Militaria. Stadsnieuws. zullen echter den meest mogelijken spoed betrachten. W et houder Celosse zegt, dat bet door den heer Van Eek aangevoerde volkomen juist is, doch dat de heer Stellinga recht heeft, het nog niet verjaarde terug te vragen. De heer Gerritsen vraagt wat B. en W. zouden gedaan hebben indien de wijziging der verordening reeds had plaats gevonden. Zou dan de berekening voor pensioen van adressant zijn aangevangen vanaf den datum der opneming in het Pensioenfonds De Voorzitter: Ja. De heer Gerritsen: Welnu, dan heeft bij ook geen recht op restitutie. De Voorzitter brengt het voorstel van B. en W. in stemming, dat wordt aangenomen met 3 tegen 4 stemmen (tegen de heeren Gerritsen, Van Eek, Tromp van Holst en Van Esveld). Ook punt 10 (adres-Klaassen) gaf reden tot discussie. Den heer Gerritsen speet hel, dat B. en W. het antwoord des Ontvangers op die wijze hebben behandeld. De Ontvanger had met eenige algemeenbeden kunnen antwoor den en B. en W. hadden dat antwoord moeten laten lezen aan den klager opdat deze een wederantwoord had kunnen schrijven. Spr. acht het zeer goed, dat B. en VV. hun ambtenaren hooghouden, maar we mogen toch niet aannemen, dat al hetgeen adressant schreef, onjuist is en niet goed is 't, dat de Ontvanger hem eenigermate bespottelijk maakte. Den beer Van Esveld heeft het eenigszins bevreemd, dat de Ontvanger niet verplicht is tot het geven van inlichtingen. Wanneer men het Aanslagbiljet doorziet, dan staat daar allerlei op, doch niet, dat men inlichtingen moet vragen ter Secretarie. Met vette letters wordt zells voor ontberingen verwezen naar den Ontvanger. Spr. meent dat, evenals 't op de Rijks-belastingkantoren het geval is, ook de Gemeente-ontvanger aan de belastingbe- talenden dergelijke inlichtingen zou dienen te geven. Voor zichzelven heeft spr. geen reden van klagen. Toen hij indertijd inlichtingen moest hebben omtrent de Straatbelasting werd hem alle mogelijke hulp gebracht door den Com mies ter Secretarie den heer G. Dekker. Spr. brengt dien ambtenaar gaarne hulde daarvoor. Het spijt spr., dat B. en W. door hun advies dezen goeden geest onder de ambte naren tegengaan en meent, dat een goed ambtenaar ton plicht heeft, alle inlichtingen te verstrekken. Het spijt spr. dat B. en W. partijtrekken togen het publiek en schryven „De Ontvanger is niet verplicht inlichtingen te geven betreffende het in hooger beroep gaan, enz." Het publiek komt op de eerste, een ambtenaar op de tweede plaats. De heer Van Kalken begrijpt volkomen, dat B. en VV. partijtrekken voor den Ont vanger. In hoever is adressant beleedigd Spr. vond niets beleedigeuds. 'l ls als ge woonlijk wie zoet wil vinden, vindt iets zoets; wie 'tbittere wil, vindt iets bitters. Men moet ook de meoschen uemen zooals zij zijn de een heeft een opgewekt, de ander een ernstig gelaat. De Ontvanger is een zeer ernstig man. De Ontvanger moet correct kunnen werken en mag niet lastig gevallen met allerlei vraag jes en als ineii bij hem informeert wanneer de Burgemeester te spreken is, dan heelt hij gelijk met te verwijzen naar den Concierge. En waar zou 't heen moeten als B. en VV. maar partijtrokken voor iederen adressant? Spr. waardeert het ten zeerste, dat B. en W. bun ambtenaren hooghouden. Spr., die niet altijd naar 't bittere zoekt, vond geen beleediging. De heer Van Duinen zal niet ingaan op de quaestie zelve. 'tZal ook wel hier weer wezen c'est Ie ton qui fait la musique. Doch als spr. het antwoord des Ontvangers leest, dan krijgt h(* meer den indruk van iels als gekwetste majesteit dan van een verweer schrift. Spr. vreest, dat wanneer een hoofdamb tenaar zóo doet, dejmdere ambtenaren spoedig zullen volgen en meent, dat vooral belas tingambtenaren wat meer meegaand moeten zijn. Niet ieder is doordrongen van de nood- zakelijkheid om belasting te betalen en daar mee moet eenige rekening gehouden. De ambtenaren dienen eenige rekening te houden met het publiek. Het antwoord des Ontvangers bevalt spr. niet. De Voorzitter antwoordt, dat de Ont vanger een buitengewoon geschikt en bij zonder accuraat ambtenaar is. Misschien heelt hy in een ougenblik van zeer drukke werkzaamheden een minder aangenamen loon aanganomen. Sp. vindi de zaak van zóo weinig beteekenis dat hij vertrouwt, dat de klager wel tevreden zal zijn, dat de zaak in 't openbaar is be handeld en met het antwoord, door B. en W. voorgesteld. Dit voorstel wordt hierop z. b. st. aange nomen, waarna de openbare zitting werd gesloten. Het is dezer dagen beslist, dat, ter ver vanging van de revolver, waarmede de veld artillerie, het kader der cavalerie en der marechaussee en het niet-geweerdragend personeel der infanterie, enz. bewapend is, zal worden vervangen door een vuurwapen voor nabij-verdediging van meer moderne inrichting. Al sedert goruimen tijd zyn proe ven aanhangig met zoogenaamde zeltlaad- pistolen en 'l schijnt thans beslist, dat bij ons te lande het pistool «parabellum" van de «Vereenigde Duitsche Wapen- en Munitie fabrieken" zal worden ingevoerd. Het komt mij voor, dut een gelukkige keuze is gedaan. Voor het gekozen systeem pleit ook, dat het reeds elders in de practijk van den dienst deugdelijk is gebleken. In Zwit serland is het parabellum-pistool na een drie jarige vergelijkende beproeving met ver scheidene andere systeemen, tot model-pistool gekozen en sedert die invoering naar ik meen reeds voor vier jaar is men aldaar met het nieuwe vuistwapen zeer ingenomen. Een zeillaadpistool vereenigt in zich aide technische eigenschappen van de repeteer- wapens, zooals wij die kennen bij ons infan- terie-geweer, maar heeft bovendien een zeer bijzondere, moderne eigenschap: bij dezelf- laad wapenen is geenerlei beweging of arbeid van den schutter noodig om de door het schot achtergelaten metalen huls uit de kamer te verwijderen en om een nieuwe patroon in den loop te brengen. Deze functiën verricht het mechanisme zelf. De stootbodem van de huls, die bij de gewone repeteerwapenen vol komen vast en bij het schot aan een zelfde plaats gebonden is, kan bij de zelf'rad pistolen voor den druk in recht-achterwaartsche richting van de buskruitgasseu, juist zooveel wyken, dat de huls uit de kamer vrij komt en door een veer kan worden uitgeworpen; door de werking van een andere veer wordt alsdan onverwyid een nieuwe patroon op de plaats gebracht van de uitgewipte huls, waarna de patroon door het terugveerende sluitstuk in de kamer wordt geschoven. De slagpin blijft bij deze laatste beweging achter, zoodat het spannen van het slot, mede als gevolg van den arbeid der terugstootende buskruil- gassen, plaats heeft. Zoolang dus het magazijn patronen bevat het beeft bij het parabellum-systeem ruimte voor 8 schoten zijn de, door den schutter te verrichten manipulatiën terug gebracht tot richten en aftrekken. Het in brengen van een nieuw magazijn bij ieder pistool behooren er twee kan gemakke lijk geschieden. Het magazijn is van staal plaat vervaardigd en bevat een spiraalvor mige aanbreng veer; het maakt een los onder deel van het wapen uit, dal echter zonder dit incompleet is, aangezien het de kolf holle vult en in de as daarvan is aangebracht. Het vullen van het magazijn geschiedt patroon na patroon met de hand, zoodat voor de munitie geen verpakking in houders noodig is. Een onmisbare inrichting aan een zei naad pistool vormt de rust of zekerheidsstelling. Deze is op eenvoudige en absoluut veilige manier aangebracht. Het parabellum-pistool zal echter in hel gebruik, vooral door nog te oefenen manschappen, altijd zorg ver- eischen. Een wapen, dat na bet schot zonder meer, onmiddellijk op nieuw geladen is, kan in de vuist van een persoon die zenuwachtig is, Jicht gevaarlijk zijn. Veel oefening zal noodig wezen om het nieuwe pistool iu zijn eigenaardigheden te leeren kennen en om zich vertrouwd te maken met de gevaren die uit kleine onoplettendheden kunnen voort komen. Het pistool weegt 835 Gram het magazijn 55 Gram; het heeft een loop van 122 m.M. lengte, die geboord is op 7.65 m.M. kaliber. De patroon weegt 10.5 Gram en is lang 29.8 m.M.; zij bevat 0.33 Gram rookzwak fijn korrelig buskruit en een 6 Gram zwaren bardlooden kogel iu een nikkelen mantel gehuld. De ballistieke werking is zeer boog opge voerd. De aanvangssnelheid van het pro jectiel bedraagt 350 M., waarmede ten groot ste dracht te bereiken is van 1800 M. Op 50 Meter afstand slaat de kogel 100 m.M. in dennenhout, 70 m.M. in beukenhout of door een staalplaat van 3 m.M. Eindelijk viudt men aangeteekend, dat met dit pistool, als de gevulde magazijnen doel matig onder de hand worden gelegd, iu éen minuut 100 schoten kunnen verricht worden; een zóo groot aantal wordt natuurlijk door niemand geëischt of verlangd. Mocht de op gave al overdreven zijn, zij heeft de verd enste dat zij gemakkelijk kan worden onthouden. Zooals bekend kan wezeo, werd op de Oor- logsbegrooting voor 1904 reeds een belangrijk deel der gelden voor de omwapening van de revolvers tot zellaad pistol en toegestaan. A. C. Aanstaanden Zondagochtend wordt in do Remonstrantsche kerk hier te half tien een godsdienstoefening gehouden voor jongelieden en om elf uur voor de gemeente. By de Dinsdag gehouden stemming voor het kies-eollege «Ier Ned. Hervormde ge meente worden uitgebracht 548 stemmen, van welke 2 blanco. Bij de stemming op 3 Mei 1904 kwamen op 426, bij de herstem ming verleden jaar 420 kiesgerechtigden. Gekozen zijn de heeren: J. J. Berends met 515, H. C. van der Horst 508, H. G. van Ginkel 330, J. L. H. de Jong Schouvvenburg 326, T. van Hoogevest 325, A. Smeitiuk 320, H. Noorman 319, D. Ruys 300, A. J. de Wilde 293, A. Veen 280 en J. de Valk Jr. 278 stemmen allen candidaten van de orthodoxe kiusvereenging «Evangelie en Belij denis". Verder werden uitgebracht op de heeren J. van Eeden 240 stemmen, C. van Zwol 238, M. A. van Bemmel 232, J. Ger. Kleber217, A. Frederikse 213, A. E. Blok 209, J. G. Busch Keiser 205, A. J. Krieger 202 en C. W. F. Beyckers 189 stemmen en op ver schillende anderen enkele stemmen. De lijsten ter inschrijving voor een audiën tie 'en Paleize te Amsterdam, op 25, 20 of 27 Mei, liggen tot en met 12 Mei's middags 4 uur in het Paleis aau den Dam gereed. De Tweede Kamer der Staten-generaal heeft, op voorstel van den Voorzitter, besloten het ontwerp-Arbeidscoatract van de agentia te voeren. Het komt in dit zittingsjaar dus niet meer in behandeling. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken verleent deze week geen gewone audiëntie. Indien het even moeilijke als tijdroovende werk van het versteken der trommels niet al te zeer ophoudt, zal het carrillon van den Lieve Vrouwe-to ren van Zaterdagmiddag ten gehoore brengen bij half uur »Das Lied" van Spohr, waarvan de tekst luidt: Wie eiu stoker Adler sohwingt aioh auf das Lied, Dosa es froh die Seele auf zura Himmel zieht. Weckt in unser Brugt, Hohe, heiige Lust. En bij heel uur een koor uit de cantate »De Wetenschap" van VV. F. Enderle, waar van de tekst is: Strijd en worstliug in het leven, Als 't in waarheid leven heet I Krachten zijn den mensch gegeven Niemand, die haar greuzen weet. Kracht verwint de hinderpalen Schooner is bet zegepralen, Waar de worsteling sterker ia. Op I ten strijde; op! ten leven, Wie naar licht door keDuie streven, Weten wat het zegt, te leven. 't Licht verdrijft de duisternis. De jongedames A. Kareis, G. B. Kraanen en J. M. Synen slaagden te Utrecht voorde hulp-akte. Doordien het Raadsverslag veel meer ruimte innam in ons vorig nummer dan we hebben vermoed, moesten verschillende berichten uitgesteld, onder andere een kleine herinne ring aan het gouden feest van den heer E. Otte. Den lsten Meidag toch was het een halve eeuw geleden, dat het welbekende «Boom pje" door den vader van den tegen woordigen eigenaar werd geopend. Wel heel veel is er veranderd in dien langen tijd, doch wat ongewijzigd bleef, was de traditie der Olte's om het hun gasten steeds zoo aangenaam mogelijk te maken. Geen wonder dan ook, dat deze laatsten den dag niet maar zoo ooupgemerkt lieten voor bijgaan doch hem maakten tot een recht genoeglijken feestdag voor het «Boompje" en zijn eigenaar, die wel 't meest van allen er genoegen in had, zoo ondubbelzinnige bewijzen te ontvangen van erkentelijkheid voor het zeer vele dat hij steeds deed om zijn établissement te doen zijn wat ook de eischen van den tegenwoordigen tijd er van verwachten. De heer P. M. Schweig, commies le klasse bij den stationsdienst en werkzaam ten bu- reele van den stations-chef der H. IJ. S. M., is overgeplaatst naar 's-Gravenhage en bier vervangen door den commies 2e klasse J. Rietbergen. De heer J. Busquet vervangt hem op het bureau van den stations-chef. Kapitein H. Croockewit, van het Ge regi ment infanterie, is aangewezen als regiments adjudant van het in Juli op te richten 11de regiment infanterie en in verband daarmee tot 15 Juni gedetacheerd bij bet 8e regiment te Arnhem. Het staf-bureau der in Juli nieuw op te richten 4e divisie wordt gevestigd Beekeslein- sche laan 18. Generaal-majoor R. J. van Moock, Inspec teur van het militair onderwijs, hield heden inspectie over den cursus bij het 5e regiment infanterie bier. De bronzen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst is toegekend aan de stafmuzikanten Ph, P. A. Klaassen en J. S. van der Werf, van het 5e regiment infanterie. Benoemd zyn by het 18e Landweerdistrict tot reserve-kapitein de gepensionneerde ka pitein der infanterie H. P. Hesselaar van het O. 1. L.en bij het 19e district tot re serve-kapitein de gepensionneerde kapitein der infanterie J. M. M. F. Hoet van het O. I. leger en tot reserve-luitenant de gepaspor- teei'de vaandrig A. A. Kramer en de sergeant- majoor titulair G. P. Piersmu, beiden van het 5e regiment infanterie. De «Amersfoortsche Begrafenis vereeniging" hield gistermiddag onder voorzitting van den heer H. W. de Heus haar Jaarvergadering in liet hotel «De vergulde zwaan". Nadat de notulen der vergadering van 21 Maart 1904 ongewijzigd waren gearresteerd, bracht de (onbezoldigd) Directeur, de heer E. E. van Sweden, rapport uit waaruit o. a. bleek, dat de dier.sten der vereeniging ook in 1904 voornamelijk werden ingeroepen dooi den deftigen en den gezeten burgerstand, ter wijl éen begrafenis plaats had naar Leusden en éen naar Klburg, In liet personeel der aansprekers en der dragers is verandering gekomen doordien een wegens wangedrag ontslagen aanspreker werd vervangen door een drager, terwijl diens plaats werd aan gevuld door een hulpdrager. In plaats van den heer De Heus, die perio diek altrad en uiet-herbenoembaar was, werd gekozen tot lid der Commissie van Toezicht de heer A. M. Kollewijn Nz., stichter der vereeniging, die tevens als Voorzitter werd gekozen. Van de aandeelen in het renteloos voor schot werden uitgeloot de nummers vier en éen. Ter sprake werd o. a. gebracht de begraaf- koets welke eigendom is van de Ned. Her vormde gemeente en de wenschelijkheid uit gesproken, dat leden dier kerk, die daartoe in de droeve noodzakelijkheid mochten komen, meer dan tot dusver gebruik zouden maken van die kerkekoets. De Commissie van Toezicht (het Bestuur) wier leden steeds gaarne bereid zijn inlichtin gen te geven, is thans saamgesteld uit de heeren: A. M. Kollewyn Nz, Voorzitter; P. J. Frederiks, Secretaris Penningmeester; G. Prins Sr., F. Wesseling en A. Frederikse. 't Schijnt vooralsnog niet uit te zullen hebben met de politieke vergaderingen. Nu althans wordt weer een avond aange kondigd voor prof. mr. W. van der Vlugt. De vereeniging «Handel en Nijverheid" zal hoogst vermoedelijk aanstaanden Dinsdag avond haar maandvergadering houden. De dilettanten hebben voorde nieuwe week weer groote plannen. Zoo zal «Ons Genoegen" op veelvuldig verlangen andermaal opvoeren «Zoo werd hij rijk" waarmee het Tweeden Paaschdag een geweldig succès had. Men oordeele zelf naar de titels der zeven bedrijven: ünder vrienden, Het geheim, De beschuldiging, De ontmaskering, De valsche wissel, De diefstal en Vergiffenis. Men ziet, dat er gezorgd is voor de noodige climax ou óuk voor een blij einde. De zang- en reciteer-vereeniging «Crescendo" van den Chr. Nationalen Werkmans Bond zal, met medewerking van de muziekver- eeniging «Eendracht" van dien Bond óok weder een uitvoering geven. H. M. de Koningin-Moeder wordt tegen half Mei weder op «Soestdijk" verwacht. Aan den heer E. van Schothorst, het be kende Hoofd der school no. 1 te Barneveld, is met ingang van 1 Augustus op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit dat ambt. Met ingang van morgen wordt te Nijkerk een interlocaal Rijks-telephoonbureel voor het algemeen verkeer opengesteld. Dat te Luntereu is tot nadere mededeeling gesloten. Door eenige ingezetenen van Enkhuizen zijn proeven genomen met het conserveeren van Zuiderzeeharing in blik, evenals sardines. Na onderzoek van verschillende wijzen van bereiding zal men een partijtje bussen gereed maken en trachten, die in den handel te brengen. Het oordeel over dit artikel als delicatesse is gunstig. t Zou voor onze Zuiderzee-haringvisscherij zeker var, niet weinig belang zijn, als deze pogingen tot een gunstig 'resultaat mochten leiden. Wantrouwen, dat in zelfkennis is gegrond, is ongeneeslijk. Voor de curiositeit deelt de «Veend. Ct." de volgende voorspellingen mede van een harer lezers, die, zooals men meldt, met be wonderenswaardige nauwkeurigheid en ver rassende uitkomsten den natten zomer van 1903 en den drogen van 1904 moet hebben voorspeld. Hij profeteert voor 1905 ten aanzien der weersgesteldheid het volgende 't Voorjaar van 1905 zal guur blijven tot het begin van den zomer. Deze zal in 't begin droogte geven, met veel donkere dagen. In den nazomer vee) regens, maar geen stortregens. In het begin van den herfst zal hel enkele

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2