Zaterdag 21 October 1905. No. 7110. 55e Jaargang Stadsnieuws. Feuilleton. 11 Dubbel zes. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. iranco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE'GRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezieu artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vejgaderen op Dinsdag, den 24 October „aanstaande, des namiddags te 1'/, ure. Amersfoort, 20 October 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Motor-rij wiel wet zal wel eerst in wer king treden als in 1906 het nieuwe rij- seizoen is aangevangen. De hoorn zal dan als signaal voor de rijwielen verboden en alleen voor motor voertuigen veroorloofd zijn. Het goedkeuringsmerk by ijk en herijk van maten en gewichten voor 1900 zal zijn de q in den gewonen schrijfvormals eerste stempeling geeft het ijkkantoor Utrecht het cijfer 14. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, te houden op Dinsdag 24 October, des namid dags ten half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den heer J. J. Vermeulen, tijdelijk buiten.gewoon lei-raar aah het Gymnasium (met adviezen). 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begrooting 1905 (met adviezen). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan den onderwijzer J. W Radersraa (met adviezen). 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende afwatering Soesterweg en Arnhemsclie weg (met adviezen). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een ruiling van gronden tusschen den Staatder Nederlanden en de Gemeente Amersfoort (met adviezen). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende ziekenverpleging, in verband met de sluiting vau het Aldegonde-gasthuis (met ad viezen). 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ontbinding der overeenkomst betreffende opneming van zieken voor rekening der Ge meente in het Aldegonde-gasthuis (met adviezen). De heer E. van der Zee zal 1 December zijn ambt als Secretaris van Breukelen- Nijenrode aanvaarden. De heer S. Posthuma is gekozen tot lid van het hoofdbestuur van den »Bond van Inspecteurs van gemeentelijke politie". Do heer P. H. van Haselen, die Donderdag den dag mocht herdenken waarop bij ge durende een kwart eeuw agent was voor Amersfoort en omstreken van de »Magde burger Feuerversicherungs Gesellsehaft", ont ving van die maatschappij met een zeer vleiend schrijven een kostbare zilveren medaille, waarop aan de keerzijde gegraveerd Dank der Magdeburger Feuerversicherungs Gesellsehaft und Anerkennung der Verdienste um dieselbe P. H. van Haselen. De Kamer van toezicht van hot notaris-ambt in dit arrondissement zal worden gevestigd te Utrecht. Kapitein jhr. .1. R. Rutgers van Rosenburg, van het le regiment veld-artillerie hier, wordt teruggeplaatst naar de Rijdende artillerie te Arnhem en hier vervangen door kapitein C. G. Preuijt, uit Utrecht. De landweertroepen dor lichtingen 1903, 1904 en 1905 zullen in 1906 onder de wapenen worden geroepen tusschen half Mei en half Juni. De opkomst duurt van Maandag tot Zaterdag. Het bestuur der Vereeniging »Het Neder- iandsch Landhuishoudkundig Congres" heeft alsnog tot de Staten dezer provincie gewend met verzoek een subsidie groot f500 te verleenen ter tegemoetkoming in de kosten van het congres, dat in Juni 1906 te Amers foort zal worden gehouden. Tot Bestuursleden der Anti-revolutionaire propaganda-elub «Groen van Prinsterer" zijn gekozen de heeren J. van den Hoorn en W. van Wijngem Het bedrijfs-comité voor de negenuur sluiting der bakkers heeft vergaderd slechts 11 van de rond 70 bakkers waren aanwezig, zoodat de vergadering geen voortgang had en de vervroegde winkelsluiting voor dit bedrijf niet zal plaats hebben. Onder leiding van den heer G. G. van Lunleren. onder-voorzitter, vergaderde Don derdagavond het Bestuur van de «Oranje- vereeniging". Ingekomen was een schrijven van luitenant-adjudant VV. van der Koogh, waarin deze mededqelde, het voorzitterschap der vereeniging nieljlcunnen aanvaarden. Van de vriendelijke wenken, in dit schrijven ver vat, hoopt het Bestuur een dankbaar gebruik te maken. De Commissarissen H. A. de Vries en L. Kames meenden als zoodanig te moeten bedanken. Van den heer A. M. Tromp van Holst was een mededeeling ontvangen, gericht aan den Secretaris van het Voorloopig comité, dat hij het Eere-lidmaatschap niet kon aannemen. Vooral dit laatste betreurde het Bestuur teu zeerste. Toch zal het zich door dezen aanvankelijken tegenspoed niet laten ontmoedigen, maar Acht Elf I De twee mannen legden hun elleboog op tafel en zagen elkander aan. Somersby, de jongste, keek zyn tegenpartij aan, als kon bij de beieekenia van den worp niet begrijpen. De kapitein wierp een vluchtigen blik op de dobbelsteonen en vestigde toen zijn oogen op don auder, op een manier, welke 't meest geleek op den vurigen, meedoogenloozen blik van den valk. De middag was drukkeud warm. Door de open vensters kwam een drukkende luchtstroom binnen, die zjjn slachtoffers herinnerde aan de verzengende dampen eener keete luchtstreek. Eenige oogenblikken heerschte er een doodiche stilte, tot eindeljjk de jongste zijnhandenin wanhoop omhoog stak. :t Is nutteloos 1 riep hij uit. Het geluk ie dood voor mjj. Ik laat me hangen, als ik ooit zoo'n combinatie van worpen gezien heb I De dobbelsteenen schijnen voor mjj behekst te zijn 1 De kapitein streek in gedachten zijn snor glad. Je beurt zal wel komen, merkte hij op. Je kunt en zult je positie nog wel herstellen. Herstellen riep de ander uit in een plotselinge aanval van woede, herstellen? Ik heb vanmiddag een fortuin verloren. Wat zou 't, te praten over herstellen Wel, man, ik ben geruïneerd I flink de handen aan den ploeg slaan. Als Commissarissen zijn nog inmiddels benoemd, ter voorziening in twee vacatures, de heeren A. A. van üoijen en P. A. G. Séerenberg, die zich in do keuze lieten wel gevallen. Ook in de vacature van Voorzitter zal zoo spoedig mogelijk worden voorzien. Jammer, dat een algemeene vergadering tot na de kermis uitgesteld moet worden. Binnen enkele dagen worden lijsten ge presenteerd en circulaires verzonden met het doel, zooveel mogelijk leden en donateurs te werven. Eerst als deze taak is afgewerkt, zal er geoordeeld kunnen worden of Amersfoort ai den niet op den 3len Augustus feest kan De kapitein stak een nieuwe sigaar aau. Je kunt nog doorspelen, zei hij kalm, ik zal een schuldbekentenis van je aanuomen, laat eens zien, tot een bedrag van nog duizend pond sterling. De ander aarzelde een oogenblik en uam toen de dobbelsteenen weer op, Nu, goed. De kapitein hervatte sijn spel, met een glimlach om de aunue lippen. Een half uur later liet de jonge mau het hoofd op tafel vallen en kreunde. De kapitein stond op en was met den rug naar den schoorsteenmantel gekeerd. ZijD bits gelaat droeg den stempel van het wreede, ernstige doel van een man, besloten zijn tegenpartij tot hel bittere einde te vervolgen. Kom, Somersby, zei hij zacht, je hebt toch zeker wel eigendommen, die je kunt wagon Somersby sprong op. Neen, geen nieuwen worp meer, riep hij uil. Toen hield hij op en streek de hand over zijn slapen. Ja," toch zal ik 't doen. Ik kan mijn vaderlijk el'fdeel wagon. Kom, vooruit Zg gingen weer zitten. Juist toen zij 't apel weer begonnen, trad een meisje van ongeveer twintig jaar, met donker haar en zwarte oogen, de kamer binnen. Frank, riep ze uit, dat is te slecht voor jel Je hebt 't zeker al gonoeg gedaan. Kom, laten we tennis gaan spelen. Flora ia er ook al. Kapitein, u komt zeker ook, nietwaar I 't Is schande, binnen te blijven. De kapitein gaf door een gebaar te kennen, dat h\j niet kon. Ik moet uw broeder revanche geven zei hij. Revauche? Onzin I riep het meisje. Je wilt niet meer spelen, wel, Frank? De jonge man zag den kapitein aan en was een In ons nummer van Dinsdag hebben we een nogal omstandig artikel gewijd aan de Theosofie om daarin eenige harer grondstellingen uiteen gezet opdat bij de voordrachtwelke Donderdag avond de heer J. van Manen, lid van het Hoofdbestuur der Nederiandsche afdeeling, uit Amsterdam, hield, onze lezeressen en lezers niet al te onbeslagen ten ijs zouden komen. Want inderdaad is 't zooals de heer Van Manen in zijn improvisatie zegde: er behoort veel diepgaande studie vooraf te gaan om zich volkomeu vertrouwd te maken rast deze dingen. Dan, er was zulk een onverwaoht groote be langstelling in wat men hier noemt „het nieuwe geloof" dat de foyer van „Amicitia" te klein bleek en men naar de groote zaal trok, die natuurlijk niet wns verwarmd. De ruim 100 personen, een vooral bij lezingen in Amicitia zeer gemengd publiek, schoven de stoelen zoo dicht mogelijk bij elkaar en plaatsten zich in een vrij groot hoefijzer om den spreker. De heer D. Schuurman, uit Hilversum, de leider der studie-klasse hier, welke Donderdag haar bijeenkomsten hervat, maakte dan ook een verontschuldiging voor de wijze waarop de belangstellenden werden ondergebracht en deelde mede, dat de heer Van Manen vóór zijn ver trek naar Parijs, waar hij een theosofisch congres hoopt voor te bereideD, een tourne» door Nederland maakt. De heer Van Manen zeide, na deze korte in leiding, dat bij de Theosofen de overtuiging is verkregen, dat het leven een oneindig meer uitgebreid iets is dan we ons gemeenlijk voor stellen en niet wordt begrensd door aan de eene zijde de geboorte en aan den anderen kant het overliiden, doch zich uitstrekt van een zeer lang verleden tot een zeer verre toekomst en alzoo honderdtallen van eeuwen duurt. Er is dus een voortbestaan na den doodtel kens moeten de lichamen zijn uitgesleten en bij de vele malen herhaalde wedergeboorte wordt een telkens hooger standpunt ingenomen en een hoogere trap op den ladder der evolutie bereikt. Volgens een theosoof is de mensch een drie voudig wezen met een lichaam van stoffelijke stof, een van fijnere (astrale) stof en een nög fijner stof, de geest of het geestelijk lichaam welke lichamen elkaar geheel doordringen, doch ieder een eigen phase van bewustzijn hebben de vegetatieve kracht (het leven als de plant), het gevoel (lust of onlust, wil of onwil) en de rede (welke slechts den mensch eigen is). Wanneer de mensch in wakenden toestand is, werken deze drie lichamen in vereeniging en leeft, gevoelt en denkt hij te gelijker tijd. Slaapt de mensch, dan begeven zielelichaam en geestea- lichaam zich in de zielewereld, (iemand spreekt in zijn droom een ander, van wien hij later hoort, dat deze hem op 't eigen oogenblik eveDzeer meent gesproken te hebben. Volgens spr. zjjn daarvan feiten te over geconstateerd. Evenals bij den droom gaat, na hetgeen wij den dood noemen, volkomen de zelfde mensoh, met de zelfde herinnering, alleen zonder Btoffelijk lichaam en dus zonder in contact te komen met de menschen op deze wereld, over naar de ziele wereld; hij moet dan de oude begeerten, welke hij telkens weer voelt opwellen, uitslijten tot hy van lieverlede is gezuiverd en kan overgaan naar de geestenwereld. Heeft hij ook daar zijn ver blijf ten einde gebracht, dan sterft ook het geee- teslichaam en blijft alleen de ik-heid. De opstijgende reiB door de drie werelden is dan volbracht en nu vangt de nederdalende aan Om de ik-heid groeit een nieuw geestealichaam, daaromheen weer een nieuw stoffelijk lichaam en de oude geest hecht zich uu aau een pasge boren kind, met iets meer kracht, iets meer kennis, met da som van al de essentie van zijn leven, telkens sterker, breeder, omvattender dan bij vorige incarnaties. Hieruit volgt, zegt spr., dat alle menschen die thans leven reeds honderden malen hebben geleefd en ook nog honderden malen op deze wereld zullen terugkeeren, telkens met meer „geweten" (een complex van weten, evenals ge vogelte voorveel vogels). Er zijn volgens spr. menschen, die zich de vorige levens kunnen herinneren, hetgeen al een zeer groote hoeveelheid van ontwikkeling aan duidt. Opdat nu de mensoh in den nieuwen toestand een niet al te onaangenaam bestaan zal hebben en te gelijk het tijdperk voor zijn reïncarnatie zooveel mogelijk zal bekorten, leert de theosofie, dat wij op deze aarde niet te veel moeten hechten aan al het wereldsche. De theosofie bereidt al dus voor tot het volgend leven, opdat daarin, tijdverlies worde voorkomen. Nog zij gemeld, dat volgens spr. de deskundigen het gemiddeld tijdperk der reïncarnatie stellen op 1500 jaar en dat volgens spr. het leven na den dood volkomen natuurlijk en tastbaar is en als 't ware een octaaf hooger dan het leven op aarde, terwijl het wordt bestudeerd en gekend en systematisch onderzocht. Zoo weet men, dat ook hiernamaals wordt genoten van muziek, vau een fraai landschap, enz. Van de gelegenheid om vragen te stellen, welke om half tien word gegeven, maakte slechts prof. Kenninck gebruik, die met Tollens don uitslag niet wilde rekenen doch alleen het doel telde en naast de leer der reïncarnatie der theosofen die der zielsverhuizing van de oudheid stelde. Spr. vroeg waarvan hot grooter aantul menschen oogenblik stil eer bij antwoorddet. Ja, ga maar weg, beste meid; we kunnen vanmiddag niet komen, zei bij. Het meisje keerde zich boos om. Somersby wierp opgewonden, met een bijna waanzinnigen blik op zijn gelaat. Zijn ongeluk duurde voort eu spoedig bad bij zelfs ziju erfdeel verloren het laatste dal hem nog was overgebleven. Hij stond onvast van tafel op. Zijn gelaat was gloeiend eu het was duidelijk, dat hjj veel gedronken bad. De kapitein was integendeel volkomen kalm en koelbloedig. Alles is gedaan, zei Somersby met de grootste neerslachtigheid. Eenige oogenblikken heerschte er stilte en toen merkte de kapitein op: Je hadt zeker niet verwacht, dat jo vanmiddag het genoegen xou hebben van miss Scourfield's gezelschap Somersby keerde zich om en zag hem toornig Neenwaarom zei hij heesch. De kapitein wierp rijn sigaar weg en stak een sigaret aan. Ik dacht, merkte hjj op, terwjjl hjj een mondvol rook wegblies, dat zij misschien verbaasd zou z\jn als ze jo verliezen kende. Wat bedoel je? vroeg Somersby, nog meer blozend. Ik begrjjp, dat je >n die richting hoop koestert, voegde de kapitein er aan toe. De ander viel met een kreet van wanhoop neer op eeu stoel. 't Schijnt me too, zei hij droevig, dat 't sleohts t\jd verspillen is, te hopen. Ik durf haar niet ten huwelijk vragen. Wat neeft ze aan een amr een geraïneerden dobbelaar. Zeg 't mij eeDS? De kapitein maakte een smeekend gebaar. O, 't is zoo klaar als het dachlioht, dat ik mijn kans verspeeld heb. Ik sta haar af aan een beter man. De kapitein krulde zijn snor op. 't Zou een gemakkelijke verovering zijn geweest, wanneer dit niet was voorgevallen, merkte hij op. Dat zeg ik nog niet, zei de ander, maar mjj dacht, dat zjj toch iets om mjj gaf; dwaas, die ik toch was. Natuurlijk weet zjj niets van mijn buitensporig dobbeleD. Ik zal je nog éen kans geven, zei de kapitein langzaam, alsof hy zijn woorden aandachtig overwoog. Hoe bedoel je dat, vroeg Somersby, Ik bedoel uit, zsi de kapitein, dut 't, daar je toch nogal zeker van haar bent afgescheiden van dit je kans uiet veel zal schadeu, wanneer je bot voorstel aanneemt, dat ik je zal doen. Ik zal nog éen partij met je spelen op voorwaarde, dat je je recht om baar ten buweljjk te vragen gedurende laat me xeggeu twaalf inaaDden zet, tegen al wat ik heden gewonnen heb met andere woorden als je wint, krijg je alles terugals je verliest, geef ie me je woord vau eer, dat je deze dame gedurende twaalf maanden uiet over liefde zult spreken. Stem je toe? De jouge man stond op en onderzocht voor een oogenblik nauwkeurig hel gelaat van den kapiteiu. Begrijp ik 't goed, dat je haar wilt trouwen? vroeg hij, ten laatste. De kapitein boog. Ik heb reeds kennis met de lieve jonge dame gemaakt, antwoordde bjj, en zeker zou ik haar gaarne willen huwen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1