Stadsnieuws. Gemengd nieuws. deelnemers, die als winners worden aange wezen door hel lot of eenige andere kans bepaling, waarop zij geen overwegenden in vloed kunnen oefenen.'' Al deze loterijen zijn thans verboden; alleen voor een loterij met philanihropische doeleinde kan een uitzondering gemaakt worden. Doch niet alleen zijn alle particuliere loterijen verboden, ook de aanbiedingen van van allerlei koopwaren met bijgevoegde bons, zullen thans van de baan zijn. Men firma in een onzer hoofdplaatsen, die haar groot winkeldebiet te danken had aan hare loterij-reclame, heeft er reeds wat anders op gevonden. Zij adveneert dat ze met hare loterij is opgehouden, doch thans aau iederen kooper een gesloten briefje afgeelt; staat hierin een prijs vermeld, dan kan de geluk kige het cadeau terstond meenemen. Het resultaat van beide is ongeveer het zelfde. Of tusschen 100 koopers en dus houders van 100 nummers bijv. 10 prijzen verloot worden, of dat deze koopers bij 't koopen kans hebben dat ze een dezer prijzen als cadeau terstond zullen kunnen meenemen, maakt weinig verschil. In liet Nooidzeekanaal bij Velseu dreven in de afgeloopen week een aantal doode en bedwelmde visschen. Sommige deskundigen meenen dat dit ver oorzaakt werd door de dynamietontplolïmgen bij de oude spoorbrug; anderen, dat het instroomende vuile water der papierlabrieken dit verschijnsel teweeg brengt. Apeldoorn, de Zomerresidentie van H. M. de Koningin, bereidt zich voor op een schit terend feest. Reeds wekenlang is men bezig met het bouwen van tribunes, tenten, enz., met den aanleg van gas- en waterleiding, met aan leggen van telefoon enz. naar een hoogst schilderachtig gelegen tei rein aan den Deven ter Straatweg. Met Nederlandse!» Gymnastiek verbond met zijn duizenden leden zal ditmaal de gast zijn van hei vriendelijke dorp, om hier voor de Hooge Beschermvrouwe en den Hoogen Beschermheer te toonen wat oefening en wilkracht vermogen. Zij zullen doen aan schouwen dat er wakkere mannen zijn, die lichamelijke volksontwikkeling met ijver propageeren en welk een hoogte reeds be reikt is door het streven van den bond. Vrijdag is de dag der wedstrijden. Zaterdag is meer bestemd voor de eigen lijke uitvoering. Deze wordt 's middags door Hare Majesteit de Koningin, Z. K. II. den Prins der Nederlanden en door H. K. H. de Groothertogin van Mecklenburg van uiteen expresselijk daarvoor gebouwde tribune gade geslagen. Apeldoorn rekent op een overdruk bezoek. Honderden uit den lande en daar buiten zulle., getuigen willen zijn van den vredigen we. 1st lijd van turners van verschillende natiën zullen willen bijwonen de luisterrijke uit voering, welke eenig belooft te worden in de annalen van het Nederlandsch Gymnastiek- verbond. Op een terrein naast dat der uitvoering is een Feestmark, waaraan de meeste zorg is besteed Muziek, goede muziek in overvloed. Luchtballon, circus, schitterende illuminatie! Mocht het weer gunstig zijn dan zeker zal dit feest uit alle oorden van Nederland druk worden bezocht. De commissie van voorbereiding verdient, dat voor zijn ernstige opvatting ten volle. >De Week" no. 17: Portret van 7.. H. Paus X, mgr. Bisleti en kardinaal Merry del Val, door Antoon van Welie. Personalia. Het kinderfeest van de Ned. Handels reizigers-vei eeniging te Rotterdam. De jaarlijkscbe zomer-uitvoering in de Groote Kerk te Naarden. De automobiel week te Scbeveningen. Internationaal concours hippique te 's-Gravenhage. Bezoek van II. M. de Koningin-Moeder aan 's-Hertogen- boseh. De Pelftsche plateelbakkerij „De porceleyne Flescb". Kroniek van de week. Johan Brandenburg Jr. Militaria. Het boek van de week,Levens van leed, door P. v. d. Meer. De verkiezing van een lid der Prov. Staten van Utrecht, iri het kiesdistrict Amersfoort, zal plaatshebben op Dinsdag 5 September 1905. De stemming, zal zoo noodig, geschie den op Vrijdag den 15en September en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 20sten September 191)5. Wegens zijne benoeming tut Commissaris der Koningin in onze provincie beeft mr. F. D. Graal Schimmelpennick als lid- ouderling van het classikaal Bestuur Amersfoort, waarin bij jarenlang zitting had, bedankt. Zijn uittreden zal in dit College zeker zeer betreurd worden. Het hoofdbestuur van het Nut stelt ter beschikking van het departement alhier een bedrag van f 1000, met de bedoeling dat dit grootendeels besteed worde voor de Fröbelschool Mej. E. C. J. van der Horst Bruijn legde met gunstige»» uitslag te 's Hage het examen af voor piano (Lager onderwijs). Bij het plaatselijke telephoonnet zijn aan gesloten: No. 115. .I.A. Schoterman. Utrechtschestraat; No. 135. J. M. M. Muller, van Persijnstraat 0, No. 131 Firma van Esveld, Lieve Vrouwe- Kerkhof; No. 137. G. Middelburg Utr. weg; No. 134. J.S. Toengs, Beukenlaan: No. 132. G. Kampeiuun, Kampstraat; No. 129. Th. B. G. Brandsen, l.angestraat; No. 12G. H. Bonnie»-, Hof. Verschenen is do »Gids voor de deel nemers aan de 20ste Jaarlijksche algemeene vergadering met daaraan verbonden schiet wedstrijden''door den «Nederlandsehen Schut terij Kader Bond" hier te houden op Zondag en Maandag 30 en 31 Juli. Voor de vierde maal zal het gi'oole Schul- tei'sfeest hier worden gehouden, maar toch niet voor den laatsten keer, want al wor den de schutterijen opgeheven, toch willen ile leden van den mot eere bekenden »N. S. K. B." voortgaan zich te oefenen om in tijden van gevaar hun diensten te kunnen aanbie den aan Koningin en Vaderland, liet goede, door den »N. S. K. B. lot stand gebracht, heelt nog levensvatbaarheid en mag niet sterven, óok al verdwijnen de Schutterijen, zijn taak moet en mag niet eindigen. De Jaarvergadering wordt in «De Arend" gehouden en vangt Zondagmiddag te 2 uur aan om, nadat de gewone Agenda zal zijn afgehandeld, gevolgd te worden door een Buitengewone algemeene vergadering >ter bepaling van het tijdstip waarop, in verband met de ophefliDg der schutterij, de »N. S. K. B." zal worden ontbonden of gewijzigd. s' Avonds half negen wordt een soiree va- riée gegeven in de groote zaal van «Amicitia'", Maandagochtend te CJ uur vangen op het schietterrein op de Leusderheide de schiet wedstrijden aan, welke klokke vijf als geëin digd worden beschouwd IJ. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H.dePrins der Nederlanden schonken ieder een groote zilveren medaille, terwijl het Rijk, de Bur gemeester van Amersfoort, verschillende Eereleden van den Bond, de Schutterij Kader- vereeniging «Broederschap", de «Vereeni- ging tot Bevordering van liet vreemdelingen verkeer" en enkele particulieren evenzeer medailles of Kunstvoorwerpen afstonden voor deze schietwedstrijden, welke bestaan uit Korpswedstrijden en personeele wedstrijden, ouder welke laatste weder een met revolver voor officieren van het garnizoen Amersfoort. De uitreiking der prijzen, welke reeds over morgen in het sigarenmagazijn van den heer Th. H. G. Brandsen, zullen te bezichti gen zijn, geschiedt Maandagavond te hall' zeven in «De Arend". Moge den gasten mooi weer ten deel vullen. De kapitein-kwartiermeester J. J. van Hille heeft herstelling in activiteit aangevraugl. De 1e-luit.-kwartiermeester II. L. C. Mulder van de Graaf van hel korps rijdende artillerie is aangewezen als secretaris bij de hoofd administratie van het nieuw op te richten 4e regt. veldartillerie. Den adjudant-onderofficier E. II. Neven van liet Je bataljon, 5e regiment infanterie werd gisteren uitgereikt de zilveren gesp voor 30-jarigen trouwen dienst. Den 19en Augustus a.s. vertrekt met liet stoomschip «Wilis" naar Oost-Iridië, me', be stemming voor Padang, een detachement suppletielroepen, sterk 5 onderofficieren en 30 minderen, onder bevel van den kapitein der art Ü.-l. leger J.K.C. Deibert en met rnedegeleide van deti 2e-luit. der cav. W. Storm van Leeuwen, herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Ir Gisterenavond werd den beer van Wijk, wonende aan den Parallelweg wegens 25jari- gen dienst by de li. IJ. S. M., een serenade ge- braent door het muziekkorps van de werk plaats. Heden ochtend werd door de politie tegen tien bestuurder van een automobiel, wegens het in woest., vaart rijden dour de Langstraat, proces-verbaal opgemaakt. Bij menige verkiezing daar moet gij op letten Kiezen de hoeden en s t e in- men de petten. Een heel aarnig optisch bedrog is het volgende: Onderstaande kapitalen en cijfers bestaan uit twee deelen, die van boven en van onder, even lang zijn, gelyk ook ieder zal zien. SSSSSSXX X X X X333333888388 Als men nu dit blad het ouderst boven houdt (zonder naar de letters te zien) en kijkt dan eens weer naar de cijfers en letters dan zal het schijnen alsof dan de onderste helft veel kleiner is dan de bovenste. Toen Bodewijk XIV «genoeg ontwikkeld was om de krijgskunst te loeren", gelijk liet desbetreffende stuk inliet Rijksai'chief te Pa rijs zegt, liet zijn vader voor hem, een knaap van nauwelijks zeven jaren, een leger maken van zilveren soldaten, dat bestond uit 20 eckadrons ruiterij en 10 compagnieën voet volk. De beeldhouwer Gissey ontving voor de bewerking en levering er van 25000 livres, of 12000 gulden, ecu in die dagcu groote som geids. Later, toen de Groote Koningin werkelijk heid zijn troepen aanvoerde, werd dit speelgoed naar de Munt gezonden om om gesmolten te worden. Men wil, dat dit het kostbaarste speelgoed is, dat ooit aan een kind is geschonken. Men verhaalt van den ovei'loden New- Yorker uitgever Norman L. Munro, om een denkbeeld te geven van zijn ondernemings geest, dat hij zich Nana van Zola, denzei I'd en dag dat het verscheen, woord voor wooru van Parijs naar New-York liet telegrafeeren. Reeds den volgende!» dag verscheel» bij hern Nana, in het Engelsch vertaald. Gemiddeld regent het in Nederland 170 dagen in het jaar, in Engeland en Frankrijk 150 dagen en in Duitschland 130 dagen. In het westen van Europa regent het twee maal zooveel als in liet oosten en in Ierland driemaal zooveel als in Italië en Spanje. Ook de uitvinding der lift dateert niet van gisteren reeds in de 17e eeuw heelt men er proeven tnee genomen. Dangean spreekt in zijn mémoires van een mechanisme var» dezelfde soort als dat, hetwelk tegenwoordig gebruikt wordt. Het werd in 1080 uitgedacht door Jïe V'ifiayar, van de Académie franchise, en was eemgen tijd in de mode. Ongeveer in dien tijd bediende men zich in Engeland ook van een lift, die in een soort vertikale buis besloten was en ge bruik werd in de fabrieken om snel een half dozijn werklieden tegelijk van do eene vei dieping naar de andere over te brengen. Om paarden die zich niet durven laten beslaan, te doen bedaren, wrijve men wat peterselie-olie op de liaml en boude dat het dier onder den neus. Dadelijk heeft men het gewenschte resultaat. Dit was ook het middel van den bekenden paardentemmer Rarey. De politie te New-York treedt <>p tegen een «Instituut" en «Sanatorium" voor plastische schoonheidsverzorging en volmaking der gelaatstrekken, dat een aantal zoogenaamde geneeskundigen aan zich hééft, verbonden, die in de wachtkamer hunner klinieken dames deden poseeren als levende reclames voor hun behandeling Reeds zijn eeuigen dezer doktoren in hechtenis op klacht eener dame, die voor 500 gulden iu 14 dagen in het aangezicht rimpelloos was, maar zes weken later veel ei'ger berimpeld dan voorheen en bovendien geschonden werd. De »N. Witisch. Crt" meldt Er moest een rente betaald worden. De vader had veel gescharreld om de duiten er voor bij elkaar te krijgen. Eu hij luid ze nu bij elkaar. De Zondagsche jas aangetrokken, de nieuwe pet op en dan er op af. Toen vader bij deu hypotheekhouder was, legde hij optafel een biljetje van I' 10 en 2 rijksdaalders. Zoo is 't in orde niet waar Wel neon man, dit is pas de helft der rente. De vader was geheel uit het veld geslagen. Ongelukkig was in den tijd toen hij school moest g 'in, de leerplichtwet nog niet aangenomen zoo doende had hij geen lezen geleei'd. Zeer begrijpelijk alzuo, dat moeder de vrouw hem I on wijs maken, dat hij met een biljet van f25 en 2 rijksdaalders van huis ging. Zeer begi'ijpelijk eveneens dat de man woedend en met gezwinden pas weer op huis afging om zijn vrouw rekenschap te viagen van zoo'n streek. De ontbrekende f 15 waren natuurlijk gevlogen; dat begreep hij al dadelijk. Thuis gekomen vond hij in de schuur zijn vrouw, quasi hangende aan een touw om den hals. Üe man, geheel ontsteld, roept in ontroering uil»Och mien laivert, beter 't geld weg, as doe, kom moar gauw hier!" Aldus geschiedde in den jare 1935 in een arbE&lers gezinwan de grens onzer woonplaats, waar iu Hooimaand een lieve vrouw haar man zulke sprekende bewijzen gaf van liefde en trouw. Sedert cenige dagen wordt Rome op schrik barende wijze door zwermen muskieten ge plaagd. Hun steken brengen bij zieken en kinderen bewustloosheid te weeg, bij gezonden ternpei aluurs-vei-hooging en hevige opge wondenheid. De geneesheeren kunnen dit verschijnsel niet verklaren. In de kathedraal te Milaan zijn de juweelen van bet Mariabeeld gestolen. Het waren een diadeem, een halssnoer en een armband in goud, met cdelsteenen versierd en ter waarde van meer dan 10,0 0 lire. Men vermoedt, dat de dieven zich s'avonds lieten insluiten en den volgende ochtend, zoodra de deuren werden geopend, do vlucht namen. Tegenwoordig kost een brief uit elke plaats iu Nooi'd-Amerika naar elke stad in Europa 1212 cent. liet Duitsehe postmuseum te Berlijn bezit oen brief, die omstreeks 1700 uil Philadelphia naar Hamburg is ge zonden en waarvoor f 11.34 moest worden betaald, hetgeen blijkt uit de poststempels Philidelphia, Londen, Calais, Brussel. 'sGra- venhage, Amsterdam on llumburg, waardoor tevens de weg wordt aangegeven, dien zulk een brief volgde. Ilaliaanschc cavalerie-olïicieron van de rij school te I'inerola bobben een buitengewoon kunststuk volbracht duor te paard den Mout Chaborton te bestijgen. Deze berg welke 3130 M. hoog is, ligt niet ver van de Fransche grens. De officieren moesten zich bij hun klimpartij zelfs eenigen tijd bewegen binnen, de linie der Fransche grensverstorkingen Acht jaar geleden was dezelfde bestijging te paard uitgevoerd door den graaf van Turijn. Het is echter voor het eerst, dat een der gelijk waagstuk «eskadronsgewijs" werd on dernomen, en dat zonder één ongeval. De tocht werd geleid door generaal Tommasi, directeur van de rijschool. Oogensehijulijk is bet voorschrift, dut voor winkelpersoneel behoorlijke gelegenheid tot zitten moet worden gegeven, zoo eenvoudig mogelijk. Toch w< rdt de desbetrelfende ver ordening van den Duilsclien Bondsraad, ivelke al 1 jaar oud is, nog zoo weinig alge meen nageb" lil, dat b.v. de politie te Mun ster haar don winkeliers nog oeris heeft in gescherpt en dat het Kaulmannische verblind Für weibliche Angeslelte" een beroep «loet op het publiek, speciaal op de leden van vrouwenverenigingen, om den winkeliers te doen blijken van baar verlangen, aan liet personee' gelegenheid tot zitten achter "Ie toonbank te geven. Toen in de Verenigde Staten var» Noord- Amerika een beweging op touw gezet is om een einde te maken aan liet lynchen, is de vraag gedaan, hoe n»en toch gekomen is aan de benaming lynchwet. Een Engelsch blal deelt nu daaromtrent mede, dui de eerste exetjfilie welke op die wijze plaats had, in 1520 werd voltrokken te Galway, in Ierland. Een zoon van den burgemeester Gier plaats had een moord begaan, Zijn vader deed hem gevangen nemen en "laar er overtui gende bewijzen voor zijn schuld waren, werd hij veroordeeld tot den strop. Vreezend, "lat hij zou ontsnappen, werd hij onmiddel lijk in zijn eigen deurpost opgeknoopt. De naam van dezen vader, een tweeden Brutus, was James Lvneh. Haarspelden, zooals wij die kennen, werden voor liet eerst in Engeland gemaakt in 1545. Vóór dien lijd werd het kapsel der dames bijeengehouden door fijne houten pennen. Een telefoon-abonné laat zich met zijn dokter verbinden en vraagt Mijn vrouw klaagt over pijn in de keel. Dokter. Dan heeft zij zeker koorts Aboriné. Wat moet ik er aan doen (Op dit oogenblik verwisselt de beambte aan net Oentraalbureau «le verbinding en de ongeduldige echtgenoot ontvangt het ant woord van een nmchinelubrikarit wiens rantl gevraagd is door den eigenaar van een stoommolen). De Fabrikant. Waarschijnlijk is zo van binnen eenige millimeters dik met ketelsteen beslagen. Laat ze gedurende den nacht afkoelen en klop zo 's morgens, eer ze weer verwarmd wordt, eens Hink met een hamer. En "lan moet ge baar met een Hinken straal water afspoelen. Tot zijn verwondering heeft de dokter zijn patiënt nooit meer terug gezien. Frankrijk is niet meer het eenige land in Europa, waar het aantal der geboorten af neemt.. Volgens "Ie Bisschop van Ripuii is het in Engeland niet beter gesteld, en hij houdt daartegen een filippica. Hij deelt eenige belangrijke feiten mede omtrent het afnemen der geboorten in eenige landen, en die zou daarna in de laatste 20 jaren in Skandinavië 4 pet., in Frankrijk 14 pet., in Groot-Brittanië 15 pel. in Engeland en Wales (zoudei Schot land en Ierland du^) 17 pet. en in Australië 30 pet. bedragen. In Londen stijgt het aantal huwelijken, terwijl liet aantal der geboorten steeds vermindert. Er wordt aangenomen, dat in Engeland elke week ongeveer 500 kinderen minde»* geboren worden dan vroeger, liet meest komt de kinderloosheid in Enge land voor onder de aanzienlijken of wolge- stelden. V. v. p. I). De twee verst van elkaar verwijderde punten op de wereld, waartusschen een telegram kan gezonden worden, zijn Britseh-Columbia en Nieuw-Zeelaiid. Zulk een telegram legt den volgenden weg alNoord-Amerika, New foundland, de Atlantische oceaan, Engeland,

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2