Stadsnieuws. Gemengd nieuws. dan do werkelijke begroetingen voor 1906 aan do Staten-Generaal worden voorgelegd. Naar wij vernemen heeft de directeur ge neraal «Ie volgende bepalingen uitgevaardigd: Voor toelating tot do examens ter verkrij ging van de radicalen voor den post- en tele graafdienst, is het dusverre gevorderde aan vullingsexamen niet lan, er verplichtend. Om echter als ambtenaar met beide radi calen op voet van gelijkheid voor beide dien sten te kunnen mededingen naar directies, blijft bet voldoen aan bet aanvullingsexamen als voorwaarde behouden. B. en W. vau 's-Gravenhage hebben den Gemeenteraad machtiging gevraagd om aan R. 11. Haagen te Amsterdam tot wederop zegging vergunning te verleenen om met automobielen te doen stationneoren op nader aan te wijzen standplaatsen tegen een jaar- lijkschc vergoeding van f75 per automobiel. De «schrik der straten" neemt dus nog grooter uitgebreiding aan! Freule Anna do Savornin Lobman schrijft het volgende in de H. L. Voor eenige weken riep een ingezetene uit een werkman, mijn hulp in, daar hij gedurende drie maanden onschuldig in hech tenis was geweest en geen schadevergoeding kan verkrijgen, omdat de wet dit niet toelaat. Hy verwees mij voor inlichtingen naar den predikant uit zijn woonplaats, en van deze vernam ik de volgende bijzonderhedenDe bedoelde persoon, een zeer oppassend werk man, woonde vroeger te Amsterdam en werd daar in preventieve hechtenis gezet wegens In t stelen van een handkar. Zijn besliste nul kenning baatte niet. Drie maanden lang moest hij wachten in de gevangenis, voor hem op zekeren dag de mededeeling gewerd dat hij nu wel weer kon heengaan omdat menden waren schuldige had ontdekt. In dien tusschentyd had zijn vrouw ten behoeve van haar en haar kleine kindje alles, zegge alles tot het bed onder baar lijf, moeten verkoopen omdat haar kostwinner in de gevangenis zatonschuldig. Zich als werkvrouw aanmelden baatte haar niet. Haar man «zut" immers. En wie vertrouwt de vrouw van een «misdadiger" in zijn huis? Toen nu die man, buiten eigen toedoen, door een dwaling der justitie, drie maanden lang van zijn vrijheid en van zijn eer be roofd, eindelijk onschuldig-bewezen, terug keerde in de maatschappij, was hij broode loos in letterlijken zin. Vergeefs klopte hij aan bij den minister van justitie om schade vergoeding. «De wet laat dat niet toe", werd hem geantwoord. Publieke liefdadigheid moest zich ten slotte ontfermen over dezen man, die geen schuld heeft aan de maat schappij, maar jegens wien de justitie zon digde door hem onschuldig te laten zitten, drie lange maan Jeu. Eere zij gebracht aan de inwoners van Z., waarheen de mail ver huisde, die dank zij het liefdevol een beroep op ben doen van bun predikant, het beklagenswaardig gezin met gaven en hulp overstroomden, het voorzagen van bed- degoed, kleederen, geld, en den willigen en fiinken werkman blijyenden arbeid in hun midden verschaften Reeds jaren geleden hebban de eischen der schooliiygiëne in bet algemeen en het nut van de aanstelling van schoolartsen in het bijzonder de aandacht van schoolautori- teiten en gemeenteraadsleden te Leiden ge trokken. Een klein jaar geleden stelde bet college van stadsgenecsheeren de z.iak ander maal aan de orde en in November 1904 be reikte het college van B. en W. een zeer belangrijk rapport van de doctoren, de heer en S tig ter en De Jong, die zich met een onderzoek op een drietal scholen voor on- en minver mogenden hadden belust. De stadïgericesheeren achten, met het resultaat van hun onderzoek voor oogen, een schoolarts op elke "1200 a 1500 kinderen noodig en daar B. en W. zich voorstellen hel toezicht te beperken tot de scholen van on- en minvermogenden, bijzondere zoowel als openbare, zou dit toezicht zich uitstrek ken over 6700 kinderen, zoodat er5genees- heeren zouden noodig zijn. De kosten die ieder jaar weder terugkeeren, zouden in dit geval nog al bezwaarlijk zijn voor de gemeente Daarom stellen B. en W. den raad voor, tot een beperkte regeling te besluiten, die ten slotte ook door de stadsgeneeslieeren niet geheel verwerpelijk wordt geacht. _B. en W. gevcii dus in overweging te besluiten, dut het toezicht op bovengenoemde scholen zich zal beperken tot de leerlingen, welke lijdende zjjri aan besmettelijke huid-, oog- en keelziekten en dat een onderzoek zal worden ongedragen aan één schoolarts, die een j.iarlijksche bezoldiging zal genieten van fttOl). Onmiddellijk bieden zij een verordening ter vassteiling aan, die deze materie in boven- voorstclden geest regelt. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag den 1en Augustus 1905 des tniddugs ten 1'/2 ure. 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw be noemde raadsleden. 2. Benoeming lid der Commissie tol wering van schoolverzuim. Voorgedragen worden no. 1 D. C. Schuur, no. 2 F. Watervis. 3. Benoeming tijdelijk buitengewoon leer- aar in het Engulsr.li aan de Iloogere Burger school. 4. Benoeming leeraar in Natuurkunde aan liet Gymnasium en de Hoogere Burger school. 5. Benoeming onderwijzer bij bot Lager Onderwijs. 6.Verzoek van mejuffrouw R. C. van Eijber- gen om eervol ontslag als onderwijzeres bij het Lager Onderwijs, met adviezen. 7. Verzoek van mejuffrouw J. C. van der Schroeff om privaatlessen te mogen geven in het gyinnastiek-lokual der Hoogere Bur gerschool, met adviezen. 8. Voorstel van Burgemeester .en Wet houders tot uitbetaling van vacaturegelden bij de Politie. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvaarding van een aan de gemeente gedane schenkiug. 10. Wijziging jaarwedden onderwijzend personeel bij het Lager onderwijs. 11. Indiening gemeente-rekening over 1904. De gekozen raadsleden, de lieeren J. W. Jorissen, A.J A.J Hamers, N Veis-1 levn, C. J. Plomp en J. C. Rolundus Hagedoorn hebben bunne benoeming aangenomen. In de plaats van den heer G. Koning, die voor zijne benoeming bedankte, is tot diaken bij de Gerot'. Kerk (Lange Gracht) gekozen de heer G. G. Veenendaul. Uitslag van het eindexamen H. B. S. 5-ja- rigen cursus, prov. Utrecht, gehouden te Amersfoort. Groep III. Geëxamineerd 19 candidaten, afgewezen 1 Het diploma werd toegekend aan J. P- Treub (Amersf.), H. Kindermann (A.), Geertje de Groot (A.), G. H. Fuhri Snetlilage (R. H. B. S. Utr.), H. C. F. L. Warnecke (G. H. B. S. Utr.), J. Pb. Korthals Altes) (A.), Charlotte M. Heijbroek (A.). G. J. B. Mulder (A.), F. J. Heijligers (A.), J. van Oven (A.), A. G. E. Snijders (G. U.), A. Schellekens (G. U.), J. Pli. Snuijf (G. U.), Angcliqu A. C. Koning (R. IJ.), A. A. de Ilaas (A.Y J. Ph. van Gocthem (A), Suze van Nulck (A.), Orselina H. Koning (R. L\). Dinsdag werd ten paleize het Loo door H. M. de Koningin beëedigd, de nieuwbe noemde Commissaris der Koningin in Utrecht, mr. F. D. graaf' Schimmelpenuiuck, waartoe de Directeur van liet Kabinet der Koningin eveneens ten paleize Het Loo aanwezig was. Onzen met Aug. aftredendei) Commis saris der Koningin A. baron Scliimmelpen- ninck van der Oije, werd door 43 burge meesters in deze provincie in de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten een buide gebracht. Een commissie, bestaande uit de heeren Calkoen, burgemeester van Werkhoven en Odijk, en jhr. Barchman Wuytiers, burge meester van Amersfoort, leidde den com missaris binnen, waarna de aanbiedi.'g plaats van het geschenk, bestaande uit een zeer fraaie, antieke staande klok en een album vermeldende de namen dor schenkers. De burgemeester van Utrecht, dr. B. Reiger, bracht in herinnering den steun en de welwillendheid, welke zoo menigeen van baron Schimmclpenninck mocht ont vanger. terwijl hij bovenal diens onpartijdige opvatting als commissaris roemde. Aanstaanden Zaterdag heelt de afseheids audiëntie van baron Schimmelpenninck als commissaris der Koningin op Paushuize plaats. Men wil weten, dat de hoofd-administratie van het le regiment huzaren wordt over geplaatst naai- Deventer en dat die van het op te richten 4e regiment huzaren met den staf van dat korps hier in garnizoen komt. De kapitein J. W. G. Peltzer van het 8e regiment infanterie, wordt op 1 Augustus a.s. overgeplaatst hij het instructiebataljon te Kampen. Als onder-afdeeling van het Kruisverbond is hier een R.-K. propaganpa-club van drank bestrijding opgericht. De beer C. J. v. d. Plank, directeur van de gasfabriek te Assen staat No. 1 op de voordracht voor directeur te Leeuwarden. Men deelt ons mede dat de winkelbedienden in verschillende vakken pogingen in het werk stellen orn ook hier, ui navolging van zoovele plaatsen, de negen-uurs-sluiting vun de winkels t< egepast te zien. Waar we bij dat bericht de toevoeging ontvingen, dat veie patroons niet alieen inge nomen zijn met dien maatregel, maar boven dien steun toezeiden om het doel le bereiken, daar golooven wij. dat er kans van slagen is. Wij voor ons zijn van meening, dat liet veel is, hoe men het publiek went. 'n Jaar of wat geleden zou men Zondags zijn versch brood niet graag gemist hebben, en thans, nu er op Zondag geen brood meer gebakken wordt, laten we ons liet oude even goed smaken. We willen niet zeggen op Zaterdagavond dien traditioneelen avond, waarop do huismoeders haar inkoopen doen of' laten doen, dan is langer open zijn der verschillende winkels bepaald noodig, maar op andere dagen is er dunkt ons vrij wat meer er vóór dan tegen te zeggen, dat bet personeel om negen uur zijn dagtaak als geëindigd kan beschouwen. De heer Bikkers, kapelmeester van bet stafmuziekkorps alhier, heeft ontslag ge nomen als directeur van liet harmonie-ge zelschap te Scherpenzeel, welke betrekking hij 13 jaar met de meeste toewijding heelt vervuld. lu «de Arend" had de prijsuitdeeling plaats aan hen, die dezen zomer geregeld de schiet oefeningen van Wilhelmiim", onderufdeeling Kon. Ne<l. Bond van üud-ünderoflieieren, hadden bijgewoond. Met een toepasselijk woord werden achter eenvolgens door den voorzitter do behaalde prijzen uitgereikt auu de beuren J. van der Sloot 249 punten, .1. A. Jansen 236 p., D. van Buuren 235 p.. J. van Ooi schot 222 p. Clemens 221 p., I'. Aehterbergh 219 p., J. A. Uding 2IG p., D. Soekkouw 2I5 p., R- Meijer 215, C. van Doorn 208 p., L. It. J- Serré 203 p., D. Ruys 198, R. J. vaiiEmeren- 100 p., Ji. W. J. Spruijt 187 p., ziji Ie eerste klas schutters, die op 300 M, hebben geschoten. In de tweede klasse, afstand 200 M., behaalde prijzen de heeren: W. van Aehterbergh Jr. 258 p., N. Janse 233 p., G. van Ede 227 p., J. Miction 222 p., J. de Bruijn 220 p., U.S. Valkenburg 213 p., II. A. (hissing 205 p. Door den secretaris werden de behaalde rozenprijzen, zeer fraaie kruisen, op de borst gehecht van de heeren D. van Buuren en W. van Aehterbergh. de eerste als over winnaar na hurdnekkigen kamp met den heer van der Sloot. Onder de schenkingen voor den a.s. schiet wedstrijd van den Nederlandschen schutterij- kader-Bond alhier te houden zijn nog te ver melden: Een groote medaille vau den heer Kolonei- Cornmandant van het 5e Reg. Infanterie W. A. de Meester en een groote Verg. Zilv. medaille vau den hoer Bake, Luit. Kolonel der tl. d. Schutterij te Utrechtvau de af- ileeling schutterij aldaar een kunstvoorwerp. Op initiatief van den heer Krapels, hoofd- correspondent alhier van de coöperatieve vereeniging «Voor allen der II. IJ. S. M." is besloten tot oprichting vau een zieken- en ondersteuningsfonds voor ambtenaren en be ambten, zoomede voor hun iiuisgenooten. De leden zijn vrij in -ie keuze van eetigeneesbeer en een apotheker eu wijl dit fonds een subsidie geniet kan de contributie laag gesteld worden. Eerlang zal een en ander bjj reglement, tot welker samenstelling een commissie is benoemd, nader vastgesteld worden. De Utrechtsche muziek vereenigins, directeur de beer IJ. Kuiper, zal op Woensdag, 2 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, een concert geven op het terras van Amieitia. Bij ongunstig weer zal het vervangen worden door een symphonie-conoert in de zaal. Gisterenavond gaf de muziek vereeniging der centrale werkplaatsen van de II. IJ. S. M. een concert op het stationsplein. Naar verluidt zal in het oude Kapelhuis na de restauratie een «oud-Hollaiidsche taveerne" gevestigd worden. Velen onzer stadsgenooten zal zeker-wel in- teresseeren, wat de correspondent van de Telegraaf schreef over Ede. Daaraan out- 1 oenen wij het volgende Zij, die het stille Vcluwsche dorpje Ede eenige jaren geleden bezochten, zuilen het Ede van thans, kruispunt van sp or- en tram wegen, ternauwernood herkennen. Deed tot voor korten tijd liet vrocmdelingenbezoek het dorp al meer en meer in bloei toenemen, thans door de a.s. vestiging van een garnizoen heeft er een gehecle metamorphose plaats. Naast hot oude Ede verrijst een geheel nienw dorp. Vlaék bij bet kruispunt der spoor- en tramwegen is men bezig een nieuw cen trum van bevolking te scheppen, waarby park-aanleg op den voorgrond treedt. Door den Gemeenteraad werd een afzonderlijke concessie gegeven voor bet aanleggen van een waterleiding. Kant en klaar staat er reeds het naar alle eischen des tijds inge richte l'ark-hótel. En overal is men bezig woningen voor officieren en minderen te bouwen. Doch op dit oogenblik kan in de komende behoefte nog op verre na niet voorzien worden. lederen morgen worden de werklieden uit de omliggende gemeenten per spoor en tram aai gevoerd om Ede van oudorwelscb Veluwscli dorpje te maken tot een moderne stad. Met No. 130 is de lieer II. M. van't Hul Lange Beekstraat aangesloten bij het plaat selijk telefoonnet. De opvoering van «Swawa's Sterven", ten bate der A msterdamsehe Vacantie-Kolonie, die Zondag 1.1. zou plaats gehad hebben op den Zwaluwenberg bij Hilversum, kon tenge volge van het slechte weer niet doorgaan en is uitgesteld tot Zondag 30 Juli. liet kasfouten duiveltje heeft 't ons lastig gemaakt, waar we in ons bericht betref fende dienstjubilé van oen ambtenaar bij de II. IJ. S. M. in ons vorig nummer diens naam vermelden als Wijk, terwijl deze moest zijn van Dijk. Raar, maar waar. Soms is men iets, omdat men niemand is, Soms is men niets, omdat men iemand is. In bet «Berliner Klinische Wochenschrift" heBt't prof. Dunbar, directeur van het hygië nisch instituut te Hamburg, een voordracht doen opnemen, welke hij een maand geleden over hooikoorts gehouden heeft. Hij komt daarin tot de slotsom, dat deze lastige kwaal inderdaad aan liet. stuifmeel van grasaehtige planten is te wijten. Van meer beteekenis nog is, dat het hem naar hij betoogde gelukt is een krachtig werkend middel tegen de kwaal te hebben gevonden. Hel heet «pollantin", en van 500 patiënten zouden 300 het reeds met afdoend gevolg hebben gebruikt, terwijl nog 143 er veel baat bij gevonden hebben. De geneeskundigen zullen hebben te beoordeolen, of hier inderdaad een lang gezocht middel is gevonden en of het bij hun patiënten kan worden toege past. In de Gids van Juli 1905 komt o.a. voor een gedicht, dat zeer goed tot opschrift zou kunnen hebben Een gestoofd vrouwenhoofd. «Och mijn kind, och mijn kind »in 't leed laat mij je wiegen. «Tk.heb geen vreugd meer in mijn hoofd, «maar 'k min je als 'k nooit je heb bemind, »laat in mijn liefdeleed je lioui'J «gestoofd, zich wiegen «Zoete schat, zoete schat «dobber op zilveren vloeden, «die zilt van leed, maar Licht van Min >je eindeloos omvangen, opdat «je drijve of verdritike in «mijn eeuw'ge gloeden." Mm is bezig aan hot cutnlogiseeren van de Nationale Bibliotheek van Frankrijk. Zoo juist kwam het 20e deel van den catalogus gereed met d« lel ter. B. Aangezien 230 doelen te wachten zijn, hoopt men tegen 1974 bet reuzenwerk volbracht te hebben, als wanneer de catalogus wel weer be denkelijk verouderd zal wezen. Toen voor eenigen tijd een troep zigeu ners in het Twentsche stadje Goor over nachtte, gaf de burgemeester dezer gemeente aan een 12-tal politiedienaren de opdracht om de vreemdelingen te bewaken. Om hen echter den geheelen nacht niet zonder eten ol drinken te laten, gaf de burgemeester aan een in de nabijheid wonenden kastelein last om de maréchaussees en agenten van eenige lafenis te voorzien. Dat hiervan druk gebruik is gemaakt kan blijken uit de rekening die door den kastelein Reiners bij den raad is ingediend 30 broodjes met ham A 50 ct. tl8. 1 kistje sigaren 12. 120 glazen bier f7.80, last 13, gaslicht M. Totaal f3120. Daarentegen heeft de burgemeester ook nog een kistje van 100 sigaren dien nacht cideau gegeven. De dienaren van Herman dad hebben dus getoond dat zij flinke magen bezitten. Blijkbaar hebben zy het wegens den «last" den kastelein nog lastiger ge maakt dun den Zigeuners. in een oud boekje vinden we het volgende «recept om wel te leven." Neem éen ons verstand, éen half ons voor zichtigheid, vijf en twintig ons oordeel, twee ons geduld, éen pond moed en een handvol weerstandsvermogen, meng dat goed dooreen, laat het dan tot rust komen in uw hoofd, vier en twintig uren lang, zet het daarna een oogenblik op het zachte vuur van uw warm hart, laat liet vervolgens weer afkoelen in een bail van melancholie, giet het in de flesch van uw ziel, sluit die dicht met de kurk van uw eerlijke ineening en laat het mengsel veertien dagen staan. Een recept, juist zoo klaar gemaakt, is liet beste voor bet levenmen kent niet éen geval, waarin het getaald heeft. Een Abyssinier wordt slechts driemaal in zijn leven goed gewasscheneenmaal bij zijn geboorte, eenmaal 's morgens op zijn trouwdag, en eenmaal bij zijn overlijden.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2