No. 5683 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. Binnenland. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden iranco per pest /'1.15. Advertentiën 16 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, olliciecle- en unteigeningsad vertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote lettei-s naar plaatsruimte. Hewijsnummcrs naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worder, de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Tclephoon 19. KENNISGEVING. L A N IMV K K R. De BURGEMEE8TER der Gemeente AMERS FOORT Gezien liet Mile lid van 10 der Landweer instructie I Brengt ter kennis van een ieiler, wieu zulks aangaat 1. de dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1397, zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landwi i rechter gaan MET over naar de Landweer de plaatsvervangers, de uuiniuurrenvissclaars, zij die behooren tot een der bereden korpsen ot' tot het Korps Torpodisten en zij die in liet genot zijn van ontheffing van den werkelijke» dienst 2. zij, die overgaan naar de Landweer, moeten zich vóór Ml Augustus a.s. IS l'EHSOON aan melden bij den Burgemeester hunner woonplaats en daarbij inleveren hun zakboekje met daarin geliechten verlofpas de verlofgangers evenwel, die buitenslands verblijf houden, behoeven zich niet IS PERSOON aan te melden, doch zullen hun zakboekje met daarin gehechte» verlofpas bij aaiigctcekeiiileii l> Hef (met duidelijke vermel ding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk; 3. zij, die op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweer, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven Vestigt niet nadruk de aandacht op de. na volgende bepalingen der Ia ud weer wet ARTIKEL 2-1. De verlofganger van de Land weer meldt zich binnen dertig dagen na den dug van zijn overgang naar de Landweer of na dien, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, tenein de deze «loi» verlofpas, hem bij de Landweer of laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, oi' die zich bij zijn vertrek met verlof buiten bet Rijk begeeft, kan. ter vervulling van de verplichting in hel vorig lid omschreven, binnen den daarin ver melden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter afteekeniag toezenden aan den Burge meester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hom door dien Burgemeester bij aangeteekenden brief teruggezonden. ARTIKEL 25. De verlofganger van de Land weer die zicli in ecne andere gemeente gaat ves tigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemees ter zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waar in hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. ARTIKEL 27. De verlofganger van de Land- 33). „Hij is geen lammert, zei Dulcie, ben je wel, Dick Waarom ga jc niet weg, Tipping. Trek het je niet aan, Dick, ga maar door en doe nel of hij er niet bij is. liet kan mij niet schelen wat liij ver telt Het. was een heel laslig geval voor dcu heer Bul- titilde, waut hij wilde Tipping niet beleedigen. „Een ander keertje dan maar, nu niet," zei hij zenuwachtig. „O, ben je bang om verder te vertellen als ik er hij ben, zei Tipping, geprikkeld door Dulcie's min achting. Je bent een lafaard en dat weet je ook wel, je geelt voor, zooveel van Dulcie te houden, maar voor haar vechten durf je niet eens." „Vechten, zei de heer Bultitude, waarvoor? „Wel natuurlijk voor haar; als jc uiet. vechten wilt, dan liou je ook niet van haar; maar ik wil dan toch eens zien, wie van ons tweeën de sterkste „Nee, dut hoeft niet, snikte Dulcie, zich aan Paul vastklemmend dat weet ik wel. Je hoeft niet te vechten Diek, heusch niet." „Ik zou er ook geen plan op hebben, zei de heer Bultitude vastberaden. Geen baar op mijn hoofd dal er over denkt." Hjj stouTl van de bauk op en wou juist wegloopeu, toen Tipping plotseling de jas uit- troic en aanstalten maakte om te vechten. intiisseheu waren de jongens op de speelplaats gekomen en zagen belangstellend toe wat er gaande was. Veten van hen hadden gaarne gevochten tot weer mag zicli zonder toestemming van Onzen Minister van Oorlog niet langer dan gedurende éen jaar buitenslands begeven. Aan den verlofganger van de Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of oplei ding tot landbouw, handel of nijverheid, in ge wone tijden niet geweigerd. Bij «le toestemming kan de verlofganger wor den vrijgesteld van de verplichting tot deeneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bijwonen van het bij artikel 29 voorgeschreven onderzoek en tot liet komen in werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Aan de toestemming kunnen overigens zoo danige voorwaarden worden verbonden, als in het belang van den dienst noodig worden ge oordeeld. ARTIKEL 2S. De verlofganger van de Land weer, die artikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedu rende ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door Onze Minister van Oorlog, die tevens het korps van liet leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Zij, die familiebetrekkingen hebben, (lie in liet bnltenlund verblijf houden en in de termen Tnllcn van overgang naar (lc Landweer, worden uitge- uoodigd belanghebbend a te herinneren aan de bepaling van urtikel 24 bovengenoemd. Amersfoort, 21 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, WUI.JTTERS. VACANT IE-W E EK Op liet volgende verzoek, gedaan dooi den bekenden medewerker van het Handels blad, den heer Jac. P. Thijssen, vestigen we gaarne de aandacht. We weten, dat er onder de Amersfoortsehe jeugd velen zijn, die liefde en belangstelling koesteren voo.' planten en bloemen, en die et- dus gaarne een steentje willen toe bij dragen tot bet prijzenswaardige doel, dat de Nederlandschc! Natuurhistorische Vereeniging zich stelt. We luien ien beer Thijssen alzoo aan bet woord. Nog een paar dagen en de vroolijke uit tocht begint. We verspreiden ons over het beole land, de meesten vestigen zich aan 'l strand ol' in bosch en heide, enkelen worden de eenzijdige zandbevoorrechting moede en dwalen langs Hollands waterlanen, langs do Friesclte meren en voor een wijle ook door de veelal gemeden en toch zoo interes sante kleistreken. Het land en de rust vervangen de stad en het gewoel en we vei-i'risscheu onzen geest ze niet meer konden, alleen om iu de gratie hij Dulcie te komen en ze benijdden allemaal Dick, die de éenige was, die door het kleiue prinsesje niet afgesnauwd werd. Maar Paul was nu voor deze gunst bepaald blind. Tipping schreeuwde tegeu hem, dat hij bang was eu een groote laf aard „Vooruit! zei Paul, ga toch weg, wat wil je toch?" „Weggaan? Wie zegt me, dat ik weg moet gaan? Vlieg zelf op! En loop heen!" „Zeker", zei Paul, al te gelukkig dat hij daaraan gehoor kou geven. .Maar hij werd verhinderd door een kring van opgewonden toeschouwers. „Laat het er niet bij zitten, Dick!" riepen ze, hun antiphio vergetend. „Geef hem er fliuk op. Net als laatst. Ik zal je wol helpen. Toe maar!" „Sla mekaar niet in het gezicht," smeekte Dulcie die boven op een bank was gaan staan oiu den kring te overzien, Want om dc waarheid te zeggen, ze vond het heel gewichtig, dat dit nu allemaal om haar gebeurde. Me verwachtte dus van den heer Bultitude, dat hij zou vechten met dien groote jongen en dat al leen omdat hij jaloersch was. Maar Paul bader niet den minsten lust iu om zich te laten mishandelen terwille van een meisje nog jongen dan zijn eigen dochter. Dulcio's bede maakte Tipping nog woedender, die dacht dat het hem alleen gold. „Je moest blij zijn, datje voorhapr kou opkomen bromde hij tussehen de tanden. Ais je 't niet doet. zal ik je!" Paul dacht dat het 't best wa3, Tipping de zaak op te helderen. „Wou je me slaan, vroeg hij beleefd, om (lat kleine meisje daar?" „Dat zal je wel zien. Houd je mond eu kom op." Wat Dulcie aangaat, ze had Paul sprakeloos aan gehoord, maar nu hij haar zoo in het publiek be et» ons lichaam door de directe aanraking met de aarde, met de natuur. Het kan niet andere, of bet leven van planten en dieren vraagt oi.xe belangstelling evengoed a!s bet bedrijf van landbouw, veeteelt en eindeloos zijn de gesprekken, waarin de stedeling of zijn vrouw voorlichting zoekt bij den land bewoner, herder, wegwerker, daggelder, bosch wachter of hoe al die gratis-onderwij zers meer heeten. Wat valt er veel van ben te leeren en wat moet je met die lui oppassen. Maal laat. u dooi' de vrees voor misvatting of misleiding niet weerhouden, we kunnen later onze uitkomsten met elkaar vergelijken en licht schuilen er onder 'tgeen wij opdoen dingen van veel belang voor de wetenschap. Ge kunt een goed werk doen met overal te vragen naar plantennamen en wat daarmee iu verband staat. De Nederlandsche Natuur historische Vereeniging heeft een commissie benoemd, om een onderzoek in te stellen naar dc Nederlandsche volksnamen van planten, teneinde eenheid te brengen in de nomenclatuur van onze Flora's. In die com missie hebben dan ook al onze inlandscho flora-sch rij vers en atlas-samenstellers zitting benevens een paar veelzijdige plant-en taal kenners en een einiment taalgeleerde, die tevens een onverschrokken tcrp-opdelver is. De uitgave van een voorloopige lijst van namen heelt bonderden in den lande de ge legenheid geschonken hun bevindingen gemak kelijk ter kennisse van de commissie te brengen en zooals het met alle goede dingen gaat, do oogst heeft ons belust gemaakt op meer en daarom waag ik het de vrijwillige medewerking in te roepen van vacantie- hoemelaars, die er plezier in hebben, het landvolk en de kinderen te ondervragen naai de namen van planten. Ge zult zeggen wat steekt er in zoo'n naam Maar dat valt geweldig mee. Het aardigst zijn wel de namen, waarvan jc niets begrijpt eu die je imponeeren door hun air van philologische eerwaardigheid. Hoe vindt ge bijvoorbeeld »Knavel'', den naam voor het diiizendgraan (herniaria) en «Keruolfel'' voor anjelier (Diauthus Cartluisianorum) ol' «bekelboom" voor jeneverbes? Dat brand netels ook «zengel" genoemd werden, is licht te begrijpen, maar ik wed toch dat de meesten uwer dien aardigen naam nooit geboord hadden. Hoe schilderachtig zijn die namen soms tnuui heet övogeltjesliave", voorjaarevroege- ling is - inagennaiiiiclje" en de mooie koe koeksbloem uit liet moeras niet zijn gei-a- „Xecn, ik bedank ervoor, geslagen le worden. Ik ben geen hout. Als ik je goed begrijp, wil je met ine vechten, omdat je denkt, dat ik je liefde voor dat meisje wil tegengaan?" „Precies, dus ik zou maar geen woorden verspillen eu opkomen. Maar daar bedauk ik voor. 't Is alles een misver stand. Ik twijfel,, er niet aan of 't iseeu heel aardig meisje maar ik verzeker je, dat ik je geeu oogenblik iu den weg wil staan. Ik geef niets om haar, heusch niet. Ik doe haar je graag over. Neem baar, beste vrind, mijn zegen boor! Is 't zoo gaed?" Hij zag tevreden en verlicht in 't rond, maar, zijn woor den hadden nie; die uitwerking, welke bij ge hoopt had. Tipping vooral keek verbaasd en bleef besluiteloos; uit de jongens ging een afkeurend ge mompel op eu zelfs Jollaud beweerde, dat bet een gomeene manier vau doen was. leudigde, werd het haar toch te machtig. Ze gal'oen gil, sprong van de bank eu liep hard weg om ergens iu een hoekje haar verdriet uit te builen. Zelfs Paul, al dacht bij ook goed gehandeld to hebben, voelde zich beschaamd toeu bij de uitwerking van ziju woorden zag, maar nu was bot te laat. „Zoo kom je er niet af, zei Tipping, nog meer aangespoord door Dulcie's verdrietig gezichtje; nou heb jc haar weer aan het schreien gemaakt en je zult er voor boeten. Kom nu op als een man. of wil je een pak slaag oploopen „Loop toch rond, jij vechtersbaas, zei l'aul, als je ruzie zoekt, neem dan eeu van je schoolkameraden. Ik wil er niets mee te doen hebben." Maar dit maakte Tipping woedend eu hij gaf den heer Bultitude etu stevigeu duw. Al had de heer Bultitude ook een groeten afkeer van vechten, nu achtte bij 't toch nooazukozijk. zich tegen Tipping te verdedigen en vóór de laatste het beletten kon, gaf hij hear een fermen stomp in de maag. Het resultaat van die behandeling overtrof zijn feltle kroonbkadjes neet «teerkwasten" uf sarmoedsbloetn, wat weer herinnert aan ilen Engelschen naam «Ragged Robin". De bekende waterplant, die wij met een venliet- scbing van haar wet'-nschappelijken naam (Ceralophyllum) «hooi-nbloern" noemen, heet bij liet volk baarzekruid en in uw verbeel ding ziet ge meteen de roodvinnige vischjes schieten door het olijfgroene nat tussehen de spichtige blaren. Dit plomp heet «karn- bloem'', omdat de kinderen met zijn vruchten karntonnetje spelen. Waarom de Iris »jui- ferskop" ol' «doodkisten" moet heeten begrijp ik niet, maar «pestem" voor l.et lastige kweekgras is al een zeer drastische en geluk kige benaming. Al de hierboven genoemde namen zijn nieuw, ik zon er nog een menigte bij kunnen noemen mumrnelkens en eerokertjes, heelal en speculatieljes, maar ik hoop dat ge er nog vele bij vindt en dan maakt onze taal geleerde er een 'lik boëk over. Van de voorloopige lijst heb ik nog enkele exempla ren beschikbaar, die ik aan bona lide amateur piiyio-piiilologe.il gaarne toezend. In liet begin van November zal er oen vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van alspiraiit-npzicliter der telegraphic, waarvo-.r 5 plaatsen worden opengesteld. Men zie bijzonderheden in do Stel. (No. 173). Binnen korten tijd zal door de directie der maatschappij «Zeebad Scheveningon", te Schovenitig 'ii, oen groote nationale biljartwed strijd worden uitgeschreven, groot cadre 35 r. M., en wel uitsluitend voor amateurs en tegen hooge prijzen. De wedstrijden zullen vermoedelijk plaats vinden in de theaterzaal van het Kurhans te Seiievingen. De hoofden van de verschillende departe menten van algemeen bestuur hebben de eindbedragen der begrooting van hun depar tementen, voor 1000, aan den minister van Financiën opgeven, tol hut ontwerpei» van de zg. milliocnenspeei h, Algemeen wordt in regeeringskringen ver wacht, dal de nieuwe regt e ing de ontworpen begrooïingen niet zal overnemen, doch dat crediet wet teil voor ecu ecu half jaar zullen worden opgemaakt, waarbij de begrootingen van 11)05 als maatstaf zullen dienen. In de eerste maanden van'liet volgend j iar zouden stuniste venvac'UHi^enTipping kromp iu elkaar van de pijn en irók al, terwijl l'aul triomfanlrlijk op zijn plaats hluef, Hij huil hun dan toch eens geloond, dat hij niet met zich Sollen. Nu zouden ze lieiu wel met rust laten. Maar weer ging er gemompel en geschreeuw op. 't Is schande! Ia de maag tc stompen! Schooiert lafaard 'e Scheen, dat hij duz weer gezondigd had. Vreemd dacht hij; toen ik niet vocht, noemden zo mij een Hauwen, en nu ik T wel doe, is het weer niet gotd. Ik zal me er maar uiet van aantrekken. Maar daar kwam Tipping aannog heel bleek eu leunende op Piddiecoinp's schouder. Ilij ivcrd met algemeeue deelneming ontvangen. Ik dank jullie zei met moeite. Natuurlijk kan is na zoo'n gemeeueu streek niet mei hem vechten, maar jullie willen hem zeker wel laten zien, dat hij er zoo gemakkelijk niet afkomt?" Er ging een geroep i>p van „Nee, nee. uij zal er voor lusten We zullen eens /.ion of bij ons ooit weer zooiets durft leveren Paul hoorde angstig toe. Wat zou dm zenuweer gaan uithalen Maar hij hoefde niet lang op ant woord te wachten. Ik bon er voor, dat bij door ito bons moet gaan, stelde Biddlceoinb voor. Grim zal wel uiet komen en ons snappen, Ik zag Item een uur geledon uit gaan." Hot idee werd warm toegejuicht. l'aul was een Hauw vermoeden, dat hij hierover uiet bepaald verheugd behoefde te zijn, voorat toen hij zag, dat alle jongens eeu barden knoop aan 't eind van bun zakdoek maakten. Hij tnahue te vergeefs excuses le maken, telkens opuicuw zeggend dat hij bel i iet zoo kwaad bedoeld eu het alleen uit zelfverdediging gedaan bad. Maar de jongens waren niet in een stemming om vergillenis to schenken. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1