Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Belie steng. Ten opzichte van tie oplmliog der faecaliëu lings de hui/en is in zooverre een grooto verbetering tot stand gekomen, doordien do tonnen nu in goed afgesloten met paarden bespannen wagens worden vervoerd. liet ophalen wordt daardoor wel niet be spoedigd, maar veroorzaakt minder stank. In zake het houden van varkens, zooals dit in eeuigo dealen dor Gemeenten byna zonder uitzondering gebruikelijk is ging do Commissie van bet denkbeeld uit, dat dit bodemverontreinigund bed ry fzooveel mogelijk moet beperkt blijven tot de daarvoor meest geschikte en tot dusverre daarvoor gebruikte terreinen, en dat, by geregeld vervoer naar het bouwland, de mestverzamelingen niet behoeven te worden bestendigd. Deze maatstaf hoeft zy aangelegd by het onderzoeken van en hot adviseeren op de zeer talrijke aanvragen om vergunning tot het houden van varkens binnen de kom der Gemeente, welke aanvragen de Commissie gewerden van Burgemeester en Weihouders. Op aanvragen van bewoners der nieuwe buitenwijken, of van dezulken, voor wie het houden van varkens geen levenquaestie bleek te zijn, werd beslist ongunstig geadvi seerd. Tol het opruimen van voor de omgeving hoogst schadelijkoen hinderlykemestverzame- iingen Achter den Wal, tusschen Konings straat en Bloemendaal en achter het perceel No. 31 Langegracht, moest de tusschenkomst van het Gemeentebestuur worden ingeroepen. De onvoldoende en daardoor stank ver spreidende inrichting, alsmede minder doel matige plaatsing van waterplaatsen (urinoirs) gaf herhaaldelijk aanleiding tot klachten. Voor zooveel deze klachten betreffen de gelegenheid, aangebracht binnen de Boter markt en die aan de Groenmarkt, zijn zc voorzeker ten volle gegrond en is daaraan gemakkelijk tegemoet te. komen. Aan de eischen der hygiëne voldoen proef ondervindelijk het meest de met «Ie torfit- plaaten bekleede inrichtingen, waarop wij en W. reeds vroeger opmerkzaam maakten. In onze vergadering van 12 Februari is een aanvang gemaakt met de voorbereidende maatregelen van bet in te stellen systematisch woningonderzoek. Bij ons schryven van 15 Februari zijn B. eu W. in kennis gesteld van ons voornemen om, wauneer de nieuwe Bouwverordening zal zijn vastgesteld tegen een vergoeding van f400 per jaar, aan een uit ons midden be noemde sub-commissie van twee bouwkundige leden op (e dragen, jaarlijks een minimum van 500 een- tot drie-kamerwoningen te onder zoeken volgens uitvoerige vragenlijst, en voorstellen tot verbetering aan de commissie te doen. In dit schrijven wordt de moeilijkheid erkend om een geschikt, betrouwhaur persoon in dienst der Commissie te stellen, omdat diens onderzoek toch weer gecontroleerd zou moeten worden en geen zekeren waarborg geeft van degelijkheid. (jok zullen de kosten niet minder zyn, dan die van de voorgestelde werkwijze. en W. antwoordden ons bij schrijven dd. 27 April, dat zij een beslissing van den Gemeenteraad hadden uitgelokt, volgens welke er geen bezwaar bestaat tegen toekenning ecner toelage van hoogstens 1 0.40 per lid on per woning aan de twee deskundige leden der sub-commissie uit ons midden voor bet systematisch woningonderzoek, mits de be trokken Begruolings post hierdoor niet worde overschreden. (Wordt vervolgd.) KENNISGEVING. Dc Bl'R( 1F. M E ESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, gezien art. '208 der wet van 29 Juni 1851 (Staatib.ad No. 85), Doen te weten, dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeen- to ve«.>r net jaar 1906, door hen aan den Raad aangebeden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de wcretarie voor eenieder ter lezing zal liqgen, en dat men van voormelde begrooting afichrift kan bekomen, legen betaling der kosten. Amersfoort, den 29 Augustus 1905, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De .Secretaris J. G. STENFERT KROESE De heer F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, Burgemeester van Baarn, beeft bedankt voor de candidaluur voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Utrecht, hum door decen trale liberale kiesvereeniging in het kiesdis trict Amersfoort aangeboden. Het Hoofdbestuur wenscht nu de kiezers vr|j te laten. (Gelijk men weet is door de liberale kiesvereeniging te Amersfoort gecandideerd de heer A. M. Tromp van Holst.) Naar aanleiding van de Maandag en Dinsdag gehouden her-examens en van een tweede toelatings-examen of zonder toelatings-examon zijn tot de lessen van de Hoogere Burger school alsnog toegelaten tot klasse I: J. Baivndrogt, A. Brandsen, C. Coster, S. van Dishoeck, S. Knoppers, .1. F. van Lennep, Petr^ C. M. Polvliet en A. H. Schouten; tot klasse II. S. van der Bijll, A. L. ter Braake, Maria B. van Hille, B. Krijne, J. H. A. Reyners en S. Steenhuisen tot klasse lil. J. Migchelsen, W. A. Molen- gruiiff en Ch. W. F. Paine Strieker; tot klasse IV. Albertine do Tourton llruyns, C. L. van Ksvcld en M. M. van Es veld tot klasse V: H. Bullintyn, J. C. Bloem, J. Meulenbelt, Anna Kuneman, Elisabeth Oosterbaan, Annette Staverman, C. Seven- huysen en .1. W. Alberdingk Tliijin. Vier her-examens hadden een ongunstigen uitslag, nl. 2 voor klasse I, éen voor klasse II en een voor klasse V. Hol aantal leerlingen en toehoorders, waar mee de nieuwe cursus geopend wordt, be draagt 225. Vergadering van don Raad dei' Gemeente Amersfoort op Dinsdag 5 September 1005, des middags te 1.45. Voorzitter de Burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet. Tegenwoordig alle 17 leden en do Gemeente- Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Onmiddellijk na de opening deelt de V o o r- 7. i 11 e r mede, dat geen bezwaren zyn gerezen tegen de toelating van de herbenoemde leden en het nieuwg kozen lid. De Secretaris leidt binnen de heeren II. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst, A. A. Hamers. C. J. Plomp en J. C. Rolandus Hagedoorn, die in handen van den Burge meester afleggen de eeden, gevorderd door Grondwet en Gemeentewet. De Voorzitter zegtAanvaardt, mijne heeren, myn gelukwenschen bij bet vertrou wen door de burgerij in u gosteld. Ik hoop dat het u toevertrouwd mandaat ten zogen zal strekken voor de Gemeente. U, mijnheer Rolandus Hagedoorn, heet ik hartelyk wel kom en ik hoop, dat uw voorlichting in het belang za! zyn der Gemeente. De notulen der vergadering van 20Augus tus worden nu gelezen en z. d. of h. st. on gewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn van Gedeputeerde Staten acht beslissingen op reclames over de Inkomstenbelasting gedeponeerd ter Secretarie ter inzage van de leden een dankbetuiging van mej. Joh. M. de Bruyn voor hei Raadsbesluit waarbij zij is vrijgesteld van liet geven van Handwerk- onderwys op de avondschool voor kennis geving een adres van den heer J. M. Boshuizen inhoudende een reclame over de betaling zijner werkzaamheden bij de tienjaarlijksche volkstelling ter aldoening aan B. en W. een adres van du afdeeling Amersfoort van den «Algemeenen Nederlandschen Typografen Bond" houdende verzoek om, by het gunnen van drukwerk voor do Gemeente, tekening te houden met du regeling van loon en arbeidsduur op de drukkerijen en ook om de onderhandschu aanbestedingen van druk werk te doen vervangen door publieke ter af doening aan R. en W. Om 2 uur komt aan de orde de Agenda. 2. Benoeming van een Wethouder (vaca ture M. L. Celosse.) Tot leden van het stern-bureau worden be noemd de heeren Van Beek on Van Esveld. Herkozen wordt de heer M. L. Celosse met 13 stemmen; I op den heer Plomp en en 3 blanco. De Voorzitter zegt den heer Celosse wel niet te behoeven te verzekeren wolk een bijzonder genoegen hem dit hernieuwd blijk van vertrouwen doet. Spr. wenscht den her benoemde van harte geluk en vertrouwt dat hy de benoeming wederom zul aannemen. Wethouder Celosse dankt de leden die hem stemden en voor de hartelijke woorden van den Voorzitter en verklaart de benoeming gaarne aan te nemen. 3. Benoeming van 5 leden der Reclame- commissie in zake de Inkomstenbelasting dienst 1905, wegens periodieke altreding van de heeren: C. Th. van Beek, H. W. van Es veld, A. M. Tromp van Holst en ter vervul ling van de vacatures-mr. J. C. H. Prikken en J. G. Kleber. Op voorstel van Wethouder Visser worden de vijf namen opéén briefje gesteld. Bij de eerste stemming worden gekozen Je heerenVan Esveld met 16, Tromp van Holst 16, Gerritsen 14, Van Eek 15, Van Duinen 10 en Hamers met 9 stemmen. De Voorzitter zegt, dat er zes heeren gekozen zijn en dus een nieuwe vrije stem ming moet gehouden. De heer Van Beek verzoekt om ge zondheidsredenen niet meer in aanmerking to mogen komen en dus geen stemmen op hem uit te brengen. Spr. was sedert de invoering dezer belasting lid van deze com missie. De heer Gerritsen zegt, dat wel bekend is, dut hy niet opziet tegen moeite waar het de Gemeentebelangen geldt, dochdat hij het lid zyn van deze commissie onvereenigbaaracht met dat van de commissie van aanslag voor do Bedrijfsbelasting. De lieer H a in e r s meent, dat de heer Gerritsen juist zeur goede inlichtingen zou kunnen geven. Den heer Plomp komt het voor, dat de heer Gerritsen niet mag bedanken. Echter er zijn nu zus heeren gekozen, terwijl er vijf vacatures zijn en spr. meent, dat het niet juist is, nu maar, aan te nemen dat een der hoeren niet gekozen is omdat hij éen stem minder heeft dan zijn voorganger. Spr. meent, dat thans en geheel vrye stemming moet gehouden, waarhij rekening moet ge houden met de verzoeken van de heeren Van Beek en Gerritsen. De he 'i* II a rn c r s meent, dat moet af vallen hy die van du gekozenen het minste aantal stemmen verwierf. De V o o r i 11 e r verklaart als gekozen de aeeren Van Esveld, Tromp van Holst, Gerritsen en Van Eek en herinnert dat de heer Gerritsen bedankte. De beer J.o r i s s e n zegt, dat zes heeren de volstrekte meederheid verwierven. Daarom gaat het. De Voorzitter zegt, dat een nieuwe vrye stemming moet gehouden, waarbij gelet moet worden op het verzoek van den heer Ger ritsen. De heer Van Kalken zegt, dat thans blykt dat er een font is begaan door het voorstel-Visser aan ie nemen. S; r. acht het beter, dat vijf malen wordt gestemd, telkens mot éen naam op het briefje. De heer Jo rissen: l)at kan niet. De nu komende stemming is een gevolg van de aanneming van het voorstel-Visser. De Voorzitter doet een nieuwe vrye stemming houden. Herkozen werden de heeren Van Esveld met 15 en Tromp van Holst met 16 stem- irien, terwijl gekozen werden de heeren Van Eek met 16, Van Duinen met 16 on Hamers met 15 stemmen. 4. Benoeming van 2 leden van de Com missie van wetgeving (bedoeld by art. 166 der Gemeentewet) wegens periodieke aftre ding van de heeren M. L. Celosse en mr. P. J. F. van Voorst Vader. De heer Hamers stelt voor, twee namen op éen briefje te plaatsen, betgeen wordt aangenomen z. d. of h. st. Herkozen de heeren Celosse en mr. Vader met op éen na algeineene stemmen. 5. Samenstelling der afdeelingen voor 1905,1906. Tot Voorzitter der eerste afdeeling werd gekozen Wethouder Celosse; tot leden dier afdeeling de beuren Van Duinen, Van Beek, mr. Van Voorst Vader, Veis Heijn, Tromp van Holst, Van Eek, Plomp en Van Kalken De tweede afdeeling heeft tot Voorzitter Wethouder Visser en tot leden de heeren; Van Esveld. Gerritsen, mr. Heyligers, Jo- rissen, Hamers, Rolandus Hagedoorn en üosterveen O. Benoeming van een lid van de Commis sie tot bijstand in het beheer der gasfabriek (vacature J. G. Kleber). Gekozen de heer Plomp met 9 stemmen, tegen 6 op den heer Gerritsen, 1 op den heer Van Duinen en 1 blanco. De punten 7 tot 10 (zie vorig nummer) van den Beschrijvingsbrief gaven geen aan leiding tot duscussie. Bij punt 11, .benoeming van- een tijdelyk leeraar in Natuurkunde, merkte mr. H e y l i- gers op, dat in den beschrijvingsbrief niet wordt vermeld, dat de benoeming een tijdelijk karakter zal hebben. De Voorzitter antwoordt, dat uit het voorstel van B. en W. blijkt, dat bedoeld wordt een tijdelijke benoeming. Mr. Heyligers dankt voor de inlich- ting. Benoemd wordt de heer Z. J. de Lange, te Sappenneer, met 16 stemmen1 blanco. Hierop wordt te 2.58 de vergadering ge sloten. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbesteding van turf, ten behoeve van de gemeente gebouwen, hetfgasthuis en het wees huis, werd ingeschreven door de volgende stadsgenooten Aug. de Steenhuyseu lange turf 38 cent korte 58 centJ v, d. Heuvel lange turf 32 cent korte 57 centE. v. Eijken lange turf 30 cent korte 50 cent;R. Heeren lange turf 29 cent korte 49'/i cent; E. Bakker lange turf 29 cent korte 49'centH. 5. Put man lange turf 27 cent korte 461/» cent I'h. M. Putman lange turf 24V» korte 44VÏ cent. Den minsten inschryver is de levering gegund. De Algemeene Voorzitter van het negen uur-sluitingcomité, de heer S. J. van Duinen, is niet alleen een man van het woord, doch ook van dc daad als hij ergens zijn schou ders onder zet. Vrijdagavond werd hij door de ledenver gadering van «Handel en Nyverheid" ge machtigd de kosten voor de beweging te be strijden uit de kas dier vereeniging en nu reeds heeft hij per circulaire de bedryfs-co- milé's opgeroepen tot een vergadering op 14 dezer. De circulaire omvat een concept-regle ment, enz. Om het hooge belang voor den winkelstand worden alle loden dringend uitgenoudigd, ter vergadering te verschijnen. De quaestie van de invoering van een wereldpostzegel heeft reeds vele peoneD in beweging gebrachtde bezwaren tegen de invoering zijn echter van zoo'n overwegenden aard, dat vermoedelijk deze wensch nog lang onvervuld zal blyven. Ten einde echter aan dat bezwaar zooveel tegemoet te komen en het publiek gelegen heid te geven iii brieven naar het buiten land een frankeerzegel voor antwoord in te sluiten, werd door den directeur-generaal der Posteryen en Telegrafte aan verschillende Kamers van Koophandel gevraagd welke buitenlandsche zegels bij voorkeur gewenscht worden, ten einde deze aan de postkantoren verkrijgbaar te stellen. De volgende buitenlandsche frankeerzegels kunnen nu aan alle kantoren der Posterijen aangevraagd worden Nederl. Uost-Indië van 10 en 15 cent; Curasao van 10 en van I2lja cent; Suriname van 10 en van 121/, cent; België van 20 centimesFrankryk van 25 centimesZwitserland van 25 centimes Duitschland van 20 pfennig Groot-Brittannië en Ierland van 2l/a pennyRusland van 10 kopekenOostenryk van 25 heller, terwijl binnenkort ook frankeerzegels van de Ver- eenigde Staten van Noord-Arnerika ter waarde van 5 Amerikaansche centen verkrijgbaar zullen worden gesteld. De prijs der koloniale zegels komt overeen met de daarop uitgedrukte waarde; die der Belgische is 10 cent en van de overige soorten 13 cent per stuk. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat nog dagelijks prentbrief kaarten worden ler post bezorgd, waaraan oplegsels van mica, gestamt glas of derge lijke zijn gehecht en waarvan de verzending vaar het binnen- en buitenland niet is toe gelaten. Dergelijke kaarten worden als onbestelbare stukken ter zijde gelegd en dus niet verzonden. Aan het Bureau van politie is voor den rechthebbende terug te bekomen een bank biljet van tien gulden, daar als gevonden, gedepofleerd. Een ziel zonder gedachten, is als een huis zonder bewoners beide geraken spoedig in verval. De Haagscbe correspondent van het »N. v. d. D." schrijft: Mijn lezers weten misschien nog ik schreef er althans vroeger eens over dat in de Ned. Hervormde Gemeente een Hoof delijke omslag is ingevoerd juister misschien: dat men getracht heeft dien in te voeren. Een groot aantal aangeslagene» hebben daartegen bezwaren ingebracht, en een nog veel grooten getal heeft (voorgelicht omtrent den wankelende grondslag dier heffing, een voudig het aanslagbiljet, zooals 't volk dat bier uitdrukt, «achter de pendule" gelegd. Er zijn toen wel waarschuwingen uitgegaan, maar ook dat heeft, naar ik vernam, weinig guldens in de kas gebracht. En nog altijd wacht men nu op bericht, dat kerkvoogden, sterk in het bewustzijn van hun goed recht, een of meer weigerachtigen gerechtelijk hebben aangepakt om een uitspraak tekrygen. Maar intusschen heeft zich het voorspelde gevolg van de belastinginstelliing niet laten wachten. Iemand, die dezer dagen bij den koster zijn lidmaatschap van de kerk ging opzeggen, omdat hij zich in elk geval latei- niet weer wil laten dwingen om bij te dragen aan een kerkgenootschap, waarin men zoo eenzijdig voor slechts één (orthodoxe) rich ting gehoor vindt, kreeg daar te hooren «Alweer een? Meneer, 't staat niet stil; ze komen by honderden opzeggen Ziedaar het resultaat: de Vaderlandsche Kerk heeft honderden en misschien duizenden afgestooten, die ze nooit meer zal terngzien. Voor sommigen moge dit eenvoudig een officieele bevestiging zijn van een feitelijk bestaanden toestand, voor zeel velen is 't jammer. Een medewerker van »De Telegraaf' maakte een der proefritten mee van den Renard-trein en schrijft daarover o a. Met drie wagens, beladen met passagiers, ging het van Doorn over Oud-Leusden naar Amersfoort, eu nu kwamen eerst recht de uitmuntende eigenschappen van het nieuwe vervoermiddel tot haar recht. Bijna de geheele weg van Doorn naar Amersfoort voert over een dikwijls sterk gol vend terrein. Met de meeste zekerheid ging de trein heuvel op, heuvel al. Op zeker steil gedeelte van den weg gekomen, bleef de trein plotse ling staan. Toen we informeerden, waarom dit ge schiedde, werd ons medegedeeld dat dit ge daan was om te bewijzen, hoe de trein midden op een hellenden weg tot staan kon worden gebracht.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2