Stadsnieuws. Gemengd nieuws. port is verleend voor de verzending van stukken van en aan de Dep. van Algem. Bestuur. («St.-Ct.") Naar de Asser Ct." verneemt, heeft de heer dr. R. J. Lambrechts te Assen het voornemen om ontslag te vragen als rector van het gymnasium, ingaande Januari 1906. De heer Lambrechts is rector van het gymnasium aldaar gedurende een tijdvak van ongeveer 10 jaren. De Gemeenteraad van Assen heeft, nu de nieuwe pensioenwet tot stand gekomen is, de onderwijzers in die gemeente ontheven van de verplichting tot deelneming in het provinciale fonds voor weduwen eu weezen van onderwijzers. Het hoofdelijk drankgebruik bedroeg in 190 i in ons land 7,65 L. ad 50 pCt. alcohol bijna hebbe.i we dus het peil van 1870 bereikt, toen het 7,46 L. was. Is dan het resultaat van ruim 30jaar anti- alcohol-propaganda, dat we thans even hoog staan ais toen, zoo mooi 7 Stellig, al kon het mooier. In de eerste jaren na 1870 was het drank gebruik door stijging der loonen en afwezig heid van inzicht steeds klimmende tot 1877 toen het bijna 10 L. bedroeg(9,93 L.) De volgende malaise deed het dalen, hoewel uiterst langzaamde ingewortelde drinkge woonten zetten tot drinken aan, trots den achteruitgang Na de invoering van de Drank wet van 1881 wies de anti-alcoholbeweging wel een weinig, doch zij bleef te zwak, om de economische invloeden op het drankge- bied geheel ter zijde te stelleDbij hooger worden van den welstand nam ook hel drank gebruik weer toe. Eerst in de laatste jaren mag feitelijk gesproken worden van een toe nemende radicale anti-alcoholbeweging en sedert is ook de daling in het gebruik inge treden uitgenomen een kleine verheffing in 1901 en 1992. Ook 1905 zet zich reeds goed inin de eerste drie maanden van dit jaar werd een kwart millioen accijns minder ontvangen, dan in het eerste kwartaal van 1904, en dat terwijl de bevolking toenemende is Een aanbeveling. Als een eigenaardig staaltje van aanbeveling van candidaten zendt men aan de »N. R. Ct." uit Roozendaal (N. Br.) een strooibiljet van den volgenden inhoud. Burgers, Boeren en VVerklie Kiest bij tie a. s. herstemmingen voor den Gemeenteraad niemand dan Jan van Gastel en Paul v.Overveld omdat hij is omdat hij is van den vasthou! goed bepraat! schatrijk zeer begaafd krenterigdiepzinnig openhartig! I wijsgeerig! liefdadig! j lieftallig! oratorisch I halfom half! de favorite van geen water en ieder. melk En dan I Beiden zitten er gère in En der vrouwen hebben 't gère Deze candidaat is melkverkooper. Wij wekken onze lezers op, om vooral hun aandacht te schenken aan het in dit nummer vrorkomend hoofdartikel, getiteld„Zou het te keeren zijn?" De met den rang van majoor gepensioneerde kapiteins D. J. Heinsius, jhr. D. Barchman Wuijtiers en P. Glerum, commandanten van resp. het 18e, het 31e en het 13e landweer district, zijn benoemd tot majoor. De le luitenants D. J. Gorter en J. E. Schneiders, van het 5e regiment infanterie, zijn gedetacheerd bij de Norm ial schietschool te 's-Gravenhage. De le luitenant H. F. Keetell, vroeger van het 5e regiment infanterie, is overgeplaatst van het 2e naar het lie regiment infanterie. Bij de Boni-expeditie zijn o. a, ingedeeld: kolonel jhr. L D. C. de Lannov, van de cavalerie, en de luitenants D. Postma,G. Voilte, J. A. van Helsdingen, G. Kepper en H. Juda, allen van de infanterie. Bij het concert in «Amicitia" op 20 Juli 's avonds half 8 uur, door de kapel van het 5e Reg. Inf. directeur de heer G. Bikkers, zal het volgend programma worden uitge voerd 1. „High Society" Two Sieps Steele. 2. Ouverture „liebella" Suppé. 3. „Tout-Paria", Valse Waldteufel. 4. Grande Kaniaisiesur des motifs de l'Opéra „La Muelie de Portici" Auber. 5. Ouverture „La Bohémienne" de Balfe. 6. „Ballet de Coppélia a Lent et Valse", b. „Danse de féte et Valse des beures", c. „Czardas" d. „Galop" Déllbes. 7. „Die JJuhle im Schwarzwald" Eilenberg. 8. Fantaisie aus der Oper „Tannbauser" Wagner. Bij dit concert wordt een nieuwigheid ingevoerd eene, welke door het „laantjes- publiek" zeker gewaardeerd zal worden. Er zullen namelijk ook aan hen, die op het Beukenlaantje en op dat, grenzend aan het terras van Amicitia, het concert bij wonen, programma's worden uitgereikt, zoo dat ook zij weten, welke nummers het muziekcorps ten gehoore brengt. En als 't blijkt, dat dit in den smaak valt, dat de luisterende er éen cent voor over heeft 't is zeer juist gezien om het programma niet geheel en al gratis ver krijgbaar te stelleu dan zal dit voortaau bij elk concert geschieden. Het bestuur van Amicitia zij lof gebracht voor deze goede gedachte In »De Auto" no. 27, liet officieel orgaan van deNeuerlandsche automobiel-club en van de Nederiandsuhe Motor-wielrijdersvereeni- ging, schreef ,1. M. een groot en zeer waur- deerend artikel over de rijwielen-en motorkar- fabriek van den heer D. H. Eysink, aan den Arnhemschensiraatwtg, hier. De werkelijk grondige studie, welke door een zestal zeer goede illustraties wordt ver duidelijkt, vangt aldus aan: Vóór eenigeu tijd waren we in de gelegen heid, eens grondig kennis te maken met een motor-rijwiel van nationaal fabrikaat, een stuk llollandsche originaliteit, dat in vele punten den stempel droeg van degelijke uit vinding en van fijne afwerking, «lat in menig opzicht de concurrentie kan doorstaan met buitenlandsche primeurs. Het was het Eysink- motorrijwiel en wel voornamelijk een twee- cylinder met magnets-ontsteking. «Een twee- cylinder met magnets-ontsteking 7" zal er een vragen, die het «made in Holland" als een kenmerk van inférieure kwaliteit beschouwt, «zoo'n machine voor een Hollandsclie fabriek Maar dat is onmogelijk En toch wordt ze in de Eysink-l'abriek gemaakt." Waarlijk, een groot cucces voor de fabriek die, in 1886 opgericht, reeds zoo'n goeden naam heeft. De uitvoering op Het Loo van Schimmels «Het Kind van Staat", door de Haarlemsche officieren is Zaterdagavond uitstekend ge slaagd. De genoodigden 88 in getal, vv. o. uit Apeldoorn, Deventer, Zutphen, Velp, Arnhem, Amersfoort,enz,, - allen autoriteiten en hool'd- officieï-en werden met de uitvoerende ol'li- eiereu des avonds aan liet souper genoodigd. «De Week" (uitgave Nijgh Ditmar, Rot terdam) bevat van deze week o. m. goed ge slaagde opnamen van hei bezoek van het Kon. Echtpaar te Delft en te Brede, met bij schriften, een reproductie van het gestolen schilderij in het Mauriishuis, tal van portret ten van bekende personen en onder militaria een verslag met photo's van de plechtige uitreiking van de Militaire Willemsorde aan den gep. Kolonel «le Mooy te 's llage. De nood brengt vijanden nader tot elkaar en scheidt vrienden. In een particulieren brief uit Berlijn aan het »Hbl«l.lezen we o. a. liet volgende »Als Berlijn op reis gaat, dan neemt het veel koffers mee. Want Trüdehen en Lott- chen en Liesciien willen natuurlijk aan de Oostzee, of in den Harz, of aan den Rijn, of in de Alpen er even «schic" uitzien als aan de Spree. En nademaal soupele blouse tjes 0n lijne rokjes vooral niet gekneusd mo gen worden, moet alles zijn ruimte hebben en daarvoor heeft rnen koffers noodig. Vóel koffers. Dat weet excellenz von Buddeonze Spoorwegminisfrer, heel goed. Even goed als Triïdchen. En aangezien Exfellenz von Rudde een beleefd man is, buitendien een flink spoorweg-beheerder, laat hij, Triidchen's, Lottchen's en Liescheils eigenaardigheden kennend, aparte kofferlreinen loopen. Wan neer ge in deze drukke tijden morgen op reis wilt gaan, kunt ge niet slechts reeds heden uw biljetten nernen, maar ge kunt ook vandaag uw koffers aan het station laten bezorgen, 's Nachts rijden dan de kof- fertreinen weg, en wanneer ge morgen of overmorgen de plaats uwer bestemming bereikt hebt, staan uw «sieben Sachen" daar reeds netjes op u te wachten. Het voordeel dezer regeling is tweoerlei. Ten eerste kunt ge op die manier ge«lurende uw reis al uw aandacht wijden aan uw hoogstbelangrijke persoon, hebt met de ex peditie uwer bagage niets meet te maken, en ten tweede worden de persoontreinen «laar door zeer ontlast, kunnen beter op tijil rijden." Het lastige Amerikaansche schoolvolkje laat zich slecht regeeren. En toen op het laatste onderwijsc.ongres te St. Louis liet gebruik van het Spaansche rietje ter sprake werd gebracht, sprongen 4U0Ö onderwijzeressen van haar plaatsen op, om rnet geestdrift een motie te steunen, om dit paedagogisch hulpmiddel weer in te voeren. Onder de schoolhoofden, onderwijzeressen en onderwijzers van New-York en Chicago heeft men eens rondvraag gehouden hoe men over kastijden dacht: 90 pet. was er sterk voor Bij de posterijen iu Mexico is thans een nieuwigheid ingevoerd, namelijk om bij liet afstempelen van de postzegels op den stem pelafdruk het w«:der aan te geven, volgens de jongste aanwijzigingen van den barometer. Men kan dan op die weerkundig afgestem pelde brieven lezen, onder den invloed van welk weder de brief werd verzonden «mooi weder," «regen," «veranderlijk" aanwij zingen, welke in sommige gevallen misschien kunnen strekken tot beter begrijpen van 's briefschrijvers stemming. Morgen vvor«lt te Brussel de tentoonstelling van oude Brusselsche kunst geopend. O.a. zal men er een zestigtal gobelins zien, waaronder dat van Mazarin, hetwelk aan Pierpont Morgan behoort en op3 millioen francs geschat wordt. De Engelsche kruonjuweelen in den Tower, «iie al «likivijls [gestolen werden, beschermt men thans tegen diefstal: behalve de bewakers is bestendig een klein leger van private detectieven dag en nacht ter plaatse aanwezig Bij de kroonjuwoelen dient men nogjjte re kenen de kostbare sieraden der koningin; slechts twaalf ingewyilen weten waar «leze worden bewaard. Tot meerdere zekerheid zijn naar «le echte steunen ook onechte ge maakt en bij de poging tot «liefstal zouden «Ie «lieven waarschijnlijk «le waardelnoze imitaties meenemen. De echte steeuen zijn verborgen onder Windsor Castle en wonlen door «le bekwaamste detectives bewaakt. De juweelen, die het eigendom zijn van «le czaar en zijn familie zijn nog kostbaarder De kleine grootvorstin Olga alleen bezit sie raden tot een waarde van 4 millioen roebel. In het paleis te St. Petersburg bevindt zich een solide kamer, die tut nu toe aan alle pogingen tot verbreking van de ervarendste «lieven heeft weerstand geboden. Daarin wordt een groot deel der schatten be waan I, «Iie door 180 beambten worden bewaakt. Dit zijn vo«.r liet meerendeel officieren, die daar voor hoog betaald worden. Vele juweelen van den czaar worden niet in St. Petersburg bewaard, maar in de grootste banken van Londen eu Parijs. Pas gevangen visch is glibberig en uiterst lustig vast te hou«len, Deze glibberighi id wordt veroorzaakt door een soort slijmachtig vocht, dat door de schubben wordt afge scheiden en voor de visschen van het grootste beiang is. Een der voornaamste functies van dit slijm achtig omhunsel is het dier te beschermen tegen de aanvallen van den fungus, een plantaardig orgaan, «lat in alle wateren, zout vuil ot zuiver, wordt gevonden. Js b.v. de visch op de een of andere wijze zoo gewond dat een plekje van zijn lichaam niet meer met slijm is bedekt, dan kan een nauwelijks zichtbare fungus zich daarop vasthechten'en is dit er eenmaal, dan vermenigvuldigt het zich zeer spoedig, weldra bodekt het do kieuwen en «loodt zoo«loen«le den visch. Ook wordt door het slijm ot muscus «le wrijving bij liet zwemmen verminderd, waar door «ie visch sneller «loor liet water kan schieten, Ook vormt het. een beschutting voor de kieuwen. De slijmachtige omhulling maakt het moeilijk den visch beet te pakken en stelt hem zoodoemle dus ook in staat gemakkelijker aan zijn vijanden te ontsnappen. Bij sommige visschen heeft ook liet slijm een ransigen reuk eu rlil is een venledigings- tniililel tegen andere visschen. Australië heelt geen weeshuizen. Ie«lor kind, dat door zijn ouders niet onderl:ou«ien wordt, komt onder toezicht van den Staat, die er een jaargeld voor betaalt en liet in eene familie uitbesteedt. Tot op zijn veer tiende jaar wonlt het op die wijze van kle ding en voedsel voorzien. Een zonderlinge manier om te bepalen, of een doode vergiftigd is geworden, is bij «le Cbineezen gebruikelijk. Vermoedt men namelijk, dat een pers-on door vergiltiging gestorven is, dan vult men den mond en «le keel van het lijk met rijst. Na verloop van 24 urvn wordt de rijst uit mond on keel verwijderd en een kip tot voeder verstrekt. Sterft de kip, dan veronderstelt de rechter, «lat een vergiftiging heeft plaats gehad. De snelheid van de publieke verkeersmid delen is in twee eeuwen voordurend toege nomen blijkens het volgende staatjeIn 1692 legile men in «le ouderwo-scho koetsen af 1,6 kilometer per uur: in 1780 met de diligence 3.6 kilometer; in 1816 inet «Ie postkoets 6.8 kilometer met hetzelfde middel van vervoer in 1834, 9.7 kilometerin 186/met dun spoor trein 59.5 kilometer; in 1887 met den trein 63.3 kilometer, terwijl eindelijk sommige sneltreinen op de lijn Parijs-Caluis in 19'JO een snelheid bereiken van 90,8 kilometer per uur, dat is 295 kilometer in 3 uur en 15 minuten. In Frankrijk heeft men voor du reizig in 1892 de zoogenaamde Ribliothèques ers Livres Annonces, gesticht. Deze hebben tegons woordig honderden filialen in verschillende hotels en casino's van het land. Deze werken als volgt. Als ge in een hotel een nieuw of gebruikt wik koopt, betaalt ge daarvoor 34/a Irs. eu dan hebt go het recht -lit u goheele leven door telkens voor een ander in te wis selen. Bij uw dood kunt ge het boek aan een erfgenaam nalaten, die het op zijn beurt weer kan inwisselen. Als men hel werk verliest kan men een ander koopen en weer ovenals vroeger handelen. De maalschapmj werd ge sticht iu het belang van «1»! «Vereuniging van Frunsche handelsreizigers"; tegenwoordig richt ze zich tot iedereeu. Boeken in vreemde talen zijn tot uw beschikking: «le Franscho zijn in rootl, de Engelsche iu blauw gebonden, enz. Veronderstellen we, dat iemand die zich in het Noorden van Frankrijk bevindt een bi bliotheek zoekt, bijv. te Saiut-Servun, dat hij tot voorloopige verblijfplaats kiest, Hij behoeft dan slechts naar het luitcl Bollevue te gaan, aan den concierge te vragen hem toegang te geven tot do bibliotheek der maatschappij, een keuze ïo doen, 31/a francs te betalen en overal elders kan bij het gratis inwisselen, terwijl hij één boekdeel bezit. Als hij te Saint-Servan niets van zijn gading vitnit, gaat hij naar Saint-Abalo en vindt weer andore delen i«i het Hotel ilu France, Hotel du Louvre ot het Hotel du Centre, enz. 01' gij in het hotel in quaestie logeert «>f niet, dat komt er niet op aan. Kr zijn weinig sleden v in eenig belang in Frankrijk, «Iie niet van een dergelijk gerief zijn voorzien. In het Heelkundig Genootschap te Parijs heeft Professor Delbet een ongunstig rapport uitgebracht over de uitwerking van Dr. Doyens «serum" ter geuezing van kanker. Hij komt tot de slotsom, «lat in geen enkel geval de ziekte door liet «serum" is genezen eu dat in sommige gevallen de toestand «Ier patiënten er zelfs oog door verergerd is. Men is op het gebieil van «le kwakzalverij aan alle mogelijke en onmogelijke rnede- deelingen geweuil. liet geval, in het vol gende bericht, toont echter «lat zelfs het ongelooflijkste nog plaats kan viwlen. De Tiigliche Rundschau meldt De 16-jarige zoon van zekeren M. viel bij een vechtpartij zoo ongelukkig, dat hij zijn linkerbeen brak De vader ging met «Ion jongen naar een schrijnwerker in liet dorp, die den naam had beenbreuken te kunnen genezen. Deze bezag liet toegebrachte letsel en in zich zelf mompelend«de breuk is kort daar helpt niet meer aan het been moet weg," haalde hij een scherp slagersmes en scheidde met eanige llinko sneden het been van hef lichaam. De «lood volgde natuurlijk spoeilig. Kelnerinnen zijn orjin Amerika niet. Hot hindert oen Amerikaan, zich alcoholische dranken door een vrouw tc laten toedienen. Men verhaalt, lat ouder «le hofdames aan het hof van Napoleon III in Frankrijk oen be roemd geneesheer wonderen wist to doen met het volgend geneesmiddel: »R. Aqua fontis 100 gr. Illa repeiila 40 gr. Eadetn stillata 12 gr. Hvdrogeni protoxyd Ogr. 30- Nil aliu«l 1 gr. 25. Driemaal daags oen lepel". liet behoeft zeker geen verwondering te wekkeu, «lat «lit bloedzuiverend, en spier- versterkend geneesmiddel", zooa's men het noemde, zoo onfei'buir gevonden werd, wanneer men iveet, «lat hot mets anders be vatte dan zuiver water! Dezer dagen zijn aan «Ie Universiteit te Weenon een broeder en een zuster tegelijk tot «loctor in «le gepromoveerd. Het waren de heer eu mejulïr. Boltzmann, kinderen van den bekenden hoogleeraar in de natuurkunde dr. Boltzmann, Dr. Henrietta Boltzmann is in de zoölogie, haar broeder «Ir. Arthur Boltzmann is iu «le natuurkunde gepromoveerd. De volgende geschiedenis houdt op he' oogenblik alle Londenselie clubs bezig: ln een blad, «lat wij niet zullen noemen de Times is bet niet stond, ongeveer een maand geleden, op een Vrijdagmorgen, «le volgende advertentie Een jong officier, «Iie genoodzaakt is, 'sZondags te Woolwich te blijven, wenscht kennismaking met een aardige actrice, om hom gezelschap te houden. Nice present. Alle reis- on verblijfkosten worden vergoed." Volgden «Ie initialen en het adres, met uit- nooiliging zich '«Zondags aan te melden. Den volgenden Zondag, op het uur, «lat de dorpshaan kraaide en de duisternis van den nacht nog niet in morgenrood verkeerd was, klopte een bevallige gcttalto geheel in bont gehuld, aan «le opgegeven deur. Het was een rellectunle op «le advertentie. Ton einde «le eerste te zijn, had zij «len nacht doorgebracht in het stathmshotel en was vóór het aanbre ken van den dag opgestaan. Men deed haar open en zij werd aangenomen. Een uur later bleef een rijtuig voor de «leur stilstaan; een schol verbrak «lo stilte van hoj huis en oen angstige stem vroeg aan den oppasser lk kom voor do advertentieIk heb een rijtuig genomen, van Londen uit I Dan, tien minuten later, waren hot twee

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2