Donderdag 8 Juni 1905. No. 5665. 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. Binnenland. FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Vei-schijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. u-anco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent.Reclames 1—5 regels/" 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekeningggebracht. KORTEGRACBT 9- Telephoon 19. kennisgevingen. Nammerverandering van Bataljons Infanterie. Da Burgemeester der Gemeente Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den Commissaris der Komnging in de provincie Utrecht 24. Mei 1905, no 971 N. M. en S. (Prov. blad no 92); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat op 1 Juli 1904 de volgende nummerveraude- ring van Bataljons Infanterie heeft plaaisgebad het 5de Bataljon van het regiment Grenadiers en Jagers, het 6de Bataljpn van hot 4de Regiment Infanterie en 5de Bataljon var net 7de Regiment Infanterie zijn geworden onderscheidenlijk het 8de, het 8de en het le Bataljon van dezelfde Korpsen, voorts wordt aan de tot gemelde Bataljons behoo- rende verlofgangers, die iu dit jaar voor herha lingsoefeningen onder de wapenen moeten ko men, bekend gemaakt, dat de opkomst voor hen is fcepaftld als volgt Lichting 1900. Regiment Grenadiers en Jagers 8de Bataljon, van 4 tot 30 September, te s' Gravenhage 4de Regiment Infanterie, 8de bataljon, van 4 tot 80 September, te Gouda; 7de Regiment Infanterie 1ste 4 tot 30 September, te Naarden Lichting 1902 Regiment Grenadiers ea Jagers 3de Bataljon, van 8 tot 26 Augustus, te s' Gravenhage 4de Regiment Infanterie, 3de bataljon van 8 tot 25 Augustus, te Gouda; 7de Regiment Infanterie lste „25 Juli tot en met 12 Augustus, te Naarden. Amersfoort, 5 Juni 1905, C&ndidatenlfjst en Proces-verbaal, bedoeld bij artikel 132 der Kieswet. Op heden den 6 Juni 1905 zijn, tusschen des voorniiddags negen en des namiddags vier uur, bij mij, Burgemeester der Gemeente Amersfoort, (kiesdistrict Amersfoort), ingeleverd de volgende opgaven van Candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. (Alphabetisch opgemaakt.) NAMEN. ASCHTAHWUCKVIN BEAUFORT DE GOES VAN DER 8T AALMAN Voorletters. Woonplaats Jhr. mr. H. W. mr, W. H. Arnhem. Leusden. Hilversum, den Helder. Ten vier ure is deze lijet door mii gesloten. En hiervan onmiddellijk proces-verbaai opge maakt. Gedaan te Amersfoort, den 6 Juni 1905. Voor afschrift. (was get.) WUIJTIERS De Burgemeester, Burgemeester. WUIJTIERS. 14). H\j leunde zeer verlicht tegen de kussens't was wel onpleirerig natuurlijk om uit zijn warme eet kamer weggestuurd te worden eu den langen weg naar Rodwell Regis te moeten afleggen, maar als er niets ergers gebeurde, dan was net nog wel uit te houden en bovendien was 't een groote verlichting voor hem, dat hjj nu geen tekst en uitleg hoefde le geven. De jongens zagen hem met stijgende bewondering aan, die zich uitte in onderdrukt gefluister, gsgiggel en geproesze trachtten zijn aandacht te trekken en hem tot voortgaan aan te sporen, maar de heer Bultitude ontving dal alles met zóo'n koelheid, dat de jongens er tegelijkertijd door overbluft en geër gerd waren. Maar eindelijk deed Paul iets, dat hun geestdrift te eenen male bekoelde. Kiffin, de nieuweling, zat naast Paulhjj was een zenuwachtig ventje met een bleek gezicht en groot* weemoedige bruine oogen en zijn kleereu droegen de sporen van moederlijke zorg, netjes eu onberis- pehjk, Toen hjj daar zoo zat in de coupé-kussens en nasr de beweging der olie in de lamp boven zijn hoofd keek en dan weer naar de wazige dingen daarbuiteu, waar de trein langs vloog, werd 't hem op eenmaal le macL-tig. Hij was een huismusoh, zonder het minste ver- Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De BURGEMEESTER de Gemeente AMERS FOORT maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter ver vulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten Generaal, evenals het door hem op gemaakte procesverbaal vau sluiting der eundldaten- lljst, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, den 6 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Minister van Binnenlandsche Zaken geeft Zaterdag geen audiëntie. Slechts in 6 kiesdistricten 'tgeheele land zal geen stemming voor een lid der Tweede Kamer gevorderd worden. Bij enkele candi- daats-steiling werden hei-benoemd de aftre dende leden voor de districten Roermond, Veghel, Venlo en Weert (de heeren mr. Bol- sius, Van Vlijmen, dr. Nolens en jhr, mr. de Stuers); en benoemd voor Helmond mr. E. R. Regout en voor Waalwijk mr. J. A. LoelT, in plaats van de aftredende heeren Raavma- kers en Mutsaers, die verklaard hadden voor geen herkiezing in aanmerking te willen kcmen. Al de genoemde heeren behooren tot de roomsch-katholieke partij. In bet geheel zijn 36 candidaturen van predikanten en oud-predikanten voor de Tweede Kamer gesteld. Het 42ste Christelijk Nationaal Zendings- feest zal dit jaar plaats hebben op het schoone landgoed Beeckesteijn bij Velsen. op Woens dag 5 Juli. Tal van bekende pre likanten zullen spre ken over belangrijke en belangwekkende onderwerpen, terwijl ds. S. D. van Veen, professor te Utrecht do openingsrede en ds. J. Lammerts van Bueren, predikant te Ara sterdam de slotredp houdt. Aan de avond vóór het feest zal op het feestterrein een bidstond gehouden worden waarbij de heeren L. J. Blanson Henkemans, Pred. te Zaandam en A. J. de Sopper, pred. te Velsen, zullen voorgaan en waartoe ieder een vrijen toegang heeft. Bij de reg. inf. ontbraken op 3 Juni j.l. nog aan de formatie 702 korporaalsdit aantal bedroeg op 3 Mei j.l. 744. Hdbl. mogen zich aan de omgeving, gewoonten en zeden der jongens aan te passen. Zijn L.ift klopte niet opgewonden nu bi; de eerste belangrijke schrede in zjjn leven deedhtj was 'n eenzaam vreemdelingetje in een oubekend land, waar van hij alkeerig was. 't Was niet te verwonderen, dat, toen hjj aan den huiseljjken haard dacht, die hij een paar uur gele den verlaten had, en die hem nu zoo ver en onbe reikbaar scheen, zijn oogen begonnen te knippen, zijn borst op en neer gingen hjj't noodig oordeelde, zjjn aandoening op de eene of andere wjjze te verber gen en aldus aan de publieke opinie te ontsnappen. Ongelukkig koos hij een verkeerde manier en be gon te snuiven op duidelijk hoorbare wijze. De heer Bultitude verdroeg dit een poosjezonder ander protest dan een duw in de riohting vanwaar het geluid kwam, maar op 't laatst kouden zijn ze nuwen, die toch al zoo overprikkeld waren, het niet langer uithouden. Dr. Grimstone, zei bij beleefd, ik ben er de man, niet naar om zonder reden te klagen, maar werke lijk ik moet u verzoeken, tus-chenbeide te komen. Wilt u dien jongen aan mijn rechterzijde verzoeken of z\jn gevoelens te bedwiug*n öf in zjjn zakdoek te huilen, xooals een behoorlijk mensch dat doet? 'tKii'i een beste jongen zijn, maar dat vreeselijk ge- gesuuif eu gesnork houd ik niet uit. Het is onna tuurlijk voor een jongen van zyu leeftijd." „Kiffin, zei de dokter, huil je?" „Neen, mijnheer, stotterde Kiffin. Ik, ikdenk.dat ik kou gevat heb." „Ik hoop, dat je me de waarheid vertelt, want het zou me spijten, als je js nieuwe leven zoo ver keerd begon. Ik heb graag, dat dat er een gemoe delijke, opgewekte geestonder mijn leerlingen heerscht Wat jou aangaat, Bultitude, ik heb geen woorden genoeg om te zeggen, hoe laag en min ik 't vind Tijdens de maanden Juni, Juli, Aug. en Sept. 1905 zullen doordeStaatstpoor op alle Zater dagen en Zondagen benevens op Maandag 12 Juni (2en Pinksterdag) en Dinsdag 15 Augustus (Maria Hemelvaart) speciale retour- kaarten le, en 2e en 3e klasse tégen de en kele reisvracht worden afgegeven van Am sterdam n-ar Den Haag en Rotterdam en omgekeerd. Deze speciale retourkaarten zijn geldig op den dag van afgifte en den daaropvolgende dag en geven geen recht de reis onderweg af te breken. De, in navolging van andere rijken, in ons land genomen proef, om jongelieden te ge bruiken voor het bezorgen van telegrammen, heelt aan de Verwachting beantwoord en zijn dientengevolge door den directeur-gene raal, eenige bepalingen vastgesteld, welke in hoofdzaak op bet volgende neerkomen De jongelingen worden ter voorziening in vacatures van beoteller door de directeuren, na bekomen machtiging van den directeur- generaal, in dienst genomen. De aanneming geschiedt op 16-jarigen leeftijd, op een aanvankelijk loon van f4 per week, hetwelk bij gebleken ijver en ge schiktheid door drie jaariijksche verhoogingen van fl tot f7 per week wordt vermeerderd. Aan de jongelingen wordt, ten gebruike by de uitvoering van hun dienst, verstrekt eene uniformpet, eene pelerine, een stel lederen beenkappen, een tascb, welke zij aan een rood-lederen riem oyer de borst dragen, alsmede een koperen nummerplaat, welke op de borst wordt bevestigd. Bij het bereiken van den 21-jarigen leeftijd volgt ontslag. Zij, die zich in alle opzichten daar voor geschikt betoonen, kunnen alsdan, by behoefte, overgaan als hulp-brievenbesteller bij den postdienst en later in aanmerking komen als vaste brievenbesteller. B. en W. hebben besloten het verzoek van de ad. Utrecht van den Bond van Neder- lamlsche Onderwijzers in te willigen, zoodat op den dag der stemming, en zoo noodig op den dag der herstemming, de verschilen- de scholen om half vier zullen eindigen, ten einde de onderwijzers in de gelegenheid te stellen hunne kiezersplichten te vervullen. De min. van fin. maakt bekend, dat in Aug. of Sept. 1905 examen zal worden ge houden voor de betrekking van adspirant- landmeter van het kadaster, waarvoor ten hoogste tien plaatsen kunnen vervuld worden, dat tot dat examen kunnen worden toege laten zij die op 1 Januari 1905 hun 18.1e om je beaten vader op zoo verregaand oneerbiedige wijze na te bootsen in stem en gebaren. Maar we zullen elkaar wel gauw nader spreken. De heer Bultilude viel weer achterover op zijn plaats, 't Was bard om beschuldigd te worden, zich- zelfs na te bootsen, vooral als je weet volkomen onschuldig te zijn, maar dat was oen kleinigheid, vergelekeu bjj de ontdekking, die hg nu gedaan had, dat hij zich zoo leeljjk vergist bad. Dr. Grimsioue had hem dus niet begrepen en de moeilijke verklaring moest dus toch nog ten slotte weer gedaau worden. De jougens (met uitzondering vau Kiffin) hadden nog voortdurend pret over de wonderlijke vertooning en wachtten met spauniug verdere proefnemingen met dr. Grimstone's geduld af. Ze werden gauw voor hun geduld beloond. Als er éeu ding was, dat Paul meer baatte dan al het andere op de wereld, dan was het de reuk vanpeper- muut niet miuder dau drie klerken had hij ont slagen, omdat ze 't kantoor met dien geur vervul den en nu kwam de reuk van het gehate goed -in zijn neus, terwijl hij daar iu de coupé zat. Hij keek naar Coggs, die over i\em z it eu waugeu en lippen bewoog, alsof bij ergens op zoog. Coggs was klaarblijkelijk de zondige. „Moedigt u de jongens aan om anderen iu 't publiek tot overlast te zjjn, dr. Grimstone?" vro.g Paul. „Er zijn er, die geou aanmoediging schijnen noodig te hebbeu, Bultilude, antwoorde de directeur. Maar wat is er nu weer?" „Als hjj 't voor zjjn gezondheid neemt, zei Panl moest bjj een andere plaats kiezbj om het te gebrui ken, en als bjj bijzondere voorliefde voor bet smerige goed koestert, leer het hem dan in God's naam af. Is niets dan last voor anderen „Wil je duidelijker zijn, alsjeblieft? Wis ea wat jaar zijn ingetreden, op dat tijdstip den vollen ouderdom van 23 jaar nog niet hebben be reikt en die bij een onderzoek door de com missie voor het examen, bijgestaan door een door den minister aan te wijzen deskundige, bevonden zijn een gezond lichaamsgestel te bezitten en vrij te zijn van gebreken die de behoorlijke waarneming van de betrekking beletten of belemmeren. Nadere oijzonderheden omtrent dit examen bevat de »St. Ct." no. 133. Waar zijn de stuivertjes? Volgens het wetsontwerp, waarbij de regeering voorstelt het zilveren door een bronzen vijfcentstuk te vervangen, bedraagt de hoeveelheid zil veren stuivertjes, die dan zouden worden in getrokken, volgens de raming van het voormalig Muntcollege in 1900, ongerekend de stukken welke verloren zijn gegaan, f247,130.30, derhalve zouden er nog iu omloop zijn.... 4,942,726, zegge vier raillioen, negenhonderd twee-en-veertig-duizend en zevenhonderd zes- en-twintig stuivertjes. Slechts boogst zelden komt het voor, dat men een stuivertje in zijn porteraonnaie aan treft. Waar zouden dan toch al die duizen den, honderdduizenden en miilioenea zilve ren muntstukjes zijn? vraagt de N. 0. Een voorgetelde geldsom mag niet worden weggenomen vóór bet bedrag is nageteld. Hierover is in Duitschland een vonnis geveld, dat onzes inziens ook Nederlaodsche ambtenaren ter lee/ing kan strekken. »Die Sparkasse" deelt in No. 548 het vol gende mede Een kind bad, in opdracht zijner ouders, onder afgifte van het aanslagbiljet een som gelds aan een belastingkantoor te betalen. De loket-ambtenaar bad het aanslagbiljet en het nauwkeurige afgepaste geld opgestreken en zich daarmede van het loket verwyderd, om de quitantie te teekenen, waarbij bij te geiijker tijd in druk gesprek was met een anderen beambte. Hij kwam spoedig terug en zei tegen bet meisje, dat er 20 Mark aan de som ontbrak De quitantie werd toen voor het 20 Mark lagere bedrag afgegeven, zoodat de belas tingschuldige 20 Mark schuldig bleef. Deze weigerde de later van bem gevor derde betaling met de bewering, dat hij aan zyn dochtertje het volle bedrag had roede- gegeven, die dit na zijn vaste overtuiging ook had betaald. Het nLandgericht" geloofde zoowel den beambte als het meisje en haar vader, die allen geloofwaardig waren, en bedoel je?-' „Dien jongen aau den overkant, zei Paul terwijl hjj inet den vinger op den verbaasden Coggs -.vees, hij zuigt op zoo'n ellendige pepermuut „Is 't waar, wat Bultitude zegt, Coggs?" vroeg de de dokter op dreigenden toon. Coggs, die onderscheidene pogingen deed om het ding door le slikken en onderwijl paarsrood werd van verlegenheid en hoesten, stotterde zoo iets „ga- kocht hij een apotheker.. Dat scheen hg zeker een verzachtende omstandig heid te vinden. „Heb je nog meer van die vuile diugen bij je t" zei de dokter. Heel langzaam en met tegenzin baalds Coggs drie of vier nette, witte pakjes uil ziju zak, keurig dicht gemaakt met een lakje en overhandigde ze aan Grim stone, die ze éen voor éen opende, huu inhoud be keek en ze daarna het raam uitgooide. Daarna zag hij Paul aan en zijn blik was vrien delijker dan hg tot nog toe geweest was. Bultiude, zei bg, ik ben je uiterst dankbaar. Een erge verkoudheid maakt dat ik deze misdaad niet ouldekken kon. Bjj een andere gelegenheid zal ik wel eens dieper ep de zaak ingaaD. Intusschen dank ik je nogmaals." „O, niet te danken, mijnheer I Ik zei 't alleen maar, omdat ik zoo bijzonder gevoelig op dat punt ben. Hg hield plotseling op, gaf een hardeu schreuw en begon zijn enkel te wrgveo. ,,Een van die smeer lappen heeft me een harden trap gegeven die jon- daar „ver me, met die blauwe das. Ik heb hem er heelemaal geen aanleiding voor gegeven en toch doet ie zoo gemeenik kom bij u om bescher ming (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1