Stadsnieuws. Wy \viljenr weten wat en hoe en zullen daarom opic vragenwat doet gy dan Ër is geen sprake van, dat.wij ten opzichte der sociale hervormingen van de liberalen meer zouden te verwachten hebben. Mr. Smeenge sprak er van, dat het arbeids contract «helaas' niet werd behandeld. Deb. zou den arbeiders willen vragen zyt gij er zoo rouwig om'? L)e Heere verhoede 't, dat ooit in behan deling komen 't schandontwerp waarvan Druclcvr de vader is en dat zóo slecht is, dat Kuyper 't zoo maar kon vernemen. De landarbeiders moeten opgenomen worden in de Ongevallenwet, beet het numaar toen de soc. dem. daartoe een voorstel deden, had men allerlei uitviuchtjes en verborg men zich achter het zeer speciale der regeling. De ware reden was, dat de landarbeiders nog niet zoo waren georganiseerd als thans de vrijz. dem. hebben daar nog geen klassen strijd te temperen. Nu is een ontwerp inge diend hetwelk bewijst dat toen de regeling ook mogelijk was omdat het nu in niets af wijkt. Destijds stemde mr. Smeenge ook tegen. Tegen het Soc. dem. voorstel om bij onge vallen 90 inplaats van 70 uit te keeren, stemden alle liberalen, óok mr. Smeenge. Er waren slechts 14 voorstemmen de vrijz. dem. o. a. die onder de bourgeoise eigenlijk de gladsten zijn, en zeggenje moet 't de lui lekker maken in hun celhier nog een prentje en daar een plaatje, dan blijven zo tam. Voor de Speetwet steraden de oud-liberalen. Neen, ook mr. Smeenge is niet met liefde opgekomen voor sociale hervormingen. Hun bestriding van Kuyper is slechts klein politiek gescharrel. (Er wordt weer geïnter- rompeerd.) Die zenuwachtige heeren daar in dien hoekik voorspel u, als ge met zulke lui het veld in moet, niet veel goeds. Als milituiristen hebben de liberalen Kuyper niets te verwijten mr. Smeenge zeide eerst bij de laatste Begrooting te zullen gaan tegenstemmen. Ook op belastinggebied betalen de arbei ders het meeste. Wij willen belasting naar draagkracht, want nu betaalt iemand met een inkomen boven f5UOO slechts 11 pCt., be neden f öOOOdaarente gen 15 pCt., en beneden flOUO zelfs 43 pCt. De Tariefwet is ingediendzij is a la Pierson, waul die wilde óok de petroleum en de klompen belasten. Deb. moet eindigen. Met instemming heeft mr. Smeenge Kuyper's woorden aan gehaald «Het is de plicht, door God ieder mensch opgelegd, het mensciienleed te bestrij den. «Maar als ge meent, dat mr. De Beaufort de zienswijze van mr. Smeenge deelt, dan vergist ge U. Deb. heeft willen bewijzen, dat het libe ralisme zijn historische taak heeft afgedaan. Ziet ge nu in mr. Smeenge den man van de barricaden en de guillotine van 1789 Neen, nietwaar, en toch is hij van dt klasse die in 1789, als wij nu, voor eo- nieuwen toekomst vochten. Maar wanneer de stemming komt, laten zij, die niet onze mannen willen, dan tenminste van twee kwaden het minst slechte kiezen (daverend applaus, geroep«juist, juist, daar gaat het oiu.") Deb. ziet lieden applaudiseeren, die in geen geval Van der Goes zullen stemmen, maar zij erkennen ten miuste met twee kwaden te doen te hebben. De arbeiders die pis hun 1 Mei-dag ge vierd hebben, houden dat wel in 't oog. Trekken zij op als éen compacte massa dan vinden zij beide kwaden tegenover zich, maar bij de herstemming dienen ze niet te vergeten, dal het onthouden van hun stem aan de der arbeidsbewegiog minder onsympathieke vrij zinnigen, is be voordeeling van den réaction- nairen dr. Kuyper. Zij kiezen dan van twee kwaden bet minste, docb moeten er aan denken dut bet beide «kwaden" zijn. Te 11.15 begon mr. Smeenge zijn dupliek. Indien bet spr. vergund is met een enkel woord ,te antwoorden op hetgeen door den heer Duys is in bet midden gebracht, meent spr., waar bij eerst veel lust gvoelde om voor de jegens hem uitgesproken perroratie zijn dank te brengen, uit hetgeen or op gevolgd is, te mogen aÜeiden dat zulks allerminst noodig is, daar de debater hem wel een exempel noemde, naar een uit de slechte soort, en om dat duidelijk in het licht te stellen, ging zijn perroratie vooraf. Twee opmerkingen voorafDe heer Duys weet niet ondei welke intitulae deze avond s aangekondigd, anders had hij niet gepoogd vo. te houden, dat bij werkelijk debateerde, en' ten tweede heelt inleider gesproken tot allen, terwijl debater uitsluitend sprak tot de arb -iders. Zijn standpunt is gericht op een deel des volks, terwyl inleider als volksvertegenwoor diger meent te moeten opkomen voor het belang van allen. Dat standpunt laat inleider niet los, en daaruit volgt dat spr. beschou wing een geheel andere moet zijn, dan die des heeren Duys. Wat er zal moeten gebeuren, wil mr. Smeenge den kiezers heel gaarne duidelijk maken, maar dezen avond was het zijn taak j niet, daar hij slechts bad aan te toonen dat «1 hetgeen in 1901 werd beloofd, niet tot I stand is gekomen. Spr. heeft niets aangeboden of aanbevolen, ook niet een candidaat, al zou hij er niet tegen opzien ten bate van mr. De Beau fort iets te zeggen. Nu eenige punteo. De heer Duys zegt, «gij hebt geen recht om die acte van beschuldiging uit te spreken", en hij betoogde zelfs, dat ik uit puf1 weelde de Regeering aftakelde, zelfs bij de behan deling der onderwijs-novelle mijn opposilei- lust niet zou hebben kunnen bedwingen. (De heer Duys onderbreekt: «Zóo heb ik't nietgezegd of bedoeld"). Neen,zóo precies niet, maar het komt er toch op neer en de heer Duys sprak zelf van «kleine oppositie", wat nogal erger is. Ën toch zegt spr. den heer Duys op dat gebied wil ik 't zeilde als u alleen wij gaan niet in geiyk tempo. Dat komt omdat, waar de beer Duys alleen let op de arbeid, rsbekingen, wy hebben te letten op bet belang van allen. Wat de Leerplichtwet betreft, dequuestie is niet van heden ou daarop zal inleider niet ingaan, maar toch wil spr. den heer Duys vragen: omdat voeding en kleeding niet zijn verkregen, wilt u daarom de wet tegenhouden 1 (De heer Duys: de socialisten hebben tegen gestemd.) Een half ei is toch beter dan een leege dop Aan die alles of niels-politiek doet spr. niet meeer zijn verschillende wegen die naar Rome leiden. De heer Duys heeft gesproken over de schipperskinderen en spr. dacht daarbij uit gezonderd te worden (De heer Duys: zeker als Voorzitter van den Schippersbond wel.) Spr. heeft dat tot zijn spijt niet gehoord hij had meer waardeering verwacht. Ware debater zoo op de hoogte als spr., dan wist hij hoe moeilijk die regeling is. Waar nu reeds zoo'n tegenstand van kerkelijke zijde bestaat, moest men elke poging om die kinderen aan den wal in het gezin te brengen, waardeeren. (De heer Duys: Zeker!) Dat hadt u straks moeten zeggen, anders lijkt het of er nog nooit menschen wuren opgestaan om iets voor schipperskinderen te doen, anders dan socialisten. Ook over de ouderdomsverzeker'i:een enkel woord. Spr. had niet gezegd wat hij dienaangaande wilde, maar zulks viel buiten de lijn zijner voordracht. Minister Lely heeft een ontwerp ingediend en was lid der pensioens-comniissiewaarom zou hij dan met mogen critiseeren? Het arbeids-contraet is ook weer een quaestie van iets of niets. Spr. weet heel goed, dat niet alle arbeiders daarmede zijn ingenomen. Maar nu ligt in de wet nog niet het be- giusel dezer materie. Laten wij maar eerst het beginsel in de wet opgenomen hebben, en dat gaat in ons land al heel moeilijk. Moet nu weer, omdat het uiterste niet kan j worden verkregen, het geheel worden prijs gegeven En dan die opneming der land bouwarbeiders in den Ongevallenwet. De heer Duys weet zelf beter dan iemind anders, hoeveel moeilijk heid die regeling inhoudt. (De heer Duys: Ja, juist) De moeilijkheden zijn vooral op het platteland byzonder groot. Wij hebben nimmer gezegd, dat wij hen niet willen opnemen, maar wij wenschen die zaak te behandelen aan de hand van nieuwe gegevens, waarover toen niet beschikt werd. Nu is dr. Kuyper gekomen, hetgeen aan spr. niet erg bevalt, maar daaruit blijkt de onwil ook nog niet. Wat de oorlogsuitgaven betreft, heeft de heer Duys de vergadering niet goed inge licht. Hij had de laatste 19 jaren moeten nagaan. Spr., die gelukkig in het Noorden is geboren, heeft op de legerzaken een gansch anderen kijk dan de menschen in het midden des lands. Spr. heeft reeds her haaldelijk tegen de oorlogsuitgaven gepro testeerd omdat betgeen men wil niet over eenkomstig is met de draagkracht van het land. Willen de liberalen geen belasting naar draagkracht? En wie beeft de accijns afge schaft en verminderd, wie de Vermogens belasting en de Bedrijfs- en de andere In komstenbelastingen in bet leven geroepen? Dat is het werk van Pierson geweest, die, al kon bij den druk niet evenredig maken, toch het principe inde wet heeft belichaamd. Dat zijn feiten die de heer Duys ook me- moreeren moest; de liberalen hebben de be- zittenden niet met rust gelaten. Het beginsel hebben wij, en nu komt bet er op aan, 't ons mogelijk te maken er op door te gaan. De Tariefwet-Pierson is niet te vergelijken met het ontwerp-Harte. Pierson's wet zou 2 millioen opbrengen en Harte's plan bijna 10. Bovendien viel het ontwerp-Pierson al lerminst in de liberale smaak. Neen, ondanks zij reeds vóór dien «ten doode waren opgeschreven", hebbeD de li beralen van 1897 tot 1901 hard gewerkt en veel goeds tot stand gebracht. Door de Wo ningwet is de Staatskas geopend voor betere huisvesting. Der jeugd, die aan verwu ïrloozing was prijsgegeven, werd de mogelijkheid ge opend voor het maatschappelijk leven goe te worden. En dan de peraoonlyke diensd plicht. Nu staat ook in de ure des gevaars de zoon van den rijke naast het kind van den arme. Dat zijn drie dingen die aan allen ten goede komen en menigeen opheit. Dat bewijst ook dat een liberaal hart even warm klopt als dat van den lieer Duys. Maar als spr. een anderen weg volgt, dan is dat omdat bij den arbeiders spoedig mogelijk het bereikbare wil gevenzij moeien geen minuut langer waehten dan hoog noodig is. Er zal veel te doen komen in Juni. Smalend wees de heer Duys de grootere belangstelling af, maar spr. blijft er bij. 't Verwonderde spr. zeer, want wie heeft men geloerd de jeugd en de vrouw in de politiek te halen Immers van de sociaal democraten. (De heer Duys: Ja, maar dat bedoelde ik niet.) Daar zal spr. niet verder op ingaan, maar nog dit: Het bestaande is ten nadtele van allenzouden svij dan door verdeeldheid het bestaande bestendigen? Van de tegenpartij moeten mij ten minste dit leeren, dat samen werking de eerste eisch is. Dan zal ook door ons voor de arbeiders veel kunnen worden gedaan. De heer Duys krijgt te 11. 50 gelegenheid tot publiek waarin hy er op wijst, dat het toch altijd een keuze blijft tusschen twee bedoeld bij de wei-Mackay; overtuigd dat door de aanneming van dit wetsontwerp, met miskenning van lettor en bedoeling der Grondwet, de openbare voor alle kinderen van het Nederlandsche volk toegankelijke school met behulp van Rijks- geld, met verminking en, in een aanzienlijk deel des lands, zelfs met ondergang wordt bedreigd; het volksonderwijs in zijn geheelen omvang tot lager peil zal dalen en ten gevolge hebben, dat in plaat8 van de Nederlandsche jeugd allereerst op te voeden tot vaderlands- en vryheidslievenao burgers van éen en den zelfden Staat, reeds in de school wordt aan kweekt ie geloofsverdeeldheid, die blijkens de geschiedenis reeds zooveel jammer over Nederland heeft gebracht; protesteert ter wille van de algemeane volksontwikkeling tegen de aanneming van dit wetsontwerp door de Tweede Kamer der Staten-Genaraal; en verklaart plechtig dat, wordt, door de aanneming van dit outwerpaande voorstnn- ders van het voor alle kinderen des volks toegankelyke, van overheidswege ingerichte onderwijs de heropening van deu noodlotti ge» schoolstrijd opgedrongen, die strijd, hoe noode dan ook, door hen zal worden aan vaard in het besef van hun goed recht niet kwaden; wie meenen, dat de historische taak i alleen, maar bovenal ter wille van de alge der arbeiderspartij gelegen is in de politieke I meene volksontwikkeling, den godsdienst actie alleen, toonen daardoor op de zaak een kleinen kijk to bebben. Als de arbeidersbeweging eenmaal sterk I genoeg is, zal zij ook de liberalen als bour- geois-partij weder in de reactie duwen deze zullen ten slotte toch niet anders dan deze hun ziel en zaligheid verkoopen aan het kapitalisme. Mr. Smeenge antwoordt hierop met er nogmaals op te wijzen dat niet het belang van éen klasse, maar van het algemeen dient te worden bevorderd. (Debaters en sprekers werden vaak door applaus onderbroken.) De Voorzitter, de heer Moerman, sloot hierop de vergadering na geconstateerd te hebben dat ook dezen avond weder is ge bleken, dat liberalen en socialisten alles be halve nefjes zijn, maar dat de socialisten gezamenlijk met de kerkelijken optrekken tegen de vryzinnigen. Aan den heer Duys wordt toegestaan voor de Hilversumsche stakers te mogen doen collecteeren, hetgeen f 4.6ül/2 opbrengt. Eerste ruim kwart na twaalf ging men huiswaarts. vrede en de nationale eenheid." De Directeur van het Postkantoor auuer maakt bekend, dat sedert 1 Mei de Buslich tingen aan het kantoor voor de verzending per spoortreinen geschieden als volgt: (Spoortijd, 23 minuten achter bij den plaat selijke tijd.) Richting AMSTERDAM, 7.05, 7.35, 9.4;), 10.20*, 11.25, 1.30, 2.-'. 3.35*, 5.15*, 6.20*, 7.25-, 8.05', 8.40', 9.45a Richting ZUTPHEN. 6.—, 10.20', 1.30', 0.45, 8,40'. Richting UTRECHT. 6.—, 9.35, 10.20', 11.25, 1.30', 3.35, 5.15', 7.25*, 8.40*. 9.15a Richting ZWOLLE. 5.50, 8.45, 10.20, 12.30, 2.—', 5.—, 6.45, 8.40', Richting NIJMEGEN. 7.05, 12.10*, 5.15', 8.40*. 9.47a Lichting der Buitenbussen. 5.25, 9.25, 12.35, 2.40' en 7.50*. (De met op Zon- en Feestdagen niet.) Op Zon- en Feestdagen is het kantoor des namiddags van 12.45 tot 1. (Spoortijd) geopend tot liet afhalen van gewone corres pondentie. De Directeur voornoemd, Van der HORST. Amersfoort, Mei 1905. Aanstaanden Zondagochtend half elf zal in het gebouw der Vrijmetselaars-loge «Jacob van Campen" voor den Doopsgezinden kring hier voorgaan ds. Kielstra, emeritus-predikant van Oegstgeest. De Ministers van Justitie en van Financiën verleenen morgen en overmorgen niet de gewone audiëntie. De motie tegen de onderwijs-novelle, Zon dag te 'sGravenliage aangenomen, luidt: «De groote vergadering van voorstanders van openbaar onderwijs, gehouden in Den Haag op Zondag 7 Mei 1905 en bijeenge roepen door de vereeniging «Volksonder wijs" in samenwerking met het Nederl. Onderwijzers-Genootschap, den Bond van Nederl. Onderwijzers, de Vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland en het Landelyk Onderwijs-Comité; gelei op de be- teekenis en het doel van het wetsontwerp tot herziening va» eenige artikelen der wet tot regeling van het Lager onderwijs, zooals deze bij de behandeling van dit wetsontwerp nader zyn gebleken uit de houding van re geering en meerderheid der leden van de Tweede Kamer, door do aanneming waar van gebroken zal worden mot pacificatie, In de hier gehouden vergadering der Cen trale Roomsch Katholieke kiesvereeniging is weder tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, die thans óok is gesteld door de anti-revolutionnaire en de Chr. his torische kiesvereenigingen. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal worden gehouden op Vrydag 12 Mei des middags twee uur, zul len a^n de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hun College te machtigen tot het aangaen eener overeenkomst tot ruiling van gronden. 2. Voorstel tot wijziging van jaarwedde van onderwijzend personeel. Luitenant -W. Storm van Leeuwen, van de cavalerie O. I. leger gedetacheerd by het eskadron ordonnansen, wordt eervol ontheven van die detacheering en zal begin Juni zyn bestemming volgen. Majoor J. C. Camerling Helmolt, van het 2e i'egiment huzaren, is op non-activiteit gesteld. Tot ritmeester bij het 2e regiment is be vorderd de le luitenant jhr. W. H. J. van de Poll, van het le regiment huzaren, die te Roermond in garnizoen komt. De heer G. K. G. van Aaken is in de plaats van ritmeaster jhr. W. H. J. van de Poll be noemd tot Directeur van de door dezen op gerichte «Zutphensclie Orkest-vereeniging Kapitein jhr. H. M. van der Goes, van het 5e regiment infanterie, neemt van 8 tot 13 en van 22 tot 27 Mei deel aan de oefeningen, welke onder leidiug van majoor W. H. van Tervvisga in de omstreken van Loenen en Heerde worden gehouden. Na de overgangs-examens aan do Kon. Militaire Academie te Breda worden hier gedetacheerd by het 5e regiment infanterie de cadetten: M, J. van Andel, W. F. K. Bischoff van Heemskerck, P. J. van den Briel, W. A. de Bruyn, H. A. M. Daalmeijer, J. B. deJongh, A. W. de Koningh, M. J. G. E. Lestrade, J. J. Rutgers en J. de Vries, allen van do infanterie h. t. I.en J. H. Fuchter E. D. Langenhugen, N. Hillen, W. A. van der Gant' R. H. Hofman, J. D. A. van Gumster, J. D' Koopman, C. J. la Rivière en S. Vrind, van de infanterie O. I. leger; bij het le regiment veld-artilleric de ca detten J. W. van der Breggen, T. S. Roo seboom, W. J. Rijkens en N. D. G. van der Werff, van de artillerie h. t. I.; en A. E. van Marle er. G. L. Pool, van de artillerie O. I. leger. Het groote verschil tusschen vakman en amateur is, ofschoon buiten z\)n weten, weer eens aan 't licht gebracht door den Th. F. van de Pol. Den Zondag nadat het artikel over het zoogenaamde Kapelhuisje, aan het Lieve Vrouwe kerkhof, in onze courant was ver schonen, kwam een amateur-photograaf ons vragen waar hij het huis kon vinden. Hy wilde het even «nemen" in photogruphi- sche zin natuurlijk. We brachten er hem heen, maar hoe hy ook tobde en probeerde en poogde, bij kon 't niet «kieken". En nu verraste de heer Van de Pol, de vakman, ons zooeven met twee heel mooie kiekjes (jammer, dat er op éen staatKap pellen Huis) die een zeer mooi beeld goven van het huisje vóór de restaureering, welke thans verzekerd is en waarmee men vry spoedig zal aanvangen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2