Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws dat de dame niet op haai' mondje is gevallen. Dit alles zou, den zachtzinnigste» aller schuldeischers boos, erg boos makenmaar de uitroep, van«doe maar wat ge niet laten kunt!'' geel' den doorslag voor de be- slissing om die leden onmiddellijk te doen dagvaarden tot betaling der schuld. Hoewel nog op denzelfde» dag eene dag vaarding wordt uitgebracht, moeten er dagen verloopen aleer de zaak voor den Rechter in behandeling kan komen en in het gunstige geval, n.l. ais de vordering door den debiteur niet wordt betwist, volgt een vonnis, waar van dikwijls, eerst na enkele weken de grosse te bekomen is. De grosse van bet vonnis ontvangen zijnde, moet de beteekening daarvan aan den schul denaar plaats hebben, om, eenige dagen daarna, bevel tot betaling te kunnen doen en dit mede geschied zijnde zal eindelijk kunnen worden overgegaan tot beslaglegging op de meubelen enz., die aan den leverancier, thans schuldeiseher, een zoo goeden waarborg voor de betaling der schuld, hadden toege schenen. Het beslag is gelegd en als de vordering, niet honger dun twee honderd gulden voor dn Kantonrechter is kunnen gebracht worden, zul ongeveer veertig gulden kosten zijn genaakt in de verwachting dat de rechts maatregel liet gflwenschte gevolg zal hebben, en dat bij verdere nalatigheid van betaling, tot verkoop der goederen overgegaan wor dende, uit de opbrengst, de hoofdsom met de kosten zullen te verbalen zijn. Maar vóór dat het zoover is gekomen, beeft die mijnbeer en mevrouw, met helsche vreugde op het gelaat, aan den deurwaarder te kennen gegeven, dat de in beslag geno men goederen, niet aan hen maar aan een ander behooren en dat zij de goederen in huur of in bruikleen hebben. Soms wordt dan een onderhandsche of ook wel notarieele akte vertoond, waaruit de juistheid der bewering, rechtens, blijkt. Maar ook komt bet voor, dat deschuldeischer, die het beslag deed leggen zonder eenige waar schuwing, een sommatie lot opheffing van hel arrest ontvangt en tevens dagvaarding om, bij voorat gestelde procureur, voor de Rechtbank te verschijnen, ten einde zich te hoeren veroordeelen le. tot opheffing van het arrest, 2e. tot vergoeding van schade en 3e. tot betaling der proceskoeten; hetwelk een niet onbelangrijk bedrag kan zijn. Wel zou. op goede gronden, moreel kunnen aangetoond worden, dat die akte eenschijn- vertooning is, omdat van die huur of die bruikleen, in waarheid niets bestaat; maar voor ile rechtbank geldt de akte als bewijs en alleen zou aan dien beweerden eigenaar den eed kunnen opgedragen worden, dat de goederen werkelijk aan mijnheer en mevrouw door hem in huurgebruik of in bru.kleen zijn gegeven,gelijk de vertoond worden de akte inhoudt. Maar wat kan anders verwacht worden, dan, dut de opgedragen eed wordt afgelegd en du benadeelde schuldeischer wordt ver oordeeld in de kosten der procedure,die on geveer tweehonderd gulden zullen zijn. Wordt nu gevraagd: wat is daartegen te doen.' Dan is de beantwoording lang niet ge makkelijk. Menschen, die er op uit zijn om te koopen met plan orn niet te betalen, zorgen er wel voor,dat de akte, betreffende die zoogenaamde haargeschiedenis, zoo geheim mogelijk blij ven. Het vragen van een handelsinformatie, kan doorgaans niet balen, omdat de be kwaamst'.- rechercheur, op dat punt wordt mish-id ook, wijl zelfs na eene gerechtelijke opera tin als hierboven is aangeduid, de be nadeelde sehuldeischer liefst niet over de zaak spreekt en het hem onaangenaam is daaraan herinnerd te worden. De eenige middelen om de op dat gebied zich voordoende kwade practijken te weren zouden zijn: lo. dut elke leverancier van zulk eene opgedane ondervinding, aan de goed bekende informatie-hureaux kennis gaf; 2o. dut een ieder, die van zulk een toe stand, op eeoigerlei wijze kreeg, mede daar aan voldeed. Maar de publicatie van een lijst der per sonen die op zulk een wijze, zich den sehuld eischer van het lijf houden, zou, aan het algemeen, den allerbesten dienst bewijzen. Unitas. In verschillende dorpen bij of tusschen steden liggende, werden voorheen door de gemeentelijke autoriteiten wel toestemming verleend aan vergunninghouders om na slui tingsuur voor doortrekkende personen hun dranklocaliieiten geopend te houden of we der te openen. Naar de meening van Geduputeerde Staten van Noord-Holland mogen thans dergelijke bijzondere vergunningen niet meer verleend worden, daar involge de nieuwe Drankwet de sluitingstijd voor ieder geldig is en daar op geen uitzonderingen mogen worden ge maakt. On een door een ambtenaar van den bur gerlijken stand aan den Minister van Finan ciën gedane vraag of akten of verklaringen, welke de ambtenaren van den burgerlijken stand elkander tuezenden, ten einde een huwelijk te doen aficondigen in oeno andere gemeente dan die, waar bet wordt voltrok ken, al of niet aan zegelrecht zijn onderworpen, is geantwoord dat te dien aanzien alles af hangt van den vorm, welke voor die stukken wordt gebezigd. Indien men zich n.l. bepaalt tot eene een voudige kennisgeving in briefvorm, dan be hoeven die stukken niet gezegeld te worden; worden daartoe echter, zooals algemeen ge bruikelijk is, akten opgemaakt, waarbij een ambtenaar van den burgelijken stand ver klaart dat op de daarin genoemde data de afkondigingen van een voorgenomen huwe lijk zullen geschieden, met verzoek die af kondigingen ook te doen plaats hebben in eene andere gemeente, dan is zoodanig stuk bij gebreke eener vrijstelling, dadelijk aan zegelrecht onderworpen, voor zoover artikel 27 A no. 10 der Zegelwet niet toepasselijk is. Men verneemt uit de beste bron, dat bin nen enkele dagen liet Hoofdbureau der Pos terijen zal bekend maken, dat vanaf 1 Sep tember a.s. voorloopig vergund zijn op de voor(adres)zijde van prentbriefkaarten ook mededeelingeu aan den geadresseerde te doen. De adreszijde is dan door een verti cale lijn in twee deelen verdeeld waarvan de linksche voor gewone inededeelingen zal kunnen worden gebruikt, de rechtsche helft voer 't adres. Deze kaarten zullen nok mogen dienen voor 't verkeer met bet buiten land vice versa. Het Duitsche Rijkspostbestuur heeft reeds bekend gemaakt, dat van 1 September af in het verkeer met de Europeesche landen bij wijze van proef, dergelijke bepaling van kracht zal zijn. De commissie benoemd door den Rond van Technici in zake het middelbaar technisch onderwijs, richtte liet verzoek tot den nieuw benoemden minister van .Binnenlandsclie Zaken, om zijn aandacht te wijden aan het door de vorige regeering ingediend wetsont werp voor de slichting van eene centrale middelbare technische school. Zij wees in haar verzoek er op, dat, aan gezien dit ouderwijs in geen enkel opzicht een partijzaak is, er dus geen enkel bezwaar behoeft te bestaan, voor welke regeering ook, om dit vraagstuk eens tot oplossing te bren gen. De 32e alg. verg. van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik", zal 1 September e. k. gehouden worden in bet »lloiel Duin en Daal" te flloemendaal. Aan die vereeniging is een rijkssubsidie verleend van f 1400 Het weekblad van Gymn. en (Middelbaar. Onderwijs deelt mede Aan het Gymnasium te Wintertime is de proef genomen met den duur der lessen van SO op 40 minuten te verminderen, zoodat in vier uren de leerlingen vijf verschillende lessen ontvangen konden, onderbroken door rusttijden van tien minuten. De resultaten zijn zoo bevredigend geweest, dat besloten is de regeling voor den curcus 19051900 te handhaven. Men beeft bij de leerlingen vod minder geestelijke vermoeidheid en be te vorderingen in alle onderwijsvakken waargenomen. De ouders zijn met de besten diging hoogelijk ingenomen, vooral uit een hygiënisch oogpunt. liet aantal zuivelfabrieken enz. in ons land, die onder controle slaan, bedraagt thans 709 met een jaarlijkse!) productievermogen van 27 000000 K.G. boter. Bij K. B, is aan den kapt. jhr. 1'. G. Siborg plaatselijke adjudant te Amersfoort, mot in gang van 1 .September, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend. De gewone audiënties zullen plaatshebben van de ministers van Justitie te beginnen 23 Augustus a.s. eiken Woensdag des namid dags te halttwee uur, van Marine, eiken Vrij dag, te beginnen met Vrijdag 25 dezer, des voormiddags te 11 uur, en van Waterstaat, Handel en Nijverheid, elke Dinsdag, te begin- nek met 22 Augustus a.s. des namiddags te halftwee uur. In de afgeloopen week dineerde bij II. M. de Koningin Moeder ten Puluize Boestdijk o. rn. de majoor A. P. Metelerkamp van de Rij- en hocfsmidschool alhier. Het Koninklijk echtpaar reed gisteren om kwart voor tienen per automobiel door onze gemeente naar het paleis Socstdijk om 'smid- da gs tegen vier uur op dezelfde wijze naar het Loo teiug te keereu. Blijkens nevenstaande advertentie heeft de beer mr. J. v. d. Leeuw wegens ziekte zijn ontslag gevraagd als correspondent van den Ned. Bank, een betrekking welke hij met de meeste accuratesse ruim 28 jaar vervuld beeft. De heer Herin. P. van Haselen, die linra steeds met toewijding daarin bijstond, is thans lot zijn opvolger door de directie be noemd. Het bericht, voorkomende in verschillende, bladen betreffende eene ledenvergadering der Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin" op 30 Angustus a.s. te Am sterdam dient eenigszins te worden gewijzigd, zooals het II bid. meldt. Wel komt in de oproepiugsbiljelten a's punt van behandeling voor een verzoek van 7 leden der Maatschappij om inlichtingen be treffende het aan don directeur dier Maat schappij gegeven ontslag, doch deze formulee- ring is in zooverre minder ju<st, dat door ge noemde leden aan het bestuur is gevraagd eene verantwoording in zuke bedoeld ont- slag. Door het Bestuur der Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin is do beer C. Maarschalk, te Vreeland, penning meester dier vereeniging aangewezen om in de plaats van den heer J. Woudstra, wien ontslag is verleend als directeur der Maat schappij, het voorloopig beheer to voeren. De officier van gez. Ie kl.J. A. Smits, te Amersfoort, wordt 5 Sept. gedetacheerd te 's-Bosch en gedurende de manoeuvres inge deeld bij het 4e reg. veld-art. De volgende onderofficieren, herkomstig van den cursus van het 5e reg. infanterie, hebben mut gunstigen uitslag het officiers-ex amen aan den hoofdcursus to Kampen af gelegd: a. Infanterie hier te lande: G. C. Feuer- stein, J. L. Harnel, P. C. Willed Verspille. b. Aaministralie h. t. 1. H. F. Schofaerts. c Infanterie O. 1. I,. G. A. J. Beukers. d. Administratie O. I. L. G. G. P. de Reuver en H. J. C. Wolff. We vestigen nogmaals de aandacht op de openbare vergadering van Handel en «Nijver heid" Donderdagavond, waarin liet onder werp i9 uur-Winkelsluiting" ingeleid wordt door den heer S. J. van Duinen. Wetend, dal veie huisvrouwen zich aleens wenden tot hesteedsters of dienstbodenkan- toren, wanneer zij een gedienstige noodig hebben, zoo komt het ons raadzaam voor haar te wijzen op het volgende ingezonden stuk, dat L. schreef in de Telegraaf; «Dames worden gewaarschuwd lid te wor den van de Nederl. Vereeniging «Ons Belang,» ter verkrijging van goed dienstpersoneel, daar zij. volgens opgedane ondervinding worden teleurgesteld. (HoofdkantoorAmster dam le Constantiju Iluygenslraat 80 en af- deelingskantoor Haarlem Ruyghaverstraat Met de nos. 130 en 141 zijn resp. de heeren E. van Vollenhoven on C. V. Gerritsen bij hot plaatselijk telefoonnet aangesloten, terwijl eerlang arts M. Kamerling met no. 142 aangesloten zal worden. Niet minder dan zes minderjarigen van elders zijn eergisteren hier ter stede aan het commissariaat van politie aangebracht- waarop zij onder politie geleide naar hun respectievelijke ouders werden getranspor, teerd. Weest billijk! Tusschen billijk en recht vaardig is onderscheid. Het recht kan ons vergunnen een eiscli te doen, waar de bil lijkheid ons dringt dien eisch te laten va ren. Kroonprinses Cecilia van Duitschland heeft weelderig haar, dat zij in een hoog kapsel draagt en deze orastandighedeu heeft in de Duitsche hoofdstad 'n kleine modebeweging uitgelokt. De chique Berlijnsche dames willen tegenwoordig allen »a la kroonprinses" ge kapt zijn. Dit kapsel is echter niet gemak kelijk op te zetten, want er zijn in de eerste plaats haren voor noodig en de Berlijnsche coiffeurs wrijven zich dan ook in de handen met het uitzicht op de goede zaken, die zij zullen maken. Dat echter het kunstige, hooge kapsel niet voor iedere dame geschikt is en onder som mige omstandigheden onaangenaam zal zijn, blijkt uit bet volgende voorval Eenige dagen geleden zat de kroonprinses roet haar gevolg in haar paleis aan tafel. Eén der hofdames die in plaats van haar vroegere, magere frisuur thans la kroon prinses gekapt was, moest haar geheele aan dacht aan haar kapsel wijden, om dit in orde te houden, en zij durfde zich dan ook bijna niet bewogen. Daar kwam een lakei de kamer binnen, de hofdame moest door den tocht die ontstond niezen, en het door baar eigen spaarzame haren slechts met moeite vastge houden kansel, viel in de soep-terrine. De dame werd van den schrik onpasselijk. De kroonprinses echter zei lachend tot haat- gemaal Frits, zoo iets kan mij niet overkomen. Dat weet ik wel antwoordde de kroon prins en kuste zijn jonge vrouw de band. Aldus luidt de aangrijpende geschiedenis. In de stad Londen waar de kinderen ge durende de vacautii niet veel ontspanning zouden krijgen als hun ouders niet in de gelegenheid zijn met hen de stad te ver laten, heeft men sedert een paar jaren een middel gevonden om deze kinderen practiscli en aangenaam bezig te houden. Het zijn de zoogenaamde vacantiescholen, die bij goed weer in tuinen buiten de stad in de vrije lucht worden gehouden. Daar worden de kinderen bezig gehouden onder toezicht van onderwijzend personeel of tijdelijke hulpkrachten die zich welwillend beschikbaar daarvoor stellen. Zoo wordt daar onder lei ding van dames houderden kinderen een prettige vacantie bezorgd. De kinderen leeren spelende en spelen leerende. Nu eens zitten ze ordelijk op banken te luisteren naar ver halen der juffrouw om een volgend oogen- blik op oen veilige plaats stoeiend door het zand te rollen, le timmeren en bouwen, te kuntselen en zandscheppen. Geen wonder, dat den kinderen dit leventje uitstekend bevalt Als men '^u zeggen: Van mijn buis uit heb iK een vergezicht, dat des daags reikt tot afstand van 150 millioen en 's nachts tot 400090 Kilometer, zou niemand u ge- looven. En toch is bet waar. Overdag ziet men tot aan de zon en 's nachts tot aan de maan. De Gentsche historicus P. Claeys heeft in het stedelijk archief een blief ontdekt van 1589, waarin wordt gesproken van een uit vinding van Gilled van Bon, die ten zeerste door den magistraat wordt aanbevolen, name lijk een rijtuig dat op mechauisclie wijze wordt voortbewogen, zonder de hulp van paarden, ergo de eerste automobiel. «Kees hêt geld, ouder z'n hemmetje hêt-ie geld". Een eigenaardige geschiedenis moet zicb, naar de »W. Ct."meldt, te Wildervank he bben voorgedaan met een candidaat voor 't Armenhuis aldaar. Tot opname van den man in quaestie. een bejaarden arbeider G. was reeds besloten en 't eerste wat men in 't werkbuis ging doen, was den man van nieuw ondergoed voorzien. Bij het ontkleeden merkte men, dat C. in zijn onderkleercn een zakje met geld had geborgen. Volgens hot gebruik in bet werkbuis werd hem gevraagd dit bedrag af te slaan. Hiertoe kon de man maar niet besluiten en 't eind van 't lied was, dat de oude heer zijn spullen weer terug kreeg en vertrok in de plunje waarmede hij gekomen was. Hij moet thans bij een zijner kinderen inwonen. Omtrent de nieuwste toepassing van het automobilisme weet» de Fiets bet volgende mee te deelen: Het is «The Cosmopolitan Bank- and Sa vings Company", eene bankinstelling die er gens in Amerika gevestigd moet zijn, waar wordt er niet bij vertuid, die een filiaal geves tigd heeft in een daartoe expresselijk ver vaardigde automobiel en voornemens is meer zulke rollende filialen in gebruik lo nemen, wanneer de proef slaagt. De plaatsen waar deze bank geen filialen heeft, zullen op bepaalde dagen door deze autobanken worden bezocht. Do auto's die hiervoor dienst doen, zijn na tuurlijk op zoor bijzondere wijze gemaakt; zij ziju enorm groot, hebben een sterken motor en kunnen 50 K. M. per uur loopen. De euros- serie is geheel van dubbele pantserplaten ge maakt, niet alleen aan de vier zijkanten doch ook van boven en van onderen. Dieven kun nen er dan ook niet gemakkelijk in komen, In de wanden zijn natuurlijk loketten go- maakt, het publiek blijft dus buiten den wa gen. Binnen is een compleet kantoor met een chef en drie bedienden. Dezen vinden in den wagen al'e gemakken. Gedurende het rijden kunnen zij voorop plaats nemen, een doet dan dienst als bestuurder. De constructie van deze wagens kost 12 duizend- gulden. Zij zijn electrisch en worden ook electrisch verlicht en verwarmd. Dan volgt echtereen mededeelingdieook nogal vreemd is De meter wordt gedreven met behulp van specia|e accumulatoren, die r.iet dikwijls her laden behoeven te worden. Een zware electrische wagen, die grooto afstanden kan afleggen, 50 K.M. per uur kan loopen en speciale accumulatoren heeft. De mensch, die naar zijn eigen inzicht eer zoo groote plaats inmeont in de schepping, beslaat feitelijk slechts een zeer kleine ruimte. Wanneer men voor ieder mensch een ruimte van 27 kubieke Eng. vuet rekent, dan kan de geheele bevolking der aarde (148 000 000) geborgen worden in een kubusvormige kist, wier ribbe niet langer 3420 Eng voet is. Deze kist zou in Ilyde-Park kunnen staan en dan nog slechts de hell' van het park in nemen. DezJfde statisticus, aan wien wij deze wetenswaardigheid hebben te danken, ver telt ook nog, dat men alle menschen der aarde dicht naast elkander in een Engelsoh graafschap zou kunnen oederleggen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2