Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. men van verschillende, builonlandsche musea. Onder al die drukte door had hy toch nog den tyd om herhaaldelijk zijn geliefde vrouw Saski», een Friezin van adellyke fa- komst, af te beelden rykelyk met gouden en zilveren versiersels omhangen en met 'fonkelende juweelou in het kapsel. Rembrandt had n. 1. evenals vole schilders kostbard voorwerpenhy nu had de gewoonte om op publieke vei'koopingen, waar iets moois ondor den hamer kwam nadat bet oersto bod goduan was, steeds zooveel hooger te bieden aat iedereen den mond hield en zoodoende het begeorde voorwerp in zijn be zit kwam. Zoo bad bij ook een zeldzame collectie schilderijen, gravures en beeldhouw werken aangekocht, van Rafuël, Michel An- gelo, Holbein, Diïrer en van Dyk. Onder zijn vezameling rariteiten had hij de zonderlingste dingen. Ziel hier enkele voorbeelden20stuks hellebaarden, slagzwaar den en Indische waaiers; 7 snaarinstumenten een partij antieke lappen «van diverse kleu ren'', 13 stuks pylen, bogen en schilden;33 blaasinstrumten, 00 Indiaansche pylen, schich ten, as3agaaien, bogen en zoo meer. De uitgaven voor ai deze kostbare weelde en kunst-voorwerpen en de koop van een duur huis in de Jodenbreestraat zonder dat hij er eigenlijk de middelen toe bezat, zyn voorzeker de oorzaken geweest van zijn financiöelen ondergang. Langzamerhand onstond er echter eene kentering in do publieke meening, die tot nog toe zoozeer te zynen gunste vv.,8 geweest. Voor een doel zullen daarvan wel zijn schulden en lichtzinnige uitgaven de reden geweest zijnten deele ook de naijver zyner kunst broeders en hunne oppositie tegen zyn ori- gineele en onafhankelijke opvatting; niet weinig zal daar ook toe bijgedragen nebben, de omstandigheid, dat hy, in zyn mooi huis, te midden van zijn museum levende, geen deel nam nóch aan het publieke leven nóch aau liet gezellig verkeer vun zijne omgeving. De Jodenbuurt met haar gemengde be volking was voor hem een paradijs. De bodelaars, straatventers, kreupelen, blinden, lieden in lompen en vodden, allemaal men- schen, die hij zoo gaarne tot zyn sujetten koos, vond hy daar in overvloed, Hy zag er ook de teekenachtige koppen, de pakkende liguren, die hy in zyn grootere werken brachtden bedelaar met eerwaardig uiter lijk, die hy afbeeldde* als den apostel Paulus met het zwaard, of den man met de pein zende trek op het gelaat, aun wien hij slechts een engel als attribuut had te geven om hem te stempelen tot den Evangelist Mut- theus. Maar waren dat ook de personen, «tie met hem aan tafel zalen, met wie hij eprak over wat hy gevoelde? Waren dat zijn raadslieden en aagelfilttche gezellen Wel weten wy, dat Rembrandt een kluize- naarsnatuur had, maar ook, dut hij in dien tijd geregeld omgang had met menschen van een anderen stand dun de schilderachtige straatslijpers uit de Jodenbuurt. Hij'ging b. v. om met zijn collega, dan landschap schilder Rbogman, met den predikant Syl vius, Uytenbógdeerdt ei den burgemeester Six« Er brak een slechte tijd voor Rembrandt aan. De bestellingen werden schaarscher nog enkele portretten van zijn kennissen kreeg hij te maken, maar zijn teruggetrok kenheid uit het publieke leven had tengevolge d it hy, bij gelegenheden, wanneer andere artistcn belangrijke opdrachten kregen, werd gepasseerd, o. a. toen Maria de Medicis in Amsterdam kwam en verscheidene schil - ders by die gelegenheid decoratieve voor stellingen moesten maken. Wy zyn uu gekomen aan het jaar 1642 het jair, waarin Rembrandt «do Nachwacht" schilderde. Ter gelegenheid der onthulling van Rembrandt's standbeeld op het naar hem genoemde Rem brand tsplein te Amster dam in 1852, stond er in de kunstkroniek een lofrede op Rembrandt, waarin deze woorden over «de Nachtwacht" Wij staan voor »de Nachtwacht", dat mees terstuk der meesterstukken, waarin Rembrandt al de schoonheid van zyn penseel, al bet groolsche zyner opvatting heeft ten toon gespreid. Wij trachten vruchteloos te raden wat by bedoeld beeft met die tooveraebtige scbrone verlichting van zijn schilderij, het is geen zonlicht, geen fakkellicht, dat wjj aanschouwen, bet wordt beschenen looreon straal van het genie des kunstenaars. Het is alsof wij een droom geschilderd zien een droom met zyn wonderlijke vermenging van werkelijkheid en vizioen; hier waarheid die schier verschrikken doet, daar fantasti sche beelden, hier een droom met al wat er onbestemds in is, en daar weder een her innering met al de duidelijkheid van iets, wat gisteren is geschied." Tot zoover de Kunstkroniek. Om het stuk goed te beoor- deelcn, moeten we eeret weten, dat het doek erg verminkt is. Het moest nl. klaargemaakt worden voor het stadhuis en daar de muur vlak te te klein was, sneed men er rondom iets al. Een gravure in de Nationale Galiry te Londen heeft dat aan hel licht gebracht. De verminking bestaat hierin, dat links 2 personen zyn verdwenen, waardoor tevens het idee van een brug v. uarover de troep naar voren treedt, is verloren gegac rechts is een gedeelte van don tnmboer wegbe neden is de grond zoover weggenomen, dat Banning Cocq, de luitenant van het Vendel als 't ware met zijn voet op de lijst staat en van boven is een gedeelte van de poort weggeva'len. Wat we nu het meest in de Nachtwacht, zooals hij nu is, moeten bewon deren is de meer vrije en doordachte com positie, die wy tevergeefs by Rembrandt's voorgangers zoeken en verder het wonder bare meesterlijke clair-obscur. Door een plot selinge lichtstaai laat hy de hoofdpersonen uit de schaduw vooruittreden en deze over gang van heldere wit tol bruinachtig zwart weet hij met een meesterlijke hand te ver zachten. En al zien wy, die zooveel eeuwen later leven, al het mooie en treffende op dit stuk, de «Nachtwacht" is voor Rembrandt het begin geweest van een zoogoed als totaal verlies van de gunst zijner tijdgenooten. Zyn ondubbelzinnige geringschatting van de gevestigde kunstprincipes, ziju brbken met wat tot nog toe als mooi was erkend, de behoudzucht, die ton alleritijde in ons vaderland een groote rol heeft gespeeld, ziedaar de redonen er van. Daarbij komt dat de schutters, die hij in plaats van ze in 't volle licht te plaatsen, achter anderen had weggemoffeld of in de schaduw had weggeborgon, hem dit niet konden vergeven, en wellicht nog minder vergefelijk was het voor hun burgertrots, dat hy hen geschilderd had als werkelijke krijgslieden een soort vun volkje, dat in dien tijd, den tijJ der huurlegers, niet best stond aangeschreven terwijl voor hen, de gezeten burgerij, het het krjjgsmanscostuum niet veel anders was dun een vertoon van bun rjjkdom. In hen had hij een geneelen stand ge krenkt en in dien stand de samenleving van zyn tijd. De bestellingen werden nog minder; zyn roem begon te tanen. Daarbij troffen hem nog andere ongelukken, zyn schulden en flnancieole zorgen drukten hemhet verlies van zijn moeder en zijn kinderen had hem zwaar getroffen en zyn geliefde vrouw Saskia lag sinds langen tijd ziek. In het jaar van de Nachtwacht, ontviel ook zij hem en van dien tijd af lag er over zijn leven een scha duw, dien de arbeid slechts in staat was te verdrijven. P. de GRAAFF. (Wordt vervolgd.) Amersfoort II Juli 1005. By de regeering moet het denkbeeld in overweging zijn, een programma te ontwer pen, voor het onderwijs aau vistcberyscliolen, en tot het in het le.en roepen eerier Rijks commissie voor het afnemen van examens der leerlingeu aan die inrichtiogen. Wat er te IJmuiden aan visch omgaat en hoe het bedrijf steeds vooruitgaat, blykt hot beste uit de koopsommen die door de Haar- leoische bankvereeniging zijn uitbetaald. In 1900 was daarvoor noodlg f819.000en in 1904 reeds 13.561.000, dus in drie jaar tijds viermaal zooveel. Dezer dagen heeft zich te Middelburg weer het geval voorgedaan dat een milicien, van de jongste lichting, uit den militairen dienst is ontslagen wegens zeer geringe verstande lijke ontwikkeling, waardoor het niet moge lijk was hem voor den dienst te oefenen. Door den Minister van Koloniën zyn .dit jaar voor de leerlingen der RyksHoogere Land, Tuin- en Boschbouwschooi te Wageningen vier plaatsen opengesteld tot opleiding als houtvester in Nederl.-Indië. Over het jongste boekjaar vermeerderde het aantal deelnemers aan «Ie spaarbank van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap met 27 en klom daardoor tot 1803. De 22 hulp banken telden 799 deelnemers. Aan het totaal der geplaatste kapitalen f3.271.186.48. Het garantiefonds steeg tot ruim f38.340. De uitgekeerde rente bedroeg 38/4 pc. Men schryft aan de «Telegraaf" ui 's-Gravenhage, dat in het nieuweadministratie reglement de volgende regelen worden vastgesteld ten aanzien vari het verstrekken van kleeding en uitrusting aan het leger: I. dat aaD de onderofficieren on soldaten van de nationale militie, aan die van de landweer en aan die van het reservepersoneel der landmacht, kleeding en uitrusting wordt verstrekt voor 's Ryks rekening, zonder be paling van drachlttjd en zonder geldelijke verrekening 2o. dat de vrijwillige dienende onderof ficieren en soldaten toelagen voor eerste uitrustingen en voor vernieuwing en onder houd van kleeding en uitrusting genieten, en dat voor ieder hunner een uitrusting-en reserverekening wordt aangehouden op den voet van de daaromtrent thans bestaan de bepalingen. Uitslag der gisteren gehouden herstemming voor de verkiezing van éen lid van doD Gemeenteraad. District I. Aantal kiezers 893. Opgekomen 641. Onwaarde 5. Uitgebracht werden op de fineren J. C. Rolandus Hagedoorn 352 stemmen. J. Ger. Kleber (aftr.) 594 Zoodat gekozen is de heer J. O. Rolandus Hagedoorn, wien tegen half negen door de Amersfoortsche muziekvereniging eene se renade werd gebracht. Uitslng van het eindexamen H. B. S. 5-ja- rigen cursus, prov. Utrecht, gehouden te Amersfoort, Groep I. Geëxamineerd 20 kandidaten, afgewezpn 1 extraneus. Het diploma werd toegekend aan Daniëlla Steinbuch (A.), H. N. Prins (A), P. Staverman (A.), J. van Rees(R. H. li. 8. Utr.), J.G. MachwirthtR. U.), Ottilia Bahlmann (G. H. B. S. Utr.), J. F. Raabe (R. U.), Gerardine Buijs (A.), W. A. Becker(R. U.), Joh14. M. van Goor (A), A, R. Sloos (R. U,), P. C. A. van Lith (G. U.), J. Wefers Bettink (R. U.), Jeannette Gegl (A.). L. Frenkel (R. U.), M. B. W. des Tombe (R. U.), P. O. de Weerdl (R. U.), F. H. Troll (R. U.), Helena C. Brander- horst (G. U.) Mejuffrouw Rasc.h heeft met gunstig gevolg te Amsterdam het examen voor ieeraros in Huishoudkunde afgelegd. De heer S. P. Slagter, onderwijzer alhier verwierf bij het te Zwolle gehouden examen de hoofdacte. Mejuffrouw M. Boode alhier is benoemd tot onderwijzeres te Glind (Barneveld). Met 1 Sept. komt de staf van het jqi lo regiment huzaren hier in garnizoen. In den tegenwoordigen tijd eisckt alles eenige kunst,en vooral die om de aandacht te trekken wordt lieden ten dage met een zekere virtuo siteit beoefend. Onze eeuw staat bepaald in 't ieekeu der reclame jaaa alles is dat merkbaar. En ieder, die iets lanceereu wil of een artikel, dat er reeds in is, nog meer verspreid wil hebben, tracht dit te verkrijgen, door het onder de aan dacht van het publiek te brengen! En dat doel bereikt de heer Berns zeker nu hij op zoo'n keurige manier zijn hakend fabrikaat zeeppoeder, merk de Zwaan, deed êtaleeren, in de winkelkast des heereu Oosterveen. Natuurlijk, dat de pakjes bewaakt worden door zwanen, die heel wat bekijks uitlokken eti zeker Bern's Zeeppoeder nog meer populari teit onder de huismoeders zal doen verworven. Sommige menschen, «lic veel genoegen in hun leven hebben, behoovun daartoe dikwyls weinig genoegens. Burgerlijke stand van Amersfoort Vun 12 tot en met 19 Juli. GEBORENHeintje d, van J. van den Bold en G. A. van Mierden. Tonla d. van A. Voenemlaal en C. Ruizendaal. Cornelia Aleida d. van T. van Loenen en F. van Duatsolaar. Hendrika d. van W. van Apeldoorn en S. van Veen. Jtuisje «I. v.m A. Kruok en J. Theunisz. Gijabertha d. van L. Oosterhos en B. van Essem. - Arnold us Antonius Johannes z. van N. I'. de Jager en G. A. van Doornik. Jannetje d. van G. vun de Kraats en H. van Beekhoven. Dirk Louis z. vun J. van Putten enü. Ellor. Petronnlla Jacoba d. van G. J.J.Nieborg en D. H. Kamperman. Wilhelmus Jozeph z. van J. Bunnik en I. J. Blom. Hendrik Jan z. van H. J. van Barreveld en C. van der Heyden. Jannetje «I. van D. R. Alberts en M. de Boer. Cornells Jacobus z. van G. van der Veer en W. van Wessum. Bertha d. van J. van Keken en A. van Bo- gcryen. Johan Christiaau d. van H. W. van den Brink en J. C. Smid. Marie d. van J. Ramselaar en H. van Klooster. ONDERTROUWDG. van IJzendoorn en C. G. Meijer. Th. Rouwen.dal en F. Kok. W. Storm van Leeuwen en A. J. G. Klerk de Rous. H. Zwarteveen en H. C. Rijndorp. S. Koek en J. Geijtenbeek. GEHUWD: P. M. Scheerder en M. van der Veen. A. Broridijk en J. J. van Vulpen. W. Eveleens en W. Langras. B. Done- kamp on G. A. van den Heuvel. OVERLEDEN. Wilhelmus Hubortus Jo hannes Fijten, 42 j. ongeh. Gerritje van Voorst, 2 j. Woutera van Sitten, 66 j. ongeh. Bernard Roeslag, 16 d. Maria Kruyff, 79 j. wed. van G. A. de Rochemont. De overheid in de gemeente Rye, in de nabijheid van New-York, heeft, aangezien de automobielen niet kunnen worden tot stilstand ebrnckt bij overtreding van te snel rijden evolen dat dc politie op de banden mag schieten van de automobielen die weigeren te gehoorzamen. Reeds werd een leider op die wijze in het been gewond. Een handelaar in meubelen, te Londen doet ons zien, dat ons reclamewezen eigenlijk nog in de kinderschoenen staat, llij beloofde het jonge paar, dat in de étalage van zijn magazijn z'n huwelijksfeest wilde vieren, een prachtig geschenk. Een matroos van 'n oorlogsschip was er voor te vinden. Twintig gasten werden genoodigd, een tafel gereed gezet, met een feestelijk maal, en het leest kon beginnen. De koopman had natuurlijk niet nagelaten in heel de reuzenstad bekend te maken, wek schoon schouwspel in zijn uitstalling te zien zou zijn, en een opgepakte mensehen menigte stond voor zijn winkel. Ja, zelfs hadden, om het feest vooral van dichtbij te kunnen zien, honderden menschen hun plaatsen van te voren besproken, alsof het een première i n een schow- burg gold. Hot straatverkeer werd bijna ge stremd. De rijtuigen, waarin de gasten gezeten waren, en dezen zelf, werden bedolven onder confetti. Het jonge paar werd toegejuicht. De gasten namen in de versierde étalage plaats, lieten zich de spijzen goed smaken en vierden naar hartelust feest. Toen het gejoel buiten en het pretgemaak binnen te luid begon te worden, kwam de poli tie er bij te pas, en gasten en toeschouwers werden vriendelijk verzocht naar huis te gaan. De koopman is er zeer wel bij gevaren en hij is van plan, indien de politie het toestaat elk jaar een dergelijk feest in zijn magazijn te arrangeeren. Wijlen de keizerin van Oosterijk had een prachtig stel paarlen. Op zekeren dag verloren zij haar glans re waren ziek, zeiden de juweliers en moesten tot herstel van ge zondheid gedurende een geruimen tijd inde zee verblijf honden. Daarom hangen ze nu in een soort kooi op een aanmerkelijke diepte in de Adriatiscbe zee, op een plaats die slechts aan twee of drie menschen bekend is. Elke twee jaar worden ze opgehaald en door een Londenscb expert onderzocht. De doctoren (juweliers) schatten dat de badkuur ongeveer dertig jaar zal duren. De verkoop op straat, vooral te Scheve- ningen, neemt dagelijks toe. Niet alleen dat zulks door bepaalde kooplieden geschiedt, ook jongens en meisjes vun allerlei slag en leeftijd houden zich daarmee onledig. De kaai ten worden door bon eenige honderden malen per dag in de handen geuomen en overgedragen aan collega's aangezien deze Inndel dusdanig geschiedt dat de een den ander helpt aan uitverkochte soorten. Bovendien worden ze den heelen dag in de handen gedragen. liet publiek, dat deze kaarten koopt, weet niet welk groot gevaar daaraan is verbonden. liet is toch reeds vele malen geconstateerd, dat papier besmetting veroorzaakt. Het is dus zeer gevaarlijk, zulke prent briefkaarten op straat te koopen. daar inen niet weet, waar die kartons vertoeven en door welke handen ze al zoo zyn gegaan. (H. C.) Verleden week is te Hamburg een drie daagse h internationaal Danscongrcs gehou den inet Keizer Wilhelm tot eere-voorzitter, wien dan ook de deelnemers eenstemming eene motie van bewondering en verknocht heid hebben uitgebracht, vvegeus zijne be langstelling »in den dans en de opvoeding". Verder zijn voor het aanstaand seizoen de volgende dansen aangenomen pavane mon daine, franco allemande, patineurs linlandais, berline de la cour, pas d'Espagno ou valse vien noise. «De Londensche correspondent van de Arnhemsche courant schrijft het volgende aan zijn blad Zoo af en toe krijgt men in het dagelijk- scheleven in Londen, en ook buiten Londen, aanwijzingen, waaruit men kan opmaken hoe welvarend dit volk nog immer is. Het zijn niet altijd aanwijzingen die iemand aangenaam aandoen, zij wijzen immers slechts al te vaak op overdaad en roekeloosheid Doch al veroordeelt men ze van zedelijk stand punt, daarmee zijn ze niet uit de wereld. De ruwheid waarmee hier bijvoorbeeld met brood wordt ongesprongen, dat men vaak in groote stukken langs de straat ziet liggen, bewijst dat die geest van overdaad ook in de zoogenaamd lagere klasse voorkomt. Doch door alle klassen heen vertoont bij zich in het omgaan met geld. In Nederland heeft men eens, een jaar of wat geleden, in een ingezonden stuk het denk beeld geopperd, om in rekeningen, facturen en boekhouding de las'ige, hinderlijke halve cent te verwaarloozen. Verdet dan de courant is dat plan nooit gekomen, de Nederlandsche natie bleeft dood op liet ding. Doch hier te lande verwaar loost men niet alleen halve centen, do./., halve stuivers en geen mensch, voelt er zich ongelukkiger door, die in de rekening-courant van zijn bankier van dat bedrag geen notitie ziet genomen."

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2