Donderdag 13 1905. No. 5677. I 54e Jaargang. Binnenland. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zatei-dagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. iranco per post ƒ1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en oiiteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten eveoals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de .stad worden de incasseerkostcn in rekening gebracht. KORTEGRACHT S> Telephoon l!l KENNISGEVINGEN. Uitslag der Yerkiczing. BURGEMEESTER on WETHOUDERS der ge- meooie AMERSFOORT. Brengen ter openbare keoni», dat de processen* verbaul vin de xiiiingenvan de Hoofdalt mbureaux in de Kieadiatricieu 11 eu 111, van den uitslag der op den 12 Juli 1905 gehouden stemmingen voordever- kieting van twee ledeu van deu genneeteraad van Amersfoort, in afschrift xyn aangeplakt en ter secre tarie der gemeeute voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Amersfoort, den 18. Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, Van REIOER8BERU VERSLUIJS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat het door den Directeur vaD 's Rijks directe belastingen, enz. te Amsterdam executoor verklaard kohier No. 1, van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1906,1900 aan den Ontvanger van 'sRjjka directe belastingen alhier is Ier hand gesteld, aan wieu ieder verplicht is, zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 18 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. „Sprookjes van het Leven" door Marie Juugius. Uil eeu stapeltje boekeu tlie ik van de week van vriendelijk zijde ontving om naar een slichting te zenden, diepte ik er een op: «Sprookjes uit het leven" van Marie Jungius. Het exemplaar scheen veel gelezen, door veler handen te zyn gegaan, ten minste dat maakte ik op uit het niet bepaald vlekkeloos verleden, dat het achter den rug had. 't Titelblad was zoek geraakt ik weet dus niet dus niet, waar en wanneer het werkje werd uitgegeven hier en daar ontbrak eeu blad, maar dal alles verhinderde mij niet oin te genieten, van de groote wijsheid, dieps levenservaring en tevens van 't ragfijne mooie, dat «die spiookjes van het Leven" bevatten. Ze vertellen ons van veel leed en verdriet, maar ze brengen ook troost en bemoediging, ze brengen ons onder een weemoedige be koring, welke tot berusten uoopt in zooveel op de wereld, wat nu eenmaal niet antlers kan of mag zijn. Ik kan der verleiding geen weerstand bieden om het volgende drietal uit het buudelje af te drukken. Het sprookje van berusting. »Dit nu is een afrekenen met zichzelf van hen die smart dragen. Want zie, tot nu toe hebt ge uw leed gedoold in arbeid, en gelijk eenig ander ongelukkige roept om de teug der bedwel ming tegen de pijnen der smart, zoo hebt gij haar willen onderdoen en vergeten in arbeid. Waar is uw meerderheid boven die roepen om verdoovingï Slechts hebt ge u omkleed met schooneren schijn van hen, die buiten staan, doch in wezen zyt ge éen met de zwakken, die zich bedwelmend vergeten willen. Zie, de arbeid is schoon en noodwendig, maar de hoogheid der sterkere daadkracht hebt gij geschonden, want ge hebt haar on waardig misbruikt tot demping van het weenen van uw leed. En uw pogen was ydel, omdat ge hadt onrecht gedaan. Zie, ge waart als de flauwhartige moeder, die haar kind dat haar tol last en lijden werd, heeft gedood in een poel op de heide. Maar weel, gij kunt niet douden, niet éen kan dooden, en ook het gemoorde kind leeft, grooter en wezenlijker dan ooit. De starre blik uit de wyd opene oogen is onafwendbaar gericht op het gelaat der moeder. De teere armpjes, sterker dan alle tijd en ruimte, stiekken onvermoeid zich heen lot de trouwloos flauwhartige en het klein, stil snikkend onderdrukte klagen is niet te overstemmen door een koor van duizenden. En de gefolterde moeder staart en ziet en slaat de handen lusschcn de bevende knieën. Zoo leeft dan uw «loode kind grooter en wezenlijker dan ooit. Eu zoo hebt ge ook leed willen onderdoen in arbeid, en ge hebt uw smart gesmoord en uw werk ontwijd. Nu ga en neem uw stervende kind en wek op het leven dat beeft en siddert gelijk eeu vlam die uit wil gaan. Eu dan zuli ge het wiegen op uw schoot tot de matheid der vermoeiing uw knieen zul dreigen te breken, maar liet kind zal lachjes uitzenden uit zijn oogen en daar zal rusten zijn. En ge zult het voorzingen de stille zangeu van vreugde en troost die gaan over de groote heide, totdat uw stem machteloos zal beenbreker» in zwijgen, maar hei kind zal stil zijn en slapen en gij zult rus'.en op den sluimer van zyn adem. En als het ontwaakt, dat zult ge het drenken met de sappen uws levens, totdat dit zelf in matheid zal dreigen onder te zinken. Uw kind echter zal groeien in sterkte en gij zult rusten in de kracht van zijn groei. Neem dan uw leed, uw kind, geboren uit eigen schoot en laat het u zijn tot eeu lach, tot een rus', tot een sterkte. En daar is niet langer donkerheid eu een eenzaam gaan, en een roep en een aanklacht des doods. Maar daar is samenzijn, daar is het luiden van den dag, daar is winst en vertienvou diging van den oogst des levens." »Zuo zal dan eens komen de tyd van den troost der liefde. Want zie, de velden zijn dor en de heesters staan gelaten en stil, armelijk en schraal ais bedelkindereu op de hoeken van stralen. En alles zwijgt en is ouderworpen, want het leed werd gezonden en de dorheid, opdat volbracht zou worden wat iu den aanvang van alle zijn was uitgegaau over de wereld. En de teere grashampjes leggen hun ziek, klein lichaam tegen den drogen grond, die even stil is en gelaten als zij, en ze luisteren naar de bewegingen die gaau door de dor stende aarde. Want deze zijn eindloos vele eu wat daar luistert in leed, vergeten van zich zelf, dat vermag te hooren de fijnste trillingen van smart die daar beven door alle vezelen des stofs. En de kleine grashalmen worden bewogen om het treuren dat sidderend gaat door de aarde en ze streelen met hun inacbtelcoze armpjes den dorren gi'ond, gelijk het zieke kind streelt met de teere handjes het gelaat der treurende moeder en lacht den Hauwen lach van die heengaan en niet weten. En de tengere heesters buigen hun ster venden stam zacht in de sidderende lucht, die beeft in pijn gelijk zij, eo ze luistereu naar de bewegingen die gaan door de smachtende atmosfeer. Want deze zijn eindloos vele en wat daar luistert in leed, vergeten van zich zelf, dat zal hooren alle trillingen van smart die daar heenschrijnen door de ziel der wereld. En de arme heesters worden bewogen om het weenen dat bevende gaat door de ruim ten en ze wuiven met hun machtelooze kopjes in flauwe beweging, troostend de sidderende lucht, gelijk de stervende moeder troostend groet, die daar afscheid nemen en snikkend gaan en weten. Want daar was leed gezonden en dorheid opdat volbracht zou worden wat in de aan vang van alle zijn was uitgegaan over de wereld. En alles zwijgt en is onderworpen. Maar eens zal komen de tijd van den tronst der liefde, want hare beproeving is voorzegging van genade. Arme menschenziel, dorrend iu de zen gende lucht, leg stil en gelaten, uw wonden zyn teer om het leed der wereld, opdat ge zoudt troosten en streelen gelijk de gras halmpjes der. stillen grond, en buig liefdevol heen lot die heul en hulpe zoeken in pijn, opdat ge zoudt zijn als een groet des vredes. Nog doirer» de velden en staan stervend de heesters, maar ik zeg u, wees stil en onderworpen, want de beproevingen der liefde zijn vooi'Zegging van genade. Het sprookje van de voleindiging. Kens, zal uw liefde in u zijn als een groote, I stille vlam, opstijgende in majesteitelijke rust j tot aai» iler wereld einden. Er» ze zal zijn een zuil van licht en ze zal j van niets bewogen worden, waiii óm haar j ligt het leed als een wijde tempel van eer- bied. En fijner steeds en heerlijker zal worden het schijnsel der vlam eo het weenen der j tempelwanden. De stille groote brand, blank als de ineen- smelting van alle beweging, zal licengloren l door den diepen gloed der tranen, eu een machtig zingen vau licht zal gaan over de landen en over de menschen, die wandelen in duisternis en in groot weeklagen van kommer. Et» de onbewogen vlam, van haar zege j bewust, zal i'ustig insrhijnen in den nacht en de liederen die omhoogbeven langs de j wanden des tempels, zullen wiegen in hun zang het groote moede klagen der wereld, dat dit zal rusten en worden stille. Zoo zult dan eens ge zijn tut een troost en eer» heiliging* Weinigen echter zijn de uitverkorenen. Het is geen geheim, dat in het district Tietjerksteradeel verschillende «spaark iezers' gecreërd zijn men noemt zelfs het bedrag van f12000, dat daarvoor zou zijn belegd. Een geneesheer, die nog iets te vorderen had van iemand, bemerkte bij de jongste verkiezing, dat deze «spaarkiezer" was en sprak hein tot betaling aan. Het bleek nu, dat de kiezer zijn spaar bankboekje niet meer in zijn bezit had hij had het moeten afgeven aan een «menheer" die het geld had gestort. I De klokkenist te Dwingelo, (Drenthe) wordt beticht op den verkiezingsdag de dorpsklok 10 minuten vooruitgezet te hebben, waar door sommige kiezers te laat bij de stembus zijn gekomen. Onze oudste landgeuoote mevrouw Abra hams-Wijnberg is Dinsdag in den ouderdom van 106 jaar en 3 maanden te Kampen over leden. De directeur-geueraal der post en telegraaf besliste onlangs, dal een ambtenaaa die zonder goed gevolg aan een examen voor een radicaal heeft deelgenomen, tot een volgen! examen eerst na twee jaaren toegelaten wordt. Het bestuur van den «Post- en Telegraafbond" verzocht, dien maatregel zoo te willen wijzigen dat de maatregel alléén op die candidaten worde toegepast, die in meer dan éen dei- der ouderdeelen van het examen een onvol doend cijfer hebben behaald. Hierop antwoordde de directeur-generaal, dat «inmenging door het bestuur van den bond in regelingen, den dienst betredende, niet kan worden toegelaten, zo.-dat bedoeld schrij ven buiten beschouwing blijft". Aangezien bij het optreden van ambtenaren van verschillende departementen van alge meen bestuur, om wijziging te verkrijgen van de pensioenwet voor de Rijksambtenaren op een punt van ondergeschikt belang, is gebleken dat de Minister -- niet ongenegen om de pensioenwet te herzien partieel© wijziging Hiel weusclielijk acht, heeft liet Bestuur der Pensioen vereeniging zich per circulaire tot de afdeelingen dier Vereeniging gewend, met het verzoek om de pensioen wetten zoowel die voor «ie Rijksambte naren zei ven als voor hun weduwen en wejzen aan een grondig onderzoek t$ willen onderwerpen ei» van de uitkomsten van dat onderzoek, in den vorm van be hoorlijk gemotiveerde voorstellen, voor of op 1 Juni 1906 a»n het Bestuur keunis te geven, ten einde aan dat Bestuur de bouwstoffen te verschaffen voor een te zijner tijd bij do Regeering in te dienen vnorstu), tol een in het belang 'e'' deelgerechtigden te verkrijgen wijziging dier wetten. Te Utreen is gisteren opgericht de Ver eeniging voor Curistelijk Hulpbetoon aan Tuberculoselijders. Tot bestuur- leden werden gekozen de heeren prof. Biesterveld, dr. Sikkel, dr. Kramer, geneesheer te Amsterdam, dr. Hamburg '»-, inspecteur 'Ier volksgezond heid te Utrecht, dr. Stansen, geneesheer te Waddingsveen, J. de Lange, burgemeester te Oudshoorn, D. van Eyk, financier, J. T. H. Spier, bouwkundige te Amsterdam ends.J. van Lonkhuyzen te Aurlauderveeri. Het bestuur werd geinichtigd een leening van f 130.000 aan te gaan. Te Haarlem «leed zich «Ie vorige week op het stembureau in het Stadhuis een eigen aardig geval voor. Kr werd bekend gemaakt, dat er 536 stemmen waren uitgebracht, inet 537 stem biljetten. Eén stemkaart was nl. in twee stukken gescheurd. Lang beraadslaagde het ternbureau wat men met deze helften doen moest, lie Kieswet werd er op nageslagen, doch ook deze gaf geen voldoende zekerheid. Wel zegt ai-tikel 89, «lat stembiljetten, die een aanduiding van den kiezer bevatten, van onwaarde zijn, maar ook «lat scheuren daarop niet toepasse lijk zyn, tenzij dat «leze er opzettteiijk op zijn aangebracht. Wie kon nu met zekerheid zeggen, dat bet scheuren opzettelijk is geschiedt, het Kan evengoed bij het in de bus stekeu ge schied zijn. Toch inoast het stembureau beslissen en na rijp beraad werd besloten de stem on geldig te verklaren er. de beide stembiljetten van onwaarde. Hetzelhle geval heeft zich bij de laatste Kamerverkiezing ook vooi'gedaan aan het stembureau iu den Doelen, aldaar. Daar werd «ie stem evenwel geldig vei'- klaurd, omdat men van meening was, dat de beide helften bijeen behoorden. Aan bet Hbld. ontleenen wij het volgende De oplossing der miuisterieele crisis laat zich nog wachten. Hierin is trouwens niets buitengewoous gelegen. Gaan wijde wijziginngen na die in de mi nisteries zijn gekomen, op grond van de Kamerverkiezingen sedert de Grondwetsher ziening van 1887, «iau vinden wij «lat de op- trediug ev.ii ander Kabinet meestal ge- ruimen tijd liet wachten. Up 10 Maart 1888 was de nieuwe Tweede Kamer gekozen op grond van het voorloopig kiesreglement dat bij de Grondwetsherziening was gevoegd. De rechterzijde had inj die Kamer de meerderheid. Eerst op 20 April werd de heer Mackay als Kabinetsformeerder tot Minister beuoeind nadat hem omstreeks 14 dagen te voren de opdracht was verleend, en den volgenden dag bevatte de «Staats courant" de namen zijner ainbtgenootea. De verkiezingen van Juni 1891 deden de Tweede Kamer omgaan, naar links. Olschoon zij in 'teiml vau die maand waren afge-

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1