Dinsdag 4 1905. No. 568 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden n-anco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1,25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVING. Onttrekking aan den Openbaren dienst. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis dat bet voornemen bestaat om eene oppervlakte van 1060 M!. uitmakende bet zuidelijk gedeelte van den Hof, van 8 tot en 12 Juli a.s. aan den openbaren dienst te onttrekken. Bezwaren moeten worden ingediend vóór Woensdag middag 11 ure. Amersfoort, 8 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT 1IROESE. Op de kiezersjacht. Dit is mij duidelijk geworden het is bet rijtuig, dat een van de allerbelangrijkste factoren is voor het slagen van den candi- daat. Er zijn genoeg wegen voor stemmende voetgangers, trammers en fietsers, die naar het stembureau leiden. Maar het zijn juist de kiezers die het 'm doen, die daar geen gebruik van maken die loopen niet, die trammen niet, die fietsen niet. Zij vormen het huiszittende en thuis blijvende deel van het kiezerscorps. En men zou, generaliseerend, mogen zeggen, dat zij het overwicht vormen, d. w. z. den toeslag beteekenen voor candidaat A of voor can- didaat B., en dus dikwijls den uitslag be stemmen. Deze niet geringe massa dient in beweging te worden gebracht. In beweging in letter lijken zin. En zoo verschijnt ten tooneele het rijtuig. Beschouw het rijtuig als snel vervoermiddel voor den kiezer, die weinig tijd heeft en dus alleen even wil uitbreken wanneer het hem zoo weinig mogelijk tijd kostbeschouw het rijtuig als hulpmiddel voor den lijdenden kiezer, den hulpbehoevenden, den kiezer, die slecht ter been isbeschouw het rijtuig als transportmiddel zonder hetwelk menigeen niet naar het stembureau kan. Maar be schouw het rijtuig dan ook vooral als het symbool der uiterlijke kiezerswaardigheid. Want te rijden naar het stembureau per rijtuig afgehaald te worden uit het dwarsstraatje, van twee hoog;... te stappen op de tree, geholpen te worden naar binnen geredeu te worden door een heuschen koet sier met dettigen hoogen hoed, een pracht van een stalhouderspaard vóór den wagen, Nu de verkiezingsdrukte achter den rug is, zal menigeen, dunkt ons, zoowel toeschouwer alt> deel nemer van het „ophalen" van kiezers, gaarne de volgende uitmuntend geschreven 9ehets lezen, wel ke we ontleenen aan het Handelsblad 25.) Hij deed dit gewoonlijk, ten deele om toezicht te oefenen, ten deele als bewijs van hooge goedkeuring. Hij zag eens rond en zijn oog viel op de bank, waar de heer Bultitude zat. De uitdrukking van zijn ge zicht veranderde merkbaar, Paul staarde hem hulpeloos aan. Er was een pijnlijke stilte. Dr.Grim- stone vond dat zulke oogen blikken indruk run akten, maar eindelijk vroeg hij „En wil je me eens vertellen wat je daar uitvoert?" „Op mijn eerewoord ik kan bet u niet zeggen, zei de heer Bultitude flauwtjes. Vraag 't u maar aan dien mijnbeer met de viool die weet 'twel.', De heer Burdekin was een goedhartig man, zeer gelijkmatig vaD humeur en hg was de beleediging van daarstraks alweer vergeten. Ook wilde bij den jongen niet meer onaangenaamheid bezorgen. „Jongeheer Bultitude was een beetje onoplettend en ik moet lot mijn spijt bekennen, wat oneerbiedig, dr. Grimstone, zei hij, het zoo goed makend als hij maar kon, dus moest ik hem wel een kleine straf opleggen.;' „Heel juiet, mijnheer Burdekin, zei de directeur, heel juist. Het spijt me, dat 't gebeurd is. Dus je bent weer aan aen gang geweest, Bultitude? Ga onmiddellijk naar de klas en schrijf n©8 voor thee tijd twaalf strafregels. Nog eenmaal, dat ik wat over je te hooren krijg, ©n j© zult een goeie straf hebbenversla je en een lak-glimmend spiegel-glanzend cou- péetje op veeren met kussens van fluweel, zoo zacht, zoo lui, zoo makkelijk, om in weg te rijden ten aanschouvve van de buren allen, die halfnjjdig van jaloersigheid hangen over hun kozijnen, zoo dat je beele buurt het ziet, en dien heelen langen dag de koppen voor niets anders bij elkaar v.orden gestoken dan te kwebbelen over die en die, die me daar waarachtig zoo maar in een rijtuig, een eigen-rijtuigeen equipage leek 't welmet een menéer er in was afgehaald om te gaan stemmen. Het rijden per rijtuig naar het stembureau, het afgehaald worden per rijtuig om te gaan stemmen, het deftig en zacht en lekker zitten in de rijtuigkussens om door de stad heen gereden te worden het is een machtige bekoring voor dit deel van het kiezersvolk. Geen kiesvereeniging, die het toovermiddel ongebruikt laaten van 's morgens 8 tot 's middags 5 rijden en rijden en rijden ze al de twijfelachtige, de onzekere, de honk vaste, de trage, de slecht-ter-beensche, de besluitlooze, de vergeetachtige kiezers af en aan. Maar vooral de kiezers, die den tocht ter stembus op dezen kiesdag al vast op hun kalenders niet een blij kruisje aanteekenden als de rijdag Zoo ben ik vandaag een goed deel van den dag mee uit rijden geweest op de jacht per rijtuig naar deze kiezers. De koetsier, die al meer kiesvolk moest hebben gereden, was goed geïnstrueerd. Zonder aarzelen stond hij stil in de zoo-en- zoo-straat. En, met zijn zweep naar achter wijzend op het rijtuig, van zijn bok omlaag tot twee juffrouwen, die er stonden te praten »Ze komen jullie al halen om te stemmen". Maar wij waren dadelijk het winkeltje binnengegaan, dat een depót was van de zus- en-zus-broodfabriek. Zoo lagen er vele brooden gestapeld met prijsvermelding van 91 2 en van i'H.'a ct. en zoo ergens, dan bleek het wel hier de plaats, om een krachtig argument te voeren tegen het gedreig met duurder wordend brood. Maar ook lagen er in de uitstalkast in nette vakken krentjes, notemus- kaatjes en rozijnen. Ook was een afdeeling gedroogde appel tjes, die voor 12',- ct. per 5 ons als een extra-koopje geprijsd lagenen ik be peinsde of ook dergelijke extra-koopjes voortaan wellicht óf als onbereikbaar óf niet eens meer als extra zouden gelden. Al lokten er verder verleidelijke vermicelli in lange gele slierten, voorts sauzenmangeltias en trommels met allerhande koekjeslekkernij, toch bleek ten duidelijkste het karakter van dezen winkel, toen de bemeelde eigenaar op ons »Volkte voorschijn dook uit bet trapgat achter het tooobankje. Het moet even een teleurstelling zijn ge weest, dat de bezoekers als iets anders kwa men dan als klanten. Maar de witte man, die van zijn witte sloffen tot zijn witte bak kersmuts wel een levende reclame leek voor goedkoop brood, was dadelijk au fait. Hij crabde zich even achter de ooren, dat het «vit af-stoof, toen retireerde hij naar het op kamertje, en van niet al te ver waren wij ?etuigen van het onderhoud in familieraad knecht ziek drukke tijd veel volk aan den winkelzaken toch niet al zoo best Maar meteen was het een kloek besluit en stapte de bakker het winkeltje door naar het lokkende rijtuig, waaromheen al een dozijn buurvrouwen en het meervoud aan buurt kinderen zich intusscben verzameld had. En het eerzame bakkershoofd moet gedacht heb ben, dat reclame toch maar reclame bleef. Toen hij al in het rijtuig zat, bedenkelijk bespied van terzijde door den koetsier, om den witten indruk, dien dezen kiezer onge twijfeld achter moest laten, toen schoof nog het bakkersvrouwtje haastig achteraanOf hij zóó wou gaan stemmen, of hij zich niet even wat verkleejen, wat opknappen moest Maar onze koetsier kende zijn volkje. En in een wolkje van wit ratelden wij al weg. Het was niet ver van daar, dat wij, na twee sleetsche trappeD te zijn opgeklommen, op een wrak portaaltje naar nog hooger rie pen »of de man thuis was". Boven in het donker trapgat slofte wat. Klonk een harde stem omlaag van «Watte" Toen de vraag herhaald was »En wat offe we moesten van d'r man?" Dat hij nog niet gestemd had. »En wat of dat dan nóg zou?" Volgden de argumenten, die telkens, op het ougele- genst, door tegen-argumenten uit het zwarte trapgat boven beantwoord werden oZeker d'r man kiezer, en stemmen dee die ook, maar hoe of die stemde ging niemand 'n bi aan, daar had zij alleen mee te maken, en verder had zij lak aan die heele verkiezerij, en als d'r niemand stemmen zou, dan was zij 't zekers niet, maar in z'n hart zou d'r man 't niet halen, om te gaan stemmen, als zij niet wist van hoe of wal". Nadat het pro en contra een vijftal minuten had geduurd en de eene partij, die van boven, langzamerhand in monoloogvorm was over gegaan, meende de andere partij, die van het portaaltje beneden, dat het zoo voldoende was, vooral ook, omdat uit gezegden monoloog De heer Bultitude verliet in ongtuade de daosles het feit op zichzelf kon hem weinig schelen, dat was maar een droppel meer in den lijdensbeker, maar 't ergste was, dat zijn laatste hoop, om den directeur te kunnen spreken, nu vervlogen was. Hij tobde hierover, terwijl hij aau 't strafregels schrijven was. Ook dacht hij aan zijn gezin thuis. Wat zou er van allen worden gedurende zijn af wezigheid? Zou hij ooit zijn prettige woning in Bayswater terugzien? 't Werd theetijd en daarna moest het huiswerk gemaakt worden. De heer Tinkler surveilleerde. Paul zat naast Jolland en trachte de thema's van zijn buurman af te schrijven; bij ..ilde uu met alle geweld verdere onaangenaamheden vermijden en daarbij zou bij ook met den besten wil geen Latijn- sche of Grieksehe thema kunnen maken. Jollnnd hield zich intusscben bezig met een klein boekje te schrijven, dat by „de avonturen vau Ben Buterken op school" noemde. En daar zat Paul nu maar op harde banken, in een heel ongemakkelijke houding, tot het tjjd werd om naar bed te gaan. Hij was bang, daarboven in 't donker te liggen, maar er was nu eenmaal niets aan te doenais hjj tegenstribbelde, zou 't toch ook al te dwaas zijn en weer was hij genoodzaakt, den nacht in Crichton House door te brengen, En deze was nog erger dan de vorige, al kwam 't ook grootendeels door zijn eigen schuld. De jongens waren beter gestemd dan den avond te voren en vonden 't ook flauw, nog langer met hun gesar voort te gaan. Er was eeu algemeene verlangen om alles weer goed te maken en hemde gelegenheid te geven, zjjn zondeu uit te wisachen. Maar by wist van geen te gemoet komen al de die bestraffingen van den directeur en de moeilijk heden, waarin hjj zich bevonden bad, hadden hem knorrig en bokkig gemaakt. Hij had er geen geduld gebleken was, dat de kiezer, om wien het ging, zich niet thuis maar op karwei bevond, welke, gelijk uit de alleenspraak viel op te maken, bestond uit bet stratenmaken in een der nieuwe wijken. Nu wordt er niet zooveel straatgeraaakt in onze nieuwe wijken of de tijdelijke adres aanduiding van stratenmaker-in-die-en-die- straai kou voldoende lijken. Maar desniettemin was het zoeken lang, en bovendien de staat van het plaveisel van dien aard, dat de twyfol f;ering mocht heeten, dat een vakman korte- ings geleden hier bezig was geweest. Toch, eindelijk in een zijstraat, sperde een hekwerk met bordje, meldende «Afgesloten voor Rijtuig- verkeer". Daar moest het zjjn, redeneerde onze koetsier en met sierlijk sturen wrong zich ons rijtuig tusschen het trottoir en het afsluithek de straat in. Er waren zoowaar stratenmakers, die, zoo als dit soort gemeente-werklieden veelal doet, zich onledig hielden met schaften. Onze man was er bij. En boe gewillig bleek bij. Het schaftuur was ten einde; geen patroon, die hem zijn stemuartje Zaterdagavond zou korten en danhet moet een slechte stratenmaker zijn, die niet langs proefondervindelijken weg de eigen bestrate straten naar het stembureau langs zou willen rijden. Er was een klein joe-chée-tje van een jong maatje, die met zand wou gooien, maar een zakje met verkiezings-sigaren deed wonderen er was zelfs eenig ontzag toen de straten maker achterover in de kussens, zijn straat uitreed. Maar met ontzag werden wij vooral ont vangen bij den volgenden kiezer. Het was een kamer vol kinderen zoo leek het aan vankelijk maar na korte wijle bleek, dat de kamer wol heel klein en bet aantal kinderen zoo groot niet was. Een man in hemdsmouwen zat een verkiezingsblaadje te lezenhet goede I En terwijl wij praatten met den mau. en de kinders intusschen nieuwsgierig op keken naar die vreemde meneeren, die ze nooit gezien hadden en die daar zoo druk met vader in-eens aan het praten sloegen, daar bleek al dra, dat onze man wel stemmen wou, maar zie-je, niet kón. Z'n vrouw had vandaag onverwacht uit de stad gemoeten en hjj, 't was tóch niet druk op het werk, zou dus op de kinderen blijven passen, want dat kleine grut, overlaten aan een buurvrouw, dat ging niet; zoo was 'tdus, dat hjj huis arrest had, kinderjuf was ie, en al wou hjj er nog zoo graag even uitknijpen om te stemmen, waarachtig, hij zag d'r geen kans toe voor of zag de noodzakelijkheid niet in, op hun vriendelijkheid in te gaan. Toen het licht uit was, vroeg er een om een ver haaltje. Bijoa iedere slaapkamer had een verteller van beroep en er was een jonge romancier, die be gon te vertellen den eersten avond na de vacantia en dat duurde dau zoo voort tot 't weer vacantie werd. Dick Bultitude ging voor een uitstekend verteller door, en zijn vader ontdekte tot zijn grooten schrik, dat men van hem een mooi verhaal verwachtte. Toen hij dat begrepen bad, snauwde hg de jongens zöo verbazend af, dat hij 't maar raadzamer achtte onder de dekens te kruipen om aau de algemeene verontwaardiging te ontkomen. Toen ze merkten, dat hjj hen niets terug deed (de ware Dick zou in een minimum van tijd zijn vijan den bij de ooren gehad hebben) namen ze de gele genheid waar, naar zijn bed te gaan en zijn moede hootd te bombardeeren met hun eigen kussens net zoolang tot ze zich genoeg gewroken achtten. Lang nadat alle geluid in de aangrenzende bedden was opgehouden en 't gebabbel in de naburige slaap kamers was weggestorven, lag de heer Bultitude, hjjgend en buiten adem van de pijn, nog wakker op zjjn hard bed. Eindelijk ging ook hij naar 't droomenland, tot op' eens een schok hem wekte en hij op den kouden vloer terechtkwam, waar hij bevend bleef liggen. „Een aardbeving! dacbt hjj, een gasontploffing dynamiet! Ik moet opstaan en de kinderen roepen Boaier Maar de werkelijkheid was nog erger. Tippingen Croker hadden alle pogingen aangewend om wakker te blijven, tot hun vijand goed eu wel iu slaap zou zjjn, om dan het pleziertje te kunnen beleven vau zjjn matras te laten zakken. Te zeer verschrikt eu overrompeld om zelfs ook maar te kunnen vloeken, pakte Paul zijn beddegoed, zoo goed en zoo kwaad het maar ging, bij elkaar en probeerde in slaap te komen. Weer werd Bultiude vroeg wakker, kleidde zich stilletjes aan en sloop naar zjjn koud schoollokaal, waar één gasvlammetje flauwtjes brandde de morgen was donker en grimming. Dezen keer was hjj niet alleen. De heerBlinkhorn zat aan een klein tafeltje thema's te corrigeeren, zjjn handen in wollen wanten gestoken. Hij keek op toen Paul binnenkwam en knikte vriendelijk. Paul ging regelrecht naar de kachel en bleef daar staanhet werd hem duidelijk, dat waaneer het eenige middel tot redding ontvluchting van hier was, hjj veel beter deed zich zöb goed mogelijk in zjjn nieuwen toestand te schikken en er te blijven, tot het semester om was. Maar dat vooruitzicht was zoo droevig, dat hg een diepeu zucht loosde, toen hjj aan dacht. De heer Bünkhoru hoorde het stond op van achter het schrijftafeltje en sprong over een stapeltje cahiers heen. Hjj ging naar Paul toe en lei zachtjes zjjn haDd op diens schouders. „Zeg, zei hij waarom vertrouw je me niet? Denk je, dat ik blind ben en niet zie wat or met je ge beurd is? Ik merk wel degelijk verandering bij je op al kunnen anderen dat dan ook niet. Ver trouw me maar gerust alles toe, wat je wilt De heer Bultitude zag hem in zjjn eerlijk gezicht, dat warme belangstelling en vriendelijkheid toonde en in zijn hersensrees'n flauwe hoop. Als deze man schrander genoeg geweest was om zijn geheim te radon, zou hjj dan ook niet de goedheid willen hebben, een goed woordje bij den directeur voor hem te doen. Hjj zag er zoo goedhartig uit, hjj moest hem maar in 't vertrouwen nemen. Wordt imolgJ)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1