Nieuw Parijn VLIEGENVANGERS Rolandus Hagedoorn, Nieuw Parijs AlfEBSFOOBTSOHB BUK Van ASCH vao W1JCK Go. -Binnenl. Grondbezit - Militaria. Stadsnieuws. Avertentien E J. RUITENBERG, AFWEZIG EAU DE COLOGNE ZIT- en SLAAPKAMER Drinkt uitsluitend Reisbelasting. Me» schrijft aan „<1e Telegraaf" uit 'sGra- venhago Niettegenstaande op de oorlogsbegrooting voor het loopend jaar f2.925.000 voor mili taire pensioenen is uitgetrokken dat is f390.000 moer dan over 1903 is reeds nu bekend, dal liet toegestane bedrag verre van voldoende zal wezen en een suppletoire begrooting noodig is. Dit is een gevolg van het verlaten van den dienst van veel onder officieren en officieren in hoogen rang, die bij de reserve overgaan. Deze uitkomst is heel anders dan de minister van Oorlog in 1900 aan de Tweede Kamer voorspiegelde, u.l.vermeerdering van uit gaven voor de militaire pensioenen behoeft geen onvermijdelijk gevolg van een maatregel als de voorgestelde (invoering van reserve officieren en onderofficieren getrokken uit gepensioneerden, te zijn. Het is zelfs weer mogelijk, dat do ervaring leert, hoe, juist door een maatregel als deze, zonder schade voor eenig dienstbelang, ja zelfs onder ver betering van de bestaande toestanden, daling van het pensioencijfer kan worden verkregen. Naar bericht wordt zal achtereenvolgens te Ede in garnizoen komen Van de infanterie: Het le en 2e bat. Tie reg. inf. Van de cavalerie Eén escadron van het 4e reg. huzaren. Het escadron ordonnansen. Van de artillerie De staf en één afdeeling van hel 4e reg. veld-artillerie. In den loop van 1905 zal de eene bataljons kazerne geheel gereed komen, benevens de daartoe behoorende bijgebouwen en een ge deelte der woningen voor gehuwde militairen terwijl men de tweede bataljonskazerne vóór den aanstaanden winter onder de kap hoopt te brengen. De kosten van het voor cavalerie en de artillerie te stichten kazernement worden geraamd op f920.000. Hiervan is op de loopende oorlogsbegrooting f 30.000 toegestaan terwijl het in de bedoeling ligt, het geheel einde 1907 beschikbaar te hebben. Dij kon. besl. zijn bij het 5e Regiment Infanterie benoemd tot le luitenants A. L. Strijbosch en R. J. Hoffman, van het korps; bij het le Regiment Huzaren tot le luitenant de 2e luitenants 11. D. Simon enC. S. Sixma baron van Heemstra. Zondag 30 Juli a. s. des voormiddags ten 10';2 ure, hoopt in «le Remonstrantsche kerk op te treden Dr. 11. L. Oort uit Utrecht. Uitslag van het eindexamen H. B. S. 5-ja- rigen cursus, prov. Utrecht, gehouden te Amersfoort. Geëxamineerd 20 candidaten, afgewezen 6 extraneus. Het diploma werd toegekend aan: J. S. Ilooghiernstr.i. (R. H. B. S. Utr.) W. H. A. van üs. (Amersf.) 11. VV. B. Croiset van Ucheleri. (R. U.) J. M. van den Bosch. 3 (A. G. J. Kapteijn. (R. U.) J. l'h. P. Holtrop. (A.) Th. J. France. (R. U.) G- Hupkus. (R. U.) F. H. Tenhaell'. (R. U.) J. W. F. Bloemkolk. (G. H. B. S. Utr.) I». A. Bomer. (R. U,) 11. H. v. d. Zoo de Jong. (A.) C. J. P. van Dijk. (R. U.) R. van Luttervelt. (A.) Heden avond tusschen zes en zeven uur passeert hetj Koninklijk echtpaar op zijn doorreis naar Soestdijk per auotmobiel onze gemeente. Wat noeste vlijt, groote zaakkenuis, durf en volhardi. g bij den arbeid vermogen, toont wel de firma J. van V'oüenhoven, alhier die daar mee tevens het bewijs levert dat men waarlijk niet naar het land van Broeder Jonathan behoeft te trekken orn, van klein beginnend, in betrekkelijk korten tijd een zeer groote zaak te hebben. En dit nogwel op eerlijke wijze terwijl aan meer dan een der reusachtige ver mogens van Uncle Sam zooveel tranen kleven en waar sommige groote business-men het woord eerlijk niet in hun Woordenboek hebben, of' er althans niet de beteekenis aan hechten, welke gelukkig nog velen in de Oude wereld er aan toekennen. Nog niet zoo heel lang geleden mocht ge noemde firma haar zilveren feest vieren en viij kort daarna werden de zaken zóo uit gebreid, dat, ondanks de groote werkkracht, welke ook zoon endochters en kantoorpersoneel konden ontwikkelen, een splitsing noodig was en de afdeeling „Koloniale waren''onder het beheer van den heer Levinson een zelf standig deel werd, met eigen kantoor en eigen pakhuizen met een grooten voorraad van alle denkbare artikelen, die tot den en gros handel in dit zoozeer uitgebreide vak bebooren. Hier bevinden zich o.a.ook de trieer en mengmachines voor hetbekende Ochtend- voer, dat onder de kippenfokkers een zoo welverdienden goeden naam heeft. Maar ook de afdeeling granen en veevoe der is in den jongsten tijd weer zeer uitge breid en Donderdag een week geleilen werd voer de eerste maal ook de olieslagerij te werk gesteld, een model-inrichting, die door de uitstekend qualiteit van haar producten nu reeds dag en nacht moet werken, wil zij kunnen voldoen aan de tallooze aanvragen van haar al nemers. Een stoommachine van 140 paardekracht, uit de bekende fabriek van Gebrs. Stork Co te Heugelo, levert niet alleen de drijfkracht voor het geheele complex van fabrieken en zolders, doch ook voorde electrische installatie niet haar 80 cellen, welke werd aangelegd door de firma Van Rietschoten en Houwiog te Rotterdam. Op do kantoren en de zolders, in de fabrieken en de kelders schittert thans het electrische licht, dat het gas verving, wellicht zeer tot vreugde van de Koppelbe woners, die wel wat la it hadden van het »dansen" van hun licht door het stooten van den kolossalen gas-motor, welke vroeger het drijfwerk in beweging bracht. De olieslagerij is in een nieuw gebouw ge huisvest en werd geleverd door de heeren P. M. Duyvis Co, te Koog aan de Zaan. Het is hier niet de plaats om deze nieuw ste tak van bedrijf in détails te beschrijven om te gewagen van de Jakobsladders, welke het lijnzaad naar den molen en hetlijnmeel naar de koekpersen voeren. Wie daarin be langstelt bestuurders van Landbouwver- eenigingen, leerlingen der hoogere klassen van de Hoogere Burgerschool, enz. rnelde zich aan het kantoor der firma en kan er van verzekerd zijn een even beleefden als vakkundigen gids te vinden, die alles in de puntjes uitlegt en doet bezichtigen. 'tls op zichzelf een fabriek, welke een ware aanwinst is voor Amersfoort, óokomdat zij weer zoo velen een ruim weekloon doet verdienen. Bij het concert in sAmicitia" op 30 Juli 'savonds half 8 uur, door de kapel van het 5e Reg. Inf. directeur de heer G. Bikkers, zal het volgend programma worden uitge voerd 1. „Drei Kaiser" Marsch Weisaeubor». 2. .Ouverture „Le Domino Noir" Auber. 3. „An Dich" Walter Waldteufel. 4. „Grande Fautaisie sur des motifs de l'opéra „LaFilledu Régiment" Donizetti. 5. Ouverture „Roaamunde" Schubert. 6a. Alia Stella Confidents Romans '.'obaudi, b. „Bin Turkische Scbaarwnchte" Michael.s 7. „Le Rossignol" Polka pour 1 petite Flüte Steenebruggen. 8. „Rhspsodie Hongrnise II" Liszt. Gisten middag reed zekere Van Beek, met een wagen beladen met varkens van de markt alhier naar zijn woonplaats Hooglanderveen. Op den Hoogen weg onder deze gemeente schrok het paard en sloeg on hol. De bestuurder, die roet zijn 65 jarige zuster plaats genomen had vóór op den wagen, kon het paard niet houden en het voertuig niet meer besturen, waardoor het tegen een nabijzijnd huis op reed. Tengevolge van den schok viel de zuster van den wagen en werd bekneld tusschen het huis en het rijtuig en wel zoodanig, dat zij direct werd dood gedrukt. Hedenochtend werden door de politie op heeter daad betrapt twee jongens, die zich in den tuin van den heer W. aan het Kalfs- veld begaven met het doel aldaar peren te stelen. De jongens werden aangehouden en gebracht naar het bureau van politie, alwaar proces verbaal is opgemeakt, Voor betrekking van controleur voor ge meente-belastingen en bevolkingsregister heb ben zich 42 candidaten, en voor die van onder wijzeres aan de openbare lagere school 3e soort (Puntenburgeilian), hoofd de heer A. Veen, vacature mej. van Eijbergen, 48 solli citanten aangemeld. De directie der Holl. IJ. S. M. heeft bepaald dat 'het personeel, wanneer 't met verlof in militairen dienst is, gedurende dien tijd ge bruik mag maken van vrij vervoer. In deze dagen, waar w\j tijzonder veel te lijden hebben van de muggen- en vliegen plaag en met het oog op de berichten die er over uit Rome komen*, vestigen wij ae aandacht op een artikeltje uit het Maandblad tegen vervalschingen,. waarin meegedeeld wordt, dat het Gemeentebestuur van Brcslau proeven op groote schaal neemt met het ver delgingsmiddel Aris van dr. Bruno Heyraann. Het is reeds verkrijgbaar gesteld bij vele bekende drogisten in Nederland en de prijs er van valt binnen ieders bereik. De temperatuur van het water, in de Bad- en Zweminrichting, was heden ochtend 7 uur, 67 graden Fahrenbeid. Eeuwen geleden moest Adam door toedoen van een vrouw het Paradijs verlaten en he den ten dage hoopt de man nog door een vrouw het te betreden! De muggenplaag in Rome moet zoo groot zyn, dat velen gedwongen zijn hun huizen te verlaten. De „Berliner Lokal Anzeiger" vertelt hel vermakelijk feit, dat deze muggen hel alleen op de paleizen en villa's der rijken begrepeu hebben en de buizen der armen mijden. Om zich voor deze aristocratische muggen, die niet tegen onfrissche lucht schijnen te kunnen, te beveiligen, moeten zij, die het in Rome willeu uithoudeD, zich insmeren met kwalijk riekende vloeistoffen. Dc bewuste muskiet is klein, vliegt zonder gedruisch to maken eu verbergt zich in de donkere hoeken van de huizen, in de muurreten en slaapkamers. De steken hebben een hevige opzwelÜDg'ten gevolge en hij zwakke personen hooge koorts. Predikbcnrten Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de. predikbeur ten in de St. Joriskerk niet meer door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerkgenootschappen zijn op Zondag 30 Juni geregeld als volg: Evang. Luth. kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Myere, Em.-pred. le Den Haag. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/j uur, Ds. Oort, pred. te Utrecht, Gereform. kerk (Langegrachl). Voorm. 10 uur, Ds. Donuer. Bediening v. h. H. Avondmaal, s' Avonds 5'/j uur, Ds. Donner. Nabetrachting 6er. form, kerk Zuidsingel. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Lezing. sAvondB 5uur, Lezing. Makelaar WEVERSSINGEL No. 11. huren en verhuren van huizen. Langestraat 37. PRIMA 5 en Ti, cent. van 31 Juli tot en met 15 Aug. De Burger geneeskundige hebben zich be reid verklaard de praktijk waar te nemen. Langestraat 37. VAN Sanders en Boldoot in alle prijzen voorhanden. Brandewijn i/d Inmaak Telefoon 131. Primo September zoeken Heer en Dame voor onbepaaiden tijd met PENSION op drukken gezelligen stand. Brieven met opgaaf van prijs per dag en persoon woraen ingewacht, Academiesingel 41, BREDA. KORTEGRACHT 20. Belast zirh met aan- on vérkoop van Effecten, Incasso's, sluit Prolongatiën, ver leent Crediet in rekening-courant, neemt gelden in déposito met 1 dag opvragen a 2°/n 1i r a 2i/o«o Kantoor ucop-'n 1 v. n 9 (ut 3. Commissionnairs in Effecten. Bootlistraat 12, UTRECHT, Koopen en Verkoop Effecten. Verzilveren Coupons. Nemen Geld a Dépoaito. Sluiten Prolongatiën en Beleeningen Naamlooze Vennootschap Maatschappelijk Kapitaal f150 000. Gevestigd te 's-Gravenhage. Kantoren te 's-Gravenhage Hofwijckplein 15 ArnhemKorenmarkt 36 RotterdamMauritstraat 139 verstrekt le en 2e Hypotheken, tegen lage rente. Bonwcredieten, met en zonder borg. Voorschotten, met een of twee borgen, op elfecten, Hypotheekgrossen, Grootboekkapi talen, Vruchtgebruiken, enz. Handelscredieien uitsluitend voor Land bouwers en Neringdoenden, tegen waarborg van 1 a 2 borgen van al' f 1500 tot ieder bedrag. Koopt en verkoopt onroerende goederen cn exploiteert bouwterreinen. f an der an Kassiers CommissionDairs in Effecten. Wcsf8ingel 43 bij de Vnrkeiismnrkt. Effecten, Coupons. Prolongatiën, Wissels. Hollandsere Theeverbruik-Vereenigiag, AMSTERDAM. Stof en grove Thee 50en 55 ct. Ontbijt (grof) 65 Namiddag 75 Extra fine Ch. Thee 100 per 5 ons Alleen verkrijgbaar bij: WATERSCHOT Co., LANGESTRAAT 43. Er zijn onder de minvermogenden velen voor wie een verblijf van ecnige weken in de buitenlucht tot herstel van gezondheid eene onschatbare weldaad zou zijn. Welnu, even als vorige jaren blijven on- dergeteekenden zich vriendelijk aanbevelen tot het ontvangen van gilten voor boven genoemd doe). Het Hulpcomité voor Amersfoort Mej. D. A. S1DDRE Mevr. KNOOTK- Van Lanschot Humt echt. Mevr. De JONG SCHOUWENRURG- Paukkr. Mevr. GRONEMAN—Doohniios. Mei 1905. DE RIJNLAMDSGHE HYPOTHEEKBANK te H A A HL. E9L Geeft 4% Pandbrieven uit in stukken van flOOO, f500, f 1(M) en f50 tot den koers van OOVVo en verstrekt gelden op Ie Hypotheek zonder vooruit betaling van rente. Correspondenten te Amersfoort de heeren METHORST Van LUTTEltVELD.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2