Stadsnieuws. mej. Verweij eo iO helpsters. In het personeel kwam eenige verandering. Den onderwijzer Boode werd ontslag ver leend tegen 1 September als opvolger werd benoemd de heer Noordenbos. Van 1 Septem- der tot einde December werd in de vacature voorzien door de tijdelijke waarneming door mej. Van Dam. Als helpsters bij het handwerkonderwijs werden mej. Bonkamp en mej. Van Steijn vervangen door raej. Radersma en mej. Baas. De schoolbevolking bleef vrijwel gelijk, Begon het jaar met 517 leerlingen het eindigde met 522, over de 12 klassen aldus verdeeld I kl. 52, 2 kl. 47, 3 kl. 55, 4 kl.53,5kl. 13, 6 kl. 47, 7 kl. 36, 8 kl. 33,9kl.33, I0kl.39, II kl. 41, 1*2 kl. 43 leerlingen. Dat in de verschillende klassen het aantal leerlingen zoo uiteenloopt, vindt zijn oorzaak in de opening der school aan de Punten- burgerlaan. Van onder af groeit het aantal weer aan. De mazelen-epidemie, waardoor de laagste 4 klassen gedurende 3 weken moesten ge sloten worden, oefende een belemmerenden invloed op het onderwijs uit. Lokalen en leermiddelen waren in goeden toestand. Van de schoolbibliotheek werd trouw ge bruik gemaakt, eveneens van de gelegenheid tot sparen. De natuurkundige instrumenten bewezen bij het onderwijs goede diensten. Eenige uitbreiding zou zeer gewenscht zijn. School 3e Soort. (Koningsstraat). Hoofd de beer N. van Veen, bijgestaan door 8 onderwijzers en 2 onderwijzeressen, de heeren Heunks, Verburg, Buytenhuijs, Moerman, Van Drie, Kraan, Kruithof, Van den Broek en de dames Van Goor en Oerle- mans. Bovendien waren 6 helpsters bij h-.-t Hand- werkonderwijs werkzaam. Wegens voortdurende ongesteldheid van de oaderwijzeres mej. Kleij, was bij den aanvang van 'tjaar mej. Van d :r Meer tijde lijk aan de school verbonden. Ziekte nood zaakte deze, hare betrekking neer le leggen. Ze werd tijdelijk vervangen door m<-j. Vlie- genthart, uit Wageitingeri, en nadat deze elders benoemd was. door den onderwijzer Van den Broek, uit Utrecht, Na het eervol on Mag aan mej. Kleij ver leend, werd delinit: -f in haar plaats aange steld mej. Oerlemai»'. Het aantal lee.-hngen bed-neg bij den aanvang van het jiar 412 en bij het einde 433, verdeeld in 10 kl issen, successievelijk met 50, 50, 47, 43, 42, 45, 32, 42, 38 en 44 leerlingen. De 6e en de 7e klasse zijn parallel, zoodat de 0 klissige school gehand haafd bleef. Toegelaten werden 126 leerlingen, terwijl 104 <le school verlieten. Kukelen dezer gingen over naar de Herhalingsschool en de Rijks Normaalschool. Het heerschen der mazelen was ook hier oorzaak, dat zes lokalen tijdelijk moesten gesloten worden. Lokalen en leermiddelen verkeerden in goeden toestand. Twee lokalen waren ter beschikking van de Rijks-Normaallessen. Van lie schoolbibliotheek werd met graagte geprofiteerd, terwijl ;Floralia" en de schóól- spaarbank goeie bekenden bij de leerlingen bleven. Het aantal deelnemers dezer laatste klom tot 87. (Wordt vervolgd.) KENNISGEVING. Afgifte van attestation de vita aan gega^eerden. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het Koninklijk Besluit van 3 Novem ber 1902 (Staatsblad no. 192) herinnert belang hebbende er aan, dat aan gegageerden geen attestatie de vita wordt afgegeven, dan na vertoon der gagements akte, of de door het Departement van Koloniën in de plaats van eene dusdanige akte afgegeven verklaring. Amersfoort, 12 October 1905, De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. Os. K. Vos, vu-i Wou Isend, hoopt ain staanden Zondagochtend te half elf in de Luthersche kerk hier vóór te gaan bij de godsdienstoelening van de Doopsgezinden kring. De telephonische aansluiting voor J. van Hoogevest, den vertegenwoordiger der .Utrechtsche Waterleiding-Maatschappij", is gister gereed gekomen. Het nummer is 149. De bouw der kosterij van de Groote kerk is hervat. Het zeggen is, dat hel gebouwtje wat Srootor zal worden en zooveel mogelijk in en stijl der kerk zal worden opgetrokken. Mevrouw E. J. Bianchi-Thies is in de te Deventer gehouden Algemcene vergadering der Maria- vereenigingen (drankbestijding onder vrouwen) in het Aartsbisdom Utiocht gekozen tot Penningmeesteres van het Hoofd- bestuur en heeft die functie aanvaard. Wagenmeester G. Middelkoop, te Amer- foort, is benoemd tot plaatsvervangend ver tegenwoordiger in groep VII der Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij. I Luitenant F. J. J. baron Van Heemstra, j was van het le regiment huzaren hier, eerst i aankomende in den afstandsr:t. uitgeschreven door de «Militaire Sport-Vereeniging" en gehouden van hier over Putten, Barneveld en Éde naar Arhem. De ongeveer 70 K.M. legde hij afin 3 uur 10 minuten. Het Bestuur der A. F. C. «Quick" is thans saamgeste'd als volgt: H. J. Rolandus llape- doorn, Voorzitter; A. M. Harterink, le 1 Secretaris; J. Fürster, '2eSecretarisA. Rinsma, le Penningmeester; A. J. Prins Visser, 2e I Penningmeester; H. W. Coenen,J le Captain; G. de Bruijn, 2e Captain Van Goethem, Commissaris van het materieel, Sanders, i Commissaris van orde. j In ons vorig nummer verzuimden we te vermelden, dat de voetbalwedstrijd lusschen het 2e elftal van «Quick"' en »P. H". uit j Soesterberg niet doorging. Het derde elftal van «Quick" werd in den competitie-wedstrijd voor den »U. P. V. B." j met 2—0 geslagen door »H. V. C." van hier. Generaal-majoor A. D. Petter, commandant der 4e divisie, is gisier naar Assen en Leeuw arden vertrokken ter inspectie. Kapitein F. A. Nieuweuhuys, van het 5e regiment infanterie, vergezelt'hem. Als aanstaand Inspecteur der cavalerie wordt genoemd kolonel H. A. H. Smeding, commandant van 3 regiment huzaren. Generaal-majoor F. II. A. Sabron, gouver neur der Kon. Militaire Academie te Breda, zou Inspecteur van het miiitair onderwijs worden en worden vervangen door luitenant kolonel jhr. L. G. van den Brandeler, hoofd der afdeeling Generale staf aan het Departe ment van Oorlog. Aan de feestrede, door sergeant-majoor W. Drenthen, van het 5e regiment infanterie, Zaterdag gehouden bij de herdenking van het 90-jarig bestaan van dat korps, zij het volgende ontleend: Bij den val van Napoleon waren de meeste Hollandsche officieren en soldaten verspreid over de legers van den Keizer. Er werden vrijwilligerskorpsen opgericht, doch loen men niet kon komen tot een contingent van 600)0 man, werden bataljons Nationale Militie in het leven geroepen en zoo ontstond 1 October 1815 de afdeeling waaruit later werd gevormd het 5e regiment infanterie uit de bataljons Nationaale militie Nos. 7, 10 en 11 later word daaraan toegevoegd het 6e bataljon. Aanvakkelijk bestond de afdeeling uit 3 bataljons en een depot.in 1818 werd het 6e bataljon verdeeld over de 3 andere batal jons. Eerst in April 1841 kreeg de afdeeling den naam van 5e regiment infanterie, terwijl in 1343 daaraan werd toegevoegd het 2 batal jon Nationale milUie als 3e bataljon, terwijl het voormalige 3e bataljon bet 4e bataljon werd. Het 5e regiment vocht ook bij Quatre Bras en Waterloo en gedroeg zich daar met lof, waardoor deze gedenkwaardige plaatsen in het vaandel zijn vermeld. Na een rustig garnizoensleven van 15 jaren trok het andermaal uit voor den Tiendaag- scheri veldtocht. Eén gebeurtenis in dien rusligen rust ver dient nog vermelding, namelijk bet uitreiken der vaandels op liet Vreeburg te Utrecht welke plaats had op 12 September 1820. Het regiment dan nam als onderdeel van de le divisie deel aan den veldtocht in Belgie en stond Roe onder bevel van kolonel Reuther die 24 October 1830 in den terugtocht op Antwerpen bij Rercnem sneuvelde. Gelijk lot deelden 2 soldaten, terwijl 1 luitenant, 1 sergeant, 1 korporaal en 27 soldaten werden gewond. Velen verwierven de Militaire Wil- lems orde. Het 3e bataljon maakte geruimen tijd deel uit van de bezetting der Citadel van Ant werpen, welk feit ook gememoreerd is op het vaandel. Het Hoofdbestuur van «Ons Belang", ver- eeniging van onderofficieren eri militaire geëmployeerden in dien rang van de land macht, zal ook hier in den aanstaanden winter cursus-vergaderingen voor de leden doen houden. Het volks-concert door «Jubal" gisteravond in »De Arend" gegeven, was Hink bezocht; alleen op de voorste rijen waren er een paar stoelen onbezet, wat toch bjji een symphonie- orkesl waarlijk niet noodig is. Hedenavond concert voor donateurs en k unst. lievende leden. De uit te voeren num mers deelden we in de courant van Dinsdag mede. 't ls wel te hopen, dat vanavond de zaa! ook vol zij en met een even dankbaar gehoor als gister. Onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen werd Dinsdagavond in »De vergulde Zwaan" de gewone maand-vergadering ge houden van de vereeniging «Handel en Nijverheid". Daar de 2e Secretaris plotseling door zaken elders werd terug gehouden, konden de notulen der vergadering van 1 September niet worden gelezen. Aan de orde werd gesteld de ballotage van candidaat-lpden. De Voorzitter stelde voor, alle 15 candidaten, die zich sedert «ie vorige verga dering aanmeldden, te balloleeren en zulks in verband met art. 24 Huishoudelijk Re glement, dat bepaalt zij die na ommekomst van het halve boekjaar lid worden van de vereeniging slechts een halt' jaar contributie hebben te betalen. In deSeptember-vergade- ring werden 5 candidaten voorgehangen bij de twee vergaderingen van het comité voor de negen-uurs-sluiting meldden zich nog 10 aan. Als men ook deze laatsten thans balloteert, behoeven zij niet tol de December-vergadering te wachten alvorens zij kunnen toegelaten. Een der leden had geen bezwaar tegen het toelaten ook der 10 candidaten, doch ▼roeg of door deze aiwijking van het gebruik geen antecedent wordt? gestold. Een Bestuurslid merkte op, dat voor afwijking van het Reglement het noodig is, dat 2 3 van de leden tegenwoordig zijneen ander Bestuurslid meende, dat volgens een ander artikel van het Reglement het Bestuur in deze kon beslissen. De V o o r- z i 11 e r stelde ten slotte voor.de gewone wijze van handelen te volgen en thans dus slechts 5 candidaten te balloteeren, die hierop allen als lid werden aangenomen. Aan de orde kwamen nu mededeelingen betreffende de negen-uurs-sluiting. Dé Voorzitter herinnerde met een enkel woord do resultaten hieromtrent verkregen. Spr. kon zeer kort zijn omdat de meesten die de vergaderingen van het sluitiugs-comité bijwoonden, tevens lid zijn van ,H. en N." In de eerste vergadering, gehouden op 14 September, werd het Reglement vastge steld en tevens de weg afgebakend, door het Algemeen Bestuur dat van »H. en N." -- te volgen ingeval de sluiting wordt afge kondigd. In (le tweede vergadering, op 6 October gehouden, bleek, dat tot sluiting 's avonds te 9 uur, behalve op Zaterdag, den dag voor algemeen erkende Christelijke feestdagen, kermis- en Sint-Nicolaas-tijd en de 7 weken tnsschen Paschen en Pinkster bereid waren i'( nd 150 magazijnhouders en winkeliers: heeren-eonfectie allen tapijten, enz. allen meubelen allen op 1 na manufacturen allen op 1 na (een depot-houdster)modistes en dameshoeden allen chemicaliën en verfwaren allen op 1 na fijne vleeschwaren, comestibles, eiz. allen; galanterieën en huishoulelijke artikelen, allen op 1 namandenmakers en schoonmaak-gerei allen boekhandel óok de twee die nog niet om 9 uur sloten; hoeden, petti n en heeren-artikelen 3llen op 1 na kappers en barbiers allen op 2 na, die in de buitenwijken wonen rijwielen, naaimachines, enz. allen op 2 naschoenwinkels allen op 1 na, die eigenlijk meer tot het ledervak behoort; lederhandel eu schoenmakersfour- nituren allen op 1 r.aparapluiën, enz. allen. Zij zullen met ingang van 7 December uiterlijk te 9 uur sluiten. Niet bereid te sluiten zijn de horlogemakers en de handelaren in goud- eu zilverwerken. Geen bepaald resultaat is nog verkregen bij de handelaren in consumptie-artikelen. Mogelijk zal een splitsing gemaakt tusschen de broodbakkers en de brood-tevens ban ketbakkers; het bedrijfs-comité zal daartoe nog vergaderen met hen en het Algemeen bestuur. In het kruideniersvak zjjn de 30 grootste firma's bereid tot vervroegde sluiting, doch verbazend velen oefenen hier dat vak uit. Wellicht wordt ook met deze branche nog een vergadering belegd. In de vergadering van 0 October waren de slagers niet tegenwoordig, doch later bleek dat de ossenslagers allen zullen sluiten bij do varkensslagery stuit de beweging alsnog af op den onwil van een enkele, die nog zal worden bezocht. Omtrent de fruithandelaars is eerst later gebleken, dat zij niet bezocht werden. Dit zal alsnog geschieden. Do Voorzitter hoopte, dat de beweging nog meer zul toenemen en dat liet gelukken moge, de «voorzichtigen" alsnog te overreden om óok vroeger sluiten. .Spr. herinnerde, dat iemand uit Amsterdam meende, over de beweging hier ter stede te moeten schrijvenspr. beantwoordde dit schrijven. De Amsterdammer dupliceerde, doch spr. onthield zich van dupliek om niet in herhalingen te vallen. De heer uit Am sterdam ziet alleen heil in wettelijk voor geschreven sluitingspr. meent, dat do open bare vergadering van 24 Augustus zich hier- I omtrent voldoende uitsprak. Spr. concludeerde, dat het comité hier buitengewoon goede resultaten heeft bereikt j en vertrouwde ten volle, dat allen, die zich I verbonden tot vroeger sluiten, hun woord j gestand zullen doen. Spr. las nu het rondschrijven, dat aan alle vereenigingen hier ter stede zal worden ver zonden om hun op leden te wekken, de Óuurs- I sluiting te helpen bevorderen. Een 1 i d stemde volkomen in met die I circulaire, doch vond het jammer, dat aan het slot er van wordt verzocht om eenig antwoord vóór 15 November. De circulaire wordt stellig ter kennis ge- bracht van «le leden, doch enkele vereenigin gen houden eerst in Januari hun jaarverga dering, zoodat het antwoord niet kan inkomen vóór 15 November. En nu zou spr. niet gairne de gtdaelite zien gewekt dat door het inkomen van weinig antwoorden werd geconcludeerd, dat de beweging niet de sym pathie heeft vin dergelijke vereenigingen. De Voorzitter antwoordde, dat deze conclusie niet zal worden getrokken en dat de circulaires thars kunnen uitgaan. Eenigs- zins gewijzigd zal hui» inhoud later worden opgenomen in alle hier verschynende couran- ten, zoodat nagenoeg de geheele bevolking wordt bereikt. Een ander I i d verzoekt, lang vóór 7-Decom- ber de biljetten te verzenden welku de slui ting uiterlijk te 9 uur vermelden, opdat het publiek zij voorbereid. De Voorzitter zegde overweging toe, vooral m»-t het oog op de onkosten. Aan de orde kwamen de Ingekomen stukken: oen maandlijst en een alphaletiache jaar- lijst van wanbetalers, uitgegeven door do «Hiiarlemsehe Handels vereeniging" ter inzage voor du leden in het Bureau van »H. en N.", Van Asch van Wijckstraal 1 een schrijven van don «Bond van Handels- vereenigingon", die allerwaarschijnlijkst zul worden opgelost in den «Boi d van den han- deldrijvenden en den industrieelen midden stand", ofschoon deze liever wenscht, dat eerstgenoemde Bond zelfstandig blyl't met het oog op het informatie en in casso-wezen. Een vergadering daartoe zal 25 October te Amsterdam worden gehouden, welke zal bij gewoond worden door de heeren Van Duinen en Berns het stenograpgiscli verslag - men leze intusschen een in kin.pt verslag -• vari de jongste Algemcene vergadering van den Middenstandsbond, dezen zomer ie Maastiieht gehouden ex en laren kunnen besteld bij het Bureau van «II. en NV; een schrijven van kolonel L. Bolle, Voor zitter van de «Verueiiiging tot bevordering vau het marktwez. u" le Wi)k-bij-Duurstede, welke vereeniging tegen Sint-N icolaae een étalage-wedstrijd wensent te ouden en daar voor inlichtingen verzocht van »H. en N.*' wier wedstrijd zoo uitman ml slaagde. Uit dat schrijven blijkt o.a. dat te WjjK-by-Duur- stede, met zijn 3U00 inwoners, de winkelstand zware concurrentie ondervindt van Utrecht, waar teer veel wordt gekocht aan het verzoek is ten spoedigste voldaan. Bij de rondvraag vroeg een lid of er een middel is om hel adres van een met de Noorderzon vertrokkene te weten te komen, waar het Postkantoor dit wel weet, doch beweert dit niei te mogen meedeelen. Do Voorzitter antwoordde, dat de Burgelijke Stand dat adres wel zal meedeelen. Een ander 1 i d is er om lastig gevallen, dat hij een prijscourant elders heeft laten drukken en wel bij zijn vollen neef. Men verzocht dat »H. en N." eens tusschenbeide zou komen. De Voorzitter antwoordde, dat »H. en N," steeds gaarne bereid is, voor de belangen harer leden op te komen, doch niet beschouwd moet worden als een soort vuilnisbak, waarin maar alles wordt gedaan. Ook do toon waarin en de trant waarop de klucht werd ingebracht, zijn niet vau dien aard om sym- pathio te wekken. Als men meent elders vepiichtigen te hebben, ol elders beter terecht te kunnen, dan is men vry zulks te doen. Een I i d zoo wenschen te vragen of »H, en S." voor haar leden niet zou kunnen maken een Oiidcrlliiit;» Klasvcrzckerliiff Thans wordt een gi oot bedrag betaald aan assurantie-premie voor ruiten en glazen, en do kleine plaatsen betalen voor de groote steden en (lus veel to voel. Zou de vereeni ging niet de winsten kunnen maken, welke nu buiten de stadsgevestigde maatschappijen opstrijken Ecu Bestuurslid zegt, dat de handels- vereenlgingen te Haarlem, Nymegon en Roermond zeer veel voordeel trekken uit dergelijke onderlinge verzekering. De Voorzitter herinnert, dat de quaestio der onderlinge glusverzekoring overwogen is door do jongste Bondsvergadering to Maas tricht. Do conclusie wus ongeveer, dut men eerst zal onderzoeken of men al dan niet zich zou begeven op het gebied :ler coöpera tie, dal de middels! anders uit den aard der zaak liever niet betreden. Do zaak is corn- missioriaal en komt dus later weer te bord o. Een Bestuurslid meent,"dat do oom-

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2