost, werd hierop onder dankbetuiging gedechar geerd van zijn beheer. Aan de orde kwam hierna de regeling van liet fröbelen. De Voorzitter herinnerde, dat in de vorige vergadering het Bestuur reeds te kennen gaf. ernstig geneigd te zijn de bestaande Nuts- Fröbelschool te helpen, liet zat echter op de geldmiddelen. Dit stond echter bij het Bestuur vast, dat, als het der Fröbelschool niet de helpende hand bood, die school moest te niet gaan óok omdat het Nuis-departoment niet tege lijkertijd den Fröbel-opieidingscursus van de Industrieschool en haar Fröbelschool kan steunen. De gemiddelde Ontvangsten en Uitgaven der Fröbelschool hebben over da jaren 1900 tot en rnet 1004 bedragen f 1243. Het Bestuur hoeft zich niet ontveinsd, dat bij opheffing der Nuts-Fröbelschool de vrij willige bijdragen daarvoor eenige verminde ring zouden ondergaan, maar toch mocht de Industrieschool de Fröbelschool niet aan haar lot overlaten, te meer daar laatstbedoelde hoogstwaarschijnlijk de Industrieschool van nut kan zijn. Het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is niet ongeneigd, voor het aan de Industrieschool te geven opleidingsonderwijs in fiöhelen voor eens een subsidie van f1000 te verleenen, in welk geval liet Nuts-departement een jaarlijksch subsidie van f700 verstrekt. De Secretaris, de lieer F. Wesseling, vuile deze mededeelingen aan door te zeggen, dat de Secretaris van het Nuts-departement en hij een bezoek brachten aan den Alge- mecnen Secretaris der ïMaatsohappij tot Nut van 't Algemeen'', die zich bijzonder interes seerde voor de Industrieschool als inrichting van vakonderwijs, waaraan nog wél eeu leer school voor frübel-onderwijzeressen zouworden verbonden. Hij vroeg een plattegrond dei- gebouwen en sprak als zijn meening uit, dat het Hoofdbestuur het geheel met hem eens zou zijn, dat de Maatschappij hier behoorde te subsidieeren. Hij vroeg nog opgaaf der extra-inriciitingskoslen en gat in overwegiug, f 1000 subsidie te vragen van de Maatschappij, niet twijfelend dat <1; speciale commissie ad hoe uil het Hoofdbestuur direct zal meegaan, en óok te vragen een j tarlijksche bijdrage van f200 a 1'300 voor de fröbel-opleiding. De Voorzitter deelde nog mede, dat Dit gebeurde dan ook. Maar wat moesten we nu met de vijfde kamer beginnen? Haar weer tot logeerkamer inrichten „Om alles ter wereld niet" meende mijn vrouw. „Over aoht weken viert oom Benno zijn zilveren bruiloft; weet dan iemand van de familie, dal ik een logeerkamer bek. dan krijgen we minstens zes gasten. Je weet, ik ben erg gastvrij, maar we moele i nu z.iinig leven, wuut we hebbeu plichten tegenover ons kind aan welks toekomst we mooten denken''. „Best, kind. dau zal ik de kamer voor bibliotheek gebruiken. Je weet, dat een deel vau uiyn boeken nog altyd in kisten op zolder staat en de audere kan ik nauwelijks in mijn studeerkamer bergen." „Neen, neen, mannetje, je kan je beel goed als tot nog toe behelpen maar wat zou je er vau zeg gen al» we de kamer verhuurden, dan kregen we er iedere maand een goed sommetje voor." Ik trok eerst een lang gezicht, deunend aan alle lasten eu plageryeu, die ik zelf, zondermynschuld, als jonggezel aan mijn hospita's had veroorzaakt, byv. toen een goede vriend van me een keer de grap uithaalde, me driemaal iu éeu nacht een telegram te stureu. Maar mijn lang gezicht werd weer korter, toen mijn practieoh vrouwtje me vertelde hoeveel een onzer kanissen voor zoo'n kamer, die niet eens zoo groot was als de onze, kreeg en mijn laatste be zwaar werd overwonnen door de verwyziug naar de toekomst van ons kind. „We nemen een stille heer," zeide rayu vrouw. „Z iu een dame niet beter zjjn?" brnclu ik in 't midden „die plegen altijd minder commoties te heb ben dan boeren." „Neen, neen, een oude, alleenwonende dame hangt me den heelen dag aan 't lyf en veroorzaakt meer werk dan een heer, en bij jonge meisjes weet je nooit goed, wat je iu buis krijgt. De Griin's hebbeu op hun kamer een handelsreiziger, die meer dan de helft van het jaar op reis is en byoaalleen 'Buacbts in een gecombineerde vergadering van de Bestuur van Industrieschool en Fröbelschool, Woensdagmiddag gehouden, is bepaald, dat de Nuts-Fröbelschool 1 Mei wordt opgeheven. Aan de orde kwam hierna het ontwerp- schoolreglement, dat later met StatuteD, Huis houdelijk reglement, Programma, enz. in druk verschijnt. Hoofdzaak daaruit is wel het volgende; Art. 1 Het onderwijs wordt gegeven in verschillende afdeelingen, welke zijn: I. De Dagschool. A. Een volledige 3-jarige cursus, verdeeld in zes halfjaarlijksche klassentoelating 1 Mei en 1 November. Leeftijd der leerlingen 12 jaar en ouder. B. Een volledige U/o-jarige cursus, verdeeld in drie halfjaarlijksche klassen toelating 1 September. Leeftijd der leerlingen 14 jaar en ouder. II. De Avondschool. A. Voor jongere meisjes, van 12 tot 16 jaar, die les hebben van 5 tot 7 uur. B. Voor oudere meisjes, boven 16 jaar, die les hebben van 7 tot 9 uur. Toelating voor beide afdeelingen 1 April en 1 October. III. Afzonderlijke cursussen. Voor alle dagen, voor éen of meer voor- of namiddagen of avonden per week. Toelating 1 April en 1 October. Leeftijd der leerlingen onderscheiden naar den aard der leerstof, door het Bestuur bij afzonderlijke regelingen te bepalen. Art. 3. De schoolgeldbeffing is progressief het bedrag van het schoolgeld wordt, naai de draagkracht der ouders door het Besluur bij de toelating der leerlingen voor elk af zonderlijk bepaald. Het is voor de Dagschool: A I'd. A. Per jaar minstens f6 en hoogj^ $tens f'3U. Aid. B. Per jaar minstens f30 en hoogs tens f60. Voor de Avondschool minstens f0.50 en hoogstens fl per maand. Bij de afzonderlijke cursussen wordt het schoolgeld per vak berekend en voor elke leerling afzonderlijk bepaaldliet bedraagt miustens f6 en hoogstens 160 per vak en per jaar. Voor het Fröbelonderwijs geldt een afzon derlijke regeling, die aan het Bestuur wordt overgelaten en bij het uitbrengen van het Jaarverslag ter kennis van de leden wordt gebracht. Het schoolgeld wordt steeds bij vooruit betaling geïnd. Eenmaal betaald schoolgeld wordt niet teruggeven. Het Bestuur beslist over het verleenen van reductie op- of geheeie kwijtschelding van schoolgeld. Art. 4. Jaarlijks worden drie vacantiën gehouden en wel een van 15 Juli tot 15 Augustus, een vau 23 December tot en met 6 Januari, en een van Donderdag vóór Paschen tot en met den tweeden Maandag daarna. Oyer vacantiën buiten het Reglement, voor afzonderlijke personen of klassen, beslist het Bestuur. Zou volgens de bepalingen van dit Reglement de eerste dag, waarop de lessen hervat moeten worden een Maandag zijn, dan wordt die Maandag nog als vacantiedag beschouwd. Art. 12. De leerlingen moeten bij hun toelating de bewijzen geven, daarvoor in het Programma geëischt. Art. 13. Door de leerlingen vervaardigde voorwerpen zijn slechts dan hun eigendom, wanneer de grondstoffen door hen zelf zijn aangeschaft. Art. 14. Op bestelling kan niet gewerkt worden, tenzij het Bestuur in gegeven ge vallen de termen daarvoor vinden mocht. De Secretaris gaf enkele toelichtingen. De Dagschool onder A bedoeld is als een gewone school met vóór- en namiddaglessen voor meisjes die met goed gevolg de Lagere school hebben doorloopen. Dezen zullen tevens de grootste categorie der leerlingen vormen. Die ondor B bedoeld, is bestemd voor meisjes die de Hoogere Burgerschool geheel of ten deele hebben gevolgd. De Avondschool is bestemd voor hen, die als dagmeisje, enz. reeds in betrek bi g zijn. Reductie op bet schoolgeld (slot van art. 3) kan verleend worden als bijvoorbeeld de ouders buiten verdiensten geraken. Art. 14 voorkomt bijvoorbeeld, dat op de handwerkles costumes worden gemaakt op bestelling, waardoor concurrentie zou worden aangedaan aan de ateliers hier ter stede. Het Schoolreglement werd hierna bij accla matie aangenomen. De Voorzitter deelde nog mede, dat ook de Huisvlijtschool is opgeheven metl Mei omdat de Industrieschool ook huisvlijtonder- wijs geeft. Behalve de drie perceelen, nu ingenomen door bet Instituut-Van der Sluys, is ook bet perceel Hendrik vau Viandenslraat 13gebuurd voor den tijd van twee jaar, met twee jaar optie, waardoor voorloopig ruimte genoeg is voor alle klassen. Van den heer Van der Sluys nam het Be- vau zyn kamer gebruik maakt. Die merken heele- maal niet, dat ze een beer hebben." „Goed, laten we dan een mannelyken inwoner nemen; misschien lukt het hy ous evan goed als bij de Grün's, die voor jou bij bet kamerverbureu als voorbeeld schijnen te dienen." En we adverteerden onze kamer en hadden ook het geluk, spoedig een huurder te vinden, die ons werkelijk weinig last veroorzaakte. Overdag was bij in zijn betrekking en zelfs 's nachts merkten we wei ig van hem, omdat hy altyd thuis kwam als wij al naar bed waren, wat dikwyls laat genoeg was. Er scheen geen bal iu de stad gegeven te worden, dat bij Diet meemaakte. Heel trolsch zei mijn vrouw spoedig na de komst vau dezen heer tot een vriendin, die er naar vroeg: „Ik heb liet met myn heer heel goed getroffenik merk bijna niet, dal ik een kamer heb verhuurd." Maar bij den eersten van de maand bleek, dat ik óok Diet merkte, dat we een kamer hadden verhuurd. Want onze huurder was op geenerlei wyze er toe te bewegen, zyn rekening voor kamer met pension te betalen. Den eersten, zei hy,dat hij zyn tractement nog niet had gekregenden tweeden zei hy, in 't geheel niets en den derden beweerde hy, dat hij niets meer over had van zijn geld, want zijn kleer maker was op kantoor geweest en had aangedrongen op betaling van zyn rekening, maar hy beloolde den vierden, dat hy aich den vijfden een voorsohot zou laten geven door zyn chef eu ons dau de reke ning belaleu. De eerste helft van dit plan.uamelyk de vraag om voorsohot, zal hij misschien uitgevoerd nebbenziju rekening heeft hy echter niet betaald, ook later niet, ofseboon hij alle bals en andere ver makelijkheden net als vroeger meemaakte. Dus zei ik heel gauw tot myn vrouw „Boste, vandaag zal ik dien mynheer maar eens zeggen, dat hij morgen van de kamer moet, als hy te voren niet zyn rekening betaalt. En dan zoeken we er een op, van wien we wat meer merken, al was 't dan ook maar, ten minste op den eerateD." En daar onze heer zijn rekening niet betaalde, ging hij den volgenden dag weg en een dag later hadden we een anderen heer op de kamer. Van dien merkten we wat meer. Toen hy de kamer huurde, gaf hij me op de vraag wat zijn beroep waa ten aotwoerd, dat by agent en commissionair was. Nu, dat is geen erg lawaaiig beroep, maar in dit bijzonder geval scheen het er voor ods toch een te zyn, want myohear Fink scheen een groote zaak te hebben. Ooze gedienstige geeat kon er niet toe komen, de kamers op te ruimen, of te kooken, of iets achter elkaar af te doen. Minalens een dozy n maal per uur werd ze door bellen aan de voordeur van haar werk gehaald. Nu eens werd naar mijnheer Fink gevraagd, dan weer kwam een pakje, of werd een briaf voor hem afgt g.:ven. Dau weer wachtten lai in den gang uren lang op mynheer Fink, van wien peraoonljjk niet veel te merken was. Kortom ons stil huis was plot seling in een zeer druk handelskantoor herschapen. Misschien hadden we dat met geduld nog langer verdragen, want mijnheer Fiuk betaalde prompt zyn hnur, doch daar kwam plotseling een andere ge beurtenis aan de verhuring een 8inde maken. Onse heer scheen namelyk in andere geldzaken niet zoo precies te zijn geweest, want, op een goeden dag verscheen, tydens afwezigheid van mynheer Fink, een deurwaarder op de vlakte, die op zyn geheeie meubilair dal myn meubilair waa beslag legde en het verzegelde. Het hielp nieta of ik den deur waarder al verklaarde, dat de meubels van mij waren; bij verzegelde en ik moest, om myn meubeltjes niet onder den hamer te zien komen, borgstellen en voor 't gerecht komen. (S/et volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1