s Stadsnieuws Hoe durft men daarmede aan komen, waar wij *00 fatsoenlijk zijn geweest over de Over- ysselsche kwestie niet meer te «preken. Dat de liberalen, die toen een koninklijk b^vel in den wind sloegen, nu met een verwijt van iemis aan eerbied voor de kroon voor den dag urven komen, vindt »pr. verregaande. (applanB) Spr. zal op deze kwestiu maar niet diep ingaan, hoewel de kerkdijken er zich duchtig mee hebben vermaakt Gelijk recht voor allen ie in de allervoornaamste plaat» geschonken door de Lageronderwijswet. Zefs indien deze regeering inderdaad kon ver weten worden, niets te hebben tot stand gebracht dan alleen de wijziging der Lageronderwijswet, dan nog verdiende zij ons aller hulde en steun. Spr. herinnert met enkele woorden aan den jarenlang gevoerden schoolstrijd en aan de in 1889 tot stand gekomen pacificatie door de wet Mackay. 't Was toch te voorzien, dat men zich het recht op vrijmaking der school niet liet af- koopen. De heer Vermeulen heeft immers toen reed» gezegd, dat men wel voor het oogenblik tevreden was, maar wat later moest gebeuren, daar moest over eenige jaren eerst over beslist worden. Het bijzonder onderwijs nam sedert dien in bloei toe, maar bleef de groote belemmering van gemis aan geld voelen. Na is deze christelijke regeering aan een eisch van billijkheid en recht tegemoet gekomen en heeft het subsidie belang rijk, al is het nog lang Diet voldoende, ver hoogd. De liberalen hebben steeds, misschien te goe der trouw, gedacht, dat de openbare school de massa bevredigde terwijl juist de groote meer derheid van ons volk de bijzondere school wil. Zij wil een ander onderwijs dan thans op de openbare school wordt gegeven, en waar de ouders dit onderwijs niet willen, heeft de Staat ntet het recht het hen op te dringen, ook door aan de bijzondere schooi de geldelijke hulp te onthouden. Maar al te vaak moest uit geldgebrek worden gezegd, als de ouders Yoor hunne kinderen het onderwijs vroegen, waarvan zij zielsovertuigd waren, dat bet 't beste was: wij hebben geen gold, wij kunnen niet. Welnu dezulken is recht gedaan. Ook zij zullen nu niet langer door geldgebrek hunne kinderen, die zij niet minder liefhebben, en die niet minder van de noodza kelijkheid eener godsdienstige opvoeding over tuigd zijn, van het bijzonder onderwijs behoe ven te spenen. Die onderwijswet heeft in de Kamer een storm gewekt, de heer Goeman Borgesius vertelde zelfs dat zooveel geld niet noodig was, dat het bij zonder onderwijs, beschikte voor goedkoope leer krachten, enz. Spr. zou dat alles laten rusten, indien niet op deze plaats hem tot zijn diep leedwezen eene bemerking van het hart moest. Te Baarn sprak dezer dagen de heer de Beaufort, een man wien spr. al is hij diens beginselen niet toegedaan, gaarne zijn oprechte hulde betuigd, als een voortreffelijk, eminent, eerlijk en oprecht poli- tiCUB. De heer Beaufort is geweest minister van Buitenlandsche zaken, en wij herrinneren ons levendig den keurigen vorm, waarin altijd diens redevoeringen werden gekleed, In de Baarnsche rede echter heeft hij iets gezegd, dat spr niet had verwacht. De Heer de Beaufort opmerkend dat reeds door de Lager ouderwijswet meer gegeven werd, dan noodig was, voegde daaraan toe, dat zulks hem door de Katholiek kamerlid was toegegeven. Spr. zou daar niet op ingaan, indien niet door bet in herinnering brengen eener in- teruptie. „Hinderen die kloosters en kapellen de heeren soms"; hem ware gebleken, dat spr. hier de persoon in kwestie is; juist daarom moest spr. er tegen op komen, daar de mededeeling des heeren de Beau'>rt onjuist is. Spr. hoopt dat de heer Beaufort die uitlating zal terrugnemen. Eigenaardig is dat de Eerste Kamer niet aan stonds tot dis behandeling der wet wilde over gaan, daar de heeren niet voldoende waren voortbereid. Dit laatste is onaannemelijk, im mers de heeren kenden het ontwerp, en daarin rijn niet veel wijzigingen aangebracht, want de Tweede Kamer meerderheid wilde het er zoo spoedig mogelijk dooijagen, en heeft nagenoeg alle amendementen afgestemd. Deze wet is weder een stap naar de vrijma king der school, zoodat het gansche volt de vrije keuze kriigt. Laat de men»chen vrij uit kiezen, dan zal blijken voor welke school er voorliefde bestaat, JCr is nog een andere reden waarom dit mi nisterie aller steun verdient. 't Ia omdat zij krachtig heeft gewerkt aan den ■edelijken en stoffelijken vooruitgang van den volkswelvaart. Ook m dat opzicht kunnen wij volkomen voldaan zijn. Vooreerst door de beteugeling der drank- en 8peel*ucht. De Drankwet moet ook tegen dit ministerie dienst doen, maar in de eer»te plaats ia het geen nieuwe wet, en in de tweede plaats, waar de heer de Beaufort zegtonuitvoerbaar, daar kla gen de kasteleins dat de wet te streng wordt uitgevoerd, twee dingen die niet rijmen. Het schoone beginsel is juist, dat niet te veel in het algemeen worde geregeld, maar plaats wordt gelaten voor gemeen overleg en rekening kan gehouden worden mei plaatselijke omstandig heden. Vermelding verdient nog, dat de beer Van Houten de drankwet noemde een kind van Borgesius, door dr. Kuyper geadopteerd en ge fatsoeneerd. Enfin, over di6 kwestie moetende heeren maar eens kibbelen, wanneer het verbod van het onderzoek naar het vaderschap is opge heven. (Applaus). De loterijwet ter beteugeling der speelzucht is door de liberale pers vrij minachtend behandeld men wilde de beursspeculanten getroffen zien, Afgescbieden van de vraag af zulks mogelijk is, moest men toch ook tevreden zijn, ornaat tal van kleine luidjes beschermd worden tegen allerlei lootjesventers, terwijl die beurslui toch wel alt eigen oogen kunnen zien. Een mensch met gezond verstand weet wel, dat hij er met speculeeren aangaat. Wat de stoffelijke welvaart betreft, er is hard gewerkt aan de voorbereiding der sociale wet geving. Ook zijn reeds tal van verbeteringen tot stand gekomen, o.a. de salaris verbetering der postambtenaren, de pensioenen voor onderwijzers en hunne weduwen, de caissonwet enz. Dan wacht op afdoening, maar is door het langdurig discuscieeren over de onderwijsnovelle niet nog voor het reces afgedaan, het arbeids contract. Voorts zijn in voorbereiding de ziekte- invali- diteits- en pensioensverzekering, de administra tieve rechtspraak de tariefwet. Indien men werkelijk wil beweren, dat dit ministerie niets heeft gedaan, dan mag men dat de lieden in een vrijz. propaganda club kunnen wijsmaken, in onze kringen moet men daar niet mee aankomen, (applaus). Wat de Tariefwet betreft, spr. wil niet ont kennen dat er niet een of andere post te vinden is die verkeerd is, maar daartoe kunnen ook nog verbeteringen worden aangebracht. Wat het beginsel betreft of vrijhandel, die wi hier te land niet hebben, al of niet goed is, da is den loatsten tijd veei overwogen. En als wij dan hooren een staathuishoudkundige nu eens feen boekengeleerde, geen blind aanhanger van et vrijhandelaarsdogma, de inepectr-- den arbeid, de heer Struve, gewezen c der Rijksverzekeringsbank, een onverdacht libe raal als wij dan komen, dat die zich niet kan begrijpen dat men nog altijd van het oude stand punt vasthoud dan vraagt men zich af, ook als men zoo zonneklaar de werkeloosheid en het uittrekken naar den vreemde van arbeiders ziet, boe men nog tegen matige tariefsverhooging kan zijn. Door doelmatige bescherming der industrie zal ons land meer bloeien, de arbeiders meer wiste, en meër geld ontvangen, (applaus.) Een kleine technische zaak heeft spr. onlangs sterk gefrappeerd n. 1. de questie met den Pa- rijschen consul, die in een consulair verslag ten gunste der protectionisten een enkele zinnetje had geschreven. Het Handelsblad betoonde zich zeer verbol gen en betoogde dat het niet te pas kwam, dat een consul in het buitenland zich met onze bin- nenlandsche politiek bemoeide. Die consul had slechts objectieve vei-'agen gegeven. Dat durft het Handelsblad te schrijven, dat heette te zijn voor vrijheid van drukpers, maar o, zoo bang iB als het vrijhandelsdogma in het gedrang komt door een zinnetje in «en consulair verslag. (Ap plaus.) Vraagt men spr. waarom de sociale wetten niet tot stand zijn gekomen, dan is dat omdat deze regeering niets gereed vond. De liberalen hebben lange jaren niets voor de oude arbeiders SedaaD. Zij moeten nu niet zeggen, dat ouder omspensioen en ziekteverzekering jn ra. d. iets nieuws zijn, waar zieke en oude werklieden toch niets nieuws zijn. (Applaus.) Vervolgens behandeld spr. de concentratie der vrijzinnigen, waarbij wel degeli'K de socialisten hooren, immers de heer Borgeaus zei te Drach ten eer een socialist dan een clericaal. Als dus de liberalen de meerderheid mochten halen en wel met hulp der socialisten, dan weet hetNe- derlandsche volk wat bet '.e wachten heeft. Al leen reeds om deze overweging verdient regeering onzen steun (Applaus). Wat ons betreft, aldus spr., tusschen ons zgn op godsdienstig t?rrein diepgaande verschillen, maar wij moeten het op staatkundig terrein eens zgn. Eens in aile districten van het land. Niet vragen is een candidaat katholiek, maar is hij christelijk. Wij willen behoud van dit christelijk ministerie om te verzekeren de loyale uitvoerig der Troonrede van 1901. Dub wie 't ook is, wij katholieke steunen den man der rechterzijde, met dezelfke kracht als ware hij geheel de onze (applaus). Daarom allen op, dan kunnen wij met trouwen de volgende maand afwachten. Dan zal big ken, dat ons volk wil geregeerd worden in cbristelijken zin. Laat ons alle ons best doen om de zoete voldoening, te hebben medegewerkt om de groote zaak van God en Vaderland. De voorzitter dankte den spreder- Gelegenbeid tot debat werd niet gegeven. Te kwart voor tien ging men uiteen- Betreffende de Dinsdagmiddag gehouden Raadszitting rest ons nog de vermelding van de ingekomen stukken en de gevoerde dis- cussiën. Ingekomen zgn: Van Ged. Staten goedkeu ring van verschillende raadsbesluiten, betref fende de vaststelling van bet primitief kohier der inkomstenbelasting, dienst 1905wnzi- ging der gemeentebegroting, dienst 1904 en '05; beschik baai-stelling van lokaliteit aan «het Groene Kruis" en een overeenkomst met het Rgk tot ruiling van grond. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangeno men, terwijl betreffende het laatste stuk door den Voorzittel werd medegedeeld, dat de overeenkomst reeds aan den Minister van Oorlog ter goedkeuring is toegezonden, Dan is teruggekeerd van bovengenoemd college de Bouwverordening, vergezeld van een Iij3t met aanmerkingen. In banden B. en W. gesteld om prae- advies. Van de Gezondheidscommissie de begrooting voor 1906, zal behandeld worden bij de Ge- meentebegrooting. Van het «Groene Kruis" een dankbetuiging voor den verleenden steun en mededeeling dat het subsidie op de door den Raad ge stelde voorwaarden woydt aanvaard. Voor kennisgeving aangenomen. Van da vereeniging «Ambachtsschool'' het Jaarverslag. Ter secretarie ter visie gelegd. Van den onderwijzer S. P. Slagter een verzoek, vau verlof van 1 Juni totl October a. s. wegens dienstplicht. Na spoedeischend verklaring z. d. of h. st ingewilligd, overeen komstig het voorstel van B. on W. Van het Amersfoortscbe Symphonieorkest jJubal" een adres lot het in gebruik mogen ontvangen van een lokaal van het school gebouw in de Koestraat. In handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Van de vereeniging van Rijnsteenfabrikan- ten een adres verzoekende in de bouwver ordening bepalingen op te nemen, bevattende zekere eischen aan bouwsteenen te stellen. Zal worden afgedaan met vorengenoemd stuk, die verordening betreffende. Van den heer W. Croockewit W. Azn een verzoek om- ontslag, als Secretaris-penning- meester van het Burgerweeshuis. B. en W. stellen voor dit ontslag te verleenen, hetgeen na spoedeischend verklaring geschied z. d. of b. st. Regenten van bet Burgerweeshuis vezoe- ken in de vacature spoedig te doen voorzien Er zijn twee gegadigden de heeren L. A. baron Van lttersum, en J. Heyligers wier namen de voordracht der regenten uitmaken. Na spoedeischend verklaring wordt beslo ten aanstond in de waarneming te voorzien, doch op verzoek van den heer Heyligers wordt de stemming verdaagd tot na de be handeling der agenda. Nog is ingekomen van de Coöperatieve Bouwvereeniging «Eigen Dak" me onder teekend door den heer A. v. d. Pol een ver zoek, tot het mogen aanleggen van eene straat, verbindende de Utrechtscheweg met den Leusderweg. Teneinde de bouwers te kunnen doen profiteeren van het gunstige jaargetijde stellen B. en W. voor de zaak spoedeischend te verklaren. Wethouder Visser licht d eischend verklaring nader toe. Er zullen 64 goed ingerichte woningen worden gebouwd. Alle voorbereidende maatregelen zijn in orde, dus zou het jammer zijn als de bouwers niet zouden kunnen profiteeren van het gun stige weder. Alleen zou spr. een voorwaarde als beslisten eisch stellen, nl. dat de twee meter straat, die tusschen de geprojecteerde en de Nicasiusstraat zijn gelegen, ook aan de Gemeente kosteloos worden overgedragen. De heer Gerritsen heelt tegen spoedeischend verklaring geen bezwaar maar zou gaarne vernemen of die voorwaarde niet strijdig is met de weliswaar nog niet in werking getreden bouwverordening, Wethouder Visser repliceert, dat zulks niet het geval is, de menschen hebben aan die twee meter strast niets, n voor de Gemeente zouden er moeilijkbeden uit voort kunnen vloeien. Spr. dringt er op aan, dat men geen toestand in het leven roep, waarbij de verbinding tusschen twee straten niet bet eigendom is der gemeente Mr. Heyligers vraagt of nu even eens beslist wordt over den bouw der wo ningen. Wethouder Visser repliceert, dat eerst de straat aangelegd moet worden daar mede is eenigen tijd gemoeid. De Voorzitter, deelt nog mede, dat hem door de bouwers nader verzocht is, achter de zaak spoed te zetten. D e h e e r~Va n E s v e 1 d maakt bezwaren tbans het voorstel te behandelen Spr. weet van niets, en kan dus niet oordeelen; plan nen of teekeqingen heeft hij niet gezien. Spr. komt er tegen op dat nu beslist zou moeten worden, terwyl de leden geep geler jenbeid in gegeven tot een onderzoek in oeo' <\a r (Enkele leden gaan bij den {J-ethopdeü-ran publieke werken de stukken inzien.) De Voorzitter brengt bet voorste) tol spoedeischend-verklaring in stemming, hetwelk met algemeene stemmen, op eene, die van den heer van Esveld, wordt aange nomen. De voorzitter stelt het voorstel tot goedkeuring van den aanleg der straat aan de orde, vraagt of de heer Esveld stemmiug verlangt of een voorstel tot wyzigiog vatf het plan wil doen. De heer Esveld zegt niet te kunnen oordeelen, omdat hij niet op de hoogte is. Daarn awordt het gunstig advies van B. en W. z. h. st. aangenomen. Van de punten der agenda lokte slechts n enkel discussie uit, n. 1. punt III hel voorstel van Burgemeester en Weihoudere tot vaststelling eener «Verordening betreffen de den verkoop van sterkend rank op den ppepffarenweg". De heep Dos ter veen kan zich niet vereepigen p)et de bedoeljng van B. en W. om ip deze gemeende dep verkoop van sterkendrank aap dep opepbapenytoe te staan. De vergunninghouder heeft hét recht bera by de Drankwet verleend, sterkendpank te verkoopen in 4e aaphoorigbedep van zijne lokaliteit, dat recht uit te strekkep tot op den openbaren weg, daarvan ziet spr, bet nut niet in. Wenscbt bij op den open baren weg drank te verkoopen, laat het dan zgn verfrisschenden, alcoholvrijen drank. Zulks zal geenszins tot schade voor den ver gunninghouder leiden. Ook de argumenten van B. en W. tot het in het leven roepen dezer verordening deelt spr. niet. 't Is voor de consumenten slechts een kleine opoffering. Bovendien waar art. 11 der Drankwet weliswaar de mogelijkheid dezer vero'-dening opent, is het toch niet in den geest der Drankwet dezer verordening in het leven te roepen. Spr. kan dan ook tot geen andere con- conclusie komen, dan dat deze verordening geenszips in het leven moet geroepen worden De heer Gerritsen is het met de strekking van het betoog des heeren Ooster veen volmaakt eens. Spr. gelooft ook niet, dat het de bedoeling van art. 11 kan zgn, door het maken van dergelijke verordeningen, achterdeurtjes te vervaardigen, waardoor men aan de wet kan ontkomen. Spr. komt bet voor dat het gemeentebelang zich verzet tegen dit voor stel Aan B. en W. De Voorzitter wijst er op, dat art. 11 de bevoegdgeid geeft, en B. en W. van die bevoegdheid gebruik|willen makeo om den bestaanden toestand te bestendigen, ook om hygiënische eischen De beer Oostervéen wijst er nog maals op, dat aanhoorigheden der lokaliteit toch volkomen vrij blijven. Artikel 1 wordt in stemming bebraebt en aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Tromp van Holst, mr. van Voorst-Vader, Gerritsen en Oosterveen. De stemming over de geheele verordening had een gelijk resultaat. Nog rest ons te vermei Jen, dat de beer Gerritsen verzohet bij punt X en XI. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het geven van privaat lessen door Mej. J. C. van der Schroeff en door Dr. 11. J. Reijnders de beslissing over het geven van privaatlessen door leeraren aan H. B. S. of Gymnasium voortaan aan B. en W. over te laten, waarop de voorzit ter raededeeld dat het reeds het voornemen van B. en W. was. daaromtrent een voor stel te doen. De gedrukte dienstregelingen van het Post en Telegraafkantoor (Zomerdienst) zijn thans ter Post en Telegraafkantoor verkrijgbaar. Tot jury lid voor het concours temporaire international d' aviculture, dat van 9 tot 12 Juni op de tentoonstelling te Luik wordt gehouden, is benoemd de heer J. Kooiman. De heer K. Teeling, godsdienstonderwijzer alhier, heeft voor de benoeming in gelijk ambt te Scheveningen bedankt. Trouwerf bezoekers van vergaderingen kunnen de volgende week hun hart ophalen We zullen het lystje in volgorde nemen, Welaandanj Maandag avond, 5 Juni houdt de plaatse lijke afdeeling van de K. N, B. van Oud On derofficieren een vergadering in de Arend waarin de voorstellen omtrent Statuten wijziging zullen behandeld worden. Op denzelfden avond en op hetzelfde uur treedt de heer Frank van der Goes Kamer, candidaat der S.D.A.P. in dit district, in A- micitia op met het onderwerp «Minister Kuyper, de vijand der arbeiders. Dinsdagavond bad professor van der Vlugt komen spreken, maar wegens ongesteldheid heeft hij van zijn voornemen moeten afzien. Woensdagavond 7 Juni, roept «Handelen Ny verheid" hare leden op ter bij woning van de gewone maandvergadering in de Zwaan. Vrijdagavond, 9 Juni vragen weer twee spre kers de aandacht,, en wel in Amicitia de heer J. E. W. Duys uit Amsterdam irlet zijn on derwerp® De tbeorie en de praktijk der Vrij zinnigen'', en in de Keizerskroon" ds. M. Jongebreur, Ned. Hervormd Predikant te Veenendaal voor zijn politjejce rede «de ko mende strijd." Zijn bg de lezing-Duys de tegenpartijen tot debat uitgenoodigd, bij de die van ds, Jongebreur wordt geen gelegenheid tot de bat gegeven, Gisterenavond hield de Amersfoortscbe Toynbee-Vereeniging in «Ons huis" onder voorzitting van den heer D. Gerritsen haar jaarlijksche algemeene vergadering. De notulen van de vergadering van 28 Maart 1904, werden, na lezing door den secre taris, den heer Prillewitz goedgekeurd. Uit de door den Penningmeester den heer E. v. Vollenhoven, gedane rekening en ver antwoording over het financieele beheer, blijkt dat de ontvangsten en uitgaven bedragen f726.25» met een batig saldo van f68.506. Het jaarverslag van den secretaris was bij zonder gunstig en deed zien dat Ons Huis bloeit. Als een bijzonder gelukkig feit kon worden geconstateerd, dat de kosten van de over het algemeen goed geslaagde cursussen door haar zelf bestreden zyn. Aan alle datpes en heeren, die hunne tpe- (Jewerking hebben verleend, wprd f)an|c ge? bracht. Een woord van warpie sympathie bracht ()e heer Gerritsen sap het werk eener edeje en hoogstaande vrouw, aan de nagedachte^ nis van mej. Leeuw die der vereeniging doop den dood ontviel. Zg was een der opricht sters en een der meest krachtig medewerk sters. Haar nagedachtenis zal hoog in eere worden gehouden.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2