Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentién. EJ. RUITENBERG, AMICITIA. C. P. T. BIGOT Oom Braesig. gasten alleen, of twee aan twee, zwaaiend, strompelend, vallend over de straat. En de gastheer, om hun uitgeleide te doen, ging mee struikelde, viel in een modderpoel, bevuilde zich van onder tot boven en bleef liggen waar hij lag, knorrend en rochelend als een zwijn. Nog zelden had de opperste der duivelen in iels zóóveel pleizier gehad. »Wel", zei de hij, zich de handen wrijvend, »jo hoinp brood heb je verdiend. Je hebt daar een uitvinding gedaan, die werkelijk onbetaalbaar voor ons is en die ik niet ge noeg kan loven. Maar vertel mij nu eens hoe heb je toch dieu kostelijken drank bereid V' 7. De kleine duivel grinnikte en trok een sluw gezicht. «Raad maar eensgiegelde hij. »VVel", zeide de groote, »ik vermoed, dat je eerst bloed van den vos, toen bloed van den wolf en eindelijk bloed Van het zwijn genomen hebt, en dat door elkaar gemengd en er drank van gebrouwen. Is het niet tooi" «Och neen", antwoordde de kleine duivel «zooveel moeite heb ik niet gedaan. De zaak is veel eenvoudiger geweest. Ik heb niets anders gedaan, dan dat ik den boer koren in overvloed liet groeien, liet dierlijke bloed is altoos in den mensch geweestmaar zoolang het brood schaars was, vond het. in hem geen voedsel. Overvloed is het, die era prikkelde tot uitspatting en zwelgerij. Daarom heb ik hem jenever leeren stoken. En toen hij de goede gave Gods tot jenever had gestookt, toen begon in hem te gisten iet bloed van den vos, van den wolf en van het zwijn. Als hij nu maar altijd jenever drinkt, dan zal hij steeds een dier wezen''. De opperste der duivelen prees den klei nen duivel en verleende hem, wegens zijn verdiensten, eereteekenen en hooge waardig heden. Nair Leo Tolstoi. ber 1905. Vaststelling van het kohier der Straat- belasting 1905. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven eener subsidie voor de Tentoonstelling op administratief gebied, met ontwerp-besluit tot wijziging der Be grooting. Op de aanbeveling ter benoeming van een tijdelijk leeraar in Natuurkunde aan het Gymnasium hier is geplaatst de heer Z. J. de Lange, tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier. Op de voordracht ter benoeming van éen onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan zijn ge plaatst de dames: C. Holsteyn, J. W. E. Daamen en M. Kerkkamp. Met ingang van 1 October is op zijn verzoek eervol outslag verleend aan jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck als rechter in de Arrondissements Rechtbank te Utrecht. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, het Kamerlid voor Amersfoort, is aangewezen als Penningmeester der anti-revolutionnaire Kamerclub. Nogmaals zij herinnerd, dat de muntbil jetten (van f 10 en van 150) die uitgegeven zyn krachtens de Wetten van '20 April 1852 en 27 April 1884, na 1 October 1905 niet meer bij Betalingen aan de Rijkskassen worden aangenomen. Zij kunnen dan echter nog worden inge wisseld bij de betaalmeesterskantoren, bij Ie Ne.lerlaDscbe Bank te Amsterdam, harer Bijbank en haar agentschappen en corres pondentschappen der eerste klasse. In het buitenland heeft men prentbrief kaarten, waarvan de linker helft van de adreszijde bestemd is om mededeelmgen op •e schrijven. Dit was totnutoe door onze Postwet verboden. Volgens onze postambte naren, was, ook al kwam zulk een kaart uit het buitenland, zoo'n kaart een brief ge worden! Zij werd dan ook in een enveloppe gestoken en de geadresseerde mocht 121/z cent strafport betalen. Dal ztl na morgen niet meer voorkomen. Ook in ons land zullen, naar een Koninklijk Besluit van 15 dez'-r, opgenomen in de «Staatscourant' van gister, mededeelt, der gelijke briefkaarten toegelaten worden en zullen tlus briefkaarten, mits zij daarvoor «op zi' tilbare wijze" ingericht zijn, aan len linkerkant van de adreszijde mogen be schreven worden. De le luitenant A. .1. A. Busquet, leeraar in Wiskunde aan den Cursus hij het 5e regiment, infanterie, komt in aanmerking voor een benoeming lot leeraar in Wiskunde aan tie Rijks Hoogere Burgerschool te Ber- gen-op-Zoora. De benoeming heeft iotusschen nog niet plaats gehad, gelijk elders werd gemeld. Tol den cursus ter opleiding tot adjudant- onderol'fieier-kwartiermeester zijn alsnog toegelaten adjudant-onderofficier Meijer en sergeant-ruajoor-administrateur Van Geelker ken, vau het 5e regiment infanterie. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst is toegekend aan sergeanl- majoor-administrateur II. Koopman, van het 5e regiment infanterie. De adelborst le klasse J. Warnsink benoemd tot luitenant-ter-zee 2e klasse. In antwoord op een tot de Directie der IIoil. IJzeren Spoorweg-Maatschappij gericht verzoek om, gedurende den winlcrdienst, verandering in de uren van geldigheid voor le werkmanshaar ten, is aan den eersten onderieekenaar te kennen gegeven, dat ge durende den aanstaanden winterdienst de werklteilenkaarten geldig zullen zijnvoor de heenreis in treinen, welke vóór 8 uur Greenwiclitijd voormiddag vertrekken van net station, lat de werkmanskaart afgeeft; voor de terugreis in treinen na 5 uur Green wiclitijd 's namiddags. In de vergadering van de Raad dezer Ge meente welke zal worden gehouden op Dinsdag 20 September, des middags half iwee, zullen aan de orde worden gesteld do volgende Punten van behandelingen: 1. Voorstel van Burgemeester en Wet- 0 houders tot benoeming van een tijdelijk hoor kreeg. In iiuis terugkomend, hoorde lederen avond tegen 6.15 voert de Duitsche trein hier een groot aantal Russische vluchte lingen aan, die hun geluk in de Nieuwe wereld gaan beproeven. Geruimen tijd reeds wordt hun aan het station hier eenige lafenis gegeven,'s zomers thee en 's winters koffie, terwijl voor de kinderen melk wordt verstrekt. 't Is aandoenlijk om te zien hoe hoogst dankbaar deze beklagenswaardige lieden zyn voor de hun betoonde hartelijkheid. Maar hun aantal wast steeds er zijn nu al vier en vijf waggons per dag en zij die het liefdewerk uit eigen zak bekosti gen, kunnen niet over groote bedragen beschikken. Mocht er soms een lezeres of lezer zijn, die iets voor deze stakkers wil afzonderen, dan zijn we gaarne bereid hun bijdrage, hoe gering ook, aan het juiste adres te bezorgen. Het Bestuur van de in „Eben Haezei" opgerichte Schielvereeniging, welke thans reeds een kleine zestig léden telt, is saam- gesleld als volgt: J. J. Otto, Voorzitter; L. Th. van Zwol, Onder-VoorzitterA. Mooijen, le Secretaris A. J. C. Bosch, 2e Secretaris; B. E. van Ruyven, Penningmeester; A. E. Blok en J. Baklcenes, Commissarissen, Beide zeer groote perceelen brandden tot den grond uit, met nagenoeg al hetgeen er in was; zoo zijn bijvoorbeeld alle negatieven van tien heer Wentzel het werk van ruim 25 jaren verloren gegaan, een veertig duizendtal. /eer groot ook is tie waterschade, aan de belendende perceelen toegebracht, vooral aan die van den lieer J. A. H. W. Veenendanl en van tien heer Botli. De schade bij den heer Van Munster is betrekkelijk gering en beperkt zich tot het nohterhuis. Allen waren togen brandschade verzekerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Gelijk reeds gezegd, liet de wijze waarop de spuiten het vuur in de omvang bestreden, veel te wensohen over. Indien men wat minder op eigeu houtje ware opgetreden, stipt gehoorzaamd had aan de bevelen der autoriteit, dan had liet aanvankelijk onbe- teekenend brandje niet deze omvang aangeno men en ware er heel wat minder schade ver oorzaakt. Zal t hans een degelijke verandering worden gebracht in het brandwezen We gelooven het, want de op het terrein aanwezige autoriteiten hebben zich thans er van kunnen overtuigen, dat er zeer veel te verbeteren valt. Een woord van lof komt echter toe aan den torenwachter, den heer J. van Dorssen, en zijn gezin. Zóo lievig woeien vonken en brandende lappen door de galmgaten van den toren, dat het zijn helper te benauwd werd en deze, beangst dat ook de toren in brand zou geraken, zijn post verliet. De heer^ Van Dorssen en de zijnen echter bleven in den toren en doofden de gevaarlijke indringers eer zij groot onheil stichtten. Men verzoekt ons mee te deelen, dat bij vonnis van liet Kantongerecht van 20 Sep tember K. van den B. alhier is veroordeeld tot een geldboete van f5, subsidair drie dagen hechtenis, wegens overtreding van art. 4552 Wetboek van Strafrecht (Hij die het vervoer door trek- of lastdieren doet plaats hebben op een noodeloos pijnlijke of kwellende wi,ze.) Duidelijker gezegd V. d. B. is gestraft wegens het afbeulen der honden voor zijn hondenkar. Het Hertenhuis", aan deu Arnhemschen straatweg, meer bekend als De Hertekop, zal tegen 't voorjaar worden afgebroken en omgebouwd tot hotel. De proef met den Renard-lrein naar Bun schotenSpakenburg zal vermoedelijk aan staanden Zaterdag worden gehouden. Men moet de menschen met toegevend heid beoordeelen en in aanmerking nemen wat en wie ze waren eer ze werden wat ze nu zijn. 379e STAATSLOTERIJ. Herinnerd zij aan de vergadering van do vereeniging «Ambachtsschool voor Amers foort en Omstreken", Maandagavond in »De Arend" te houden. In «De Vergulde Zwaan" vergadert Dins dagavond de plaatselijke afdeeling /an «Volks onderwijs". Het Amersfoortschesymphonie-orkërt »Jubal" zal Woensdag 11 October een volks-concerl geven en den volgenden avond een uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden. Een brand, gelijk die hier in lange jaren niet is voorgekomen, woedde hedennacht in de Langestraat. Toen tegen middernacht de lieer Wenlzel zijn hond uitliet en daartoe zich in zijn tuin begaf, bemerkte hij dat er rook opsteeg uit het keukentje van zijn buurman Van Munster. Hij haastte zich, dezen te waarschuwen, doch het duurde nogal vrij lang eer hij go- leeraar in de Natuurkunde aan hot Gymna sium (vacature A. Winter) voor den cursus 1905-1906, met adviezen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort Pun tenburgerlaan, met adviezen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet- .louders tót liet geven van eervol ontslag tan den onderwijzer J. H. van Drie, met ingang van 1 November a. s., met adviezen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot opheffing van de onbewoonbaar- verklaring van het perceel aan deu Hof no. 32, Sectie E. no. 552, met adviezen. 5. Voorstel van Burgemeesten en Wet houders om de lessen aan de Burger Avond school dit jaar te doen aanvangen op 1 Novem- hij een ruit in het dak van zijn atelier knap pen en op het zelfde oogenblik stond dit in lichter laaie. In aller ijl wekte bij nu zijn huisgenooten, die nauw den tijd hadden om zich te kleeden. Middelerwijl varen de vlam men overgeslagen naar de wachtkamer en tustten zij spoedig het geheele huis aan. De heer Kraal, zyn linkerbuurman, die pas een zeer grooten vooraad win ter-artikelen had ontvangen, meende dat het zoo'n vaart niet zou loopen en dacht er ten hoogste met wat waterschade te zullen afkomen en bracht dan ook alleen zijn boeken in veiligheid, doch door het vrij lang uitblijven der spuiten en het volkomen gemis aan orde bij de blus- 1 schingsmaalregelen, werd ook zijn huis spoedig aangetast door het vernielend element en stond het ook weldra in vollen vlam. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 21 en 22 September 1005. (1400 loten). Ten kantore van don collecteur A. C. Ii. O. LEINWEDER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op no. 2034. Prijzen van f70. 951 965 2247 2337 2815 8811 10359 10390 11577 15302 15304153131532815345 20912 20998 Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 934 938 2038 2207 2242 2244 2246 22(30 2800 2805 2838 5912 5927 8820 10377 11371 11375 11391 1139511402 11405 11543 11549 11553 15323 15352 17033 17777 17802 20995 Volgende trekkingen geschieden 2629 Sept.,'2—5 en 10—14 Oct. 1905. Behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en do premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lit, zijn ingebleven de navol gende prijzen1 van 110.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f1500, 40 van f1000, 57 van f400. 57 van 1' 200, 136 van i' 100, en 2992 van T70. P r e d i k b e u r t e n. Prcdikbei rten op Zondag 24 September. Evang. Luth. Kerk. Voorra. 10 uur ds. Böhringer, Em.-pred. te 's-Gravenhage. Remonstj-antsche kerk. Voorm. IO1/2 uur, ds. J. van Loenen, Martinet, Em.-pred. te Bussum. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 40 uur, de heer Bouwman, candidaat, vaD Nijkerk. 's Avonds 5*/ï uur, de heer Bouwman. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 51/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 91/2 uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. Amersfoort, Vrijdag 22 Sept. 1905. Appelen f4,50 a f7.50 Peren f5.— k f8.— Zandaardappelen f2.20 a f2.50 Hoen- dereieren f4.00 a f5.— per 100 stuks. Boter f 1.25 a f 1.40 p, k. Margarine f 0. - a f'0. Kippen fO.GO a f 1.— Kuikens 11.— af 1.50 Piepkuikens 10.30a f0.70Ganzen T0.MO.— Eenden f 0.90 a 11.20 Hazen f 0.af Wildekomjnen f0.— a f0.— Tamme konijnen f0.40 a f0.70 p. st. Duiven f0.40 a f0.50 p. paar. Vette varkens f0.— a 10.—. Magere varkens flG.— k f25.— Zeugen f50 a f70 Biggen f'8 a 1 14. Aangevoerd waren ongeveer: -- heet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, Heet. Zandaardappelen, st. Hoendereieren, Kilo Boter- Vette varkens, 30 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 20 Zeugen. V De Heer en Mevrouw BERKMAN ROOSENBURGSweep betuigen hun nen hartelijken dank voor de vele be wijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunnen Broeder en Behuwdbroeder mr. J. C. M. ROO SENBURG. Amersfoort, 23 Sept. 1905. Sao A. J. P s PUDDING ews s ALTIJD JE PUDDING A J. POLAK uiii Makelaar WEYERSSINGEL No. II. Huren en verhuren van huizen. Brandewijn v/d Inmaak Telefoon 131. Allen, die iets ver schuldigd zijn aan te vorderen hebben van cf papieren onder zich hebben bekoorende tot de nalatenschap van Mejulïrouw H. C. BROEDELET, gewoond hobbende te Amersfoort en aldaar overleden 7 September 1905, worden verzocht daarvan opgave en b-taling te doen ten kantore vau den Notaris JOHs. KNOPPERS, Weverssingel Amersfoort, voor 15den OCTOBER 1905. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1905. 45 jarig jubileum Succes-blijspel in 6 tafereelen naar Router's meesterwerk «Ut mine Stromtid" dour C. P. T. BIGOT. le rang f 1.25,2e rang f0.60; militairen f0.40. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar by den Kastelein der sociëteit Amicitia waar ook plaatsen le bespreken zijn, a 10 ets extra per plaats. Voor het publiek van 12 tot 2 uur; voor de leden van 4 tot Guur, Aanvang 8 uur.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2