Stadsnieuws. Gemengd nieuws. loopen, duurde het tot het begin van Augustus vóór mr. G. van Tienhoven met de vorming van oun nieuw Kabinet werd belast, dut op 21 Augustus benoemd werd. In de 1894 ging liet spoediger. Toen werd de Tweede Kamer in 't begin van Maart wegens de geschillen over de regeling vuil bet kiesrecht ontbonden. Op 24 Anril hadden de herstemmingen plants, en reeds op 8 Mei werd de Kiibinetsformeorder jhr. mr. J. Rüell tot minister van huitenlundscbo zaken benoemd en np 9 Mei volgde de benoeming zijner nmblgenouten. Na de verkiezingen van Juni 1897 duur de liet tot 26 Juni alsvoren mr. N. G. Pier- son werd benoemd en in 1991 word dr. Kuyper, na de groote zegepraal der recht- terzijde, op 81 Juli tot minister benoemd. Kr verliepen dus meestal viei en meur woken, alvorens een nieuw Kabinet optrad. Ttiuns nu do mocilykhcden zeker niet ge ring zijn, zal vermoedelijk niet minder tijd nnndig zijn. Hij koninkluk besluit zijn benoemd met ingang van 25 Juli u. s. tot kantonrechter- plaatsvervanger in liet kanton Amersfoort, mr. H. J. M. van den Hergh en mr I'. J. A. van Voorst Vader, beiden advocaat* en procureur alhier. Hy Kon. besluit is aan liet. Bestuur de verecniging «Liefdadigheid" alhier, muehti ging verleend tot aanvaarding van een legaat groot 12909 aan do vereeniging, besproken door wylen Mej. II. H. Hneffhatner. De godsdienstoefening van don Doopsgo zinde Kring np Zondag 10 Juli, in het Loge- gtïhouw Van Persijnstraat I, zal geleid worden door ds. II. Britzei van Wormerveer. Uitslag der gisteren gehouden stemming voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad. District II. Aantal kiezers 470. Opgekomen 958. Uitgebracht werden op de hoeren J. G. Rolundus H «gedoorn I !l stemmen. J. W. Jorissen (aftr.) 221 Onwaarde 9, zoodat gikozcn is do lieer J. W. Joriason. District III. Aantal kiezers 6SI. Opgekomen 584. Uitgebracht werden op de heeien: J. 0. van der Meer 283 stemmen. N. Veis-Hevn (nltr.) 3U0 Onwaarde t, zoodat gekozen is de heer N. Vels-llevn. Diii gekozen raadsleden werd gisterenavond door do Amcrsf. muziek vereeniging een sere nade gebracht. Kil toen de zijnen nog dien zelfden avond op liet ontvangen der tijding, dat ze gelokt was, weer begonnen te hopen, toen was de smart nog schrijnender waar nauwelijks twaalf uur later de dood intrad. Hendrik Casimier van der Horst word in 1840 geboren. Sinds hij zich do loopbaan koos van ambtenaar by den post- en tele graafdienst, heeft hy zich in alle doorloopen rangen onderscheiden door de toewijding en plichtsbetrachting waarmede hij deed wat tot zyn taak behoorde. In 18(i9 werd hij benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te VVeesp om in 1872 belast le worden met het beheer van liet vereenigd post-en telegraafkuntooraldaar, welken werkkring hij acht jaar later verwissel de met een dergelijke te Alfon aan den Rijn. :ii 1894 werd hij in gelijke betrekking over geplaatst naar Gorinehem om in 1899 npte treden als directeur van het post- en tele graafkantoor alhier. Meermalen ontving hy van zyn chefs le- vredenheidsbetuigingen over zijn werk, dat door accuratesse en netheid uitblonk, terwy! slechts enkelen van den eenvoudige» man mochten vernemen dat wijlen Koning Willem III hem als tijdelijk beheerder van het telegraafbureau Ka.np van Millinge» een dankbetuiging deed toekomen voor de uit stekende diensten in die functie gepresteerd. In 1905, by do herdenking van zyn 40- jarig ambtsfeost benoemde Koningin YVilliel- inina hem t"l Rid Ier in do Orde van Oranje- Nassau en ieder, die den voorbeeldeloozen ambtenaar kende, gunde, hem van harte die onderscheiding voor de vele trouwe diensten, don lande reeds zoo lang bewezen. Zaterdagochtend wordt hot stoffelijk over- I schot op don Nieuwe begraafplaats ter aarde besteld. In zyn openingsrede van de Technische Honger School te Delft, zeide prol. Kruuse, d« rector-magnirlicus o. a. het volgende: «Na lat p.iriiuheiM opleidingsscholen ge durende eeuigen tyd in de behoefte aan officieren voor het leger hadden voorzien, werd eerst in 1789 van regeeringswege tot de oprichting van artillerieschohn besloten. Die van Zutphon welke onder de leiding kwam van den luitenant bij de artillerie Jolmn Hendrik Voet, Inter luitonunt-generaayitroog do meeste huteekenis. Aan baar werd in 1890 I ook <le opleiding van genie-officieren toevur- trouwd. Vijf jaren later werd zy onder den naam van Algemeen* theoretische en prac- tisclie scliool voor artillerie genie en water- staat" naar Amersfoort verplaatst on werden legelykerlyd de artilluriescholun van Breda, Den Haag en Groningen opgeheven. Zoo werd dus voor het eerst in 1895 en wel aan do Amersfoortsche school,de opleiding van waterstaats-ingenieurs door de regeering ter hand genomen. Under liet bewind van Koning Lodewyk Napoleon werd in 1800 deze school van Amersfoort naar 's-G ra ven ba ge overgebracht, om reeds vier jaren later, by het verliezen van onze onafhankelijkheid, te worden opgeheven. 't Mag eenbepüald gunstig tijdstip genoemd worden, dat, onder het patronaat, van Vreemdelingverkeer in Amicitia alhier van morgen lot en met Dinsdag epn poppenten- toonstelling gehouden wordt, eiken dag van II tot 6 uur. Want er is vacantie en ouders en kinduren zijn blij dat er dan wat te genieten valt, ook voor de gasten, die nu zoowat overal komen opdagen. We twijfelen dan ook niet of velen zullen de tentoonstelling bezoeken, welken naar luid van berichten, bepaald veel moois moet te zien geven. Toen we nog geen drie weken geleden een onderhoud hadden met den directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, toen we hem «laar zoo achter zijn bureau zagen zitten, in voorkomen, in beweging, in praten, en last noch least in zyn voorzichtig- opinie-geven omtrent dienstzaken, in alles dus het type van den ambtenaar, die opgaat in zijn werk, die er als 't ware eén inee geworden is, toen vermoedden we niet dut het de laatste maal was, dut wij ons tegen over hem bevonden. Wél wisten wij, dut hij nog zeer onlangs heel veel tengevolge van een ernstige ziekte doorstaan had, maar hij scheen weer zoo welgemoed, de arbeid hem zoo weinig zwaar, dal we hem weer jaren levens toedachten. Maar 't heeft niet zoo mogen wezen. Want gepasseerden Zondag aan h t einde van zijn tienduagsch verlof, werd hij. zwaar ziek, naar huis vervoerd om, Dinsdag per rijtuig naar Utrechtgetransporteerd te worden, teneinde da.tr in het Ziekenhuis de zoo nood zakelijke operatie te ondergaan. In de algemceue vergadering van het Nuts- depui temerit alhier, werd de begrooting voor het jaar 1905—1906 vastgesteld, terwijl de lieeren J. van der Horst IJruyri, professor F. Keuninck en Ds. J. G. Kam, tot nazien «Ier rekening en verantwoording, werden benoemd. De heeren dr. Ph. Preyrot en J. Terschuur werden herkozen als leden van de commis sie voor de volksbiblolheek, eveneens de heeren W. A. v. d. Boverikump en 15. Nagel hout vun die van het ziekenfonds. Ten slotte machtigde de vergadering haar Bestuur van met dat van de Fröbelschool te onderhandelen omtrent den verkoop van het gebouw dier school, staande aan'Ie Lange Gracht. Met ingang van 16 Juli treedt de heer J. Kooiman alhier af als secretaris-penning meester van de Ned. Vtr. «Avicultura" en wordt in deze functies vervangen door den heer S. Spanjaard Lzn., te 's-Gravenhage. Programma der Matinée, aangeboden door den heer Kolonel-Commandant van het 5e rug. inf., aan de leden van «Amicitia" op n.s. Zaterdag 's middags half zes: 1. „Unter der Frieden»flttga;e" raarscb, Nowowiènki. 2. Ouverture „I.e Clieval Se Browse Aober. 8. „Euire-Noun" Value Walctteufel. •f' „Funluwie „Los petite Prodigen" Dunkier. o. Ouverture „Orphée au* eDfera" Offenbach. 6. „Lu Giiriivune" Aach. 7. „Muziknlischea-Actiën Unternehmen" Potpourri Conradi. 8. Piuule. De Ie. luitenant G. J. A. A. baron van Heemstra behaalde den 3en prijs in den weu- stryd voor het schoonste volbloed rijpaard, op het iiiternatiouule coticours-hippique, van wege de veiveniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland te s'Gravenbage gehouden. De Minister van Marine heeft de lieer J H. van 't Hot alhier by inschrijving voorde som van f6639 toegewezen het doen uit voeren van het schilderwerk aan 's Rijks worf te Amsterdam, inet, voorbijgaan van den minsten inschrijver (lie naar genoemd werk dong voor f6001. Er vallen helaas, twee ongevallen te ver melden, liet eerste met doodulijken afloop en wel dat hetwelk 't dochtertje van G. v. V. gisterenochtend op den Soostnrwog over kwam. Het werd ii.l. overreden door oen rijtuig, waarin oen pear dames gezeten was. Wil lende uitwijken voor eenige spelende kinderen deed de koetsier al het mogelijke om eon ongeluk te voorkomen een tier kleinen niet gauw genoeg kunnende loopen, viel, waar- I door het hoofdje ouder het wiel geraakte, hetgeen onmiddellijk do dood van het kind I tengevolge had. j liet tweede had geen zoo treurig verloop maar toch moest arts Kamerling zijn hulp verleenon, toen .Ie vechtpartij gisterenavond op den Soestorweg tusschen twistenden daar- mee eindigde, dat de'een door zyn tegen- I partij drie flinke sneden met «ten mes werden toegebracht. Tegen do dader werd natuurlijk door de politie proces-verbaal opgemaakt. Men moet de metisehen niet alleen be- I omvloeien naar hun daden, maar naar de I opinie, die zij van hunne daden hebben. De majoor T. E. M. von Lilaur, van liet Ie rog. huzaren alhier, wordt op 1 Sept. n.s. gedetacheerd te Haarlem en voorloopig belast niet het toezicht op liet Depót-cscadron aldaar. Luitenant J. J. Beijerman, vroeger van liet 5e regiment infanterie is benoemd tot adju dant van hel 3e bataljon Jagers. De hoer W. N. Cue tien, leeraar aan de II. B. S. alhier, wordt door Burg. en Wetli. van Utrecht aanbevolen voor de betrekking vu» leeruur in de kunstgeschiedenis tiau de H. B. School met vyfjaiigen cursus aldaar. Auri de Ryks-iinivei sitcit te Utrecht slaagde voor het practi.-elie apothekers-examen mej. I*. II. 0. Bran It. I De San-Francisco-oorrespondent van de «New-York Herald" seinde aan zijn blad, I dat miss Alice Roosevelt, de oudste dochter I van den Amerikaanschen president, door een zonnesteek getroffen werd terwijl zij de op voering van een Griekscli tooneelstuk bij woonde, dat in het Grieksche openlucht theater aan de Universiteit van Callfornië gegeven werd. Zij moest worden weggedragen, doch kwam later weder bij kennis. Verder wordt nog gemeld, dat zij hoogstwaarschijnlijk oenigen tijd zwak zal blijven. Het is nog niet bekend, of tiaar voorgenomen uitstapje naar de Filip pijnen zal moeten worden uitgesteld. Muizen en ratten hebben een grooten afkeer van de lucht v.-ki kruizemunt, heelt een Kngelsch tuinman opgemerkt. Men heelt hierin een even eenvoudig als pnu-tisch middel om dat Listige en schadelijke goedje te verdrijven. Waar men denkt, dat ratten en muizen zijn, besprenkelt men den vloer met een sli rk aftreksel van deze in bet wild groeiende plant, en men zal geen last meer van de ongenoode gasten hebben. De haren vun Bismarck zijn zeer gezocht. Volgens dokter Lehr le Hamburg zyn er zooveel authentieke Bismarck-huien in om loop, dat men er met gemak drie kaalhoof dige» een weelderige» haardos van bezorgen kan Een tand van Newton werd in 18IÖ door lord Shaftesbury gekocht voor 700 pond sterling (18400;) bij liet vervoer van de overblijfselen van Abelard en diens beminde Heloïse naar hot klooster Puttins bood een Engelscbman 60000 gulden voor een melk tand van deze laatstede jas, welke Karei XII in den slag bij Pultawa droeg, werd ia 1825 te Eiiitiburg voor f264 090 verkocht; een vest van Rousseau bracht f 570, en diens koperen horloge f300 op; voor de pruik van Kant werd in 1840 f120 betaald enten slotte werd voor den steek van Napoleon, dien hij in den slag van Eylatt droeg, in 1835 f1152 betaald. In de nabijheid van Kappellen ontgleed aan de vrouw van een buitelandsoh toerist, die op een Rynboot een reisje maakte, een tascbje met sieraden ter waarde van 10 000 nik. Ofschoon de echtgenoot den kapitein der boot 1000 mk. aanhoo' als hy stilhield om de nog jzichtbare tasch op te vissollen, stoomde de boot verder en zag men het waardevolle voorwerp naar de diepte gaan. Nu heeft de eigenaar 500 mk. uitgeloofd voor dengeen, die de tasch met ha »r inhoud uit den Rynterugbrengt. Een kerk waarin slechts twee diensten per jaar gehouden worden, is zeker iets bijzon ders, maar toch is er zoo een in het mid den van een groot veld nabij bet Engelsohe dorp Towton. Zij werd oorspronkelijk opge richt als een gedenkteeken voor lord &ih Clifford, die sneuvelde in den slag hij Towton in 1401. Men kan zaden, wortels, bollen on derge- gelyke plantcndeelen gemakkelijk verzenden in gips. Men maakt daartoe rnet water een pap van gips en legt do voorwerpen daarin. Dat ia een zeer practische manier van verzenden, ingeval do reis lang is en de planten- deelen bij die gelegenheid veel aan droogte on warmte blootstuan. Het gips tast de planten niet aan en houdt ze in vochtigen toestand, terwijl het, omdat het de warmte slecht geleidt, ook nadeelige temperatuur wisselingen tegengaat' In Japan is dit middel met voordeel toe gepast vooral oor de wortels van waterplan ten, waarvan bet vervoer over groote af standen altijd veel moeilijkheden oplevert. In Australië maakt men van gips gebruik otn boter te verzenden. Keizer Wilhelm van Duitschland brengt don nacht door in een smal bed, dat veel overeenkomst heeft met een veldbed, zooals zijn grootvader, Wilhelm 1 er een pleegde te gebruiken. Het beddegoed is van het fijnste linnen en de dekens van zware zijde Do keizer gaat gewoonlijk ie 11 uur ter ruste en staat 's morgens reeds te 5 uur op Van den czaar van Rusland wordt gezegd dat hij bang is voor den nacht, maar vooral voor duisternis. Licht moot hem steeds om stralen, wil hij prettig gestemd zyn en daarom blijft zijn slaapkamer ook in de nachtelijke uren door electrische gloeilampen verlicht, waarvan liet schijnsel dooi witzijden kappen een weinig wordt getemperd. Boven dien wordt beweerd, dat de uiterst zenuw achtige en aan slapeloosheid lijdende jonge heerselier zijn weelderge legerstede zelden opzoekt, zonder te voren een dosis chloral in te nemen. Toch vindt czaar Nicolaas meestal eerst, tegen den morgen de gezochte rust en slaat dienovereenkomstig zeer laat op. Te Philadelpeiu veroorzaakt eer. schan daal in de kringen der high class groote op gewondenheid.. Een der moest bekende dairies van «le ge zelschapswereld in deze stad is in hechtenis genomen, onder du beschuldiging op bezoek bij een barer vriendinnen van deze een ruig met diamanten versierd, gestolen te hebben. De beklaagde gaf minster# eens per week een groot diner en het blijkt dat zij danju- weelen van haar gasten stal. De politie heelt reed» een lijst opgemaakt van alle door de gastvrouw ontvreemde kostbaarheden. Het nieuwste wat men in do Londensche straten kan zien zijn heeren op rulschoenen. Men heeft daar altijd jongens gehad, vooral in de omstreken, die met een voet op een rolschoenen zich met den anderen voort duwen. Maar heeren met geklnede jas' en hoogen hoed zich op nieuwerwetselie rol schoenen te zien voortbewegen is zelfs in Londen iets nieuws, Deze rolschoenen hebben gummibanden en zijn daardoorgeruiscbloos. Dezer dagen zag men een heer daarmede in Whitehall, de buurt van 't Pirlemcnt. Behoedzaam ging hij midden door al het verkeer en verwekte natuurlijk algemeen op zien. Toen het verkeer een weinig gestremd werd, hield hij zijn hand omhoog zooals koetsiers het plegen te doen, wanneer zij de achter hen aankomenden te kennen willen geven, dat zij moeten stoppen. Fluks was hij in het Strand onder de menigte verdwenen, langen tij I nagestaard door de verbaasde voorbijgangers. Bij het nieuwe voertuig ver geleken, schijnt een automobiel reeds ver- orderd. Aut. Fwerkman aan de elec trische fabriek te Spa, werkte in de me de Sainfenière. Toen hij aan zijn maaltijd be gonnen was, welke hij in een blikken bus had meegenomen, zette hij dien bus weg, doch zoo, dat de deksel daarvan op een van de geleidende eleclrische draden kwam te rusten. Toen hij zijn maaltijd geëindigd b id, wiLde hij de bus weer sluiten, maar helaas! terwyI hij zat te eten, was de electrische stroom weer door de draden gegaan en nu kreeg hij een eleclrische ontlading van 6090 volt. De schok «loodde hem onmiddellijk. De man was 24 jaar en laat e«;ne vrouw met een kind van een jaar achter. Het laagste inkomen van alle Europecsche vorst:n ontvangt de koning van Grieken land, namelijk slechts 480.900 gulden. Een Engelsch vakblad The Papermaker'* Circular heeft onlangs een nieuw type van enveloppe beschreven, die een zeer eigenaar dige sluiting bezit, waardoor het gebruik van gom of lak overbodig wordt. Het klepje eindigt, zooals bij kleine enveloppen wel eens het geval is, iu een tongetje, dat ook gestoken kati worden in eene insnijding, die in de enveloppe is aangebracht. Maar nu draagt dat tongetje aan de binnenzijde eene vouw, die, zoodra het tongetje in de insnijding is gesloken, zich tegen den rund daarvan zet en »oo het heropenen belet. Hoe harder men trekt, hoe vaster de vouw, die als weer haak dienst doet, zich tegen den rand vastzet. Het is onmogelijk de enveloppe te openen zonder ze te verscheuren. De uitvinding (ook de machine, die «Ie enveloppen vervaardigt) is reeds gebreveteerd in Europa en Amerika. Het civiele gerechshof van N^ticy kreeg een zaak te berechten waarbij een automo biel een prachtige Deensche dog overred- n had. De kantonrechter van Nord had den chauffeur veroordeeld tot vergoeding van den pi ijs van den hond aan diens eigenaar, daar hy niet de noodige maatregelen getroffen had om het ongeval le voorkomen en bij he

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2