Dinsdag 29 Augustus 1905. No. 5697: 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE, Eenige opmerkingen. 1 FIRMA A H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DintdaiDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. «ranco per post 1.15. Advortentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oillcieële- eu oiiteigeningsailvoi-lentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 4.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat de Secretarie der gemeente zal gesloten zijn op Donderdag 31 Augustus a. ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Het bureau van den burgelijken stand zal dien dag geopend zijn des vooriniddags ran 12 tot 1 ure uitsluitend tot het doen van aangifte van geboorten of overlijden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STEN FERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, tuaakt bekend, dut in do gemeente IJsselstein eeu geval van vlekziekte ia geconstateerd. Amersfoort, don 28 Augs. 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Amersfoort in 1904. in. Hoofdstuk VI handelt over de Medische politie, daarin wordt tueegedc ld, dat behoor lijke zorg vveivi gedVagen voor liet onder houden en schoonhouden der riolen en goten de eerste werden gespuid door de waterlei ding. Ook de grachten werden zooveel mo gelijk schoongeht.uden en gebaggerd. Nieuwe riolen werden gemaakt in tie Kleine Haag, den Leusderweg en deZwanelrdsteeg, terwijl een riool werd verlegd op het punt van samenkomst van Ulrechtscbewegen Berg straat. Voor ontsmetting met carbol van goten en urinoirs werd zorg gedragen. Meer dan vroeger werden ie straten ge durende de zomermaanden besproeid. De Commissie van bijstand voor 't beheer en toezicht op den Reinigingsdienst rapporteerde: Het toezicht over den Reinigingsdienst bleef opgedragen aan de Directeur, den heer A. J. do Wilde, wiens tractement bedroeg f 1000 benevens 21, o0,'0 van debt uto-opbrengst, ad f 173,26, en vrije woning. Het aantal werklieden bedroeg 22. Bij het het einde van liet jaar werden nog 2 man aangesteld, waarvan éen als stalbaas fungeert en als zoodanig vrije woning genoot. Evenals in vorige jaren bestond de uit oefening van den dienst in bet reinhouden van de openbare wegen, straten, stegen eir pleinen, voor zoover «I verplichting daartoe niet vip anderen rust, zoomede het verwis selen van privaattonnen. Het vervoer geschiedde met handkarren, 45). „Ik heb geen recht om zulk een verzoek te wei geren, zei de directeur, hoezeer ik zelf ook van oordeel ben, dat een paar slagen met den stok de lea duurzamer zouden maken. Ik moet u Jaarom ver zoeken, wel te overwegen vóór u op ('e zaak aan dringt." „Ik zou toch maar liever zien, dat bij geen ransel kreeg, zei Dick, terwijl de schooljongen in hem weer boven kwam. Ik zie het nut er niet van in om de lui te Blaan. Mij heeft bel nooit eenig goed gedaan en ik heb genoeg gehad om er over te kunnen oordeelen." „Heel goed, mijnheer, ik zal toegeven. Richard, je vader ia voor je in de bres gesprongen en ik kan zijn wenscben niet nogeeren, ofschoon ik het mijne denk van de zaak. Je zult over de heele aangele genheid niet meer hooren, tenzij jezelf aanleiding geeft om mijn geheugen op te frisaehen." „Zoo is het al goed, zei Dick, hij zal zich na dit voorvai goed gedrugeD. Daar sta ik voor in. En o, wat ik zeggen wil, voegde hij er haastig er aan toe, ia.is Dulcie ook in de buurt?" „Mijn dochter? vroeg de directeur. Wenscht u haar te zien?" „Ik zou er niet op tegen hebben," zei Dick, die tot achter zijn ooren bloosde. „Het spijt me, maar ze is een wandeling aan het rechtstreeks naar de Zandhoopen, daar de I i schuiten geheel onbruikbaar zij». Het verwisselen van tonnen bad geregeld j i plaats, terwijl aan het schoonhouden en des- i infecteeren der tonnen de meeste zorg werd j besteed. 1 liet vérvoer «lier tonnen vond plaats met 5 tonnenwagens en aanvulling van 0 luuid- vuilniskarretjes waarmede 18 man werden j belast. In den namidddag hielden 11 van ben zich bezig met straat zegen en het ophalen van vuilnis; de overigen met bet uitzoeken i van de vuilnis en verdere werkzaamheden 3 man hielden zich den geheelen dag bezig met het ophalen van vuilnis en het schoon houden der straten. In dezen dienst kwam in het einde vin het jaar een belangrijke wijziging door de aanschaffing van vier dichte tonnenwagens, voorzien van schuifdeuren, waardoor het vervoer der tonnen geheel aan het oog van het publiek werd onttrokken en deze tonnen wagens door middel van trekkracht werden bediend, waartoe in November vier paarden werden aangekocht. Voor het ophalen van huisvuilnis werden eveneens 4 vuilniskarren uangeschaf', die in den namiddag door trekkracht werden be diend. De straten en riolen werden zooveel mu- gelijk schoongehouden, terwijl bij slecht weder v in de veegmachine gebruik werd gemaakt dat een uitgaaf vorderde van f 24.80 voor het buren van paarden. Vo ir het wieden van straten, pleinen en singels werd uitgegeven 1'30en de aan schaffing van bezems voor de veegmachine vorderde een uitgaaf van t'05, alsmede f44 voor gewone straalbezems. ledei en dag werd de grootste zorg besteed aan het behoorlijke schoonhouden der uri noirs met carbolzuur. In het afgeloopen jaar werd een nieuwe sproeiwagen aangeschaft voor een bedrug van 1660. Deze wagen heeft een inhoud van 1.5 iD of 15U0 L. en kan door éen man bediend worden; over een straatbreedte van 7,5 M. kan water worden gegeven, welke wijdte tot 50 pet, kan worden verminderd. Met dezen wagen werd verbruikt over 353'4 dag 1101 AD water, dat een uilgaaf vorderde van f98.31, terwijl met de bestaande sproeiwagens 2469.5 M' water werd verbruikt en uitgegeven 1119.37®, te samen f217.68®, voor bet buren var- paarden. In het afgeloopen j»ar werden 15 beer putten geruimd, wat een uitgaaf vorderde aan huur voor paarden van f45 en voor arbeidsloon f62. Onder dit laatste bedrag is een som van 115 begrepen voor het ruimeu van heer- doen met mijn vrouw, zei de directeur. Ik vrees, dat pas laat terugkomt. Het is heel jammer." Dick's gelaat verraadde zware teleuraielling. „O liet maakt niet uit, mompelde iijj. Ik hoop, dat ze goed iu orde is?" „Ze scheelt zelden iets, en tegenwoordig maakt ze het juist bijzonder goeddank u," „O zoo", zei Dick somber. Hij was waarschijnlijk, te leurgesteld, te hooren, aal hij zoo weinig gemist werd eu vreesde, dat zijn vader als substituut was aan- „Hebt u er wat op tegen zou ik de lui even kunnen zienik bedoel ik zou graag de school iuspecleeren, 'iet u." i „De jongens zien? Zeker mijn waar Je heer, natuur lijk, hier dezen kant uit en de directeur leidde Dick naar het schoollokaal eu Pan! volgde uit nieuws gierigheid. U zult ons aan de studie vinden, zei dr. Griuistone toen ze de eerste tochtdeur doorgingen. Er was eeu verdacht geluid van stemmen van bin nen, maar toen de deur openging, waren allejongens over bun boeken gebogen met ingespannen aandacht welke bet direct effect was vau het omdraaien van den deurknop. „Onze werkplaats, zei de directeur, terwijl hij roud- keek. Mijn eerste klas, mijnheer Bulti'.ude. Er zijn goede werkers en luilakken." Dick stond in de deur eu zag er (als de waarheid verteld moet worden) ongewoon schaapachtig uit. Hij had de bedoeling, het verleden met bet heden te vergelijken, maar toen hij tegenover zijn vroegere medescholieren stond, werd hij bevangen door een giondelooze vreea van ontdekt te zullen worden. De klas gedroeg zicb, zooals klassen zich gewoon lijk bij dergelijke gelegenheden gedragen. De goede jongens lachten en de stoute staarden voor zich uit putten in Gemeentegebouwen. Voor liet ruimen van beerputten werden aangeschaft een luchtpomp inet vliegwiel, slangen, slangen wagen, 2 ijzeren beerkarren. Daar do plaats van l uimen soms ver ver wijderd is van de mestplaats, is gebleken, dat 2 beerkarren niet voldoen le zijn en bet vvenscbelijk zou zijn, dit aantal op 3 te brengen. De voeding der paarden bestond uit haver, hooi, stroo, lijnkoeken, roggebrood en ze melen. Van 17 November tot en met 31 December 1904 werd daarvoor uitgegeven: aan haver 1500 K.G. f 113.00, hooi 1250 K.G f60.50, stroo 650 K. G. f 19.50, lijnkoeken 1.40, roggebrood f 1.90, zemelen f0.65, totaal: 1197.94. De gezondheidstoestand der paarden was bevredigend. Het hoefbeslag vorderde een nilgaaf van: winterbeslag f 13.00, schroeven 110.20, schroef- sleutels f2.60, 1 lap fO.50 totaal: f20.30. Hel repareeren van karren, kruiwagens en gereedschap vorderde een uitgaaf van f116, van houten privaattonnen f529.95 en van ijzeren privaattonnen f 042.60. Het overige materieel verkeert in vrij goeden staat. Door het in gebruik nemen van »Ma Re traite" werd van het gebouw aan de Bree- destraat voor wagen- en karren bergplaats geen gebruik meer gemaakt. De gebouwen, bij den Reinigingsdienst in gebruik verkeeren in goeden staat. Van het Rijk werd voor den lijd van 15 jaren, tegen een vergoeding van f 10 per jaar, in erfpacht genomen een stuk grond gelegen aan den Lageweg alhier, noodig voor het maken van een beerput. Deze put vor derde een uitgaaf van f777. Verkocht werden 2352 M3. mest en 1485.5 M3. beer, tegen 2435',j .vi3. mest en 1708',j M3. beer in 1903. De mest bracht op f 3610.9) en de beer f3256.00 of respectie velijk f 1.545 en f2.19 p. M3., terwijl aan lekgier werd ontvangen f27.32. Op 1 Januari 1905 was nog een hoeveel heid onve'koelite mest van 452 M3. en 136 M3. beer aanwe-ig. Door de aanhoudende felle droogte, vor derden de meststoffen veel beerstolfen pu blieke verknoping wt rd vermeden daar voor de mest en beerstolfen geregelde afnemers waren. De verkoop van mest en leerstoffen bracht op f6924.28, tegen f7195.58 in 1903. Onder het gemelde bidrag van 16924.28 is begrepen de opbrengst van 374 M3. mesi (onverkocht in 1903) waarvan de waarde werd geschat op 1575.95 en 56 M3. beer, berekend op f2 p. M3. ad 1112, te zamen f687.06. Daarentegen is onder meergemelde som niet begrepen de waarde van op 1 Januari 1904 aanwezig en in 1904 verzamelde mest stoffen, zijnde 452 M1 mest, berekend op fl.545 p. M\ en 136 M*. beer berekend op f219 p. M*. vertegenwoordigend een waarde van f986.18 aan mest en beer. De uitkomsten van de exploitatie over 1904 zijn, dut zuiver werd ontvangen f 6924.28687.96+986.18=f 7222 59, tegen f7637.54 in 1903. De gemelde bedragen van f 687.96 en 1986 18 betreffen du waarde, waarop de in 1902 en 1903 verzamelde doch respectievelijk in 1903 en 1904 verkochte mest en beer stolfen, zijn bepaald, weshalve de ontvang sten in 1904 f415.04 minder bedroegen dan in 1903. De uitgaven totaal beloopende f20828.82 zijn f8308.99 liooger dan in 1903 deze ver meerdering vond ha..r oorzaak door de aan schaffing van 4 tonnenwagens, 4 vuilniskarren, 1 luchtpomp met vliegwiel, 1 slangenwagen, 5 Igummislangen, 7 gegalvaniseerde slangen 1 gegalvaniseerde put pijp, 2 ijzeren beerkarreD, 1 gummiluchtslang, 1 Engelsche wagen- wippen, 2 volgkettingen om te koppelen, 1 ij wiel, I sproeiwagen, 4 compleete tuigen, stalgereedschappen en verdere benoodigheden. en aankoop van 4 paarden. Aan fourage werd over 45 dagen uitgegeven f 196.94, aan beslag en schroeven, enz. f26.30 Totaal f223.24. Er was nog aan haver Op 1 Januari voor f22.35, aan stroo f3.30, aan hooi f2.50, en aan lijnkoeken, zemelen, en brood f 1.10 totaal f29.25, zoodat voor 4 paarden aan fourage en hoefbeslag over 45 dagen werd uitgegeven f 193.99, of voor 1 paard per dag 11.08. Aan geneesmiddelen werd uitgegeven f2.23. De Balans heeft aan inkomsten f7021.28 en aan uitgaven f20 128.82, waarvan t'8058.44 als buitengewone uitgaven wegens de reorga nisatie. De exploitatie-rekening sluit met een na- deelig saldo van f5749.10. (Wordt vervolgd.) We lazen in liet ®Het Kind", veertien- d tagscli tgdscliriftvoor ouders, moeders en op voeders, waarin ook onze voormalige stadge- noote mevrouw Sand bergGeisweït van der Neiten zoo menig pakken 1 artikel schrijft, het volgende onder bovenstaanden titel, dat waard is om onder v Jer aanuacht te komen Hoe zou het u bevallen, wanneer men in de algemeeue uitdrukUng getuigde van ou tige nieuwsgierigheid. Dick zei geen woord, hij voelde zich verlegen en zenuwachtig. „Dit is Tippiug, de oudste jongen, zei dr. Grira- 8ione, terwijl hij hem op den schouder tikte. Eeu dezer dager hoop ik plezier van hem te beleven." „Hij ziet er uit alsof ziju hoofd ttiuk genoeg is," zei Dick, die er zijn knokkels eens op had stuk ge slagen. „De tweede jongen, Biddlecomb. Als hjj zijn best doet, zal hij ook nog eens mijn eer ophouden in de wereld." „Hoe gaat het er mee, Biddlecomb zei Diek, je krijgt nog negen stuivers van me ik bedoel nou hier is eeu shilling voor je. Zoo Chawner, ging bij voort, terwijl hjj zijn zenuwachtigheid overwon, boe maak je het? Erg aan het klikken geweest in den laatsten tijd „Kent u hem?" riep de directeur uit met naïeve verwondering. „Neen, neeu, ik ken hem niet, maar ik heb van hem gehoord, ja ik heb van hem gehoord Chawner keek op zijn neus, terwijl zijn buurlui zachtjes giegelden. „Nou, zei Dick ten laatste, toen hij alle oude her inneringen weer had opgefrischt, ik moet maken, dat ik weg kom. De jongens zien er vrooljjk en tevreden uit. Men zou haast weer gaan wenscben om weer een jongen te zijn. Goeie morgen lui hm jougeheereu, ik wensch jelui goeden morgen!" Hij ging been en liet den indruk achter, dat Bul- tilude's ouwe heer volstrekt niet zoo'n „onmogelijke vent" was. Hij bleef eeu oogeublik staan hij de open voor deur waarheen de directeur en Paul hem hadden vergezeld „Bonjour, dl. Gnmstone. zei hij ik had graag uw dochtertje nog eens gezien, maar daar is na niets aan te doen, en jij (hier wendde hij zich tot zijn vader, die onbeschrijfelijk leed door zijn vol slagen gebrek aan waardigheid) denk er om, wat ik gezegd heb. Geen aardigheden Eu terwijl hjj luchtig van de stoep stapte, volgde de directeur hem met de oogen eu wendde zich met medelijden in zijn stem tot Dick met de vraag „Weet je ook soms Richard of je goede vader in den laatsten tijd moeilijkheden in zaken heeft ge had is er misschien het een of ander wat hem hindert Maar de heer Bultitude kon geen antwoord uit brengen. Paul heeft nooit geweten hoe de rest van dien dag in Crichton House is omgekomen. Hij kreeg bevel om zich te voegen bij eeu klas die min of meer bezig was met het cene ot andere soort van werk. Hij had een vage voorstelling dat het Latijn was, ofschoon misschien ook wel Griekscb, maar hij hoefde geen aeticf deel te nemen in betgeen voor viel, want de heer Blinkiiorn was uiet van plan om het eeu jongen moeilijk te maken, die in éen ochtend den augsl had moeten verdragen van weg gejaagd te worden, van een pak ransel te krijgen en een onderhoud met zijn vader te moeten door- makeu. Ziju klasgenooten legden niet de zelfde ridderlijke fijngevoeligheid aan den dag eu Paul moest heel wat grappen over het voorgevallende doormaken, maar hij verdroeg ze zonder te protesteeren of liever hij merkte niet wat er gebeurde, Ziju gedachten waten iugeuoiuen door een vraastukde tijd en de wijze van ontsnapping. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1