Binnenland. Stadsnieuws. Advertentien. E. J. RUITENBERG, FLÉHITE maifi'. dut de meoschen dua oog niet zoo arm waroo, als men dacht, nu zy een jaar lang elkn week een dubbeltje voor een jaarigkscn pretje hadden kuonen wegleggenmaar men heelt hier te doen met arbeiders, labrieks- arbeiders, die geregeld werk hadden en dan ook het gehtele jaar door 1() a 12 uur per dag hebben gearbeid. Als zulke menschen, met hun vierhonderden, nog niet eens f2000 Ser jaar vooi een pretje er konden afnemen, an xou dat verwondering moeten baren en niet het feit, dat ze dit wel kunnen. In het algemeen wordt er nog maar al te veel geredeneerd, alsof het heel mooi is, in dien een arbeider door zijn werk zooveel verdient, dat hij met zyn gezin kan leven. Doch dit is toch waarlyk minder dan hij kan eischen. Leven is mei-sterven, maar het streven van een ieder is om gelukkig televen en daarvoor wordt iets meer vereischt dan het volstrekt noodige leveosonderhoud. Bij hetgeen boven dit laatste gaat, begint eigen- ïyk eerst het geluk van het leven. Ajs de woning niet slechts een ruimte is om in te wonen'', maar als zij ruim en geriefelijk is, netjes en goed onderhouden, dan begint eerst het genoegen, dat de woning oplevert. Eu zoo is hel met kleeding en voeding eu met andere zaken. Al wat men zich daarin kan veroorloven boven het allergewoonste, geeft het eigenaardige genoegen, de bekoring er aan. Het is de «weelde" in al die zaken, weel de in het kleine bij den een, in bet groote by den «mier, die het levensgeluk bevordert en in c*-n echten zin welvaart vormt. Dit geld; ook voor meer zuiver geestelijke genietingen, en al wat men gewoonlijk uit spanning noemt. Streng genomen, zou men ata soort van pret en ontspanning tot de w.-elde-artikelen kunen rekenen, doch dan rangschikken wy ook deze artikelen tot de volstrekt noodzakelijke. De mensch leeft niet van brood alleen, hy heeft meer en ander voedsel, by heeft hoogere genietingen noodig, om een leven te leiden, dat inderdaad het leven waatd is. Daartoe behooren al de hon derden kleine en groote zaken van stolTelijken eu van geestelijken aaid, die men gezamenlijk weelde" noemt en die wij onmogelijk kun nen missen. Dr.. Vms BruinsGa. Uildtsche Crt. Juli '03. Volgens het eerstejaarverslag der vereeni- ging ter bestrijding van Lupus in Nederland onder leiding van dr. Bollaan in de Korte- naerstraat te Rotterdam gevestigd, steeg het aantal patiënten reeds tot 500, doch hel was onmogeljjk aan allen hulp te verleenen, zoodat slechts 198 konden behandeld worden voor een deel kosteloos. By velen is voor uitgang te bespeuren. In de inrichting zyn sedert Maart elf lampen in werking. De lezers weteD, zoo schrijft de Haagsche Sprokkelaar *au het »U. D.", dat »de eeuwige pers" dezer dagen een curieuse tout van de administratie heeft ondekieen vrouwelijke kiezer op onze kiezerslijst. De schuld ligt denkelijk aan 't kantoor run den Ryksuntvanger, De betrokken dame (onderwyzeres aan een gemeenteschool) zal hoofdbewoonster van een woning zijn, waar voor men ambtshalve op de lijst komt. En ten Sladhuize zal haar vrouwelijke voornaam wel over 't hoofd gezien zyp, wat op 25.000 namen vergeeflijk is. Maar wat vraagt -Ie spr. zich af, zal er gebeuren, als deze kiezer in het district, waar de heeren Jansen, Kielsta, Loopuyton van Vredeburg elkaar de zegen zullen betwis ten, komt stemmen Zal het stembureau haar mogeu weigereu En wanneer, wat in district !II inderdaad niet waarschijnlijk is, haar stem niet beslissend is voor den uitslag, wat zal er dan gebeuren Misschien zal men baar bewegen, de moeilijkheid te voorkomen door •geheelonthouding", wat in hetalgemeen belang 't beste zou zijn. Maar voorderecht- kweslie zou 't toch wel interessant wezen, als zy eens op stond, van haar recht gebruikt te maken en te zien wat men met haar zou doen. X. maakt in de >Nr. R. C.", de opmerking dat tot de dagen, waarop eindexamens der Gymnasia gehouden worden, ook behoort «Ie 16e Juni, de dag der verkiezingen. Te Gronin- f;en beginnen die examens den Kien, te Haar- em is t de derde dag. Te Groningen komen heeren uit Utrecht en Hollandte Haarlem uit GroniugeD. Mogen die gecommiteerden nu niet kiezen? vraagt X. Is hun gevraagd óf ze willen kie zen en hebben ze allen neen gezegd? Het eerste is ongrondwettig het tweede onwaar schijnlijk, maar dan zou alleen de derdo mogelijkheid overblijven dat men die examens expres op dien datum gesteld heeftimmers dat men in den Haag niet aan de verkiezin gen gedacht zou hebben is to dwaas om los te loopen. Maar wat zit daar dan toch ach ter, dat dien gecommiteerden het stemmen onmogelijk is gemaakt? Het kan toch aan één slem liggen. De Volksonderwijzer schrijft onder boven staand hoofdje het volgende: •Op het jongste onderwijzersexamen werd in Breda, Den Bosch, Arnhem en Maastricht voor schriftelijk werk o.a. opgegeven •Op welke eilanden en in welke residen ties of gouvernementen liggen de volgende plaatsen 7" •Van de 32 plaatsen vermelden we: Baros, Landdak,Samannda, Maros, Kema, Modjokerto Rongkob en Soekaboemi. Laten onze lezers hun krachten eens aan dit achttal beproeven. We maken ons sterk, dat het overgroote deel der examinatoren en leekeu ar mee in de maag zou zitten. Alle acht wist misschien alleen de opgever, omdat hy ze van te voren had opgezicht. «lnlusschen is zulk een examineeren een groot kwaad. Er blijkt uit, waarmede hoof den der aanstaande onderwijzers(essen) alzoo moeten .worden volgepropt. En deze onge lukkige drilmethode is de kanker voor het lager onderwijs. Vele onderwijzers meenen nog waarachtig, ze zijn iu die overtuiging opgeleid, dat het leeren van zooveel mogeljjk namen toch maar je ware is. Een werkelyk verdienstelijk onderwijzer, die al lang zyn hoofdacte had, zat 's avonds de kapen van Java na te gaan. Hij moest den volgenden dag in de lagere school aardrijkskunde-les geven. «Men spreekt en schrijft over vereenvou- iliging van examens en onderwijs, maar dat alles baat nog weinig, zoolang het opleiden voor onderwyzer nog africhten is. «Kunnen invloedrijke voorstanders van ver eenvoudiging niet verhoeden, dat dergelijke nomenclatuur op het onderwijs-examen wordt gevraagd jy Een practfeh ingericht Verkiezingscahier wordt, in den handel gebracht door den Am- sterdamschen uitgever W. Versluys. Het geeft eerst een overzicht van de resultaten van vroegere stemmingen ter vergelijking met de stemmen, die thans op de diverse Kamer- candidaten zullen worden uitgebracht. Men meldt uit 's Gravenhage De minister van Oorlog heeft, in overleg met zijn ambtgenoot voor Fin mciën, bepaald, dat het, tengevolge van de reorgaoisatie van het leger meer benoodigd aantal paarden waarmede ruim f350,000 gemoeid gaat— in de vier eerstvolgende jaren zal aangeschaft worden. Aan voorstellen van militaire autoriteiten om de aanschaffing, iu het belang van de oefening van het leger, te bespoedigen, is niet voldaan kunnen worden om de begrooting voor 1906 niet al tezaerte drukken. Men schrijft aan de «Telegraaf" in Haagsche militaire kringen loopt het gerucht, dat de kolonel van den generalen staf F- N. Thiange bestemd |is om, na bevor dering t<>t generaal majoor, op te treden als kammandant eener divisie infanterie. Aangezien deze hoofdofficier afkomstig is van het wapen der cavalerie, wordt van ver schillende zijden getracht den Minister van Oorlog van dat plan te doen afzien. In verband met deze omstandigheid wordt met bijzonder veel belangstelling naar de aanvulling van de twee generaais-vacatures uitgezien. Voor de tegen einde Mei a.s. door de Ver- eeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, 'sGravenhage, Rotterdam en Utrecht te houden examen in boekhouden hebben zich 465 candidaat aangemeld. De min. van binnnenl. zaken heeft goed gevonden te bepalen, dat het Staatsexamen ter verkryging van een getuigschrift van be kwaamheid voor de studie aan een Univer siteit zal worde» afgenomen te Utrecht op 10, 11, 12, 13. 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 31 Juli 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Au- gustus. We gelooven, dat het niet ondienstig is belanghebbenden er op te wijzen, dat B. en W. allen, die vorderingen hebben tan laste van de gemeente, uitnoodigendie voor 1 Juli ten gemeentehuize in te leveren, zullci.de de ua 1 Juli ingekomene als verjaard beschouwd worden. Ds. J. G. Buscii Keizer leidde op de ver gadering van Evangelische predikanten te Zwolle het vraagpunt in»Zijn de voorstel len tot reorganisatie van de Ned. Herv. Kerkbesturen voor ons aannemelijk Heden avond spreekt cnr. W. H. de Beau fort ia »\micitia" over »den politieken toe stand van Nederland". Meu wil weten, dat de heer Frank van der Goes tegen hem komt debatteeren. In verband met de lage temperatuur van bet water (van morgei: te 7 uur 51 graden Fahrenheit,) blijft de zwemschool tot nadere aankondiging gesloten, In een openbare vergadering, uitgeschreven door de afdeeling Amersfoort van de S.D.A.P. zal de heer Frank van der Goes, op Maandag 5 Juni als spreker optreden met net onder werp: Dr. Kuyper, de vjjand der arbeiders. Onze afgevaardigde naar de Tweede Kamer jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, zal op 13 Juni spreken in een vergadering van de anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Neder land en Oranje". Hot Handelsblad meldt, dut de John Szezar Library te Chicago heeft aangekocht de door den heer C. V. Gerritsen gedurende meer dan 25 jaren bijeengebrachte verzameling boeken eu brochures over Volkshuishoudkunde, socia lism-, arbeidersbeweging en financiën. Hierby zjju inbegrepeti de geschriften om trent deu socialen, politieken en wettelijken toestand der vrouw, welke dr. Alletta H.Ja cobs, echtgenoote van den heer Gerritsen, tol een zeldzaam volledige collectie vergaard heeft. De beide boekerijen, bevattende 18000 boek doelen en 13000 vlug.schriftBn, zyn naar Ame rika verzonden in 122 ki9ten> e"iaai' 17000 K.G. wegende. Met deze kostelijke aauwinst zijner biblio theek werd de beheerder der library te Chi cago, in het vorig jaar, op het congres vau bibliothecarissen te St. Louis geluk gewensctit. Met goed gevolg legden de dames A. C. G. Munnik R. Stolberg en M. J. D. Kok te Utrecht het examen als onderwijzeres af. Op de aanbeveling voor ontvanger te Hooin, komt als No 2 voor, de heer H. Leinweber, ontvanger te Wageningen, Jonge meisj s worden zeer dringend en op goede gronden gewaarschuwd zich niet naar Luik te begeven om daar eene betrekking op de Tentoonstelling of daarbuiten te aan vaarden, zonder voorafgaand duidelijk ouder- zoek. Reeds zyn verschillende meisjes, op advertenties in Nederlaudsche bladen naar Luik gelokt, bedrogen uiigekomen, daar de aangeboden betrekking niet bestond of alles behalve aanbevelenswaardig was. Wie vertrouwbare inlichtingen beg ert, wende zich tot het Nationaal Bureau van Informatie, Noorderstraat 20 te Amsterdam, onlangs door de verschillende vereenigingen in Nederland, die zich bescherming van min derjarigen ten doel stellen, opgericht. Door dit nationaal bureau worden derge lijke inlichtingen gaarne kosteloos verstrekt. Waak over uw geweten, opdat het u niet wakker houde, als gij wilt gaan slapen. Azijneeaeuce. In den laatsten tijd vindt men uls inga- gezonden stuk, onder opschrift «Waarschu wing tegen het gebruik van Azijnessence" in verschillende bladen een lang artikel over azijnessence, dat wij, met het oog op de vele scheve en valsche voorstellingen, die het publiek daarin over dit artikel worden ge geven, niet stilzwijgend mogen voorbij laten gaan. Ofschoon deze stukken ongeteekend zijn, teneiiide de egoïstische bedoelingen voor het publiek verborgen blijven, is uit alles te lezen,dat de inzenders fabrikanten van den ge wonen azijn zyn, die den schijn willen geven, als waren hunne woorden slechts in bet belang van het publiek geschreven en als ging het algemeen welzijn hun zeer ter harte terwijl het hun werkelijk slechts te doen is, om een hun concurreerend product, waarvan de fabricatie bun geheel vreemd is, met ge zochte motieven slecht te maken. Wy willen daarom zelf mededeelen, wat azijn en wat azijnessence is. Azyn is eene oplossing van azijnzuur in water, ongeveer 3 a 4 deelen zuur op 100 deelen water en wordt verkregen, door slappe alcohol le laten druppelen door beukenspanen of krullenhierdoor wordt de alcohol door de werking der azijn bacteriën in azijnzuur overgezet. Door toevoeging van aromatische producten, die door gisting van wyn of ro zijnen verkregen wordt ol door toevoeging van zuur geworden bieren, verkrijgt men de Handelsazijn, die onder den naam van Wijn, Rozijn- of Bierzijn verkocht wordt. Azijnessence wordt door distilleereu, uit den azijnzuren kalk gewonnen, en door her haald zuiveren van het distillaat, in chemisch zuiveren toestand gebracht, waarbjj eveneens een aroma wordt gevoegd. Het is dus ook eene oplossing van azijnzuur in waterdeze bevat echter op 100 deelen circa 80 deelen azijnzuur, en is alzoo 20 a 30 maal sterker dan de gewone azjjn. Slechts door deze veel gi ootere sterkte onderscheidt zich azijnessence van azyn. Verdunt men de essence met zooveel water, dat op 100 deelen water 3 a 4 deelen zuur komen, zoo heeft men eene azijn, die zich door niets van den gnwonen azyn onderscheidt en die minstens evenzoo weinig voor de gezondheid schadelijke stoffen bevat als de gewone azyn. Terwijl echter de gewone azijn steeds bac teriën en azijnaaltjes bevat en daarom dik wijls, vooral in den zomer, troebel wordt, is azijn van essence steeds vrij van bacteriën s'z. en houdt zich daarom altyd goed. Dit is dan ook de reden, dat in de tropen uit sluitend azijn uit Azijnessence gebruikt wordt. Alle stoomvaartlijnen, Marineinrichtingen en Koloniale legers gebruiken in hunne keukens hospitalen euz. slechts azijn, gemaakt van essence eu dit zou toch zeker met gebeuren indien azijn uit essence schadelik voor de gezondheid was. Dan voert men tegen azijnessence aan, dat het eene sterke aetsende vloeistof is en geeft men voor, als bevat azijnessence bijgevoegde deelen, die dit veroorzaken. Dat azijnessence aetzend werkt is werkelijk zoo, doch dit komt alleen door het sterke zuurgehalte. Brengt men gewone Azyn, door concern treeren, ook op eene sterkte van 80 pCt., zoo onderscheidt zich een zoo sterke azijn absoluul niets van azijnessence, het heeft den zelfden scherpen reuk, de zelfde aetzende eigenschappen als essence, terwijl het door verdunning met water, weder iu denzelfden toestand van vroeger komt. Daarin stemmen wy toe, dat het voor eene huisvrouw plicht is, alles te vermijden, opdat az'jnessence niet in handen van kleine kinderen valt, trouwens dit is met nog da gelijks gebruikt wordende artikelen als petro leum, spiritus, benzine, salmiakgeest enz. noodzakelijk, daar zy ook bij een onvoor zichtig gebruik, doodend werken. Ook in Duitschland waren do azijn fabri kanten bezig, om de azyn uit essence onmo gelijk te maken, maar na de verschillende onderzoekingen door Heeren Professoren en Doctoren, die allen moesten toestemmen, azijn uit azijnessence bereid niet éen slechte eigen- schup had, is hun niet mogen gelukken, dit te doen; wel gaf men ook daar den raad, de azijnessence niet onverdund te gebruiken. Proeven genomen om aau te toonen, welke azijn de beste is, vallen alle ten voordeele van die uit essence bereid. Welke huisvrouw beklaagt zich niet vaak, dat hare ingemaakte auguHcen,ofander fruit ook visch of vleeesch, na eenigen tyd gestaan te hebben met de zoo lastige kaam bedekt is, dat de lekkere smaak wegneemt en het ingemaakte week en slibberig maakt: dit komt door het gebruik van de gewone azijn, die door de bacteriën gemaakt, deze bij dui zenden blijft bevatten. Gebruikt men voor den inleg azyn, bereid uit essence, dan zal men daar absoluut geen last van hebben. Mijnheer de Redacteur, wij zouden nog veel meer kunnen zeggen, dat ten voordeele van Azijnessence pleit, doch moeten U reeds dankbaar zyn voor de plaatsing van dit stuk. Chemische Fabriek VERMET FUCHS. Tiel 20 Mei 4905. STsiJ TS-LOTKHMJ Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 23 en 24 Mei 1905. (1900 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Pryzen van f70: 7586 8026 8329 12811 155261809620450 20573 20605 Te zaraen 9 pryzen. Zonder prjjs zyn uitgetrokken. 1975 1980 1984 2293 2300 7019 7<>36 7560 8014 8017 8031 8299 8440 8722 8737 8740 8747 8749 8751 877413464 13480 13482 13853 15528 15529 1809918103 20429 20580 20589 RECLAMES. 1—5 regels fl.25, iedere regel meer f0.25 Eenlge woorden van een inwoner van Deventer, Mejuffrouw R Schiphorst te Deveuter heeft Iets te zeggen betreflende Poster's Zalf, bet bekende mid del tegen huidziekten, zoosls aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen enz. Mejuffrouw R Schiphorst, wonende Roggestraat 20 te Deventer, schrijft ons: De laatste twee jaren heb ik onophoudelijk veel last gehad vau droge aambeien. Het was erg pijnlijk bij bet loopen en zitfrn en de jeuking was dikwijls onuitstaanbaar. Verschillende middelen bad ik reeds hievoor aan gewend, doch wat ik ook probeerde, niets gaf me beterschap. Op aanrading van een vriendin gebruikte ik Foster's Zalf en bjj de toepasaing van slecbtsen- kele dagen was ik radicaal genezen van mijn ellen dige kwaal. Ik ondergeteeksnde verklaar dat bet bovenstaande waar is en machtig U het publiek temaken op elke wjjte die U goed dunkt. Verzeker dat men U de echte Forster's Zalf geeft, dezelfde die Mejuffrouw Schiphorst gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij de heer A, vau de Weg. Toes nding geschiedt franco na otnvaugst van postwissel A. 1.75 voor éeu of f10. oor zes doozen. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11 huren en verhuren van huizen. Oudheidkundig Museum Is d a g e I IJ k s le bezichtigen voor uiet-ledeii a lO cent.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2