Stadsnieuws. Binnenland. Gemengd nieuws. tevens tot bijeenhouden van het gevouwen blaadje dient. Dezer dagen werd te Amster dam zulk een dingetje met Th ct. strafport belast, omdat de postzegel tevens tot sluiting diende, zoodat de ambtenaar beweerde niet te kunnen zien wat er binnenin stond! Wat een revolutie zal dat geven in de verzending ten minste als er meer zulke scherpziende ambtenaren bestaan. In 1901) zal te Amsterdam weder een in ternationale bakkerijtentoonstelling worden gehouden. Van het waarborgfonds groot f 15.000 is al f13,700 bijeen. Hel Paleis voor Volksvlijt zal ds plaats zijn, de duur 20 Juni tot 11 Juli. POSTERIJEN. Met ingang van 1 September a.s. zullen voor bet publiek kosteloos verkrijgbaar wor den gesteld formulieren, waarop frankeer zegels, briefkaarten enz. bij elke hoeveelheid doch gezamelijk tot geen mindere waarde dan van f5 kunnen worden aangevraagd aan het post- of hulpkantoor, binnen welks be- stelkring de aanvr.ig r woont. De ingevulde en onderteekende formulieren behooren aan de kantoren te worden afge geven of kunnen ongefrankeerd in de plaat selijke brievenbussen worden geworpen. De bezorging der postwaarden aan huis zal, zoodra mogelijk, doch in geen geval voor don eerstvolgenden werkdagmorgen ge schieden, tegen betaling van het voor de bestelde zegels verschuldigde bedrag. De waaru. Directeur, v. h. Postkantoor, J. H. WENNEKES. Amersfoort, 28 Aug. 1905. De heer J. Bolk, notaris alhier, heeft be- d inkt voor de hem, van liberale zijue aan geboden candidatuur voor de vacature Schimmelpenninck der Provinciale staten van Utrecht. Xaast den heer Bicker Caarten, den can- didaat der kerkelijke partijen, wordt thans als candidaat van vrijzinnige zijde genoemd, baron d' Auluis de Bourouill, burgemeester van Baarn. Ter gelegenheid van d<!n25sten verjaardag van H. M. de Koningin zal het garnizoen, Donderdagmiddag te 12 uur een groote pa rade houden op een terrein aan de Konin- ginne-laan. De troepen zullen de honneurs bewijzen aan generaal-majoor A. D. Petter, comman dant der ie divisie infanterie, en worden gecommandeerd door luitenant-kolonel W. F. K. Bisschoff van lleemskerck, van bet 5e regiment infanterie. Donderdag 31 Augustus a. s. zal door de plaatselijke Afdeeliug van de «Koninklijke Ycreenigiiif van gepensionneerdc Onderof ficieren en minderen" gepensionneerd voor lie Wet van 1877, een voorschot worden verstrekt alsaan gepeusionneorde Onder officieren f40, aan gepensionneerdeo beueden dien graad f30. Hierbij zijn uitgenoodigd de Eere-Voorzitter alsmede Officieren- en Onderofficierencorres- pondenten. aan een bijzondere school te Rotterdam, is met ingang van 1 Januari benoemd tot Hoofd den R. K. school te Enkhuizen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het landweerpersoneel voor iedere 2 dienst uren bij het voorbei eidend militair onder richt gepresteerd, geaeh'. kan worden te hebben vervuld één dag verblijf onder de wapenen. De bij de jagers overgeplaatste le luitenant adjudant F. E. Knoote van het 5e reg. in fanterie zal 1 Sept. naar den Haag vertrek ken, Als opvolger van den kapitein-plaatselijk- adjudant jhr P. G. Siberg, wie.- op zijn ver zoek eervol ontslag uit den militairen dienst werd verleend onder toekenning van pensioen, is benoemd tot plaatselijk-adjudant te Amers foort de 2e luitenant C. A. J. J. van dei- Linden, thans plaatselijk-adjudant te Den Helder, die 1 September zijn functie hoopt te aanvaarden. Luitenant-kwartiermeester P. A. Smits, thans van het korps pantserfort-artillerie, is benoemd tot kapitein-kwartiermeester van het nieuw op te richten le reg. huzaren, en komt te Deventer in garnzioen. In de plaats van den beer J. Kooiman, die wegens aanstaand vertrek naar den Haag bedankt heeft als consul van den Alg. Wiel- rijdersbond alhier, is de heer H. Meursiug 1 aangesteld. Bij het concours hippique te Roosendaal (N.-Br.) behaalde de Ie luitenant der veld artillerie D. J. Couvée in een springconcours den 3. prijs met «Darling" (bij loling). Den 5. prijs verwierf de le luitenant dei- huzaren G. J. Maris met «the Rival." In het later volgend nummer (uitsluitend hoogtesprung) veroverde luitenan Couvée den eersten prijs (een bedrag in geld, benevens een groote zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder.) 'k Las ergens: deed domheid pijn, Verschrikkelijk zou 't gekerm dan zijn. De hedenmiddag van 2.15 tot 2.58 onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barehman W'uytieis van Vliet, ge houden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 13 leden eri den Secretaris rar. «Ir. J. G. Stenfort Kroese. Afwezig met kennisgeving waren Wethou der Celosse en de heer Van Beek, zonder bericht, de hoeren Van Kalken en Kleber. De heeren Jorissen en Veis Heyn werden opnipuw geïnstalleerd. Nadat de notulen der vergadering van 1 Aug. waren gelezen en z. d. of h. st. onge wijzigd vastgesteld, deelde de Voorzitter mee, dat waren ingekomen 21 stukken, van welke de belangi ijkste een adres van bewo ners dei Blarikenhevm-straat om daar een liebtgevenden lantaarn te plaatsen 'als ongezegeld ter zijde ge'egdverschillende Begrootingen en aanvragen om subsidiën naar de afdeelingen en een adres van werk lieden der Gemeente-reiniging om lotsver betering op voorslil van den beer Ger ritsen, daarbij gesteund door de heeren O o s t e r v e e n en Plomp ter afdoening opgedragen aan den Raad. gezelschap van auderen tot uzeide: «O, wat is u mooi! Wat hebt u lieve oogen I Heeft men ooit zulk een beeldigen mond gezien Of tegen een andere dame: «Wat ziet gij bleek; het is alsof gij een ziekte onder de leden hebt, zoo slecht ziet gij er uit." Zoudt gij hem of haar, die zoo sprak, niet onbeschaafd, ongemanierd, onvoorzichtig noe men En u van ze afkeeren en ze geen antwoord waardig keuren? Hoe dikwijls behandelt men kinderen op de zelldewijze, kweekt ijdelheid in hun jeugdig hart, doet hen neerzien op speelmakkertjes, die niet zoo mooi zijn, en leert hun aan het uiterlijk voorkomen te groote waarde hechten 1 En zou het kind, dat beklaagd wordt, niet gaan rneeneu pijn hier of daar te voelen, zich in de spiegel gaan overtuigen van zijn bleekheid en gevaar lonpei, zijn vroolijkheid en onbezorgdheid te verliezen Kinderen begrijpen vaak rneer dan men wel denkt. Men moet niet schromen een kind, waar het pas komt, zijn tevredeuheid te toonen, want de beste wijze om hem bet goede liet te leeren krijgen, is hem te doen bemerken dat men hem voor een goed kind houdt. leder rnensch vult in zijn jeugd den beker van zijn leven met bitter of zoet, en latei- moet hij dien drinken, of hij wil of niet. Enfants terribles worden vaak ten onrechte beknord, want zij zeggen dingen, die zij in huis gehoord hebben, over aan degenen, voor wie zij niet bestemd zijn. Wees dus liever op u zelfontevreden dat gjj, waar uw kleine bij was, op- en aanmerkiu en op afwezige personen maaktet, die met den geest van liefde in strijd waren. De algemeene Svnode der Ned. Her v. Kerk heeft met 17 tegen 2 stemmen de onver- eenigbaarheid van het predikambt met het lidmaatschap van een der Kamers der 8taten- Generaal uitgesproken en ook het voorbe houd van dispensatie, met 12 tegen 7 stemmen verworpen. De voordrachten tot het toekennen van onderscheidingen bij gelegenheid van den verjaardag van de Koningin zijn, naai- aan de «Tel wordt medegedeeld, thans bij hare Majesteit in overweging. Bij de vele onderscheidingen, welke in den loop dezes jaars reeds zijn toegekend en met het oog op het bezoek van het vorstelijk Echtpaar aan Friesland in September a.s. bij welke gelegenheid op meer plaatsen onderscheidingen zullen worden uitgereikt heeft de nieuwe regeering zich in deze moeten beperken. Naar -ie »N. Arh. Crt." van welingelichte zijde verneemt, ligt het in de bedoeling der regeering in 'Ie eerste plaats de Drankwet te herzien en de Onderwijswet aan te vullen, in dien geest dat de waarborgen voor goed volksonderwijs, ook bij het bijzonder onder wijs, aanwezig zullen zijn. Door de Mij. lot Expl. van Staatspoorwegen is het volgende bepaald: Voorwerijen, welke geacht kunnen worden tot de uitrusting van liet rijwiel te behooren, kunnen daaraan bevestigd blijven en behoeven niet afzonderlijk te worden bevracht. Als zoodanig moeten worden beschouwd: lo. een regenjas, een gereedschapstaschje, een lantaarn, een handpomp, een bel, een signaalhoorn 2o. kleine toestellen, waaraan portefeuilles, pakjes, kaarten enz, vastgemaakt kunnen wor den en: óf wel aan het stuur bevestigd zijn en niet meer dan 20 c.M. van de breedte daarvan innemen, daarvóór en daarboven evenwel niet meer dan 10 c.M. uitstekenóf wel boven het spatbord van het achterwiel 'zijn aangebracht, mits de afmetingen niet rneer zijn dan 20 bij 10 en 10 c.M. en overi gens toestellen, waar dan ook bevestigd, waarvan de hoogte, de breedte en delengte niet rneer dan 10 c.M. zijn; 3o. een mandje met afmetingen van hoog stens 35 bij 20 en 20 c.M., bevestigd op het stuur of achter het zadel en speciaal bestemd voor kleine reisbenoodigdheden 4o. een platte frametasch, van stof of van leder, bevestigd tusscben de stangen, welke het voorste en het achterste gedeelte van het rijwiel met elkaar verbinden. Bagagedragers van andere afmetingen dan die bedoeld sub 2, manden welke worden gebruikt voor andere doeleinden dan het medevoeren van kleine reisbenoodigdheden en alle voorwerpen hierboven niet genoemd, moeten van het rijwiel worden verwijderd en afzonderlijk worden bevracht. Pas is met algemeene bevrediging vernomen dat er kans is verlost te worden van een der noode.'ooze plagerijen de belasting van briefkaarten, op welker voorzijde iets geschre ven staat of oen ijverig dienstdoener weet te bewijzen, zegt het N'. v. d. L)., dat er nog meer stof in de postmachinerie ligt. Sinds jaar en dag worden kleine drukwerken ver zonden op zulk een wijze, dat de postzegel Ook in het Militair Teh lis in de Beekstraat wordt de verjaardag van H. M. gevierd door een feestavond waarbij eigen krachten en de zangvereeniging verschillende welgekozen nummers ten gehoore zullen brengen. De plaatselijke afdeeliug van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderol'licieren houdt 's mid dags receptie, waarna de leden en belang stellenden eonigen tijd kameraadschappelijk den feestdag zullen berdenken. Programma van het concert door de «Utrechtsche Muziekvcreehiging", onder di rectie van den heer H. Kuiper, op 31 Augustus des'avonds kwart vóór acht te geven op het terras van Amicitia". 1 Marsch aus der Oper: «Car men" Bizet. 2. Medley, ouverture «the Star" C. O. Hiire.* 3 Lustige Brüiler, Walzer. K. Vollstedt. 4, Fantaisiede 1'opéra „Guillaume Teil"Rossïui. 5. I'olka caraclérielique" (pour Picolo nolo)A. Yau Leeuwen. 0, Ouverture Fantastique A. Taelc. 7. Sonntagskiuder, Walzer Rixner. 8. Selection, (Musical comedy American) Fautanua" C. O. Hiire*. 'j. Fant-isie aus der Oper„Faost" Gounod. 10. Handsome, Harry (March two step) O. O. Hare*. Nieuwe Aiuerikaansche nummers. Op 1 Sept. a. s. hoopt de heer B. de Graaf, Commies hij de Ned. Centraal spoorweg maat- schappy alhier, den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in dienst van genoem de Maatschappij trad. Het zal den nauwgezetten ambtenaar, die steeds vol toewijding zijn plichten vervult, zeker op dit zilveren feest niet aan bewij zen van waardeering en sympathie ontbreken van supérieuren, collega's en vrienden. De heer J. F. Luycx, thans onderwijzer Te 2.37 kwam aan de orde de Agenda. 1. Installatie Raadsleden ging vooraf aan het lezen der notulen.) 2. Voorloopige vaststelling van de Ge meenterekening over 10Ü4 (met adviezen). D j rekening heeftin ontvangst f592901.52 in uitgaaf f534050.08' en dus een batig saldo van f58 850.83', van welke een f20000 uit geleend geld. Voorloopig vastgesteld z. d. met algemeene stemmen en de voorgeschreven onthoudingen. 3. Voorwaardelijke vaststelling van de Rekening der dienstdoende Schutterij over 1904 (met adviezen). De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f 1417.00. Voorloopig vastgesteld als voren. 4. Voorloopige vaststelling van de Rekening van het Burgerlijke Armbestuur over 1904 (met adviezen.) De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f 12187.58. Voorloopig vastgesteld als voren. 5. Voorloopige vaststelling van de Rekening der Kamer van Koophandel over 1904 (met adviezen). Z. «I. met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld op 200, zoo in ontvangsten als uitgaven. 6. Vaststelling van de Rekening van het Burger Weeshuis over 1904 (met adviezen). De rekening, met een ontvangst van f 16 580.41 en een uitga-.il' van f 12 422.90 en dus een batig slot van f4163.54, werd vast gesteld z. d. met algemeene stemmen, be houdens de onthoudingen. 7. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van de stem bureaux voor de stemming van éen lid van do Provinciale Staten (vacature mr. F. I). graaf Schimmel- penninck). 8. Benoeming van een tijdeiyk buiten- 1 gewoon onderwijzeres in de Gymnastiek voor meisjes aan de H. B. S. voor den cursus 1905/1906 (met adviezen). Benoemd met algemeene stemmen mej. J. C. van der Schroeit, te Zeist. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het verzoek van den heer J. W. Jon-isen, tot vrijstelling van het ver richten de kostelooze vaccinatie en dood- schouw (met adviezen). - Beide goedkeuring z. d. of h. st. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende 't verzoek van mejuffrouw J. M. de Bruijn tot vrijstelling van het seven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de avondschool gedurende een hall jaar (met adviezen.) Aangenomen z. d. of h. st. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders* tot 't benamen der nieuw aangelegde straat loopende van de verlengde Wilhelmina- straat naar de Stationsstraat. Z. d. of h. st. wordt de naam gegeven van Stations dwarsstraat. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wyziging van jaarwedden van onderwijzend personeel. 13. Voordracht tot betaling uit den post •Onvoorziene Uitgaven". Goedgekeurd z. d. of h. st. Aan het einde der vergadering zeide m r. Heyligers vernomen te hebben, dat de iu de vorige zitting benoemde leoraar in Natuurkunde aan de inrichtingen voor Mid delbaar onderwijs de beuoeming niet heeft aangenomen en vroeg of in de vacature nog vóór den nieuwen cursus zal worden voorzien. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. druk bezig zijn geweest, in de vacature te voorzien en dat zij hopen nog vóór den cursus te zullen slagen. Hierop vergaderde de Raad van 2.58 in comité-generaal. Meer uitgebreid in het volgend nummer. Een Duitscher met name Richard Charlow, vioeger stoker aan boord van een Atlantische boot, had een prijs van 150,000 doll, gewon nen en te Parijs uitbetaald geki-pgen. Aan de Gare du Nord orimoette bij twee lands lui, die.hem dronken uiaaktenjhein en in zijn roes plunderden. Gelukkig had hij ehèques in plaats van geld. Het is nu nog mogelijk, dat bij de aanbieding ervan .ie schurken ge pakt worden. In de Müncheuer Med. Wochenschrift wordt de slechte invloed van het wiel- rijden op bet hart besproken en aan getoond dat deze, bij eenige inspanning spoedig nadeeling wordt. Het gevaar van van wielrijdeu is, dat het meer van de krach ten vergt dan loopen, maar de vermoeienis minder doet voelen. De polsversnelling her stelt zich na het rijden slechts langzaam, en de verhooging van den bloedsdrnk houdt lang aan. Vooral voor jongelieden van 14 tot 20 jaar, die dikwijls veel te bard rijden, kan dit gevaarlijk worden, omdat bun hart sterk groeit en de bloedsdruk toch reeds verhoogd is. Matig wielrijden met een snelheid van hoogstens 15 K.M. in het uur, kan echter het hart ten goede komen. De groote toeneming van het aantal hartzieken in het Duitscbe leger moet voor een groot deel aan hei overmatig wielrijden worden toegeschreven. Te Amsterdam vertelt men, dat Brond- geest van zijn Indische tooneeljaar 68 mille heeft overgehouden en Orelio op zijn eerste tournée 30 mille maakte, terwijl zijnt weede op de helft wordt geschat. Ten einde het probleem op te lossen hoe menschen te redden, die op de bovenver dieping van een brandende skyscraper zijn, heeft men in Ne\v-Yo:-k proeven genomen met een reddingsladder van 75 voet die door iemand in Massachusetts uitgevonden is. In den fabelachtig korten lijd van 7 sec. ging de ladder omhoog en konden lieden van het dak van het gebouw neerdalen. De beweeg kracht van de ladder is gecomprimeerde lucht, die door bet openen van een ventiel in een cylinder komt, waar de drukking door een eenvoudig mechanisme in een verticale be weging wordt omgezet. Te Bovenkarspcl is door den dokter vergifti ging geconstateerd bij een kind, dat gelikt bad aan een gcoengekleurde prent brief kaart. De kleine is na smartelijk lijden over leden. Een Amerikaansche godsdienstige ver- eeniging heeft 20 automobielen gekocht, die haar geestelijken in staat stellen in de verschillende deelen der Vereenigde Staten te gaan prediken, terwijl zij tegelijkertyd zeer aangename tochtjes rnaken Te Londen, waar men geen monopolie van omnibussen heeft, rijden gewoonlijk 74 automobiel-omnibussen en hun aantal zal binnen koiten tijd nog viervoudigd zijn. Een milicien uit Veendam, die zijn zak boekje niet had laten afteekenen, boet nu dat

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2