Gemengd nieuws. Ingezonden. aieente te behouden op de eeno of andere wijze en dan ook dat behoud met alle kracht zullen bevorderen en slechts zoeken naar een weg om zonder iil te groote fmancieele offers daartoe te geraken. De Voorzitter deelt nog mede, dut 8. en W. meenden, dat de overeenkomst eerst 22 December zou eindigen en daarover schreven aan baron Van Boetzelaer, die op de hem eigen wijze aanstonds een schade loosstelling van 1510 aanbood, mits het Contract met de Gemeente met ingang van 1 November wierd verbroken. B. en W. stelden nu voor, aan dat verzoek te geven Sunder de schadeloosstelling te aanvaarden, plaus.) e heer RolandusHagedoorn dankte B. en W. voor dat voorstel an meende, dat zij daarmee uitdrukking gaven aan de gevoelens van don geheelen Raad. (Applaus.) Aan het einde der vergadering vroeg de heer Gerritsen naar aanleiding van den brand aan de Stationstraat op 3 October, wat B. en W. hebben gedaan ten opzichte van de st'trecbtscho Waterleiding Maatschappij" en wat doze antwoordde. Is geconstateerd, dat de Maatschappij by dien brand evenmin aan haar verplichtingen beeft voldaan als bij den brand aan de langestraat op 23 September Spr. richtte daarover ook in de vorige vergadering vragen tot B. en W. en kreeg toen toezegging, dat in een volgende zitting daarop zou worden geantwoorddoch spr. is niet zoo gerust omtrent hetgeen B. en W. zullen doen. De concessionaris is volgens courantenbe richten bezig, in de Gemeente Amersfoort zelve water te krygon en zul haar pompstation te Soesterberg telefonisch te doen verbinden. lu de vorige zitting is de Maatschappij door den Wethouder van Publieke werken eouigszins in bescherming genomen, hetgeen trouwens nogal verklaarbaar is daar B. en B., zoolang de concessie reeds loopt, zich niet voldoende op de hoogte hebben gesteld. Indien zij dat thans zouden erkennen, zouden zy zich een klap in 't gezicht gevendoch ruiterlyker zou het zijn indien B. en W. hun fout in deze erkenden. De heer Hamers vertolkte in de vorige zitting hetgeen we allen dachten toen hij de vraag stelde of Am 'rsfoort geeu eigen water leiding kan exploiteereu. De vrees is geuit, dal de Maatschappij den toevoer plotseling zou afsluiten, doch dit zal volgens spr., niet zoo licht geschieden het zou hoogst unfair zijn. Spr. wilde gaarne de toezegging van B. en hebben, dat zy zich in contact zullen stellen met den Burgemeester van Utrecht omdat de belangen der Gemeente zoo nauw daarna verbonden zijn. Is spr. welingelicht, dan is men ook te Utrecht niet zoo tevreden Spr. wi-nscht óok een rechtskundig advies. De Voorzitter antwoordt, dal B. en W. zich zeer ernstig onledig houden met deze zaak. Kr is geconstateerd, dut niet vuldaan is aan de voorwaarden en daarvan is uit drukkelijk mededeeliug gedaan aan de Maat schappij, die echter ontkende. B. en W. hebben reeds onderzoekingen ingesteld en zullen nogmaals een onderzoek instellen in tegen woord igneid van den Direc teur der Maatschappij en willen dit onder zoek afwachten alvorens nadere inlichtingen te geven, doch zullen al het mogelijke doen. Den heer Visser, Wethouder van Openbare werken, speet het, dat de heer Gerritsen zeide, dat spr. de Maat schappij in bescherming nam. Spr. heeft slechts de cijfers van denzelfregistreerenden ramometer voorgelezen, welke by opnam eer hij zich naar den brand begaf. H it Dag'-lyksch Bestuur heeft de Maatschappij volstrekt niet in bescherming genomen en zal weer een onderzoek doen, thans op andere wijze. Spr. herhaalt, dat hij de Maatschappij niet in bescherming heeft ge- nc men, doch alleen de waarheid heeft gecon stateerd zcover die was na te gaan. De (juaestie maakt een punt uit van ernstig onderzoek door- en bespreking in het college vun B. en W. De heer Gerritsen dankte zeer voor de inlichtingen en verklaard dat het hem eenvoudig te doen was urn vau den conces sionaris al te komen. De Maatschappij heeft ilooit voldaan aan de concessie-voorwaarden en zal er nooit aan kuunen voldoen. De brand aan de Stationsstraat was eeri hilariteit voor het publiek. Spr. wil nog eens vragen1o dat B. en W. in contact treden met Utrecht en 2o rechtskundig advies inwinnen om na te gaan m hoever de Gemeente kan ontslagen van ilezen concessionaris. De Voorzitter deed toezegging, die vragen nader in een vergadering van B. en W. ter sprake te zullen brengen. Wethouder Cel os se achtte de zaak van zoo hoog belang, dat het hem voorkwam, den wenk van den heer Gerritsen te moeten volgen en daarover in de vol gende vergadering rapport uit te brengen. Hierna werd de vergadering gesloten. Met toestemming van bet Gemeentebestuur zulleu we in hel volgend nummer opnemen alle met don Raad gewisselde stukkon over de ziekenverpleging. Voorshands zij meegedeeld, dat B. en W. drie wijzen van oplossing hebben overwogen 1. aankoop en exploitatie van het Aldegonde- gasthuis, 2. stichten en exploiteeren van een nieuw Ziekenhuis, 3. contractueele rege ling met derden. De eerste twee oplossingen verdienen ook naar hun meening, uit een oogpunt van ziekenverpleging de voorkeur. Ook zyn B. en W. van meening dat de Gemeente slechts om zeer belangrijke redenen de gelegenheid mag laten voorbijgaan om een bezitting ais thans wordt aangeboden, aan te koopen. Stond de keus tusschen de beide eerste oplossingen, dan zouden B. en W. beslist de voorkeur geven aan aankoop van het Aldegonde-gasthuis. Financieeleoverwegingen doen hen echter adviseeren, de derde oplos sing aan te nemen, al kan daardoor slechts op gebrekkige wyze in de verplegiug voor zien worden. B. en W. hebben hierbij het oog op een regeling om de zieken, die voor rekening van de Gemeente verpleegd worden, in het Ziekenhuis aan deu Catharijnesingel te Utrecht op te nemen. Tegenover het belang urn liet gasthuis Aldegonde te bezitten en te exploiteeren, staat voor de Gemeente het nadeel van den zwaren financieelen last, die daardoor op haar zou worden gelegd en die een belangryke belasting verhooging onver mijdelijk zou maken. Immers er zou eer. jaurlijksche uitgaaf van f12 000 mee zijn ge moeid, vermeerderd met de kosten van af lossing en rente voor de koopsom. Het „Centrum'' bericht, dat. met spoedbehan- deling bij den Ruad van .Statu aanhangig ie ge maakt een Regeeringsvoorstel tot wijziging van art. (35 der Drankwet. Tot Griffier der Staten van Utrecht is benoemd mr. L. J. Rietberg, Hoofd-commies ter Provin ciale griffie van Overijsel. De door Gedeputeerde Staten van deze Pro vincie opgemaakte ontwerp-begrooting voor 1906 bedraagt in inkomsten en uitgaven f252J076.96'i met een sluitpost voor onvoorziene uitgaven van f 12 263.35'. Tot dekking van de uitgaven zullen over 1906 op de hoofden van de Grondbelasting op de gebouwde en de ongebouwde eigendommen en van het Personeel over 1906 geheven worden negen opcenten. Onder zeer groote belangstelling werd gister ochtend het stofielijk hulsel van den te vroeg gestorven Jacques Vischer op de Nieuwe alge- meene begraafplaats hier ter aarde besteld. Talloos waren de blijken van achting en vriendschap, welke men ook nu den jongen doode bracht. Behalve kransen van de familie en van zyn leermeesters, waren er van de Muziek school te Den Helder,'van het Dilettanten sym- fihonie-orkest hier, van mevrouw Heyligers, de amilie Wolter, den heer Bikkers en vele anderen. De heer Van Aaken dankte namens de familie. De heer W. P. Vis is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor m de Rechtswe tenschap. De heer R. van 't Hof is benoemd tot onder wijzer te Driebergen. Overeenkomstig bet advies van Gedeputeerde Staten is afwijzend beschikt op het verzoek van het Bestuur der oudheidkund ge verceniging „Fléhite", te Amersfoort, om een subsidie uit dc provinciale middelen ten behoeve van de uitbrei ding van haar Museum. Was de 7e Algemeene vergadering der vei-eeniging «Ainersfoortsche Industrie- en Huishoudschool'1, tien 2(3 April genouden, bezocht door 2! leden, op die van Dinsdag avond waren er behalve 5 Bestuursleden slechts 10 aanwezig. Na een kort welkomstwoord van den Voor zitter, den heer J. Bolk, las de Secretaris, de heer F. Wesseling, de notulen der vorige ledenvergadering, welke zonder discussie ongewyzigd werden vastgesteld. Hierna kwam aan de orde de Begrooting voor 190(3, welke sedert 10 October ter lezing heeft voorgelegen en slechts door éen belang stellende is ingezien. Zij sluit in Ontvangst en Uitgaaf met 110150, waaronder f2650 voor geraamde schoolgeldende salarissen beloopen gczamelijk f5425 benevens vrije inwoning en verpleging van de Drectrite eu vijf leeraressen. Voor uitbreiding van het personeel is f 1100 uitgetrokken. De Begrooiiog weid met algemeene stem men voorloopig goedgekeurd. In zijn toelichting op die Begrooting deelde de Voorzitter o. a. mede, dat de school, znoals zp thans bestaat, een onverwacht groote vlucht heeft genomen. Wat de finan ciën betreft, is het Bestuur nogal gedupeerd, in hoofdzaak omdat het Rijk in plaats van het aangevraagde subsidie van f5000 slechts f3500 verleende en de Provincie in plaats van f1000 slechts f700. De school zelve mag zich echter verheugen in een ongedachten vooruitgang en populariteitimmers de dage- lijksche klassen zijn bezet met 50 leerlingen, terwijl de afzonderlijke cursussen worden gevolgd door 70 leerlingen, en du Fröbel- inrichting, met opleidingsklasse, 65 leerlingen telt. Door den financieelen tegenslag zal het echter zaak zijn, middelen te beramen om stijging der inkomsten te oevorderen. De leden werden dan ook opgewekt om in eigen kring te trachten, leden of begunstigers te werven. Het Bestuur zal inmiddels hooger subsidiën vragen aan Rijk en Provincie. Tot leden der Commissie tot nazien van de Rekening en verantwoording over 19)5 werden benoemd mevrouw A. N. J. Vos, mevrouw dr. Schreuder en de heer J. van der Horst Bruyu, die de benoeming aan namen en vermoedelijk in Februari zullen rapporteeren. Tot Bestuursleden werden herboemd de periodiek altredende, mevrouw mr. Heyligers, mevrouw Tromp van Holst en prof. Kenninck, die mede de keuze zich lieten welgevallen. Dank werd gebracht aan de dames en heeren die in den eersten en moeilijken tijd geheel belangloos les gaven in toegepaste Schei- en Natuurkunde, verbandleer, enz. en daarmee een f 5'X) bespaarden en uan hen, die meubelen, enz. afstonden. De Voorzitter constateerde dat er stof tot roemen is en niet tot klagen. De inrichting der school blijkt in ieder opzicht.uitstekend de verhouding van het onderwijzend perso neel zoowel onderling als ten opzichte van de leerlingen is mede zeer goed. Steeds meer herlingen melden zich aan, thans voor de cursussen die weder in November aanvangen. Met een uitnoodiging aan leden en belang stellenden om eens een kijkje te komen nemen, waartoe eiken Donderdagmiddag ge legenheid beslaat, werd hierop de vergade ring, dit te 8.10 was aangevangen, te 8.35 gesloten. Door den Minister van Oorlog ia aan de Inspecteurs der betrokken wapens de bevoegdheid toegekend, ontheffing te verleenen van de ver plichting, opgelegd aan de vrijwilligers van het reservekader, die den rang van reserve-sergeant nog niet hebben bereikt, om deel te nemen aan de plaatselijke militaire opleiding. De Minister teekent daarbij aan, dat het in algemeenen zin zijn bedoeling is, dat verzoeken tot het verkrijgen van bedoelde ontheffing van kaderreservisten, die hun eersten oefeningstijd hebben volbracht, worden ingewilligd, wanneer het niet-verwerven van een rang, bij goed ge drag en veel ijver, het gevolg is van het ont breken van den aanleg tot het bekleeden van een rang, een en ander ter bcoordeeling van de onmiddellijke chefs van den belanghebbenden kaderreservist. Verzoeken tot het verkrijgen van de ontheffing zullen mitsdien moeten worden ingediend door tus9chenkomst van den betrokken korps-com mandant. Ondanks den mist werd Dinsdag de jaarlijksche jachtrit gehouden van de officieren van het le regiment veld-artillerie uit Amersfoort zoo wel als Utrecht. Tegen 11 uur wareu ruiters bij het „Huister Heide", aan den Amersfoortschen straatweg het punt van samenkomst aangekomen. Kort daarop werd gezaraelijk met den regiments-com mandant, kolonel H. G. J. Swaving, naar de heide bij „De Paltz" gereden, waar door de ruiters, ieder afzonderlijk, een parcours moest worden gereden, waarbij tal van hindernissen moesten worden genomen, een hek moest worden geopend en daarna naar het eindpunt worden gereden. De le prijs werd behaald door le luitenant jhr. B. G. E. Elias2e prijs le luitenant D. J. Couvóe 3e prys le luitenant P. D. van Essen -le prijs le luitenant D. C. M. André de la Porte 5e prijs luitenant R. D. Storm Buijsing. Na afloop bleef men op de heide, waar zich tal van dames en heeren bevonden, nog geruimen tijd gezellig bijeen en werd onder de vroolijke tonen van de regimentsmnziek de lunch gebruikt. Hierna keerde meu naar de garnizoenen terug. De Renard-trein, die Dinsdag den proefrit naar Harderwijk deed, vertrok om half tien uit Utecht, was omstreeks 10 uui hier, vertrok te half elf via Hoevelaken en Voorthuizen, waar men tegen 12 uur aankwam, naar Harderwijk dat om twee uur werd bereikt. Om 3 uur vertrok men via Putten en Nijkerk, keerde om 6 uur te Amersfoort terug en be reikte om 7 uur Utrecht weer. De rit in het donker de eerste rit 's avonds werd ook zeer goed volbracht. Of Amersfoort ook van „kunst" houdt! Om 12 uur gistermiddag zou de loting voor de plaatsbespreking voor Ter Hall aanvangen en reeds kort na half twaalf verdrongen zich de gegadigden in „Amicitia" en om kwart voor eenen stonden er nog liefhebbers geduldig te wachten op hun beurt. De zaal was dan ook uitverkocht. En voor hedenavond is 't weer evenzoo nog maar heel enkele plaatsen zijn op dit oogenblik nog te bekomen. En morgenavond zal 't wel weer zoo zijn. Ter Hall zorgt dan ook, steeds als hij hier komt, voor een goeden troep, met aardige num mers, frissche costumes en veel afwisseling en óok, dat alles mag gehoord worden. Nu ja, een enkele zet is weieens op 't kantje af, doch vooral in kermistijd word het„glissez mortele" zoo graag in toepassing gebracht. 't Begon al dadelijk met een terugroepen gisteravond, toen mei. Köhler op haar aardige wijze en leuke wijsjes den „Blauwbaard" nog eens had verteld. Er was echter te veel af te werken, dan dat ze bisseeren kön. Ook „Spekzak" lokte een welverdiend applaus vooral Spekzak, die in zijn aardig Gronmgsch dialect een allerdomste milicien was en een heel goed zanger bleek. De proeven van honden dressuur van Van Tol zijn ongetwijfeld mooi, doch lokten bij menige dierenvriendin de vraag o.' van de intelligente beestjes niet wat 41 te veel wordt gevergd. I)e cake walk vond men wel 't mooist. In de Unites-pantomime gaven de medewer kenden verbuzendo staaltjes van vlugheid en tevens van ongevoeligheid voor soms heel raak aankomende klappen. Een auto is nog nooit op 't vrij kleine tooneeltje van „Amicitia" vertoond. De tnbleaux-vivants (eiken avond andere nummers) werden zeer geapplaudisseerd. Ze waren dan ook Heel mooi. Solser en Hesse hadden natuurlijk een reuzen- succes, vooral met hun Kermisbed, waarvan ten slotte hel refrein zoowaar werd meegezongen. Ook dit is nog nooit vertoond in „Amicitia". Driemaal moesten ze terugkomen. Over de revue „O! die Dranwet" schreven we reeds in ons vorig nummer; 't is inderdaad „een aaneenschakeling van comische en daardoor niet altijd eerlijke overdrijving", doch deed het weer goed en liet de menschen braaf lachen. Ze werd natuurlyk vlot gespeeld en goed gezongen, ter wijl de frissche, mooie costumes een lust der oogen waren, Wie morgen Ter Hali's gezelschap nog eens wil zien en hooren, mag wel zorgen er vroeg bij te zijn om plaatsen te bespreken. Nogmaals vestigen we do aandacht op cle kunst-glasblazerij van H. Meijer, op den Hof tegenover „Dc stad Parijs". Daar zagen wc in een ommezien de fraaiste voorwerpen van glas vervaardigen, als scheepjes, vogeltjes, enz. In enkele oogenblikken zagen we een staafje glas op een zeer eenvoudige wijze verwerkt tot glasdraad, zacht als zijde, waaruit veelal bestaan cle penseeltjes in gebruik bij heeren doctoren. Verder is hier te zien het graveeren op glas van wapens, namen, landschappen, enz. Alles is zeer interessant en liet entreegeld ten volle waard. De bekwaamheid van dezen kunst glasblazer, die alle voorwerpen uit de hand ver vaardigt, blijkt wel hieruit, dat de heer Meijer in 1901 op dc tentoonstelling te Boleward met een zilveren medaille werd bekroond. Meldden we Dinsdag als bijzonderheid, dat het dien ochtend o.a. bij Leiden reeds had gesneeuwd, als nog grooter rariteit kunnen we nu mcedeelen, dat hedenochtend een stadgenoot nog aardbeien plukte. Ook te Baarn is'thans een Floralia-vereeniging opgericht. Sluit uw hart zorgvuldiger dan uw deuren. Er komen tijden van onraad; dan moet er geen vrije toegang zijn. De soldaten van de Vereenigdo staten van Noord-Amei'ika worden beter betaald, dan in eenig ander leger der wereld. Zij ontvan gen f 32.40 's maands, terwijl de soldijen in de andere landen bedragen als volgtEnge land f 18 's maands, Nederland f 3, Oosten rijk—Hongarije f 1.85, Frankrijk f 4.35, Duitsebland f G.25, Japan f 1.50; Rusland f 0.30 (dertig centen). De uitdrukking „zoo sterk als een leeuw" zal moeten veranderd, nu door zorgvuldige proefnemingen helder is gebleken, dat de spinnen in verhouding zevenmaal zoo sterk zijn als de koning der dieren. Bij de aanstaande Gemeenteraadsverkiezing te New-ïork heelt zich tot candidaatgesteld voor het kiesdistrict Broux een krantenjongen. En hij heeft zich candidaatgesteld,omdat hij overtuigd is, dat hij er komen zal, want hij werkt voor zijn candidatuur en vindt daartoe in zijn eigen beroep een middel, waartegen niet te concurreeren valt. Een kranten-„jongen" is hij niet bepaald meer, want Mark Kelman heeft den vollen mannelijken leeftijd reeds bereikt; en dank zij zijn beroep, dat hij pas zes jaar beoefent, beeft hij reeds 15 000 dollar op een Bank geplaatst. De New-Yorksche bladen, die het van hun eigen krantenjongens toch wel weten zullen, berichten, dat hij meer dan duizend vaste klanter heeft, die hij geregeld bedient om niet te spreken van zijn losse klantjes. Daar deze geheele cliëntele in zijn kies district woont, kan hij zijn kiezers makkelijk bewerken; en dit doet hij niet slechts mon deling, doch in elk blad het komt er niet op aan van welke kleur of politieke richting schuift hy dagelijks eenige circu laires, waarin op gepaste wijze de trompet wordt gestoken voor zijn caudidatuur. Op zoo'n manier moet hij er wel komen. Het opuemon van Iugezondeu ukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst ivordt nimmer (eruggever.. ONDERWIJS EN DIERENBESCHERMING. De Minister van Binnenlandscho Zaken hooft het volgende schrijven gericht tot de Districts-schoolopzieners Van verschillende zijden is er de aandacht van de Regcering op gevestigd, dat het wensohelijk is om liet schoolonderwijs niet sporadisch, maar geregeld en aller»vege bevorderlijk te doen zijn aan het inprenten in het gemoed der leerlingen van 's menschen

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2