Gemengd nieuws. Adverteiitieii. LEVENSMIDDELEN. aanbesteden: Agent of Agentesse. eeo fliok AGËNT-(esse) Bil'Hiji'.Wiffli Aanbesteding. aanbesteed: E. J. RUITENBERG, dagen regenende herfst zal over 't alge- prachtig zijn. De winter 4905/1906 zal zich kenmerken door veel vorst en standvastige weersgesteld heid. Men controleere nu. Ken Engelsch dokter heeft trachten na te gaan hoe 't gesteld is met de „erfelijkheid van talent" en daartoe een reeks van vragen gesteld aan verschillende leden der Kon. Maatschappij van Wetenschappen te Lond- den. Hij ontviug een 200-tal antwoorden en op deze gegevens heeft hij zijn conclusiën febouwd. Zoo meent hij te mogen bestrij en de nogal eens gehoorde bewering, dat het talent vooral langs de vrouwelijke linie wordt overgeplant. Do gevallen, waarin de man de gave overbrengt op het nageslacht zyn volgensden Engelschen onderzoeker veel grooter in aantal. Het verschil in cy- fers uitgedrukt zou zelfs zijn als van 204 tot 158. Ook acht hij de beteekenis der factoren van omgeving, opvoeding, e. d. niet zoo heel belangrijk. Hij heeft opgemerkt, dat de smaak en geeslinrichting van begaafde vaders en kinderen, of ook wel van talent volle broers en zusters, zeer uiteenloopend verschillend zijn Herhaaldelijk komt het voor, dat wanneer onderscheidene leden eener familie begaafd zijn, het talent zich in allerlei onderling scherp-afwijkende vormen openbaart. De heer Gulton meent met vol komen zekerheid te kunnen constateeren, dat er wel degelijk byzonder-begaafde fami- liën zijn. Tot dusver heeft hij er negen ontdekt, waarvan twee of drie zeer buiten gewoon hoogbegaafd. In dergelijke geslach ten zegt hij moest men zorvuldig pogen te vermijden elke vermenging, welke ver zwakkend of verflauwend op de kostbare gave dreigt in te werken. De Noorsche ingenieur Berggraf heeft een buitengewoon vernuftige manier gevouden om, zonder gebruik te maken van dieplood of andere, materieele verbindingen met den zeebodem de diepte van de zee te bepalen. Volgens een mededeeling in bet tijdschrift •Schiffart" gebruikt de uitvinder voor dit doel geluidsgolven, welke me.t behulp van een op bijzondere wyze ingerichten toestel loodrecht naar heneden in het water worden gezonden, om daarmede den tijd te meten, welken deze gebruiken om den weg tot den zeebodem en terug af te legden. Daar de snelheid van het geluid in het water bekend is, kan men uit den tijd, verloopen tusschen de afzending en den terugkeer der geluids golven, den door het geluid afgelegden weg berekenen; door deze uitkomst door twee te deelen, verkrijgt men de zeediepte. Het toe stel bestaat uit den seingever, den ontvanger en den tijdmeter. De eerste, een electromag- netische vibrator, zeudt een reeks diepe tonen naar den zeebodem, welke by hun terugkeer door een microphoon opgenomen en door een in den slroomloop ingescbakelden tele- phooD worden weergegeven. De tonen van den vibrator, welke na hun terugkeer natuur lijk buitengewoon zwak zijn, worden door een aan het trilplaatje van den telephoon aange- brachten resonator versterkten kunnen daar door duidelijk gehoord worden. Wanneer men nagaat, hoeveel tijd en materiaal er tot nu toe noodig waren om de diepte der zee te bepalen en met welke moeilijkheden men hierbij, in bet bijzonder in de poolzeën te kampen had, kan men zich voorstellen, dat deze uitvinding d- or velen met vreugde zal worden begroet. Ongeveer een halve eeuw geleden werd te Washington de eerste aanvraag ontvangen om octrooi voor een schrijfmachine. Het was een plomp, onhandig ding, en bracht zijn uitvinder weinig fortuin.' Gelukkiger was de boekdrukker Sholes, die van 1863 tot '75 een 25 tal schrijf-machines vaneen doorhem verbeterd model in den handel bracht. Van hem nam een fabriek te New-York de fabri catie in het groot over, maar men leverde er niet meer dan 1500 per jaar af. De machines waren nog te siytsch en te duur om populair te worden. De techniek verbeterde de schrijfmachines steeds meer, en in weerwil van de tallooze patenten wer den ook de prijzen veel goedkooper. In de Vei-fenigde Staten van Noord-Amerika zijn thans bijna alle studenten, kantoorbedienden, rapporteurs en dergelyke veelschrijvende mensehen steeds van een zaktypewriter voor zien, die met kastje en al drie pond weegt en niet meer kost dan f15. Tegenwoordig heeft meu niet slechts ma- cbiues met Latijnsche letters, maar ook met Duitsche, Russische en Gr'eksche teekens. Zelfs bestond er een schrijfmachine, vervaar digd in bijzondere opdracht van Li-Hoen- Tsjang, waarop men Chinees kon schrijven; bet was een machine met 1800 typen. Het nieuwste op dit gebied is de electrische schrijfmachine, die het hinderlijke geklepper mist eu in werking komt door zacht beroeren der steoten. Burgerlijke stand van Amersfoort van 27 April tot en met 3 Mei. GEBORENWybo Marten Willem Jacob, z. van D. Jans en H. Palstra. Gijsbertus Gerardus, z. van G. Verschuur eu Dijk man. Coruelis, z. van G. Meerbeek en E. van Kampen. Anton, z. van H. Vial en J. Kuiks. Albertus Wilhelmus, z. van H. Beijer en A. van Ruitenbeek. Wouter- dina, d. van G. de Vries en J. Buis. Geertruida Alyda, d. van J. vau Beek en R. Kaas. Berendina Antonia, d. van L. J. Hemels en M. Kaspers. Arnoldus, z. van J. Gijtenbeek en M Pot. Jan Jilles Pieter, z. van A. Alblas en J. Steiser Wijnandus Johannes, z. van H. van der Heyden eu C. de Groot Johanna Maritje, d. van W. Plante en A. Gerritsen. Jenneken, d. van M. Lak en J. Schreuder Teunis, z. van T. vaq Daal en J. E. Kraan. Hendrikus Wouterus, z. van J. van Dijk en C. Verhoef. Theodorus Willem Jacobus, z. van H. J. D. Welling en L. Klarenbeek. Elisabeth Cornelia,d. van G. v.Wijland en R. Hemminga. Hendrikus Antonius, z. van A. van Groe- nestein en W. C. Boerssen. Aart, z. van W. van Putten en H. Lablans. Jacob, z. van E. van Praag en M. Roe. Johanna Catharina, d. van W. Blombergen en H. Meornik. Petronella Isabella, d. van G. P. Möller en N. Smit. Anna Carolina, d. van W. A. Brandsen en C. Kwint. ONDERTROUWD: Johannes Beun en Jo hanna Alijda Maria van Wilpen Roelof Willemse en Grada van der Wart Johannes Tabernal en Dina van Eek. Jacob van Nimwegen en Evertje Smit. Johannes Franciscus Kindervater en JohaDna Bouw. Gerrit Stegehuis en Johanna Veenendaal. GETROUWD: Archibald Mac Gregor Mac Coll en Emily Heloïse Boissevain Sander Kraan en Maria Amalia Jungnickel.Hen drikus van den Eshof en Jacoba Klee. Hendrik Tonnis en Maria Magdalena de Bruijn. Johannes Veenendaal en Neeltje van de Burgt. Teunis Gijsbert van Kolf schoten en Margaretha Kreikamp. OVERLEDEN: Arie VogelzaDg lj. Aris Versteeg 1 m. Nicolaas Veldhuizen, 68 j. ongeh. Dirkje vau den Tweel, 54 j. ongeh. Dirk Theodorus van Willigenburg, 1 m. Arnoldus Apeldoorn, 6 m. Trijntje van Ouwerkerk, I I d. Adriana Hermans, 8. m. Jan van Dijk, 78 j. ongeh. RECLAMES. 1— öregels fl.25, iedere regel meer f0.25. Het middel om gezond te zijn. Onlangs werd ons een geval door mejuffrouw Hagen, van Yelp, medegedeeld, dat w(j de moeite waard achten te vermelden. Haar verbaal, dat zieken betreft, geeft de oorzaak aan en zij noemt een mid del voor hun ziekte Mejuffrouw J. Hagen, Bergweg te Velp, schrijft ons: Sedert geruimen tijd heb ik geleden aan een nier kwaal, die zich openbaarde door hevige pijnen in den rug en zijde. Ik was 'e morgens wauneer ik op stond reeds vreeselijk vermoeid en had geen moed. 's Nachts sliep ik haast niet. Ik had spatader en werd gekweld door duizelingen, waarbij ik me soms moest vasthouden om niet te vallen. Soms had ik eensklaps plotselinge zweetingen en benauwdheden zonder aanleiding. De dokier vertelde mij, dat ik losse nieren had <le urine was zeer beslagen en kwam met een branderig gevoil. Ik was voor mijn ziekte reeds meermalen behandeld, doch zonder veel succes en toen ik van Fosters' Rugpijn Nieren Pil len vernam, wilde ik mij zelf eens daarmede be handelen en het i9 mij een waar genoegen U te kunuen melden, dat ik hiermede een zeer goeden uitslag bekwam, want nauwelijks had ik ze gedu rende veer ien dagen ingenomen of algemeene ver betering in injjn toestand trad in, de pijn werd be duidend minder en ik stol me voor nog eenigen tijd met Uw geneesmiddel verder te gaan, om weer volkomen gezond te worden. Ik oudergeieekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Het gevaar dat een nierziekte na zi jh slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan en men kau baar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de ware oorzaak zijner kwaal kent. Misschien heeft hij hoofdpijn, pyn in de leden, zenuwpijn, heuppijn, rhumatiek, een gevoel van overspanning en buiten gewone prikkelbaarheid of vermoeidheid eu neer slachtigheid, hartzwakte, waterzucht, enz. Verzeker U dat men U de echte Fosters' Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde diemejuffrouw Hagen gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. VAK DK WEG. Toezending geschiedt frauco na ontvangst van postwissel fl.75 voor éen, of f'10 voor zes doozeu_ LIJST vau BRIEVEN enz. geadresseerd aan onbekenden, verzonden vau het Post kantoor te Amersfoort, gedurende de 2e helft der maand April 1905. Brieven. C. Hahn Amersfoort G. Bouw 7 S. Pop Amsterdam R. Bouwmeester Barneveld Schenk Houkers Rotterdam Briefkaarten. B. Bruinink 7 L. Pulsboom Amsterdam J. Herpen G. J. Smuk Beekman Apeldoorn J. C. de Neve Breda Uit het Buitenland terug. O. Vroom Puil Leon Rousseau St. Lorenz. ST4.4T$-L,OTKHiJ VIERDE KLASSE. Trekking van 2—4 Mei 1905. (1100 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 26610. Prijzen van f65 1078 1989 1995 229 22304 7002 7007 7009 -7031 7034 7555 7567 7583 8001 8012 8018 8019 8023 8032 -8724 8736 8739 8759 8760 8797 133301550115503 15516 15531 18094 18105 en 20572. Te zamen 34 prijzen. De vyfde klasse, welke trekt van 15—18, 23—26, 29—31 Met, 2 en 5—9 Juni bevat, behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 ofhooger en de premie van 13000 voor het laatst uitge trokken lot, de navolgende pryzen: 1 van f 100 000, 1 van f50000, 1 van f25000, 1 van f15000, 1 van f 10 000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van 11500, 55 van 11000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ien kantore (Breedestraat, 22) nog verkrijgbaar a f3.50 per 1/20- Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool. Hen.trik van Viandenstraat 15, 17 «n 19. (Huishoudkunda, kokeD, voadiogzleer, waaschen, strijken, nuttige en fraaie handwerken, verstel len, huisvlijt, Fröbelen, verbandloer.) Schoolgeld van f6 tot f 60 per jaar. Dagelijks van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur: L DAGSCHOOL. (Voortgezet Lager onderwijs, handwerken, knippen, verstellen, koken, wasachec en stryken.) A. Volledige 3-jarige cursus voor meisjes van 12 jaar en ouder, die het gewone Lagor onderwijs met vrucht hebben gevolgd. B. Volledige 1'-jarige cursus, voor meisjes ouder dan 14 jaar en die uitgebreid Lager- of Middelbaar ouderwijs bebben genoten. (Verhoogd schoolgeld.) IL FRÖBELSCHOOL. A- Volledige 4-jarige cursus, ter opleiding van Fröbelonderwijzeressen, voor meisjes van 14 jaar en ouder, die het gewoou Lager onderwys met vruobt hebben gevolgd. B. Volledige leerschool 3-jarige cursus, voor kin deren van 3 jaar en ouder. (Tegen een vergoeding van fö extra per jaar, voor melk, is gelegenheid de kinderen tusschen 12 en 2 te latsn overblijven.) Vier avonden per week III. AVONDSCHOOL. (Herhaling en voortzetting van het Lager onderwijs, toegepast op de praotyk: handnaaien, verstellen, kuippen, waaschen en strijken.) A. Volledige 2-jarige cursus, des avonds van 5 tot 7 uren voor meisjes van 12 tot 16 jaar, wier tijd overdag niet of niet geheel voor het onderwijs be schikbaar iszij kunnen desverlangd bovendien kooklesen op de Dagschool volgen. B. Volledige 2-jarige cursus, des avonds van 7 tot 9 uren voor meisjes van 16 jaar eu ouder. DeB Woensdags-avonds van 5 tot 8 uur: IV. HERHALINGSSCHOOL. Kookonderwijs aau de leerlingen van de hoogste klasse met welk onderwya de school door de Gemeente Amersfoort belaat ie. Voor enkele dagen of wel voor Oen of meer voor- of namiddagen of avonden per week V. AFZONDERLIJKE CURSUSSEN. (Vrouwenarbeid voor meisjes boven 12 jaar en voor volwassenen.) Woensdag- en Zaterdag-namiddag van 1 lot 2, 2 tot 3 en 3 tot 4 uur Cursus voor huisvlijt, levens voorbereidend hand werk on der wijs, in verschillende atdeelingeu, voor meisjes vau 8 tot 12 jaar, die de Lagere school be zoeken. Woensdag-namiddag van 4 tot 6 en Woensdag avond van 7'/i tot 9'/» uur: Strijkcursus, onderscheidenlijk voor meisjes van 16 jaar eu ouder en voor dienstboden. Maandag-, Diusdag- en Donderdag-avond van 8 tot 9'/j uur Verstelwerk voor dienstboden. Eén avond per week Kookcursus voor dienstboden. Naar gelang der behoeften kunnen de cursussen aangevuld of uitgebreid worden. LEVEBING van De KOLONEL, GARNIZOENSCOMMAN DANT te Amersfoort, zal op Maandag den 15 Mei 1905, des middags te 12 ure, te zijnen bureele, Appelmarkt, onder nadere goedkeuring van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, in het openbaar de levering: van Gerookt- en Fekelspek, noodig voor de soldateuroenages te Amers foort, gedurende bet tweede halfjaar van 1905. De voorwaarden var. levering, vastgesteld bij beschikking van 6 Februari 190'*, Vie Afdeeling, No. 40, gewijzigd bij de Ministe- rieele beschikkingen van 9 October 1903, Vie Afdeeling, No. 194, van 12 April 1904, VJe Afdeeling, No. 139, en van 4 October 1904, Vie Afdeeling, No. 70, zijn tegen den prijs van f0.25 per exemplaar verkrijgbaar bij de firma Gebroeders Van Cleeff, te 's-Gravenhage. Het te leveren spek moet zijn voorzien van het stempelwerk van den Nederlandscben Slagershond, van dat van een der Gemeen telijke abattoirs bier te lande, van dat van de Gemeentelijke keuring te Arnhem, of van bet slempelmerk „Geslacht" van de Gemeen telijke keuring te Dordrecht. Voor de levering van hel spek komen in schrijvers die te uezer stede niet woonachtig ziju, alleen in aanmerking, wanneer zij te dezer plaatse een magazijn, winkel of depot hebben, of by eventueele toewyzing van de levering alhier zullen vestigen. Nadere inlichtingen, ook betreffende de hoeveelheid die vermoedelijk zal noodig zijn, kunnen bij den aanbesteder worden inge wonnen. De aflevering van het spek geschiedt naar gelang van de behoeften, rechtstreeksch aan de korpsen. De Kolonel, Garnizoens-Commaadant, W. de MEESTER. F3n net BURGERMEISJE, P. G., zag zich gaarne geplaatst, voor noodhulp of vast, als WERKMEID; ook goed kunnende koken. Brieven onder letter O. aan den Boekhan delaar A. F. STROOBER, Deventer. Door oud gevestigd huis te Cognac, met depot Amsterdam, gevraagd voor AMERS FOORT en OMSTREKEN voor den verkoop van geïmporteerden COGNAC op fbsch en fust. Brieven franco motto »A g e n t" bureau (oude) Amersf. Courant, Kortegracht 9. Op Dinsdag 16 Mei, voorm. 11 uur, zal in het Hotel »Die Pforte von Clevb" te Amersfoort worden Het bonwen van een HO TEL-CAFÉ RESTAURANT a. h. Stationsplein, hoek Ko- ninginnelaan te Amersfoort. Bestek en teekening te verkrijgen k f3 per stel bij den ondergeteekende, Se tevens inlichtingen verstrekt. Aanwijzing op het terrein Zaterdag 6 Mei, en Maandag 8 Mei voorm. 11 i.jr. W. van Schalk. Architect. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11 huren en verhuren van huizen Boekbinderij en Cartonnage-Inricbting, Papierhandel, Fabriek tan Winkelzakken. Aanbevelend, G. NIJHOFF, Muurhuizen No. 42, bij de Scherbierstraat. SCHOUWBURG UTREOHT. Buitengewone Voorstelling op Zondag 7 Mei, Afecheids-Voorstelling van WILLEM WESTERMAN vóór zijn vertrek naar Ned.-Indié, met welwillende medewerking van JAN GROOTVELD. Opgevoerd zal worden: JAN ONGELUK, beroemd bljjspel in S bedrijven. Aanvang HALF acht. Wie recht, raad of bijstand verlangt in burgerlijke of handelszaken, wende zich tot den Praktizijn A. DONA, waarnemend Griffier bij het Kantongerecht te Hiherewm Spreekuren 's namiddags van 1 tot 3 en 's avonds van 6 tot 8 uur, Violenstraat 88a te Hilversum.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 3