Zaterdag 29 Juli 1905. No. 5684. 54e Jaargang. Interessant willen zijn! Feuilleton. DICK BULTITUDE. Binnenland. FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per IJ maanden fi.— u-anco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieele- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. tiroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naai'buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incassecrkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. K E NNJSGliVINUEN- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS v»d AMERSFOORT, brengen ter algemeen# kennis, dat bij hun besluit vau heden ingevolge art. 8 der HINDERWET, aau E. BEEM wonende alhier, vergunning is ver leend tot de oprichting van eene paardeuslachterij in het perceel aan do Arbemschestraat «ijk A, No. 12 kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E, No, 1707, onder voorwaarden le. dal in de slachtplaats wortle aangebracht een waterdicht gemetselde put lot het opvangen van het bloed 2e. dat de afval der geslachte dieren onmiddellijk na de slachting worde vervoerd, ter voorkoming van stank en overlast aan de omwonenden 3e. dat hot bloedwater uit de slachterij langs een overdekte leiding worde afgevoerd Amersfoort, den 27 Juli 190.5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS De fil. Secretaris, VAN REIGERSBERG VE3LÜIJ3. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 4L der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezeteneu dal de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, deu 1 Augustus aanstaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, den 27 Z ili 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Onttrekking aan den openbaren dienst. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter alpemeene kennis dat het voornemen bestaat om eene oppervlakte van 1060 M3 uitmaken de het zuidelijke gedeelte van deu Hof van 5 tot en met 10 Augustus a.s. aan den openbaren dienst te onttrekken. Bezwaren kunnen worden ingediend vóór Dinsdag 1 Augustus des middags 12 ure. Amersfoort, '.'8 Juli 1905. De Burgemeester en Wethouders vau Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. O. STEKFERT KliOKSE. „En eeuwig en altijd zal blijven, Wat goed is, en schoon is eti WAAR I" Indien eens een bewoner van een andere planeet een bezoek aun onze aarde kwam brengen, dan zou hij gewis om een figuur lijke uitdrukking aan de aardsche stervelingen ontleend, te gebruiken zijn ooren niet gelooven en zijn handen van verbazing in elkaar slaan, zoo iemand, die hem rondleidde hem bet volgende mededeelde Op deze aarde, de derde in do rjj dei- planeten van ons gemeenschappelijk zonne stelsel, komt liet verschijnsel zeer veelvuldig voor, niet alleen, dat de raenschen bluffen en pochen, maar dat zy met een groote drukte en een air van groote gewichtigheid er. voornaamheid bluffen en pochen op ver keerde dingen, die ze gedaan hebben ol, wat nog zotter is, die zo beweren gedaan le hebben. Zou de bewoner van dat «bevriende hemel lichaam" niet aan zijn gids vragen»maar is men bij u op aarde dan waanzinnig, dat men zich beroemt op iels slechts, dat men pocht op hetgeen men verkeerds gedaan heeft Wij, aardbewoners, zijn door voortdurend in dezen onzuiveren toestand te verkeeren er zoo aangewend, dat wij haast het abnor male, liet onzinnige ervan niet opmerken. Daarom is het noodig, dat wij er dikwijls op gewezen wordenwij mochten gevaar loopen er eens mede verzoend te geraken. Roemen, dat men iels kwaadsgedaan heeft of zich verbeeldt het gedaan te hebben, be gint al in den kinderlijken leeftijd en het zijn niet alleen de gelijkgezinde kameraadjes, liet zijn vaak zelfs dwaze ouders, die deze hebbelijkheid hij hun kiudoren aanmoedigen door de heldendaden van Jantje of Fritsje uit te bazuinen cn met een schijnbare af keuring waardoor Jantje en Fritsje zich niet laten beetnemen aan oom en tante te vertellen, wat hun telgen al hebben dur ven uitvoeren. Roemen op leelijke dingen, die men gedaan heeit, of op onbehoorlijke gezegden, die men zijn meerderen heeft toe gevoegd (al heeft men ze misschien maar heel zachtjes, ja onhoorbaar gezegd), dat ontmoet men immers zoo vaak hij onze rijpere jeugd, in de Slurm-und-Drang-period^ Want zoo er iets is, waaraan zeer velen een hekel hebben, het is wel om voor saai en droog, voor zoel en braaf, misschien voor vroom te worden aangezien. Zelfs de ouderen, zelfs zij, wien de school des levens toch wijsheid, bedachtzaam heid en gematigheid moest hebben geleerd, kunnen vaak deze .hebbelijkheid niet afleg gen. Zy verbeelden zich, dat ze aardig ge vonden zullen worden, als ze in gezelschap op hun heldendaden bluffen, daden welke, nu 1 ja, geen schanddaden of misdryven zijn I welke hen outeeren, maar die toch beter I ongedaan waren gebleven, die niet goed zijn, waarover ze zich— wel beschot wd veeleer schamen moesten. O, die zucht otn toch vooral aardig gevon- I den te worden 1 Er zijn mensehen, die byv. zoo smukelyk weten te vertellen van grofheden, die ze heb ben gedebiteerd, hoe ze oude mensehen voor den gek hebben gehouden, zonder dat dezen liet bemerkten ze verlioogvaardigen zich op die dingen, alsof het heldendaden wardn! Er zijn jongelui, die er zich iu verkneukelen voor een redelijken lichtmis aangezien te worden, of verdacht te worden huns vaders geld aardig op te maken, omdat zij het zoo »echt" vinden in die rol op te treden, omdat ze wanen, dat die hun zoo mooi staat. En werkelijk, er zijn nog altijd lui te vin den, al voelen en tasten zij hot treurige, dat er iu al ze verhalen ligt, die er om lachen, die er hun bijval aan scheuken, die, zelfs al zijn ze overtuigd, dit ze geheel of ten deele verdicht zijn, toch doen, alsof zij dat niet vermoedenBehoort dat misschien tot de bon ton f Och! als zij eens wisten hoe belachelijk zy zich bjj ernstige lieden maken! Kwaad is kwaad, al wordt het nog zoo aanlig en nog zoo interessant voorgesteld en menigeen is zoo graag interessant, men poseert zoo gratig als held, men trekt zoo gaarne de aandacht. Welnu, laten we onze kinderen, allen op wie wij invloed kunnen uitoefenen steeds ernstig voorhouden Wy gunnen u zoo graag dat onschuldige genoegen om interessant te zijn, om de aan dacht te trekken, mits hetzij door uw flink correct gedrag, door uw degelijk en waardig optreden, door uw goede daden en ook door uw bescheidenheid. Maar dan moeten ivjj zeiven, die de taak van mentor op ons nemen, hen ten voorbeeld kunnen strekken Suzk Fkederiks Van Ci.ekff. 34). Ze vormden Hvee langen ryen in liet middea van de speelplaats en Paul dacht er juist over na wat die manoeuvre nu weer beteekende, 'toen iemand hem bjj de hand pakte en hem met een Hinken duw midden door de rjj heenstuurde. Onder een dracht slagen, die hem op alle declen van zijn lichaam raakten, bereikte hij het einde. Maar Tipping was nog niet tevreden en liet het overdoen en dat ging zoo een beelen tijd voort, zelfs nadat het eerste pleizier er af was. Eu de heer Bultitude werd pas verlost, toe.i de etensbel luidde. Dat zjjn trek niet heel groot was, valt licht te be grijpen. „Als ik nog lang hier blijf, zal ik wel gauw.dood- gaan, kreunde hijdie jonge schelmeu zullen me nog verwonden. Ik beu een arme ongelukkige ouwe mau en ik wou dut ik maar dood wast" Het was Zaterdagmiddag, dus een halve vacan- tiedag, maar de heer Bultitude werd behoed voor zoo'n tweede voetbaloefeninghet hagelde eu regende en daarom moesten de jongens, die, niet geheel tegen Het «Tijdschrift voor armenzorg en Kin derbescherming bevut de volgende mede- deeling: »Iit ons nummer 190 (4 Maart 1904) stel den wij, op eert tot ons gekomen verzoek, de volgende Vraag": «Hoe besteedt men tot het meest algemeens nut op (Hun thro- piscli gebied een aanzienlijk kapitaal?" In de volgende nummers van ons blad plaatsten wij de antwoorden en leverde een der leden onzer redactie een «eindbeschouwing", Io ons nummer 194 konden wy modedeeleo 'lat liet zoogoed als zek"t- was, dat binnen kotten tijd tot stand zou komen een Nederlandsche fundatie, bijna geheel ingericht naar het schema, dut in die «eindbeschouwing" werd gegeven. Wij kunnen thans mededeelen dat te Am sterdam gevestigd is de Fundatie «van den Santlieuvei Sobbe", die ten doel heeft het verleenen van geldelyken steun tot oprichting, uitbreiding ol' instandhouding van vereeni- gingen, welker doel is vau meuschliovenden of weldadigen aard. Hiervan zyn niet uitge sloten zulke veveenigingen, welke opgericht zyn voor een tijdelijk doel: als voorziening in builengewonm rampspoed of in nooden van voorbijgaanden aard. [Iet curatorium der Fundatie bestaat uit den eere-voorzitter, den heer C. L. Sobbe. en de leden: dr. II. J. de Dompierre de Cliau- l'epié, A..I. da Costa, jhr. rnr. Th. vau Doorn, mr. L Eikendal, A.G. Last en L. van Wijk. De zetel dor Fundatie is Overtoom '253 te Amsterdam. liet Tijdschrift voor Armenzorg en Kin derbescherming zal optreden als orgaan der Fundatie." In «Architectural is opgenomen een ar tikel over deursloten. De gebruikelijke moderne deursloten heb- hon, zegt schr. vele fouten en zyn zonder sleutel te openen, indien zij niet - na het dichttrekken der deur op het zoogenaamde nachtslot gedaan zyn. Men zou daarom vóór alles moeten eisohen, dat de deur door het dichttrekken op het nachtslot gedaan wordt. Vervolgens dient het slot zoo geconstru eerd te z(jn dat hot niet door middel van loopers open te steken is. Daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat de insnydingen van den sleutel inderdaad correspondeeren met het werk van hut slof, terwyl het bovendien noodzakelijk is, dat de sleutel van scheeve infreesingen voorzien wordl, om namaken te voorkomen. By de in deu handel voorkomende sloten schynen de sleutels dikwyls tamelijk gecompliceerd gevormd, terwyl het werk in het slot zeer envoudig is, en niet correspondeert met de sleutels, zoodat een looper den sleutel ver vangen kau. Het is uvenwol niet voldoende, dat men een goed slot uanhrengt, ook do bevestiging moot voldoende zyn. Du ze laat dikwijls zoor Voel te wouschon. In den regel wordt het slot mot vier hout- schroeven op de deur bevestigd; het is dan zeer gomakkolyk mogelyk do deur te te forceeren of men kan ;met behulp van een centerboor de schrod'hevestiging in eonige minuten afhoren. Opdat het slot goed bevestigd kan worden, behoort het te bestaan uit drie in plaats van uit twee hoofdstanddeelen, zooals gewoonlijk hot geval is. Deze hootdbcstunddeelon zijn het eigenlijke slot, een schotelhuuder iu het kozijn en een van ter zijde in de deur in te laten inbraak werende schildplaat, waarachter het slot, door het hout heen, bevestigd wordt. De bevestiging van den schotelhouder zoo wel als die van de schildplaat moet zeer solide zijn, zoodat de deur niet met een gewoon breekijzer te forceeren is. Hot is zeer zeker aan te hevelen, dat door de architecten meer opmerkzaamheid tien de qualiteit en bevestiging der voordeursloten ge schonken wordt. Bij den tegenwoordigen stand der techniek kan men zeer goml sloten vervaardigen, welke aan alle eischon voldoen, mits nok slechts gelet wordt op bovenbeschreven combinatie met een schild, zooder hetwelk het beste slot in zijn geheel door deu'inbreker onschadelijk ge maakt zou kunnen worden. hun «in, thuis blijven. De jongens zaten op hun plaats in liet schoollo kaal en amuseerden zich op zeer verschillende wijze sommigen lazen,andoren deden spellutjes weer anderen deden niets. Paul zat stilletjes in een hoek en deed alsof hjj eeu auder bloedig verhaal van wilde dieren las, maar zijn gedachte waren ver weg. Als bij zoo roudkoek in die warme gesloten kamer met al die onsympa thieke, kakelende jongens, met die gordijnlnozo ven ster eu daar buiten die zwarte kale takken, trachtte hij zich wijs te maken, dat dit alles eeu bange droom was, die even mysterieus weer verdwijnen zou als hij over hem gekomen was. Tegen het eind van den middag kwam de direc teur biunen on nam zijn plaats in aan de schrijf tafel, waar hij begon le werken aan een of ander opstel. Toen hij klaar was, tevreden over zijn arbeid, merkte hij op, dat het Zaterdag was en het uur voor theetijd gebruikt moest worden om naar huis te schrijven. Boeken, schaakborden cu doniineespelletjes wer den opgeborgen; men kreeg een nieuwe pon en een vel papier waarop stond „Gricbton .House School." Paul, die ook in 't bezit kwam van een vellulje vo elde zich zooongevccralsoeu verongelukte matroos d ie op een verlaten eiland eeu mooie vlag vindt. Hjj kreeg weer nieuwe hoop, vergat al zyu pjjn en, verdriet en was blij «e» heel uur voor zich te hebben. Ja, want hjj moest verschillende brieven schrijven": Eu aan Dick om hem te siueekeu de eeu o( aude- ren maatregel te nemeu om hom uit zijn ellen dige omstandigheden te bevrijden e«n aan zijn chef- de-bureau om hem lot voorzichtigheid aan te mo in den omgang mot dozen bedrieger; brieveu aau 1 Bangle en Fishwick om hen at te schrijven, on teu laatste (dit was een uitbarsting, die hü zichzelf niet ontzeggen kon) een ernstig en indrukwekkend bo- roep <>p de gewone mennpbeljjkhcid, zoo niet op de kinderlijke gevoelens vau zijn pliektvergolen zoon. Ziju vingers braudden om te beginnen. Woorden van vorniiiwaardigde welsprekendheid kwamen bij groote hoeveelheden ia zyn hoofd op hij zou schrijven, dat zelfs de meest prozaïsche, do moest droog-logisehe menseben er door overtuigd zouden worden. Do pathos eu waardigheid van zyn zinnen zou zelfs Dick's hart van ijs doen dooien. „Begin nog niet te sehrijvon, jongelui, zei Grim- sloiie, ik heb jelui eerst wat te zeggeu. In vele gevallen vind ik het verstandig om iederen jongen op hot papier le laten zetten, wat zyn gevoelens hem ingeven. Ik heb geen lust 0111 als censor op to treden over deu stijl en inhoud van jelui brieven, maar in deu lautHlen Ijjd zijn er zouvuel klachten van vaders in gekomen, dal ik me acht. hierin verandering te brengen. Jou vader in het nijzonder,Bultitude,voeg de hij er aan toe, terwyl hij zich naar den ougeluk- kigen Paul wendde, heeft zich ernstig beklaagd over de slordige wyze van uitdrukken en het schrift vau je brievenhy zei, heel terecht, dat bot een stal jongen schande zou aandoen, eu tenzij er verbetering iu kwam, verzocht hij er in hot vervolg niet meer mee te worden lastig gevallen." Het was geonzius hoi onaangenaamste van des hoeren Bultitude's beproovlugou, dat zijn eigen ver geten woorden on daden ouvorwaohis opdoken op kritieke oogcnblikken. Zoo ook herinnerde bij zich thans, dat hjj oeus op eeu keer buitengewoon slecht geluimd zijtido,oen klacht naar don schoolmeester had gozonden over eon slecht gespelde» brief van Dick, coo verzoek behol- zuud omzakgeld, om vuurwerk to koopon.Hjj wachtte nu iu spanning op Grimslouo's volgomlo woorden- misschien zon hy do brieven wouschon te lozen vóór zij verzonden worden, iu dat geval zou het lot hem mot ongunstig zijn, want het zou een gemakkelijker on minder gevaarlijke weg zijn om Grimetono op do hoogte te stallen van de leiten. Miurziju klachten werden met een veel doeltref fender remedie vereerd, «ant Griiustouo was natuur lijk geplaneerd over do ulllaiiug, dut zijn leerlingen schreven als sialjougcns. Maar, ging hy voort, ik weusch dat jelui un lets van lijd tot ijjd op do hoogte worden gesteld vau jelui gozimdheidsloi stand en daarom heb ik o"ii formulier gemankt voor do lagere klassen, 'lat ik zal dlcieeren. Do jongens van de hoogste klasse en van do middelklasse, behalve Bultitude on Jolland, mogen natuurlijk netsehryven zooals anders. Richard je moet byzoudor je best doen om netjes te schrijven. Zijn jelui allemaal klaar.' Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1