Dinsdag 22 Augustus 1905. No. 5694. 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. u'anco per post f 1.45. Advertentiön 46 regels 60 centelke regel meer 40 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsaclvertentiën per regel 45 cent. Reclames 45 regels f 4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVIN G. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, maakt bekend, dat in de gemeente Drieber gen een geval van Vlekziekte is geconsta teerd. Amersfoort, den 22 Augustus 1905, De Burgemeester voornoemd, WÜJJT1ERS. Amersfoort in 11(04. Burgemeester en Wethouders van Amers foort hebben thans aan de autoriteiten ver zonden liet Verslag nopens den toestand dier Gemeente, ingevolge art. 182 «Ier Gemeente wet door hen opgemaakt, en de excerpta der Verslagen hun toegezonden door ver schillende com missiën, enz. Het eigenlijk verslag bestaat 72, de 13 Bijlagen omvatten 128 pagina's. De eerste 27 bladzijden, omvattende Hoofd stukken I, II en III, bevatten weinig wat niet reeds in den loop des jaars onder het «Stadsnieuws" werd meegedeeld den loop der bevolking, de verkiezingen, de mutatiën in het Gemeentebestuur, de 222 ambtenaren en beambten, óok wat het onderwijzend personeel betreft, de vastgestelde Verorde ningen en instructiën en de hoofdzaken van het in de 15 Raadsvergaderingen behandelde. Met de Bevolkingscijfers zullen we leze ressen en lezers niet andermaal lastig vallen slechts zij meegedeeld, dat de bevolking op 31 December 1994 bestond uit 14 029 mantien en 11 546 vrouwen, totaal 22 575, van welke 1479 behoorden tot de Landmacht. Jammer genoeg geeft het Verslag geen overzicht naar de leeftijden, zoodat niet kan meegedeeld hoeveel van de ruim 41 000 mannelijke inwoners reeds den 25-jarigen leeftijd hebben overschreden en kan dus niet uitgemaakt hoeveel procent kiezer is (1985 voor de Kamer, 1977 voor de Staten en 1810 voor den Raad). Een andere groepeeriug van cijfers is die van het aantal inwoners (22575) tegenover dat, door het Burgerlijk Armbestuur bedeeld (741 vast, 308 tijdelijk en 158 van verschil lenden aard). Oók blijkt uit het verslag dat van het gehcele inwoner-aantal slechts 2S40 bijdragen aan de Inkomstenbelasting. Hooi'dstuk IV is gewijd aan de geldmid delen. 43. lleb je wel bedacht, dat je de wet overtreedt, ze Paul om zijn oon. bang te maken? „Je geeft voor een ander te zijn dan je bent, Dat ia strafbaar." „Dat doet u ook antwoordde Dick. Ik ben er niet mee begonnen. Ik had evenveel recht om te wenschen in uw plaats te zijn, ala u in de mijne. U bent wat u gewenscht hebt te zijn en hebt geen reden om zich to beklageD." „Ik zie, dat het nutteloos is om met je te rode- noereu, zei Paul eu je hebt geen gevoel. Maar ik zal je dit toch zeggen: Hetzij dat mjjn lyf is of niet, dat je gestolen hebt, dit kan ik je er van vertellen, dat als jo denkt, dat een gestel op mijn leeftyd zoeten wijn en pasteitjes aan verdragen, je het mis hebt. Bin.ieu een pnar dageu zul je jicht hebbeu. Spreek me niet legen en op het oogenblik heb je al indigestie. Eu ik z.e ook, dat je lever (misschien is het mijn lover voorzoover ik zien kan) iu de war is. Ik zie het aan je oogen." Dick schrok hier een beetje van, maar hy ging voort. „Nou maar als ik niet wel ben, kan ik toch Bar bara mei den steen lateu wenschen, dat alles weer In orde komt. Dat is toch zeker gemakkclyk ge noeg." „O zeker, makkelijk genoeg," herhaalde Paul met De opbrengst der middelen over 4904 was als volgt SOORT VAN BELASTING. Geraamd. OpbrengBt Uitkeeringvan hel Rijk art. 1—9 f (11871.94 f G2065.17 Idem art. 10600.— 600.— 40 opc. der belasting op gebouw de eigend. 9877.22;,, 10577.68 10 opc. der belasting op onge bouwde eigend. 50 opc. der belasting op bet personeel21497.70 22080.61 Inkomstenbelasting78000.7010400- Vuur-, haven- en tongeld, 5600.— 5640.53 Rechten georuik openbare we- geu enz600.— 602.78 Belasting gebouwde eigendom men, art, 264 6000.— 5458.95 Jaarmarktgeld700.— 375.— WeekmarktgeldIKK).— 1208.23 Retributiën Algemeene Begraaf plaats1300.— 1444.50 Rechten ter Secretarie gegeven 60.— 108.— Schoolgeld Gymnasium 6800.5616. Hoogere Burgersch. 16000.—14813. Burgeravondschool. 100.219. Meisjessch. Ie soort 0030.— 5791.50 Jocgenssch. Ie «oort 4500.5015.50 School 2e soort 1900.— 1957.35 Scholen 3e soort 250.— 324.95 Herhalingsschool 80.—105.30 Rechten bureau Burger), Stand 550.—L 588.— Hondenbelasting. 1100.—1„ 1359.50 Vergunningsrecht voor den ver koop van sterkeudr. in het klein 4300.4425. Totaal f228816 S6f327799-795 De opbrengst is derhalve 1 4010.00 beneden de raming gebleven. Daar het dienstjaar nog niet afgesloten is, zullen sommige bijdragen (o. a.) die van de Inkomstenbelasting en de Straatbelasttng) eenig verschil opleveren met die in de Ge meente-rekening over 1903 te vermelden. Vulgens het primitief Kohier der Inkom stenbelasting zijn aangeslagen 2846 personen, van wie 2461 met een belastbaar inkomen beneden f2000 en 29 met een inkomen boven f 10000; de hoogstaangeslagene, naar eigen aangifte, had een inkomen van 155000, We zijn genaderd tot Hoofdstuk V, han delend over de Gemeente-eigendommen. A. Eigendommen niet bestemd voor den publieken dienst. De toestand van deze gebouwen is over het algemeen goedvoortdurend onderhoud bly ft echter noodig. de woning aan de Koppelpoort werd ge deeltelijk behangen en geverfdmet eenige kleine reparatiën bedroegen de kosten f20.73 tie Volmolen vereischte geen onderhouds kosten, evenmin de woning aan de Kamppoort. De woning aan de Bloemendaalschepoort vorderde aan onderhoudskosten f33.41 Aud de woning aan de St. Andriespoort waren eveneens slechts kleine herstellingen noodig, tot een bedrag van f 19.84. Bij de woning aan de Arnhemschepoort werd een schotwerk gemaakt, achter het uri noir verder werd een bedstede gemaakt. Met kleine onderhoudswerken bedroegen de kos ten f38.40. In de woningen aan de Kamperbinnen poort, verhuurd aan A. Kraan voor f180 's jaars en aan G. Bloemink voor f300 'sjaars, was eenig behang- en schilderwerk noodig. Met het gewone onderhoud werd uitgegeven f54.665. De woning buiten de Kamppoort, vroeger gebruikt als Directeurswoning bij de Gasfa briek, is tot Juli 1905 onderhands verhuurd aan G. van Eist voor f20 per maand voor exploitatie van een zeeppoeder fabriek; voor het onderhoud en eventueele schade is een waarborgsom van f500 gestort. De vvoonhuisjes achter de Hoogere Bur gerschool vereischten aan onderhoudskosten een bedrag van f54.23. Het gedeelte van het Kinderhuis, -gege ven voor vrije woning aan den eervol ont slagen Commies ter Secretarie W. Frans, kostte aan verfwerk en gewoon onderhoud 131.74 Aan het woonhuis met schuur aan de Hooiberg was alleen reparatie aan een pomp en onderhoud van ruiten tot een bedrag van f7.825. Aan het Schutterij-magazijn waren eenige dakherstellingen noodig tot een be drag van f27.92. Het gewone onderhoud van het gebouw in de Koestraat vereischte slechts een uit gave van f27.985voor de inrichting van het Armkantoor werd echter uitgegeven f272.7 4. Het Ziekenhuis in de Koning straat werd in Augustus 19J4 opgeheven en het gebouw verkocht aan „de Armen de Poth". Aan kleine herstellingen was nog betaald f 10.34. Het Armkantoor naast het Raadhuis werd, als bovenvermeld, overgebracht naar het gebouw in de Koëstraai. Het pakhuis aan den Singel vereischte geen kosten van onderhoud. B. Eigendom men voor den openbaren dienst bestemd. 4e. Openbare gebouwen. a. Het Gymnasium vereischte weinig on derhoud, slechts f 18.94. b. De Hoogere Burgerschool. (Hooidge- bouw) De voornaamste uitgaven waren het onderhoud van dak en zolder met nieuw topgevelraam f 59.79 en het verleggen van den grond vloer 1'79.68; de gezamelijke uit gaven bedroegen f205.965. Hoogere Burgerschool (Werkhuis): Aan verschillende onderhoudswerken werd uit gegeven f 197.716. oen onderdrukten zucht. „Maar Diek, je gaat toch zeker niet naar Minciug Tana iu dal kostuum? Stel mij ten minste op dal punt gerust." „Als ik er naar toe ga, heb ik deze kleeren aan, zei Dick bedaard. Waarom niet, hel is een best pak, dat ruim zit eu ik heb het land aan een noogen hoed. Maar het is vervelend op uw kantoor. De lui halen nou eens nooit een mop uit. maar ik heb een prachtige val gemaakt voor een suffen ouwen kerel die er laatst kwam. Je had hem moeteu zien toen hij den prullemand op zijn hoofd kreeg!'' Hoe heete hijvroeg paul met geforceerde kalmte. „Zoo iets van „Shells". Hij zie, dat bij nog een ouwe vrind van me was, maar ik heb hem verteld dat hij loog." „Schellach mijn correspondent te Canton ceu man dion ik graag van dienst zou xiju geweest kreunde tie heer Bultitude. Ellendige jongen, wat heb je een kwaad gesticht." „Nou, dat kau u toch niet schelen, u hebt er nou niks meer mee te maken." „Ben je dan van plan om me voor altijd builen alles te houden vroeg Paul. „Zoolang als ik maar by mogelykeid kan. ant woordde Dick openhartig. Het zal curieus zijn om te zien wat er van u zal worden. Misschien blijft u wel altijd zoo'n klein jongetje. Tooverij is een gevaarlijk ding om mee te spelen." Die opmerking maakte Paul half gek. Hij kwam een stap vooruit en ging met gloeiende oogen voor zyn zoon staan. „Denk je, dat ik het maar kalm zal aanzien, dat je mijn naam door het slijk hoalton mij ruïneert?Mis- schien zal ik nooit de oude weer worden, maar dat is voor rny toch geen reden om je te helpen. Je kunt me hier niet allyd laten en waar ik ook ga, zal ik mijn verhaal vertollen. Ik weet, dat je te stom bent om rol goed te spelen. Je zult jezelf verraden, zoodra ik je uitdaag om miju verhaal te ontkennen. En dat weet je neel goed. Je kan me geen vijf minuten in de oogen zien. Ik zal je voor den directeur en de gcheele school op de kaak stelleD. Ik zal je tooneD, datje me maar niet onge straft behaudelen kunt, zooals je goeddunkt." Eerst was Dick verschrikt teruggegaan bij deze onmiskenbare uitartting, daar hij waarschijnlijk be greep, dat zijn vader gelijk hadmaar toen deze uitgesproken had, zei hy nijdig: „Dat moet u dan maar doen. Ik kan u niet tegen houden, maar ik zie niet in wat het u baten." „Het zou de menschen doen zien, dat je een jeu- dige bedrieger bent," zei Paul, terwijl hij naar de deur liep als om directeur te halen, maar inwendig was hij bang om tot zulke krasse maatregelen over te gaan. Er was een aarzeling waarneembaar iu zyn optre den, niettegenstaande zyn vastberaden woorden en hij behoefde niet te denken, dat Dick die niet on- merken zou „Stop, zei by. Voor n hem roept, moei u even wachten. Ziet u dit wel 1" Hij opende zijn jus en aan het eene einde van zijn horlogeketting hing de gardusteen „u kent hem wel ging Dick voort, terwijl Paul een stap 'nader deed, waarom wist hij, zelf niet. „Kom maar niet nader. Nou waarschuw ik u van te voren u kunt de zaken voor nty hoogst onaaangenaam maken. Daar kan ik niets tegen doen, maar als u dat wer kelijk doet, hetzij nu, hetzij later; als u niet de omedie volhoudt als de directeur binnenkomt, ga k dadelijk naar huis. Ik zal de steen aan Roly Scholen voor Lager onciarwijs: 4. Meisjesschool: voor het verven van deuren en gangen word uitgegeven f 188 50; voor 't verven van den buitengevel en't hek f470, aan verder onderhoud f408.84. 2. Jongenschool: onderhoudswerk f 103.915 2. School Hellingstraat: herstellingen van daken en golen en verfwerk f 401.76, overige kosten f37.27; te samen f 139.03. 4. School Beekstraatvoor het boren van een nieuwe pijpwel f140, verdere onder houdskosten 198.41s; te samen 1238.41'. 5. School in de Koningsstraat: aan verf werk f 04.34 onderhoud daken en opmetselen van een schoorsteen f 101.80te samen 1109.14. 6. School Puntenburgerlaanaanleg tuin f20.10, onderhoudssverk f 40.09te samen f 60.82. 7. De onderwijzerswoningen vereischten slechts gewoon onderhoud, te samen 1149.27'. Wordt vervolgd.) Een dikwijls voorkomend moeielijk getal. Meer en meer wordt door menschen, die wel gemakkelijk koopen en van alles kunnen gebruiken, en die zeer slecht of in het geheel niet betalen, 'n middel te baat genomen, waar door, het bekomen of het handhaven van recht, voor de leveranciers eene illusie wordt. Mijnheer en Mevrouw wonen zeer netjes en bij een bezoek van of namens den aan staanden leverancier, schijnt tie goede meubileering dei- woning, ruim waarborg te ziju, iiat een gevraagd crediet met vertrouwen kan verleend worden. Maar is het eenmaal zoover gekomen, dat verkoop en levering van goederen is geschied en betaling moet plaats hebben, dan wordt over het geleverde aanmerkingen gemaakt, zonder einde. En heeft de daardoor afgematte schuldeiseher zijne vordering verminderd, och dan is hij nog eerst aan het begin van zijn ellende. De betaling die reeds had moeten geschied zijn, word op veel lateren tijd en dan in termijnen vastgesteld en in de hoop, dat, als ook hiermede genoegen genomen wordt de zaak nog tamelijk goed zal afloopen, volgt, noode, des schuldeischers toestemming. Is dan eindelijk de tijd verstreken, dat de leverancier naar zijne meening iets van zijne vordering zal ontvangen, dan blijkt het alras, dat hij weder met een kluitje in 'triet wordt gestuurd en eene minnelijke afdoening niet kan verkregen worden. Deze ondervonden behandelingen van die, eerst zoo netj en als mijnheer en mevrovw zich voordoende menschen, leveren tevens het bewijs, dat de mijnheer brutaal, ja onbeschoft kan zijn en geven eu hem zeggen, dat hij mij een wensch moet nazeggen. Ik geloot niet, dat er veel dingen zijn, die daz steen niet kan doen en daarom als u met de geheele school (behalve Dulcie) op wordt genomen en op een verlaten eiland neergezet of zichzelf iu een Indiaan of een rijtuigpaard veranderd ziet, dan hebt u dat aan u zelf te wijten. Dat had ik alleen maar tezeggeu. Nou kunt u iedereen roepen en vertellen wat u wilt." „Neen," zei Paul met een gebroken stem, want hoé fantastisch de bedreiging ook was 'hy dorst die niet te negeeren na met de eigenschappen van den steen te hebben kennis gemaakt. Ik zei bet maar als een mop, althans ik meende het niet. Ik weel natuurlijk, dat ik hulpeloos ben. Het is treurig voor eeu vader om te moeten erkennen, maar jij bent meester van de situatie. Maar ik moet je toch om- eeu ding Tragen, dat is. dat je geen proeven meer zult doen met dien elleudigen steen. Wil je mij dat tenminste belooven „Ja, zei Dick, dat is goed. Ik zal eerlijk handelen. Zoolang u zich goed gedraagt en de comedie mee speelt, zal hem niet aanraken. Ik wil alleen maar blijven, zooals ik benik heb geen behoefte oni u te hinderen." „Zal je oppasseu dat je hem niet verliest zei Paul anstig. Doe je niet beter met hem maar achter slot te houden Die manier waarop hij aan je horloge ketting vastzit, lijkt me ciet erg secuur." „O het is goed genoeg, zei Dick. De horlogema ker om den hoek heeft het gedaan voor dertigeen ten. Maar ik zal er een sterkeren ring aan laten zetten, als ik er om denk." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1