Donderdag 28 September 1905. No. 7100. 54e Jaargang. BERICHT. Stadsnieuws. Feuilleton. DICK BULTITUDE. UITGAVE FIRMA A- H VAN CLEEFF ie AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1,25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. TW\ (lie zich met 1OC- £j\\- TOB ER op dit blad w' wenschen te abon- nceren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers GRATIS- Voor de Raadsvergadering van Dinsdag waren ingekomenvan den Minister van Binneulandscbe Zaken een schrijven waarbij de benoeming van dr. Nierstrasz en den heer Vermeulen tot tijdelijke leeraren aan bet Gymnasium wordt goedgekeurd en geen bezwaar wordt gemaakt tegen de benoeming van den heer Boumer als tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool; van Gede- Euteerde Staten goedkeuringen der Riuds- esluiten omtrent af- en overschrijving uit den post Onvoorziene uitgaven, omtrent de periodieke verboogingen toegekend aan de onderwijzers Van Mechelen, Moerman, en Radersma, en omtrent het eerste aanvullings kohier der plaatselijke Inkomstenbelasting van B. en W. een bericht, dr. Sroneman de vaccinatie en doodsschouvv zal verrichten voor arts Jorissen —alle voor kennisgeving een adres van onderwijzers bij het Lager onderwijs houdende verzoek tot wijziging der salaris-regeling met een adres van adhesie van de plaatselijke afdeeling van het »Ned. Onderwijzers Genootschap." en een adres van het gymnasium en de Hoogere Burger school verzoekende wijziging van het pensioen reglement ook om hun toetreding tot het Rijks-pensioen te vergemakkelijken alle om prae-advies aan B. en YV., een dankbe tuiging van mej. A. C. H. van der Nagel voor haar salaris-verhooging voor kennis geving; een adres van C. Leenheer om kwijtschelding van boete vi or baggerwerk, een adres van bewoners der Blankenheim- straat om betere verlit'hting dier straat, en een adres van ile muziek-vereemging «Har monie" om subsidie, met adres van adhesie van de plaatselijke afdeeling van den »Chr. Nationalen Werkmans Bond," om prae- advies aan B. en VV. Om 155 werd de Agenda aan de orde ge steld, waarvan de 7 punten om '2.07 waren afgehandeld z.d. of h.st. 56. „Als ik mezelf er maar toebrengen kon om je te vertrouwen," mompelde l'aul. „Het oude wantrouwen weer, riep Manuaduke uit. Je kunt niet gelooveu, dat een arme drommel als ik uog dankbaarheid kun voelen, nog belangloos kan handelen. Enfin, ik zal gaan. Ik zal het aan jou overlaten. Ik zal Dick by je sturen en dan zullen we zien of hij wel zoo'n stommerd is als jij denkt," „Neen, zei Paul, ik begrijp, dat je gelijk hebtdat zou niks geven." „Het zou in mijn voordeel zijn, denk ik, antwoordde de ander; maar profiteer nu maar van mijn groot moedige stemming; misschien komt de gelegenheid nooit terug Kom, zal ik je helpeu Ja of neen „Ik moet het wel aannemen. Ik kan Boaier op het moment niet vindon en bet zou misschien uren duren vóór by me begreep, Ik verlaat me op je eergevoel. Wat moet ik doen „Doen Hiervandaan gaan, want hij zal hier spoe dig komen. Qa met de kinderen spelen, verstopt je in de servieskast of doe wat je ook bedenken kuut als je maar niet hier blyft". „Ik, ik moet er bij zyn als je hem aan het bewerken bent" wierp Paul tegen. „Nonsens, zei Paradine, boos; dat zou de heele zaak bederven, tenzywie komt daar aan het is zyn stapnou is het te laatl Achter het kamerscherm, als de wind, en kom niet te voorschijn Toor ik het zeg". t B. en Wvan 19 September Slechts punt 5 gaf eenige discussie. Het betrof het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de lessen aan de Burger Avondschool dit jaar te doen aanvangen op 1 November 1905. Het voorstel luidt Nadat de inschrijving van de leerlingen voor den nieuwen cursus aan de Burger-Avondschool in het begin dezer maand gehouden en daarna de voorloopige lesrooster door den Directeur ont worpen was, en wij opgave ontvangen hadden van het aantal noociige leeraren, bleek ons, dat het onderwijs, wegeus splitsing van klassen, aan zienlijk hoogere oilers zou vragen, dan waarop dit verleden jaar begroot was. Wij zijn daarop te rade gegaan of hierin, zonder schade voor het onderwijs, verandering gebracht kon worden en hopen Cl bïnaenkort een voorstel in dien geest aan te kunnen bieden. Het is evenwel niet mogelijk, den cursus dan reeds 1 October te laten aanvangen, zooals door U bij de reorganisatie van 22 September 1903 is besloten. Wij stellen derhalve voor, te besluiten, dit jaar aen cursus te doen aanvangen op 1 November en eindigen einde April. Te minder schijn- hiertegen bezwaar, nu de noodige adviezen voor de benoeming van tijde lijke leeraren nog niet ontvangen zijn en het personeel dus op 1 October nog niet voltallig zal zijn. De heer R o 1 a n d ti s Haged oom. te vens Voorzitter der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, zeide dat het allen wel zal gegaan zijn als spr. en duide lijk zijn geworden, dat er voor 't oogenblik geen andere#" weg was dan de door B.en VV. voorgeslagene; maar toch wilde spr. vragen waarom bij de stukken het advies der Com missie van toezicht wordt gemist. De Voorzitter (do Burgemeester) ant woordde, dat B. en W. meenden dat het niet noodzakelijk was, nu reeds het advies der C. v. T. in te winnen omdat het hier niet geldt een bepaald besluit van verstrekkende gevolgen, doch slechts een uitstel. De heer Haged oom achtte dit óok een opvaLting, doch meende dat er een andere grond was, namelijk de splitsing der klassen. Wie bepaalt dat, vroeg spr., de Directeur, B. en W., of de C. v. T. 'I De Voorzitter antwoooi'dde, dat bij B. en VV. het voornemen bestaal over de splitsing der klassen alsnog de C. v. T. te h oo ren. De heer Hagedoorn hernam, dat bij B. en W. slechts hierop attent wilde maken en dankte voor de inlichting. Ook dit voorstel werd hierna aangenomen z. b. st. Bij de rondvraag zeide de heer Gerrit sen dal bij den grooten brand van Zaterdag, De heer Bultitude had geen keus. Er was uog net tijd om achter een oud scherm te kruipen, dat in een hoek van de kamer stond eer de deur openging. Dick gooide de deur van de biljartkamer met een ruk open en bleef toen met den knop in zyn hand staan en keek zyu oom glimlachend aan ofschoon met eonigszins suffe uitdrukking. „Zoo zit je daar? zei hij. 'k llob jooveral gezocht Wat heb je er aan om je hier op te sluiten Ga mee naar boven eu sjpeel sjpelletjesj. Niet? Kom aan soupeeren. Ik heb al gesjoepeerd". „Dat merk ik, zei oom Marmaduke, werkelijk, het was maar al te duidelijk merkbaar." „'k Zal je 2eggen wal ik gedaan beb, giegelde de ougelukkige Dick. Heb nooit genoeg kunuen eten. Altijd iemand die zei: Heb je portie gehad vóór ik begonnen was. Daarom dacht ik, dat 'k wel eens kon eten tot 'k genoeg had hi, hi, hi, en zoo ben ik naar binnen gegaan voor de anderen, en heb mij zelf bediend. Niemand om den boel op te dienen. Geen meisjesgezeur. Het was rijkAls ze allemaal naar boven gaan, wij ook en dan begin ik nog eens. „Je bent eeu model gastheer," zei zyn oom, „Het is eeu goed souper, ging Dick voort, ik heb van alles gehad. Het is bijna te goed voor kinderen. Maar het is uitstekend, dat ik het eerst ben gegaau. Toen ik oen poos aan den gang was geweest, zag ik eeu taart op tafel staau en wat denk je dat er in zat? Allemaal likeur. Het ding kon bijna niet staan. Ik zag dadelijk, dat het diug niet in een toe stand was jm aan tafel te komen en zei: Neemt het weg.' Neemt het weg! Hel is dronken, het is een schandelijk gezicht voor kinderen. Maar ze wuuen het niet wegnemen en daarom moest ik het wel wegnemen. Maar een mensch kan geen heele lipy- cake opeten." die zulke groote af.o-ttingen heeft aangeno men, ten duidelijkste gebleken is, dat <ie «Utrechlsehe Waterleiding Maatschappij" niet voldoet aan de overeenkomst en dat hieraan vermoedelijk de groote uitbreiding is toe te schrijveD. Spr. wille vragen of B. en W. Zaterdag ochtend de Maatschappij hebben in verzuim gesteld van niet te voldoen aan het contract Het kan maar niet zoo goedgekeurd, dat deze Maatschappij eenvoudig niet levert, doch wel laat betalen. Spr. wilde óok vragen wat B. en W. ver der in deze wen9chen te doen. Eerst lang na het uitbreken van den brand is de vertegenwoordiger der Maatschappij boven naar de Berg gegaan en later zelfs- naar de prise d'eau te Snesterberg. Waar om is deze niet telephonisch aangesloten inet dien vertegenwoordiger en deze met de ge bruikers. Als gewoonlijk beeft ook deze Maatschappij eerst concessie weten te verkrijgen en toen is zij alles er van gaan halen, 't Is precies hetzelfde als met den concessionaris der oude Gasfabriek, wien ook gevraagd werd om telephonische aansluiting en die ant woordde«jawel, als je 'tzelf maar betaalt." We mogen niet langer overgeleverd worden aan dergelijke concessionarissen. De Voorzitter antwoordde, dat hij met zeer veel genoegen heeft gehoord, dat de zaak ter sprake is gebracht. Ook aan 13. en W. is gebleken, dat de Maatschappij niet voldeed aan haar verplichtingen en zij hebben ter stond bij de directie een klacht ingediend en kaar meegedeeld, dat zij verlangen dat de Maatschappij zal voldoen aan baar ver plichtingen. Zij moet bij brand een druk geven van 4ü M. -f A. P.omstreeks een uur na middernacht was, volgens den zelfregistreer- enden manometer, de druk een oogenblik 38 M, doch hij daalde spoedig tot *2fLM. Spr. kan voorts meedeelen, dat B. en W. drie ri vier maanden geleden trachtten nieuwe concessie- voorwaarden te verkrijgen, waarna zij bericht ontvingen, dat de Directie horin gen laat doen om een prise d'eau binnen Amersfoort te verkrijgen. De waterleiding heeft een kwartier na het ontdekken van den brand water gegeven, hoewel niet in voldoende hoeveelheid. De brandweer beeft zich met heel veel loflijken ijver van baar taak gekweten, zoo wel de Vrijwillige als de gemeentelijke, maar bovenal de militaire en hierdoor zijn stellig grooter onheilen voorkomen. De heer Gerritsen daukte voor de in lichtingen, doch verklaarde zich niet voldaan Herinnerend aan de branden bij de heeren „Ik heb er zeker van, dat je je best bent gedaan," zei Paradine. „Zulke lollige spelletjes boven gebad, zei Dick weer giegelend.^ Die kleine Dolly Merridan is een hoerlijic type. Niet zoo aardig als Dulcie. Waarom hebben we |Duleie niet geïnviteerd? Ik bad Dulcie willen inviteeren. Nou, laten we nou wat vuurwerk gaan afsteken „Neen, noen, zei zijn oom, je bent te oud voor die dingen. Dat zou ik aan het jonge volkje over laten." „Hoe wiel je, dat ik te oud ben voor die dingen vroeg Dick beloedigd. „Je b6nt geen jonge man meer, je moet je gedra gen als de soliede oude heer, die je schijnt." „Waarom, vroeg Dick, waarom zou ik me als oen sjoliede ouwe beer gedragen, als ik me niet voel als sjoliede ouwe beer? Ik zal precies doen wat ik en als je nog wat zegt, sjla ik je op je kop." ,Neeu, neen, zei zyn oom eenigszins onthutst, jo zult toch geen ruzie met me willeu maken wel „Heel goed, zei Dick, ik zal geen ruzie maken. Heb geen lust om met iemand ruzie maken." „Dat is goed, zei Paradine, ik wist wel dut je eeu nobele vent was." „Dat ben ik ook, zei Dick, die bem met groote warmte de hand drukte. Dat beu jij ook, byna zoo nobel als ik. Je bent een beste kerel boor. Ik heb veel lust om je wat te vertellen. Je zal lacben Neen, ik doe het toch niet. Nou niet." „O je kunt bet me wel vertelleD, zei Marmeduke. Geen geheimen tusscben vrienden. Vertal 't je toch niet. Geheim wat langer bewaren". Weët je wel, dat ik in den laataten tijd wat vreemds in je beb opgemerkt. Iets van dien aard zelfs, dat ik me wol eeDs afvraag of je bent, wie je voorwendt te xjjn?" Dick plofte op een der leeren rustbanken neer, Pleynes, Schv,-emmer en Herschel, waar de Maatschappij ook in gebreke bleek te zijn, verbaasde het spr. eeuigzins dat B. en W. niet eerder ingrepen. Spr. geeft in ovet weging, stappen te doen om van dezen concessionaris af te komen. Ware spr. in de pla tts geweest van B. en W. dan had hij de Maatschappij in verzuim ge steld door een exploit, De Voorzitter vraagt of de heer Ger ritsen wel heelt bedacht welke gevolgen een exploit zou hebben gehad De beer Gerritsen antwoordt, dat con cessionaris of koopman 4»et golfde is. Als spr. iets heeft verkocht en dit niet levert, dan wordt hij gedagvaard en de koop ver broken. Dat helpt meer dan een corres pondentie. De Voorzitter meent, dat B. en W. betere maatregelen namen en daardoor voor kwamen dat de watertoevoer geheel werd afgesloten. Spr. rnoet óok meedeelen, dat. bij B. en W. niet de indruk is ontstaan, dat bij de door den heer Gerritsen genoemde branden er niet voldoende water was. Den heer Gerritsen spijt het, doch hij is met dit antwoord niet tevreden en meent, dat B. en W. eerst een exploit hadden moeten doen. Wat er zal gebeuren als de Maatschappij den watertoevoer afsluit, weten we niettelkens wordt gerepareerd en wordt de toevoer miar afgesloten, maar toch betalen de watergebruikers booge prijzen. We mogen niet langer blijven bij een Maat schappij die niet aan baar verplichtingen voldoet. Spr. herhaalt, dat hij den indruk kreeg dat de brand lang niet zóo zich zou hebben uitgebreid als de Maatschappij had voldaan aan haar verplichtingen. Als B. en W. niet willen, zal spr. een een motie van orde moeten voorstellen. De Voorzitter herhaalt, dat B. en W. ten spoedigste schriftelijk de Maatschappij ernstig wezen op baar verzuim. De heer Plomp acht het niet goed, thans de zaak af te doen. We kennen de concessie voorwaarden niet en uit dien hoofde zou spr. willen voorstellen, haar uit te stellen tot de volgende vergadering. De heer Gerritsen heeft daartegen geen bezwaar. Spr. heeft er slechts bezwaar tegen, dat B. en W. het lieten bij deze waarschuwing. Men begint toch met een exploit. De Secretaris leest bet scbryven van B. en W. aan de Maatschappij, waaruit o.a. blijkt, dat de druk van 38 M., omstreeks éen uur, plotseling is gedaald tot 22 M. en ge durende vele uren deze ie kleine druk is gehandhaafd en waarin B. en VV. de Maat- dio langs de wanden der kamer waren geplaatst. „Wat zeg je, bracht hy met moeite uit; zeg dat nog eeus". „Je maakt op mij den indruk, zei Marmaduke langzaam, als iemaud, die uitstekend is aaugekleed om de rol van een vader te vervullen, maar zonder notie hoe die te speleD. Dick zei je niet, dat ik alles snap? Vertel me nou maar liever de heele zaak". IJick scheen bijna geheel ontnuchterd door den „Je hebt het ondekt, herhaalde hij suf. Nou ia alles verloreD. Als jij me kunt ontdekken, dan kan elk ander het óok „Neen, neen, zoo treurig sta je er niet voor, mijn waarde heer. Ik heb betere oogen dan de meeste mcnscheDen vergeet ook uiet, dat ik je goeden vadur indertijd heel goed heb gekend. Je hebt zijn kleine eigennardigbeden niet genoeg bestudeerd, maar dnt zal wel beter worden. Wat ik zeggen wil, waar is je goede vader op bet oogenblik „O, dat zaakje is in orde, zei Dick, die weer begon te lachen, hy zit op school, hi, hi, hi". „Op school? Je wilt toch niet zegg"n, datje den oudeu man op zijn leeftijd uaar9chool heb gestuurd is het wei Zij zullen hem toch zoker niet op de gewone condietien aannemen „Ja, maar, zei Dick, dat is het nou juist. Hy ziet er niet uit als een oude man. Daar heb ik wel voor gezorgd". „Zag er niet oud uit Maar hoe ter wereld Ik zou wel eeus willen weten hoe je hem dat geleverd hebt. Wat heb je met die armen ouden man uit gevoerd?" „Ja, dat is mijn zaak, zei Dick, en als ik het je niet vertel, zal je dat ten miuste niet ontdekken". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1