Stadsnieuws. Militaria. Gemengd nieuws. legde den vader den eed up om te verklaren dat het meisje, naar zyn meening, het volle bedrag had betaald. Het gerecht was van meening, dat volgens de toedracht der zaak dn mogelijkheid van een vergissing of nalatigheid aan do zijde van den beambte grooter was dan van de z(jde des belastingschuldigde, en besliste, daar daar de afgelegd werd, ten gunste van den laatste. In de motiveering van het vonnis kwam het volgende voor: Wanneer aan dergelijke kassen een beambte het geld wegneemt zonder het na te tellen en daarmede in de afgesloten ruimte naar goeddunken handelt, zoo zou de betaler beroofd kunnen worden van de mogelijkheid om te bewijzen, dat hij het volle bedrag betaald had, zoodat hjj aan de willekeur der beambten zou worden overge leverd wanneer deze na eenigen tijd konden beweren, dat het geld niet uitkwam. Men moet veel meer als van zelfsprekend aannemen, dat een voorgetelde geldsom niet weggenomen wordt, dan nadat zy is nageteld. Evengoed als het publiek, dat aan een loket een som ontvangt en zich daarmede van het loket verwijderd heeft met zijn be weren dat bet te weinig ontvangen heeft, ontvankelijk verklaard moet worden, tenzij het goede bewijzen heeft, zoo is het ook omgekeerd. Ook de loketambtenaar kan zich vergissen, en tegen zjju groot nauwkeurig heid in het natellen van geldbedragen, in een veelja-ige practyk verkregen, weegt de bij lieden, die veel met geld omgaan, dikwijls opgemerkte zorgeloosheid in het tellen vol komen op. T. v. P. en T. STEMMING. ter verkiezing van EEN LID van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, brengt ter openbare keunis, dat op Trljdar, 16 Jont aanstannde, van de9 morgens aebt tot des namiddaga vijf uren, de stemming zal Kchieden ter vervulling van eene plaats in de eede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amersfoort, waartoe deze Gemeente behoort De candidaten, in alpbabetieche volgorde, zijn: ASCH van WIJCK van, Jhr. mr. H. W. BEAUFORT ök mr. W. H. GOES van dek F. 8TAALMAN. A. P. De herstemming, zoo nood ig, zal plaats hebben op Woensdag 28 Juni e. k. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van bet Wetboek van 8trafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordtgestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR". Amersfoort, den 7 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. Rij Kon. Besluit is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend, aan den heer D. Baars, al- bier, als opzichter van den Rijkswaterstaat. By Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Uirecbt tot hoogheemraad van tiet hoogheemraadschap de Bunscboter Veen-eu Veldendyk, de beeren G. Huijgen Azn., te Bunschoten en A. Kuyer Azn., te Hoogland. By H. M. de Koningin-Mueder ten paleize Soestdijk dineerden eergisteren, behalve H. M. de Kouingin met gevolg, eeni^e autori teiten onder wie zich ook bevond kolonel W. T. A. de Meester, garnizoens-commandaut alhier. De ie luitenant F. W. Dieraont van het le regiment vtild-artillerie wordt op 13 Juni a-s. voor den tyd van een maand gedeta cheerd iu de legerplaats by Oldebroek, lot het volgen van een schietcursus. De le luit. kwartiermeester N. Feis, by de Koninklyke Militaire Academie te Breda, wordt binnenkort bevorderd tot kapitein kwartiermeester bij het Ie regiment huzaren eQ komt alhier in garnizoen. Naar het Hbld. meldt, bestaat bet voor nemen, te beginnen met de lichting 1900, om de by de regimenten huzaren in le lijven miliciens ailen in de maand October voor eerste-oefening in dienst te stellen. Op de aanbeveling voor directeur van de Handelsschool^ te Rotterdam, komt o.m. voor de heer F. Wesseling, leeraaraan de H. B.S. aibier. In de vergadering van de afd. Amersfoort van het Ned. Ond. Oen. werden tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering te Amsterdam verkozen de heeren R.van 't Wel en CJ.F. Prins en tot hunne plaatsvervangers de beeren E. Lindenhovius en P. Ermers. Gisterenavond is in bet hotel «de Zwaan", oBder voorzitting van den heer S. J. vau Duinen de maandvergadering gehouden der vereeniging «Handel en Nijverheid." Was men op het voor de opening aangekondigde uur er waren toen slechts vyf bestuurs leden aanwezig bevreesd, dat de vergade ring wegens de geringe opkomst moest worden verdaagd, langzamerhand kwam lid na lid opdagen, zoouat toen de notulen werden gelezen niet alleen het bestuur volledig was. doch het aantal aanwezigen tot een twintigtal vrijwel het gewone aantal, was gewassen. Voor de notulen van 9 Mei, welke onver anderd werden goedgekeurd, werd den nieu wen functionaris, den heer B. Schimmel lof gebracht, wegens de groote accuratesse en zakelykheid. waarmede zy werden samenge steld. Als eerste punt van den beschrijvingsbrief kwam uan de orde: Stemming over de wijziging van" art. 7 van het Huishoudelijk Reglement. Voorstel van het Bestuur om de laatste alinea van art. 7 te laten vervallen en daarvoor te lezen: Van alle vorderingen aan het Bestuur ter innig aungeboden wordt gehevena. een vast recht van f0.50 per vordering dadelijk te bepalen bij indiening, b. 3 pet. provisie van het bedrug teu kantore der vereeniging of op andere wijze aan crediteuren voldaan uitgezonderd hiervan zijn vorderingen be neden een bedrag van f 10.waarvan een vaste provisie van f0.30 bjj inning wordt geheven. Art. 10; Achter het woord «pretentiën" te voegen «of gedeelten daarvan." Met algemeene stemmen werden de voor gestelde wyzigingeD goedgekeurd. Daarna kwam punt 2 aan de orde: Verkiezing van een afgevaardigde voor de e. k. Algemeene Vergadering van den Bond van den Handeldryvenden en Industrieelen Middenstand, te honden te Maastricht. Alvorens echter tot de behandeling van dit punt over te gaan, werd mededeeiing gedaan van de circulaire van het hoofdbestuur van den «Middenstandsbond" nopens de Al gemeene Bondsvergadering. Daaruit bleek, dut de tweede algemeene vergadering van dien Bond wordt gehouden, te Maastricht op 19 en 20 Juli e. k. Naar aanleiding van het feit dat deze data vallen daags na de perio dieke raadsverkiezingen, had de Voorzitter gecorrespondeerd met den alge.neenen bond- Voorzitter, met het het gevolg, dat eene be vredigende oplossing der zaak is verkregen doordat de eerste bijeenkomst op don eersten congresdag eerst des namiddags te half twee aan zal vangen. Verschuiving der data was inmiddels ondoenljjk gebleken. Op voorstel van het bestuur werd om het bnancieele voordeel besloten slechts één af gevaardigde te zenden, wat te gemakkelijker kon geschieden, daar meerdere bestuursleden besloten hebben de vergadering by to wonen, zoodat eventueel overleg toch mogelyk is. Als afgevaardigde werd benoemd de heer G. Beros en tot diens plaatsvervanger de heer B. Schimmel. Vervolgens kwam nog een ingezonden stuk aan de oïde, welks behandeling geruimsn tijd vorderde, maar hetwelk een vertrouwelijk karakter droeg. Ten slotte kwam wederom de gaskwestie aan de orde. Er zijn bij het bestuur inge komen twee opgaven, eene van een lid, en eene van een niet-lid. Met dit pover resultaut kun natuurlijk de zaak niet aan gepakt worden. Wanneer er nu nog per sonen zijn, die inderdaad van het gewicht en de gegrondheid dezer kwestie overtuigd, nog inlichtingen kunnen verstrekken, luten zij dan alle sleur den rug toekeeren en zoo spoedig mogelyk by het bureau van «Handel en Ny verheid" hunne gegevens de- poneeren. Na gebruikelijke rondvraag werd de om streeks half negen geopende vergadering te kwart voor tien gesloten. Niar we uit goede bron vernemen komt de heer A. P. Staalman hier Maandag spre ken. Het verluidt, dat er Zondag, len Pink sterdag, hier op een stuk land aan den Soesterweg een meeling in de open lucht zal gehouden worden, waarbij o. a. als spre kers zullen optreden de heeren Frank van der Goes en Loopuit. Het concert heden avond in de Konin- ginnelaan te geven door de Arnersfoortsche Muziek vereeniging, gaat wegens het ongun stige weer niet door. Vrouw W. stond van ochtend welgemoed voor bet huis van een harer klanten iu de Nieuwstraat om deze te voorzien van petroleum uit baar karretje. Ze was op gc kwaad verdacht en ze schrok dus geweldig, toen opeens «en wagen ran de Gemeente-reiniging zoo tegen haar voertuig aanreed, dat het niet alleen grooten- deels verbrijzeld werd, maar dat ook zij- zelve daartusschen en den muur van het huis beklemd raakte, zoodat zy een paar angstige oogenblikken doorleefde. Gelukkig bad het ongeval geen ernstiger gevolgen. Gisteren avond ontstond er op den Soes terweg twist tusschen een burger en een soldaat Nadat de laatste zijn tegenpartij mishandeld had, vluchtte hy in de tuin van den heer Tromp van Holst. De politie wist hem echter spoedig uit zyn schuilhoek te krygen en leverde hem aan de militaire autoriteit over. Het bestuur v.d. Postduivenvereniging do Snelpost verzoekt, ons te berichten, dat, we gens het verloren raken van het certificaat van oorsprong op den Belgische spoorweg, de wedvlucht, welke Zondag 4 Juni zou ge houden worden van uit Saint-Dénis niet is kunnen doorgaan. De data van mkorven voor de richting Mannheim zijn vastgesteld, o.a. voor Amers foort op Zaterdag 10 Juni tusschen 78 uur. s'avonds en voor Woudenberg op Dinsdag 13 Juni tusschen 7en8uur 'savonds. Niets komt eerder aan de groote klok dun wat men elkander heel zacht toefluistert. In de legerorganisatie, zooals deze iu ont- werp aan de Volksvertegenwoordiging is mee gedeeld, zijn administratie-troepen opgeno men. Deze kwamen tot nog toe niet in onze georganiseerde strijdmacht voor. De admi nistratie-troepen zijn bestemd voor den dienst der verpleging en moeten voornamelijk op treden in de verplegingstreinen der divisiën. De trein voor een divisie, voor den aanvoer van proviand, zal bestaan uit 4 olïicieren, 152 minderen, 129 paarden en 51 voertuigen. Het schijnt niet in de bedoeling te liggen, de wagens of karren iu vredestijd beschik baar te houden. Evenais de paarden zullen de verplegingsvoertuigen bij mobilisatie door door aankoop of vordering moeten verkregen worden. Het kan wel eens blijken, dat we met deze nieuwe organisatie juist op eeo tijdstip kom dat de regeling in het stadium van verouderen is. In «Streflleur's Zeitschrift" van Maart wordt namelijk bericht van uitvoerige proe ven met een zoogenaamden automobiel-éiap- pe-trein, die uit een krachtige machine met daaraan gehaakte sleep van vyf platte wa- geus bestaat. Pholografisebe afbeeldingen verschaften bij het artikel menige belangwek kende bijzonderheid en geven tevens een goe den uunk van de manoeuvreervaardigheid van een dus ingerichten trein. Het komt me voor dat vooral de grootere snelheden van automobiel aan baar toepas sing in het miltuire treinwezen een stellige toekomst verzekeren. Men begrypt toch welk een voordeel het oplevert, indien de aanvoeringen van het spoorwegstation van uitlading in korten tijd naar het raijon der troepen kunnen worden overgebracht, en van hoeveel beteekenis het is, wanneer bij dezen dienst dar Nachschub geen sprake meer zou behoeven te zyn van dagmarschen, welker lengte door de krachten der paarden worden bepaald, maar alle voorraden in één trans port zouden kunnen worden verplaatst Daar de punten waar men ze wil opslaan. Voor de verpleging van een legerkorps van 3 divisiën, dat met een dagelykschen marsch van 15 K. M. naar den vijand oprukt, zijn, als de staart der kolonne aanvankelijk on geveer 120 K. M. van de verplegingsbasis (dat is het station van uitlading) verwijderd is, rond 4000 karren nuodigen deze nemen op de étappe-lyn een lengte in van ongeveer 3o K. M. of meer dan */4 van den aanvan kelijk af te leggen afstand Alleen voor den leeftocht van de paarden van dezen trein moet 300 ton haver worden meegesleept, terwijl voor iederen wagen aanvankelijk 12 dagen noodig zyn om hem op en neer te brengen Wanneer voor dezen dienst een georgani seerde automobielen-tractie benuttigd wordt, van bijvoorbeeld éen tracteur met gemiddeld drie aangehaakte wagens, dan kan de te ver richten arbeid worden geleverd met een trein die slechts 2J/a K. M. lengte zou hebben, o. a. omdat de voertuigen zich in ongeveer 3 dagen op en neer zouden bewegen en zou er aan bewegings-verbruikmateriaal slechts 30 a 40 ton medegevoerd behoeven te wor den Deze cijfers wettigen genoegzaam om aan de automobiel in het aanvoerwezen van le gers te velde een belangrijke plaats te voor spellen. En nu wees ik nog niet op andere voordeelen. Men moei zich eens indenken wat het het gevolg kan zijn als een leger mei zyn gevechts- en korpstreinen op zijn verplegingstrein wordt teruggeslagen, om te beseffm van hoeveel gewicht het is, dat in den rug van een opereerende strijdmacht de wegen zooveel mogelijk vrij blijven. Metauto mobielen heeft men aityd in de hand oin snel keert en ruim baan te maken. Intusschen, ook voor den dienst met automobiel-treinen zyn voor de transporten en de distributie der levensmiddelen administratie-troepen on ontbeerlijk, zoodat men onverminderd de nieuwe organisatie kan toejuichen. A. C. Het vergiftigingsgeval tengevolge van het gebruiken van ongebraden varkensgehakt, hetwelk in de infunteriekazerne te Amster dam heeft plaats gehad, heelt de goede zijde dat, op last van den minister van oorlog maatregelen worden overwogen om een goede vleescbvoeding van den soldaat beter te verzekeren, al zouden de kosten daardoor moeten stijgen. De buitengewoon lage pryzen waarvoor inzonderheid het rund- en varkensvleesch ter levering wordt aangenomen, hebben den minister er mede toe gebracht in deze belangrijke zaak in te grijpen. Behalve de reeds in 1904 en 1905 toege stane bedragen resp. ad f2,969,000 en f 2,514,000 zal voor do uitgaven vallende op de aanschaffing van nieuw geschut voor de bereden artillerie in 1906 nog worden aan gevraagd f995,000 zoodat met de regeling dezer belangryke zaak f6,935,000 gemoeid gaat. Eerst nadat deze zaak geheel haar beslag zai gekregen hebben, wordt eerst de hand aan de vernieuwing derde kustgeschut ge slagen. Een boterhandelaar had aan een winkelier te Z. aldus verhaalt de Haarl. (Jt. een besten klant, een flink afnemer. Een zijner concurrenten kwam er achter en bezocht daar om op een goeden dag dienzelfd°n winkelier, hem hoter van dezelfde qualiteit aanbieden de, tegen 5 cent minder per kilo. De winke lier beet toe en den eerstvolgenden keer, moest de eerste boterhandelaar zonder bestek ling vertrekken. Hij begreep, dat er wat ach ter zat, informeerde en hoorde eindelyk, dat een concurrent tegen lageren prijs leverde. Dat was geen wonder. De ander was een knoeier, leverde geen zuivere natuurboter enz. «Best mogelijk.» sprak de winkelier «maar wie bewijst dat?» De boterhandelaar wist goeden raad. «Geef mij,» zoo sprak hij, «een monster van die boter meè, dan zaüfik ik ze door onzen scheikundige laten onderzoeken en je een rapport sturen. Dan z81 je eens zien, wat een rommel je krijgt Dit aanbod werd aangenomen en eenigen tijd later kwam de boterhandelaar met de analyse. Er was natuurlijk vaa alles in, be halve zuivere boter. De winkelier keek heel verwonderd en zei lakoniek»'t Is goed, dat ik het weet, want nu neem ik stellig geen boter meer vau u, want ik heb een monster van uw boter mee gegeven." Tableau! Als een krachtig middel tegen de wed-en speelwoede is de New-YorK «Wester'Jnion" telegraafmaatscbappij eenvoudig door de over heid gedwongen het overseinen van wedren- berichten te staken. Men schat de schade, welke genoemde maatschappij moet lijden door het opgeven van den dienst der wedrenberiehten op 5 millioen dollars per jaar. Het gemiddeld honorarium voor den dienst der wedrenberiehten bedraagt 25 dollars per dag en alleen in New-York zyn ongeveer 300 wedbureaux. Een afdoend middel tegen neusbloedingen bestaal hierin, dat men eeD stukje onbedrukt krantepapier onder de tong legt en het daar eenigen tijd rustig laat liggen. Zoo onwaar schijnlijk als het lijkt, zal dit middel toch verrassen, door zijn degelijkheid. Niet dom, al schrijft bij niet zonder fou ten. Brief aan den Burgemeester vaoin het jaar 1905 ontvangen Mijnheer onze burgemeester ik wil wel een fermen lier (formulien) hebben ik wil keizer (kiezer) worde laat de veldwachter hem maar brenge want ik moet veertien dage lang mist vare. Uw Vriend (1) Nooit van den zetter: Scbrjjf dan oau den Keizer van Ituslaud misschien wil deze wel veran deren van ambt. Haast U 11 E. C. In het arsenaal to Alderschot schilderde men de stukken geschut met rood, blauw en geel in evenwijdige banden. Op een af stand liepen die kleuren zoodanig ineen, dat zelta met een veldkijker de ofticieren op een afstand van 1200 yard de stukken niet kon den onderscheiden. Naar aanleiding van dit gunstig resultaat heeft men besloten alle veldstukken van het Engelsche leger aldus te schilderen. Daar zal intusschen wel gauw wat op gevon den worden, nam. door kykers te maken, voor wier objectglazen ongeslepen gekleurde glazen kunnen geschoven worden, welke de rood- blauwgele combinatie weder werkeloos maken. Prijzen voor zindelijkheid. Er zyn in Belfast prijzen uitgeloofd voor de huurders van kleine woningen, die bun huis bet zin- delykste onderhouden. Deze prijzen bestaan in bonnetjes voor vrijwonen, en de eerste prijs geeft den winner daartoe een geheel jaar gelegenheid. Het geheele onderhoud wordt voor de beoordeeling in aanmerking genomen: het huis zelf, de inboedel, alles wat op een zindelijke en hygiënische bewo ning van invloed is.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2