Stadsnieuws. Het korps officieren bestial nu uit de heeren A. M. Tromp van Holst, majoor- commandant, J. tiusquet, le luitenant-adju dant, C. de Jongh, 2e luitenant, en dr. I'. A. F. Groneman officier van gezondheid 2e klasse. Aantal kerkelijke gemeenten en gebouwen voor den openbaren eeredienst: 1 Nederduitsch Hervormde met 3 leeraren of geestelijken, 2 Roomsch Katholieke met 8, l Oud-Katholieke (klerezte) met 1, 1 Evan gel soli Luthersche met I, 1 Nederl.Israëlie- tische met 1, 1 Remonstrantsche Gerefor meerde met 1, l Gereformeerde kerk A. met I, l Gereformeerde kerk II met 1, 1 Vrije Gereformeerde met 1 leeraar of gees telijke. De bijeenkomsten der Doopsgezinde gemeen te worden van tijd tot tijd gehouden in het gebouw der Evangelisch Luthersche gemeente doov leeraren van elders. Uitgaven voor den openbaren eeredienst werden niet gedaan. Koninklijke machtiging word gevraagd en verkregen tol bet aanvaarden van legaten: Du.»- de Kerkvoogden der Ned. Hervormde kerk een legaat van f500, besproken door wijlen A. C. Otto, wed. G. VVetselsdoor de diaconie der Ned. Hervormde kerk een legaat van f500, besproken door wijlen A. C. OUo, wed. G. Wetsels, en een legaat van f2000, besproken door wijlen mejuffrouw C. J. Hakker; door Regenten van het Oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. Hervormd gemeente een legaat van f500, besproken dour wijlen J. Yerwark door den Kerkeraad der Evangelisch Luthersche kerk een legaat van 1000, besproken door wijlen A. C. Otto, wed. G. VVetsels; door bet Hestuur der Ge- ielormeerde kerk A. van een legaat van flÜHO, besproken door wijlen ds. M. J. Bouwman door het Bestuur der vereeniging »de Kerkelijke kas van de Gereformeerde kerk li" van een legaat van f 3000, besproken door wijlen d-. M. J. Bouwman door Kerk voogden der Ned. Hervormde kerk van een legaat van flOOO en van de hellt eener making groot f6000, besproken door raej. J. G. Biermandoor diakenen der Ned. Hervormde kerk tot aanvaarding van een legaat van 1' 1000, besproken door wijlen A. A. C'roliusdoor de zelfde diaconie van een legaat van f1000, besproken door wijlen mej. J, G. Bierman en vun de helft eener making van f6000, besproken door mej. J. G. Bierman. (Wordt vervolgd.) De schuur van de Gemeente-reiniging, naast den Lieve Vrouwe-Toren wordi thans afgebroken. Te Rozendaal is een valsch bankbiljet van f 10 a ingehouden, aan de voorzijde gemerkt A K. 53090 en am den achterkant A. H. 04197. Opgepast dus. De Directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt in de «Slaats-courant" bekend, dat ingevolge het bepaalde bij art. 1 van het Kon. besluit van 15 Semptember 1905 voortaan brielkaarten, waarvan de voorzijde daartoe op zichtbare wijze is ingericht, dat wil zeggen door pen staande lijn in twee helften is verdeeld, op de linkerhelft bij ver zending per post in het binnenlandse!» ver keer mogen zijn voorzien van rnededeeling. Het adres van dergelijke brielkaarten moet uitsluitendend v-.rmeld worden op de rech- terhe'ft van de vooi'.yde. Voor zooveel het buitenlandsclie postver keer betreft, zijn briefkaarten, als de mei-r- bedoelde, voorloopig slechts toegelaten in het wederzijdse!) verkeer rnet België, Duitsch- land, Frankrijk, Italië, Rusland en Zwitser land. In de jongste vergadering van «le Kamer van Koophandel en Fabrieken werd o. a. gesproken over het adres tot inleggen van sneltreinen van Apeldoorn naar Zutphen en Salzbergen. De Kamer te Apeldoorn ontving thans vanwege de Directie der H. IJ. S. M. de rnededeeling, dat de Minister de voorgestelde wijziging in den treinenloop niet heeft goed gekeurd. Wat de wettelijke tgdsregeling betreft, deelt de .-Middenstandsbond" mee, dat het Hoofdbestuur van dien Bond een adres aan de Regeering beeft v< rzomlen tot invoering van len Middel- Kuropeeschen tijd. De loting voor de lichting 1906 der Nati onale militie zal hier gehouden worden op (J en 7 November, niet als gewoonlijk in j»A mii-itia". doch in het gymnastiek-lokaal der school aan do Hellingstraat. Do beer A. J. Nijland, schoolopziener in het district-Utrecht, hoopt 1 November den dag t« -herdenken waarop hij 25 jaar gele den dat ambt aanvaardde. Bij Kon. besluit is thans benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Bur- fersehool te Bergen- op- Zoom de heer A. A. Busquet, le luitenant bij het 5e regi ment infanterie hier. Luitenant-generaal A. Kool, chef van den Generalen staf, die met officieren van dien staf een oefeuingsreis hield in den omtrek van Amersfoort, is gister van hier vertrokken. Nogmaals vestigen we de aandacht op de advertentie in dit nummer, waarbij de beer C. 1*. T. Bigot aankondigt dat hij, ter ge legenheid van zijn 45-jarig jubilé als acteur, hier Donderdagavond met zyn gezelschap den «Onkel öraesig" speelt. Moge hij een uitverkocht huis hebben. Begin October zal het over bekende IJolden's Marionetten-theater hier twee dagen in»De Arend", komen, telkens met een middag-en een avondvoorstelling. In een volgend nummer komen we hierop terug. Ter viering an haar 15-jarig bestaan zal de A. F. C. »Quick" aanstaanden Zondag op haar terrein aan den Leusderweg verschillende wedstrijden houden en tot slot een «noch nie dagewesene" voetbal-match doen spelen tussehèn een dames- en een heeren-elftal. Men zie de groote biljetten op de gebrui kelijke plaatsen. De «Oranje-vereeniging'zal Vrijdagavond weer vergaderen in «De Arend." Het ledental is sedert de stichting nog aanzienlijk toegenomen. De nDomkijker" van het Utrechtsch Nieuwsblad, schreef over deze jonge vereeni ging: I.ezere, een woordje asjeblieft! Schrijf ik nu mijn kijkjes voor Amersfoort, of schrijf ik ze voor Utrecht, zoo mag ik wel vragen nu ik lees, dal er dezer dagen iu Amersfoort een vereeniging uit de burgerij is opgericht die zich ten doel stelt voorbereiding eu leiding te geven aan de feesten welke op uationale gedenkdagen ia die stad zulleu gevierd worden, die hoofdzakelijk ten taak heeft gesteld om van de viering van den Koninginne dag iu de Keieu-stad een echt nationale feestviering te maken eu die daarom deu uaaiu van „Oraujever- eeniging" heeft aangenomen. Wel zeker, mooier, beter naam is er niet. De vlag dekt de ladiug cn zoo'u pleizierige lading onder een Oranjevlag, dat moet immers voor de goede A iners- foortscheu wel op een recht nationalen, gezelligen feestdag uitloopeu. Het doet me voor hen veel geuoegen dat zij de boofstad van hel oude Sticht in dit opzicht al weer eens een lesje hebben willen geven, want immers ook in Amersfoort liet de viering van het Koninginne- feest dikwijls te wenachcn over tout comme chez nou zou do Parijzenaar zeggen, maar weet u wij, ja wij storen er ons niet aan ofmeu daar nu over tevreden is of niet, en dat hebben die goede Amersfoortschen zich wel aungelrokkeu. En daarom mag ik du vragen: schrijf ik mijn kijkjes voor de Keieuaiad, of schrijf ik ze voor de Bisschopstad. En hij vervolgt In Amersfoort, meueeren, heeft men zich de les ten nutte gemaakt. Men heeft er gezieu eu gevoeld, dat hel toch op die manier uiet langer gaan kon. Men heeft er de koe bij de horens gevat voordat het dier in zijn onnoozele domheid van den wal in ne slooi raakte eu als er nu 'u andere jaar iu Amers foort op Koninginnedag eens duchtig en vroolijk wordt feestgevierd, welnu... duu kunnen wij per locaaltje eens bij ouze buurlui gaau kijken om van hen te leeren boe ze dat zaakje zoo netjes in elkaar hebben weten te zetten, en 't is te hopen, dat we dan nog wat leeren mogen ook, want wie zich aan een eu ander spiegelt, spiegelt zich zacht aan en... 't is dan ook uiet gezegd om iemand zeer te doen. Je vangt immers meer vliegen met houig dan met azijn. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden Buitengewone vergadering van aandeelhou ders der Naamlooze Vennootschap Amers foort", Maatschappij tot exploitatie onroeren de goederen te Amersfoort, is, ter vervanging van deii afgetreden Directeur, den heer P. H. van Haselen, benoemd tot Directeur jhr. N. E. W. Rutgers van Rosenburg, te Doorn. Onder voorzitting van den lieer G. J. Buys hield gisteravond in «De Arend" de vereeni ging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" haar 15e AIgerneene vergadering de in art. 11 der Statuten voorgeschreven Najaarsvergadering. Behalve 13 leden van het Bestuur waren slecht 12 ledeu tegenwoordig. De Voorzitter riep de npgekoraentjhet wel kom toe onder herinnering dat het drukkere bezoek dezer vergaderingen steeds sarnen ging met periodes van onrust; het opkomen naar deze vergadering, nu de toestand der school geheel in evenwicht is, wordt daarom te meer gewaardeerd. Het vertrouwen der leden is wederom zoo groot geweest, dat gi-en enkele inzage heelt genomen van de Regrootirig voor 19 )6, welke nu aan de orde wenl gesteld. Zij sluit in ontvangsten uit^uafop f18940.60 er zal vermoedelijk ori kleiner batig saldo zijn dan ov,?r 1905 dat op f 101) is geraamd. De contributie van donateurs cn leden is een 125 minder ton gevolge van overlijden en vertrek ;men traebte dus nieuwe leden aan te werven, omdat deze post niet te veel kan lijden. Het schoolpad is iet:- hooger geraamd omdat het aantal leerlingen nu '150 grooter is. De contributie der buiten-gemeenten (Baarn Soest en Nijkerk) is iets lager omdat zij voor niet moer dan vier leerlingen subsidie ver- leenen. De opbrengst der verloting, ad f 1000, is besteed otn de rentelooze leening tot dat bedrag af te lossen de nu nog verschuldigde f500 zullen afgelost in 1900. De salarrissen zijn iets hooger geraamd wegens de in 1906 vallende periodieke ver boogingen. De ontwerp-begrooting zal ter goedkeuring worden gezonden aar Burgemeester en Wet houders van Amersfoort en aan deu Minister van Binnenlaudsche Zaken. P r o f. K e n tl i n c k zeide uit de Troon rede gezien te hebben, dat de nieuwe Re- geering een open oog heeft voor vak onder wijs. De school, hoe goed ook, voldoet nog niet alle eischen; zoo vinden bijv. metselaars geen opleiding aan deze school. Zou, zoo vroeg spr., er thans geen goede gelegenheid wezen om de school uit te breiden. De Voorzitter antwqorde, dat uitbrei ding reeds lang in den hopen» van het Be stuur is overwogen, oók het in bet leven roepen van vak-onderwijs voor metselaars, nu al 3 a 4 jaar geleden, doch dit is afge stuit op het advies van den Inspecteur. Een proef, daarmee genomen te Arnhem, is na een jaar gestaakt moeten worden. Het schijnt niet doenlijk, althans op de ware grootte te doen metselen, terwijl ook vrijwel ontkennend beantwoord werd de vraag of het metselen wel auders dan theoretisch te onderwijzen viel; het schijnt, dat dit ambacht op het karwei zelve moet geleerd. De theorie (theorie, materialenkennis, enz.) leeren de aanstaande aetselaars op de Burger Avond school, welke thans ruim 200 loeilingen telt. De uitbreiding van de leervakken met schoenmaken en kleermakeu is in overweging gegeven door den oud-Minister dr. Kuyper. Spr, was daarmee zeer ingenomen, ook met het oog op een mogelijke huis-industrie, en won inlichtingen in, doch moest de zaak op geven om tal van bezwaren welhaast bleek, dat geen betere toestaudenzouden zijn bereikt, doch het sweating-systeem zou worden in de hand gewerkt. Het Bestuur heeft ook het denkbeeld opge vat, een hooger Rijks-subsidie te vragen, doch op audere gronden, welke thans nog niet goed kunnen meegedeeld. Voor 1906 zal dit echter nog niet kunnen. Intussohen zal spr. nog gaarne overleg ple gen met den Inspecteur of metselen alsnog als leervak kan opgenomen. Prof. Kenninck c'ank e voor de in lichtingen. Architect Van Schaïek, juichte het denkbeeld van prof. Kenninck .zeer ,oo. Naar spr. meening is de pertinente onmogelijkheid van metselen als leerVak nooit gebleken. Is de proef te Arnhem wel goed genomen, dan wel ging bet op een koopje De metselaars, de veel minder ontwikkelden dan de timmer lieden, zouden zeer profiteeren van dit onder wijs. De Voorzitter herhaalde, dat de zaak opnieuw zal worden ter hand genomen. In de Maart-vergadering hoopt spr. hierover te kunnen rapporteeren. De heer Van S c h a c k vroeg hoe som mige leerlingen worden geweigerd na het toelatings examen. De Voorzitter antwoordde, dat dit een der moeilijkste zaken is. Zij worden echter nimmer geweigerd omdat zij uit buiten-ge meente komen. De in leeftijd oudere leer lingen gingen steeds vóór, doch juist die oudere schieten veel te kort in theoretische kennis, doordat ze al te lang van de Lagere school zijn. Vroeger werden de oudsten steeds toegelaten; nu kan dat niet meer omdat de school geheel vol is en hoeft het niet meer omdat de school bijna vijfjaar bestaat en ze dus weten, dat ze examen moeten doen. Thans worden de theoretische niet behoorlijk onderlegden geweigerd, terwijl 2 of 3 jaar geleden zij zouden zijn toegelaten. Door ver keerde voorlichting van sommige schoolhoof den van buiten de Gemeente wordt niemand meer toegelaten zonder examen. Tot bepaald weigeren is men nog niet behoeven te komen, wel is een 12-tal afgewezen wegens onvol doende geschiktheid om het onderwijs te volgen. De heer Van Schalk dankte voor de inlichting. De Begrooting werd hierop z. h. st. voor loopig vastgesteld. Tot leden der Commissie tot nazien der Rekening en verantwoording over 1905 werden herbenoemd do heeren Toengs, Pels Rijcken en A. M. Tromp van Holst; tot plaatsver vangend lid, de lieer Van der Meer. Tot Bestuursleden werden herbenoemd de heeren; Buys, Wolter, Wesseling en H. Gerritsen. De mededeelingeo bepaalden zich tut de rnededeeling van liet reeds hier meer vermeld schrijven van het Comité voor negen-uuvs- sluiting, houdende verzoek om medewerking van de leden en hun huisgenooten. Het wordt aangenomen voor kennisgeving. Het Bestuur zal ook, op verzoek van prof. Kenninck, overwegen of het alcohol vraagstuk, met de leerlingen is te bespreken. De notulen der AIgerneene vergadering van 27 Februari werden nu gelezen en z.d. of h. st. gearresteerd, waarop de vergadering welke te 8.45 aanving, te 9.30 werd gesloten. Gebruik makend van de aanwezigheid var. het 4e regiment infanterie in de Leger plaats bij Zeist houdt de afdeeling Amersfoort der Onderollicieren-vereeniging „Ons Belang" hedenavond iu het «Huis ten halve" een ver- .gadering met de afdeelingen Leiden, Gouda, Delft en ook Utrecht. De vereeniging telt in 41 afdeelingen thans reeds over de 3000 leden, allen onder officieren van leger en landweer. Een stadgenoot is te Amsterdam door een vlugvinger ontlast van gouden horloge met ketting, die bent bij do Beurs werden ge rold. Het Damrak schijnt onder Beurstijd het operatie-terrein bij uitnemendheid voor de pick-pockets. In de Eempolders, die een groot doel van Utrecht en Gelderland van hooi voorzien, is thans ook het nahooi binnengehaald. Men kan zich niet herinneren dat de hooioogst zóo uitstekend is geweest als dit jaar. Daar op andere plaatsen de oogs. tegenviel, be ginnen de prijzen sterk te stijgenmen besteedt reeds IS a 20 gulden per 500 K.G. De nieuwe Ambachtsschool te Baarn ont vangt aan subsidie van de Gemeente 1900 van het Rijk f900 en van de Provincie f200. Zij wordt half October ge -pend. De wijn en de lof hebben groote gelijkenis. Een weinig moedigt aan en versterkt, veel er van bedwelmt. De hedenmiddag van 1.45 tot 2.55 onder voorzitting van den heer Burgemeer gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 14 leden en den Se cretaris, mr. dr. J. G. Stenfeit Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Veis Heyn, Jorissen en Van Kalken. De notulen der vergadering van 5 Septem ber werden gelezen en z. d. of h. st. aldus gearresteerd. Ingekomen waren 0. a. een adres van onderwijzend personeel van personeel van het Lager onderwijs, houdende verzoek tot wijziging hunner salaris-regeling en een adres van adhaesie v.au de plaatselijke afdeeling van het «Nederlandse!» Onderwij zers-Genootschap"een adres van leeraren aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school, houdende verzoek tot wijziging van het pensioen-reglementeen adres van (J. Leenheer om kwijtschelding van boete; een adres van bewoners der Blankeheymstraat om verlichting en rioleering dier straat; en een adres vau de muziek vereeniging «Har monie" om subsidie, met een adres van adhaesie der plaatselijke afdeeling van den ïCltr. Nationalen Werkmans Bond" alle om piae-advies aan B. en YV. Otn 1.55 kwamen aan de orde de punten van behandeling: 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan het Gymna sium (vacature A. Winter) voor den cursus 1905-1906, met adviezen. Benoemd de heer Z. J. de Lange, tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool, met algemeene stemmen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort, Pun- tenburgerlaan, met adviezen. Benoemd mej. C. Holsteyn, le Harderwijk, met 9 stemmen tegen 4 op mej. J. W. E. Daaraen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot liet geven van eervol ontslag tan den onderwijzer ,1. 11. van Drie, met ingang van 1 November a. s., met adviezen. Wordt d. of Ij. st. eervol verleend. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot opheffing van de onbewoonbaar verklaring van but perceel aan den Hof no. 32, ■Sectie E. 110. 552, met adviezen. Nu alle geëisebte verbeter,ugen zijn aan gebracht vereenigdr de Raad zich, conform de adviezen, z. d. of b. st. met het voorstel om de woning weder bewoonbaar te ver klaren. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de lessen aan de Burger Avond school di. jaar te doen aanvangen op 1 Novem ber 1905. Het voorstel van B. en YV., van 19 September luidt Nadat do inschrijving van de leerlingen voor den nieuwen cursus aan do Burger-Avondschool in bet begin dezer maand gei ouden en daarna de voorioopigo lesrooster door den Directeur ont worpen was, en wij opgave ont rangen hadden van het aantal noodige leeraren, bleek ons, dat het onderwijs, wegens splitsing van klassen, aan zienlijk hoogere oilers zou vragen, dan waarop dit verleden jaar begroot was. YV ij zijn daarop te rade gegaan of hierin, zonder schade voor het onderwijs, verandering gebraeht kon worden en hopen U binnenkort een voorstel in dien geest aan te kunnen bieden. Het is evenwel niet mogelijk, den cursus dan reeds 1 October te laten uanvangen, zooals door II bij de reorganisatie vu 22 S< piembor 190:5 is besloten. Wij stellen 1' derhalve voor, le insluiten, dit jaar don cursus Le doen aanvangen op t November en eindigen einde April. Te minder schijn', hiertegen bezwaar, nu do

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2