KAIPERBOTER Marktprijzen. Advertentien. E. J. RUITENBERG, Per l|a K. G. f 0.60. gezinshoofd, maar 6ök de mannelijke en de vrouwelijke lodger, en de inwonende zoon of de inwonende dochter ouder dan 23 jaar. doch niet de gehuwde vrouw, die door haar man aan de stembus wordt vertegenwoordigd. Verzekeringen. Verplichte verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom met voor- loopig ruimen steun van de Overheid. Wat de zekteverzekering betreft met vrijstel ling rail premiebetaling voor alle gehuwde ver zekeringsplichten boven 30 jaar met een totaal geschat inkomen beneden f420 per jaar. Wat betreft de Invaliditeit en Ouderdoms- verzekering, deze in te voeren, naar regelen bij de Wet vast te stellen, voor alle Nederlanders boven den 16- jarigen leeftijd die een persoonlijk inkomen ge nieten, voor zooverre zij niet in dienst van eenig publiek-rechterlijk lichaam reeds verzekerd zijn. De ouderdomsrente uit te keeren op den leeftijd vroegstens van 60 jaar en laatstens van 65. met verdubbeling van de rente op den (ia-jarigen leef tijd, tol een maximum van f 6 per week. Dc prcmiën te voldoen tot hoogstens éeu pro cent zoowel van het uitgekeerd als van liet ont vangen loon, door don patroon en door den arbeider; de ontbrekende fondsen te vinden door heffing van een progressief procent van alle inkomsten boven f 600. Gehuwde arbeiders boven 30 jaar niet een totaal geschat inkomen beneden f 420 van premie-betaling vrij te stellen. Zeevisscherij-verzekering. Verplichte verzekering tegen ongevallen in het visschers- bedrijf, met vrijstelling van premiebetaling van alle personeel, dienende op vaartuigen, die, met inbegrip van den voor eigen rekening en risico vurenden schipj er, visscheu met drie man of minder. Ongevallen-verzekering van het L a n d b o u w b e d r ij f. De premie-verzekering zoo in te richten, dat dc arbeider gewaarborgd is tegen korting op een bij de wet vasttestellen minimum-loon. Leger en vloot. Vermindering van mi litaire uitgaven o.a. door practische wijziging van de verouderde legevinrichtiug. Met hand having van een gezonde, op rechtvaardigheid rustende krijgstucht, krachtige bescherming van den militair tegen willekeur. Financiën. Herziening van da Vermo gensbelasting met sterker progressie voor de grootere vermogens- Verhooging der Successie rechten. Verhooging van invoerrechten op arti kelen van weelde. Afschaffing van den accijns op geslacht- Hat de Pensioens-belasting betreft, welke ve len als geheel nieuw zal toeschijnen, merkte spr. op dat de meer gegoeden, die in deze be lasting het hoogst worden aangeslagen, thans veel meer betaleu aan bijdragen voor allerlei instellingen van liefdadigheid, ten behoeve het Burgerlijk Armbestuur, enz. Dan de Clir. deiu. kunnen cn willen niet lan ger meewerken aan het conservatief gepeuter van deze coalitie- Komt de coalitie straks weer ongeschonden uit d3 stembus, dan zal de Re geering zeggen, dat zij een votum van vertrou wen kreeg en hierin schuilt juist een groot ge vaar. Sprekend over de massa's wets-ontwerpen. die als strooibilletten van een rotatiepers vliegen in den verkiezingstijd, herinnerde spr. aan het Drankwet-ontwerp waarmee dr- Kuyper zesma len échec zou hebben geleden als niet de soci- alisteu zich Christelijke" hadden getoond dan de Christelijke meerderheid, om tot de conclu sie te komen dat de kracht eener regeering niet ligt in het indienen van ontwerpen, doch in het tol stand brengen van wetten. De vier jaren van Chr. regeering zullen voor Chr. democraten blyken te zijn vier jaren van bittere teleurstelling; <n dit ofschoon thans naast elkaar zaten dr. Kuyper en Talma (de man van „Patrimonium") en Passtoors (de man van den „li. K. Volksbond") en dr. De Visser (de man van den „Chr. Nat. Werkmansbond" en Van Vliet en zoowel anderen die de noodender kleine luyden zoo door en door kennen. De Chr. dem. roepen dan ook op ten strijd tegen dit conservatisme. De strijd zal moeilijk zijn, maar toch zullen zij staan als een muur en zij zullen niet herhalen wat Talma ter De- putaten-vergadering riep: „Rechts richt u", maar „Richt u naar het W oord vau den levenden GodS aat!" (Langdurig applaus.) Te 10.32 werd gelegenheid gegeven voor debat. De heer M. Boukamp begon met hulde te brengen aan den inleider die, olachoon Chr. spreker, zoo net en fatsoenlijk heeft gesproken, waaraan we geheel en al ontwend zijn van die zijde. Inleider gaf den Chr. partijen harde noo- ten (e kraken, maar zei ook, dat de Vrijzinnigen de hand in eigen boezem te hebben te steken. Deb- moet tegen dit laatste opmerken, dat de 6 millioen van dr. Kuyper komen uit de zakken der arbeiders, terwijl de 2 millioen van Borgesiu8 zouden komen uit de Vermogens belasting. En waarvoor dienen die 6 millioenNiet voor de arbeiders, want geen arbeider wordt 70jaar; maar om de Gereformeerde predikanten aan ct-n ruimer bezoldiging te helpen. Dat is wel niet wettig, maar er gebeurd in deze Kamer wel meer, wat niet wettig is, getuige het openbaar ouderwijs. Deb. hoopt intusschen dat de les, door den heer Staalman gegeven, vruchten moge dragen. De beer G. G. van A 11 e n a, oud Hoofd der school te Voorthuizen, erlangt to 10.10 het woord en moet er tegen opkomen dat de inleider alle Kamerleden spitsroeden heeft laten loopeu be halve zichzelveu. Deb. woonde ditmaal de De- Cten-vergadering niet bij en kan dus niet ideelen of het zeer vele, dat de heer Staal man daaruit meedeelde wel geheel en al juist ia, Het bedroeft deb. dat de heer Staalman zoo te velde trok togen de a. r. partii en de coalitie welke. Godc zij dank, sterker aaneengesloten zijn dan voorheenen óok, dat inleider slechts het Btolïelijke voorop zette on niet Gode eere gaf. Deb. meent, dat de heor Staalman thans in practijk orengl liet „verdeel en heorsch". Welke partij zal hem opnemen De a. r. partij niet. Debater heeft don heer Staalman steeds geëerd en erkend als broeder en had verwacht, dat hij in liefde bad gesproken van de a. r. partij. Om 10.45 krijgt de heer Oosterman het woord, die wel v.-at rneer zou wenscher. te hooren van des hoeren Staalmana uitleg der antithese. Dat de heer Staalman telkens werd geapplausi- deerd, hooft deb. wel wat verwonderd. Was dit omdat hot ministerie-Kuyper af en toe voor zijn broek kreeg? Maar de vergadering bedenke dan toch óok, dat met den heer Staalman is meegekomen het verleden van de heer Staalman. Pas in den laat- sten tijd is hij zelfstandig gewordenpas gedu rende enkele dagen. Deb. wil nu vragen: stipuleer uw democratie een weinig; waar wilt ge neen? Deb. hoorde tot zijn spijt niets van de school kwestie, waarin de heer Staalman allerminst de mocratische allures aannam, doch wel 9pruk van liet „giftig zaad der openbare sshool". De heer Staalman zeide wel, blij te zijn, dat de schoolwet-novelle ging vöor het Arbeidscon tract, doch dat is zeker wel verdachte democra tie. Zou het geld, voor de bijzondere scholen toe gestaan, werkelijk tie arme ouders ontlasten; spr. betwijfelt het waar hij in de „Heraut" on geveer las: Beste luyden, bedenkt tooh eens hoe wij Gereformeerde predikanten lijden onder onze veel te kleine; troctementen. Deb. noodigt den heer Staalman uit tot een debat om deze zaken eens tl fond te bespreken; daartoe is nu geen tijd. De heer Staalman moet bezwaar maken den debater op dit punt te laten voortgaan. Spr. is thans niet geprepareerd, doch wordt candi- daat in dit district en dan zal de heer Ooster man gelegenheid te over hebben om hem op de tand te voelen. De heer Oosterman wil dan nu deze vragen laten rusten, doch wil opmerken dat de anti-revolutionnairen in deze vergadering zwij gen, maar wel tegen spr. zeiden, dat „Staalman op de Deputateu-vergadering o zoo klein" was. De a.r. Propagauda-club had moeten zorgen voor een flink debater of zelf uit den hoek moe ten komendan had zij beter gedaan dan zulk een vuil stuk werk te leveren als zij deed met een Sijbrandy te laten komen. Slot iq het volgend nummer. Heden is uitgegaan de officieele kennis geving waarbij worden opgeroepen ter onder zoek door den Militie-commissaris de verlof gangers der militie te land en wel tegen Donderdag 15 Juni die van de lichtingen 1897, 1898, 1899 en vroegere lichtingen en tegen Vrijdag 16 Juni die van de lientingen 1900, 1901, 1902, 1903, en 1904, telkens des ochtends hall tien. De kennisgeving wordt in haar geheel op genomen in het volgende nummer. Het voorstel door B. en W. ingediend in de Raadsvergadering van 12 Mei om hun college te machtigen tot het aangaan eener overeen komst tot ruiling van gronden met den Staat der Nederlanden voor militaire doeleinden, luidt in zijn geheel De Raad der Gemeente Amersfoort; Overwegende, dat behoud en uitbreiding van hel garnizoen van het grootste belang voor de Gemeente Amersfoort is te achten en het derhalve in hooge mate wenschelijk is, met bet Departement van Oor log mede te werken tot verkrijging van de terreinen, welke door den Minister van Oorlog voor dit doel geschikt geacht worden Overwegende dat de Gemeente Amersfoort toch sinds de uitbreiding van het garnizoen zeer in bloei ii toegenomen en dat het derhalve voor de Gemeente Amersfoort van groot voordeel is een uitbreiding van het garnizoen in de hand te werken en tevena meerdere zekerheid te verkrijgen, dat het thans reeds aanwezige garnizoen te Amersfoor. blijft Gezien de ontwerp-overeenkomst, aangeboden door den kapitein-eerstaanwezend ingenieur te Amersfoort, lot ruiling van gronden tussctien den Staat der Nederlanden en de Gemeente Amersfoort; Overwegende, dat volgens deze outwerp-overeen- komet door de Gemeente Amersfoort aan den Staat der Nederlanden afgestaan zullen worden depercee- len, hekend bij het l-r-daater Gemeente Amersfoort, sectie A. no». i477, 742 en 743, sectie A, no. 1478, sectie A. nos. 924 en 935, en door de Gemeente Amersfoort van den Staat der Nederlanden ontvan gen zullen worden de perceelen, bekend bij het ka daster, Gemeente Amersfoort, sectie A. no. 871, sectie ".nos. 1643 en 1639; Overwegende, dat de Gemeente Amersfoort thans nog geen eigenares is van de perceelen, welk" zij in gevolge Lcv.n bedoelde ontwerp-overeenkomst bin nen 3 maanden na de goedkeuring dezer ontwerp overeenkomst door de wet aan den Staat der Neder landen zal hebben over te dragen: Overwegende evenwel, dat de eigenaren van deze perceeler zich verbonden hebben, hun aanbiedingen, waarvoor zij hun perceelen aan de Gemeente Amers foort wenscbeD te verkoopen tot 1 Januari 1906 ge stand tc doen en dat voor dieu datum de wetgevende macht zteb waarschijnlijk uitgesproken zal hebben over do bekrachtiging der ontwerp-overeenkomst; Overwegende, dat het niet wenscheljjk is, dat de Gemeeote Amersfoort deze perceelen reeds koopt alvorec3 de ontwerp-overeenkomst door de wet be krachtigd is, aangezien—mocht de overeenkomst tot stand komen en de terreinen dientengevolge gebruikt kunnen worden voor de voorgenomen ruiliug—er geen bijzondere reden voor dc Gemeeute Amersfoort bestaat, deze tereineu aan to koopen Besluit; I. Burgemeester en Wethouder» te machtigen, de hierbij behoorende ontwerp-overeenkomst aan te gaan met den Staat der Nederlanden II. Op het sub I beslotene de goedkeuring van hei College van Gedeputeerde Staten van Utrecht te verzoeken. In de anti-revolutionnsire nStictitsche Crt." van gister lezen we Mag ik u verzoeken om een klein plaatsje onder de rubriek .Ingezonden Stukken". Onderstaand schrijven ontviug de A. R. Prop. Club „Groen van Prinsterer", te Amersfoort. Aan de A. R. Prop. Club, te Amersfoort. Vóór de vergadering, onlangs gehouden te Amers foort, waar ik voor uw club optrad, had ik met don Voorzitter, den heer Goossens, afgesproken dat, wan neer de zaak der vorige vergadering betreffende de partijdigheid der liberale Regeeringen bij de benoe mingen van notarissen in N.-Brabant zou ter sprake komen, ik dit als een mij later gebleken onjuistheid zou herroepen. Ik had deze onjuistheid eens gelezen in een blad der rechterzijde. Toen nu de beer Duije, als niet op de eerslever- gadering geweest zijnde, er door zyn onhebbelijk optreden den gansohen avond der vergadering mijn weerzin bad opgewekt, voelde ik mij niet geroepen, tegenover hem, die met de bewuste vraag toch reeds buiten de orde der vergadering was, de onjuistheid mijner mededeeling to erkennen. Thans doe ik zulks in de groote bladen der vrij zinnige partij en 'n onze eigen Pers. Ik meeu zulks eveneens te moeten doen in uw midden, opdat Gij wanneer deze zaak ter sprake komt, daarvan die winste kunt doen welke Gij in hot belang van uwen i arbeid noodlg acht. Met vriendsch. groete en hoogachting, Uw, dw. (w. g.) SIJBRANDY Almoin, 18 Mei 1905. Nanious bovengenoemde Club H. P. GOOSSENS, Voorzitter. Amersfoort, 18 Mei 1905. Het bedoelde schrijven van rnr. Sijbrandy aan de Vrijzinnige Pers luidt als volgt: Geachte Redactie. Ik gevoel mij gedrongen in uw blad mode te doelen dat uw verslaggever het gebeurde in de ver gadering te Amersfoort in hoofdzaak juist heeft weergegeven. Toen ik voor eenige maanden ook te Amersfoort sprak, heb ik, ten bewijze, dat steeds de liberale ministeries eenzijdige benoemingen uitbrach ten, o. a. beweerd, dat er in de provincie N.-Brabaut slechts 3 R.-K. notarissen zouden zijn. Ik had deze bewering eens gelezen in een orgaan der rechterzijde. Di s.-d. debater, de heer Duys, bracht, geheel buiten de orde der vergadering, deze oude zaak ter sprake. Toen is door mij gezegd, dat ik om die redenen er niet op behoefde in te gaan. Te meer meeDde ik dit daar de heer Duys zelf op de eerste vergadering niet het woord had gevoerd. Ik verklaar thans openlijk, M. de R., dat ik te Amersfoort een onjuiste bewering heb uitgesproken en ten gevolge daarvan de eenzijdigheid der libe rale benoemingen aan een scherpere beoordeeling heb blootgesteld, dan ze verdient. Zulks doet mq leed en het is me een genoegen, dit hier te kunnen verklaren. Was de zaak alleen gebleven onder da aandacht der AmertfoortBche burgers, ik zou dit in be Amerafoortscho bladen hebben gedaan. Nu det door verslagen in de groote bladen is gekomen ter beoordeeling van het groote publiek, zie ik gaarne deze regelen in uw blad geplaatst en ver zoek ik overname daarvan door allen die van het geval hebben melding gemaakt, inzonderheid door •Je Amerfoortsche pers. Ik druk daarbij de» wensch uit, dat m\jn voor beeld navolging moge vinden, ook bü diegenen onzer tegenstanders, die hetzjj in vergaderingen of Per», hetzij in het Parlement, dingen hebben gezegd, welke later bleken onjuist te zgn. Dankend voor de opname. SIJBRANDY. Almelo, 17 Mei 1905. Omtrent de motie van afkeuring, welke Donderdagavond zou zija ingediend, lezen in we in de »Stichtsche Crt": M. de R, l Mag ik u mededeelenals voorzitter der 1'rop commissie van de kiesvereeniging „Ned. en Oranje' to Amersfoort, dat de heden geho uden vergadering niet was bijeengeroepen ter behandeling eener motie, waarvan in „Land en Volk" sprake w»b (en door de overige vrijzinnige bladen overgenomen) doob op verzoek van mij aim den Voorzitter van „Ned. en Oranje", 11 Mei gedaan, was saamgeroepeu tot ver- deeling van de werkzaamheden voorden aanstaanden strijd. Dus nog voor dat mr. Sijbrandy hier optrad. Derhalve is het bericht in „L. en V." een fatale leugeD. Dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, tee kent hoogachtend, Uw dw. dr. H. P. GOOSSENS, Voorzitter der bovengenoemde Commissie.- 'tls geen gewoonte, Ingezonden stukken over te nemen, doch voor dit geval meenden we aan het verzoek te moeten voldoen en de uitzondering te geven dio den regel be vestigt. Tot gecommitteerden bij het eind-examen van het Gemeentelijk Gymnasium met 6 ja rigen cursus te Amersfoort, dat wordt ge houden op 28, 29 en 30 Juni, zijn benoemd di. W. L. van Heiten, dr. U. Ph. Boissevain en dr. F. de Boer, hoogleeraren aan de Rijks universiteit te Groningen. Uit zeer betrouwbare bron kunnen we meedeelen, dat mej. W. A. T. Boeschoten baar benoeming tot diacones bij de Ned. Hervormde gemeente, welke zou ingaan op 1 Augustus, niet heeft aangenomen. De aanteekening vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek is behaald door de jongedames A. C. G, Munnik, R. Stolberg en M. J. S. Kok, en den heer H. van 't Hof, allen hier. De majoor A. L. Klerk de Reus, van het 5e regiment infanterie, en de kapitein van den Generaleu staf V. Noest, aangewezen om op te treden resp. als chef en adjunct-chef van den staf der nieuw op te richten 4e divisisie infanterie, zijn gedetacheerd bij den staf van de 2e divisie infanterie te Arnhem. De «Staatscourant" bevat de Statuten van de vcreeniging «Het Groene Kruis", welke zich ten doe) stelt de ziekenzorg en de be vordering van den algetneenen gezondheids toestand te Amersfoort. Zij verleent hare diensten, hetzij om niet, hetzij tegen een geringe vergoeding, nader by Huishoudelijk reglement te regelen, ter wijl leden der vereenigiug zij zijn, die hun verlangen daartoe aan den Secretaris der vereeniging hebben kenbaar gemaakt en een contributie betalen van ten minste 50 cent. Voor den betrouwbaai'heidsrit, die vanwege de Nederl. Automobiel-Club op 29, 30 en 31 dezer gehouden zal worden, zijn tot nj tce 24 auto's ingeschreven. Men weet, dat de auto's den laatsten dag hier doorkomen. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage bericht nader, in verband met zijn waarschuwing tegen de firma Th. Gori Co., dat deze firma thans in de nieuwsbladen advertentiën plaatst, waarbij geld ter leen wordt aangeboden, zonder vermelding van naam, doch onder het adres: Postbus nr. 93, 's-Gravenhag'é. De gevaarlijkste onwaarheden zijn niet de leugens, maar die waarheden, welke een weinigje vervalscht zyn. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Departementshoofden, W ij k b e z o e- kers en Belangstellenden zal het Centraal-burean a.s. DINSDAG 23 MEI des namiddags le vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoudeischende zaken wende men zich tusscbentijds tol den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van deSTADT, Kleine Haag 7. Predikbeurten. Zondag 7 Mei. Evang. Luth. kerk. Voormidd. 10 uur, Da. De Meijere. RtmonitranUche kerk Voormidd. IO'/j uur, D». Hooykaas. Gereform. kerk (A.) Voormidd. 10 uur, Ds. Donner. '8 Avonds 6'/j uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (B.) Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'e Avonds ö'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Qerefm. Gemeente. Voorm. 91/1 uur, ae heer Eigeman, va bij Rbenen. 's Avonds 5 uur, de beer Eigeman. Amersfoort, Vrijdag 19 Mei 4905. Appelen f a f Pootaardappelen f0.-~A f0.Zandaardappelen f 1.60 a f2.00 Hoen dereiéren f 3.10— a f3.50 per 100 stuks. Boter fl.— a f4.10 p. k. Margarine f 0.- AfO.— Kippen f0.80 a f 1.10 Kuikens f0.— AfO. Piepkuikens f0.afO.Ganzen f0.A f0. Eenden f0.90 A 11.10 Hazen f 0.— A fa- Wilde konijnen f 0.A f0.Tamine konijnen f0.80 A f 1.20 p.st. Duiven f0.50 A f0.70 p. paar. Vette varkens f0.a 10.—. Magere varkens f16.— A f20.- Zeugen f40 A f60. Biggen f10 a 115. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 150 Heet. Zandaardappelen, 90000 st. Hoendereieren, 1300 Kilo Boter. Vette varkens, 10 Magere varkens, Var kens voor exportslageryen, 300 Biggen en 20 Zeugen. Makelaar, WEVEBSSINGEL No. II huren en verhuren van huizen. NEEMT EENS PBOEF. {Overheerlijk van per ons. Alleen verkrijgbaar by J. van ZALINGEN, Confiseur Langestraat 1. De fijnste kwaliteit. Aanbevelend, J. van GENDEREN, Teleplioon 104. Arnhemscheslraat 35.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2