Donderdag 25 1905. No. 5660. 54e jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvortentiëu per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij adverientiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Teiephoon 19. KENNISGEVINGEN. VERKIEZING voor de TWEEDE KAMER DER STATEN-ÜENERAAL. De BURGEMEESTER der Gemeeute Amersfoort breDgl biermede ter openbare kennis, dat op Dins dag, den 6 Juni aanstaande, sal plaats hebben de verkiezing van éen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het kiesdistriot Amersfoort, waar toe deze 'Gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Seoretarie by den Burgemeester dor Gemeente Amersfoort (hoofdplaats van het Kiesdistrict, kunnen worden ingeleverd: OPGAVEN VAN CANDIDA- TEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Date opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zyn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moei geschieden per soonlijk door éen of meer der personen, die de op gave hebben onderteekend. De candidaat kan daar bij tegenwoordig zyn. Van de inlevering wordt een bewys van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaren bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeeute kosteloos verkrijgbaar, van den 24 Mei 1905 tot en met den dag der ver kiezing. De Burgemeester brengt hierby in herinnering ar tikel 161 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eens opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat sy voorzien is van bandteeke- ningen van personen, die niet bevoegd zyn tot deal neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geaohiedt, terwijl zonder die bandteekeningen geen voldoend aantal voor eeue wettige opgave zou overblij ven,wordt fceatraft met gevangenisstraf v^n ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ton hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf word gestraft hjj, die wetende dat by niet bevoegd is tot deelneming aan de ver kiezing eene voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave, als bedoeld bij artikel 51, beeft onderteekend. Amersfoort, den 28 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJ TIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter keunis van belanghebbenden, dat vol gens mededeeling van den Minister van Staat, Mi nister van Oorlog; I. Schietoefeningen zu'len worden gehouden van het fort nabij den Hoek van Holland qp de onder staande data: a. op 21 en zoo noodig op 22 en 28 Juui 1905 met "zwaar geschut; b. op 21, 22, 23 en zoo noodig 24 en 26 Juni 1905 met licbt geschut. De schietoefeningen met zwaar geschut worden gehouden in een vijfhoek, gevormd door het fort, 2 vlaggen op den Hoek van Holland, namelijk 1 by den Zuiddam en 1 omstreeks 500 M. bez. den Zuiddam en 2 schepen voerende een roode vlag aan den mast, waarvan 1 in de richting West en 1 on geveer in de richting Z.W. op ongeveer 9000 M. van het fort. De schietoefeningen met licht geschut worden ge houden in een driehoek gevormd door het fort een rood» vlag bez. het zeegat en een roode vlag op het einde van den Zuiddam. Deze vlaggen zyn ongeveer 3100 M. van het fort verwijderd. Deze laatste teleurstelling maakte hem wanhopig hy kreeg een soort zenuwtoeval, toen by begreep wat de bittere waarheid was. Ja, dat was geen droom, veroorzaakt door indige stie, maar droeve werkelijkheid. Dat vreeselyke voorval in de eetkamer bad werkelijk plaats gegre pen. Hij Paul Bultitnde, de overal geachte koopman van Mincing Lane, een man van middelen en positie werd op een vernederende wyxe naar school gestuurd, alsof by werkeljjk de schooljongen was, dien hy door de eene of andere beheksery nu leek. Slechts met groote moeite gelukte het hem, zyn gedachten zoodanig onder appèl te brengen, dat ze tot eenigs daad besluiten konden. .Ik moet er onverschillig onder blyven, mompelde hy tegen zichzelf met bevende lippen, heel onver schillig en bedaard. Daar komt alles nu op aan?" Het was een trooBt voor hem, in dezen uitersten nood op den bok den welbekendeu breeden rug van Olegg, den koetsier, te ontdekken, die zijn beide paarden stalde in de buurt van Pread Street en aien hij al heel wat jaartjes by sleohta weer bevoor deeld had. Olegg zou hem wel berkenueu, trots zyn vreemd soortige verandering. Hjj vatte het plan op, het rijtuig te doen stilhouden, om te draaien en weer Bij de schietoefeningen zullen een of twea stoom- booten diénst doen, om te waarschuwen en zoo noodig, sleepbulp te verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen, om buiten bet onveilige gedeelte te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van bet fort een roode vlag waaipn van urinsteus éen uur vóór den aauvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. II. Schietoefeningen zullen worden gehouden op 4, 5, 6 en 7 en zoo noodig 8 Juli 1905 van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.) en van licht kaliber (6 c.M„ waarbij onveilig gemaakt wordt een sector, respectievelijk tot op 9000 en 4500 M. van het fort en begrensd aan de Noordzijde door eene lijn van af het fort in de richting N.N.W. en aan de Zuidzijde door het Noorderboofd en eene lijn in db richting ZW. van het uiteinde daarvan. Een stoomboot sal, zoo mogeljjk waarschuwen eu desgewensebt hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten den sector te komen. Op de dagen, dat er gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaién van minstens éen uur voor deu aanvang der schietoefeniug tol aan het einde daarvan. Amersfoort den 25 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, WÜIJTIER8. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden dat vol gens meededeeling van den Minister van Staat, Mi nister van Oarlog op 14, 15, 16 en 17 Juni 1905 en zoo jnoodig op volgende dagen, schietoefeningen zullen worden gehouden Van het fort op de Harssen s. Er zal gevuurd worden met kanonnen van groot kaliber (80 cM.) bij welk vuur de reede tot op een afstand van 9000 M. van het fort als onveilig moet worden hesobouwd en met kanonnen van klein ka liber (6 cM.) bjj welk vuur de reede tot op een af stand van 4500 M. als onveilig moet worden beschouwd en waarbjj geen vaartuigen ten behoeve der veilig heid worden uitgelegd. Op dagen, waarop gevuurd woadt, zal een roode vlag van hel fort waaien van minstens éen uur vóór den aanvang der oefening, alsmede gekleurde vlag gen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschu wingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de battery Vischmarkt vermeldende in welke richting dien dag zal gevuurd worden, ter wijl nabjj het torpedo-magazyn en aan den ingang der haven-borden zullen worden geplaatst waarop is aaDgsgeven de beteekenis der bovenbedoelde ge kleurde vlaggen, als volgt: rood en witte vlag beteekent Nocrd wit en zwarte Noord-Oost zwarte Oost. Dè data der schietoefeningen zullen nader in en kele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Amersfoort den 26 Mei 1905. Noodzakelijke weelde. Aan menigeen zal dit opschrift zeer vreemd voorkomen. Men is gewoon onder «weelde" juist iets te verstaan, dat onnoodig is, dat man best kan missen, dat voor het voldoen aan de noodzakelijke eischen van het leven eigenlijk oveibodig is. Daarom schijnt de combinatie der woorden «noodzakelijk" en «weelde" een tegenspraak te bevatten. Wanneer wij noclithans de noodzakelijk heid der weelde willen betoogen, bedoeïen wij hiermede niet, dat, wat men gewoonlijk weelde noemt uit een oeconomisch oogpunt volstiekt behouden moet bljjven. Men heeft gezegd, dat het zich tooien met zilveren en gouden versierselen en met edelgesteeuten noodig is, om de goudsmeden en de diamant werkers hun kost te laten verdienendat het smullen oij Cjne diners de koks en ban ketbakkers in hel leven houdt, zooals de overdadige pronk en praal in de vrouwen- kleeding en bet telkens veranderen der mode de -naaisters, modisten, kantwerksters enz. ten goede komen. Dit is zeker, wat de hoofdzaak betreft, niet te ontkennen. Zoo ook is het waar, dal de weelde in het houden van equipages goed is voor de bedrijven van paardenfokker en rijtuigmaker, evenals de opkomende liefheb berij om automobielen te bezitten de machi nefabrieken doet bloeien, en de gewoonte, om bij allerlei gelegenheden fraaie bouquetten en bloemstukken aan te bieden, meehelpt om de bloemisten en bloemk weekers in het leven te houden. Met het constateeren van deze feiten is echter in het minst nog niet uitgemaakt, dat de genoemde vormen van weelde op zich zelf noodzakelijk zijn. Wel zou er heel wat ellende in de kringen der diamantwerkers, naaisters, tuinknechts, enz. ontstaan, indien plotseling de vraag naar de genoemde weelde artikelen ophield, maar indien de verandering langzamerhand plaats greep, zoodat de ar beiders en arbeidsters tijd hadden naar ander werk om te zien, zou het nadeel niet groot behoeven te zjjn. Bovendien zoo de weelde, bestaande in het zich sieren met diamanten nooit bestaan had, zouden er geen diamant werkers zyn geweest en zouden zij, die thans geen ander werk verstaan dan het slijpen van edelgesteenten, -in andere bedrijven en plaats hebben gevonden. Het nut van al die weelde op ditoogenblik kan niet ontkend worden, maar zij kan uit een oeconomisch oogpunt zeer wel worden gemist. Men kan zich een maatschappij denken waarin de groote weelde van enkelen ver dwenen is, en daarentegen de welvaart van het algemeen is toegenomen. De talrijke fubrieken vah weeldeartikelen, zouden dan plaats gemaakt hebben voor nog veel talrijker fabrieken, waarin voorwerpen van degelijk nut werden vervaardigd. Als eik gezin flink Als Diok ziek verbeeldde, op deze wijze met zijn vader verder te kunnen omspringen, dan sloeg hij op de plank tooh mis; bij wilde stoutmoedig naar buis terugkeereu en zyn reohten weer laten gelden. Geen verstandig mensen zou zoo alccbt zijn om aan zyn echtheid te twjjfelen, als 't er op aankwam al bad hij misschien in 't begin ook een beetje moeite met 't bun uit te leggeD. Zyn kinderen, zyn klerken en zijn bedienden zouden wel gauw aan zijn uiterljjk gewend raken en leeren dieper te zien en dan de mogelijkheid bestond toch steeds, dat alles door den tooversteeD weer in 't reine zou komen. „Ik wil geen oogeublik verliezen I zei bij hardop hij deed het raampje naar beneden, hing er uil en schreewde halt I tot dat hjj er heesch werd. Maar Clegg wilde of kon hem niet hoorenhjj reed in vollen draf verder, met grooter vaart dan 't geval is bjj de meeste koetsiers van huurrijtuigen, maar dat was dan ook juist zjjn voornaamste aanbe veling. Ze reden nu het Euston-statiou voorbij. Het wat een vochtige, betrokken avondeen bruine, dunne nevel omgaf de buizen, die boven de gevels weer vergleed in een eentonig leiblauwe lucht. De uatte straat leek wel eeu donkere grachtde wazige om trekken der voertuigen, die meer op een vreemd soort bootjes leken werden er onduidelijk in weer kaatst de gaslantaarns flikkerden met hunne lichtjes door den donkeren mist. Het was een onaangename avond om buitenshuis te zjj% Paul had heel graag het portier geopend en was eruit gesprongen, als bjj maar gedurfd had, maar de moed ontbrak hem en werkelyk sou de sprong, de snelheid waarmee het rjjtuig zich voortbewoog in aanmerking genomen, gevaarlijk geweest zjjn. Lus was hjj gedwongen, gelaten te waobteu, tot het rftation was bereikt. Dan zou hjj Clegg wel aan 't verstand brengen, zoo gauw als bij maar kon, wat hjj voornemens was te doen, lit moet -hern een extra fooitje geven, dacht hjj, een sovereign bijvoorbeeld, om me weer thuis te brengen. Hjj doorzocht zjju zakken, waario hjj ge woonlijk los geld in groote hqeveelbeid droeg, maar in geen enkelen was een goudeiuk te vinden. Wel ontdekte hij een verzameling kleinere en minder verhandelbare artikeleD, die hjj één voor éen uit de diepte opvischte 't wae een heel vreemdeoortige collectie. Er was een stomp Cbriatoffel potloodbou- derije by, een -gebroken prisma van eeu kristallen kandelaber, een verguld harpje, een boekje, waarvan de bladzijde, die er los inbingen, veel overeenkomst vertoonde met de wieken van een windmolen, die er op getaekend waren, een gebroken loodeu sol daatje, een paar koperen munten uit Hong-Kong met gaatjes erin, en een aantal kleine, getande ra dertjes uil één horloge; eeu verder onderzoek bracht nog wat fondant aan 't licbt, in een kleverig bruin papier. Hjj gooide woedend alles *t raampje uit. Nu ont dekte bjj iets, dat op een portemounaie leek, ineen linnen sakje en opende 't gretig. Er zat maar vyf shilling in, eu de geldstukjes kwamen precies overeen met die, welke hij zjju zoon nog maar een poosje geledeu had toegescho ven. Het was uu niet zoo'n groote som voor hem, als 't op dat oogenblik geleken had. Het was zoo klaar als een klontje, dat de staen zjjn ondoordaohten wensch met de meest mogelijke acuratease tot in de kleinste onderdeelen bad ver vuld. Hjj bad geweusebt, verlangd, of voorgewead te verlangen, weer een jongen te zjjn, zooals Diok en nu was hjj Diok tot den iDhoud van sjjn sakken toe. Uiterlyk was er niet het minste onderscheid. Tooh en dat was juist 't droevige van de sit- in de gewone behoeften Icon voorzien, ruim en gezond kon wonen, voor alle kinderen 's winters goede warme kleeding beschikbaar kon hebben, zich altijd krachtig kon voeden en zooveel ontwikkeling en vrijen tjjd kon deelachtig worden, dat boeken en couranten er geregeld in gebruik waren, dan zou het aantal arbeiders, dat voor de vervaardiging van al die artikelen noodig was, verre over treffen het aantal, dat thans in de fabricage van weeldeartikelen zijn broodt vindt. Doch wanneer wij spreken o er de nood zakelijkheid van weelde, bedoelen wij met deze laatste iets anders. Men kan er name lijk ook onder verstaan, al hetgeen niet be stemd is, om bet leven te onderhouden, maar uitsluitend om bet leven te veraange namen. Zoo is, in dien zin, bet kopje konie van het armhuisvrouwtje woelde, want in de behoefte aan vocht kan ook wel door water worden voorzien. Eveneens is bet pjjpi® tabak van den arbeider dan weelde, en de Zondagsche jurk van zijn dochtertje, zoo goed als de gehuurde fiets, waaraan zijn zoon op een vrijen dag eenigë stuivers besteedt. Voor het levensonderhoud is dat alles over bodig. Nu beweren wij, dat juist zulke zaken, die men als weelde kan beschouwen en die in de gewone beteekenis van bet woord «over daad" kunnen genoemd worden, volstrekt noodzakkelijk zijn voor den raensch, om een eenigszins gelukkig leven te leiden. Wij ko men er toe dit te schrijven, omdat wij on langs in een couranten-berichtje het tegen overgestelde vonden uitgesproken eu men menigmaal uitingen van dien aard kan op- vangeu. Het bedoelde bericht hield in, dat in zekere fabrieksstad de arbeiders onder elkaar een zoogenaamde kermispot hadden ingesteld, waarvoor ieder 10 cent per week bijdroeg. Dezer dagen, bij de gewone jaarljjkscbe ope ning van den pot, bleek er oogeveer f2000 in aanwezig te zijn, die dus kon worden uit gedeeld en in kermispret worden omgezet. «Twee duizend gulden" zoo ongeveer luidde de uitroep aan bet slot van het be richt «en dit van raenscben, die dikwjjb gebrek hebben aan het noodige De steller van dit bericht was zeker ge troffen door het hooge bedrag, dat dus bjj elkaar was gebracht. Maar bjj levert zelfde gegevens om uit te rekenen, dat niet minder dan 400 arbeiders tot die som hadden bij gedragen. Elk dezer arbeiders had dus f5 opgespaard en kon dat bedrag met zjjn huis gezin aan kermispret verdoen. Was er hier sprake van armen, ongelukkigen, bedeelden, paupers, dan zou men de opmerking kuonen tamorphoee was bij zich bewust ondaasalles zich zelf tn zyn, trots zyn jeugdig uiterlyk. Oadertusschen was het i-ytuig de steile helling af gereden, ging nu onder de kap van Sint-Pancraa ration door en hield met een schok «til voor de trap die naar bet kaartjesbureau leidde. Paul sprong er haastig uit. „Zeg er een* Cleggriep waarom hield je niet op toen ik je riep?" Maar Clegg was een man met een rood gezicht een heeiohe item en ook zijn verder uiterlyk maak te den (indruk, dat by geheelonthouding als sen glad verkeerd beginsel beschouwde. „Waarom ik niet ophield? zei hij, zich stijfjes van den bok naar beneden buigend. Omdat :k niet van plan ben, een goeien klant te verliezendat ie de reden ervan." „Wou je zeggen dat je me niet kent „Jou niet kennen? zei Clegg, bijaa aangedaan. Ik heb je sl gekend, toen je nog een kiud in de lange kleeren was. Ik heb je eerste kindermeid ge kend (dat was een mooie moid, tot se aan den drank- kwam. Ja die drank heelt al heel wat ntenaohe» ten gronde gericht.) Ik heb je in de eerste levens dagen gekend en later, toen je een jongen was. Tweemaal te voren heb ik je al naar dit zelfde sta tion gereden en nou vraag ie me of ik je ken I" Paul zag de nutteloosheid ia om nog verder met hem redeneeren. „Als dat zoo is, rjjd me dan dadeljjk naar huls te rug. Ik —ik heb thuis gewichtige zaken af te han delen, die ik vergeten heb." Clegg gaf een kuipoogje. „Je kunt aardig prateu, maar Clegg doet 't niet 1' „Doet wat niet?1' vroeg Paul. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1