Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Toen korten krijsraad belegd met het snelle besluit. En eer men 't wist, dat de man z'n jas aan, was hij de trappen al at' en het rijtuig in, met den on vermoeiden kiesagent naast zich en ik 't Was een leerzaam half uurtje, dat ik op dezen herstemmiugsdag heb doorgebracht bjj de kinderen van dezen kiezer, wiens naam ik niet zou noemen. En ik weet al weer iets meer van vaderzorgen en ouder-verant- woordelijkheid, ook van de geheimenissen van paedagogie, ook van het nut van co-ëdu- catie van den oudere op de jongeren, óok omgekeerd. Van hel half uurtje was het eerste kwartier eindeloos langhet tweede tekort. En wanneer een leuk kindertroepje bij de terugkomst van den vader-kiezer den vreemden meneer een hartelijk uitgeleide deed, zonder waarschijnlijk al te lang in her innering te houden deze episode van vaders stemdag... zoo zijn er voor mij een vijftal kleuters de jongste had ik op schoot moe ten nemen, vanwege de tandjes, zooals mij door het zus-moedertje was uitgelegd meer dan gister aan wie ik, zoover mij heugt, lang het slechtste half uurtje van den dag niet spendeerde. In de diamantslijperijen, waarheen de in structeur van het verkiezingsbureau ons ge zonden had, werd gerust. Het uur viel wat ongelukkig. Diamantslijpers kunnen wat speelsch uitvallen. Vooral in hun rusttijd. En zoo was het een zenden van het kastje naar den muur, trap op en trap af, en zaal in en zaal uit, om onzen kiezer te vinden. Toen wilde hij niet mee. Of niet 'n ander kon gaan stemmen voor hem 't Was zoo'n eind heeleraaal van zijn werk naar het stem bureau. Maar toen er gesproken werd van het rijtuigen toen er geput werd weer uit het sigarenzakje; en toen beloofd was het tramkaartje voor de reis terugNou, dan zou hij maar. En 't was zoo'n slechte rit nog niet, want bij het opsteken van de tweede sigaar had bij zijn hart al geheel uitgestort; zijn werk, sappelen en sjouwen en veel onzekerheid zijn huishouden, twee joggies, die al in de termen vielen om leerling te worden en die zelf wouèn, maar hij zou nog liever dan ze in z'n eigen rotte ambacht opnemen, zijn politiekoch ja'o beetje aan den rooden kaut natuurlijk, hoefde je niet vragen aan eeen diamantslijper, werd je wel van zelf door je werk, door je kameraads Bij de derde sigaar kwamen de confiden ties. Maar voor de vierde was hij afgezet aan z'n stembureau. Er is een grens zelfs voor verkiezings sigaren. Zoo ging 't den ochtend, den middag door. Het was half vijf, en de werkzaamheid aan de werfdepots was sterk minderend nog slechts een half uurtje, en hier endaar waar men zeker wist op nog een succesje te kunnen redenen, werd aot -«a onvermoeid mannetje gedirigeerd. Zoo bleef mij nog één keuseen loodgieter uit district VII, die naar het zeggen van zijn vrouw, op karwei was ergens op Zeeburg, ze bouwen daar 'n nieuwe kerk, 'n protes- tanlsche en m'n man, anders geen fijne, zit er op het dak de andere kiezer was machi nist op de Meppeler boot, om half vijf moest hij aankomen, met een vlug viotoriatje kon hij vóór vijf uur aan zijn stemburean afge zet ziju. Ik had te kiezen. En omdat, aan het eind van een vermoeiende kiezersjacht het bedachtzamer lijkt o;n een kiezer, al is zijn gezelschap wat zwart, te halen uit de stookplaats van de Meppelerboot, dan boven van het nog onvoltooide en dus licht gevaar lijke dak van een kerk in aanbouw, zoo koos ik den eerste. Moge hij als een waarachtig machinist de stip goed zwart gemaakt hebben. De min. van financiën, iu aanmerking ne mende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van ééne studiebeurs, die, ten bedrage vau eenhonderd en vijftig gulden 's jaars, uit de gelden van de Vrouwe Clara van Sparwoude-stichting wordt gekweten, roept bij deze op de ouders of voogden van zoodanige jongelieden, die hnn voorbereidende studie, gevorderd ter opleiding in het pre dikambt, met 1 October a.s. aan 's Rijksuni versiteit te Leiden zullen aanvangen om, voor zooverre zij meenen, dat hunne kinderen of pupillen in de termen vallen om op onder steuning tijdens hun verblijf aan genoemde universiteit aanspraak te maken, zich voor 1 September a.s. met hun daartoe op ge zegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het departement van financiën on der opgave van stukken, nader vermeld. »St.-Ct." no. 153. Bij de Kamer is een wetsontwerp inge diend tot regeling van de openbare inzame lingen van geld of toezeggingen van geld (inschrijvingen). Daarby wordt elke inzameling verboden, wanneer niet vooraf aan B. en W. van de betrokken gemeente twee weken vooraf is kennis gegeven van het voornemen tot het houden van de inzameling, met duidelijke opgave van naam, beroep enz. der inzame lende personen, de instelling, door welke wordt ingezameld, het doel waarvoor enz. In de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp wordt de indiening gemotiveerd met de verwijzing naar de groote verscheiden heid in de verordeningen, die de verschil lende plaatselijke besturen op het houden van collecten hebben gemaakt, waardoor een drang naar eenvormige regeling bij de wet is ontstaan. Ook wordt gewezen op de groote toe neming van pseudo-weldadige instellingen, die inzamelingen houden voor gansch andere dan weldadige doeleinden, en op het bedrijf van particulieren, die een soort van beroep hebben gemaakt van het collec teeren. De vierde stichting, die de Vereeniging van Christelijke verzorging van Krankzinni gen voornemens is te openen, zal gebouwd worden te Lunteren. De raming der be- noodigde kosten bedraagt f800000. Door den inspecteur der infanterie, is, in overleg met den hoofdintendant be paald, dat aan den eersten cursus ter op leiding voor adjudant-onderofficieren-kwartier- meester kunnen deelnemen de adjudanten- onderofficieren die op 1 Juli tengevolge van de nieuwe organisatie van het wapen der infanterie, bij de staven van de bataljons overcompleet zijn geraakt en voldoen aan de door den M. v. O. gestelde eiscben. Deze cursus zal half Juli a.s. aanvangen en ongeveer drie maanden duren, terwijl het examen zal plaats hebben in de eerste helft van November. Vacatures in den rang van adjudant-onder officier worden bij de regimenten infanterie niet aangevuld, voor en aleer bovenbedoeld examen is afgeloopen, en de deelnemers die er aan voldaan hebben, tot adjudant-onderoffi cier-kwartiermeester aangesteld zijn. Wegens de benoeming van mr. F. D. graaf Schimmelpenninck tot Commissaris der Ko ningin in de prov. Utrecht, zal er in Augustus een verkiezing voor een lid der Provinciale Staten moeten plaats vinden. De ressortale commissiën van de Isr. kerk genootschappen v.Amersfoort en Drente zullen Zondag 30 Juli e.k. een opperrabijn benoemen. De voordracht bestaat uit de heeren M. Monasch en L. Dunner, beiden te Amsterdam. De gencraal-majoor A. D. Petter heeft het bevel over de 4e divisie infanterie aan vaard. De le luit. van speciale diensten bij het 4e bat. 5e reg. inf. L. J. de Wolff, wordt met ingang van 14 Juli a.s., op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4e reg. van het wapen. De le luit. van speciale diensten van het le bat. 5e reg. inf. J. E. Schneiders en de le luit. van het 3e bat, D. J. Gorter, zullen van 16 Juli tot en met 14 October den schiet- cursus D. volgen aan de Normaal-Schietschool te 's-Gravenhage. In een drukbezochte vergadering der af- deeling »Amersloort" van de S. D. A. P. is besloten bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen slechts die candidaten te steunen, welke aan de ambtenaren en werklieden iu dienst der gemeente buiten hun dienst volle vrijheid van beweging laten, voorts willen medewerken om het minimum salaris van vaste werk krachten te brengen op f500 en ten slotte zich voor schoolvoeding, -kleeding en-artsen verklaren. Aan de heeren H. Koning, J. C. Rolandus Hagedoom, A. Herschel Bzn., J.C. van der Meer en H. W. van Esveld is een schrijven gericht om hun meening aangaande het bovenstaande te vernemen. Mr. S. A. Vening Meinesz, Heiligenberg» heeft zich voor het plaatselijk telefoonnet als ab^nné opgegeven. Opgaven der ontvangsten van de Amers- foorlsche tram over de afgeloopen maand. Juni 1905. Juni 1904 Juni 1905 Minder '"éos"' Aantal betalende passagiers. 7886 6618 1268 Opbrengst passagiers. f586.70 f527.22» f 59.45' Diversen. f 28.66 f 37.24» - t 8.57' Totaal opbrengst. f615.37 564.47 f 50.90 Per dag kilometer. f 11.39» f 10.45' f 0.94 De verkoop van dubbele en enkele rit- coupons in strookjes en boekjes beliep in de afgeloopen maand resp. 1080 en 3916, tegen 1543 en 1290 in Juni 1904. Het is dan ook toe te schrijven aan de prijsverlaging van de enkele riteoupons van 7>/3 ets. op 6i/.,cts. en de invoering van de strooken ten bedrage van 25 ets. per 4 enkele ritten, dat er veelvuldiger gebruik wordt gemaakt van de tram. In den loop van het vorig jaar werd hier ter stede opgericht een muziekcorps waarvan de leden werden gevonden uit het spoorweg personeel. Verschillende ingezetenen, ook win keliers, traden als donateurs toe. Thans worden met kans op succes, door de coöperatieve vereeniging »Voor allen" der II. IJ. S. M- pogingen in het werk gesteld om dit muziekcorps bij voornoemde vereeni ging te doen aansluiten. Mejuffrouw M. C. van Driel, leerares aan de Muziekschool van Toonkunst alhier, heeft met 1 Sept. als zoodanig ontslag aangevraagd. In de hedennamiddag onder voorzitting van jhr. J. W. A. Barchman Wuyiiers ge houden openbare raadsvergadering, waren afwezig de heeren Kleber, Hamers, Van Voorts Vader, Gerritsen, Van Beek en Visser. Ingekomen zijn een aantal goedkeuringen van raadsbesluiten, eenige requester, mede- deeling van het bestuur van «Eigen Dak" waarbij wordt medegedeeld dat de voorwaar den inzake de aanleg eener straat worden aanvaard; al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Voorts zijn ingekomen verschillende aan vragen om subsidie om ontslag (mej. Eiber gen als onderwijzeres) welke stukken om preadvies verzonden zijn aan B. en W. Alvorens de agenda in behandeling werd genomen, werdenjeenige voorstellen na spoed- eischend verklaring aan de orde gesteld de na discussie goedgekeurd. Ze betroffen onttrekking van grond aan den openbaren dienst (op tien Hof voor plaatsing van een circus) en de verkiezing van plaatsvervangende voorzitters voor de stembureaus in de districten II en III, waar voor gekozen werden de heeren Tromp van Holst en Van Esveld. Te 2.05 werd de agenda in behandeling genomen, nadat de notulen na voorlezing goedgekeurd waren. 1. Benoeming van twee regentessen in 't college van het Burgerweeshuis ter voor ziening in de vacatures, ontstaan door perio dieke aftreding. Herbenoemd werden Mevrouw M. E. Reijnders— Kalkoen en mevrouw J. L. G. de JongGeerlings. 2. Benoeming van twee regenten in 't college van Regenten van het Burgerweeshuis ter voorziening in de vacatures door periodieke aftreding. Herbenoemd werden de heeren Mr. P. J. F. van Voorts Vader en J. H. Krudop. 3. Voorstel van Burgomeester en Wet- houders tot verlenging met éen jaar van de tijdelijke benoeming van den heer E. J. Beumer als leeraar in de staatswetenschap aan de Hoogere Burgerschool (met adviezen). Met nlgeuïeene stemmen op éen na daartoe besloten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging met éen jaar van de tijdelijke benoeming van de heeren dr. H. F. Nierstrasz en J. J. Vermeulen als leeraar van het gymnasium respectievelijke in de natuurlijk historie en in de geschiedenis (met adviezen). Met algemeene stemmen overeenkomstig de adviezen tot verlenging besloten, 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening regelende de jaarwedden van het personeel verbonden aan het gymnasium en de Hoogere Burgerschool (met adviezen). Z. d. met algemeene stemmen goedge keurd. De toelichting op dit voorstel luidt «Zooals U uit de hierbij overgelegde rap porten van den Inspecteur dor Gymnasia, den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs, het College van curaloren van het Gymnasium en van de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, zal blijken, kunnen al deze autoriteiten zich volkomen vereenigen met ons voorstel om art. 6 der ordening houdende regeling van de jaarwedden van het personeel, verbonden aan tiet Gymnasium en de Hoogere Burgerschool in dien zin te wijzigen, dat voortaan de vergunning voor het geven van privaatlessen en het bekleeJen van bezoldigde betrekkingen, uitgezoigfërd' die genoemd in art. 5 der verordening eq^ié van scheikundige bij de gasfabriek, niét meer. van de toestemming van den Raad, maar van die van Burgemeester en Wethouders afhan kelijk wordt gesteld. De nu bestaande regeling is oorzaak van veel omslag en tijdverlies, vooral voor den betrokken leeraar, terwijl naar ons oordeel de waarborgen tegen misbruik niet minder deugdelijk zullen zijn, indien Burgemeester en Wethouders over het geven der vergun ning beslissen. Op deze gronden stellen wij U voor de hierbij gevoegde verordening vast te stellen." Z. d. of h. st. vvo''dt besloten art. 6 der verordening aldus te lezen: »Het personeel van liet Gymnasium en de Hoogere Burgerschool mag zonder toestem ming van Burgemeester en Wethouders geen privaatlessen geven en geen andere bezol digde betrekking als in art. 5 bedoeld, waar nemen met uitzondering van die van schei kundige. bij de gasfabriek". 6. Verzoek van den onderwijzer L. A. Slot om zijn verlof met drie maanden te verlengeu, (met adviezen.) Overeenkomstig de adviezen z. d. of h. st. goedgekeurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het raadsbesluit van 31 Januari 1905 waarbij o.a, de pensioen grondslag voor den onderwijzer C. J. F. Prins werd vastgesteld. Z. d. of h. st. goedgekeurd. 8. Voorst van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaarvcrklaring. a. van het perceel Utrechtsche straat no. 20. b. perceelen in de St. Agathastraat. c. het perceel aan den Hof no. 32. (Met adviezen.) Z. d. of b. st. goedgekeurd. 9. Reclame J. van Schaik tegen zijn aanslag betreffende het vergunningsrecht voor den verkoop van storkendrank in het klein, (met, adviezen.) Als voren. 10. Rappoit en voorstel von Burg. en VVeth. betreffende een adres van de nuam- looze vennootschap „Volkshuisvesting". Na langdurige discussie wordt een voor stel van den heer Heyligers om de zaak aan te houden verworpen, eveneens een voorstel van den heer Van F-sveld om to trachten tusschen Volkshuisvestingen Eigen Dak" bemiddelend op te treden, waarna het rapport en voorstel van B. en W. werd goedgekeurd. 11. Voorstel van Burg. en VVeth. betreffende de boete opgelegd aan N. Wolfswinkel, met adviezen. Na geringe discussie aangenomen. 12. Verzoek van hot College van Kerk voogden der Ned. Herv. gemeente tot het aangaan eener ruiling van 2 stukjes grond. Als voren. 13. Voorstel van Burg. en Weth. betref fende een adres van don Nederlandschen Schutterij kaderbond om eene gemeei.telijke subsidie voor 1905. Als voren. 14. Voorstel van Burg. en VVeth. betrell'ende het verzoek van de vereeniging Jubal" tot het mogen gebruiken van een gemeentelokaal. Als voren. Te 3.30 uur werd de zitting omgezet in eene met gesloten deuren. (Discuss iën in volgend nummer). Hoe lang moet men slapen Deze vraag is reeds te dikwijls op het tapijt gebracht, dan dat een eenvoudige beantwoording, variëarend tusschen 5 en 8 uur, nog eenige aantrekke lijkheid bezitten zou. iets anders is het, wat de beroemde Engelsche geneesheer professor James Sawyer op grond van vele waarne- nemingen verkondigd heeft, n.l. dat de levens duur en het aartal uren slapens geen of weinig verband met elkaar houden. Toch be weert hij, dat acht uur slapen in den regel noudig is tot verfrissching en versterking- van het organisme. Er zijn intusschen voor heelden te over van menschen, die geregeld minder sliepen en gezond bleven, jacen Imog en ouderdom bereikte. Zoo werd JamesLeydge, de beroemde Oxfordsche orientalist, 95 jaar oud, hoewel hij gewooniyk tot 3 uur 's mor gens zich iu zijn philosopliisclie vraagstukken verdiepte, zonder dat zijn lichaam er eenige nadeelige gevolgen van ondervond. De niet minder beroemde ingenieur Brunei placht eiken dag 20 uren ingespannen te arbeiden sliep slechts 3 uur, en bereikte den leeftijd van 80 jaar. Sir George Elliot, de latere Lord Heatfield, die gedurende de vier jaar de verdediging van Gibraltar tegen Spanje en Frankrijk leidde, beroemde zich nooit lan ger dan vier uur te hebben geslapen, en ook hij werd 80 jaar oud. Ook de beide Hum- boldts waren steeds des nachts met hun werkt bezig en Alloxander zegt altjjil slechts vier uur van de 24 te hebben geslapen. Littré gebruikte evenveel tijd om te slapen als om te eten, en toch werd hij 80 jaar, cn werd hij steeds wegens wegens de frischheid van zijn lichaam door zijn vrienden bewonderd. Maar al kan de Engelsche geieerde nog tal van andere voorbeelden aanvoeren om zijn bewering te staven, dit neemt niet weg, dat al deze gevallen uitzonderingen blijven en een gewoon lichaam een Hinken slaap van 7 of 8uur behoeft. Frederic Masson verhaaH'ovor de gewoonte en levenswyze van keizerin Josephine, de gemalin van Napoleon 1, de volgende bijzon derheden Wanneer en waaar zij zich ook ophield

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2